25

Oj panie Xavi, nie można rozluźnieniem tłumaczyć aż tak katastrofalnej gry, jeśli gołym okiem widać że największym problemem zespołu był brak spójności w systemie gry. Chciało by się powiedzieć wręcz, że niektórzy zawodnicy wyglądali jakby trenowali w Barcelonie od tygodnia, a to wielki kamyczek do ogródka całego sztabu szkoleniowego, gdyż pokazuje brak pracy przynajmniej z zawodnikami, którzy nie są pierwszoplanowi.

2

@Bogan ich brak jest dosyć wymowny, również liczę że Xavi ma na nich jakiś plan. Ciekawi mnie co pokaże bardziej wypoczęty Gavi bo jeśli znowu nie będzie uczestniczył w grze to będzie kolejny piłkarz z niepokojącym zjazdem sportowym. Trzymać kciuki dzisiaj będzie trzeba za wielu piłkarzy.

19

W końcu Torre od początku i Garcia drugi test na pivocie - już myślałem że odpuszczę sobie pierwszy mecz w tym sezonie a tu taka niespodzianka. Niezmiernie się cieszę bo poprzedni skład trochę kompromitował Xaviego bo nic nie zyskał sportowo czy rozwojowo. Zatem oglądamy i po 3 punkty!!!!

0

@Jarema2000 jeszcze wieksza różnica jest w telefonach, które są najczęściej kupowane - we Francji kupisz byle co dziecku za 150-200 euro i jest zadowolone że jest nowy, a w Polsce byłem na Komunii u swojego brata to każde dziecko chciało iPhona bo wszystko inne to szmelc.
Jak znaleść statystyki to Polacy kupują bardzo drogie telefony w UE a przykładowo Niemcy czy Francuzi o połowę tańsze. Taki paradoks konsumpcjonizmu że zarabiający lepiej mają mniejsze potrzeby technologiczne niż społeczeństwa gorzej zarabiające. Ceny w Polsce telefonów są wyższe że względu na koszty pracy oraz fakt że mało wymagający klient kupi wszystko jeśli patrzy przez pryzmat marki lub czynnik społeczny.

6

Pytanie czy jest na świecie jakaś duża firma która wydaje komunikaty uderzające w swoich klientów. Brak stosowania słów "przepraszam" czy "Rosja" ma taki sam cel jak komunikaty marketów żywnościowych dla klientów, gdzie zazwyczaj nigdy nie piszą dokładnie o syfie w żywności tyko bełkot o dbałości o najwyższe standardy, eliminowaniu ryzyka oraz pozbywaniu się "wadliwych" partii produktów, a kończąc że bezpieczeństwo konsumentów i bezpieczeństwo żywności dla nich to priorytet. Takie komunikaty pisane są przez ludzi odpowiedzialnych za PR, zatem pisane są w sposób uniwersalny aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Barcelona to nie warzywniak...

0

@krol211 Żeby pracować jako psycholog sportowy w klubie piłkarskim potzeba wielu lat doświadczenia, znajomości, dobrej opinii w środowisku oraz perfekcyjnej znajomości języka. Obiektywnie nawet jakbym chciał to nie widzę na to szans, a rodzina również potrzebuje jakiejś stabilności. Dzisiaj jestem w swoim nalepszym momencie kariery i chcę aby trwało to możliwie długo :)

2

@Arczi87 Zgodnie z różnego typu statystykami blisko 30% piłkarzy w topowych ligach mierzy się z różnego typu problemamy lękowo-depresyjnymi, blisko 10% piłkarzy cierpi na niską samoocenę, poniżej 5% cierpi na różnego tybu traumy na tle rasistowskim (także z dzieciństwa) czy 10% piłkarzy po 25 roku życia cierpi na syndrom wypalenia zawodowego.
Kluby mogą pozyskiwać informacje czy dany piłkarz współpracuje z psychologiem, ale nie może znać obszarów leczenia bo to kwestia prywatna i łamaniem prawa unijnego by było pozyskiwanie dodatkowej wiedzy jeśli sam piłkarz nie chce się podzielić wspominaną wiedzą.
Klub sprzedający nawet jeśli by znał wiedzę poufną na temat piłkarza to nie powie wszystkiego kupującemu bo nie jest to w jego interesie. To co przytoczyłem w niniejszym wątku to opinia moja i znajomych psychologów sportowych, których znam i ich zdaniem problem z Cancelo jest dużo większy niż może się pozornie wydawać.

0

@xavi890 pytanie brzmi czego oczekujesz po dzieciaku z Brazylii? Pierwszy sezon w Barcelonie będzie się uczył europejskiej piłki. Zobacz przykładowo Viniego czy Rodrygo, którzy potrzebowali czasu żeby się zaaklimatyzować i pewnie będzie podobnie w tym przypadku. W dzisiejszym świecie piłki Pedri zdarza się raz na 1000 przypadków, zatem płaci się za perspektywę rozwojową piłkarza młodego niż to jak gra dzisiaj.

1

@VegetaPolska W tym przypadku podkreślam że to plotka, ale słyszałem że Perez jest pod wielkim wrażeniem Kolo Muaniego. Wielką ironią losu by było gdyby wyłożył teraz około 60-65mln na tego piłkarza i mógłby być gwiazdą Realu, a kilka miesięcy wcześniej Barcelona mogła go mieć za darmo, lecz nikt się nie liczył ze zdaniem Cruyffa, który go forsował. Ja też wielokrotnie pisałem o tym piłkarzu że to będzie crack klasy światowej bo grał w moim odwiecznym rywalu (Nantes) i w Rennes było wręcz święto z tego powodu że odchodził z klubu za darmo :)
Ten chłopak nie dość że stale się rozwija to dokonuje progresu wielkimi krokami, aż strach pomyśleć co będzie potrafił za 2 lata.

2

@krol211 Wszystko jest kwestią perspektywy - osobiście chciałbym aby Traore został w Rennes, ale mamy też świadomość że to jego ostatni duży kontrakt ze względu na wiek i pewnie wybierze opcję zarobkową w Premier League. Nic nie wiem na temat zainteresowania Barcelony Hamarim Traore dzisiaj.

@VamosFCB11 Ja nie przekonuję do swoijej wizji, lecz:
1) fakt jest jednak taki że Ndicka pomimo tego że jest lewonożny to prawą nogę również ma na niezłym poziomie, a i tak uważam go za dużo lepszą opcję na bok obrony niż Kounde bo jest dużo szybszy i silniejszy oraz lepiej potrafi grać do przodu niż Francuz. Po prostu jego umiejętności stricte piłkarskie są wyższe.
2) Rok temu Arnau Martinez był wart 5mln euro, a Iván Fresneda i Rico Lewis po 1mln euro. Gdyby dzisiaj kogoś z nich Barcelona chciała sprowadzić to by musiała wyłożyć po 20mln euro. Przez ostatni rok ci dwaj ostatni nie rozegrali pełnego sezonu w swoich zespołach a jakość piłkarską podnieśli, zatem chyba lepiej sprowadzić tanio zawodnika i minimalną ilością sił dać mu w 10-15 spotkaniach rozwinąć się w bardzo utalentowanym środowisku. Tu nie chodzi o sprowadzenie pierwszego lepszego talentu tylko o sprowadzenie przyszłego cracka - jest ich trochę na rynku i profilem pasują do Barcelony - jednym z nich jest Gonçalo Esteves - jeśli zostnaie w Lizbonie to City lub United za 1-2 lata będą wykładać lekko 50mln euro za niego.
3) Hamari Traore - nie znasz tego piłkarza, ale ja znam i wiem że bez problemu by sobie poradził zarówno mentalnie jak i sportowo. To taka doświadczona wersja Balde, która jest szybka i może zasuwać od pola karnego do pola karnego oraz potrafi wyłączyć z gry bardzo szybkich piłkarzy. Moim zdaniem teraz już i tak nie trafi do Barcelony, ale wiem że w pewnym sensie rozwiązywałby problem prawej obrony na jakiś czas ze względu na profil piłkarski, umiejętności, doświadczenie i niski koszt. To wielokrotnie lepsza opcja niż Cancelo, który dzisiaj jedzie już tylko na nazwisku.

0

@Harnas2 zgadza się

@VegetaPolska Chłopie nie ironizuj mi tu z Mbappe - mam swoje źródła i potwierdzam ich prawdziwość w tylko sytuacji gdy w mediach również pojawiają się podobne doniesienia. Mam to szczęście i przyjemność pracować w klubie z młodymi talentami, który trafiają do wielkich zespołów i nawet jeśli odchodzą dalej to klub, jego pracownicy i ja żyjemy ich dalszymi poczynaniami. Jestem w stałym kontakcie przykładowo z Telem z Bayernu i Camavingą z Realu do dnia dzisiejszego - to ja im pomagałem stawiać pierwsze kroki w dorosłej piłce i dbalem o ich mental, calymi latami wspólnie pracowaliśmy, znam ich rodziny i sekrety, czasem nawet święta wspólnie spędzaliśmy, a teraz nawet miałem zaproszenia na ich debiuty w LM, zatem to może oznacząć, że coś mogę wiedzieć - np. jak się czują w swoich zespołach, czy mają jakieś problemy lub jak patrzą na swoją przyszłość w swoich zespołąch. Pisząc o Kimmichu w Realu zaplanowanym na 2024 wiem z 4 różnych źródeł zatem nie podśmiewaj się z tego co piszę. Nie piszę więcej niż można znaleźć w mediach, lecz sam fakt że pewne rzeczy mogę potwiredzić jest już wartością dodaną dla wypowiedzi jeśli kogoś to interesuje co piszę.

4

@Robi_79 Kimmich to moje marzenie obok Rodriego od kilku lat jeśli mowa o zastąpieniu Busiego.

@VegetaPolska Mam swoje źródełka zarówno w Realu jak i Bayernie - wiem że od kilku miesięcy Kimmich był dogadany z Realem na 2024 rok. Wiem też że kwasy w Bayernie sprawiły że piłkarz chciał odejść już teraz i jedynie łódziłem się że Barcelonie uda się tą sytuację wykorzystać zakładając że Perez nie będzie chciał się licytować. Jeśli Barcelona oficjalnie odpuszzca sobie Kimmicha to wracamy do pozycji sprzed paru miesięcy i w 2024 roku Kroosa i Modrićia zastąpi Kimmich, który ma odpowiendi mental, umiejętności i doświadczenie (Real ma wiele talentu wród pomocników, a przyjście Bellinghama sprawi że będzie tego jeszcze więcej, lecz nawet na logike brakuje doświadczenia do walki w LM, zatem trudno o lepsza opcję niż Kimmich). Bardzo zazdroszczę Realowi polityki transferowej - wszystko na zimno i bez emocji, sensownie i logicznie, z pełnym skupieniem na celu.

0

@kanver_ Mam wywalone na to jak zachowuje się Vini, Gavi czy inny debil. Co mnie to obchodzi jak zachowują sie przez cały sezon jeśli problemem jest rasizm na trybunach. Hańba na oczach świata na stadionie Valencii wynikała z rasizmu a nie głupich zachowań piłkarzy i nie można tego tlumaczyć niczym. Zamykam temat bo obraża to moją inteligencję.

@galix22 Zgadzam się że mówimy o marginesie ludzi - dlatego uważam że ten margines można ze stadionów wytępić. Ja nie piszę że chcę wyeliminować obelgi z trybun tylko rasizm - to dwie calkowicie różne kwestie. Jako psycholog sportowy rozmawiam z piłkarzami i znam wiele punktów widzenia, lecz syf, który dotyka wszystkich w największym stopniu i przez który najdłużej trzeba "naprawiać" głowę piłkarzy jest właśnie rasizm, a nie wyzywanie dla wyzywania. Często bialym trudno spojrzeć z perspektywy piętna żyjących czarnych wśród białych - to nie jest piętno grubego wśród chudych - to coś dużo większego, a wiele rzeczy od najmłodszych lat zostaje w głowie i często wybucha gdy jest tego przesyt.

1

@VamosFCB11 Ndicka może grać 1:1 tak samo jak Araujo na boku obrony tylko nie łapać kontuzji poprzez grę na tej pozycji bo jest bardzo wszechstronny. Ja bym uzupełnił w takim przypakdu kadrę jakimś wielkim talentem do 5mln euro, a takich nie brakuje bo wielu jest piłkarzy jak Gonçalo Esteves ze Sportingu, którzy w krotkim czasie mogą być warci gigantyczne pieniądze.
Pytanie czy Raphinhia zostanie na kolejny sezon, gdyż jeśli tak to aktywować jego piłkarza ofensywnie może rozwiązanie o które Barcelona walczyła rok temu lecz było zbyt późno. Mowa oczywiści o Hamarim Traore przy którym Raphinhja grał swój najbardziej ofensywny futbol i walnie przyczynił się do awansu Rennes do LM. To także ciekawa opcja bo teraz będzie dostępny.
Podsumowując - przy zalożeniu że przychodzi Ndicka można pozwolić sobie na tanie i rozwojowe rozwiązania.

@manolis1 Wg mnie oddanie Fatiego uzależnione jest od testów sprawnościowych - my na boisku widzimy tylko momenty, czasem wydaje się że dynamika wraca, ale to mogą być tylko pozory. Torresa łatwo sprzedać bo piłkarze z jego profilem są cenieni, a wszyscy wiedzą że w Barcelonie się marnuje bo jest źle prowadzony szkoleniowo, zatem to decyzja Xaviego i sztabu szkoleniowego. Najgorzej pozbyć się będzie Kessiego bo dostał kosmiczną pensję, a sam zawodnik wyraźnie mówi że nigdzie się nie rusza zatem temat jest zamknięty na dzień dzisiejszy.

12

Mam nadzieję, że Xavi w przypadku Zubimendiego jest dużo bardziej pewien do jego sukcesu w zespole niż rok temu był przy Kounde. Moim zdaniem do dużo tańszego Amrabata mu daleko, a już nawet nie będę wspominał o Kimmichu, któremu wręcz rozkładamy czerwony dywan w drodze do Realu w przyszłym roku.
Oczywistym jest że nikt nie zastąpi Busiego, ale przy założeniu że w pierwszym zespole będzie grało 2 piłkarzy ultraofensywnych ze słabym pressingiem to nie widzę w Zubimendim piłkarza ryjącego murawę wzdłuż i wszerz, szczególnie w ciężkich fizycznie i bardzo dynamicznych pojedynkach w LM. Naturalnie będę trzymał kciuki aby 24-letni Hiszpan osiągnął sukces w Barcelonie jeśli do nas trafi - z pewnością będzie to sportowe wyzwanie jego życia i wiele debiutanckich emocji, np. gra w Lidze Mistrzów. Liczę że nie przepalimy zbyt dużo pieniądza i będziemy ostro negocjować bo wyjściowa kwota 60mln euro wydaje się gigantyczna.

6

Trzymam kciuki że nie uda się go Barcelonie sprowadzić, a jak już to tylko wypożyczenie, a nie zakup. Jego pobyt w Bayernie pokazał, że to już jego ostatnie etapy kariery na najwyższym poziomie.
W marcu napisałem komentarz na temat Cancelo, a dzisiejsza perspektywa jedynie upewniła mnie w przekonaniu że Barcelona stara się o nazwisko, a nie piłkarza z nazwiskiem. Polecam się zapoznać: https://www.fcbarca.com/109040-czy-joao-cancelo-bedzie-realna-opcja-dla-barcelony-aktualizacja-13-49,dyskusja-12885818.html#comment-12885818

26

Prawdę powiedziawszy w tym sezonie grał i tak więcej niż się spodziewałem bo przed sezonem w odróżnieniu do większości kibiców uważałem, że nie wygra rywalizacji na SO z Araujo i Christensenem.
Moim zdaniem bardzo dobra oferta za Kounde dla Barcelony mogła by być zbawienna zarówno pod kątem finansowym jak i sportowym. Kluczowa kwestia czy napłynie do klubu oferta opiewająca na kwotę przynajmniej na poziomie kwoty zakupu (50mln euro podstawy + 10mln euro zmiennych).
Od kilku dni we Francji chodzą plotki że Ndicka odmówił PSG bo czeka na ruch Barcelony - teraz pojawiły się kolejne kropeczki, które można ze sobą połączyć. Wymieniając Ndickę na Kounde sportowo nie stracimy bo podobnie w przypadku tego piłkarza uważam, że profilem idealnie pasuje do Barcelony i dla mnie jest lewonożną wersją Araujo ze świetną techniką, szybkością i podaniem, a należy jeszcze pamiętać o zakontraktowaniu Inigo Martineza. Z finansowego punktu widzenia to także świetne rozwiązanie - Ndicka pewnie będzie miał mniejsze roszczenia finansowe, a zaoszczędzone pieniądze ze sprzedaży Kounde można by było poświęcić na transfer pivota lub zaliczkę za Vitora Roque.
PS: jeśli miałbym wybrać piłkarza do sprzedaży za grube miliony, na którym byśmy mogli dobrze zarobić pod kolejne inwestycje, a jego zastąpienie by było bardzo łatwe to moimi faworytami by byli Kounde, Christensen i Raphinia, zatem sprzedaż Francuza by była zrozumiałym ruchem ze strony klubu (chociaż nadal uważam, że Raphinhia również pójdzie pod młotek).

0

@ElGaudi Puste gesty nie mają nic wspólnego z tym że mieszkańcy zachodniej Europy nie interesują się tematem wojny na Ukrainie. To jak akcja "Godzina dla Ziemi" polegająca na wyłączeniu prądu w określony dzień i o określonej godzinie - jeśli uważasz że to może coś zmienić to jesteś w wielkim błędzie. Uczestniczą w tej akcji nieliczni, a jeszcze mniej ludzi zastanawia się co zrobić aby globalnie zmniejszyć zużycie prądu.
Mieszkam we Francji ale ze względów służbowo-prywatnych często jestem w Portugalii, Hiszpanii i Anglii - to nawet jak ja w jakichś rozmowach wspomnę coś o wojnie na Ukrainie to ludzie się mnie pytają co tam właściwie się dzieje wiedząc że jestem z Polski i dlaczego zachodnie społeczeństwa boją się że Polska przesadnie zaangażuje się w konflikt.
Fajnie że są flagi, dobrze że politycy w PE mają podobne stanowisko odnośnie Ukrainy, ale nie licząc symboli o których wspomniałeś społeczeństwo nie interesuje się tym tematem. Jak już jesteś w temacie Barcelony to zobacz ile masz restauracji i klubów, które w ostatnim roku dostosowały się pod rosyjskiego klienta, a nasz klub nie dość że pomaga obywatelom Rosji wymianiać kryptowaluty i wysyla koszulki na święta to jeszcze dostosowuje Muzeum i Camp Nou pod turystów z tego kraju, sieć spolecznościowa umożłiwiająca komunikację kibiców z Rosji z klubem rośnie w siłę itd. Podsumowujac super że masz możliwość zobaczenia w kilku oknach czy balkonach flag Ukrainy, ale realia są takie że nawet w przestrzeni medialnej mniej już się mówi o wojnie niż jesszcze kilka miesięcy temu, a poniższy tweet to idealnie obrazuje:


2

@kanver_ i @galix22 Nie ma usprawiedliwienie dla rasimu!!!! Śmieć głoszący rasistowskie hasła bez względu na to czy jest "sprowokowany" czy nie nadal jest śmieciem i jego miejsce jest na śmietniku, z dala od społeczeństwa.
Jako kibic Barcelony powinineś wiedzieć że piłkarze tego klubu są w Hiszpanii bardzo często atakowani na tle rasistowskim, a na trybunach w Hiszpanii bardzo często dochodzi do mniej lub bardziej znanych przypałów na tle rasowym. Po naszej młodzieży kibice niemal wszystkich zespołów jeżdżą jak po szmatach - najwięcej obrywa się Fatiemu, Balde i Araujo bo są czarni. Z białych obrywa najbardziej Gaviemu i tylko on wpisuje się w waszą retorykę bo zachowuje się na boisku wielokrotnie jak debil. Byłęm wielokrotnie na wyjazdach Barcelony - w Valencii, Madrycie, Sevilli czy Bilbao czy Sociedad - piłkarze często są prowokowani na tle rasistowskim.
Przypomnijmy sobie historię Eto'o -

- też byli inni czarni na boisku, a on pękł. Rasizm w Hiszpanii jest problemem ze względów o których napisałem na początku i trzeba go zwalczać systemowo, a stosunek piłkarzy do rasizmu w 99,99% przypadków jest taki jak w przypadku Zokory:

Ja siedzę w piłce blisko 20 lat - pracowałem w Luksemburgu, Belgii, Holandii, Anglii i teraz we Frencji - wiele widziałem oraz wiem jak wyglądają ruchy kibicowskie w klubach piłkarskich - sam dołożyłem cegiełkę przy ultrasach z Forza Garibaldi, poprawiałem relacje klubu z Villa Hardcore czy aktualnie współpracuję z ultrasami z Roazhon Park - jedna jest wspólna kwestia - dla prawdziwych kibiców rasizm to dno, które trzeba tępić. Wyeliminowanie rasizmu ze stadionów to nie utopia - to kwestia chęci, stanowczości, kar i braku listości dla marginesu. Gdyby supporter lub ultras zachował się rasistowsko w stosunku do kogokolwiek to by był wykluczony ze środowiska i tak trzeba postępować.
Boixos Nois, do którego nawiązuje mój avatar rzucili świńskim ryjem w Luisa Figo w słynnym "meczu wstydu" - te czasy już nie wrócą, zatem liczę na to że coś zmieni się i czasy rasizmu na stadionach podobnie nie wrócą.

4

Dobrze Kounde napisał - fakt jest taki że Hiszpania zaniedbała aspekt edukacyjny podobnie do Polski - ludzie żadko kiedy odróżniają rasizm od dyskryminacji czego przykładem są debilne stwierdzenia o rasizmie wobec białych czy że rasizm może być usprawiedliwiony i zostać sprowokowany. Działań przedstawicieli Państwa Islamskiego, którzy działają w wyniku reakcji na różnego typu historyczne krzywdy nie da się usprawiedliwić, zatem jak można usprawiedliwiać rasizm.
Społeczna bieda i brak edukacji społecznej przyczynia się do dyskryminacji i rasizmu na trybunach w ubogiej Hiszpanii, gdzie życie jest cięższe niż w innych krajach starej UE - może wynikać z różnego typu frustracji i chęci wyżycia się - nie zmienia to jednak faktu że z rasizmem trzeba walczyć i nie szukać debilnych usprawiedliwień.
https://www.pah.org.pl/dlaczego-rasizm-dotyczy-dyskryminacji-wylacznie-osob-nie-bialych/?enable_cookies=all

5

To tylko potwierdza że mieszkańcy Zachodniej Europy mają wywalone na wojnę - wystarczy zobaczyć komentarze na zagranicznych portalach kibiców pytających się z czym właściwie jest problem. Nie wiem skąd założenie że przeciętny piłkarz będzie wiedział o wojnie na Ukrainie więcej od przeciętnego kibica.
Nie mierzmy wszystkich Europejczyków Polską perspektywą wojenną - oni mają to gdzieś i czekają aż wojna sama się skończy. Większe zainteresowanie Ukrainą będzie gdy kraje zachodu będą mogły zarobić na odbudowie tego kraju - taka jest rzeczywistości, cześć komentujących może żalić się, płakać lub przeżywać, lecz nie zmieni to rzeczywistości jaka jest.

11

Ja przed meczem z Relem Sociedad myślałem że Xavi będzie miał wywalone na wynk i będzie szukał rozwiązań pod kątem przyszłego sezonu - nic nie wyszło bo wynik był daleki od satysfakcjonującego, a szkoleniowo-rozwojowo 90 minut zostało zmarnowane.
Przed mecze z Realem Valladolid liczę ze Torre czy Casado dostaną jakąś konkretną ilość minut bo na to zasługują, a kibice Barcelony mogliby się przekonać z kim mają do czynienia. O więcej już nie proszę bo widzę, że nikomu nie potrzebne "rekordy" są więcej warte niż rozwój piłkarzy/zespołu, a liczyłem że po matematycznym zdobyciu mistrzostwa zejdzie ciśnienie ze wszystkich.

25

Brawo Xavi - świena wypowiedź, adekwatna do atmosfery i sytuacji po kompromitacji kibiców-troglodytów na trybunach z Valencii. Trzeba edukować społeczeństwo bo ilość debilnych wypowiedzi nawet na niniejszym portalu wczoraj wołała o pomstę do nieba. Szkoda że większość najgłupszych lub prymitywnych kibiców i tak nie przeczyta wypowiedzi Xaviego, lecz nie zmienia to faktu, że zmiany systemowe w Hiszpanii są potrzebne natychmiast, a dużą rolę powinna odegrać również LaLiga. Dobrze że kibice Barcelony na twitterze przystopowali ze swoimi komentarzami trywializującymi i usprawiedliwiającymi zachowanie debili z Valencii, bo było to żałosne oraz ośmieszało nasz klub, który historycznie zawsze sprzeciwiał się rasizmowi czy jest czołowym w Europie klubem przyjaznym dla środowisk LGTBIQ+.
Przykre jest to że mamy XXI wiek, a ludzie nadal nie rozumieją że ziemia nie jest plaska - oby te przykre wydarzenia sprawiły że coś się zmieni na lepsze.

21

@Comentateiro pół roku temu Messi zdobył Mistrzostwo Świata - zakładam że nadal będzie potrafił grać w piłkę, a widząc co na boisku ostatnimi czasy wyprawia Kessie, Gavi, Fati czy Torres śmiało można stwierdzić że będzie nie wielkim, a gigantycznym wzmocnieniem.
To że sportowo PSG nie zyskało wiele nie jest winą Messiego - nie zawsze posiadanie świetnych zawodników daje sukces jeśli zespół nie jest zbalansowany, są kwasy między poszczególnymi piłkarzami lub obozami zawodników, a trener nie jest w stanie ogarnąć wielkich ego gwiazd. Jest bardzo wiele zespołów, które grają poniżej możliwości na papierze, zatem są to niepotrzebne obawy, a młodzi przynajmniej się czegoś jeszcze nauczą od legendy jeśli Xavi traktuje ten aspekt drugorzędnie. Mimo wszystko PSG dalej zachodzilo w Europie niż Barcelona ostatnimi czasy, zatem w hipotetycznie słabszym zespole powinien błyszczeć, szczególnie gdy w Barcelonie będzie szczęśliwy.

36

Te liczby tylko potwierdzają to co pisałem o pozytywach pojawienia się Messiego w Ligue 1, gdzie zespoły z całej ligi odczuły większe zainteresowanie ze strony sponsorów oraz dokonano wielu inwestycji w różnych obszarach, a także łagodniej przeszliśmy skutki pandemii. Jedno jest pewne - Barcelona może zrobić świetny interes, a jeszcze sportowo zyska.

1

@gukwa A co ty debilu szabelki liczysz? Pomyśl zanim naciśniesz przycisk publikacji komentarza - podobnie do 90% mieszkańców Europy mam wywalone zarówno na USA jak i Rosję. Ja się czuję europejczykiem, zatem nie wciągaj mnie w takie debilizmy.
Każdy w społeczeństwie ma określone role - widocznie twoją jest bycie pożytecznym idiotą i pisanie takich głupot. Sprzedaj wszystko co posiadasz, oddaj Ukraińcom jak ich tak kochasz i jedź na front. Znając życie - takich ograniczonych ludzi jak ty i tak będę musiał utrzymywać ze swoich podatków do końca życia, zatem to najlepsze co możesz zrobić dla Polski.
PS: Ukraina nawet jakby wygrała wojnę i tak nie będzie demokratyczna. USA będą się biły do ostatniego ukraińskiego żołnierza, a Europa najwyżej "pomoże" odbudowywać się Ukrainie po wojnie. Nie ma szans nawet w perspektywie 20/30-letniej aby Ukraina została przyjęta do struktur przykładowo UE - zobacz sobie opinie ekonomistów czy poważnych komentatorów politycznych i gospodarczych. Ukrainie sprzedawane są bajki, które trafiają na podatny grunt - to są fakty, a widocznie nie miałeś okazji szerzej spojrzeć na temat, brak ci oczytania lub masz znaczące braki w edukacji jeśli uważasz inaczej. Dla mnie jesteś kolejnym internetowym farmazonem, który głośno krzyczy ze swojej piwnicy. Bez odbioru.

0

@yoli Widzisz i masz tu brzemię białego człowieka, którego zaoceaniczna ekspansja od czasów późnego średniowiecza do dnia dzisiejszego ma wpływ na normy i skutki cywilizacyjne. Czarni stosunkowo późno wywalczyli sobie prawa zbliżone do białych - z historycznego punktu widzenia są to świeże tematy, dlatego do dnia dzisiejszego kampanie antyrasistowskie mają sens bo nadal w cywilizowanym społeczeństwie istnieje odsetek "bydła" do którego nie dociera że mamy XXI wiek.
Mimo wszystko nie powinniśmy przeskakiwać ze skrajności w skrajność - jeśli ktoś jest ładny, brzydki, gruby, chudy, niski lub wysoki, a ktoś kogoś wyzywa na tej płaszczyźnie jest to prymitywne, ale nie można tego porównać do rasizmu ze względu na historyczne piętno wynikające ze schematów działań cywilizacyjnych w danym momencie czasu w historii. W Europie w ostatnich 100 latach jedynie Hitler chciał eksterminować zarówno kolorowych jak i niepełnosprawnych - dla niego obydwa przypadki były na równi.
Jeśli jesteśmy przy sporcie to w emocjach mówi się wiele - kibice obrażają sportowców, sportowcy kibiców, sportowcy sportowców - każda możliwa konfiguracja na różnych płaszczyznach i z różnym poziomem chamstwa lub obrzydliwości. Są jednak pewne granice i jedną z nich jest rasizm ze względów cywilizacyjnych. Może gdyby historycznie biały czlowiek nie zajmował się handlem czarnymi i ich niewolnictwem, a w ich miejsce niewolnikami by byli niepelnosprawni, karły lub jeszcze jakaś inna grupa ludzi to by wyglądało inaczej. Może gdyby karły lub niepełnosprawni walczyli o prawa obywatelskie jak czarni również by było inaczej.
Ja mam wywalone co robi Vini czy Gavi - kibice idiotów zawsze będą cisnąć, a rasizm to poważny problem i skrajności powinno się tępić. Adamowicza zabił jakiś fanatyk PiS bo też mu się nie podobało jego zachowanie i to co mówił - zabijanie ludzi lub nawet naruszanie nietykalności cielesnej drugiego człowieka również jest zabronione i jest to także unormowane cywilizacyjnie. Tak jak napisałem - nie przeginajmy pały ze skrajnościami - rasizm powinno się tępić w logicznych normach cywilizacyjnych. Gdyby jacyś kibice tak zrobili dzisiej we Francji, Niemczech czy Anglii to w 1-2 dni temat by był rozwiązany.

0

@ACRAB95 Vini generalnie ma problemy z psychiką - myślę że w przerwie wakacyjnej będzie chłopak potrzebował dobrze się zresetować i popracować z jakimś specjalistą. Uderzanie w rasistowskie tony piłarzy z wielkim ego na logikę musi być skuteczne, zatem z tym się zgadzam, jednak rasizm na trybunach to totalna kompromitacja. To dużo poważniejszy temat niż jakieś pozdrowienia piłkarzy Barcelony dla kibiców z Rosji bo dzisiaj w Polsce już nikt o tym nie mówi (na zachodzie i tak nie było z tym problemu), a rasizm uderza w wizerunek sponsorów, wizerunek całej LaLiga, a informacje obiegną cały świat.
Nie trafia do mnie coś takiego że rasizm był, jest i będzie - nie przypominam sobie aby trybunach w ostatnich czasach ktoś wielbił przykładowo Hitlera, zatem mentalne średniowiecze da się wyplewić - trzeba karać, karać i jeszcze raz karać. Srogo.

0

@gukwa Polska to nie zachód Europy, a stanowiska polityków PE nikogo nie interesuje - ludzie żyją swoim życiem, a nie życiem innych. Przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem powyżej i nie pisz mi tu głupot.
Napisałeś "Albo jesteś z nami albo przeciwko nam. To gra dla dużych chłopców." - chłopie odstaw leki albo przestań oglądać filmy Vegi - do kogo z takimi tekstami? Za kim mam być? Mam biec razem z innymi bezmózgimi lemingami czy reprezentować kolonialną mentalność człowieka żyjącego w strachu i w stanie ciągłej wojny nie moich światów. Z tą grą dla dużych chłopców mnie rozbawiłeś - prawie dzieciaku z krzesła spadłem - tak wygląda świat zachodu jak tweet poniżej. Dzisiaj nie ma już tego tematu, zatem możesz zmienić pieluchę i iść spać w spokoju:


13

Czasami mam wrażenie, że gdyby nie internet to tylko rodzina i najbliżsi niektórych komentujących użytkowników by wiedziali że są debilami...
Oddzielmy dwie kwestie - rasizm na trybunach to jedna kwestia, a idiotyczne zachowania i reakcje Viniego to druga. Jeśli jesteśmy przy Vinim - powiedzieć że jest głupi to jak nic nie powiedzieć - nawet Gavi czy Dembele są przy nim niczym Albert Einstein. Zgadzam się z tym, że Vini prowokuje, zgadzam się, że podobnie do Gaviego dostaje zasłużony wycisk od kibiców drużyn przeciwnych i to jest ok - jest akcja i reakcja, co jest normalne w tym sporcie. Jeśli sędzia uznał, że zachowanie Viniego zasługiwało na czerwoną kartkę - spoko, również uważam że zasłużył - jednak rasizm na trybunach to osobna kwestia.
Są jednak pewne granice - wyzywanie piłkarzy od "głupich małp" to rasizm bez względu na to czy jakiś piłkarz na to reaguje lub nie. Jak wiemy, w przypadku Viniego wiele nie trzeba, aby się odpalił, ale nie zmienia to faktu że rasizm na trybunach Valencii był. Cisnąć piłkarzy można na różne sposoby i dużo ostrzej, ale nie trzeba uderzać w rasistowskie tony. Kibice Valencii pokazali że cywilizacja europejska jest im obca - na czarnoskórych zawodników Barcelony chyba też kiedyś tak krzyczeli jak dzisiaj:


Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?