4

@Roobo Prawdopodobnie to, że skoro nie rodzi się wiele dzieci, to nie jest potrzebne aż tyle porodówek.

0

@Roobo Polki nie chcą rodzić dzieci. Mamy jeden z najniższych, jeśli nie najniższy wskaźnik dzietności w Europie.

0

@michal26 To byłoby jedyne słuszne rozwiązanie, jeśli już miałoby dość do porozumienia. Problem jest z tym, że Rosja chce więcej (żadne zaskoczenie), a Trump prawdopodobnie wywiera presję na Ukrainę, żeby oddała te tereny w Donbasie, które jeszcze kontrolują. Dodatkowo Putin nie chce żadnych wojsk. Kto zatem będzie pilnował ewentualnego pokoju? Dochodzą jeszcze gwarancje bezpieczeństwa, a nikt nie chce dać takich, które mogłyby realnie powstrzymać Rosję przed kolejnym atakiem na Ukrainę.

0

@michal26 Źle sformułowałem zdanie. Miałem na myśli, że Rosja chce kontrolować cały Donbas i za darmo dostać te tereny, które należą jeszcze do Ukrainy. Bardzo im na tym zależy, bo ciągle podnoszą ten jako jeden z warunków porozumienia. Już samo to powinno dać do myślenia.

11

@sokot Pójście z Rosją na kompromis nigdy nie jest dobre. Kiedy wy się w końcu czegoś nauczycie z historii? Rosja chce np. całego Donbasu. Wiesz, że tam Ukraińcy mają mocne umocnienia, a oddanie tego za darmo (na co naciska Trump!) jest otwarciem do ataku na środkową i zachodnią Ukrainę?
Jest też coś takiego jak ultimatum, które Rosja postawiła Europie przed wojną. I uwaga, jest tam informacja o Polsce. A dokładnie o wycofaniu wojsk NATO z naszego regionu. Myślisz, że dlaczego Rosja tego chciała? I dalej chce, bo mówią, że do zawarcia pokoju potrzebne jest ,,wyeliminowanie" wszystkich przyczyn konfliktu. Czyli np. rozszerzenia się NATO na wschód.
Mizerne skutki czego? Bo pisząc o produkcji sprzętu miałem na myśli np. drony i rakiety. A tego Rosja wykorzystuje mnóstwo na Ukrainie i to ze znaczącym skutkiem, bo nie dojść, że atakują infrastrukturę krytyczną (nasilili ataki podczas zimy, ciekawe dlaczego), to jeszcze cierpi ludność cywilna.
Jak widzę, masz swoje zdanie i ja nie zamierzam Cię zaciekle przekonywać do swojego.
Przykre jest tylko to, że nie widzisz, że póki co to Rosja nie chce żadnego pokoju. Nie zgadzają się na żadne ustępstwa, nie zezwalają na obecność państw, które miałyby nadzorować pokój na Ukrainie. Gdzie tu widzisz pójście na jakiś kompromis ze strony Rosji? Chyba, że przez kompromis rozumiesz ustępstwa tylko ze strony Ukrainy.

12

@sokot Ale to, że Rosja jest rozpędzona militarnie, to prawda. Oni już jakiś czas temu zmienili gospodarkę na wojenną i produkują znacznie więcej sprzętu, niż jest im potrzebne na Ukrainę. Prezydent Finlandii powiedział, że po zakończeniu wojny, rosyjskie wojska muszą gdzieś stacjonować. I prawdopodobnie będzie to na granicy państw NATO, żeby wywierać presję.
Myślisz zbyt logiczne twierdząc, że Rosji nie opłaca się wojować z Europą. Oni mają zupełnie inną mentalność. Dodatkowo widzą, że Trump właściwie oficjalnie olewa bronienie Europy i przygotowuje się do konfliktu z Chinami.
Prawda jest taka, że mocarstwa od zawsze wyznaczały sobie swoje strefy wpływów. Być może właśnie to nastąpiło w sierpniu na Alasce, bo sam Putin i jego ludzie głośno mówią, że tam powstały ustalenia, które są potrzebne do zawarcia pokoju. Istnieje szansa, że nasz region już został ,,sprzedany" przez Trumpa.

1

@Lucerfi Moim zdaniem na takie podejście składa się wiele czynników. Nasza mentalność (tak jak napisałeś), ale spore znaczenie ma też dezinformacja, której jest bardzo dużo w internecie. Rosjanie ją zwiększyli od początku wojny i mamy tego efekty. Dodatkowo dochodzi ,,zmęczenie" tym tematem, korupcja wśród ukraińskich urzędników/polityków i niesnaski historyczne, które nas dzielą z Ukrainą. My nigdy ,,braćmi" z Ukraińcami nie byliśmy i nie będziemy, ale mamy wspólnego wroga i to jest bezdyskusyjne. A jednak niektórzy jakby tego nie rozumieli. Jak czasami czytam komentarze w internecie, to mam wrażenie, że jakby Rosja nas zaatakowała (tfu, tfu), to niektórzy by pisali, że to prowokacja armii ukraińskiej.

3

@Conradxc Być może tak, ale póki są zajęci walką na Ukrainie, to jest mniejsza szansa na to, że zdecydują się na otwarcie drugiego frontu.

59

@zawilly Jak nie ma z tego kompletnie nic? Ta pożyczka uniemożliwi walkę Ukraińcom, dalsze wykrwawienie Rosjan, a co za tym idzie zmniejsza możliwości Rosji w zakresie ataku na państwa bałtyckie albo na nas. To jest bardzo dużo.
A co do Zalenskiego i jego ,,dej, dej", to oby nasz prezydent nigdy nie był w takiej sytuacji, że będzie musiał prosić o pomoc, żeby Polska mogła zachować niepodległość.

2

@Aragorn33 Ok, to jak najbardziej przyznaję Ci rację. Ale czy jest to w sumie jakieś zaskoczenie? Skoro widział się z Orbanem, to może już niedługo Konfederacja zacznie mówić, że w sumie nie wiadomo kto zaczął tę wojnę? Bo ostatnio Orban udzielił takiej wypowiedzi.

2

@Aragorn33 Nie chcę tutaj bronić Konfederacji, ale oni raczej większego wpływu na to nie mieli. Od początku Belgia była temu przeciwna i reszta nie zdołała zmienić jej zdania. A z tego co czytałem dzisiaj, to Meloni niespodziewanie poparła Belgię, za tym poszła Francja i Niemcy (z tych liczących się państw) zostały same z poparciem dla wykorzystania rosyjskich aktyw. Nawet prezydent czy premier Belgii (nie pamiętam dokładnie) wbił m.in nam szpilkę, że wygrał realizm polityczny, a nie kierowanie się emocjami państw ze wschodniej flanki NATO.

1

@esem91 A nawet psi shower xd

0

@Stinger_ Czy Domen ma potencjał, żeby być lepszym od brata? Szkoda, że Peter w tak młodym wieku zakończył karierę.

1

@Vegeta88 Te samo, które mówiły o ataku Rosji na Ukrainę. Tak, jak Ci napisał @Cryptolis . A co do Białorusi, to przeczytaj jakie zmiany tam zachodzą w kwestii wojskowości i współpracy z Rosją, dowiedz się o Oreszeniku, który został tam rozmieszczony, żeby zastraszyć Europę i poczytaj o tym, co mówi Łukaszenka. Może wtedy zrozumiesz, że Białoruś zostaje powoli całkowicie wchłonięta przez Rosję i jakie to będzie miało konsekwencje dla Polski.
Co do ataków Rosji to logiczne, że najpierw przeprowadza ataki w państwach, które nie należą do żadnego sojuszu. Tak jak mówił Kaczyński, którego można lubić albo i nie, ale na historii to on się dobrze znał. ,,Najpierw Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może przyjdzie i czas na mój kraj, na Polskę " Jak widzisz połowa z tego scenariuszu już została zrealizowana. Oby na tym się skończyło.

1

@Cryptolis Nie ma co im tłumaczyć, bo nigdy nie zrozumieją. Nawet jakby Rosja zaatakowała państwa bałtyckie, to będą mówić, że Polski na pewno nie ruszy.

0

@Stinger_ Żyła już wszedł i duża szansa, że Stoch też będzie w drugiej serii.

0

@VegetaPolska Słabo, ale jest od razu za Żyłą, więc jakaś tam szansa na awans jest.

0

@esem91 Niestety drugi też.

0

@juarez Tutaj jeszcze masz odpowiedź dlaczego sobie ,,wkręciliśmy", że Rosja pójdzie dalej.
Wywiad USA: Putin nie zrezygnował z pomysłu zajęcia całej Ukrainy i krajów bałtyckich

Prezydent Rosji Władimir Putin nadal dąży do zajęcia całej Ukrainy, pomimo zapewnień o chęci zawarcia pokoju - donosi Reuters powołujący się na sześć źródeł zaznajomionych z danymi wywiadu USA. Putin liczy również na przejęcie republik europejskich – Łotwy, Litwy i Estonii, które wcześniej wchodziły w skład ZSRR. Oceny te są sprzeczne z publicznymi oświadczeniami prezydenta USA Donalda Trumpa i jego negocjatorów o zainteresowaniu Putina zakończeniem wojny, a także ze słowami samego Putina, że Rosja nie stanowi zagrożenia dla Europy.

Wnioski amerykańskiego wywiadu w dużej mierze pokrywają się z opinią europejskich służb specjalnych. „Dane wywiadowcze zawsze wskazywały, że Putinowi potrzeba więcej. Europejczycy są o tym przekonani. Polacy są o tym absolutnie przekonani. W krajach bałtyckich uważa się, że będą następne [po Ukrainie]” – powiedział Mike Quigley, członek Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Przypominam, że służby wywiadowcze USA są uważane za najlepsze na świecie.

5

@juarez Biedna, wiecznie prowokowana Rosja. Powinno Ci być wstyd coś takiego napisać będąc Polakiem. Szkoda, że nie potrafisz zrozumieć jakie są cele Rosji w tej wojnie, dlaczego ją zaczęła i jakie to niesie konsekwencje dla naszego regionu. To nie jest trudne, bo Rosja od wieków zachowuje się w ten sam sposób. Może trzeba było uważać na lekcjach historii?

14

@Bilon87 Wspieranie Ukrainy daje nam to, że Rosja jest zajęta wojną z nimi i zmniejsza to ryzyko ataku na nas. USA odpuszczają Europę, skupiają się na Chinach, więc musimy mieć świadomość, że prawdopodobnie nie przyjdą Bałtom czy nam z pomocą. A na pewno nie w takim stopniu, jak myślą niektórzy nasi politycy, którzy są zapatrzeni w Amerykę. Zwłaszcza gdy w Białym Domu jest taki prezydent jak Trump. Można było zauważyć jego reakcje a właściwie jej brak na atak dronów we wrześniu. Z tego trzeba wyciągać wnioski, bo to m.in pokazuje jakie on ma podejście do bronienia Europy.
A co do bycia sługusami, to jesteśmy nimi od lat w stosunku do USA. I zawsze jak trzeba, to nas wykorzystają, bo wiedzą, że jesteśmy na każde ich skinienie.

5

@juarez Może dlatego, że Rosja otwarcie o tym mówi? I zaczęła ataki hybrydowe, które mogą być przygotowaniami do konwencjonalnego starcia? Zmienia się porządek świata, mocarstwa dzielą strefy wpływów, USA odpuszcza sobie bronienie Europy (nawet tego nie ukrywają) Wygląda to coraz gorzej dla nas, ale lepiej udawać, że się tego nie widzi.

5

@Comentateiro Takich jemu podobnych, to ja mam w pracy. Jeden niedawno stwierdził, żeby Zalensky podpisywał porozumienie, bo on ma dojść tego ciągłego pieprzenia o wojnie w telewizji i radio. Ech...

7

@Cryptolis To ultimatum jest ciągle na stole, bo Rosja powtarza, że należy wyeliminować wszystkie punkty, które doprowadziły w ich mniemaniu do wojny na Ukrainie. I jest tam też kwestia Polski, ale niektórym lepiej udawać, że nie ma tego tematu. Chyba, że są totalnymi ignorantami i nawet nie wiedzą, że takie ultimatum jest.

19

@Comentateiro Zapomniał jeszcze napisać, żeby włączyć myślenie. Przykre jest to, że sporo Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest i zawsze była Rosja. Może zamiast zaczynać od piramid na lekcjach historii, więcej powinno być o I i II WŚ?

13

@Bilon87 Czyli nie oddadzą. Z drugiej strony, skąd wziąć pieniądze na to, żeby Ukraina mogła dalej stawiać opór Rosji? Był pomysł, żeby wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa, ale nie wszystkie państwa się na to zgodziły.

3

@Konradowskyy To jest narracja skierowana przede wszystkim do wyborców Konfederacji i Brauna (których niestety jest coraz więcej) Pokazywanie Ukrainy w jak najgorszym świetle, podkreślanie że to nie nasza wojna itd. Wiadomo, że Ukraińcy mają swoje za uszami, ale niektórzy zapominają, że to Rosja jest największym zagrożeniem i w naszym interesie jest, żeby jak najmocniej oberwała na Ukrainie.

2

@maatiixx A kto mówi, że Polska pomaga z dobroci serca? Ja widziałem mnóstwo wypowiedzi polityków (np. Tusk, Sikorski, Nawrocki), w których mówili, że pomagamy Ukrainie, bo to jest w naszym interesie. Od początku wojny była narracja, że trzeba pomóc Ukraińcom zatrzymać Rosję na ich terenie, bo to obniża ryzyko ataku na nas i państwa bałtyckie. Nie robimy tego bezinteresownie i oprócz tego co napisałem wyżej, to niektórzy liczą np. na to, że polskie firmy będą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy (pewnie tak nie będzie) Albo, że zostanie załatwiona kwestia Wołynia (tutaj Nawrocki mocno na tym opiera politykę wobec Ukrainy)

2

@Aragorn33 Czy to będzie taki klasyk, jak swego czasu ,,Wałęsa oddawaj moje 100 milinów?" xd

9

@maatiixx To nam nie można okazywać wdzięczności? To dziwne, bo Zalensky nieraz dziękował Polakom i mówił, że jest nam wdzięczny za pomoc i przyjęcie uchodźców.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?