9

Dla osób którzy nie śledzą naszego młodzieżowego zespołu warto odnotować że nie są to przypadkowi zawodnicy z łapanki - Koeman z asystentem oglądają na żywo prawie każdy mecz, niejednokrotnie za zgodą trenera Barcelony B, Koeman lub jego asystent rozmawiali po meczach z poszczególnymi zawodnikami dając im rady zarówno taktyczne jak i rozwojowe. To trzeba docenić bo od lat czegoś takiego nie było.
Jeśli chodzi o profil zawodnika to:
Oscar Mingueza - przypomina stylem gry kogoś pomiędzy Sergio Ramosem a Virgil van Dijkiem - z Ramosa ma to że jak ma przeciąć grę to nie pier### się w tańcu - taki silent killer ale bez beszczelności i chamstwa. Z van Dijka ma brew pozorom olbrzymi spokój którym zaraża kolegów z Barcelony B. Wg mnie jak nabieże ogłady i wzmocni się fizycznie to przeciwników będzie jeszcez bolał żołądek na myśl ze spotkaniem z nim.
Konrad de la Fuente - ma styl Dembele/Fatiego - charakteryzuje się tym, że ma szybkość i lubi dryblować, ale największą jego zaletą jest to że ma ciąg na bramkę lub drybling po skrzydle i nie boi sie próbować tych zagrań.
Innych zawodników mogę opisać jak będą mieli szansę na debiut bo śledzę naszych młodzików tak na poważnie od kilku miesięcy i to co widzę cieszy. Mam też swoją teorię spiskową odnośnie wyników sportowych Barcelony B - w wyniku zawirowań finansowych klubu oraz niepewnej sytuacji kluczowych zawodników mam wrażenie oglądając naszą młodzież że zawodnicy nie grają w taki sposób aby Barcelona B robiła wyniki a w taki sposób aby rozwijać swoje umiejętności i żeby Koeman widział u nich progres taktyczno-jakościowy w wymiarze indywidualnym. Nie wiem czy tak jest ale coś mi mówi że szykuje się cała kolejka zawodników z Barcelony B do zagrania prędzej czy później w pierwszym zespole - począwszy od Mingo, Balde, Orellany, Moriby czy Maii - z tymi zawodnikami także Koeman wiąże nadzieje - wg katalońskich forów ci zawodnicy indywidualnie rozmawiali z Koemanem lub jego asystentem przynajmniej kilka razy.

10

Najlepsze:
1. Jest światełko w tunelu które mówi że damy radę przetrwać maraton meczowy.
2. Koeman musi wykonywać tytaniczną pracę na treningach, wpajać taktykę i motywować - pamiętamy przecież początkowe fazy pucharu króla z poprzednich sezonów gdzie gra była przypadkowa, szarpana i bez żadnej myśli taktycznej - teraz każdy zawodnik wie jak ma grać i czego wymaga od nich trener - widać też że zawodnicy pomimo wielu przeciwności losu od początku sezonu niezmiennie mu ufają.
3. Młodzież pukająca do pierwszego składu pokazała że można na nią liczyć - wszystkich trzeba docenić, jednak dla mnie bohaterem był Dest - jedyny zawodnik którego chciał Koeman i udało się go ściągnąć - ma papiery na totalnego cracka na swojej pozycji.
Najgorsze: - istotnych problemów brak - żadnych kontuzji a biorąc pod uwagę jak zagrali, jak bardzo rezerwowym składem a jednocześnie zachowując jakość i dyscyplinę taktyczną to bez względu na przeciwnika budzi to szacunek i ten raz odpuszczę sobie łankerowanie.

0

czego by o nim nie powiedzieć to jak wzmocni się fizycznie będzie pięknie czyścił pole wraz z przeciwnikami:)

1

@VamosRakieta święta prawda - najlepsze od dobrych kilku lat wg mnie:)

1

II połowa pokazała że I połowa jednak była potrzebna bo Dinamo się zajechało - brawo cały zespół - brawo Dest - będzie crack, czuję to.

0

@grubiorz zgoda, już po meczu, RP zagrał, ale bohaterem dzisiaj dla mnie jest Dest - to będzie kozak:) Jako zespół zagraliśmy dobrze, może RP jeszcze dostanie szanse - meczy przed nami multum.

1

Dla osób nie znających się na piłce to jest nudny mecz - ale warto odnotować że jest presing oraz są starania kreowania gry (bez nudnego klepania). Taktycznie gramy bardzo dobrze, a przynajmniej lepiej niż zakładałem.
Z zawodników których warto pochwalić to Dest i Cou:
Dest - porównując po drugiej flance do Firpo to widać że biega nieporównywalnie więcej - jest atak to jest w ataku, jest wymagany powrót to wraca, docenić trzeba że szuka gry i nie gra tak zachowawczo jak Firpo. W przypadku Firpo jak wróci do obrony to nie jest w stanie od razu zaatakować - oboje są w podobnym stopniu wypoczęci.
Cou - ze względu na bardzo zachowawczą grę Firpo, Cou musi zdecydowanie się więcej nawalczyć na flance a i tak sobie nieźle radzi.
W II połowie myślę że Dynamo opadnie z sił i zdobędziemy nie tylko 3pkt a hajsiwo za wygraną w LM.

0

@Coutinho007 mieszasz różnych zawodników jak dawniej przychodził Arda, Gomes czy Paco to były dla mnie zrozumiałe transfery bo ich zadaniem było podniesienie konkurencyjności a docelowo walka o pierwszy skład. Wiadomo że historia różnie się potoczyła w przypadku tych zawodników ale taki Paco nawet dzisiaj by się przydał na 9, a Gomes miał być bardzo perspektywicznym transferem. Intencje w przypadku tych transferów były wg mnie dobre, niestety nie pykło.
Nie rozumiałem zaś późniejszych transferów pokroju Griezmanna czy Cou bo za mocno obsadzaliśmy CAM zamiast skrzydła bądź jeszce inne pozycje i to za tak ciężkie pieniądze.

0

@czar007 wg mnie będzie można osądzić de Jonga jakim jest zawodnikiem jak będzie miał 25-26 lat, gdzie normalnie zawodnicy na pozycji SPD pojawiają się w składach. Osobiście zgadzam się z trenerami/ekspertami w tym temacie - to Yeti na tej pozycji w dzisiejszych czasach bo jest piekielnie młody jak na tę pozycję a gra w tak silnym zespole. Wg mnie jego gra "mimo wszytko" zaprocentuje bo w Ajaxie czy reprezentacji bazując na zgraniu jaka jest różnica, a co dopiero będzie jak dojdzie doświadczenie i trochę więcej siły fizycznej. Co prawda inna pozycja ale nawet nasze legendy jak Xavi czy Iniesta też nie miały łatwo na początku ale jak się wybiły poprzez doświadczenie i stały rozwój jest tym na co liczę u de Jonga bo nikt ze środka pola w naszym zespole nie posiada takiego potencjału jak on. Tu nie chodzi czy jest jeden czy dwa sezony z nami tu chodzi o doświadczenie, dzięki któremu możesz podejmować lepsze i bardziej odważne decyzje i tyle.

0

@Krzeczo Koeman regularnie śledzi rezerwy, zatem:
1. Mingueza, Mingo czy De la Fuente - już dzięki Koemanowi balansowali na granicy pierwszego zespołu bo wielokrotnie Koeman lub jego asystent wspominali że to przyszli zawodnicy pierwszego zespołu i liczy na nich - często byli zapraszani na wspólne treningi tekże.
2. Pedri, Trincao, Araújo - to że postawił na nich i wykazuje olbrzymią wiarę w nich a także jak podbija mentalnie tych zawodników robi olbrzymie wrażenie - poprzedni trenerzy bali by się zaryzykować a wręcz stwierdziliby że może warto by było ich wypożyczyć.
3. Dest - to kolejny zawodnik który nawet już do stycznia może zaskoczyć i być mega kozakiem - to upór trenera sprawił że jest w Barcelonie
4. Puig, Alenia - w ich przypadku trener postąpił najuczciwiej jak tylko mógł - stwierdził dla ich dobra że mogą iść na wypożyczenie i zdobyć doświadczenie, ogranie oraz nowe umiejętności.
5. Dembele - odzyskał chłopaka, indywidualne podejście, indywidualne treningi, indywidualne diety - wie jak z nim rozmawiać i jak na niego wpłynąć.
Podsumowując mamy: Pedri, Trincao, Araújo, Dest, Mingueza, Mingo, De la Fuente - mamy na dzień dobry 7 zawodników młodego najmłodszego pokolenia na które trener już postawił lub postawi lada dzień - to prawdziwa rewolucja młodzieżowa, która nie byłaby możliwa przy poprzednich trenerach. Polecam patrzeć szerzej bo młodzieży i talentu trochę mamy, a nasz trener zna się na pracy z młodzieżą - jak wyszukiwał i prowadził takie gwiazdy jak Van der Vaart, Wesley Sneijder, Ibrahimovic czy Thomas Vermaelen (gdyby nie kontuzje byłby top of the top) też nie od razu grały w pierwszym składzie. Trener jest 3 miesiące w klubie a oczekuje się cudów - wg mnie już robi bardzo dużo, a na cuda trzeba jeszcze trochę poczekać.
PS: Fatiego nie poruszam bo chyba u każdego trenera by pograł

0

@grubiorz To że został w zespole zawdzięcza jedynie Bartkowi, Koeman uważał że musi grać aby się rozwijać, a on zdecydował że będzie grzał ławę zatem gra na ławie. Mimo wszystko uważam że w II połowie zagra patrząc na ławkę a szkoda by było zajeżdżać Pedriego (odbudowa po AM, wystarczy dobra jedna połówka aby zmyć złe wspomnienia meczu poprzedniego) czy Cou (dopiero wraca po kontuzji).

2

@yla sam spadaj - jeśli w hierarchii Puig jest między Fernandesem a babciami klozetowymi to jest szansa w II połówce że zagra - jeśli tak na niego liczysz to musisz się uzbroić w cierpliwość bo jak widzisz jest wielu zawodników w zespole.

0

Ale wesoły skład, cieszy że system pozostaje bo to oznacza że stawiamy na zespół bez względu na wszystko.
W II połówce też mogą być ciekawe zmiany np: Rysiek za zmęczonego Cou, czy nawet Fernandes za Pjanica/Alenie w zależności od dyspozycji.
Z zawodników którzy potencjalnie mogli by odejść w styczniu dobrze by było jakby Firpo i Braithwaite dobrze się zaprezentowali abyśmy mieli lepsze argumenty negocjacyjne.

0

@Songo91 to pewne jak wyniki walk najmana że wygramy!

1

@Krzeczo poczytaj, zobacz robotę trenera, zobacz na kogo stawia, zobacz kto wchodzi z ławki, zobacz kogo wychował w swojej trenerskiej karierze. Wtedy zobaczysz więcej niż 2nazwiska

0

@czar007 wg mnie de Jong jest ostatnim dobrym transferem, podobnie jak Dest. Ale musimy ustalić czy patrzymy na zawodnika na teraz czy na przyszłość. Taki Frankie jest najmłodszym zawodnikiem na swojej pozycji w topowych ligach w typowych klubach. Pozycja wymaga oprócz talentu jeszcze siły fizycznej, zgrania i doświadczenia a rozliczany jest bardzo srogo. Z perspektywy czasu mam nadzieję że Dest także będzie kozakiem, trafił teraz na Roberto w życiowej formie i musiała usiąść.

0

@Coutinho007 no zgadzam się ale rozumiałem jeszcze te zakupy w momencie kiedy były dokonywane, nie rozumiałem już późniejszych transferów.

1

@4Fabregas4 Bartek miał opinię osoby znajacej się na finansach i miał czytelna wizję klubu biorąc pod uwagę zwiększanie przychodów. Jak historia pokazała futbol i finanse nie są policzalne w taki sam sposób bo o ile zwiększanie przychodów klubu mu się jakoś udawało to pozostałe kwestie jak lista płac czy chore zakupy po odejściu Neya lub pozwolenie na zaszczuwanie klubu i zawodników przez media delikatnie mówiąc go przerosło.

2

@Coutinho007 czasy kiedy byli kupowani dla mnie były dobrymi transferami jednak albo zostali zmarnowani lub przygaszeni przez trenerów albo psychiczne sobie nie posadzili. Od kiedy odszedł Neymar to można zauważyć że Bartek odkleil się od rzeczywistości, zaczęły się ataki dziennikarskie na piłkarzy, kwasy w zespole, brak stawiania na młodzież itd. Początek złych transferów w końcowym rozliczeniu z perspektywy czasu to masz rację, jednak gęsta atmosfera w klubie zaczęła się przy odejściu Neymara.

0

@Lucassito ma sens, zrozum że przy braku zakupów Koeman promował by innych młodych zawodników, bądź promował polecanych przez trenera do zakupu młodych zdolnych którzy nie byłoby tak hajpowani przez media

0

Nie i jeszcze raz nie. Messi musi myśleć o Barcelonie żeby jego ukochany klub nie zbankrutował a do tego musi zostać bo jak nigdy jego nazwisko gwarantuje utrzymanie w zespole takich nazwisk jak Fati, Pedri i reszta zdolnej młodzieży.

1

Co za idioci życzą Messiemu powodzenia? Nie ma opcji, Michael Jordan skończył prawie 20 lat temu grę a co sezon przynosi CB grube miliony z racji tego że jest twarzą klubu i legendą koszykówki. Tylko skończony nie wiem kto zgodziłby się rezygnować z takich przychodów dla Barcelony. Messi to żywa legenda i musi za sezon lub dwa skończyć profesjonalną karierę w Barcelonie. Powinien zostać ze względu na miłość do Barcelony bo klubowo wszystko osiągnął, a finanse są w opłakanym stanie i teraz jak nigdy klub go potrzebuje.

0

Spocie, zaraz skończy do góry spowrotem, do końca roku będą mieli okazję się wypromować albo udowodnić swoją przydatność dla Barcelony

0

Haha ale pojechał, Barto tylko świnkę schował i nikt jej w klubie od miesiąca nie może znaleźć

1

Dziwi mnie zdziwienie że finanse są w tak słabym stanie - pensje wyższe niż w RM, PSG czy MC, do tego chore transfery za grube miliony. Zamiast stawiać na młodzież jak teraz Koenan to kupowalismy Cou, Griziego, Dembele, Gomezow i innych bez opamiętania. Uzależnienie wszystkich liczących się umów od Messiego. Wiadomo po odejściu Neymara staraliśmy się wypełnić lukę i kibice naciskali, ale na chłodno taki Perez w życiu nie uległ by presji, a jakby był Koeman to wolałby wyszukać z młodzieży następcę niż kupować 5 zawodników o podobnym profilu.

8

Ale dziecinada, ja nie mam pojęcia co się z Bartkiem stało, jak zaczynał to wszyscy liczyli że poukłada finanse klubu i kierunek był dobry. A od kiedy odszedł Neymar to praktycznie głowa oderwała się od ciała.

0

Ale chciałbym żeby Fernandes zagrał i okazał się piłkarzem który może coś wnieść do zespołu i udowodnił że nie jest to jakiś szwindel! Co by nie było to oby młodzież pokazała na co ją stać i oby bez kontuzji.

41

No i wyjaśniły się koperkowe afery - 4-5 afert których nie było i super. Szkoda że po dziennikarzach tak nikt nie jeździ jak jeździli po nim. Osobiście wierzę w każde słowo które powiedział i jako kibic Barcelony mam nadzieję że to "oczyszczenie" będzie miało pozytywny wpływ i na zawodnika i na zespół, szczególnie teraz gdzie potrzebujemy zjednoczenia i mocy oraz jak najwięcej zdrowia.

1

A ja to widzę tak:
- Koeman to jest gość bo w składzie jest w stanie pomieścić 3x CAM, mało tego w porywach to nawet 4-5x CAM'opodobnych bo nie mamy nawet "9" - jeszce raz dzięki Bartek za przemyślany transfer.
- Messi musi zostać, wygrał klubowo już wszystko, niech zostanie dla dobra finansów Barcelony.

0

@Mroziu zgadza się, jednak na forum nikt nie chce dyskutować o realiach finansowych związanych z ewentualnym odejściem Messiego. Bo szczerze jeśli miałby odejść to powinniśmy planować zespół bez Ansu i Pedriego bo będą do spieniężenia bo na takich zawodnikach w dzisiejszych czasach możemy coś zarobić - ja nie piszę że tak chcę, ale patrząc na finanse jest to niestety bardzo możliwe, a mój tok rozumowania przedstawiam poniżej w sytuacji gdy Leo odchodzi:
1. Odejście zawodników po sezonie jak Busi czy Pique powoli staje się oczywiste.
2. Odejście Messiego będzie miało realny wpływ na szacowanie wartości markegingowej klubu - aktualnie z Messim jesteśmy w dużym uproszczeniu na podobnym poziomie z RM, jednak jego odejście będzie miało wpływ olbrzymi na klub i duży na ligę. Warto wziąć pod uwagę że dla sponsorów to może być też sygnał "tu niema projektu sportowego, wpadnijcie za kilka lat".
3. Aby Barcelona mogła przetrwać po ewentualnym odejściu Messiego to będzie potrzebowała spieniężyć 8-12 zawodników ze względu na to aby wyzerować bilans zysków/strat. Przypuszczam że po zwolnieniu pensji Messiego będzie jeszcze do zbilansowania ok 110-115mln biorąc pod uwagę szacunki Deloitte czy specjalistów od marketingu sportowego. W dużym uproszczeniu zyski które generuje Messi minus pensja i tą różnicę w klubowej kasie trzeba załatać, a jedyny sposób to sprzedaż.
4. Mamy pecha do długoterminowych umów - przypadają na Covid i odejście Messiego - dla sponsorów to jasny sygnał i mają olbrzymie pole manewru do oszczędzania, a do sponsorowania młodego zespołu na wyższe poziomy finansowania mogą wrócić nawet i za przysłowiowe 2-3 lata jak nabiorą doświadczenia i potwierdzą jakość - pod tym względem zauważyłem że nikt nie pisze a przecież to podstawy marketingu sportowego nawet w PL, już nie mówiąc o standardach w EU.
5. Klub będzie potrzebował żywej gotówki - nie wirtualnych pieniędzy z oszczędzonych płac, tylko realnych pieniędzy z transferów na pokrycie kosztów utrzymania klubu i tutaj pojawia się problem:
5.1) super-pensje młodych/perspektywicznych - przykładowo Anfu Fati (kontrakt do 2022, po meczu z AM - Mendes już chce zarobków między Grizim a Messim), Pedri (kontrakt do 2022, wiele wskazuje że również Mendes będzie jego agentem), Dembele (kontrakt do 2022) itd.
5.2) zawodnicy z olbrzymimi kontraktami (Grizi, Cou) - sprzedaż z zyskiem jest wręcz niemożliwa w sytuacji gdy zawodnik będzie chciał wypłatę pensji, a nawet jakby z niej zrezygnował to kolejny klub aby pokryć ich pensje musiałby dokonać zakupu bardzo niskim kosztem.
5.3) nowi zawodnicy odkryci przez Koemana - w nich nadzieja - obawiam się że czyszczenie chorych list płacowych potrwa jeszcze z 2-3 okienka, a młodzież to punkt odniesienia do pracy z Koemanem który pod tym względem zna się na robocie bo wykreował/wynaladł takie gwiazdy jak: Van der Vaart, Wesley Sneijder, van der Meyde, Ibrahimovic, Maxwell, Heitinga, Pienaar, Maarten Stekelenburg, Mido, Nigel de Jong, Thomas Vermaelen, Ryan Babel, Huntelaar a nie był trenerem niewiadomo ile lat.
Podsumowując odejście Messiego będzie miało wpływ na zespół - od młodzieży po doświadczonych zawodników - piszę to też z tego względu że aktualnie negocjowane obniżki pensji aby Barcelona nie zbankrutowała dotyczą jedynie rozłożenia płatności w czasie a nie rezygnacji z otrzymania części kwot pieniężnych przez zawodników. Jak łatwo zauważyć jeśli teoretycznie nasz budżet po sezonie może być nawet 400mln mniejszy, a pensje jedynie będą rozłożone w czasie to jedynymi opcjami przetrwania jest spieniężenie takich zawodników na których da się dobrze zarobić (Fati, Pedri, Cou) i liczenie że Koeman wyciągnie co najlepsze z młodzieży która jeszcze w pierwszym zespole nie zadebiutowała. Piszę to jako osoba która siedzi w marketingu sportowym od kilku lat. Naturalnie fajnie jest myśleć że postawienie na grupę młodych piłkarzy będzie ok (bo będzie i to jedyna słuszna opcja) ale trzeba także brać pod uwagę że rozłożone zobowiązania płacowe (nawet zawodników których już nie będzie, a będą jedynie ambasadowami klubu) oraz mniejsze wpływy do budżetu od sponsorów/reklamodawców przez najbliższe 2-3 lata będą miały wpływ również na odejścia młodych zawodników posiadających chciwych agentów.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?