mmaciass
Dołączył/a: przed 2011 rokiem
Gliwice
4 obserwujących
0 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
2
@Safrani wczoraj słuchałem u teściowej. Nawet spoko ;)
1
@Konradowskyy wiedziałem że na LR znajdzie się odpowiedni świr.
1
@maroon nie mam pojęcia, bardziej tak z czapy rzuciłem ;) wydaje się że raczej od strony Ukrainy odpada.. przynajmniej legalnie i bez ryzyka.
5
jakby ktoś się chciał wybrac autem do Iranu to wystarczy przejechać przez 4 kraje, Ukraine, Rosję, Gruzję i Turcję. Kilometrowo jednak z Przemyśla do północnego Iranu jest ~3000km.
0
@FCB_dimiC tu mnie masz , od czego jest LR ;) jakbym wiedział wszystko kupowałbym teraz Hallanda do Barcelony z fotelu prezesa. pzdr.
0
@NeroTFP1 Lapcio jest w tym naturalny bo ma po prostu zryty beret pozytywnie ale Ci ludzie wokół tacy sztuczni, mega cringe, byle się przypodobać a kto nie tanczy ten z policji, wiadomo.
4
@cules100pro a mnie nie zdziwi jak przejdą jeszcze bayern który nie ma bramkarza na tą chwilę
0
@lithotripter dlatego mimo delikatnie mówiąc niepopularnych ruchów pomarańczowego trzeba się mocno z nim/nimi liczyć.
0
@lithotripter ale ani USA ani Rosji nie wymażesz z mapy, nie da się być obok tego świata jednak ;) co pokazuje obecna sytuacja. Rosja niby wyklęta ale jednak zaczyna się zwrot akcji z powodu ropy. Wrogiem Trumpka i USA też lepiej nie być mimo wszystko ;)
2
celnie podsumował Trumpa Szewko: "to nasz największy sojusznik, który jednym skinięciem palca może nas sprzedać, oddać lub obronić".
Celowo, czy szaleńczo ale trzeba przyznać że Trump nie jest przewidywalny.
7
@LAMC_10 ależ tam sie tyłek pali, niesamowite ;) dopiero Europa nie miała kart, była słaba i tak dalej, a tu proszę jednak nie ;p co tydzień inna narracja. Ba, nawet co dnia
2
@Bykunn no jeśli wierzyć tym danym to jak za "niezależność" warte zastanowienia. I oczywiście obligacje muszą się jeszcze sprzedać.
"Wrzucenie do budżetu pieniędzy z obligacji może się skończyć tym że połowy nikt nigdy nie zobaczy i się rozejdą" niby tak, ale z drugiej strony nikt nam nie mówi gdzie mamy wydać, wydajemy na przykład na to co najlepsze a nie na to co europejskie. Wada i zaleta za razem. Innymi słowy mam 200mld i MUSIMY je wydać przy tradycyjnym SAFE, a ze swoim wydamy na to co faktycznie potrzebujemy - i kupimy najodpowiedniejsze a nie te które mieszczą się w jakiś narzuconych przez EU ramach. Od początku mówię że ten SAFE to ma swoje zalety ale ma też wady, podobnie wypowiadali się eksperci trochę więcej wiedzący niż my (Wolski, Bartosiak, gdzie ten pierwszy jest raczej orędownikiem SAFE z EU ale wady też przedstawiał na swoim kanale). Aha no i trzeba pamiętać że pomijając zwłokę spowodowaną Nawrockim i WETEM, ale ogólnie na wydanie tej kasy mamy czasy jakoś do wiosny 2027 co wcale nie jest długim okresem. Ja bym się bał że ta kasa zostanie przepalona na jachty w stylu KPO z powodu robienia tego na urwanie głowy.
2
zaciągnięte z profilu Wolskiego, szacunkowe koszty SAFE /porównanie odsetek dla kwoty 200mld zł - dla okresu tych 55lat jak przewidziane były środki europejskie:
https://zapodaj.net/plik-jpwXfK7QoG
Pomiędzy naszymi obligacjami krajowymi różnica około 100mld , dla okresu 55 lat. Czy dużo, niedużo, ocenę zostawiam Wam.
6
@Irmscher10 odmawia (z wyprzedzeniem) Australia (bo jak twierdzą przedstawiciele - nie zostali o to zapytani wprost) i Japonia również. No Trump w swoim stylu bezczelnie. Rozpetał chaos a teraz smie prosić bo wszyscy posprzątali razem z nim.
2
Pyffel:
Dziwna sprawa. Prezydent Donald Trump apeluje o pomoc do "innych krajów" w odblokowaniu Cieśniny Ormuz, wymieniając wprost Wielką Brytanię, Francję, oraz bardzo uzależnione od dostaw ropy z regionu kraje azjatyckie: Japonię, Koreę i co ciekawe Chiny.
Pomogą?
Dużo mniej dyplomatyczny był Ambasador USA przy ONZ Michael Waltz, który oświadczył, że "Stany Zjednoczone zachęcają, a nawet żądają" udziału innych państw w otwarciu Cieśniny Ormuz, której blokada przez Iran skutkuje gwałtownym wzrostem cen paliw na świecie.
1
@Bykunn ja tu trochę polecę ogólnodostępna wiedzą zasłyszana właśnie w w/w podcaście. W Wietnamie Wietnamczycy też nie wygrali żadnego starcia militarnego, żadnej bitwy ale politycznie wygrali ten konflikt bo USA nie było w stanie ich pokonać.
Tu wygląda to podobnie. Nie wiem, może Amerykanie w jakimś stopniu będą w stanie odblokować jeszcze ta cieśninę Ormuz (ciężko temat) ale nie widzę zupełnie możliwości wejścia tam on the ground i wojowania w terenie i "pokonania" tego reżimu czy zmiany go.
0
@LAMC_10 no nie odblokuje, zobacz sobie wyżej podrzucona przeze mnie wypowiedź irańskiego generała, wspominał o niej też Bartosiak i szerzej ja omawiał w podcaście ostatnim SF. jak to mówi Jacek "wlaczyliście muzykę to teraz zabawa trwa". Iran jest tak obity że jest jak szczur pod ścianą. Będą teraz walić ile tylko starczy im sił a tu jednak widać spadek ilości uderzeń. Moze w tym nadzieja
2
@Kgorecki2500 ogólnie ta ruchawka jest ciężka do wytłumaczenia. Ciężko tu się doszukiwać jakiegoś wytłumaczenia dla Trumpa. Korzystają wrogowie USA (CHINY) ale i wrogowie sojuszników USA czyli Europy (ROSJA) poprzez wzrost cen ropy, i jednocześnie jeszcze stawia to Ukraińców w trudniejszej sytuacji. Dodatkowo dochodzi kwestia sensu tej wojny , braku celów dalekosiężnych (lub są bardzo wątpliwie do zrealizowania) . No i kwestii a amerykańskich chłopców w górzystym Iranie, w fanatycznie rządzonym kraju. Wciąż jestem ciekaw jak Amerykanie z tego wybrną. Na prawdę korzysta na tym tylko Izrael.
Aha i jeszcze do tego dochodzi kwestia "wystrzelania" się USA z drogich i ciężko zastepowalnych pocisków precyzyjnych co w kontekście rywalizacji z Chinami, wojny na wschodzie Europy no nie jest dobrą wiadomością dla całego zachodu..
Trzeba też pamiętać że Trump przecież chciał jawić się jako prezydent pokoju.. Nobel, rada pokoju i te sprawy.. zakończyłem 7 konfliktów itp..
2
Irański generał Mohsen Rezaee wskazał w udzielonym wywiadzie telewizyjnym, że amerykańska obecność w regionie od 50 lat skutkuje jego niestabilnością. Przedstawił też irańskie warunki zakończenia wojny:
- wypłata Iranowi przez USA odszkodowań za poniesione straty;
- gwarancje wycofania sił USA z rejonu Zatoki Perskiej.
1
Co raz bardziej widać rękę Chin:
Iran warunkuje przepływ ropy przez Ormuz zmianą waluty z dolara na juana
Iran może dopuścić przepływ tankowców przez Cieśninę Ormuz pod warunkiem, że transportowana ropa będzie rozliczana w chińskich juanach zamiast w dolarach amerykańskich.
✍️ Dominik Serwacki – założyciel i redaktor Pigułki Świata
ℹ️ CNN
???? Thomas Peter / Reuters
5
@Adran360 skubance na prawdę są w gazie ostatnio
5
W kontekście tego co powiedział Mentzen, w podobnym tonie również Bartosiak:
"W kontekście dyskusji o wecie Prezydenta RP, programach SAFE, Sejf i innych, powtarzam niczym Katon Starszy o Kartaginie:
Nie trzeba dodatkowych pięniędzy, by być gotowym do nowoczesnej wojny z Rosja ponad to, co wydajemy teraz. Należy zrobić to inaczej i zaoszczędzić pieniądze publiczne. Trzeba jedynie zderegulowac gwałtownie, natychmiast i całkowicie Sektor B - czyli całą branżę podwójnego przeznaczenia, dronów, obróbki i przesyłu danych, wojskowego software’u, robotyki, otworzyć nasze instytuty na masowe technologie rakietowe, wpuścić masowo polskich prywatnych przedsiębiorców do rozproszonych i zdecentralizowanych zamówień podwójnego przeznaczenia: w tym dla jednostek wojska, instytucji badawczych, wszelkich służb, zamówień bezpośrednio dla spółek państwowych (w zakresie np zwalczania dronów), komunalnych, także fabryk i przedsiębiorstw prywatnych, do obrony i monitorowania infrastruktury krytycznej.
Zamiast wydawania „pierdylionow” na stare, zróbmy „nowe” i przygotujmy się do nowej wojny (w tym do tzw. pojedynku salwowego na pociski i drony) wykorzystując potencjał naszego społeczeństwa, ducha polskiej przedsiębiorczości i dokonującą się rewolucję w sprawach wojskowych, gdzie tania, własna i masowa produkcja nowoczesnej broni nowymi metodami jest znakiem firmowym, co widać tak na Ukrainie jak i w Zatoce Perskiej.
Rewolucja w sprawach wojskowych sprzyja państwom takim jak my czyli mniejszym o słabszej demografii i słabszym przemyśle wojskowym w relacji do XX wiecznych potęg przemysłowych, zatrzymując skutecznie tradycyjne potęgi, co widać w obecnych wojnach. Trzeba tylko zmienić „stare” myślenie i nieznośne papugowanie po tradycyjnych potęgach z ich XX wiecznym sposobem produkcji i zamówień wojskowych. Czasy się zmieniają.
Ruszmy głową zamiast wydawać na próżno. To moment historyczny."
0
@Hellrider na mysliwce mi to nie do końca wygląda (choć tu nie do końca rozstrzygam) i raczej nie na Eurofighter Typhoon jakimi dysponuje RAF. Natomiast na pewno to na końcu wygląda na to, na co wygląda .. i wygląda całkiem dobrze
1
@Mroziu klasyczna polityka ostatnich 10-15 lat w zasadzie na całym świecie. A może zawsze tak było..
4
@Kgorecki2500 oksfordzki angielski , co za zakompleksione towarzystwo. Ciekawe z jakim akcentem mówi Xi Jinping albo Narendra Modi.
2
@BojanKriKicz brawo, brawo, to dobra robota. Elegancko , że nie dostałeś tutaj życzliwych komentarzy La Bamby w stylu "nie zdawałeś sobie sprawy z tej oczywistej oczywistości, że nadwaga jest szkodliwa? dopiero w 2026 to widzisz?"
0
@Tasde ogólnie niedobrze się dzieje że kraj jest aż tak podzielony, zewnętrzne regionalne mocarstwa (i nie tylko) na to patrzą i obserwują. 1655 Szwedzi weszli min dlatego że kraj był wew. skłocony i podzielony, potem część szlachy z reszta przechodziłą na stronę Szwedów ;) Taka mała analogia mi się narzuciła.
350lat to wcale nie aż tak długo
0
@barteq i jednocześnie podejrzewam że mógł pomyśleć że Valverde albo wyjdzie z piłką za linie, albo ma za ostry kąt może (domysły)
0
@Rastafarnianin tutaj przydałby się SZONPATROL, tych kilku osiłków spacerujących po galeriach , które kiedyś ktoś wrzucał na LR
0
@SigmaBoyEssaYamal no Sigma poleciałeś w samo sedno