JarekS
Dołączył/a: wrzesień 2020
152 obserwujących
0 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
1
@LatajacyHolender różnica jednak polega na tym że ty gdybasz, a ja to wiem z doświadczenia. Od kiedy jestem na portalu pomyliłem się co do piłkarza kupowanego lub wypożyczonego tylko raz jeśli brać pod uwagę aspekty zdrowotne. Piłkarze o których piszę wiem że by sobie świetnie poradzili w Barcelonie. Wiesz jaka szydera była gdy przed kupnem Auby lub sprowadzeniem Christensena mówiłem że to będą zawodnicy grający w pierwszym składzie. Jaka szydera była gdy pisałem że z Raphinhii nic nie będzie, że Torres to piłkarz do rozwijania kilka sezonów czy że Bellerin nawet z ławki się nie podniesie. 99% kibiców uważało inaczej bo sugerują się statystykami lub innymi idiotyzmami pisanymi przez dziennikarzy zamiast patrzyć się na profil jakiego Barcelona potrzebuje. Jeśli z piłkarskiego punktu widzenia Amrabat by pasował do Barcelony a nawet big data to potwierdza to tak jest.
3
Problem polega też na tym że Barcelona dała Kessiemu wielką pensję, promocję nazwiska i odcinanie kuponów od grania w tak medialnym klubie - samego zawodnika trzeba jeszcze przekonać do odejścia, bo klub sam sobie może chcieć.
Odnośnie Mazraouiego - jeśli Foyth jest dla Xaviego idealnym piłkarzem na prawą pomoc to profilem trzeci w hierarchii prawy obrońca Bayernu pasuje. Z jednej strony Barcelony nie stać na zakup piłarza preferowanego przez Xaviego, ale z drugiej nawet jak byśmy mieli pieniądze to lepiej wypożyczyć Noussaira i sprawdzić czy ten "profil" to dobry pomysł i mniejsze ryzyko.
7
Mało ludzi chyba pamięta Albę z Valencii czy pierwszych lat w Barcelonie - to był walczak, który dzięki charakterowi i zawziętości grał bardzo efektownie dla kibica, a w dodatku był niezwykle sprytny i miał niezwykły dar wykorzystywania błędów przeciwnika oraz szukania wolnych przestrzeni dla kolegów z zespołu.
Czy się komuś to podoba czy nie, ale Alba pośrednio był kiedyś takim Gavim, ale z tą różnicą, że jego cwaniakowania i spryt często przekładał się na dobro zespołu, a waleczność Gaviego w 90% przypadków objawia się wchodzeniem w piłkarzy bez piłki co trudno uznać nawet za inteligentne. Efektowaność pozornie podoba, ale płaszczyzna efektywności to przepaść. Alba w swoim prime był absolutnym topem i bardzo bym chciał aby Gavi kiedyś znaczył dla Barcelony ile nasza legenda.
Na szczęście Gavi jest młody i ma gigantyczne pokłady do bycia dużo lepszym piłkarzem jeśli nie trafi na podobnie wchodzącego przeciwnika, który będzie 40kg cięższy. Szczerze wierzę, że to piłkarz mogąby w przyszłości co sezon zaliczać double-double goli i asyst - niech tylko zacznie lepiej poruszać się po boisku i atakować piłkę, a nie przeciwników.
0
@Aragorn33 napisałem że to jest do dogadania, w 99,9% przypadków kluby pozwalają na takie rzeczy jeśli nie ma spiny pomiędzy jeszcze obecnym klubem a piłkarzem. Dziesiątki razy w klubach w których pracowałem tak było robione, zatem nie ma co szukać dziury w całym - przykładowo latem sprowadziliśmy do Rennes Theate'a z Bolonii - tydzień z nami trenował przed oficjalną datą kontraktu. To normalne i nikt nikomu nie robi problemu bo klubom zależy na dobrych stosunkach z innymi oraz opini w środowisku klubu nie robiącego problemów/kwasów. W Niemczech praktycznie wszystkie kluby z wyjątkiem Bayernu dbają bardzo mocno o relacje z innymi klubami nawet jeśli na tym nic nie zarobią - tak to działa.
@Barcelonista94 prywatnie również uważam że by był wielkim wzmocnieniem ze względu na jakość piłkarską oraz profil, który idealnie pasuje do Barcleony. A czy jest szansa na transfer? Barcelona od jakiegoś czasu jest wymiana wśród klubów go obserwujących - jeśli Roma może go zakontraktować z pensją 2.5mln euro netto to Barcelonę też na to stać - wystarczy sprzedać Kessiego i mamy super piłkarza za jego połowę pensji hahaha:) Łatwo powiedzieć, ale uważam że są pewne szanse na transfer - ja przynajmniej lubię się łudzić że Barcelona zacznie kupować świetnych piłarzy, którzy są tani w utrzymaniu oraz jednocześnie posiadają jakość :)
2
@michal26 Spróbuj - znam kilka osób które w ostatnich miesiącach dostały pozwolenie na posiadanie broni - mówiły że bez problemu. Nie były przedsiębiorcami i powoływali się na trach przed wojną. Podałem przykład Glocka, którego można sklasyfikować jako broń "normalną" bo znajomy takiego właśnie zakupił.
@R-Dinho Oczywiście użycie broni do obrony musi spelniać określone normy prawne. To normalne wszędzie na całym świecie. W skrajnych przypadkach jeśli mówimy o tym co się stanie, jeżeli ofiara w obronie koniecznej zabije przestępcę to sąd na podstawie § 2. Art. 25. Kodeksu karnego może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, ponadto według § 3. Art. 25 Kodeksu karnego Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.
W dużym uproszczeniu sąd w takich sytuacjach sprawdza najważniejszą rzecz - moment kiedy wykorzystano broń. Musi być użyta w sytuacji zagrożenia - przykładowo gdy przestępca jest w twoim domu i czujesz się zagrożony utratą zdrowia, życia lub majątku - nie wiesz do czego zdolna jest taka osoba. Różnicę robi jeśli złodziej ucieka z twojego domu i odstrzelasz gościa gdzieś na ulicy go goniąc - to sytuacja gdy nie jest już to obrona konieczna.
0
@xavi890 o kim mówisz? Ja nie wylewam hejtu że mamy tragiczny środek pola, a jedynie brakuje mu jakości piłkarskiej - to dwie różne kwestie. Co ma Kamada wspólnego do meczu z Interem? Hipotetycznie gdyby był w kadrze Barcelony to jakość naszej gry by była wyższa, więc tacy zawodnicy do wzmocnienie.
@Aragorn33 sezon Bundesligi kończy się 27 maja - ja nie piszę o podpisaniu kontaktu, a marketingowej prezentacji piłkarza. To kwestia dogadania się aby szanować każdą ze stron i tyle.
7
Grosz zawsze wpadnie, ale jaka to by była piękna okazja marketingowa do prezentacji na azjatyckim rynku nowego zawodnika Barcelony - Daichi Kamady.
Najprawdopodobniej zbieg okoliczności, ale jeszcze 3-4 newsy tego typu i zacznę łączyć kropeczki :)
0
@GeneralXavi W serialu "The IT Crowd" pracownicy firmy proszący o pomoc dział techniczny w pierwszej kolejności otrzymywali pytanie od informatyków "Próbowałeś wyłączyć i włączyć komputer ponownie?".
Moje pytanie brzmi - czy znasz kobietę twoich marzeń lub z nią kiedykolwiek rozmawiałeś? Jeśli bierze z kimś ślub, a wydaje ci się że nie jest nim zainteresowana to jest jeden wielki red flag :)
PS: Jeśli zdecydujesz się wejść w ten temat to polecam zalożyć kanał na YT z vlogami - to byłby hit :)
2
@Rust_Cohle Spokojnie - nie musisz edytować 20 razy każdego wpisu aby to lepiej wyglądało. Tak jak napisałem zluzuj majty, bo to luźna dyskusja, a cytując klasyk "zachowujesz sie tak jak bym krzywdził twoją matkę".
Jeśli w roku Mundialu ktoś wygrywa MŚ czy nawet LM jest to dużo cenniejsze niż wygrana rozgrywek krajowych bez względu czy zawodnik gra w rozgrywkach hiszpańskich, fancuskich, niemieckich, angielskich, portugalskich itd. Wpis nie dotyczy wyższości poszczególnych lig tylko kto wygra ZP. Wchodzenie w porównywanie lig jest debilne - nie ma to znaczenia z punktu widzenia ZP w tym przypadku, bo równie debilne by było porównywanie pucharów czy superpucharów krajowych itp bezsensownych rzeczy. Tu nie ma płaszczyzn do dyskusji jeśli chodzi o ZP - MŚ>LM>MK - gdyby nie było mundialu, a LM wygrał zespół, w którym nie ma wyraźnego zawodnika będącego liderem projektu sportowego to by wygrał zawodnik z PL bo to najlepsza liga, ale tego tematu nie ma.
5
@Rust_Cohle Przy kalibrze wygrania Mundialu czy nawet LM to rozgrywki krajowe to pikuś.
PS: Oczywistym jest że PL jest wyżej niż L1, ale szanujmy się - nie ma to znaczenia przy wygranych turniejach najwyższego kalibru, zatem zluzj majty i życzę miłego dnia :)
19
@MichalZZZ Mundial jest co 4 lata, a do tego liczy się jeszcze medialność wygrywającego zawodnika. W mojej ocenie wygra Messi bo MŚ jest więcej warte niż LM, a obydwaj wygrają rozgrywki krajowe więc się zeruje.
0
Świetny podcast - wesoło i merytorycznie.
Zachęcam do słuchania i komentowania - zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć lub rozszerzyć spojrzenie, a i czasem nagroda jakaś wpadnie :)
1
@michal26 Nie wiem czy piszesz z perspektywy praktyka posiadania broni czy teoretyka, ale posiadanie broni w Polsce to banalna sprawa.
W dużym uproszczeniu wystarczy poddać się badaniu psychologicznemu (poziom umysłowy, osobowość fukncjonująca w sytuacjach trudnych, dojrzałość społoczno-emocjonalna) oraz posiadać powód posiadania broni. Kiedyś łatwiej mieli przedsiębiorcy bo wystarczył strach przed kradzieżą, zagrożenie życia lub zdrowia, ale dzisiaj to pikuś - wystarczy podać strach przed wojną i to przechodzi.
W mojej ocenie jeśli ktoś nie spełnia norm psychologicznych do posiadania broni to jej nie powinien posiadać i jest to dobre rozwiązanie, a Polska zalana jset bronią z Ukrainy - dziesiątki tysięcy sztuk zamiast iść na front są sprzedawane m.in. w Polsce - możesz kupić każdego typu karabin, pistolet maszynowy czy zwykły pistolet itd. Wpłynęło też to na ceny broni w Polsce - nowego Glocka możesz kupić za 3tyś zł, zatem śmiało można powiedzieć ze broń w Polsce jest łatwo dostępna i każdy normalny człowiek może ją posiadać. Ponoć statystyki rejestracji broni w Polsce od wybuchu wojny na Ukrainie poszybowały znacząco do góry, zatem wg mnie nie ma problemu dostępności broni w Polsce.
7
Hahaha niezły cyrk - przedstawiciele klubów LaLiga z wyjątkiem Realu pojeździli sobie po Barcelonie, a na koniec Laporta powiedział, że wrzutki o Realu to była demagogia, czyli wpływanie na opinię publiczną poprzez działanie obliczone na poklask gawiedzi i że już nie będzie tak robił :)
Poważnie zaczynam się zastanawiać czy to nie jakaś ustawka z Realem, aby odwrócić uwagę od faktu płacenia Negreirze, a o Tebasie to szkoda gadać.
6
@LatajacyHolender System się wali bo brakuje jakości piłkarskiej ogólnie w zespole. Wszystko jest kwestią w jakim kierunku Xavi chce budować kadrę - czy będzie szedł w kierunku grą 3xS0 czy będzie szedł w kierunku grania zagęszczenia środka pola, czy bierze pod uwagę powrót do grania 3 napadziorami w przyszłości.
W zależności od kierunku w jakim kadra będzie budowana potrzeba wzmocnień na następujących pozycjach:
1) pivot - patrzmy kogo Barcelona potrzebuje, a wg mnie Amrabat by był strzałem w dziesiątkę - ostatnio nawet analizy big data wskazały że należy do światowej czołówki piłkarzy, którzy mogą zastąpić Busiego
2) środkowy pomocnik - Gundogan rozwiązuje problem braku jakości, Kamada również wpisuje się w profil piłkarza rozwiązującego problem jakości - przy takich piłkarzach Xavi ma kim grać gdy przykładowo Gavi znowu zapomni że gra w pomocy
3) lewe skrzydło - potrzebny jest superszybki drybler - Zaha to jeden z lepszych dryblerów w Premier League od lat, najczęściej faulowany w Premier League bo nikt nie jest w stanie go zatrzymać. Nie jakieś Carrasco i inne wynalazki.
4) prawy obrońca - Xavi preferuje piłkarzy grających w stylu Foytha i Pavarda, zatem można założyć że będą to piłkarze nadający się do grania zarówno na środku jak i z boku, gdy trzeba zatrzymać bardzo szybkich przeciwników. Tutaj przespaliśmy temat dosyć mocno, wszyscy genialni i godni uwagi PO zostali zakontraktowani w ostatnich okienkach - jesteśmy skazani na wykosztowanie się na preferowanych przez Xaviego piłkarzy - jedyne darmowe wyjście to piłkarz, którego wymienię w następnym punkcie.
5) środkowy obrońca - do regularnego grania 3xSO brakuje jeszcze jednego obrońcy - Ndicka jest świetnym wyborem bo może grać na każdej pozycji obronnej ze względu na szybkość, zwynność, talent oraz potencjał rozwojowy. Biorąc pod uwagę jakie ma parametry i umiejętności to nawet na PO by sobie poradził w stylu Araujo bo to wręcz jego piłkarski bliźniak.
Zestawienie najbardziej oszczędnościowe: Amrabat, Kamada, Zaha, Ndicka.
Zestawienie najbardziej prorozwojowe: Amrabat, Kamada/Gundogan, Zaha, Ndicka.
Zestawienie najbardziej prowynikowe: Amrabat, Gundogan, Zaha, Foyth, Ndicka.
Jakby nie kombinować i patrząc na zawodników pasujących do Barcelony aż 3 z 4/5 potrzebnych piłkarzy możemy mieć za darmo. Oczywiście trzeba zrobić czystki w FFP i zawodnicy jak Busi czy Kessie muszą odejść, a koszt zawodników za których trzeba zapłacić bez problemu można pokryć ze sprzedaży zawodnika, który z pewnością będzie sprzedany czyli Raphinhii. Patrzmy na piłkarzy jacy potrzebni są w Barcelonie, a nie tylko na piłkarzy drogo wycenianych na rynku. Liczę że transfery będą bardziej przemyślane niż rok temu.
10
Akhomach - szacun za to że chce coś zostawić po sobie Barcelonie - niesamowite jest to jak bardzo jest pewny że odniesie sukces w Premier League. Pozostaje życzyć mu powodzenia.
Laporte - kolejne znaki na niebie i ziemi wskazują że Xavi będzie chciał w przyszłości grać na 3xSO - jestem fanem tego rozwiązania biorąc pod uwagę kadrę jaką posiadamy.
Olmo - jeśli jakiś dziennikarz sugeruje że Xavi by wziął na klatę wymianę za Dembele to jest w wielkim błędzie. Wszystko wskazuje że Alemany znowu zaczyna swój cyrk i chce się pozbyć Francuza zatapiając go kimkolwiek jak było z Raphinhią. Powiedzmy sobie szczerze - Olmo nie rozwiąże żadnych problemów Barcelony to kolejna droga zabawka...
24
Super artykuł, ale mocno sugerujący się dziennikarską retoryką - że piłkarze się blokują psychicznie itd., a z piłkarskiego punktu widzenia problemem są pozycje boiskowe na których grają piłkarze.
Oczywistym jest że Barcelona potrzebuje świetnych szybkich dryblerów na skrzydłach, ale muszą to być piłkarze o odpowiednim profilu - zobaczmy sobie skrzydłowych którzy w 100% by pasowali do gry Barcelony - każdy pracuje na tym samym obszerze boiska w zależności od strony na której gra:
Heatmapa Salah - heatmapa https://www.sofascore.com/player/mohamed-salah/159665
Heatmapa Saka - https://www.sofascore.com/player/bukayo-saka/934235
Heatmapa Vinicius - https://www.sofascore.com/player/vinicius-junior/868812
Dembele:
Heatmapa Dembele - https://www.sofascore.com/player/ousmane-dembele/818244
To jedyny piłkarz pasujący do profilu atakującego skrzydłowego, którego można uznać za gotowego. Zwróćcie uwagę jak różni się hetmapa z sezonu 21/22 oraz sezonu 22/23 - procent udanych dryblingów jednoznacznie spada przez wrzucenie go na lewą flankę. To zamyka temat dyskusji moim zdaniem - najlepszy jest na prawej stronie i z poszanowaniem jego zdrowia powinien być dostępny przez cały sezon (nie jak w styczniu gdzie musiał ganiać się z 3-ligowcami w trakcie maratonu meczów).
Torres:
Heatmapa Torres https://www.sofascore.com/player/ferran-torres/855833
Polecam zobaczyć historię heatmap od początku współpracy z Pepem - sezon 20/21 łapanie rytmu PL bardziej od prawej strony aby miał łatwiej, sezon 21/22 Pep przesuwa go w stronę środka i zaczyna wykorzystywać jego potencjał do rozwoju na 9. Zimą 21/22 trafia do Barcelony, a Xavi wyrzuca do kosza wszystko czego nauczył się Torres w Valencii i City - teraz jest lewym napastnikiem. Ktoś powie że w debiutanckim sezonie miał niezłe liczby - miał, ale było to dziełem świetnego przygotowania fizycznego z City, a także mentalu od Pepa i radości że będzie mógł regularnie grać. Heatmapa z bieżącego sezonu 22/23 to już dramat - piłarz wrzucany wszędzie na boisku gdzie popadnie, brak planu rozwojowego i ciśnienie ze strony kibiców zrobiło swoje. Barcelona sprowadziła piłkarza do rozwoju, a nagle przestała oferować mu jakikolwiek rozwój - to że Torres robi progres pod względem dryblingów pokazuje że ma talent i potencjał, ale nie jest odpowiednio wykorzystywany. Swój najlepszy futbol grał za czasów Pepa z prostej przyczyny - był rozwijany zgodnie z profilem piłkarskim jaki posiadał - docelowo miał być 9 ze względu na unikalną na skalę światową umiejętność pojawiania się w odpowiednich strefach pola karnego. Torres jest do uratowania, ale musi być rozwijany zgodnie z profilem piłkarskim - wg mnie Barcelona go nie sprzeda latem.
Fati:
Heatmapa Fati https://www.sofascore.com/player/ansu-fati/962883
Sposób poruszania się po boisku jednoznacznie świadczy że rozumie na czym polega gra na lewym skrzydle, ale brakuje motoryki, szybkości, a nawet przyspieszenia startowego. Jeśli w klubie rozważają jego sprzedaż to znaczy że musi mieć słabe wyniki szybkościowe i można to zwalić na kontuzje/leczenie. WIelka szkoda jeśli tak jest, życie.
Raphinha:
Heatmapa Raphinha https://www.sofascore.com/player/raphinha/831005
W Barcelonie nikt nie zna takiej pozycji jak prawy pomocnik i każdego wrzucają do jednego worka ze skrzydłowymi. Zadaniem prawego pomocnika jest wspieranie środka pola, a zadaniem skrzydłowego atakowanie. Raphinhia jak na prawego pomocnika ma świetne statystyki ofensywne, ale już jako prawy skrzydłowy nie, lecz to wynika ze specyfiki grania na danej pozycji. Jeśli ktoś by spytał jakiegokolwiek trenera piłki nożnej co zrobić, aby prawy pomocnik grał bardziej ofensywnie to w 99% przypadków odpowiedź by brzmiała - daj mu wsparcie w postaci ultraofensywnie grającego prawego obrońcy co zagwarantuje mu dublowanie pozycji, obejścia co przełoży się na sporo dogodnych boiskowych pozycji do udanych dryblingów. Jeśli przeanalizować heatmapy Raphinhii z poprzednich sezonów z Leeds i Rennes to był prawy pomocnik, a we Francji miał więcej dryblingów tylko dlatego że wspierał go ofensywnie grający na boku obrony Hamari Traore (którym również Barcelona była zainteresowana latem). Dla mnie więcej niż pewnym jest że Barcelona nie kupi ultraofensywnego prawego obrońcy więdząc że marzeniem Xaviego są piłkarze o profilu Foytha czy Pavarda, zatem Raphinha latem będzie sprzedany bo Dembele z pewnością zostaje, a Torres będzie jego zmiennikiem (chocaiż liczę że będzie jeszcze rozwijany jak za Pepa w City w kierunku środkowego napastnika).
2
@Lewandinho jak piłkarz odchodzi za darmo to trudno o jakiś ekwiwalent za wyszkolenie
@ACRAB95 trzeba brać pod uwagę profil piłkarski piłarza, a nie specyfikę lig - dla Akhomacha najlepsze kierunki to Anglia i Belgia. Barbera, który wybrał Belgię zdecydował się na ten kierunek ze względów rozwojowych.
@Bogan Ja bym jeszcze zrozumiał, gdyby Barcelona wydała 60mln na gotowego piłkarza, który wjedzie do zespołu jak dzik w żołędzie. Jakiś świetny wahadłowy lub pivot by się przydał, ale jeśli Barcelona kupuje zawodników za dziesiątki milionów i nie potrafi wykorzystać ich potencjału oraz nie gra nimi nawet na pozycjach nominalnych to krew mnie zalewa. Max do 10mln euro można znaleźć świetnych rozwojowych piłkarzy na każdą pozycję - problem polega na tym, że samo w sobie sprowadzenie talentu to za mało - trzeba z nimi pracować i niemal indywidualnie rozwijać. Sezon śmiało można powiedzieć że został zmarnowany pod kątem rozwojowym zespołu, a indywidualnie jedynie Balde i Araujo podnieśli jakość gry, lecz to zawdzięczają samym sobie.
1
@escarabajo od siebie dodam że warto obserwować Khellvena bo Barcelona też się nim interesuje - wydaje się przynajmniej ciekawy
https://totalfootballanalysis.com/wp-content/uploads/2022/02/Kostanjsak-Domagoj-11-2.jpg
9
Szkoda że tak wielki talent odchodzi i to jeszcze za darmo.
Życzę mu sukcesów na miarę talentu, a Leeds to dobry zespół do rozwoju i gdybym był na jego miejscu wybierałbym właśnie takie zespoły. Moim zdaniem od wielu miesięcy oczywistym było, że nie przedłuży umowy z Barceloną - miłość do klubu to jedno, ale nie można być głupcem - tutaj na niego nic nie czekało, a kariera w Premier League i gra w zespole rozwijającym młodych piłarzy wydaje się bardzo atrakcyjna. Czuję że będziemy jeszcze żałować rezygnacji z rozwoju w dorosłej piłce naszych talentów - Barbera czy Akhomach mogą być w niedalekiej przyszłości (2-3 sezony) świetnymi piłkarzami.
0
@borys1990 Oczywiście że są podstawy - słaby sezon to problem Xaviego, a nie Raphinhii - to trener udaje że ma piłkarza innego niż jest.
Cenę piłkarzy wyznacza rynek, a właściwie brak prawych pomocników na rynku - aktualnie w top3 najlepszych prawych pomocników w Europie jest Dumfries, Bourigeaud i Raphinhia - jeśli dla takich zespołów jak Arsenal czy Newcastle to brakujące ogniwo pozwalające zboostować grę całego zespołu to są warci każdych pieniędzy. Chodzą pogłoski że Barcelona odrzuciła zimą ofertę opiewającą na 70-80mln, zatem uwierz mi że Raphinhia będzie sprzedany za dobry pieniądz latem. To nie wina piłkarza że trener nie potrafi wykorzystać jego umiejętności pomocnika, bo w kadrze brakuje ultraofensywnego prawego obrońcy aby Raphinię mógł dublować i aby grał bardziej ofensywnie.
1
@pluszek Arteta przykładowo jest wręcz fanem jego talentu - chciał go latem, chciał go teraz zimą aby Barcelona go sprzedała i wiele wskazuje że po sezonie również będzie walczył.
Nie patrz na to jak oceniany jest za grę w Barcelonie jak Xavi ma problem określenia pozycji boiskowych dla zawodników - w Premier League brakuje bocznych pomocników i w takich klubach jak Arsenal potrzeba ich najbardziej. Barcelona sprzeda go z zyskiem bo dla zespołów z Anglii ważne jest jak piłkarz gra na nominalnej pozycji.
1
@borys1990 80-100mln jest do wyciągnięcia bo w Premier League jest ceniony i tam wiedzą że jest prawym pomocnikiem, a nie prawym skrzydłowym.
17
To bardzo budujące jest gdy czyta się że piłkarz, o którego stara się twój klub nie traktuje tego jako wyzwania sportowego, a znaczenie ma bardziej aspekt osobisto-rodzinny. Oczywistym jest, że zamiana City na Barcelonę to zjazd sportowy, ale mimo wszystko źle mi się to czyta.
Bieżący sezon pokazuje że brakuje jakości piłkarskiej w linii pomocy - nie da się ukryć, że Gundogan sportowo podniesie jakość gry drużyny. Sportowo decyzja jak najbardziej zrozumiała, ale nie rozwojowo - wyobraźmy sobie Pedriego, Balde, Gaviego wchodzącego w dobry wiek piłkarski - czas w którym ich efektywność i jakość będzie największa klub będzie znowu sprowadzał nowych zawodników. Ja bym wolał stawianie na rozwój zespołu np. za Gundogana Kamadę, za Martineza Ndickę itd. Real w Europie robi też wyniki bazując na wieloletnim zgraniu zespołu, Valverde również na tym bazowal i w tym obszarze mam pewnego rodzaju niesmak, bo Gundogan będzie miał z pewnością ambicje grania możliwie często, a wiemy że nie będzie grał na defensywnym pomocniku.
9
To że Raphinhia będzie sprzedany z zyskiem pisałem od wielu miesięcy.
Szkoda że Barcelona nie robi tego z większą klasą i podobnie do czasów Bartomeu sprzedaje zawodników przez opłacane brrukowce, robiąc podkład pod odejście.
Wkurzenie Raphinhii wynikało tylko i wyłącznie z faktu że Xavi zdjął z boiska najbardziej aktywnego pilkarza i nie ma mowy aby szatnia miała problem z ambicjami piłkarza. Ja wiem że jego dni w Barcelonie są policzone, ale nadal ma chęć i ambicje wygrywania spotkań. Kto by nie był sfrustrowany widząc indolencję trenerską Xaviego, który przykładowo zostawia na boisku Gaviego, który sam chyba nawet nie wie że jest na boisku, a zdejmuje Raphinhię będącego najbardziej aktywnym w linii pomocy bo nikt nie rozgrywa oprócz Busiego, który i tak jest mocno neutralizowany.
Zmarnowaliśmy kolejny mecz, gdzie ani nie było wyniku, ani nie było ładnej gry, a pod względem rozwoju stricte piłkarskiego ani jednego piłkarza absolutnie niczego ten mecz nie nauczył. O czym my tu mówimy - zaangażowanie piłkarza w mecz i treningi nigdy nie jest problemem.
5
@madryt91 w 100% się zgadzam że Franco trzymał się "wygranych", ale jego nastawienie do prokatalońskich Hiszpanów było jak najbardziej negatywne:
1) To Hitler inspirował się frankistowskimi obozami koncentracyjnymi bo współpracowali ze sobą w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Franco podobnie do Hitlera był zwolennikiem narodowego socjalizmu, zatem wszelkie prowolnościowe, proregionalne oraz preseparystyczne ruchy były uznawane za wrogów.
2) Katalonia za Franco miała zakaz używania języka katalońskiego i symboli narodowych, a ludzie z tego regionu byli wybitnie mocno prześladowani. To były czasy, że największymi sympatykami Barcelony byli wolnościowcy i pośrednio można powiedzieć że kibice Barcelony byli prześladowali w reżimie.
3) Franco ocieplał swój wizerunek będąc pozornie przy klubie piłkarskim, a jednocześnie prześladując pośrednio ich prokatalońskich kibiców. Reżim Franco miał obawy przez sukcesami Barcelony bo wygrane sportowe również były traktowane jako zagrożenie, zatem jeśłi chodzi o preferencje to z pewnością na rękę by były im wygrane trofea przez Real, zatem Franco dbał o swój PR ojca narodu i do Barcleony jako klubu miał stosunek ambiwalentny.
PS: nie dam sobie ręki uciąć, ale w biorgrafii Franco napisanej przez Paula Prestona jest poruszona kwestia podejścia reżimu do sportu w kontekście Katalonii czy Kraju Basków - były tam listy generałów punktujące zagrożenia dla reżimu w sytuacjach wygrywania trofeów przez kluby piłkarskie dawnych republikańskich regionów autonomicznych.
18
Generalnie zgadzam się z ocenami redakcji, ale chyba zabrakło odwagi przy ocenie Gaviego, bo porównując jego grę do Kessiego to ja bym zdecydowanie jeszcze obniżył mu notę chocaiż o pół punktu.
Oczywiście obydwaj zagrali słabo, ale za Kessiem jeszcze idą jakieś liczby i fakt że chciaż jego poruszanie się na boisku miało jakiś sens i dawało coś zespołowi. Pozornie mamy taką samą liczbę cenych podań (lepsza celność Kessieg) czy strat (mniej strat Kessiego), ale Kessie jednak stwarzał jakieś zagrożenie dla rywala i dorzucił 2 klubowe podania, 3 interwencje czy 1 udany drybling - dla porównania Gavi w tym meczu nie wygenerował absolutnie niczego za zagrał całe spotkanie. Gavi nawet nie uczestniczył w rozegraniu - Kessie to chociaż ściągał na siebie piłkarzy robiąc ruch do piłki/podania.
1
@jamesbond6 moim zdaniem określenie "eksperyment" pasuje i to bardzo - ja bym nawet to określił "idiotycznym eksperymentem" bo granie na wahadle Balde i na skrzydle Albą miałoby zdecydowanie większy sens - w ataku by była większa różnorodność możliwości zaskoczenia rywala, a Balde dzięki szybkości zawsze móglby wrócić do gry obronnej. Piłkarze powinni grać na odwrót bo Alba nie ma już 25 lat i nie można było wykorzystać jego potencjału ofensywnego jeśli Balde i tak go pośrednio asekurował. Xavi zdecydowanie zmarnował potencjał lewej flanki.
0
@Peciak litości - Raphinhia tyle miesięcy jest już w Barcelonie i nadal jego boiskowa pozycja jest zagadką? Trzeba otwarcie mówić że samowolka Alemany'ego sprawiła że został kupiony piłkarz niezgodny z profilem jaki potrzebuje Xavi, bo sztab szkoleniowy chciał prawego napastnika/skrzydłowego, gdyby Dembele nie został w klubie, a dostali prawego pomocnika.
Zobacz sobie heatmapy:
Raphinia - https://pbs.twimg.com/media/FgEp2RlX0AE--xi?format=jpg&name=medium - tak wygląda klasyczna heatmapa prawego pomocnika
Dembele - https://pbs.twimg.com/media/FWMe-CrXkAA3379?format=jpg&name=medium - tak wygląda heatmapa atakującego skrzydła
Robben - https://pbs.twimg.com/media/FSG48TtWQAEthw0?format=jpg&name=medium - tak wygląda heatmapa atakującego skrzydła schodzącego często do środka
Gdyby trzeba było szukać skrzydłowego jakiego potrzebuje Xavi to trzeba by było szukać takich piłkarzy, którzy potrafią robić to co Dembele - np: Salah którego nazwisko również przewijało się pod kątem zainteresowania Barcelony (pomysł Jordi Cruyffa) https://pbs.twimg.com/media/FSG48TmXwAAJIad?format=jpg&name=medium
Nie wiem czemu Barcelona jest jedynym klubem na świecie dlaczego na prawego pomocnika mówi się że jest skrzydłowym. Zadaniem prawego pomocnika nie jest atakowanie pola karnego ze skrzydła, a wspieranie środka pola w rozegraniu piłki. Boczny pomocnik może zagrać ofensywniej, pełniąc rolę skrzydłowego tylko i wyłącznie w sytuacji gdy boczny obrońca jest ultraofensywny i dubluje pozycję. Innych opcji nie ma - Barcelona nie posiada ofensywnie grającego prawego obrońcy, zatem mamy prawego pomocnika. Raphinhia w Leeds grał jako prawy pomocnik, a w moim Rennes był połowicznie prawym pomocnikiem i połowicznie prawym skrzydłowym bo Hamari Traore potrafił dublować jego pozycję (dlatego Barcelona też chciała go sprowadzić latem gdy Xavi od razu zauważył że klub wpuścił go na minę).
Tutaj nie ma płaszczyzn do dyskusji i od wielu miesięcy o tym piszę bo go znam i wiem że nie ma nawet 1% szans aby kiedykolwiek w Barcelonie grał jak Dembele czy nawet Robben bo to inny typ piłarza, a nawet nie ta pozycja boiskowa. Cytując Trumpa - "świnia pomalowana szminką to nadal świnia".
3
@Dexelele Ugarte to idealny profil pod Premier League i pewnie tam trafi.
Do Barcelony ten profil defensywnego pomocnika średnio pasuje - gra obronna się zgadza, ale gra ofensywna leży - "hiszpański pivot" musi napędzać akcje i mięc w repertuarze szeroki zakres podań - u niego 90% akcji to wyjścia do przodu z ciągnięciem piłki tak długo aż ktoś pojawi się na krótkie podanie. W takim Arsenalu świetnie by to działało, ale w Barcelonie by musiał zdecydowanie rozszerzyć wachlarz umiejętności. Gdyby Barcelona by go kupiła to by był transfer odobny do Torresa - dużo pieniądzy i piłkarz do rozwoju umiejętności pod styl gry Barcelony. Kiepska inwestycja dla Barcelony, ale piłkarz świetny i jestem jego fanem.