Majkel34
Dołączył/a: luty 2016
10 obserwujących
12 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
5
https://demotywatory.pl/5044743/Onet-ubolewa-nad-ciezkim-losem-niemieckich-zolnierzy-w-czasie
Współczuje chłopakom :(
1
@MesQueUnClub96 Pomalutku do przodu.
15
Wesołych Świąt wszystkim. Oby każdy z Was odnalazł szczęście w życiu lub utrzymał obecne. Dużo uśmiechu i samozaparcia.
3
- Pamiętaj, dlaczego Sithowie są potężniejsi niż Jedi, Sidious: ponieważ nie boimy się czuć. Obejmujemy całe spektrum emocji, od szczytów transcendentnej radości po głębię nienawiści i rozpaczy. Nieustraszeni, z radością witamy wszelkie ścieżki, na które stawia nas ciemna strona, i jakiekolwiek przeznaczenie, które nam wyznacza ”.
Darth Plagueis.
1
https://chamsko.pl/105889/Zostan_w_domu
hahahahhahahahah
1
@IronSanHybrid Wyjaśniona.
0
@Bobrowik Mnie, gdyby nie daj boże uciekł mi ostatni autobus do domu. Z innego miasta na piechotę mam iść?
1
Taxówki będą jeździć w Sylwestra? Niby zakaz przemieszczania się ale obowiązki zawodowe można wykonywać.
35
Normalnie zwrócilibyśmy uwagę wdowie, że jej zmarły mąż ma w dalszym ciągu wbity w serce duży nóż kuchenny, gdyby nie przedstawiony nam pozytywny wynik jego badania na Covid-19. Choroby współistniejące to nie żarty.
Zakład Pogrzebowy AS Bytom.
1
@wojopancer Nie dotrze do Polski, nie martw się ;)
1
@MesQueUnClub96 Nie chcę wylądować przez nie na 48 :D
6
Tadeusz Todtleben, pseud. „Tadeusz Boski”. Działacz obozu narodowego, członek tajnej Organizacji Polskiej. Przed wojną należał do Obozu Wielkiej Polski oraz Związku Zawodowego Praca Polska. 14 kwietnia 1934 roku był jednym z sygnatariuszy deklaracji założycielskiej młodych radykałów.
W latach 1938–1939 był także prezesem Związku Polskich Inżynierów Elektryków.
W czasie okupacji niemieckiej należał w dalszym ciągu do władz Organizacji Polski, kierował w niej tzw. VIII grupą (organizacji wewnętrznej), był członkiem konspiracyjnej Grupy Szańca, w 1944 roku opuścił Warszawę, przeniósł się do Krakowa. Prawdopodobnie w sierpniu 1944 roku stanął na czele zastępczego Komitetu Wykonawczego Organizacji Polskiej, w latach 1944–1945 był członkiem Rady Politycznej przy Komendzie Głównej Narodowych Sił Zbrojnych. W styczniu 1945 roku przedostał się najpierw do Niemiec, gdzie był przedstawicielem wywiadu OP na ten kraj oraz członkiem władz organizacji Zjednoczenie Polskie, a następnie do Paryża. Na emigracji był m.in. wiceprezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji.
4
https://chamsko.pl/105836/Polacy_juz_nie_tak_waleczni_jak_dawniej
Niestety.
1
@VamosRakieta I nie będziemy mieli maseczek i zdezynfekowanych dłoni.
2
Jan Józef Szczepański urodził się w Warszawie 12.01.1919 roku -zmarł w Krakowie 20.02.2003 r.
Polski prozaik, eseista, tłumacz , podróżnik , żeglarz , alpinista, scenarzysta filmowy , orientalista, poliglota, autor kilkunastu książek, wybitny świecki autorytet moralny. Był ostatnim prezesem Związku Literatów Polskich przed rozwiązaniem w stanie wojennym i prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Był żołnierzem WP we wrześniu 1939r. ,od 1941r. w Związku Jaszczurczym , a od 1942r. w NSZ -pracował w komórce wywiadu .W roku 1943r. w strukturach Armii Krajowej. Po wojnie znany z kilku znakomitych scenariuszy filmowych , do filmów o tematyce wojennej m.in „Wolne Miasto” z 1958r. ,”Westerplatte” z 1968r. czy „Hubal” z 1973r. Autorem licznych publikacji rozrachunkowych z pokoleniem , których młodość przypadała na lata wojny. Był autorem często cenzurowanym w PRL , wielokrotnym sygnatariuszem listów sprzeciwu pisarzy polskich do władz komunistycznych , nie mógł się pogodzić z ustaleniami konferencji wielkich mocarstw w Jałcie i Teheranie. Ten wielki antykomunista i patriota spoczywa na cmentarzu parafialnym w podkrakowskim Tyńcu .
2
Tadeusz Łabędzki – działacz Młodzieży Wszechpolskiej, redaktor naczelny „Wszechpolaka”, żołnierz Narodowo-Ludowej Organizacji Walki, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, aresztowany i zamordowany przez komunistów w 1946 r.
Urodził się w 1917 r. w Filadelfii, w Stanach Zjednoczonych. W 1919 r. jego rodzina wróciła do kraju i zamieszkała w Mrodze Dolnej, powiat brzeziński. Łabędzki uczęszczał do Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, gdzie działał w Narodowej Organizacji Gimnazjalnej (NOG-a). Później studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Został członkiem Młodzieży Wszechpolskiej (MW), był także redaktorem naczelnym pisma „Wszechpolak”.
W trakcie II wojny światowej walczył w szeregach Narodowo-Ludowej Organizacji Walki, która w 1942 r. weszła w skład powołanych Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). W konspiracji reaktywował Młodzież Wszechpolską. Od 1945 r., podczas okupacji sowieckiej, kontynuował działalność niepodległościową w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym (NZW).
Tadeusz Łabędzki został zatrzymany przez ubeków w dniu 7 kwietnia 1946 r. w mieszkaniu Lechosława Roszkowskiego przy ul. Gdańskiej w Łodzi i przewieziony do siedziby Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) w Warszawie. Podczas przesłuchań był bestialsko torturowany m.in przez oprawcę Adama Humera. Został zamordowany 9 czerwca 1946 roku. Miejsca pochówku jego szczątków nie odnaleziono do dziś. Symboliczny grób Tadeusza Łabędzkiego znajduje się w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze „Na Łączce”.
0
Kawałek na dzisiejsze czasy.
0
@bartekvisca A ludzie zamiast na ulicę to błyskawice na profilowym i polubienia dające kromkę chleba dziecku w Afryce.
0
@VamosRakieta CICHAAA NOOCC, ŚWIĘTA NOOOC - Janusz nie pij już!
0
Na pasterce się będzie można tłoczyć. Na sylwestra już nie. Trzeba cisnąć im gdzie się da. Może jednak (marzenia ściętej głowy) z tego się wycofają.
0
@DejMian111 I patola 500+
4
@VamosRakieta I tak to jest.
14
@VamosRakieta Jedz bo się zmarnuje !
6
17 grudnia 1946r. komuniści zamordowali Irenę Odrzywołek.
.
Irena Odrzywołek urodzona w Byczynie pow. Chrzanów obecnie w granicach miasta Jaworzno, aresztowana w Gliwicach 5 listopada 1946r ,
Pochodziła z rodziny górniczej o sympatiach lewicowych ,w czasie II wojny światowej pracowała w lokalu gastronomicznym ,a następnie w tartaku w rodzinnej Byczynie .Po zakończeniu okupacji niemieckiej rozpoczęła pracę w więzieniu karno-śledczym św. Michała w Krakowie .Wstąpiła do ZWM .W lecie 1946 r. Irena Odrzywołek poznała Bolesława Pronobisa, byłego żołnierza Armii Krajowej, który wcześniej zbiegł z więzienia w Tarnowie. W czasie pobytu w krakowskim więzieniu, B. Pronobis opracował plan ucieczki więzionych żołnierzy konspiracji niepodległościowej. Irena Odrzywołek została wtajemniczona w te plany i złożyła przysięgę na krzyż o następującej treści: „Przysięgam na mękę Zbawiciela, że to, co tutaj usłyszę, nikomu nie powiem”. Wydarzenie to miało miejsce w celi więziennej dla posługaczy 17 VIII 1946 r. Według planu Irena Odrzywołek miała dostarczyć do celi trzy pistolety i dwa granaty. Podczas śledztwa Irena Odrzywołek zeznała, że broń i granaty zakupiła z własnych pieniędzy, sprzedając zegarek. 17 VIII 1946 r. Odrzywołek spotkała się w restauracji Pod Filarkami z członkami oddziału, by ustalić plan działań. Pistolet ukryła pod spódnicę, granaty włożyła do torebki. W ostatnim dniu pracy w więzieniu dostarczyła broń Pronobisowi, który poinformował ją o terminie akcji (18 VIII 1946) i przekazał adres swojej żony mieszkającej w Niwce koło Sosnowca, u której Irena Odrzywołek miała się ukryć. Więzienie zostało rozbite przez żołnierzy z 6 kompanii mjr. "Ognia" bez jednego wystrzału w centrum wielkiego miasta pełnego sowietów MO i UB. Następnie obydwie kobiety (żona Pronobisa i Irena) ukrywały się przez trzy tygodnie u rodziny Pronobisa w Zakopanem, a później u jego kuzynki w Chorzowie przy ul. 3 Maja 13 – kuzynka nie wiedziała, że jej lokatorki są poszukiwane przez bezpiekę. W tym czasie Irena Odrzywołek miała wykonywać bliżej nieokreślone zadania dla Narodowych Sił Zbrojnych. W październiku 1946 r. do Chorzowa przyjechał Pronobis, który przekazał Irenie Odrzywołek dokumenty na nazwisko Czesława Gotlarczyk. Z nowymi dokumentami Irena Odrzywołek wyjechała do Gliwic, gdzie mieszkała z nieznaną jej wcześniej kobietą o imieniu Maria. 5 XI 1946 r. w mieszkaniu w Gliwicach odwiedził Irenę Odrzywołek łącznik powołujący się na Pronobisa i przekazał jej polecenie wyjazdu do Wrocławia. Jeszcze w Gliwicach Irena Odrzywołek została aresztowana i podana śledztwu. Zachowała niezłomną postawę, o czym świadczą jej zeznania: „Ponieważ wiedziałam, że większość więźniów, a z nimi Pronobis siedzą za zwalczanie obecnego ustroju Państwa Polskiego, tj. za pracę konspiracyjną skierowaną przeciwko obecnemu ustrojowi Polski, czym też zwalczali ten ustrój, nie mogłam się z tym pogodzić, aby ludzie za to siedzieli, ponieważ byłam również przeciwniczką obecnego ustroju Państwa Polskiego, wyniosłam broń do więzienia, aby dopomóc tym ludziom w uzyskaniu wolności zdając sobie z tego wszystkiego dokładną sprawę jakie mogą nastąpić skutki za powyższy mój czyn”.
Oskarżenie brzmiało: „[…] w Krakowie udzieliła pomocy członkom nielegalnej organizacji N.S.Z., którzy usiłowali przemocą zmienić ustrój Państwa Polskiego przez to, że przyjęła od nich [broń] które wręczyła więźniom [...] z wiedzą że broń ta ma służyć do gwałtownego zamachu na funkcjonariuszy straży więziennej celem sterroryzowania ich i rozbrojenia oraz spowodowania ucieczki [...] przechowywała bez zezwolenia [...] broń [...] jako strażniczka więzienia [...] opuściła swoje stanowisko służbowe” .Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 17.12 1946 trzy dni przed 21 urodzinami skazanej Ireny Odrzywołek.
Została pochowana w bezimiennej mogile ,w nieznanym miejscu na cmentarzu w Katowicach -Panewnikach .
W Jaworznie ma swoją ulicę i jest jej pamięć ciągle żywa.
Źródło - Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
1
@Nonameforlife Pierwszy! Cela 3,4,7!! A kto się pucuje?
0
@Szicek10 Tak. Ludzie są na skraju wytrzymałości.
0
@AlexDark00 Pseudointeligentna odpowiedź.
0
@Kurkmen To ma drugie dno.
2
@sokot Policjanci się znajdą. W tej służbie szczególnie w prewencji pracują zakompleksieni ludzie, którzy tylko czekają na jakąkolwiek okazję by dowalić ludziom.
0
@tobiasson92 Mówię. Chcą nam dowalić, zemścić się jeszcze bo wiedzą, że przegrają wybory.