1

@Awtameok_Klana , @pioz123 ja jestem zwolennikiem takich rozwiązań - zawsze lepiej mieć 100% zysku ze sprzedaży niż 15%. Tylko nie zapominajmy, że to Barcelona i hiszpańska mentalność - wg mnie tak poważne przedsięwzięcia powinny zostać poprzedzone mniejszymi przedsięwzięciami - a tu jednoznacznie można powiedzieć że co zostało ruszone to potencjał został zmarnowany albo nic z tego nie było. Barcelona ma problemy z totalnie podstawowym funkcjonowaniem i to budzi mój niepokój.

1

@partymaker Poważny człowiek nie ryzykuje kolejnych 10 sezonów biedy dla szansy na jeden "skalp", a tak to właśnie się zapowiada. Od razu mogliśmy rozwiązać problemy finansowe i poukładać wszystko od początku, a tak nie dość że spowolniliśmy rozwój zespołu o kilka lat to jeszcze na kolejnych X lat opóźniliśmy wyjście z problemów finansowych. Wszystko jest kwestią interpretacji bo - wg mnie nie było warto bo w tak słabej lidze jaka była w poprzednim sezonie to trudno było nie wygrać ligi z dobrym trenerem a nie amatorem.

@Boss227 Dużo w tym co napisaleś jest niestety prawdy.

0

@pioz123 , @Lewandinho Proces produkcyjny to jedno, ale to nie działa tak że składacie zapotrzebowanie na zatowarowanie w dowolnym momencie i po tygodniu macie towar. Z tego co się dowiedziałem od dostawców to nie ma opcji aby Nike, Puma lub Adidas się spóźniły z dostarczeniem towaru jeśli składane jest zamówienie w wyznaczonych terminach bo już one mają bezpieczny backup czasowy. W mediach dziennikarz napisze co chce lub kto komu zapłaci, a fakty są takie że Barcelona zapewne przespała termin lub specjalnie przeciągała w związku z FFP lub kontraktowaniem piłkarzy. Nike nie płakało w mediach, ale chodziły przecieki że Barcelona decyzje przeciągała od kwietnia do lipca. Z pewnością jeśli Barcelona pójdzie na wojnę z Nike wyjdą brudy i zobaczymy jak to wyglądało.

6

Ku mojemu zaskoczeniu zgadzam się w tym przypadku z Laportą - ja również widzę wspaniałą drużynę dopiero za 5 lat patrząc jak duża liczba młodych zawodników jest do dalszego rozwijania. Można by było zadać pytanie po co było przepalać pieniądze i rezygnować z rozwoju zespołu w ostatnich sezonach. Za kadencji Laporty nikt w LaLiga nie przepalił tyle pieniędzy co Barcelona zamiast naprawić FFP czy spłacić część długów.
Polityczny manipulant "Zawsze odnosiliśmy sukcesy, gdy zespół składał się głównie z wychowanków i transferami na najwyższym poziomie" - no niby tak, ale ci wychowankowie zazwyczaj w okresie największych sukcesów byli w wieku 22-28 lat :)

15

Generalnie własna produkcja koszulek to może być świetny biznes biorąc pod uwagę jak niewiele procentowo trafia do klubu ze sprzedaży, ALE... już widzę jak Barcelona produkuje własną odzież jeśli dla niej wyzwaniem jest zaopatrzenie sklepów w pełną rozmiarówkę czy słynne brakujące literki.
Sorry, ale Barcelona to nie jest poważne środowisko biznesowe - tutaj nie ma ani wizjonerów ani profesjonalnych menedżerów, a wszędzie zatrudniona jest rodzina i koledzy - to taki styl prowadzenia własnego biznesu to było w latach 90 w Polsce z tą różnicą że w hiszpańskiej postkomunie kłótnie z dostawcami, kontrahentami i sponsorami były czymś nie do pomyślenia. Mam nadzieję, że Laporta działa na trzeźwo i dobre decyzje podejmuje, aby nie było jak z poprzednimi sponsorami co woleli zasypać naszą konkurencję złotem aby tylko Barcelona miała mniej. Idąć na noże z Nike oczywistym jest że oferta Pumy nie będzie tak wysoka jak pierwotnie podają bo tylko głupi by płacił więcej niż musi.

4

@TheCule Oczywiście że decydują - to nie jest prawo UE, które musimy wdrożyć - sugerujesz że premier Słowacji ma prawo decydować, a premier Polski nie ma takiego prawa? To m.in. Tusk, który stoi na czele chanukowej koalicji chciał namówić inne kraje do zaangażowania się w konflikt militarnie i został zgaszony jak pet przez innych premierów, którzy nie chcą III WŚ.

@JoeBlack Prawdę powiedziawszy jeśli by rządził PiS to by było to samo bo Tusk czy Kaczyński różnicy nie robi w tych kwestiach - reprezentują tą samą politykę i tak samo są w Europie traktowani, czyli jak pachołki do wykonywania poleceń. Nie mają jaj ani kręgosłupa moralnego aby myśleć o dobrach wyższych np. Polski.

2

@Dari0G Żeby było śmieszniej Zełenski kategorycznie odrzucił możliwość rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją zarówno w październiku 2022 jak i teraz.
Trzeba przyznać że Polscy politycy rozgrywani są przez mocarstwa jak dzieci...

10

No to dorobiliśmy się męża stanu... (na Słowacji, nie chodziło mi o tą rudą pokrakę, która stała obok niego)


3

@michalgajdek zgadza się - takie coś będzie się oglądało i to wynika z dorobku sportowego klubów w LM, a nie "kto chętny" w pucharze Pereza.

1

@Kgorecki2500 odpowiedź jest prosta - koncerny i oligarchowie nie zainwestowali na Ukrainie w przemysł mleczny i dlatego Polska sprzedaje tego typu produkty.
Polacy eksportują naprawdę dobrej jakości produkty mleczne - w Rennes jest sklep z polskimi produktami i dla mnie wielu produktów jakość jest dużo wyższej jakości od francuskich.
Co do OSM Sierpc - zobacz że taka firma eksportuje na Ukrainę bezpiezczne zdrowotnie produkty, czyli z dobrej jakości mleka, a Polacy wpierd** gówno z Biedronki czy Lidla wytworzone z mleka od krów karmionych paszami z nitrooxypropanolem (niebezpieczna żrąca substancja, która jest cancerogenna i ma wpływ na niepłodność) bo krowy dzięki temu mniej pierdzą, czyli mniej wytwarzają metanu... Niestety większość zakontraktowanych marek z zagranicznymi sieciówkami w Polsce ma sery z takiego mleka.

29

Tak prawdę powiedziawszy to te KMŚ to właściwie odpowiedź na SL - same zespoły z topu.
Szkoda trochę Barcelony bo za sam udział te 50mln euro by było mile widziane, ale tak to jest jak daje się europejskim ogórkom ogrywać i tracić cenne punkty.

17

Jeśli to by była prawda to znaczy że nikt poważny nie jest zainteresowany prowadzeniem Barcelony.
Druga kwestia i chyba najważniejsza z niniejszego artykułu - "krótkoterminowe zorientowanie na cele nie sprzyja zbudowaniu zwycięskiego projektu" - zgadzam się w 100%, szkoda zmarnowanych 2 lat.

2

Ten plan B to może być też czarny scenariusz w który niedowierzałem komentując wczoraj artykuł na podobny temat. Hummel to jak Macron - nie ma to większego sensu ekonomicznego. Przypominam że to będzie sezon w którym klub będzie obchodził 125-lecie, zatem to raczej smutna ostateczność jeśli chodzi o potencjał marketingowy.

1

@cules100pro również uważam że ta sytuacja miała gigantyczne znazcenie

18

Kocham Lucho, ale to już nie ten trener, którym był kiedyś. Nie ma w nim życia, nie ma w nim pasji - od dawna to nie jest już topowy trener.
Mimo wszystko to pokazuje z czego Barcelona będzie musiała wybierać.

7

Fajne podsumowanie, super że zawarta została wzmianka o takich piłkarzach jak Diarra, z którym wiąże wielkie nadzieje. Pamiętać należy równiez o tym że wielki talent to nie wielki piłkarza w większości przypadków - każdy, podkreślam każdy piłkarz poniżej 18 roku życia, nawet Yamal może mieć po karierze w wyniku kilku prostych błędów trenera, zatem wstrzymajmy się z hajpowaniem dzieci i młodzieży zanim nie będą chociaż dorosłymi piłkarzami.
Co do ekscytującej przyszłości to najważniejszą kwestią będzie raczej kto zastąpi Xaviego, jaki system gry będzie chciał grać oraz czy Barcelona w końcu zapewni talentom odpowiednią opiekę medyczną. Co z tego że Garrido jest wielkim talentem jeśli z powodu zaniedbań lekarzy właśnie rozwalił sobie stopę i będzie musiał przejść operację i tak można wymieniać w nieskończoność. Barcelona musi w końcu postawić na zrównoważony rozwój młodzieży bo liczba piłkarzy marnujących swój potencjał jest również wielka. Liczę że nowy trener to będzie prawdziwą postacią, która zrewolucjonizuje zarówno zespół jak i system rozwoju młodych piłkarzy, a jeśli brać na poważnie talenty jakie posiadamy oczywistym jest że musi być to pasjonat, a nawet szaleniec w stylu Guardioli, a nie dziad zmęczony życiem człowiek, który odcina kupony od nie swoich dokonań. Z mocnych nazwisk jakie widzę na rynku, które mogą rozwinąć naszą młodzież to jest szalony zwolennik futbolu totalnego De Zerbi albo do bólu pragmatyczny i wyrachowany Motta i Nagelsmann. Problem polega na tym jednak że każdy z tych trenerów jest rozchwytywany, a oni sami równiez kuszeni są przez gigantów - Mottę chce PSG, Juventus, Milan, De Zerbiego połowa Premier League i PSG, a Nagelsmann sam chce wrócić do Bayernu. Barcelona wysyła do mediów informacje że się nie spieszy z szukaniem trenera i poważnie obawiam się że staniemy przed wyborem Flicka którego nikt nie chce, Tuchela który powinien zrobić sobie przerwę od futbolu, Lucho którego zwłoki możemy oglądać w PSG czy Allegriego, który chyba już nic więcej nie wymyśli nowego we współczesnym futbolu.

0

@LaSagradaFamilia Kilka lat temu RCL miało podobną sytuację, były 2 firmy, które zaczęły współpracować widząc że jedna jest wykorzystywana do podbicia ceny. W sumie to często jest tak że ktoś kogoś wykorzystuje, ale gdy jest to przesadzone to czasem się mści. Barcelona nie negocjuje ze szwalnią w Chinach, a mocnymi graczami, zatem nie wierzę żeby postępowała zgodnie z doniesieniami w powyższym artykule bo jest kilka klubów które przejechało się na tym barzdo mocno.

2

@mightyanaldevastator podsumowujmy::
1) wyraźnie napisałem że nie mam 5 lat
2) matko bosko świat się zatrzymał - kilkudziesięcioletni dorobek europejskiej piłki w zakresie szkolenia młodzieży można wyrzucić do koszta bo "anal z labambli" wymyślił sobie swój świat i wmawia go innym :))))
3) w życiu często jest tak że w dyskusji używaa się argumentów aby do czegoś przekonać :)

4

Nie no nie wierzmy że grając o taką stawkę Barcelona szukała tak amatorskich chwytów, które ZAWSZE się mszczą. Firmy sportowe ze sobą rywalizują, ale też współpracują bo stawki nie do przekroczenia są czymś świętym. Nie trzeba daleko szukac przykładów klubów, z którymi pojechano jak %%%% - RC Lens wróciło na kolanach otrzymując złodziejską stawkę, ale ile klubów musiało wiązać się z markami jak Macron, które właściwie były symbolem "kary". Trzymajmy się wersji że dziennikarz odpłynął bo jeśli takie coś by było prawdą to znowu będzie nas czekało podpisywanie nowych umów odzieżowych na rok lub dwa lata, a Nike potrafi niezwykle agresywnie działać.

8

@mightyanaldevastator Nie wiesz o czym piszesz - rozwijałem temat wielokrotnie (jest w archiwum) - mamy jedne najmłodszych rezerw od kilku lat i tak już teraz - gdzie największe talenty mają uczyć się schematów gry z dorosłymi jak nie w 3 lub niższej lidze, gdzie jest czas na reakcje i nie ma takiej brutalności jak w LaLiga2. Stylem 3 liga hiszpańska bardziej przypomina LaLigę niż zaplecze, gdzie jest rzeźnia. Gdyby rezrewy grały w LaLiga2 w tym sezonie to klub sprowadziłby kilku 22-25 latków, a Bernal, Fort, Cubarsi czy Guiu by siedziały w zespole na młodzieżową LM i to max. Jakoś najlepiej i najszybciej rozwijające się szkółki w Hiszpanii jak ta z Sociedad trzyma rezerwy w tej samej lidze bo stawiają na rozwój piłkarzy. Jeśli piszesz o prawach z LaLiga2 to nie masz zielonego pojęcia o kosztach gry w tej lidze - sportowych i finansowych, gdzie te koszty są gigantycznie większe i koszt utrzymania zespołu skacze ci o dobrych kilka milionów.
Dla Barcelony to wielki problem że rezrwy tak dobrze grają bo nie dość że wielokrotnie zmniejszali budżet zespołu, z braku laku sporo dzieciaków ze szkółki dostało szansę to jeszcze grozi im wywalenie grubych milionów na LaLiga2 :)
Przypominam że rezerwy są od dostarczania piłkarzy do pierwszego zespołu, a nie grania o nic z rzeźnikami bo ambicją młodych piłkarzy jest gra w Barcelonie i możliwie szybka nauka rzemiosła piłkarskiego w świecie dorosłych, realizacja i przenoszenie celów treningowych na boisko czy pokonywanie kolejnych szczebli rozwojowych grając przeciwko przeciwnikowi który nie tak mocno odbiera chęć do gry.
Dla mnie to co piszesz skreśla możliwość merytorycznej dyskusji - to jakaś aberracja eksperta z labambli, który uważa że pieniądze są od mamy a nie z pracy czy że młodzi piłkarze rozwijają się poprzez dostawanie wpier* na boisku, a nie dzięki treningom szkoleniowym i przenoszeniu tego na boisko w warunkach odpowiednich do rozwoju. Przypominam że dużo młodych piłkarzy gra w pierwszym zespole nie dlatego że są wszyscy bardzo wybitni, a dlatego że pierwszoplanowi piłkarze nie są wiele poziomów lepszi jak jeszce parę lat temu, zatem rozwój, a potem marzenia.
PS: Bernal, Cubarsi czy Fort to jeszzce dzieci i już grają/grali w rezerwach zatem jeset sens aby rezerwy grały w niższych ligach. Nie znajdzieśz na świecie jednego eksperta który ci powie że gra w wyższej lidze niż 3 z topowych 5 lig ma jakikolwiek sens szkoleniowy. Guardiola przygotowywał do gry Busiego w 4 lidze i było dobrze, zatem to są fakty, a nie wyborażenia i bajki w jakie wierzysz.
PS2: nie odnoszę się nawet do posiadania 2 drużyn w 2 i 3 lidze bo nie mam 5 lat.

10

@mightyanaldevastator nie pisz głupot - po co LaLiga2 w rezerwach? żeby 16-17 latki miały zamknęte drzwi do gry, a w rezerwach grali starsi piłkarrze, a nie same talenty ze szkółki w większości?
Wypożyczenia piłkarzy nie pasujących profilem piłkarksim to bardzo dobry pomysł - zadaniem rezerw jest odwzorowywanie systemu w jakim gra pierwszy zespół - zatem jeśli Lopez nie pasował profilem do stylu gry Xaviego to jego wypożyczenie miało sens. Jeśli nowym trenerem przykłądowo Będzie Flick to Darvich z rezerw powinien iść na wypożyczenie bo system gry jest podobny do Xaviego, a jak trenerem będzie jakiś nowocześnie grający trener to wiadomym będzie że ofensywni pomocnicy o profilu Darvicha czy Lopeza będą mieli swój czas i zarówno w rezerwach jak i pierwszyym zespole będą błyszczeć.
W całej Europie zawodnicy z rezerw są wypożyczani jeśli profilem nie pasują do systemu gry pierwszego zespołu i to jest jedyna słuszna idea, aby nadal rozwijać młodych jeśli niewątpliwie mają talent, ale na dany moment nie mogą pomóc w macierzystym klubie.

3

@Cochise Kovac > Flick :)))))))))
Mnie nie interesuje co uważają kibice, którzy opierają swoje opinie na niczym, bezsensowanych wrażeniach lub z dupy porównaniach. Kovac nie był tragiczny a atmosfera w klubie była tragiczna. Nikt na rynku nie szanuje Flicka bardziej od Kovaca bo każdy "z branży" wie jak powstał zespół który zdobył wszystkie tytuły, a Flick jedynie to kontynuował bez sporów z górą. W międzyczasie prawie wykończył kilka talentów, ale nie nieważne - do dnia dzisiejszego Kovac jest rozchwytywany, pracował w Monaco i teraz Wolfsburgu, a a o Flicka jakoś nikt nie walczy. Taki świetny trener, tyle zdobył a nikt nie chce go zatrudnić - na tym rynku piłkarskim pracują same leszcze - może zatrudnij się jako doradca i powiedz jakiemuś ekspertowi że Flick wygrał 6 tytułów bo eksperci widzą tylko Kovaca który w sezonie 18/19 stworzył świetny zespół który stale się rozwijał zdobywając mistrzostwo, puchar i superpuchar Niemiec. Poważnie spytaj się kogoś kto chociaż odrobinę zna się na piłce kto zbudował wielki Bayern, a kto jedynie jechał na pracy poprzednika.

1

@VamosFCB11 ja nie raz poruszałem ten temat w komenarzach - jednoznacznie wymieniłem wszystkich piłkarzy którzy od stycznia będą kilka miesięcy na zgonie bo będą musieli nauczyć się grać bez zakazanych substancji - po niektórych piłkarzach bardzo to widać.
PS: zobacz jakie masz wymagania w Barcelonie i jak dużo młodzi grają - znajdź mi młodego piłkarza Barcelony który może nie stosować dozwolonego dopingu, a nie zastanawiaj się nad Pedrim bo on to jest książkowym przykładem przechodzenia aktualnie zespołu odstawiennego. Szczerze nie zdziwiłbym się gdyby w 100% czyści byli tylko Gundogan, Lewy, Cancelo, Christensen i Raphinha - ci dwaj ostatni nie nadają się pod doping ze względów zdrowotnych bądź różnego typu nietolerancje (nie będę wchodził w szczegóły).

9

Od razu wracają wspomnienia z parku Güell w Barcelonie.
Duży plus za Gaudiego - historycznie jest bardziej barceloński niż sama FC Barcelona :)

0

@mightyanaldevastator Nadal nie rozumiesz konwencji tego wątku, a to że napisałem "masz myślenie jak 5-latek" to nie jest personalny przytyk a ocena merytoryczności twojej wypowiedzi. Zbyt poważnie przeżywasz wszystko, humorystyczne wątki również traktuj jak humor - to nie moja wina że nie zrozumiałeś niczego w tym wątku zatem wyluzuj :)

2

@slayer W archiwum jest kilka moich wypowiedzi na temat Marqueza - uważam że od Guardioli w naszych rezerwach nie było tak ciekawego trenera, który rozwija indywidualnie, rozwija zespół, piłkarze zyskują na wartości, a w dodatku świetnie przygotowani do gry trafiają do pierwszego zespołu i Xavi nie musi ich dodatkowo trenować - są gotowi mentalnie i sportowo. Szczerze to liczyłem że Xavi zostanie zwolniony i do końća sezonu Marquez dostanie szansę, ale z drugiej strony Mendes jest jego agentem i być może zaleca mu dalszy rozwój lub przygotował mu jakąś ścieżkę kariery po sezonie. W każdym razie liczę że na przyszły sezon zostanie w Barcelonie bo to będzie kolejny rok doświadczenia, a w razie czego będzie backupem dla nowego trenera.

7

@Qlimax86 Trochę wiem na ten temat i wiem że w piłce są jeszcze syfiaste ligi i kluby które stosują różnego typu wspomagacze. Mimo wszystko byś się zdziwił jak wielka liczba lig czy klubów jest czysta - dzisiaj a jeszcze kilka lat temu to przepaść w profesjonalnym futbolu. Wiem że Barcelona z pewnością stosuje "wszystko", ale tutaj mówimy o dziecku - wierzę że profesjonalnie ktoś się nim zajmuje bo jakoś nie chce mi się wierzyć że jakiś amator pokroju naszego sztabu medycznego zapodaje mu przykładowo coś podobnego do ostaryny, która nie jest sterydem, lecz działa anabolicznie na kości i mięśnie - zalecane jest dla doroosłych nie rosnących bo biorąc w trakcie ich rozrostu po jakimś czasie łamliwość jest na poziomie 60-latka. Z pewnością 90% specjalistów nnie zna w pełni środków, które podawane są dziecięcym sportowcom, dlatego mam nadzieję że za jakiś czas nie będzie z nim problemów dużo poważnniejszych niż dzisiaj z Pedrim, który bez dopalaczy które zostały zakazane wygląda jak zwłoki na boisku lub z Araujo, który ma wielkie problemy z koncentracją i motoryką.

3

@krol211 prędzej Ndidi niż Onana.

10

To może wrócimy do ugadanego rok temu przez Cruyffa Wilfreda Ndidiego, który miał przyjść za darmo? Totalnie nie rozumiem pracy Deco - duma mu zabrania korzystać z pracy poprzedników?

1

@VamosFCB11 to tak pół żartem pół serio :)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?