44

"jestem gotowy na krytykę" - 3... 2... 1... największą krytyką jest widoczna różnica klas - Ancelotti rozwija i ma pomysł na grę pomimo grania przez cały sezon bez wielkiej 9. Różnica sportowa, mentalna i fizyczna była widoczna zbyt mocno.

50

Aktualizacja 23:26 - z nabombionego Laporty nie zszedł jeszcze koks i alkohol - przyszłość Xaviego stoi pod znakiem zapytania...

0

@VamosFCB11 Też mam taką nadzieję :)

3

@Trojanek23 , @Rabona_1 pożyjemy zobaczymy - ja uważam że przynajmniej Xavi czymś zaskoczył bo gdyby wyszedł jak cały czas ostatnio gramy to oklep by był gwarantowany. Co do Felixa to nie ma jednego argumentu za tym aby go wstawiać od pierwszej minuty - ani zespół nie chce z nim współpracować bo denerwuje wszystkich ani sam piłkarz nic dla zespołu nie robi. Tutaj Xavi wiele opcji nie miał - przecież Felix i Yamal by byli gaszzeni jak pety gdyby grali od początku, a na podmęczonego rywala może jakimś cudem coś dadzą.

@VamosFCB11 no gra na 4 pomocników zmienia zasady poruszania się po boisku - trzeba trzymać kciuki bo prrzynajmniej Xavi czymś zaskoczył, a nie czeka na oklep ustawiajac zespoł tak jak ostatnio.

2

@zygzakmaklini wszystko jest możliwe :)

@Michal4 uważam że Felix nie zasługuje na grę od 1 minuty bo denerwuje kolegów swoich zachowaniem, a zespołowi nic nie daje z wyjątkiem indywidualnych przebłysków. Uważam że jest szansa że Lewy odblokował się w ostatnim meczu, ale mimo wszystko szkoda że Torres nie gra częściej na 9 bo marnuje swój potencjał.
Jest sporo wzajemnie wykluczających się kwestii i wniosków, ale ważne żeby dzisiaj Barcelona wygrała :) Dzisiaj głębsze analizy nia mają sensu bo nawet jakbyśmy rozwalili Real 5:0 to moje zdanie się nie zmieni i jestem zwolennikiem końca pracy Xaviego na ławce Barcelony.

@VamosFCB11 Gra na 4 pomocników ma sens jeśli nikt nie potrafi bronić nawet na poziomie 50% Busiego :) Zauważ że zawsze gramy w 10 bo pozorny napastnik męczy się zawsze w linii pomocy - to może warto dać grać komuś na pozycji na której czuje się bardziej naturalnie :)

21

Dla Barcelony to mecz sezonu, zatem nie zdziwię się że dzisiaj rozjedziemy Real bo potrafimy zmobilizować się na jeden mecz.
Dobrze że Felixa nie ma w składzie, zatem wszyscy będą walczyć mam nadzieję :) Jedziemy z nimi - obstawiam pogrom 1:0 :)

1

@Luciano99 kolega @waletpl ma sporo racji - kontuzje Dembele nie miały wpływu na jego grę w meczach innych klubów. To warto podkreślić że Dembele zawsze był podatny na kontuzje, zawsze kluby w których grał starały się ograniczać do minimum jego problemy zdrowotne, a to że w Barcelonie miał aż tak dużo problemów zdrowotnych wynika tylko i wyłącznie z tego że nasz klub nie szanuje zdrowia piłkarzy. Nie możemy zapomnieć że gdy Dembele przedłużał umowę to wymaganiem agenta nie były pieniądze, a szacunek zdrowia piłkarza - dlatego City interesuje się Pedrim czy Bayern Araujo bo ludzie wiedzą, że w normalnych klubach ci piłkarze by po prostu grali i się rozwijali. Podatność na kontuzje to jedno, ale realne minimalizowanie problemów zdrowotnych to całkowicie inna historia.

13

@TR3YWAY Hahaha:) wszystko jest kwestią perspektywy - dla kogoś fast food to restauracja, a dla kogoś to może być tymczasowy dom :)

5

@Rewolucja123 oczywiście że żaden normalny trener nie przyjdzie ale różnice robi trener mający pomysł na grę od trenera który sztywno trzyma się jednego pomysłu od 2 lat.
Lepszy też trener którego piłkarze się rozwijają - pod skrzydłami Marqueza 10 zawodników z rezerw zwiększyło wartość rynkową, czyli najwięcej od czasów Guardioli w rezerwach, a za Xaviego piłkarze tracą na wartości i jest to też inne spojrzenie na temat.
Wolę trenera który wymaga waleczności, odwagi i gry różnymi wariantami ataku z dużą wymiennością pozycji. Przynajmniej piłkarze nie będą cofać się w rozwoju, zatem każda zmiana będzie lepsza.

4

@Rewolucja123 bo ja jestem zwolennikiem Marqueza na ławce pierwszej drużyny, a takie działania otwierają taką możliwość.
Chciałbym się mylić, ale moim zdaniem Xaviego misja się zakończyła wielkim niepowodzeniem - nie mamy zespołu pomimo posiadania świetnej kadry. Moje uczucia są niezmienne i od czerwca 2023 jestem zwolennikiem pozbycia się go.

9

Świetna wiadomość :)

3

@vitja79 Doświadczenie presji Xaviego jest nic nie warte - zobacz mecz z zespołem z 4 ligi - piłkarze przeciwnika po meczu go popychają - gdyby to był inny trener to 20 piłkarzy Barcelony by już sie szarało do chama. Tu już nie ma czego zbierać - trener nie ma szacunku wśród piłkarzy i to bardzo widać.
Drugi największy problem Xaviego jest taki że ma świadomość swoich błędów trenerskich i nic z tym nie robi. Sam przyznaje się do tych błędów. Xavi musi być koniecznie zwolniony i to jak najszybciej - Marquez przy nim będzie jak profesor, a nie zdziwię sie że jeszcze odpali. W każdym razie przynajmniej do końca sezonu dał bym szansę innej legencie klubu - Marquezowi.

2

@kejdzi kolega @ViscaelBarca2007 ma sporo racji ale jeśli ktoś ocenia trenera po wynikach sportowych w rezerwach to znaczy że nigdy nie miał styczności z piłką i nie wie po co ten trener jest z zespole. Jeśli ktoś porównuje wartość zespołu rezerw, których ma charakter młodzieżowy do innych zespołów w lidze to też nie świadczy dobrze o ocenie sytuacji. Co można powiedzieć o trenerach rezerw klubów Bundesligi, którzy grają w ligach regionalnych a jednak trafiają na ławkę trenerską klubów Bundesligi :)))))))))
Jeśli już oceniać w tych kategoriach to wystarczy chwila aby wyjaśnić parę kwestii:
1. Mamy najmłodszy zespół rezerw od kilkunastu lat
2. Mamy najmłodszy zespół w lidze - średnio zespoły są 6 lat starsze
3. Mamy najmniej warty zespół od wielu lat bo klub zmniejszył budżet rezerw wielokrotnie
4. Mamy cały zespół złożony latem, a jednym z najbardziej doświadczonych jest Faye bo grał w 2 lidze chorwackiej
5. Mamy plagę kontuzji - praktycznie non stop około 8-10 piłkarzy nie jest dostępnych do gry, a wiele wskazuje że do końca sezonu Alarcon, Ramon, Goujon, Trilli czy Sanches bardzo możlwe że nie zagrają
6. Wielu piłkarzy było wysyłane na różnego typu mistrzostwa jak Cuenca, Cubarsi, Navarro, Fort, Prim, Lopez, Darvich, Rodrigues, Guiu, a decyzjami odgórnymi piłkarze jak Lopez grają regularnie w pierwszym zespole, a piłkarze jak Guiu balansują w Juvenilu.
7. Pierwszy raz od wielu lat wycena prowadzonych piłkarzy wzrosła - aż 10 piłkarzy zwiększyło wartość rynkową pracując z Marquezem. Marquez zjada Xaviego pod każdym względem trenerskiego rzemiosła, a fakty są takie że jeśli już Laporta szuka następcy na lato to nie będzie wiele lepszy od Marqueza ze względu na realia finansowe w Barcelonie, zatem już teraz wymiana Xaviego ma sens.

Trzeba być obiektywnym - od czasów Guardioli nikt w rezerwach nie robił takiej roboty, a jakość dostarczanych do pierwszej drużyny piłkarzy jest perfekcyjna. Nie ma sensu porównywać cen zespołów - rezerwy Barcelony naszpikowane są talentami bez doświadczenia, którzy w 95% przypadków grają pierwszy raz z dorosłymi przeciwnikami. Jak na pierwszą część sezonu genialnie grają na tle dużo starszych zespołów.
PS: zapomnijmy o wycenach piłkarzy z rezerw na transfermakrt - Rennes B jest wyceniany na 0.8mln euro, a fakty są takie że jest aż 4 piłkarzy, za które klub ma oferty indywidualne więcej warte niż cały zespół rezerw Barcelony.
PS2: podałeś przykład Mbacke wartego 2mln euro - od dopiero gra w rezerwach od listopada bo nie miał uprawnień do gry.
PS3: ponoć Xavi był zaczepianu po meczu pucharowym przez piłkarzy drużyny przeciwnej - jeśli to prawda i nikt z zespołu nie reagował to przypomnij sobie jak reagowali piłkarze gdy inni trenerzy Barcelony byli atakowani lub prowokowani. To patologiczna sytuacja, któą trzeba przerwać. Kończę dyskusję bo jeśli nie przemawiają do ciebie argumenty to ja już nic z tym nie zrobię.

0

@Barcelonista94 bardzo godny uwagi, ale jego zakup jest możliwy dopiero gdy aktualne talenty będą drogo sprzedawane bo tani nie będzie

4

@K4tsuuu czuję się zobowiążany - nie wiem jak skomentować - gramy praktycznie pierwszym składem. - w Realu w skłądzie wyjściowym był tylko Camavinga wracający po kontuzji. Brak powołania dla Guiu to kryminał.

1

@kejdzi Nikt nie mówi że będzie łatwo, ale Lewy więcej niż 45min tak grając jak gra u Marqueza by nie pograł bo jeśli zainteresujesz się tym trenerem to będziesz wiedział że on należy do tych wyjątków, które mają wielkie jaja jak chodzi o trenerkę.
Żeby była jasność - Xavi do końca sezonu to Guiu zostanie zmarnowany - jak Casado, Alarcon czy Prim. Pik rozwojowy ma tu i teraz, za pół roku będzie za późno.

2

@Gaz Małe sprostowanko - Auba to tak samo jak Christensen w 100% idzie na konto Jordiego Cruyffa.


2

@VamosFCB11 W moim archiwum znajdziesz odpowiedź na to pytanie bo nie chce mi się pisać elaboratów. Dokładnie na czynniki pierwsze rozkładam i Pedriego i Araujo na czynniki pierwsze w kwestii zdrowotnej.
Napisałeś "fakty są takie że jest w Barcelonie, gdzie nic nie wskazuje na poprawę jego zdrowia" - jakie fakty tak wskazują? Parę dni temu przeczytałem na stronie Barcelony że odkryto komory hiperbaryczne i dietę bezglutenową aby Pedri się nie łamał. Pedri dostanie nawet nowe witaminki. Leczenie piłkarzy w Barcelonie to żart - poważnie dzwońmy po szamana albo księza aby chociaż pokropił go wodą święconą.
PS: wiesz że dztab medyczny Barcelony to zbieranina z lapanki? Wiesz dlaczego żaden uznany lekarz nie chce przyjąć oferty pracy w Barcelonie? Wiesz że nikt nie chce firmować swoim nazwiskiem pseudo medycyny-sportowej? Wiesz ilu dosępnych dla pierwszej drużyny jest fizjo? Czy wiesz co za żenada kryje się pod nazwą "centrum medyczne" w Ciutat Esportiva? Ja nie żartuję - to leży pod każdym względem. Czy wiesz że dzieciaki ze szkółki wolą nie ryzykować zdrowia i jak mają problem zdrowotny to wolą z rodzicami iść prywatnie lub korzystac z publicznych przychodni? To co się dzieje od bardzo dawna w Barcelonie to cyrk.

0

@krol211 Gościu ja pracuję w klubie piłkarskim nie tylko z piłkarzami, ale przede wszystkim z trenerami. Od przyszłego sezonu zaczynam nowe wyzwanie i będę także bawił się w trenerkę, zatem teraz co kilka dni z jakimś trenerem rozmawiam.
Idąc twoim tokiem rozumowania widzę, że liczysz w tym sezonie na wygrany tryplet przez Barcelonę "bo nikt nie ma szklanej kuli i jest to możliwe". Jest coś takiego jak rachunek prawdopodobieństwa - pewne rzeczy są mniej prawdopodobne, a inne bardziej. Z tego co piszesz masz problem z oceną prawdopodobieństwa bo na ten moment to czy samolot spadnie ci na głowę lub potkniesz się o własne nogi jest tym samym.
Tak też jest w przypadku Fariolego w Barcelonie - te szanse są jak ten samolot spadający ci na głowę. Nie interesuje mnie dyskusja na ten temat bo ja piszę o faktach, a nie marzeniach.
PS: miałem okazję z Fariolim porozmawiać, ale nie o Barcelonie, natomiast o Barcelnie w regularnie rozmawiałem z Genesio, Viaud, Tambouret, Stephanem, ale w 2023 roku miałem okazję w trakcie różnych spotkań rozmawiac przykładowo z Lucho, Cruyffem, Francisco, Vieirą czy Henrym :) To nie jest trudne - spotkań jest gigantyczna ilość, wystarczy się uczyć trenerki.

@vitja79 nie przesadzajmy - jestem psychologiem sportowym - trenerzy nie mają takiej presji jak piłkarze - to często pretekst maskujący indolencję. Od tego są ludzie odpowiedzialni za transfery aby wybierać nazwiska, które sobie poradzą w danej roli. Powiedzmy sobie szczerze - Xavi to Yeti bo normalnie nie zatrudnisz trenera bez doświdczenia, ale te 5 lat doświadczenia i charakter bez problemu znajdziesz.

4

@blakkudium Ja już nie wierzę w to - ilość okazji jaką miał Xavi na przetestwoanie Christensena na pivocie była gigantyczna. Jutro zobaczymy na jakie "eksperymenty" zdecyduje się Xavi.

3

@VamosFCB11 Pedri to największy talent w Barcelonie od czasów Messiego - nie ma w aktualnej kadrze piłkarza który chociaż w połowie ma tyle talentu co on. Uważasz że odejście najważniejszej postaci w zespole nie będzie miało wpływu na upadek projektu sportowego? Tak jak pisałem - nie patrz się przez pryzmat kontuzji czy tego jak bezsensownie wykorzystuje go ostatnio Xavi - absolutnie nie ma w naszym zespole większego talentu. Taki Bayern czy City zrobiłaby wiele aby posiadać takiego piłkarza i jestem w 100% pewny że tam byłby zdrowy.
Co do pieniędzy - nie wiem skąd takie przeświadczenie że Araujo albo Pedri będzie sprzedany za takie kwoty jakie podawane są w mediach lub co wypisują kibice. Latem 2026 kończy kontrakt m.in. Pedri, Gavi, Araujo, de Jong, Yamal, Christensen, Pena. Piłkarska progresja zarobkowa ma to do siebie że piłkarze wraz ze wzrostem doświadczenia więcej zarabiają i jak z miejsca zarabiają miliony to potem są takie kwiatki że każdy będzie chciał zarabiać drugie tyle i będzie czuł się niedoceniony jeśli klub nadal będzie oferował im zbliżone pieniądze do tego gdy raczkowali w futbolu. Nikt nie zapłaci ani za Araujo ani za Pedriego kwot nawet zbliżonych do 80mln - łatwo często kontuzjowanych robi swoje, Barcelona nie potrafi sprzedawać, a jeśli będzie wiadomo że nie przedłużą kontraktów to klub kogoś sprzeda za tyle ile otrzyma propozycji a piłkarz się zgodzi na transfer. Podkreślam - nie oceniajmy piłkarzy z perspektywy gry pod okiem trenera, który delikatnie mówiąc średnim jest trenerem.

0

@krol211 Dyskusja nie jest po to aby mieć rację tylko po to aby bić się na argumenty. Z tego co pamiętam prawie zawsze miałem rację, lecz zawsze miałem argumenty.
PS: Polecajka na przyszłość: nie pytaj mnie więcej o kwestie związane z piłką bo nie będę odpowiadał użytkownikom, którzy nie szanują mojego czasu. Szanujmy się.

11

Obawiam się że mecz z Barbastro zostanie zmarnowany bo nie ma dzisiaj słabych rywali.
Dobrze by było pzretestować granie na 3xSO, przetestować grę na 2 bocznych pomocników, przetestować grę na 2 szybkich napastników, przetestować Raphinhię jako ofensywnego pomocnika grającego bliżej środka, przetestować Lopeza ustawionego bardziej na lewo (gdy rozwijał się najszybciej).
Całkowicie szczerze chciałbym zobaczyć w ataku tylko parę Roque-Torres, a za ich plecami takich zawodników jak Lopez, Gundogan i Raphinha pełnijących funkcje ofensywnych pomocników.

15

Chyba nie ma wątpliwości jaka będzie przyszłość Xaviego jeśli otoczenie piłkarza zapewniane jest słowami "w kolejnym projekcie sportowym".

0

@krol211 Czytaj ze zrozumieniem - to dodatkowy aspekt w tym przypadku, który nie zmienia faktu że nie będzie nas stać na takiego trenera. Wyraźnie napisałem że nie stać nas na trenerów z uznanym nazwiskiem oraz topowych młodych trenerów z charakterem czy ego. Uznane nazwiska będą chciały wielkie pensje, ale w obydwu przypadkach trenerzy będą chcieli gwarantowanych transferów wraz z przybyciem oraz autonomii przy polityce transferowej. Pomyśl logicznie zanim komentujesz - Barcelona zatrudni trenera, który będzie godził się na zasady polityki transferowej ustalone przez Laportę. Kończę temat bo jest to zbyt proste aby tłumaczyć więcej.

0

@krol211 Piszesz że nie rozumiesz - to ci tłumaczę, a jak nie odpowiada ci odpowiedź to się fochujesz. To po co się pytasz jeśli nie szanujesz mojego czasu i odpowiedzi?
Farioli nie będzie miał czego rozpatrywać bo nie dostanie propozycji ze względów które ci podałem. Barcelona nie złoży oferty trenerowi, który nie będzie zainteresowany transferami piłkarzy z układów np. z Mendesem. Sam jestem fanem tego trenera, lubię go bo jest bardzo sympatyczny i wita się zawzse ze wszystkimi pracownikami drużyny przeciwnej, ale wierzenie że trener z ego na poziomio De Zerbiego czy Alonso dostanie pracę w Barcelonie jest irracjonalne. Byłoby to dobre dla Barcelony, ale to Laporta chce być największą gwiazdą obok piłkarzy.

0

@krol211 Piszmy o realnych opcjach, a nie trenerach, który na 100% nie będzie dogadywał się ani z Deco ani z Laportą. Piszesz o wyznawcy "socjalizm albo śmierć" przy budowaniu drużyny - to niemożliwe w Barcelonie.

0

@krol211 ale wiesz że żaden trener z uznanym nazwiskiem nie przyjdzie, a już uznani trenerzy młodego pokolenia, którzy przebili się w klubach pierwszoligowych nie będą zainteresowani prowadzeniem Barcelony bez gwarancji transferów?
Zapomnijmy o De Zerbich itp trenerach - nie stać Barcelony na takie nazwiska - trzeba szukać trenerów, którzy są takimi profilami "sprzed Brighton".
Patrz taki świetnie sportowo poukładany Real Sociedad - świetna szkółka piłkarska ale genialna szkółka również dla trenerów - Imanol Alguacil robi świetną robotę, ale fachu m.in. Xabiego Alonso właśnie tutaj nauczono. Wiesz kto zastąpi Alguacila jeśli latm klub zostanie zasypany pieniędzmi w Premier League? Odpowiedź brzmi: kolejnym świetnym trenerem młodego pokolenia - Sergio Francisco. Barcelona w takich płaszczyznach potrzebuje szukać trenera - nowoczesnego, z ambicjami i niezwykle kreatywnego taktycznie. Taki trener w połączeniu z dobrze zestawionym sztabem sportowym z doświadczeniem może odnieść sukces.

2

@kakusus , @VamosFCB11 na ten moment to tylko domysły, nie ma transparentnej komunikacji klubu na temat sponsorów, transferów itd.
Jedno jest pewne - czy by odszedł hipotetycznie Pedri czy Araujo by to był wielki cios wizerunkowy, a przy okazji sportowy. Sprzedaż któregokolwiek z tych zawodników oznacza upadek projektu sportowego i budowanie od nowa.
Nie ma sensu rozpatrywać Pedriego czy Araujo pod kątem kontuzji - w Barcelonie nigdy nie szanowano zdrowia piłkarzy i wierzę że w innych klubach by nie mieli problemów zdrowotnych bądź problemów z utrzymaniem prorozwojowej formy. Nie możemy zapominać że Pedri to przynajmniej poziom talentu Bellinghama, a Araujo to jeden z najlepszych obroców świata młodego pokolenia. Jeśli Laporta doprowadzi do utraty Pedriego lub Araujo w wyniku bezsensownej drabinki placowej dla dzieciaków (o której wielokrotnie pisałem) to będzie większą porażą niż jakość trenowania Xaviego.

0

@pt9 dzięki wielkie :)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?