3

@sokot Moim zdaniem powinny stanąć ramię w ramię wszystkie kluby LaLiga i LaLiga2 bez wyjątku. Praktycznie co kolejkę jest 4-5 zespołów które zostały pokrzywdzone jakimiś błędami sędziowskimi, a do tego nie ma spójności w podejmowaniu decyzji - w jednym meczu jest ręka, w innym ta ręka jest zagraniem przypadkowym itd.
Ja nie podchodzę do tematu personalnie, trzeba zmienić system sędziowski w Hiszpanii, a nie bardziej pilnować sędziów gwizdających Real i Barcelonę, a do tego potrzebna jest jedność wszystkich klubow. Do tej pory było tak, że pokrzywdzony klub A płakał, w następnej kolejce pokrzywdziony klub B plakał, a jeszcze kolejnej pokrzywdzony klub C płakał - wiadomo że Hiszpanie są leniwi i mają podejście "może ktoś coś zrobi, a ja najwyżej się podepnę" i to jest problem.
Mam gdzieś co tam kibice piszą, a nawet mnie to nie interesuje, moim zdaniem warto oddzielić błędy sędziowskie od mentalu - można o Realu wiele powiedzieć, lecz zwycięskiego mentalu odebrać im nie moża bo więcej niż połowa zdobytych przez nich LM to mental.

39

Niezły cyrk - ale dobrze, niech się dzieje, niech będzie g*wnoburza - wiadomo kwestią czasu jest że system VAR będzie dopracowany, ale jakość hiszpańskiego sędziowania jest tak niska, że trzęsienie ziemi się przyda. Dziwi mnie że kluby siedzą cicho i nie zjednoczą się "dla wspólnego dobra" bo to one na zmianę są krzywdzone mniej lub bardziej w zależności od przypadku.

0

@MysticCat No to jeśli dana firma na przykładzie Audi ma tego samego golasa w Niemczech i Polsce to cena jest zbliżona bo to jest kluczowa kwestia odnośnie tweeta.
Wszedłem sobie na stronę Audi PL i Audi DE - ceny są praktycznie takie same.
Ja w zeszłym roku byłem w kilku salonach Peugeot gdy kupowałem samochód - we Francji, Niemczych i Polsce miałem inne wyceny, ale wyjściowa wersja samochodu nie była toższama w każdym przypadku. Gdyby każda wersja była taka sama (tak samo skonfigurowana) to cena równiez byłaby podobna.
Dzisiaj samochody z salonu są zbliżone cenowo na rynku UE.

2

@draxidox już wiadomo skąd powiedzenie "Niemiec płakał jak sprzedawał" :)))
Przy założeniu że nie mówimy o samochodach premium lub o jakimś wielkim silniku to wersje samochodów w różnych krajach różnie wyglądają - to co w Polsce jest w wersji podstawowej to wielu rzeczy często nie ma w wersjach podstawowych np. we Francji czy Niemczech z prostego względu: Polacy niechętnie chcą płacić za dodatkowe wyposażenie, czyli kupują tak aby cena była możliwie zbliżona do wersji podstawowej. Kupują co muszą kupić, zatem na rynku Polskim wersje podstawowe samochodów często mają już w cenie "bajery".
W Niemczech czy we Francji w wersje podstawowe są uboższe niż w Polsce bo tam jest tradycja konfigurowania każdego parametru przez klienta. Gdyby zestawić dwa dokładnie tak samo skonfigurowane samochody to ceny by były bardzo zbliżone + bezpieczny spread walutowy ze strony salonu w Polsce aby nie bawić się w codzienne liczenie wartości samochodu oraz dodatków.

3

@czarek1988 i @Awtameok_Klana - dzięki za merytoryczne komentarze, dostałem bana na 24h i nie miałem jak komentować. W zbanowanym wpisie wypunktowałem to jak kolega SK nadinterpretowuje wpisy które pisałem, a bana dostałem chyba za to że nazwałem go Ukraińcem (jestem magistrem psychiatrii, zatem nie dopuszczam możliwości że dostałem bana za przypuszczalną diagnozę jednostki chorobowej, a także nie dopuszczam możliwości że za określenie banderofilii bo to powszechnie stosowane nazewnictwo w publicystyce hehehe).
Chyba nie ma sensu dyskutować z tym "fanem" Ukrainy - nie ma specjalistycznej wiedzy, nie przyjmuje argumentów, a jak coś mądrego ktoś napisze to nie dość że nie rozumie to jeszcze przeinacza znaczenie tego co się napisało. Taki bezmyślny fanatyzm wykreowany przez prawilną papkę którą otrzymuje społeczeństwo w mediach.

@czarek1988 - witaj w klubie, gdy rozpoczęła się wojna również przyjąłem Ukraińców do siebie, a nawet kilka rodzin bo udostępniłem 3 świeżo wyremontowane mieszkania przez moją firmę w Polsce. Żona specjalnie do Polski poleciała aby zorganizować formalności, ona też w kolejnych tygodniach pomagała wypełniać wszelkie druki itp. Większość Polaków nie żyje w tak dobrych warunkach jakie otrzymały te rodziny, a nawet wakacje im zasponsorowałem. Poruszałem ten temat nawet kiedyś na forum szerzej, zatem łatwo być nikim, nie mieć żadnych wartościowych poglądów, wyzywać innych od agentów ruskich czy zarzucać nienawiść, gdy nie posiada się możliwości szerszego spojrzenia na temat. Do takich ludzi nie dociera że w tej sytuacji można jednocześnie być człowiekiem, a także mieć własne zdanie na ten temat historii czy bieżącej polityki społeczno-gospodarczej. Fakty są takie że ludzie bez historii są nikim.
Odnośnie "pięknej rozprawy filozoficznej" na temat hipokryzji - zgadzam się, ostateczne stanowiska zapewne by były tożsame, wszak myślę, więc jestem hipokrytą :)
Odnośnie "rzezi pod Batohem" - fajny przykład i przypadkowo nieprzypadkowo Polska inteligencja lub arystokracja jest wybijana. To prawie jak ISIS, które nigdy nie uderza w swoich medialnych wrogów (USA, Izrael), a zawsze w państwa, z którymi ci "wrogowie" walczą :) Historia jest fascynująca bo bez niej trudno rozumieć teraźniejszość, a potem mamy fanatyków, którzy wierzą we wszystko co usłyszą.

0

@OTX dzięki

@1kondziu1 zgadza się, ale warto także zauważyć że w 2 połówcy gdybyśmy mieli jednego piłkarza o profilu defensywnego pomocnika to analizując mecz właściwie każda akcja Betisu by była skasowana.

@lukkobe oczywiście zgadzam się że Roque by sie przydała bramka, ale jeszcze bardziej przyzwyczajenie się do tego jak szybko w LaLiga lata piłka bo wydaje mi się że pod tym względem jest spory problem. Gol to kwestia czasu, ale ja uważam że do końca sezonu będzie dostosowywał się - jest bardzo młody.

@AndreSantos odnośnie Roque:
1) "wraca po poważnej kontuzji" - przepraszam bardzo on miał jedynie mocne stłuczenie stawu skokowego - nic nie było złamane czy zerwane. Długo był oszczędzany bo jest młody, jego klub o nic nie walczył już i to nie Barcelona, która gra piłkarzami kontuzjowanymi lub z urazami.
2) "gdyby udało mu się w pół sezonu z 10 bramek strzelić, ale nie oczekujmy cudu od razu" - najlepszy strzelec U18 z top5 lig to Tel z 6 bramkami i 3 asystami w 606min, zatem jeśli Roque chociaż zbliży się jakimś cudem do wyniku Tela w pół roku już będzie niezłym wynikiem, a mówimy o piłkarzu o dużo większym potencjale niż Roque na dzień dzisiejszy. Trzeba trzymać kciuki za jego rozwój i dostosowanie do poziomu LaLiga, ale ja przez pierwsze pół roku absolutnie niczego nie oczekuję - 2-3 bramki zdobędzie, a jak wstrzeli się z formą i system Barcelony to może 5-6 goli zdobędzie. Zobaczymy kiedy padnie debiutancki gol bo będzie miał mniejszą presję.

3

@czarek1988 Dzięki za merytoryczną wstawkę, również znane mi są te aspekty, ale nawet nie poruszam ich właśnie ze względu na ignorancję komentujących bo jeśli kolega ma problem z przeczytaniem ze zrozumieniem jednego zdania to podawanie wiedzy historycznej, którą w dużym stopniu komuniści wymazalii z historii będzie science-fiction i gównoburzą w jednym.
PS: Jestem Polskim patriotą, ale też hipokrytą - staram się również nie poruszać wszelkich kwestii, przy których Polacy wypadają w gorszym świetle - historyczna nienawiść Ukraińców do Polaków ma kilkaset lat - komunistom zależało na tym aby republiki radzieckie żyły w zgodzie i bardzo wiele historii zostało wymazanych, także tych wybielających ich samych. Zobacz że sam temat "Wołynia" nie jest powszechnie znany to co można powiedzieć o ukraińskich kozakach, którzy odegrali kluczową rolę przy III rozbiorach Polski, historii państwowości Ukrainy opartej na krzywdzie terytorialnej Polski i opresji ludności. Można zadać pytanie dlaczego dla części Ukraińców Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka była atrakcyjnym tworem. Można zadać pytanie dlaczego Zachodnioukraińska Republika Ludowa skazana była na porażkę poprzez stłamszenie przez Wojsko Polskie i bolszewików walczących właściwie razem. Historia Galicji Wschodniej bardziej krwawa niż można przeczytać w oficjalnych źródłach, a gdy człowiek się zagłębi w temat to nagle widzi przykładowo 1939 rok i 1.5mln Polaków zamieszkujących ten teren z 5mln łącznej wielonarodowej ludności, a gdy zaczyna odejmować tych co trafili na różne fronty, tych co oficjalnie zostali zamordowani czy tych którzy uciekli na obszar w granicach II RP to wychodzi że 1/3 z 1.5mln Polaków zamieszkujących GW zniknęła lub nigdy nie istniiała - magia współczesnego traktowania historii. Słowacy czy Węgrzy robią pod górkę dzisiaj Ukrainie, która nie chce zadośćuczynić za mordowanie ich obywateli z tamtych terenów, a to jedynie promil w porównaniu do tego ile stracili Polacy. Zobacz jak mamy zdeformowaną historię, a Polska była ludowa do 1989 roku, a nie radziecka jak Ukraina do 1991.

16

Najlepsze:
1) zgadzam że że Torres i Yamal, ale warto podkreślić że po Yamalu bardzo było widać zmęczenie w końcówce meczu, żeby nie powiedzieć że był zmordowany - super że pokazał dlaczego uważany jest za przetalent oraz pokazał charakter, lecz ze względu na wiek i masę mięśniową którą posiada nie możemy liczyć na to że co mecz będzie tak grał. Co do Torresa zaś to przypominać mi zaczyna CR7 - ostro zapierdziela na siłowni i jest to idealny przykład wygrywania poprzez ciężką pracę - gdyby trzeba było grać kolejne 90min meczu to pewnie by grał na podobnym poziomie tak jest naładowany.
2) Cubarsi - dla ludzi średnio zorientowanych - mając 16 lat ciężko grać z dorosłymi, w Barcelonie jest piekielnie ciężko, a grając na SO w Barcelonie trzeba być gigachadem bo to kolejna najtrudniejsza pozycja dla młodego piłkarza po pivocie (wystarczy sobie przypomnieć wiele debiutów lub debiutanckich sezonów młodych piłkarzy), zatem szacun za to że miał odpowiedni mental, starał się być możliwie mocno skoncentrowany, jego komunikacja z kolegami była bardzo dobra bo bardzo szybko reagował gdy ktokolwiek zwrócił mu na coś uwagę. Nadal nie mogę wyjść z podziwu że całkowicie przypadkowo zagrał w PK w wyniku urazu Christensena dobrze się pokazując, a gdyby nie ten fakt to zapewnie dzisiaj by nawet nie powąchał murawy (bo były momenty w tym sezonie że był w dużo lepszej formie). Statystyki też bardzo fajne: 69 Touches, 58 Accurate Passes, 94% Pass Accuracy, 4/5 Accurate Long Balls, 2/2 Ground Duels Won, 1/2 Aerial Duels Won, 0 Fouls Committed, 2 Clearances, 1 Blocked Shot, 1 Interception, 2 Tackles.
3) Zmiana Lewego na Roque - nie chodzi o to jak grał Roque, ale sam fakt zdjęcia Polaka w sytuacji gdy jego gra nie dawała zespołowi zbyt wiele korzyści. Co do Roque nie ma co się martwić - jest młody, LaLiga to jest kilka poziomów wyżej niż liga brazylijska, zatem tak jak pisałem przed jego przybyciem - nie ma co łudzić się, że od razu będzie odgrywał istotną rolę w zespole - ważne że zbiera minuty i oswaja się z obrońcami. Była jedna niepokojąca sytuacja przy podaniu Pedriego, gdy Roque był na spalonym że nawet ułamka sekundy nie poświęcił na kontrolę pozycji - zwalmy to na wiek i lepszych obrońców w LaLiga :).
Najgorsze:
1) Również zgadzam się "15 minut"
2) Kompromitacja Xaviego przy zbyt późnej zmianie Cubarsiego - każdy 16-letni piłkarz za grę w pierszej drużynie dałby się pokroić, a żeby samemu zgłaszać chęć zejścia z boiska musiałby mieć przysłowiowo połamane nogi. Nasz młody talent zgłasza problem zdrowotny wyraźnie pokazując że jest do zmiany - mija kilkanaście minut, w trakcie których Xavi dokonuje innej zmiany na boisku, Cubarsi nadal stara się grać, ale już koledzy nie podają mu piłki, w jednej z akcji idzie pod pole karne przeciwnika aby w miarę szybko potem wrócić na własną połowę - występ się kończy tym że dzieciak siada na murawie to wtedy Xavi przeprowadza zmianę.... Cholera jasna, chłopak mógł mieć tysiąc różnych poważnych kontuzji w tej sytuacji, które mogły na wiele sposobów być pogłębione - mówi się o jego talencie, a co by było gdyby nagle się okazało, że wypada na rok z gry? Zazwyczaj młodzi piłkarze lekceważą problemy zdrowotne chcąc grać (np. Dembele, Gavi), a jak sam dzieciak zgłasza problem ze chce zmiany to jest prosta zasada - trzeba od razu interweniować. Gdyby u mnie trener coś takiego zrobił to by miał gwarantowaną suszarkę u góry, a gdyby tak zrobił trener rezerw to by nie był trenerem. Dla mnie takie zachowanie to jakieś nieporozumienie, debilizm i kolejny raz brak szacunku dla zdrowia piłkarzy bo dzieciaki zawsze źle oceniają poziom swoich urazów gdyż zaczynają dopiiero swoją przygodę w piłką.

10

Fakty są takie że Torres ma dzisiaj mental kozaka - jak zareagował po pierwszym golu gdy koledzy mu gratulowali? Motywował Araujo do walki.
Pół żartem pół serio:


2

Złamanie regulaminu serwisu pkt. 9.3.3.

6

@misterio Nie będę wchodził w tematykę zaborów, IWŚ itd., ale licząc od IIWŚ śmiem twierdzić że tak - przykładowo:
Tutaj masz artykuł na temat 130tyś Polaków zabitych na wołyniu: https://kresy.pl/wydarzenia/dr-popek-o-rzezi-wolynskiej-zamordowano-ok-130-tys-polakow-zaledwie-kilka-procent-z-nich-ma-swoj-grob/
Wg opracowania np. Marka Koprowskiego https://replika.eu/tytul/mord-na-wolyniu-przemilczane-ludobojstwo-na-polakach/ - spokojnie można doliczyć ok. 24-31tyś Polaków zabitych w ponad 100 miejscowościach na Wołyniu, które były zamieszkałe tylko przez Polaków i te miejscowości przestały totalnie istnieć, a do końca lat 50 zatarto wszelkie ślady ich istnienia.
Wg opracowań Ewy i Władysława Siemaszko (wielokrotnie nagradzane) - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5809/ludobojstwo-dokonane-przez-nacjonalistow-ukrainskich-na-ludnosci-polskiej-wolynia-t-1-i-2 wychodzą nawet poza Wołyń i Małopolskę Wschodnią zaznaczając że polskich ofiar ukraińskich nacjonalistów było znacznie więcej, a komuniści starali się zataić ten fakt aby "rodzina" ZSRR żyła w dobrych relacjach - szacowali około 16tyś ofiar.
Pamiętać należy także o Ukraińcach współpracujących z Hitlerowcami przez których grube tysiące Polaków zginęło i to nie byli tylko "strażnicy w obozach" - przykładowo 14 Dywizja Grenadierów Waffen SS wyjątkowo nienawidziła Polaków, a było jeszcze sporo policyjnych pułków wyszkolony w Niemczech jak 4, 5, 6, 7, 8 Galicyjski Pułk Ochotniczy SS, a każdy z tych pułków liczył grubo ponad 1tyś wyszkolonych żołnierzy, a spora część z nich specjalizowała się w mordowaniu Polskich patriotów walczących metodami partyzanckimi. Były jeszcze Bataliony Ochrony Służby Bezpieczeństwa SS składające się z Ukraińców.
Wg różnych statystyk 5.7mln Polaków (w tym 2.9 Żydów polskich) zabili Niemcy, ale nie wiem czy wiesz że spora część z tych zabitych Polaków to przymusowo wcieleni Polacy do Wermachtu, przykładowo wg informacji tutaj zawartych https://www.polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/34683 mowa o 400-450tyś przymusowo wcielonych Polakach - w tej książce https://www.wydawnictwoliterackie.pl/index.php/produkt/2658/polacy-w-wehrmachcie jest kilka wątków jak ukraińscy informatorzy specjalnie nakierowują na siebie oddziały Polaków z Wermachtu do walki z oddziałami ZSRR również z Polakami w taki sposób aby ofiar było możliwie dużo. Ukraińcy mocno współpracowali z Hitlerowcami licząc na to że gdy Niemcy wygrają wojnę to tereny m.in. dzisiejszej Ukrainy będą należeć do nich, bez Polaków.
W dzisiejszych czasach co chwilę pojawiają się nowe wątki, nowe informacje, a coraz więcej akt, decyzji bądź dowodów jest odtajnianych i wiedzy na temat tego w jaki sposób ginęli m.in. Polacy w trakcie IIWŚ i w późniejszych latach jest coraz więcej. Ja nie mówię że Rosja jest święta bo krwi przelała również gigantyczne ilości, ale Ukraińcy mają sporo za uszami, a wiele krzywd na Polakach do dzisiaj nie jest rozliczonych chociaż w postaci sybolicznego "przepraszam" - mały procent Polaków ma swoje groby, a do dzisiaj w wielu miejscach mordu Poków Ukraińcy nawet nie pozwalają wbić symbolicznego krzyża czy pozwolić na prace naukowe.

0

@mightyanaldevastator sorry bez sensu piszesz - po pierwszym zdaniu wymiękłem i nie dam rady dalej tych głupot czytać.

5

@draxidox Po pierwsze Katyń z dużej litery, a po drugie nie mieszaj Polskiej tragedii narodowej z banderowcami i resztą dziczy ze wschodu.
Jak przywołujesz Katyń, gdzie zginęło 22tyś Polaków to może przywołasz też Wołyń, gdzie banderowcy dokonali ludobójstwa 100-150tyś Polaków na dziesiątki bestialskich sposobów, gdzie kula w łeb by była jak łaska? W każdej z setek wiosek zginęło więcej niewinnych Polaków niż przykładowej Buczy.
Dzisiaj w Gazie wg WHO co średnio co 10 minut ginie dziecko, co daje gdybo ponad 100 samych dzieci każdego dnia, a ty żyjesz Buczą (wg ONZ oficjalnie 73 ofiary cywilne), z której historycznie pochodzi całkiem sporo sadystów specjalizujących się w mordowaniu Polaków.
Polakowi patriocie wypada kibicować końcu wojny oraz żeby bufor Ukraiński oddzielający Polskę i Rosję został zachowany, ale nie wypada kibicować narodowi który zabił więcej Polaków, do dnia dzisiejszego pluje nam w twarz biorąc pod uwagę historię oraz nawet bieżące sprawy gospodarcze pomimo tego, że jak jelenie płacimy im social, półdarmo wysyłamy surowce oraz sami się demilitaryzujemy wysyłając im sprzęt wojskowy oraz pieniądze. Łajdactwo może mieć wiele obliczy, zatem szanuj naszą historię - Katyń i Wołyń to były wielkie tragedie narodu Polskiego, a Bucze i Irpenie to nawet nie jest skala 1:100, a do tego nie nasze małpy i nie nasz cyrk.

44

Przyjmując logikę Xaviego to połowa Europy jest w budowie.

Średni wiek piłkarza Barcelony: 26,5 lat
Liczba młodszych lub podobnych wiekowo zespołów w Ligue 1: 17 z 18
Liczba młodszych lub podobnych wiekowo zespołów w Premier League: 11 z 20
Liczba młodszych lub podobnych wiekowo zespołów w LaLiga: 5 z 19 (bez Barcelony)

Liczba piłkarzy Barcelony U23: 7
Liczba piłkarzy Girona U23: 8
Liczba piłkarzy Realu U23: 7
Liczba piłkarzy City U23: 8
Liczba piłkarzy LIverpool U23: 9
Liczba piłkarzy Arsenal U23: 9
Liczba piłkarzy PSG U23: 12
Liczba piłkarzy Bayern U23: 8
Liczba piłkarzy Leverkusen U23: 14
-------- ciekawostki:
Liczba piłkarzy Brighton U23 (u De Zerbiego): 15
Liczba piłkarzy Bolognii U23 (u Motty): 12
Liczba piłkarzy Chelsea U23: 22

Przepraszam bardzo, ale wycieranie sobie gęby nastolatkami z rezerw w meczu z 3-ligowcem w PK jest chore. Nasz kadra nie jest w budowie bo mamy świetnych piłkarzy - nie mamy zespołu panie trenerze po 2 latach twojej pracy, a taki Araujo za 6 tygodni będzie miał 25 lat...

4

@BORO_12 Darvich - piłkarz do dalszego rozwijania - przy dobrych wiatrach będzie jak z Doku - parę lat rozwoju i z dnia na dzień wejście na top
Połączenie Motta+Marquez - oczywiście że jest możliwe - oni się znają, a rezerwy szykują Bellettiego na trenera rezerw. W klubie nie ma transparentnych ruchów, zatem wszystko jest możliwe :) Tylko nie wiem czy tak dobrze obiecujący trener by chciał trenować Barcelonę w takim momencie swojej kariery, ale jeśli tak to chyba nie będzie Barcelony stać na lepszego trenera, który jeszcze zna te "specyficzne" środowisko.

4

@mightyanaldevastator 1) Fakty są takie że im młodsza kadra tym trudniej walczyć taką kadrą wojować z zespołami, których większość piłkarzy ma średnio 10 lat doświadczenia grania w piłkę więcej. Marquez często gra młodszymi piłkarzami niż powinien stawiając na rozwój, a nie wynik bo gdyby zależało mu bardziej na wyniku to jednak granie 4 lata młodszym Bernalem zamiast Casado robiłaby różnicę.
2) Nie pisz głupot na temat tego że w 2 lidze piłkarze rezerw lub klub by zarabiał więcej. Dla Barcelony gra w 2 lidze to dodatkowy wydatek około 15-20mln euro bo by musiała kupować konkretne starsze talenty lub doświadczonych piłkarzy za konkretne pieniądze oraz organizacyjnie ponosić wielokrotnie większe koszty ze względu na wymogi ligowe. Piłkarze z La Masii by w takim zespole prawie wcale nie grali bo 2 liga hiszpańska jest bardziej fizyczna od LaLiga i mniej techniczna od 3 ligi hiszpańskiej, zatem do zespołu rezerw trafialiby zawodnicy U19 w bardzo małej ilości oraz piłkarze w wieku 20-25 lat sprowadzani z zewnątrz. Pensje piłkarzy grających w 2 lidze są 3-4 krotnie większe zatem masz dodatkowe koszty dla klubu, które są totalnie bezsensowne jeśli celem rezerw ma być tylko przygotowywanie piłkarzy do gry w pierwszej drużynie (dlatego taki Bayern rezerwy ma w lidze regionalnej). Jaką nagrodę dostał Gerard Lopez za awans do 2 ligi w sezonie 16/17? Został zwolniony i zastąpiony Pimientą, który "przez przypadek" od razu spadł do 3 ligi notując serię porażek na koniec sezonu aby była pewność że w 100% spadnie i do dnia dzisiejszego tam jesteśmy. Oddzielmy bajki walczenia o wynik od faktów po co są rezerwy. Jeśli interesujesz się piłką to wynik powinien być ostatnią rzeczą, która powinna cię interesować - a priorytetem nie jest to czy zespół gra dobrze, lecz czy dany zawodnik robi progres lub realizuje określone cele na boisku oraz gra systemem zbliżonym do pierwszego zespołu. Przeciętny kibic nie znający się na piłce prawdę powiedziawszy oglądając rezerwy nie wyciągnie żadnej wartości bo dla niego to będzie tylko mecz i to jeszcze kiepskiej jakości, a realnie dla ludzi świata piłki to czas obserwacji realizacji indywidualnych celów.
3) Ja blisko od 20 lat siedzę w piłce młodzieżowej w Europie zachodniej - potrafię ocenić czy trener daje radę - Marquez daje radę, a ma także wiele cech które przydają się w poważnej piłce.
PS: wracając do wątku Gaviego - przypomnij sobie jak grał Gavi 2 lata temu, potem miał roczną przerwę w rozwoju bo Xavi eksperymentował, a gdy Xavi przestał eksperymentować to Gavi zaczął wracać na właściwe tory sprzed 2 lat. Trudno nazwać przerwę w rozwoju jako coś pozytywnego, a Xavi ewidentnie przerwał jego rozwój. Obiektywnie Gavi ma wielki potencjał, ale nie mówmy że się rozwinął - gra to samo co dokładnie 2 lata temu z tą różnicą że jest bardziej doświadczonym już piłkarzem. Nie wiemy gdzie by był piłkarsko gdyby nikt nie przerywał jego rozwoju.
PS2: Kospo - bardzo możliwe że za rok będzie w rezerwach jeśli nie awansujemy do 2 ligi.

2

@BORO_12 i @mightyanaldevastator jeśli porównujecie sobie rezerwy Barcelony to bierzcie pod uwagę następujące kwestie:
1) w sezonie 22/23 zespół był trochę więcej wart
2) w sezonie 22/23 zespół był trochę starszy, a jeszcze większa różnica była patrząc na wyjściowe jedenastki
3) w sezonie 22/23 w zespole było dużo mniej kontuzji
4) w sezonie 22/23 było więcej piłkarzy z poprzedniego sezonu
5) w sezonie 22/23 ani jeden piłkarz w wieku U18 nie grał nawet 50% spotkań, a za Marqueza masa dzieciaków: Cubarsi, Bernal, Darvich, Fort, a zawodnicy jak Alarcon, Anaya, Prim byli blisko 50% lecz mieli kontuzje, a Guiu i Yaakobishvili wędrowali po różnych sekcjach w klubie. W dużym uproszczeniu w sezonie 22/23 grali starsi piłkarze i bardziej doświadczeni, a Marquez niejednokrotnie rezygnował z gry przysłowiowo 20-latków, na rzecz 16-latków bo widział w nich większy potencjał i talent.
5) porównujcie etapy sezonu bo co rok zespół budowany jest niemal od nowa, w pierwszej części sezonu zespół rezerw zawsze jest zgrywany, a w sezonie 22/23 i tak częściowo był już zgrany, a mimo wszystko po 19 kolejkach sezonu 22/23 bilans był 8 zwycięstw, 5 remisów, 6 przegranych - jak widzicie bilans był nawet trochę gorszy.

Wnioski proszę wyciągnąć samemu, a warto jeszcze dodać że Marquez pracuje indywidualnie z piłkarzami którzy trafiają do pierwszego zespołu, buduje ich mental oraz rozwija. Praca Marqueza jest bardzo dobra - od czasów Guardioli w rezerwach nie było takiej sytuacji aby aż 10 piłkarzy podniosło swoją wartość rynkową, a i tak praktycznie 1/3 składu była kontuzjowana w różnych konfiguracjach.
To są fakty, których podważyć się nie da!
PS: wszędzie w Europie zespoły rezerw są od przygotowywania piłkarzy do gry w pierwszym zespole, a wynik sportowy jest drugorzędny - często takie zespoły grają po 4, 5, 6 czy regionalnych ligach bo nie ma to znaczenia - mecze są od wypracowywania elementów piłkarskich i podnoszenia umiejętności, a nie robienia wyniku. Z racji tego że mówimy o Barcelonie to mówimy też o bajkach dla wszystko łykających pelikanów że rezerwy walczą o awanas i że to niby ma jakieś znaczenie żeby ludzie kibicowali i kupowali dostęp do transmisji, a prawda jest taka że od czasów Laporty w zespole rezerw obniżano budżet zespołu wielokrotnie, oszczędzano także na przygotowaniach do sezonu czy dostępie do rehabilitantów itp sprawach. To nie jest zespół warty kilkadziesiąt mln euro w talencie jak jeszcze kilka lat temu.

4

@SK no właśnie to ja się trzymam tematu przewodniego bo skupiłem się na 2014 roku, a ty piszesz o Rosji pod Kijowem, przechodzisz przez inny wątek humorystyczny z filmikiem czy sugerujesz że popieram jakąkolwiek ze stron.

Wyraźnie napisałem że wiele postów wcześniej "oczywistym jest że Krym i Donbas Rosja przygarnie", zatem jeśli spojrzysz na mapę to Ukraina nadal będzie buforem pomiędzy Polską a Rosją, czyli wystarczy czytać ze zrozumieniem.

Oczywistym też jest dla mnie traktowanie ciebie jak banderofila nasiąkniętego propagandą jak mnie atakujesz lub piszesz o ataku na państwa bałtyckie. Ja jestem Polakiem i interesują mnie interesy Polskie. NIe staję po żadnej ze stron bo to nie mój cyrk i nie moje małpy, przed wojną był budor i po wojnie będzie bufor. Dla mnie stawanie po jakiejkolwiek stronie tego konfliktu jest głupie i pod tym względem mam zachodnioeuropejskie myślenie. W moim przeświadczeniu szybki koniec wojny jest dobry dla Polski, a w dodatku uważam że Polska nie wykorzystała w odpowiedni sposób słabości Ukrainy aby wyprostować kwestie historyczne związane z Wołyniem czy bieżące związane z niszczeniem polskich przedsiębiorców pracujących w branżach rolniczych, transportowych itp. Pomoc dla Ukrainy ma gigantyczny wpływ na budżet Polski, a w dodatku demilitaryzujemy się, ładujemy miliardy w socjal w Polsce oraz kolejne jeszcze większe miliardy lub wysyłamy surowce na Ukrainę aby nowobogaccy oligarchowie kupowali sobie jachty na morzu śródziemnym lub atlantyku. Z Rennes do Grand Mont mam 2h samochodem - kiedyś był tam skromny klimatyczny port, a dzisiaj 4-krotnie został powiększony bo kilkadzisiąt ukraińskich party-boatów pływa non stop, ale jest też sporo luksusowych, których nigdy wcześniej tam nie było, po ulicach jeżdżą wyścigowe supersaochody i palą gumy - nie jest już przyjemnie, szczególnie że dowiedziałem się że w okolicy powstało liceum dla bogatych Ukraińców. My jako Polacy za to płacimy, teraz to nawet gaz im wysyłamy dopłacając do interesu bo Ukraińcy pobierają od Polski która jej pomaga prowizję za przesył :))))
Podsumowując dla mnie stawanie po którejkolwiek ze stron jest albo banderofilią albo rusofilią - Ukraina nam nic nie dała, nie uznała naszych historycznych krzywd ani nie szanuje naszych roszczeń, a widząc faszystowkie znaki na mundurach ukraińskich żołnierzy lub ich antypolskie sztandary zbiera mnie na mdłości. Mi jako Polakowi nie podoba się że jesteśmy dymani przez wszystkich, zatem po co mam popierać jakąkolwiek ze stron? W tym roku za 2023 rok zapłacę około 140-150tyś zł podatków bo mam w Polsce kilka małych interesów, lecz nie mam z tym problemu - mam problem z tym że spora część z tych pieniędzy nie będzie wykorzystana przez Polaków - nikt nie powie dziękuję, a ty mnie nazwiesz jeszcze ruskim trollem bo zauważam że Polaków się dyma i nie stoję po żadnej ze stron.

Ja nie mam nic personalnie do żadnego Ukraińca czy żadnego Rosjanina - poznałem wielu i mają takie samo zdanie w wielu kwestiach co ja - to nie znaczy że muszę kogokolwiek popierać - popieram koniec wojny. Amen.

1

@ViscaelBarca2007 uważam że są 2 opcje:
1) CR7 jako były piłkarz Realu stara się legitymizować jakość trenerską Xaviego
2) powaliło go - gdy ego staje się zbyt duże to mówi się na to megalomania, zadufanie w sobie lub egocentrym - facet żyje w świecie jaki sobie wymyślił :)

2

@SK koledze wciskasz kit "trudno tu weryfikować, kto od czego zginął", a mi piszesz że pomijam niewygodne fakty - masz raporty OBWE, masz raporty UN, masz szczegółowe reportaże z tamtych czasów. Wszystko można sprawdzić jak się chce.
Nie pisz mi o dyktatorach czy zagrożeniu państw bałtyckich jeśli nie podajesz żadnych argumentów. Trzymając się konfliktu wewnętrznego na Ukrainie z 2014 roku polecam zobaczyć co robił Joe Biden na Ukrainie w tym czasie i jakie role pełnił w naciskach na to aby przy Burisma Holding nie było dochodzenia w sprawie prania brudnych pieniędzy, gdzie jednym z dyrektorów tej ukraińskiej spółki gazowniczej był Hunter Biden syn Joe, ale też bardzo ciekawe nazwiska były w radzie nadzorczej np. Kwaśniewski. Poczytaj sobie o interesach ludzi powiązanych z Bidenem jak tutaj: https://www.washingtonexaminer.com/news/2205633/john-kerrys-son-cut-business-ties-with-hunter-biden-over-ukrainian-oil-deal/ - poczytaj sobie też o innych ukraińskich firmach "surowcowych", gdzie poupychani są ludzie powiązani z Bidenem. Poczytaj sobie ile miliardów pożyczek poszło na Ukrainę od tego czasu ze strony USA i przeanalizuj firmy "surowcowe" które kiedyś miały przykładowo 3-5% udziału w rynku a teraz są liderami na Ukrainie, zobacz sobie też jak wielki wpływ mają ludzie powiążani z Bidenem na powiększający się deficyt budżetowy Ukrainy - ci którzy aktualnie rządzą na Ukrainie mają gdzieś cywili bo skupieni są na zarabianiu na następne pokolenia ich rodzin, a cywile przymusowo zbierani są z ulicy na zasadzie niech jadą na fronst byle wojna możliwie długo trwała.

Pamiętasz słynne słowa Bidena do Poroszenki z 2016 roku?



A tutaj masz wypowiedź sprzed kilku dni Trumpa:



A tutaj Putina:

https://x.com/Trump_Fact_News/status/1747848177963749815



To jednoznaczny dowód na to że już liderzy układają się na koniec wojny, ale także na to, że ludzie rządzący Ukrainą są skorumpowani tak samo jak środowisko Bidena i mają ludzi w poważaniu. Wojna od dziesięcioleci dla USA to biznes, zatem najpierw patrz kto na tym zarabia, a potem oceniaj działania. To nie jest tak że wszystko jest czarno-białe - masz wiele odcieni szarości, a zwykli ludzie niemal zawsze na tym cierpią. Masz bać się Rosji, masz bać się muzułmanów, masz bać się feministek - wszystkiego i wszystkich, a najlepiej siedzieć cicho i zapierdzielać za miskę ryżu oraz głosować na jedynie słuszne partie polityczne dla upośledzonych fajnopolaków albo psychicznych katopolaków. Nie bierz każdej informacji jaką przeczytasz w internecie na poażnie - piszesz mi o jakimś poście z fejkowym filmikiem - to chybił-trafił bo chciałem pocisnąc Xaviego i pisalem o Xavim, a ty dodajesz do tego ideologie wojenne. Dla Polski będzie lepiej gdyby wygrał Trump bo przyspieszy to koniec wojny (łącząc kropeczki z powyższych zdań mam nadzieję że już wiesz z jakiego względu wojna szybciej się skończy).

18

Torres jest spoko, nie płacze tylko ciężko pracuje dla zespołu - wczoraj najlepszy nasz piłkarz w pierwszej części spotkania bo jako jedynemu się chciało.
Felix też zagrał świetny mecz w ofensywie - tylko nie wiem czemu pomalował się na czarno i założył koszulkę Balde :)

8

Może to dobry czas aby zacząć doceniać robotę jaką wykonuje Marquez z młodymi piłkarzami - jeszcze w sierpniu w wywiadach planował wielu młodych piłkarzy brać do rezerw z drużyn młodzieżowych od czasu do czasu bo nie byli gotowi po okresie przygotowawczym, a plaga kontuzji sprawiła że przygarnął właśnie takich piłkarzy jak 16-letni Cubarsi, 16-letni Bernal, 17-Fort czy 18-letni Guiu (w tym przypadku klub robi cyrki przy wrzucaniu go do różnych drużyn).
Każdy z nich na przestrzeni ostatnich miesięcy znacząco poprawił siłę fizyczną, każdy z nich poprawił się w poruszaniu po boisku lub w innych elementach piłkarskich adekwatnych do pozycji na których grają, a co najważniejsze każdy z nich ma zbudowany mental, odwagę i waleczność bo Marquez nie ma z tym problemu że ktoś popełni błąd z racji wieku, ale ma wielki problem z tym jeśli nie pokazuje charakteru na boisku. Wg mnie to świetne podejście. Warto docenić również to, że trener potrafi ustabilizować lub dostosować formę piłkarzy pod potrzeby pierwszego zespołu, a niewielu trenerów to potrafi, nawet specjalizujących się tylko w piłce młodzieżowej.
Co do występu Cubarsiego warto zauważyć że w starciach z przeciwnikiem pomimo wieku nie ma miękkiej gry, zdecydowana większość podań w jego wykonaniu to nie asekuracja do najbliższego obrońcy, a progresywne podania - to jest rozwijany talent plus mental. Warto także docenić pozostale liczby, które wygenerował:



Guiu - może gola nie strzelił, ale walczył, nie unikał starć, starał się kreatywnie wychodzić do piłki, szukał też piłki w polu karnym. Miał świetną okazję na strzelenie gola, ale za sam fakt jego timingu w polu karnym należą mu się brawa. Chłopak trenuje aż w 3 zespołach, ale minuty jakie dostał potwierdziły że zasługuje na szanse.
Fort - kolejny walczak do gry na PO - nie rozumiem czemu nie dostał szansy, a grał na tej pozycji Roberto. Chłopak dobrze jest przygotowany fizycznie, mentalnie oraz jest wybiegany.
Bernal - nie do końca rozumiem dlaczego dzieciak nie dostaje nagrody motywacyjnej od Xaviego w postaci powołania chociaż na treningi pierwszego zespołu jeśli powołanie otrzymuje Casado, z którego usług i tak nie korzysta. To są jakieś chyba chore układy bo Marquez zbudował 16-latka posiadającego genialne warunki fizyczne (188cm), pod względem statystyk (2 gole i 2 asysty) zjada razem wziętych 20-letniego Casado i 17-letniego Prima (1 asysta).
PS: nawiązuję do tego że jeśli Marquez udowodnił że potrafi ciągnąć talenty do góry to nawet zmiana Xaviego do końca sezonu ma sens - jest kilku piłkarzy do odbudowania, a przynajmniej zaszczepienia odpowiedniego mentalu, waleczności i ciężkiej pracy.
PS2: szczęście w nieszczęściu że Christensen został oszczędzony na drugą połowę - bo być może Cubarsi nie powąchałby trawy tak samo jak Fort - to jest idealny kolejny dowód (kamień do ogródka) na to że Xavi otrzymuje dobrze przygotowanych młodych piłkarzy, a korzysta jak musi, a nie jak może. Przypadek sprawił że część kibiców mogła zobaczyć jeden z kolejnych wielkich talentów jakie posiadamy.

1

@Awtameok_Klana Niezłe podsumowanie, w sumie sporo kwestii mi się przypomniało. Pożyjemy zobaczymy, oby było bez wojen przynajmniej w Europie jak najszybciej.

@SK zakończyłem rozmawiać z tobą - przeczytaj jeszcze raz co napisałem jeśli nie rozumiesz, albo męcz kogoś innego. Kolega @Awtameok_Klana poruszył kilka bardzo ważnych kwestii, a film o którym mówi można znaleźć tutaj: https://kresy.pl/wydarzenia/petro-poroszenko-o-separatystach-nasze-dzieci-pojda-do-szkoly-a-ich-beda-siedziec-w-piwnicach-w-ten-sposob-wygramy-te-wojne-video/ - generalnie polecam przy okazji ten portal bo jest świetnym źródłem informacji. Proszę nie pisz że sztuczna inteligencja stworzyła tą wypowiedź, a komentarze pod artykułem stworzyły boty lub inne bzdety...

2

@SK Człowieku ja nic nie piszę na temat ofiar wojny na Ukrainie - w dupie to mam, nie mój cyrk i nie moje małpy. W dzisiejszym świecie bardzo wiele wojen się dzieje jednocześnie i nie muszę na temat każdej się wypowiadać. Piszę że w 2014 roku nie było wojny z Rosją, a mowa o wewnątrznym problemie Ukrainy - przecież to ludność Donbasu chciała odseparować się od Ukrainy - nikt ich nie zmuszał do tego bo sami chcieli. Nie kumasz że gdyby sama ludność tego nie chciała to nie byłoby tematu? Przecież porozumienia Mińskie były pomiędzy Ukrainą w dwoma zbuntowanymi republikami Doniecka i Ługańska: https://pl.wikipedia.org/wiki/Porozumienia_mi%C5%84skie , zatem nie poruszaj kwestii o któych nigdy nie pisałem. Jeśli poruszam jakiś temat ludności to w odniesieniu tylko do tematu, który poruszam, a nie przykładowo 10 lat.
Wojna dla dobra wszystkich w Europie powinna się skończyć możliwie szybko bo tylko niepotrzebnie giną ludzie, a efekt końcowy wojny dla każdego jest oczywisty bo każdy wie jakie są cele każdej ze stron. Możesz płakać o propagancie kremlowskiej, ale fakty są takie że narracja zachodu się zmienia na niekorzyść Ukrainy - zarówno USA jak i zachodnią Europę czeka wylew rządzących polityków którzy będą układać się z Rosją i nic z tym nie zrobisz, tak po prostu będzie bez względu na poglądy. Pytałeś się o korzyściach dla Polski to ładnie ci odpowiedziałem, nie rozumiałeś nieuchronnej transformacji NATO to ładnie ci wytłumaczyłem, nie rozumiałeś przyczyn wzrostu gospodarczego Rosji to ładnie ci wytłumaczyłem itd. - wyśmiałem idiotyczny pogląd o ataku na państwa Bałtyckie bo nie jest to w niczyim interesie, a jedynie jest to propagandowe straszenie wszystko łykających pelikanów to się zaczęłeś rzucać, zamiast przekonać mnie do do tego absurdu. Dla mnie bezmyślna banderofilia jest szkodliwa i nie ma to nic wspólnego z Rosją - dla mnie tacy ludzie nie są Polskimi patriotami bo plują na historię własnego narodu. W dyskusji nie przedstawiłeś nawet odrobiny argumentów, a same obelgi, zatem zamykam temat.

4

@czar007 no Guardiola pozbył się imprezowiczów z Ronaldinho na czele aby tacy piłkarze jak Messi grali pierwsze skrzypce i nikt by im nie przeszkadzał w rozwoju. Miał piękny okres R10 w Barcelonie, lecz mentalu sportowca brakowało obiektywnie patrząc bo powinien grać 10 sezonów na świetnym poziomie a nie 5 po czym bez żalu został oddany.

@BORO_12 ja pamiętam jeszcze ostatni sezon Guardioli w roli piłkarza...

@scotti to było najlepsze tridente w historii futbolu :)

0

@BORO_12 To przynajmiej mamy jasność że Felixa czeka ława w meczu ligowym. Zatem ciekawi mnie współpraca jedynie Torresa z Guiu bo na Felixa nie liczę.

6

@scotti , @BORO_12 Ronaldinho to był przegrajek ale patrząc na liczby to:
1) Neymar tworzył lepsze tridente niż Ronaldinho
2) Neymar zdobył więcej goli dla Barcelony niż Ronaldinho
3) Neymar zdobył więcej asyst dla Barcelony niż Ronaldinho
4) Neymer zdobyl więcej trofeów dla Barcelony niż Ronaldinho (9 do 5)
Pytanie czy patrzymy na efektowność gry czy na efektywność - gdyby niie ból dupy wynikający z odejścia do PSG ikt dzisiaj nie miałby wątpliwości. Sportowo zawsze wygrywa Neymar, a Ronaldinho to był genialny showman, który zmarnował swój potencjał jeszcze bardziej od Neymara.

18

@Borneo k*rwa mać jakiego Araujo zamiast Marqueza? Nasz serial killer z Barceloną wygrał 2 Puchary Europy, dorzucił wiele mistrzostw Hiszpanii, pucharów czy superpucharów, a wstawiłbyś Araujo który porównując dokonania właściwie nawet nie ma podjazdu?

5

Prawdę powiedziawszy linia ataku jest bardzo ciekawa, może dać kilka ciekawych odpowiedzi na temat ewentualnej współpracy boiskowej Torres-Guiu czy Lewyy-Guiu. Liczę też, że pomocnicy będą starali się wrzucać jakieś ciekawe piłki.

0

@SK Dobrze, super, brawo, świetna wypowiedź :) No cholera głupi jestem - myslę sobie że w takim 2014 roku w Doniecku siedzą ci źli prorosyjscy separatysci, którzy de facto są ludnością cywilną doszkoloną przez zielone ludziki, następnie ogrodzili sobie miasto oraz sami do siebie strzelają :) Że na to nie wpadłem :) Jest mi wstyd że jestem taki głupi :) Dobrze że jakiś banderofil intelektualista mi wszystko wytłumaczył.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?