1

Kula śnieżna zaczęła się toczyć!
Genialny transfer Pereza w postaci Bellinghama, stanowisko brata Amrabata odnośnie Hiszpanii sprawiło że czołówka Premier League wpadła w popłoch. Aresnal nie czekał na rozwój wydarzeń i właśnie w dniu dzisiejszym zmienił zasady gry na rynku transferowym rzucając na stół ofertę za Declana Rice'a powyżej 90mln GBP, czyli minimum 105mln euro.
Jak łatwo się domyślać - trzeba było działać szybciej i skuteczniej bo właśnie na naszych oczach ceny najlepszych defensywnych pomocników świata idą do góry, włącznie z talentami jak Romeo Lavia czy nawet Fabricio Diaza, któy dzisiaj będzie walczył w półfinale MŚ U20.

O tym jak Arsenal właśnie zepsuł rynek pivotów zbliżającego okienka niech zobrazuje porównanie statystyk Rice'a i Amrabata z meczów Ligi Konferencji, gdzie WHU i tak miało dużo łątwiejszych przeciwników na swojej drodze do finału.
https://x.com/LionsTalk__/status/1659997776778780675

Podsumowując - nie wierzę że Fiorentina teraz sprzeda Amrabata za 20-25mln euro, chyba że na coś była ugadana od dawna z Barceloną i jakimś cudem nie było przecieków medialnych. Jednoznacznie można powiedzieć, że wśród zawodników najtańszych jest typ Xaviego, czyli Zubimendi tylko i wyłącznie ze względu na klauzulę odejścia na poziomie 60mln euro. Sociedad nie będzie już niczego negocjował i równie dobrze będzie mógł życzyć sobie całej platności z góry.

0

@kuz Gdybanie nie ma sensu - tak samo może mówić 6-8 zespołów, które uczestniczyło w LM - przecież Inter też był zdziesiątkowany kontuzjami, Bayern miał multum problemów - każdy miał jakieś problemy. Piszę o tym że w nowym sezonie bez Busiego pomocnicy będą musieli jeszcze mocniej się wysilić i jeszcze bardziej będą eksploatowani, ter Stegen jakiś cudem będzie musiał nadal wyciągać nas z tarapatów, a niemal pewne jest że Araujo, Pedri i Dembele w pewnym momencie sezonu tracą 3 miesiące na kontuzje bo nie zapowiada się aby byli oszczędzani bardziej niż w bieżącym sezonie. Nie wiemy jeszcze kogo sprzeda Barcelona latem aby dopiąć "obiecane" agentom transfery. Plotki o sprzedaży Christensena czy Raphinhii dzisiaj nie ustały, zatem Alemany miał rację - to będzie ciekawe lato. Liczę po cichu że Gundogan jednak przyjdzie i ma jakość odpowiadającą grze w LM i będzie mógł w ważnych meczach zastąpić Gaviego.

1

@kuz Wymień jednego piłkarza, który może rozegrać równy CAŁY sezon na płaszczyźnie sportowej i zdrowotnej. Nie ma co hajpować naszego składu bo nie mamy 15-18 zawodników na podobnym poziomie gry, a Yamal i Balde jeszcze nie mają podpisanych nowych umów bo nie wiemy jeszcze jakich piłkarzy Barcelona będzie zmuszona zakontraktować aby przedłużyć te umowy.
Mamy świetne talenty, ale wykruszają się (np. Fati), a powtarzalność kontuzji (np. Araujo, Pedri) jest niepokojąca. Niepokoi też że na wiosnę Gavi zagrał tylko 2 w miarę poprawne spotkania oraz fakt że Balde nie ma wartościowego zmiennika na przyszly seozn. Nie mamy defensywnego pomocnika, zmiennika defensywnego pomocnika, lewego skrzydła, prawej obrony itd. - nie jest aż tak różowo biorąc pod uwagę że w LaLiga kluby dzięki FFP odbudowały swoje finanse w większości przypadków i jak nie w tym to w kolejnym zaczną się wielkie zbrojenia, a my nadal będziemy oszczędzać bo przewaliliśmy setki milionów (włącznie z pensjami) na Ferranów, Bellerinów, Araujów i inne półśrodki zamiast kupować kolejne talenty lub pasujące profilem gotowe rozwiązania.
Latem ze szkółki i rezerw może odejść każdy z wyjątkiem Yamala, zatem na płaszczyźnie szkółki też nie jest różowo. Wystarczy zobaczyć co dzieje się z najlepszymi strzelcami i asystentami - odchodzą, a Chadi Riad również nie przedłuży umowy i odejdzie za darmo za rok.

0

@Transu96 Zaha na LS jest dostępny za darmo, a koszt Neymara będzie dużo wyższy niż Messiego bo nie wygeneruje przychodu powyżej pensji. Sportowo jakby chciało mu się grać w piłkę to fajna opcja, ale finansowo średnia

1

@cyron1 Jako psycholog sportowy wiem jak mocny mental ma ten dzieciak oraz jakie są opinie w środowisku piłkarskim, czy każdy zna opinie topowych trenerów w Europie na temat tego piłkarza. On od 3 sezonów właściwie nie ma presji - jest jak robot, a w stosunku zespołu zachowuje się jak prawdziwy lider. Gdy w tak młodym wieku został jednym z kapitanów BVB i to jeszce nie będąc Niemcem to w szatni nie bał się rozstawiać kolegów po kontach naciskając nawet bardzo doświadczonych piłkarzy aby grali zgodnie z założeniami taktycznymi czy żeby jakość podań była dużo lepsza. Wiele obserwatorów BVB uważa wręcz że jego siła psychiczna oraz motywowanie zespołu do walki to zasługa w większym stopniu jego niż świetnego i tak Edina Terzica. To wielokrotnie Bellingham przed meczami czy w trakcie przerw przemawiał do zespołu i go motywował.
Jeśli Pedri nie potrzebował wiele czasu aby zadomowić się w LaLiga, to Bellingham wstrzeli się bez problemu w ligę bo to ulepszona wersja naszego talentu. BVB był już dla niego za mały i w końcu będzie mógł w pokazać pełnię umiejętności grając z lepszymi jakościowo piłkarzami.
O Ćwiąkale można wiele powiedzieć, ale potrafi zebrać kilka wartościowych informacji w całość - mam wrażenie że nie do końca wiesz o jakiego kalibru piłkarzu mówisz - polecam jego ostatni filmik.
PS: nie ma znaczenia kto ile jest wart - kto mniej a kto więcej - rynek wyznacza ceny, a w futbolu ceny są chore. Nie ma sensu oceniać całego rynku przy ocenie transferu jednego piłkarza bo byś musiał porównać każdy możliwy transfer, a to nie ma sensu. W dzisiejszych czasach kupno takiego piłkarza w takiej cenie to rozbój jeśli przykładowo Barcelona za Torresa zapłaciła 55mln euro.

10

Eh... wielka szkoda ze Leo nie zawita do Barcelony, chciało by się powiedzieć że rozum mówił że nie będzie to możliwe, a serce brało górę. Po serii oświadczeń śmiało można powiedzieć, że Messi wybrał spokój i komfort dla swojej rodziny - miał prawo, wygrał w piłce wszystko co było do wygrania, a trauma sprzed 2 lat nadal ewidentnie siedziała w jego głowie. Z drugiej strony nie ma się co dziwić, że nie chciał uczestniczyć w tym cyrku i miał tego dość (jeśli nawet laramblowi kibice po kilku dniach doniesień dziennikarskich płakali że mają dość). Z komunikatu Messiego łatwo wywnioskować że od miesięcy Barcelona nie przygotowała się odpowiednio, aby mógł wrócić - nie licząc przyjacielskich rozmów z Xavim to właściwie obraz był taki że 2 razy rozmawiał z Laportą, nie miał oficjalnej oferty, a klub nałożył na nim presję sprzedawania zawodników czy obniżania pensji w zespole, a kończąc na ludziach którzy nie byli przychylni do jego powrotu. Z ludzkiego punktu widzenia dokonał najlepszej możliwej decyzji, a z punktu widzenia kibica Barcelony czuję niedosyt że historia tak się kończy. Powodzenia Leo, powodzenia Barcelono bez pieniędzy które mógł wygenerować dla klubu.

Bellingham - nie da się ukryć że Real dokonał właśnie najważniejszego transferu 2023 roku w świecie piłki. Totalnie epokowy genialny piłkarz z nieograniczoną ilością umiejętności, możliwości gry na wielu pozycjach - potrafiący bronić, rozgrywać, atakować, balansować grę zespołu - absoutnie wszystko, nie ma cechy piłkarskiej w której by był słaby. Nie ukrywam każda opinia z jaką się spotkałem to także podziw dla skuteczności negocjacyjnych Pereza - w sytuacji gdy światowa topka klubów z City na czele walczy o zakontraktowanie największego talentu linii pomocy na świecie jest w stanie wynegocjować 103mln euro + zmienne - nie mam pytań, to jest rozbój biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny piłkarzy.

Taka myśl mnie naszła - jeśli Real czy LFC potrafią sprowadzać zawodników za uczciwe pieniądze to może Barcelona, która jest w długach również nie powinna bawić się w przepłacanie za piłkarzy. Na Anfield zawita Mac Allister za 40mln euro - uczciwa cena, trudno mówić żeby przepłacili - liczę na to że opamiętamy się z kupowaniem średniaków za takie lub większe pieniądze. Tak - te "przyjacielskie" zakupy Laporty mnie przerażają.

0

@krol211 Enzo to wielki talent i z pewnością piękna kariera przed nim, ale nie powiedziałbym że to piłkarz epokowy jakim może być Pedri czy Bellingham.

0

@kamiVeB Ja miałem dzisiaj biegunkę - to też był znak :)

33

Tak trudno wydać komunikat, który nie będzie podważany - słabo to wygląda biorąc pod uwagę słowa ojca Messiego przytoczone przez Romero.
Mimo wszystko szacun dla Messiego że nie ciągnął tego cyrku i podjął męską decyzję pomimo tego że nie będzie miał możliwości pożegnania się jak na wielkiego mistrza przystało.

23

Trzeba przyznać że bardzo mocne słowa - zarówno argumenty dlaczego wybrał spokój jak i kulisy "starań" Barcelony.
Wielka szkoda że nie pomoże sportowo i finansowo Barcelonie, lecz jego postawa jest całkowicie zrozumiałą - nic nie było dogadane, nawet oficjalnej oferty nie dostał. Zrezygnował z cyrku i zdecydowanie dobrze dla niego i jego rodziny, a gorzej dla Barcelony zarówno pod względem sportowym jak i finansowym.
Łatwo się domyślić że jedną z osób, która nie chicała Messiego w Barcelonie ani 2 lata temu ani teraz był Alemany. Mam nadzieję że wykaże się lepszymi pomysłami w najbliższym okienku niż sprowadzaniem Ferranów za 55mln euro lub szrotu z którego Xavi nawet nie korzystał (np. Bellerin, Araujo).
Niesamowite że Leo - najlepszy piłkarz w historii tego sportu nie będzie miał pożegnania w klubie swojego życia. Szkoda.

25

Powodzenia Leo!
Już widzę metamorfozę Interu Miami - z ostatniej drużyny ligi po mistrzostwo - hollywoodzka historia, którą kochają amerykanie.

0

@VamosFCB11 masz jeszcze 2 cofniętych pomocników zabezpieczających boki między pół środkowym obrońcą a Dembele. Nie ma tragedii.

1

@jamesbond6 pół roku temu powinny być przygotowane plany A B C D itd odnośnie zawodników jak w każdym klubie, tak samo analiza rentowności i inne działania sponsorsko-marketingowe. Mając setki milionów wydatków operacyjnych trudno sobie nie wyobrazić żeby wielka firma niczego nie planowała z wyprzedzeniem. Sam fakt że poruszasz temat analizy rentowności pokazuje jak bardzo amatorsko zarządzany jest klub - mogli poczekać jeszcze do końca okienka bo nigdy nie mieli styczności z Messim i nikt nie spodziewał się że wracając do Barcelony teraz jako mistrz świata który wygrał już absolutnie wszystko że może przynosić przychody. Wiem co piszę i jestem świadomy z jakim wyprzedzeniem kluby podejmują kroki w przypadku kluczowych piłkarzy. Zadaniem zarządzających jest prognozowanie wydarzeń kadrowych, być przygotowanymi na przeciwności losu i utrudnienia, a opanować - wydajemy kosmiczne pieniądze na obsługę prawną, pseudo analizy, nieskończoną ilość ekspertyz, a nie potrafimy zaplanować kilku ruchów kadrowych w zależności od preferencji sztabu szkoleniowego? W Rennes migracja zawodników często bywała większa niż w Barcelonie poprzedniego roku i każdy ruch był zaplanowany. Nie było kupowania na chybił trafił jak w Barcelonie Bellerina czy Araujo bo było to zaplanowane - opcja A nie była możliwa to wkraczała opcja B, a tutaj nie ma nawet opcji A bo wszystko jest na wariackich papierach i to na ostatnią chwilę. Messi to nie trampkarz - nie poszanowano odpowiednio jego zaangażowania w powrót.

0

@VamosFCB11 Dembele będzie czuł się dobrze w każdym systemie, w którym będzie miał przestrzeń do robienia dryblingów i wykorzystania swojej szybkości zatem tak.

8

@Striker kwestia perspektywy kibica Barcelony - dla mnie to ulepszona wersja Pedriego - niemal taki sam styl gry i wypływ na grę zespołu, jego balans, a dodatkowo gigantyczny mental i osobowość, lepsze warunki fizyczne, jest szybki i bardzo dynamiczny co pomaga mu grać również ofensywnie. Jako kibic Barcelony ze smutkiem stwierdzam że to genialny transfer genialnego piłkarza, z którym będziemy musieli niestety rywalizować przez kolejnych kilkanaście lat.

2

@Artysta9 Co to za głupoty - oczywiście że dostanie wielokrotnie mniej pieniędzy od Barcelony - w przypadku Saudyjczyków może nawet kilkadziesiąt razy mniej.
Dostać formalną ofertę, a dostać informację to są dwie różne kwestie. Jeśli Messi czy osoby jego reprezentujące domagają się od LaLiga informacji czy Barcelona będzie mogła go zarejstrować, a do tego jeszcze jest powściągliwy bo został już wielokrotnie przez Barcelonę oszukany (Bartomeu, Laporta) to nie dził się że po męsku podchodzi do tych tematów.
Ja podziwiam Leo że chce wrócić do Barcelony - klub w chaosie, nie będzie grał na Camp Nou a do tego presja, pretensje i ten cały cyrk. On jest mega kozakiem że chce tu wrócić a jego przyjście to gigantyczne pieniądze z reklam i od sponsorów.
Nie możesz porównywać Messiego do Alvesa - nie ta skala zainteresowania, to ikona sportu, za którą przepadają Azjaci. To nie jest transfer tylko piłkarza, a cała inżynieria finansowa która za nim się ciągnie.
To nie argument że trzeba sprzedawać zawodników - od października 2022 intencje Messiego były znane - trzeba było przygotować wszystko i wdrożyć. Kluby działają i planują na wiele okienek do przodu. Jeśli Laporta i Alemany zawalą to będzie ich wina, a droga do wyprostowania finansów klubu przeciągnie się jeszcze.

2

@jamesbond6 Bardzo naiwne masz spojrzenie - myślisz że Barcelona która wydaje blisko 300mln euro rocznie na pracowników biurowych i zarządzanie klubem nie jest w stanie opracować kilku wariantów o podłożu ekonomicznym czy sworzyć sensownego planu rentowności?
Są wytyczne które muszą być spełnione i trzeba pracować w taki sposób aby je spełnić - Barcelona nie jest jedynym klubem na świecie który ma problemy finansowe, lecz niudolność działań nawet na najprostrzych czynnościach widać gołym okiem - tu się spóźnili, tutaj czegoś zapomnieli, a tutaj czekają na decyzję planu rentowności... Litości - większość klubów piłkarskich zrobiła to dużo wcześniej jeśli była w zbliżonej sytuacji.
Od października 2022 najważniejsze osoby na fancuskim rynku piłkarskim czy uznani dziennikarze jednoznacznie mówiły i pisały że intencją Messiego jest wypełnić kontrakt z PSG i powrót do Barcelony. Podkreślam: OD MIESIĘCY intencje Messiego były znane.
Jestem negatywnie nastawiony do Laporty ze względu na to że źle zarządza Barceloną, źle wydatkowane są pieniądze, źle budowana jest drużyna, źle wygląda komunikacja klubowa, źle jest gdy agenci mówią klubowi kto ma przyjść, źle gdy zatrudnia na każdym kroku rodzinę i przyjaciół, a także sam Laporta był umoczony w sprawę Negreiry. Aktualnie Barcelona w aspekcie zarządzania to gówno zawinięte w luksusowy papierek - rzygać się chce widząc w jakim kierunku prowadzi nasz klub Laporta.

0

@DJ6 i @lambard pożyjemy zobaczymy - wszystko jest możliwe, Alemany mówił że będzie ciekawie i ekscytuje mnie to i jednocześnie przeraża :)
Co do Riada to moim zdaniem on odejdzie za darmo - nie ma czego szukać w Barcelonie, a jest już w wieku, w którym powinien grać na wyższym poziomie. Być może klub go sprzeda latem, ale obstawiam że wypełni kontrkat i odejdzie.

3

@Emhyr Pracowałem blisko 20 lat w różnych klubach - psycholog sportowy w szkółkach piłkarskich - w Polsce nigdy nie pracowałem - po studiach pojechałem na zagraniczny staż i zatrudnili mnie w Fola Esch (Luksemburd), potem Vitesse (Holandia), a następnie szkółka Standard Liege (Belgia) gdy była wymiana struktur szkoleniowych między klubami. SL współpracował z LFC i tam spędziłem swoje pierwsze miesiące w Anglii - można powiedzieć że to był roczny staż, lecz nie zatrudnili mnie - angaż dostalem do szkółki WBA, następnie był NF i AV.
Nigdy w swojej pracy nie wybiłem się wyżej niż praca z dzieciakami ze szkółek, ale widziałem jak funkcjonują kluby, jak wygląda rynek piłkarski czy jakie zasady funkcjonują w tym sporcie. Pojawiła się okazja i trafiłem do Rennes ze względu na znajomość specyfiki piłkarzy z krajów beneluksu, których ten klub miał w planie sprowadzać do szkółki i tak zostałem tutaj na kilka lat :) Po 3 latach docenili moją pracę, teraz robię mental support na poziomie pierwszej drużyny Rennes i od roku opłacają mi różnego typu kursy trenerskie abym się rozwijał w tym kierunku. Mam wielkie szczęście i kocham swoją pracę - moi podopieczni grają w wielu wielkich klubach np w Realu czy Bayernie. Miałem okazję poznać w Rennes Raphinhię, znam rodzinę Dembele bo jego kuzyni grają w szkółce Rennes. Jeśli coś piszę na forum to nie piszę dla zielonych herbików - jak ktoś chce czytać to spoko, a jak nie to też spoko. Mam trochę wiedzy insiderskiej i częścią z niej się dzielę - to wszystko. Dzisiaj mam kolejne święto - kilka dni temu "mój" Bade zdobył z Sevillą LE, a teraz trzymam kciuki za WHU "mojego" Aguerda. Ciekawe dlaczego za nich trzymam kciuki.

0

@Artysta9 mistrzu on trafił do PSG bo Barcelona na czele z Laportą go oszukali do ostatniej chwili zapewniając że przedłużą z nim umowę.
Dzisiaj Leo nie może doprosić się nawet oferty ze strony Barcelony to o czym my tu mówimy. Jest ikoną sportu i odrobina szacunku ze strony Barcelony mu się należy - Laporta miał wiele miesięcy aby przygotować się zarówno na przybycie Messiego jak i całą machinę sponsoringowo-reklamową która się za nim ciągnie. Nie zrobiono nic, a teraz są tylko pozorowane działania aby kibice myśleli że klub walczy. Przecież kluby planują na wiele okienek swoje działania - mieli gigantyczną ilość czasu, szczególnie przy piłkarzu który ma realny wpływ na dużo większy budżet klubu. Messi che gwarancji i konkretów, dlatego jest w kontakcie z LaLigą bo nie ufa Laporcie.

1

@Emhyr Od siebie dodam również ciekawostkę:
1. Jest to klub w którym pracuje najwięcej Polaków wśród klubów Premier League oraz Championship. Chodzi o pracowników klubowych.
2. W szkółce NF szkoli się zawsze kilku-kilkunastu Polaków.
3. W Nottingham Polacy są bardzo lubiani i w odróżnieniu do innych części Anglii bardzo dobrze traktowani.
4. Miałem przyjemność pracować w sezonach 14/15 i 15/16 - świetne wspomniania, szkoda że nie był to poziom Premier League :)

2

@DJ6 najlepsza i najtańsza opcja to pogodzić teraźniejszość i przyszłość.
Ndicka mogący grać na boku i w środku daje Xaviemu możliwość gry na 2xSO i 3xSO oraz kupno świetnie zapowiadającego się piłkarza do 5mln euro. Małe ryzyko, mały koszt, dużo do zyskania. Najgorsze w piłce są niesportowe uklady z agentami - na to Barcelony nie stać.

2

@Kidd z ceną nic się nie stało - dziennikarze piszą głupoty, a cena w środowisku piłkarskim za tego piłkarza od wielu tygodni była w okoliach 40mln euro, czyli 35mln funtów. LFC go pozyskał bo był konkretny i zdecydowany.

3

@RosjaninBut Zgadza się - Gundogan byłby wielkim wzmocnieniem. Oczywiście Gundogan móglby być zmiennikiem dla Pedriego w razie porzeby, ale w wyjściowej jedenastce raczej zajmie miejsce Gaviego w ważnych meczach, a w ostateczności de Jonga. Z pewnością to byłby boost dla jakości gry i motor napędowy dla Gaviego aby zaczął się lepiej rozwijać bo nie miałby gwarancji gry, ale przy istotności sprowadzenia dobrego pivota to jak 1 do 10 bo od pivota będzie zależało czy jakościowy przeciwnik będzie wchodził w nas jak w masło.

5

@Criss18Barca Wolny rynek - kikbokser poświęcający życie dla tego sportu zarabia groszę za walkę, a jakiś patus na gali freakfightowej tyle ile sportowiec przez całą karierę.
Mało ludzi na ziemi realizuje pasje i na tym zarabia. Granie w piłkę i zarabianie na tym jest ok.

2

@lambard Patrzmy czy Barcelona nie sprzeda zaraz Christensena bo jeśli tak to mało SO mamy do regularnej gry na 3xSO. Ja jestem fanem gry na 3xSO i czekam aż Barcelona zacznie tak grać.
Dla mnie Ndicka byłby świetnym wzmocnieniem bo może grać na boku i w środku, ale sprowadziłbym jakiś talent za grosze, a świetnych piłkarzy nie brakuje.
Dla mnie kluczowa pozycja do defensywny pomocnik - w zależności kto przyjdzie od razu będzie można powiedzieć jaki będzie przyszły sezon, a z prawym obrońcą od biedy sobi eporadzimy - piłkarzy do wyboru do koloru bez wydawania milionów jest.

1

@Rewolucja123 ja tutaj napisałem swoje zdanie na temat tego co robi Barcelona - https://www.fcbarca.com/110683-media-leo-messi-nie-chce-juz-czekac-i-moze-trafic-do-interu-miami-aktualizacja-9-12,dyskusja-13192297.html#comment-13192297
A tutaj poruszyłem temat co Barcelona straci rezygnując z Messiego - czyli także gigantyczne pieniądze https://www.fcbarca.com/110699-gerard-pique-odeszlismy-a-barcelona-nadal-nie-moze-kupowac-kto-jeszcze-musi-odejsc,dyskusja-13195426.html#comment-13195705
Jest jeszcze jedna kwestia, o której ludzie zapominają - Barcelona mogła kupować/sprzedawać dzięki znajomością Cruyffa. Teraz tym zajmuje się Alemany, a w środowisku piłkarskim jest nikim bo nie ma wielkich znajomości, nie potrafi negocjować bo jak wielokrotnie pisałem jest bardzo zerojedynkowy i często ma fochy.
Śmiało można powiedzieć że Barcelona zawaliła najprostrzy transfer do przeprowadzenia tego lata. Messi chciał, kibice chcieli, LaLiga chciała, a Laporta zapomniał że nie traktuje się ikony światowego futbolu jak trampkarza, szczególnie jak wielokrotnie się go oszukało.

1

@Yoohoo Żenujący jest brak myślenia i czytania ze zrozumieniem.
To całkowicie inna skala instotności zawodnika dla zespołu.

Zauważ że w bieżącym sezonie Barcelona zdobyła 88 punktów - gdyby po kolei odjąć od każdego wyniku meczu 23 gole Lewego które zdobył w lidze to byśmy tych punktów mieli 80. Jak widzisz realnie gole Lewego dały nam tylko 8 punktów więcej w lidze.

Dla porównania Atletico zdobyło w sezonie 77 punktów, a bez goli Griezmanna wychodzą 62 punkty. To aż 15 punktów zdobytych na czysto w samych golach, zatem prawie dwa razy tyle co Lewandowski, a nawet nie poruszałem tematu asyst, gdzie można mówić o przepaści między Griezmannem a Lewym 17 do 7.

Tak jak napisałem - nie ma czego porównywać.
Tytuł zdobił cały zespół, a Lewy był jedną z wielu cegiełek - jeog gole nie były kluczowe dla mistrzostwa, ale się przydały. Griezmanna rola dla wyników Atletico była większa i bez względu na to czy będziesz teraz bluzgał, wyzywał, plakał i tuptał ze złości tak po prostu jest.

3

Bardzo chciałbym się dowiedzieć co na temat tych piłkarzy myśli Xavi i sztab szkoleniowy bo albo dziennikarze wymyślają historie albo Laporta chce wciskać piłkarzy Xaviemu.
1. Niepodważalnym faktem jest że Xavi chciał na prawej obronie przede wszystkim silnego wojowika, który potrafił genialnie bronić oraz świetnie sobie radzić z bardzo szybkimi i dynamicznymi skrzydłowymi przeciwnika. Jeśli zatem interesują Xaviego i sztab szkoleniowy zawodnicy o profilu Foytha czy Pavarda zobaczmy co dostaje:
2. Xavi dostaje Bellerina - świeci oczami na konferencjach że świetnie pracuje na treningach ale totalnie niepasuje do koncepcji - pieniądz przepalony przez Alemany'ego
3. Xavi dostaje Araujo - kolejny zakup Alemany'ego z kategorii "a ch*j - kupię sobie bo mogę bez konsultacji z nikim". Po połowie roku treningów dostał szansę w sparingu z ogórkami i jedyne co można powiedzieć że nie jest profilem bocznego obrońcy preferowanym przez Xaviego - to wahadłowy, który jeszcze nie rozumie do końca stylu gry Barcelony, lecz jedno jest pewne - bronić chłopak nie potrafi (chociaż na plus że jest szybki bo w Barcelonie szybkich zawodników praktycznie nie ma)
4. Xavi może dostać Cancelo - po crackach sprowadzonych przez Alemany'ego przyszedł czas na Laportę, który jak słyszy głośne nazwisko możliwe do sprowadzenia to rozpuszcza się niczym kostka cukru w kawie, a Mendes "po przyjacielsku" może załatwić swojemu klientowi ostatni w życiu kontrakt z topowym zespołem. Profilem Cancelo pasuje nawet do koncepcji Xaviego z tylko że Cancelo nie jest już piłkarzem jakim był kiedyś - od 2 lat po napadzie na jego dom to całkowicie inny piłkarz (więcej można przeczytać w moim archiwum). Nie można nazwać już go świetnym obrońcą bo często potrafi się wyłączyć i to frustrowało Pepa, a nierówna gra w Bayernie sprawiła że momentami był 4 wyborem. To może być wielka przealona pensja przez Laportę.
5. Vanderson - czy jest wielkim talentem? TAK, czy widziałbym go kiedyś w Barcelonie? TAK, ale nie Barcelonie Xaviego. Na dzień dzisiejszy to wahadło, a nie prawy obrońca zatem nie pasuje profilem do stylu dzisiejszej Barcelony - zbyt słaby jest w grze defensywnej na LaLigę, a do tego w nawet jeśli byśmy go sprowadzili za rok to i tak jest zawodnikiem do dalszego rozwoju. Totalnie bezsensowny transfer z punktu widzenia naszych finansów pomimo tego ze talent wielki, ale nie rozwiązuje problemów na boku obrony (to kierunek rozwiązania problemu a nie rozwiązanie).

Stosunek do Araujo Xaviego jest jednoznaczny - gdyby poważnie myślał o tym piłkarzu to w połówce gdy grał Raphinhia nie przerzuciłby go na lewą stronę - paradoksalnie Raphinhia mógłby zagrać nawet lepiej mając bocznego obrońcę o profilu Araujo, a jednak tak się nie stało. Można wnioskować że na niego nie liczy lub jest to strach przed zbyt dobrą grą aby broń boże nikt w klubie nie pomyślał że nie trzeba wzmacniać boku obrony przed nowym sezonem. Ciekawe...

2

@ViscaelBarca2007 , @martin43 z tego co widzę po newsach i tak już po ptakach... jutro zatem wjeżdża czarny PR na Messiego, sprzedajemy do końca miesiąca kogo da się spzredać, a od początku okienka sprowadzamy szrot z Brazylii od Deco oraz od "zaprzyjaźnionych" agentów Laporty. Mam nadzieję że chociaż Gundogan przyjdzie.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?