1

@El Madridista. Chłopie o czym ty mówisz - w 2019 roku Knfederacja
dopiero co przecisnęła sie przez próg wyborczy z tak małą liczbą posłów że ledwo co starczyło na jedno koło parlamentarne. Kampanię właściwie sami za swoje pieniądze organizowali z obiektywnych powodów to jakich cudów byś oczekiwał od nich w 2019 czy 2020 roku? Szerokiej kadry ludzi wertujących tysiące stron raportów i analiz każdego możliwego pomysłu gospodarczego?
Na podanym przykładzie słusznie Mentzen zwrocił uwagę że PiS traktuje pomysł CPK nie tak priorytetowo jak program 500+ i również słusznie zauważył że trzeba to na spokojnie przeanalizować - to logika działania jeśli na ten temat nie masz wystarczającej wiedzy.
Dzisiaj masz raporty, analizy wykonalności, opinie ekspercie, a nawet zadeklarowanych inwestorów związanymi z operatorami portu i najtrudniejsze w całym tym projekcie - pozytywna opinia środowiskowa że można budować. Tusk jest krytykowany za działalność pozwalającą rozwijać kluczowe dla rozwoju Niemiec technologie i wygaszanie tych samych rozwiązań w Polsce. Wyborcy Konfederacji jak większość Polaków coraz więcej wie na temat CPK i jestem święcie przekonany że 4 lata temu większość Polaków wyśmiewała się z CPK (sam pamiętam że podważałem zasadność jego powstania gdy PiS to ogłosił, lecz poznając temat bliżej zmieniłem zdanie w ostatnich miesiącach).
PS: nie tylko wyborcy Konfederacji krytykują Tuska - robią to też wyborcy Lewicy, PSL i Trzeciej drogi jeśli chodzio o wstrzymywanie każdego możliwego projektu technologicznego, który może być konkurencją dla Niemiec.

1

@Fake69 PSG czy MU mogą dać mu wielką pensję, ale są jeszce nowe rynki - np. w Ligue 1 niedługo mają pojawić się wielkie pieniądze i kilka klubów będzie budowało konkurencję dla PSG - oni też będą potrzebowali nowych piłkarzy.

@GucioH Takie działanie klubu pokazuje że wyżej ceni Gaviego, Pedriego, Araujo czy Yamala - ktoś z nich odejdzie jeśli de Jong przedłuży umowę, dlatego dostał ofertę nie do negocjacji. Nie rozumiem co chcesz dogadać jeśli intencje każdej ze stron są oczywiste - klub musi mieć pieniądze na nowe kontrakty młodych piłkarzy i musi podejmować drastyczne decyzje. Jeśli de Jong nie zostanie sprzedany za 70mln to w dalszej kolejności w hierarchii idzie Araujo również za podobną kwotę. Jeśli klub ma zarobić 200mln na transferach to trzeba twardo negocjować bez sentymentów.
Brak decyzji de Jonga do końca sezonu będzie jednoznacznie traktowane jako brak chęci dalszej współpracy i będzie wystawiony na rynek. Oczywistym jest że de Jong będzie miał argumenty w swoich rękach bo nikt go na siłę z klubu się nie pozbędzie, ale dla piłkarzy ważny jest także komfort życia, a będąc bliżej końca kontraktu ta presja będzie nieporównywalnie większa. de Jong jest w wieku, w którym nie może sobie pozwolić na komplikacje kontraktowe - potrzebuje stabilności, zatem nawet sam nie będzie chciał zostać w Barcelonie jeśli nie zgodzi się przedłużyć kontraktu.

0

@BORO_12 ja uważam że nie będzie Flicka bo jeśli na Xaviego bez doświadczenia Barcelona zainwestowała w piłkarzy 236mln euro + darmowe transfery to na zachcianki Niemca będzie musiała zainwestować nie mniej, a nie ma z czego.
Stać nas tylko na dobrze zapowiadającego się stosunkowo młodego trenera, ale zapowiadającego się na podstawie wykonanej pracy, a nie nazwiska jak Xavi.

0

@BORO_12 na ten moment nikt jeszcze nie odpadł i nikt nie jest faworytem - po ruchach innych klubów, które działają w sposób transparentny oceniam możliwości Barcelony. Biorąc pod uwagę że Barcelona nic nie robi na rynku bo by były jakieś poważne plotki lub coś w tym stylu to bardzo możliwe że już od dawna jest znany następca Xaviego albo czeka nas zjadanie okruszków ze stołu latem.

@GucioH Dziennikarz nazwał to ultimatum a w biznesowym języku zapewne "agent piłkarza został poprowszony o podjęcie decyzji w X terminie, aby klub mógł podjąć odpowiednie dalsze kroki".
PS: może być sytuacja że klub jak Barcelona nie ma pieniędzy i nie negocjuje bo nie ma czego negocjować - daje najwyższą propozycję na którą go stać licząć że piłkarz zadziała serduchem. Tutaj nie ma się z czym zgadzać lub nie zdadzać - takie jest życie, że nie zawsze kluby/firmy mają pieniądze i takei działania są normalne.

1

@BORO_12 trenerów jest bardzo dużo, których można nazwać ciekawymi - nowoczesnych, fizyczny i bardzo ofensywny jest przykładowo Ruben Amorim, którego Sporting świetnie się rozwija (zarówno zespół jak i piłkarze), a nawet z barcelońskim DNA van Bronckhorst również pokazął się ze świetnej strony - ze słabym Feyenordem zdobył 1x Mistrzostwo Holandii, 2x Puchar Holandii, 2x Superpuchar Holandii, a gdy przeszeł do Rangersów w pierwszym pełnym sezonie zdobył Mistrzostwo Szkocji czy dotarł do finału Ligi Europejskiej. Godnych uwagi trenerów jest duzo, ale ja komentuję głównie tych którzy są łączeni z Barceloną.

3

@BORO_12 nie kupimy Wirtza - prędzej przyjdzie do nas za darmo w 2027 roku, ale jeszcze bardziej prawdopodobne że piłkarze jak on czy Frimpong będą razem z Alonso zmieniać kluby.

3

@El Madridista. Przestańmy dokonywać wyborów na zasadzie sprawdzania która partia co popiera. Popierajmy idee, które są dobre dla Polski - jeśli jest jakieś rozwiązanie które ma służyć Polakom to trzeba je popierać bez względu na poglądy polityczne.
Odnośnie Mentzena i CPK - z 2020 roku - nabijał się z Dudy że woli dać 500+ niż zainwestować w rządowy projekt CPK. Pozorowane działania rządzących polityków są największym problemem.
https://nczas.com/2020/04/22/slawomir-mentzen-pis-mial-odbudowac-imperium-lechickie-ale-prezydent-woli-500/

18

W końcu jakieś normalne działanie klubu - jest teraz odpowiedni czas aby załatwić temat bo po wakacjach będzie rok kontraktu i wszystkie karty w rękach zawodnika.
Z drugiej strony dziennikarza trochę ponisło z tym "albo sprzedaż za 100mln" - gdyby Barcelona otrzymała np. 70mln euro to by sama zawiozła go pod stadion oferenta.
Z drugiej strony piłkarzowi też nie ma co się dziwić że jest niezadowolony spropozycji nowego kontraktu - w najlepszym wieku piłkarskim chce się zarabiac najwięcej, a nie zarabiać tyle samo lub mniej i jeszce grać w zespole który o nic nie walczy i to jeszcze z wielką presją.
Ja uważam że dla dobra Barcelony dobrze by było gdyby klub miał możliwość oszczędzenia tych 120mln euro (kwota transferu + oszczędności na pensji i bonusach) i zainwestował w utrzymanie w zespole takich piłkarzy jak Yamal, Gavi, Pedri, Balde czy Araujo z uwzględnieniem chorej progresji zarokowej Laporty.

5

1) De Zerbi - jeśli kwota około 15mln euro odszkodowania jest odstraszająca to zapomnijmy o poważnych trenerach.
2) Alonso - opcja nierealna bo to człowiek z charakterem i jest lojalny
3) Motta - opcja nierealna bo Juve chce zainwestować w nowocześnie grającego trenera, który w przyszłym sezonie zawalczy o mistrzostwo i niemal każdy ekspert wskazuje naszego wychowanka że jest już gotowy.
4) Tuchel - opcja mało realna bo źle zarządza "ciśnieniem" piłkarzy w toksycznym Bayernie, a w Barcelonie ciśnienie jest jeszcze większe, a toksyczność pionu sportowego odpowiedzialnego za budowę kadry nie wygląda lepiej. Z punktu widzenia warsztatu i jakości trenerskiej dla mnie on zjada Flicka, ale ta praca nad mentalem drużyny to wielki znak zapytania.
5) Flick - żaden poważny klub z wyjątkiem Bayernu się nie nabrał będzie trzeba srogo zapłacić bo pensja nie będzie mała. Należy pamiętać że to trener, który kłóci się z piłkarzami i pracownikami klubu - jego postać to gwarancja że Kimmich nie trafi do Barcleony jeśli kiedykolwiek była na to szansa.
6) Klopp - latem 2025 będzie trenerem Realu moim zdaniem.

Podsumowując nie będzie trenera idealnego - nie wierzę że Barcelona zakontraktuje topowe nazwisko trenerskie. Gdybym miał obstawiać kandydaturę z Niemiec, Włoch i Hiszpanii jakie przejmą ten cyrk w Barcelonie wiedząc jak irracjonalnie działa Laporta/Deco oraz jak wielkie problemy finansowe ma klub.
1) Niemcy - tylko i wyłącznie Marco Rose - można powiedzieć że to największa gwiazda RB Leipzig - świetnie rozwija piłkarzy, świetny taktyk. Taki trener by się przydał Barcelonie, który stworzył by nowego Gvardiola, nowego Nkunku czy nowego Szoboszlaia z piłkarzy o podobnym profilu w Barcelonie. Tych piłkarzy w RB już nie ma, a zespół nadal wie co ma grać pomimo tego że jest spora rotacja kadrowa kluczowych piłkarzy. To warto podkreślić - w pierwszym sezonie w RB jego bilans transferowy był dodatni dla klubu (sprzedaż 75mln, zakupy, 59mln), a w drugim sezonie pracy również (sprzedaż 243mln, zakupy 176mln).
2) Włochy - dla mnie nie ma lepszego kandydata od Motty, a teraz jedynie przychodzi mi do głowy Allegri który jest świetnym fachowcem i wielokrotnie był łączony z Barceloną. Moim zdaniem przejście Motty do Juve nigdy nie było tak bardzo możliwe jak dzisiaj.
3) Hiszpania - nie ma co pisać o Michelu czy Alguacilu - patrzeć należy na realne opcje - mamy Marueza przy którym piłkarze by musieli zapieprzeać, mamy Jagoba Arrasate, któremu kończy się kontrakt i jest kozakiem ze swoim ofensywnym 433 i faktem że od wielu lat jego Osasuna co okno transferowe ma dodatni bilans transferowy, a kończymy na Pimiencie, który co prawda robi taką samą robotę co Arrasate, ale zna Barcelonę.

2

@Tasde Tusk może w mediach mówić co mu się podoba jak w kampanii wyborczej - nikt go nie rozliczy, a audyt na zamówienie bez problemu moze wskazać że wybrane lokalizacje elektrowni atomowych są złe, położenie CPK pomimo pozytywnej oceny środowiskowej która jest najistotniejasza również będzie złe, a kolejne audyty pokażą że Polska nie potrzebuje komputera kwantowego w Poznaniu i tak można projekty technologiczne wymieniać.
Oddzielmy doniesienia medialne od faktów - jak jakiś dziennikarz napisze że Xabi Alonso jest obserwowany przez Barcelonę na następcę Xaviego to nie łykasz że jest to możliwe w świecie realnym. Tak samo oddziel zapowiedzi medialne polityków od faktów które się dzieją.
Zgadzam się że za co PiS się zabrał to spier#olił i również uważam że to złodzieje patrząc na sposób zarządzania państwem, ale mówimy o fazie planowania i przygotowania do realizacji inwestycji, gdzie audyty były robione przez światową topkę audytorską i udział w pracach nie był polityczny bo nie zajmowali się tym pisiaki. Politycy są zbyt głupi aby zajmować się planowaniem - jak mowimy o PO czy PiS to tam nie ma specjalistów żadnych dziedzin bo to nie są partie inteligenckie. Projekst CPK doszedł do momentu w którym jest pozytywna ocena środowiskowa, zatem wystarczy zrobić audyt wykonalności przez nowy rząd, stworzyć warunki budowy i działać wg zaleceń. Intencje PO jednak nie są szczere bo przez programem na kanale Zero na YT każdy ich polityk w przestrzeni medialnej urywał łeb największej od lat polskiej inwestycji.
PS: wszystkie partie polityczne w Polsce powinny jak na zachodzie kwestie kluczowe dla gospodarki traktować priorytetowo i bez podzialów. Oczywistym jest że poważne inwestycje to tematy wieloletnie i wielokadencyjne, zatem na innych płaszczyznach niech obrzucają się błotem. Jeśli w otwartej telewizji Bosak u Rymanowskiego przy Petru i innych politykach mówi że w kuluarach mówi się, że rząd jest dogadany z Niemcami ws. CPK, żeby nie robić konkurencji to o czym my tu mówimi. Żeby było śmieszniej Bosak dopowiedzieał Petru że w rozmowach poza kamerami politycy PSL i Lewycy totalnie nie rozumieją działania PO i uważają że coś jest na rzeczy to mówimy o czymś co w normalnym kraju by było traktowane jak największy skandal w historii.
PS: nie pisz że kłamię - jeśli masz inne zdanie to napisz z czym się nie zgadzasz, ale pisanie że się kłamie a w opisie nie odnosisz się do niczego i to jest bez sensu.
PS: mieszkam we Francji i wiem jak funkcjonują szybkie koleje i projekt CPK w większości dotyczy rozwoju sieci zbliżonej gospodarczo TGV. W moim Rennes również jest TGV i wiem jak gigantyczny wpływ ma to na rozwój regionu (dużo terenów rolnych).

10

@Chaoss Niestety nie będzie atomu w Polsce bo jest nie po myśli Niemiec, a wiemy że Tusk nie pozwoli sobie na zrobienie czegokolwiek co będzie nie pomyśli Niemiec... artykuł z 2021 roku: https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/elektrownia-atomowa-atom-elektrownia-jadrowa-niemcy-svenja-schulze-polska-ue-unia-europejska/
Co do inwestycji i modernizacji sieci energetycznych to od 2021 roku rachunki za prąd posiadają doliczoną opłatę mocową, gdzie zbierane są środki "na budowę nowych i modernizację już istniejących elektrowni": https://www.gkpge.pl/dla-domu/strefa-klienta/platnosci
Obawiam się że czas rządów KO to będzie zmarnowany czas dla Polski - niestety każde inwestycje jak CPK, atom, technologie kwantowe czy biotechnologie stanowią konkurencję dla Niemiec lub problem związany z wpływami i praktycznie każdy temat jest aktualnie stopowany. CPK to szansa dla Polski zarówno na rozwój jak i na uniknięcie udławienia się wynikającego ze stale rosnących potrzeb transportowo-komunikacyjnych. Pytanie należy zadać nie czy jest nam potrzebny CPK lecz ile wielokrotnie więcej miliardów stracimy go nie posiadając. Koszt atomu równiez by był niższy zarówno dla dostawców technologii jak i potencjalnych inwestorów gdyby widzieli że Polska to poważny kraj, który tworzy ambitne projekty, a tak każdy realizowany projekt będzie po najwyższej cenie jak dla krajów trzeciego świata (efekt ryzyka inwestycji na technologicznej pustyni).
PS: zdecydowana większość kosztów CPK to inwestycje infrastrukturalne związane z transportem głównie kolejomym (110mld). We Francji nikt nie pyta czy TGV ma sens bo każdy wie że szybka kolej tam gdzie się pojawiła miała gigantyczny wpływ na rozwój tych obszarów. Kolej dużych prędkości "Y" może mieć gigantyczny wpływ na rozwój Polski i jest to bardzo istotny element inwestycji CPK.

0

@thorin patrząc na co NATO pozwala w krajach bliskiego wschodu jak Jemen, Syria, Jordania, Liban czy ostatnio Palestyna to nie ma za co szanować. Wszystkie flagi są siebie warte, chociaż NATO najmniej.

1

@tbas Na nikogo bo nie oddałem głosu gdy były wybory, a gdyby miały się odbyć dzisiaj to z oczywistych względów by była to partia najbardziej popierająca rozwój Polski i sprzeciwiająca się wyrzucania pieniędzy obywateli w błoto. To oczywiste.
PS: To nie argument że widać rozwój Polski od lat 90 - na tej samej zasadzie w Barcelonie możesz zauważyć że Gavi czy Yamal też się rozwinał a zespół nie istnieje. Jeśli byś poczytał publikacje ekonomiczne czy społeczne w tematyce rozwoju jesteśmy w bardzo "decydujących" momentach historii z punktu widzenia możliwości budowania przewag gospodarczych i to jest nasz ostatni czas aby nie być w przyszłości jedynie biorcami bez wlasnego przemysłu i technologii. Jeśli będzie powtórka rządów PO sprzed rządów PiS to możemy sie już jedynie modlić o to by państwowa pensja minimalna pozwoliła ludziom przeżyć.

3

@kynio302 , @tbas zapewne mam więcej lat od 95% użytkowników tego portalu i mam swoje przemyślenia na temat kolejnych rządów jakie rządziły w Polsce ponad 20 lat. Polityka działa w ostatnich latach jak freakfighty - żeby nikogo nie obrażać - "mało wymagający od życia" wybory PO nakręcają się na "mało wymagających od życia" wyborców PiS i trwa to w nieskończoność. Ja mam na to wywalone bo w jednym i drugim przypadku nasze pienądze są marnowane na socjale i sztuczne pensje dla łącznie setek tysięcy ludzi w strukturach wszystkiego co można sobie wyobrazić. Dla mnie ludzie, którzy nie dokonują wyborów pro-Polskich, czyli wybierają opcje polityczne, które bezmyślnie zadłużają Polskę lub wstrzymują jego rozwój nie są inteligentni, szczególnie że każda z tych partii już rządziła w przeszłości. Może dla was to mądre, ale dla mnie nie i mam prawo mieć takie zdanie.
Byłem zarejestrowany w Rennes na wybory, ale ostatecznie w dniu wyborów nie oddałem głosu bo wygrała moja praca zawodowa i pomoc piłkarzom, którzy mnie potrzebowali. To że mieszkam na zachodzie od wielu lat nic nie oznacza bo w Polsce mam swoje mikrofirmy i gdyby zsumować ostatnie lata to do budżetu Polski odprowadziłem więcej podatków niż nie jedna wioska, a do tego zatrudniam całkiem sporo Polaków. Jestem patriotą gospodarczym i z racji tego że mam wyższe wykształcenie, setki tysięcy jak nie miliony w zależności od ujęcia czasowego odprowadzam podatków oraz nie podoba mi się że Polska marnuje swoje szanse rozwojowe. Nie podoba mi się także że z UE zrobił się Eurokołchoz dokonujący złe decyzje dla swoich obywateli (źłe podejście do ekologii, złe podejście do szantażowania państw w ramach UE oraz najgorsze - hipokryzja gospodarcza). Jeśli by połączyć kropeczki być może bliżej mi do Konfederacji, ale nie zmienia to faktu że do takich partii jak PO czy PiS jest mi dalej. Bardzo możliwe że gdybym tego dnia wyborów nie skupił się na pomocy moim podopiecznym to głos poszedłby na Konfederację, ale nie na zasadzie że ich popieram, a dlatego że jako jedyni nie chcieli marnować pieniędzy.
PS: mieszkałem w Luksemburgu, Holandii, Belgii, Anglii i Francji - wszędzie zwolennicy jakichś partii się scierali, ale jeśli chodziło o podejście do pieniądza i rozwoju państwa to panowała jedność. W Polsce demokracja jest upośledzona - dla ludzi polityka to freakfighty - ten ma rację kto wygra, a na koniec ten przeciętny obywatel wraca do domu i zastanawia się czemu bilety komunikacyjne są takie drogie, czemu prąd jest taki drogi, czemu pensja jest taka niska. W sensie społecznym ludzie są głupi i wszelkie badania na to wskazują - skupmy się na liczeniu pieniędzy na co wydają politycy oraz jak inwestują wypracowane przez Polaków pieniadze - na zachodzie w pierwszej kolejności na to się patrzy, a kwestie którymi się brzydzę jak rasizmem, szowinizm czy wszelkie patologie społeczne są jedynie problemami pobocznymi. Jeśli interesujecie się technologiami czy szansami Polski na rozwój lub gonienie Europy (bo znowu zaczęła nam uciekać od kilku lat) to pochwalcie się na kogo głosowaliście wiedząc że takie tematy jak atom, CPK, kwant itd. nie dojadą bo PiS za co się weźmie to "zawali", a PO nie ruszy tematu, który ma wpływ na strategiczny plan rozwoju Niemiec. Jak się czujecie głosując na PiS/PO wiedząc że kolejne miliardy każdego miesiąca są marnowane na socjale zamiast rozwój, na dobijanie wielu gałęzi przemysłu jak transport, rolnictwo czy energetyka czy pozwalanie na trucie ludzi rakotwórczym syfem z Ukrainy. Brawo - to jest dopiero inteligencja wspierać populitów z PO/PiS, którzy niczym się nie różnią i dla poklepania po plecach na zachodzie każdego z was by sprzedali bez mrugnięcia okiem.

15

Komentarz usunięty

8

tak że ten... nie wiem jak to interpretować :)


1

@4drian0 Czysta radość, tylko pogratulować. WKS to była kolonia francuska i stąd tyle ludzi cieszących się we Francji, a gdyby wygrała Nigeria, która była kolonią brytyjską to zapewne w Anglii byśmy widzieli podobne obrazki.
PS: podobny filmik jest jak Polacy z Londynu cieszą się gdy PiS przegrał wybory :)

3

@Don_Padree Powszechą wiedzą jest że dojrzałe osoby biorące długotrwale koks bardzo często unikają poważnych stanów depresyjnych np. poprzez zajadanie. Można powiedzieć że im droższe tego typu środki (K nie A) to chęć jedzenia większa - magia średniego wieku i bycia medialną osobą.

9

Zgadzam się:
1) Z perspektywy transmisji TV faul Cubarsiego też mi wyglądał na żółtą kartkę tak samo jak symulka Yamala w polu karnym.
2) Pedri - wchodzenie w przeciwnika wyprostowaną nogą to oczywista kwestia
3) Odbiór Yamala po którym padł gol - ciężko ocenić bo to LaLiga, ale trzymając się przedsezonowego szkolenia na temat zasad gry w bieżącym sezonie w Ligue 1 to by był faul.
Podsumowując dla mnie są 3 kontrowersje, czyli kwestie kartkowe (Cubarsi, Yamal, Pedri) bo są zasady postępowania sędziów w takich sytuacjach i sędzia powinien dać każdemu po kartce. A jak chodzi o odbiór Yamala to kwestia dyskusyna, czyli interpretacja sędziego a nie kontrowersja (by to była kontrowersja jeśli gdzieś by były umówione zasady takich wejść, a tego nie wiemy jakie są). Przy założeniu że Archivo VAR zna zasady interpretacyjne takich wejść na ten sezon to można stwierdzić że były to w takm przypadku 4 kontrowersje na korzyść Barcelony.

3

Może Lapcio wyrzucił w powietrze talerzyk z kanapkami bo właśnie był to talerzyk z kanapkami, a nie czymś innym. Za wczesna godzina na gastrofazę :)

20

Najlepsze: brak - nie ma co się cieszyć nawet grą Yamala jeśli chłopak już teraz gra co mecz w pełnym wymiarze czasowym w taki sposób dzieląc siły żeby łącznie te 20min pociągnąć grę zespołu. To jest już szaleństwo i poważne ryzykowanie zdrowia generacyjnego talentu - strach pomyśleć o jego grze w LM... Dla zwykłego kibica może to jedyne pocieszenie, ale dla mnie jako osoby siedzącej w temacie wprowadzania piłkarzy do dorosłej piłki to kryminał. Yamal jest przekozakiem nawet jakby pokazywał 50% tego co pokazuje obecnie na boisku, ale stąpamy po cienkim lodzie.
Najgorsze:
1) Laporta - to on odpowiada za to że Xavi trenuje Barcelonę, to on odpowiada za politykę transferową, to on odpowiada za marazm w jakim się znaleźliśmy poprzez brak decyzyjności oraz własną hipokryzję działań.
2) Xavi - ja już nie chcę się znęcać, ale współpraca dobra Gundogana z Lewym jest papierkiem lakmusowym jego trenerki. Ktoś powie że pomiędzy tymi zawodnikami jest piłkarska chemia, a ktoś inny że kilkanaście lat temu te schematy grania (1:1) wypracował z nimi Klopp gdy grali w BVB. Gdzie są schematy Xaviego, gdzie byli ustawieni na boisku wchodzący piłkarze, gdzie było wprowadzenie żelaznej zasady dla młodych SO że każda, podkreślam każda interwencja powietrzna poprzedzona jest kontrolnym okrzykiem jak ma reagować (wg mnie to błąd komunikacyjny Kounde przy sytuacji z Cubarsim).
3) Mental - poważnie zaczynam się zastanawiać czy zakulisowe działania klubu związane z letnim oknem transferowym i przedłużaniem umów piłkarzy nie rozwala zespołu bardziej niż fakt, że Xavi nie wie jak wprowadzić energię/chęci do gry zespołu.

18

Ja tu liczyłem na jakiś pogrom 1:0 lub 2:0, a tu Granada nie dość że strzeliła gola na wyjeździe pierwszy raz od listopada to mogła jeszcze wcześniej zdobyć gola z przewrotki :)
Nie wiem co powiedzieć - może Laporta zastanowi się czy warto czekać do końca sezonu z Xavim...
Wiadomo że w drugiej połowie wygramy mecz, ale ludzie - to ma być rozrywka przynajmniej z takimi rywalami.

4

Fajnie że Christensen na pivocie - aby sprawdzić realną grę na takiej pozycji i potencjał to trzeba przynajmniej kilka spotkań, a nie minuty.
Martwi że Yamal gra cały czas - aby się nie połamał jeśli od wielu tygodni gra ponad stan zarówno czasowo jak i jakościowo.

2

@Bykunn We Francji widziałem kilka programów dokumentalnych poświęconych kwestii komputerów kwantowych, trochę też czytałem na ten temat - uważam że to wielka szansa dla krajów, którym zależy na rozwoju. Polska jest trochę jak Barcelona Xaviego dzisiaj - znowu czekamy na jakiegoś trenera, a Europa/Świat ucieka - nasz problem polega na tym że Polacy czują jedność w obliczu tragedii, a nie ekonomicznych czas dla kraju - to też dzieli "naszą" demokrację od tych zachodnich, gdzie w takich kwestiach jest zazwyczaj jedność.

@Kengo Ja nie jestem obiektywny w kwestii Trumpa bo jestem przesiąknięty antyizraelskimi teoriami spiskowymi lub prawdami jak kto woli z racji tego że mieszkam we Francji. Tutaj zwykli obywatele porównują Bidena do Hitlera i człowieka wspierającego ludobójstwo i podobnie do Trumpa uważają że paliwowe interesy demokratów (w tym syna Bidena) doprowadziły do wojny na Ukrainie. Wielu ludzi (z wyjątkiem mediów) uważa że Trump to szansa na uniknięcie IIIWŚ. W zachodniej Europie jest całkowicie inne spojrzenie na historię czy przyczyny konfliktów - w mediach możesz znależć więcej skrajnych opinii, a w Polsce tylko jedną "prawilną" i stąd te różne spojrzenia.
Moim zdaniem te "huczne" wypowiedzi są słuszne - czemu Polska ma być poszkodowana z racji tego że uczciwie płaci na obronność a kraje jak Niemcy wymigują się inwestycjami rozwojowymi kraju. Polska też ma a przynajmniej powinna się rozwijać, zatem dla niej to również wielki koszt i uczciwie podchodzi do tematu NATO. Trump moim zdaniem nie powiedział nic złego - taka wypowiedź jest dobra bo jest to straszak - jeśli przestałeś płącić na siłownię i po roku chcesz przyjść to musisz posiadać karnet, a nie chcieć korzystać za darmo powołując się na fakt że kiedyś chodziłeś do tej siłowni. To sprawiedliwe pomimo tego że polityczna poprawność poszczególnych "urażonych" państw wymagała oburzenia.

1

@Bykunn problem jest taki że media w Polsce są niskiej jakości i nie informują obywateli jak marnujemy szanse rozwojowe - często popierają jakąś opcję polityczną i udają że nie ma problemu. Wiedzę trzeba pozyskiwać z niezależnych źródeł np tutaj: https://kresy.pl/wydarzenia/ministerstwo-wstrzymalo-dotacje-na-budowe-komputera-kwantowego-bo-uznalo-uczelnie-za-pieszczocha-pis/

7

Interesuję się trochę nowymi technologiami, które mogą być zastosowane w biznesie lub przemyśle i czytałem ostatnio trochę na temat komputerów kwantowych.
Czym jest komputer kwantowy można przeczytać np. tutaj bo jest to w sposób przystępny opisane: https://www.national-geographic.pl/artykul/komputer-kwantowy
Wiele krajów inwestuje w tą technologię - np. Niemcy w zeszłym roku zainwestowały ponad 3mld euro aby do 2026 roku zbydować uniwersalny komputera kwantowy - uznali to jako wielką szansę na gonienie USA i Chin.
Liczba zastosowań takich super-maszyny właściwie jest nieograniczona i podobnie do CPK jest jedną z szans dla Polski na rozwój kraju i z tego względu dosyć mocno śledziłem i kibicowałem od kilku miesięcy Politechnice Poznańskiej która posiadając dużo bardziej ograniczony budżet jest bliska tworzenia czegoś równie wielkiego i... wiele wskazuje że projekt został zastopowany przez Tuska bo stanowi konkurencję dla strategicznego planu rozwoju Niemiec...
Ja rozumiem że KO chce ukręcić łeb każdej możliwej dotacji którą PiS udzielił odchodząc po przegranych wyborach, ale na litość boską przejście z realizacji komputera kwantowego na realizację jedynie jego modułów w wyniku ograniczenia budżetu spowolni jego realizację o wiele lat. Poważnie się zaczynam zastanawiać czy Tusk nie jest jakimś sprzedawczykiem (w przenośni) bo lista projektów, które są szansą dla Polski a przykładowo mogłyby stanowić konkurencję dla Niemiec robi się coraz dłuższa. Na dzień dzisiejszy mamy kontynuację rządów PiS w wykonaniu rządu KO na zasadzie nic nie robimy i walczymy z przeciwnikiem politycznym, socjal lejemy pełnymi strumieniami, a głupi Polacy niech nie rozmawiają o szansach na rozwój Polski - jak będzie trzeba pieniędzy więcej lub więcej wydawać na obywateli innych krajów (Ukraina) to podniesiemy podatki lub jeszcze mocniej będziemy doić przedsiębiorców.
Widziałem ostatnio debatę na temat CPK - podobna powinna zostać zrobiona na temat komputera kwantowego bo to jest skandal.
Polska już w 2022 roku była uznawana za 1 z 6 europejskich liderów we wdrażaniu pierwszej technologii kwantowej https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_5914
To nie jest wpis polityczny - nikogo nie atakuję, po prostu wyborcy wymienioli wcześniej rządzących idiotów na nowych rządzących idiotów, a łączy ich to że dla walki politycznej rezygnują z rozwoju własnego kraju.

17

Można powiedzieć że to był gwałt i Barcelona wraca do gry o wicemistrzostwo.
To było do przewidzenia że Real pokona Gironę, ale nie spodziewałem się że to będzie taka deklasacja. Warto zwrócić uwagę na "metody" jakimi Real odebrał argumenty ofensywne Gironie - to jak stłamszony od początku został przykładowo Couto czy Garcia (nie Eric) robi wrażenie. Guler pokazał też drybling i wywalczył karnego. Widać że w Realu wchozą w tryb LM, a Girona będzie miała niezwykle ciężką wiosnę.

9

Przy prawdziwym trenerze w przyszłym sezonie i poszanowaniu/szczęściu ze zdrowiem jest szansa że się chłopak odbuduje. Nadal jest młody i nadal ma nieprzeciętny instynkt.

0

@BORO_12 Skąd założenie że każdy z tych piłkarzy gdy będzie miał przykładowo 21-23 lata będzie grał na poziomie Barcelony? To dzieciaki i wszystko może się wydarzyć. Są dziesiątki powodów, dla których kariera może się nie ułożyć, dlatego nie ma sensu teraz patrzeć się na pozycje - wystarczy że się będą rozwijali i byli zdrowi.

2

@Kengo świetny talent - dla mnie to jeden z najważniejszych transferów tego sezonu.
Tutaj pisałem kilka słów: https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-14072172#comment-14072172

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?