3

Bolesław Palarz „Ogień”

"Chłopięce tu lata minęły mi ledwie

Gdy od ojca, matki- muszę ja uciekać

Jeden skok przez okno-jak w ogień- bezwiednie

Zanim wpadnę w łapy kuzyna ubeka

Lornetka zdradziła, szkło strachem pobladło

Darowana braci leśnej, by im służyć

W ogniskowej pytań śledczych imię padło

Którego nie mogę używać już dłużej

Lornetka zgnieciona ubeckim obcasem

Zaciąży mi jeszcze w śledztw maszynopisie

Lecz ja się choć przydam Ojczyźnie, co w lasach

Niepodległa dotąd, aż ogień w Niej tli się"

Bolesław Palarz „Ogień” urodził się 20 maja 1927 r. w Dziedzicach (obecnie Czechowice-Dziedzice) w pow. bielskim. W okresie międzywojennym należał do 2. Drużyny Harcerskiej w Dziedzicach. W czasie okupacji został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie kontynuował działalność harcerską. Zagrożony aresztowaniem przez bezpiekę za oddanie swojej lornetki na potrzeby Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego „Bartka”, zbiegł do lasu. 7 lipca 1946 r. złożył przysięgę na wierność NSZ i został przydzielony do grupy o krypt. „Burza”, uczestnicząc w akcjach zbrojnych. Od września 1946 r. był łącznikiem „Bartka” z Henrykiem Wendrowskim „Lawiną”. Bolesław Palarz był także wysłannikiem "Bartka" do Zakopanego, celem nawiązania kontaktu ze Zgrupowaniem Partyzanckim "Błyskawica" majora Józefa Kurasia "Ognia".

3 października 1946 r. został aresztowany w Zabrzu i wyrokiem z 14 grudnia 1946 r. Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach na sesji wyjazdowej w Będzinie skazany na karę śmierci. Przewodniczącym składu sędziowskiego był Julian Giemborek. Oskarżycielem był Stefan Piotrowski.

Wyrok wykonano 31 grudnia 1946 r. w katowickim więzieniu. "Ogień" miał wtedy 19 lat !!!

Szczątki Bolesława Palarza zostały odnalezione we wrześniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Notę identyfikacyjną 17.06.2019 wręczono Bolesławowi Palarzowi, bratankowi naszego Bohatera.

Autorem wiersza jest poeta współczesny, doskonale znający

Zgrupowanie "Bartka".

5

29 listopada 1922 roku urodził się Józef Szczepański „Ziutek", poeta (napisał m.in. wiersz „Czerwona zaraza" oraz "Pałacyk Michla, Żytnia, Wola"), członek Grup Szturmowych Szarych Szeregów, żołnierz AK.
W Powstaniu Warszawskim dowodził jedną z drużyn batalionu „Parasol"; ciężko ranny, zmarł 10 września 1944 r.


W trakcie walk w Powstaniu napisał wiersz "Czerwona Zaraza".


Wiersz wyrażał gniew i zawód spowodowany bezczynnością Armii Czerwonej, która czekała na prawym brzegu Wisły na upadek Powstania i wykrwawienie jego oddziałów.


W okresie stalinowskim w wiersz ten stał się jednym ze sztandarowych utworów opozycji antykomunistycznej.


▪ Czekamy na ciebie, czerwona zarazo,


Byś wybawiła nas od czarnej śmierci,


Choć kraj nasz przedtem rozdarłaś na ćwierci,


Będziesz zbawieniem witanym z odrazą. (...)


Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu


Morderco krwawy tylu naszych braci...


Czekamy ciebie, nie żeby odpłacić.


Lecz chlebem witać na rodzinnym progu. (...)


Żebyś ty wiedział, jak to strasznie boli


Nas, dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej,


Skuć się w kajdany łaski twej przeklętej,


Cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli. (...)


Legła twa armia zwycięska, czerwona,


U stóp łun jasnych płonącej Warszawy


I ścierwią duszę syci bólem krwawym


Garstki szaleńców, co na gruzach kona.


Miesiąc już mija od powstania chwili,


Łudzisz nas czasem dział swoich łomotem,


Wiedząc, jak znowu będzie strasznie potem


Powiedzieć sobie, że z nas znów zakpili.


Czekamy ciebie, nie dla nas żołnierzy,


Dla naszych rannych - mamy ich tysiące...


I dzieci są tu, i matki karmiące,


I po piwnicach zaraza się szerzy...


Czekamy ciebie, ty zwlekasz i zwlekasz,


Ty się nas boisz - i my wiemy o tym,


Chcesz, byśmy wszyscy tu legli pokotem,


Naszej zagłady pod Warszawą czekasz!


Nic nam nie zrobisz. Masz prawo wybierać.


Możesz nam pomóc i możesz nas wybawić


Lub czekać dalej i śmierci zostawić...


Śmierć nie jest straszna - umiemy umierać!


Lecz żebyś wiedział, że z naszej mogiły


Nowa się Polska - Zwycięska - narodzi


I po tej ziemi - ty nie będziesz chodzić,


Czerwony władco rozbestwionej siły.

Red is bad.

0

@Kielakowy Z boku miał. To usrednionee wskaźniki. Praktycznie zawsze polscy skoczkowie mają słabe warunki.

1

Zaraz po polskim zawodniku huragan pod narty. Pechowy jak polak.

5

Wszystkiego najlepszego Barcelono!

4

@Pawlak1992 Obecni niemcy. Nie czujemy do nich niechęci tylko z powodu II wojny. To 1000 lat wojen. Nie ma się czemu dziwić.

7

Przychodzi rozbity Najman do lekarza:

- Co panu jest?

- Całą noc biłem się z myślami.

6

27 listopada 1915 roku urodził się Stanisław Skalski, pilot wojskowy, as myśliwski.


Był absolwentem słynnej "Szkoły Orląt" w Dęblinie czyli Szkoły Podchorążych Lotnictwa. W październiku 1938 r. został promowany na stopień podporucznika pilota.


Wziął udział w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r.


Do historii przeszło jego zestrzelenie niemieckiego samolotu w okolicach Torunia, wzięcie do niewoli 2 Niemców i następnie przekazanie ich patrolowi sanitarnemu (piloci Luftwaffe byli ranni).


Walczył w Bitwie o Anglię, w Afryce Północnej i podczas alianckiego lądowania w Normandii.


Dowodził 601 Dywizjonem RAF, a także 131 i 133 Skrzydłem Myśliwskim. Zaliczono mu 18 samodzielnych zestrzeleń. Odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem VM, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i trzykrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross. W 1947 r. wrócił do Polski.


W czerwcu 1948 r. bezpieka aresztowała go pod fałszywym zarzutem szpiegostwa. Po brutalnym śledztwie skazano go w kwietniu 1950 r. na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. Z więzienia wyszedł w 1956 r. Zmarł 12 listopada 2004 r. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Red is Bad.

2

Rząd zakaże sprzedaży choinek tuż przed wigilią. Róbcie screeny.

0

@tadzik447 Gorzała za mną od rana chodzi.

3

@neeed Okuratny i sprawiedliwy ? Smacznego dla Ciebie.

0

@cules100pro Dziewczyna ma na imię Lidia czy Renata?

0

@klemens100 Gratulujemy.

6

Nie będzie niemiec pluł nam w twarz....

2

Stoch od 2 lat jest nierówny strasznie. Dzisiaj tragedia.

0

@BigVu Błagam nie!

9

Zaraz Stoch i już warunki gorsze XD

2

22 listopada 1909 roku w Krupem koło Krasnegostawu urodził się mjr/płk. Franciszek Przysiężniak ps. "Ojciec Jan", "Marek" oficer WP, NOW- AK i NZW. Wybitny dowódca m.in jego zgrupowanie rozbiło NKWD pod Kuryłówką.

Dowódca operującego w Lasach Janowskich oddziału NOW-AK, dowódca oddziałów leśnych okręgu "San" oraz komendant NZW w powiatach Brodnica i Wąbrzeźno.

Aresztowany 15 maja 1946 roku w Gdańsku.

Skazany na 4 lata wyszedł w wyniku amnestii w 1947.

Ponownie aresztowany 3 września 1948 roku i skazany na 15 lat więzienia, zwolniony w 1954 roku.

Zmarł 30 września 1975 roku w Jarosławiu.

2

Osiemdziesiąt lat temu, 22 listopada 1940 r. ppor. Stanisław Piasecki "Stanisław Mostowski" - współtwórca i redaktor naczelny konspiracyjnej "Walki" - na kilka lat przed rozpoczęciem masowego ludobójstwa ukraińskiego ostrzegał Polaków przed nowym niebezpieczeństwem. "Walka" była organem Stronnictwa Narodowego w konspiracji i Organizacji Wojskowej SN (późniejszej NOW). Stanisław Piasecki stał na czele Centralnego Wydziału Propagandy, wspólnego dla SN i NOW. Był to jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów swej epoki. Żołnierz, myśliciel, publicysta, krytyk literacki i teatralny. Uczestniczył w wojnie z bolszewikami 1920, w III Powstaniu Śląskim i wojnie obronnej 1939 r.

W II RP był założycielem i redaktorem literacko-artystycznego tygodnika "Prosto z mostu".

Tytuł poniższego artykułu "Współokupanci ukraińscy" świetnie oddaje istotę rzeczy. Ukraińcy stanęli bezwarunkowo po stronie niemieckiej przeciwko Polsce i już uczestniczyli w masowych zbrodniach niemieckich, ale też równolegle we wrześniu 1939 r., w momencie wkraczania Armii Czerwonej na nasze ziemie, współtworzyli okrutne bandy terrorystyczne, występujące po stronie bolszewików (jako "Czerwone Milicje", "Gwardie Robotnicze", "Komitety Rewolucyjne" itd.).

Od czerwca - lipca 1941 r. formacje ukraińskie u boku wojsk III Rzeszy Niemieckiej pomagały rozwiązywać "kwestię żydowską", a przy okazji, mając zapewnioną całkowitą bezkarność, również polską. To był właściwy początek ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, które na ogromną skalę miało się ujawnić w lipcu 1943 r.

Nocą z 3 na 4 grudnia 1940 r. Stanisław Piasecki został aresztowany przez Niemców i osadzony na Pawiaku. Stamtąd jeszcze w następnych miesiącach wysyłał grypsy - swe artykuły do "Walki". Zginął w zbiorowej egzekucji w Palmirach 12 czerwca 1941 r.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/125871066_3686382808079610_236804346764690749_o.jpg?_nc_cat=106&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=HYD21bjw-E4AX8vRMv9&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=b6e342f40fdfb60edb527ebda86ed5fc&oe=5FE188D5

6

@NaFazieHitman Dokładnie. Jesteś silna i niezależna to nie potrzebujesz "przywilejów" dla zmyłki nazywanych prawami, by osiągnąć to czego chcesz. W dzisiejszym świecie już na 100 procent.

0

Dorobek organizacyjny NSZ jest imponujący. Sieć organizacyjna tej konspiracji przekraczała przedwojenne granice Rzeczypospolitej, obejmując część Prus Wschodnich, Opolszczyznę i Śląsk Cieszyński. Wbrew dotychczasowym opiniom rozbudowana była także na Kresach Wschodnich. NSZ były jedyną – obok AK – konspiracyjną formacją wojskową, zorganizowaną profesjonalnie przez liczną kadrę przedwojennych oficerów zawodowych.



Jeszcze bardziej imponująca była siatka wywiadowcza NSZ, obejmująca całe terytorium III Rzeszy. Ta działalność jest najmniej znana, bo większość ludzi zaangażowana w tym pionie poniosła śmierć. Najlepsze świadectwo dla tego wywiadu wystawili sami Niemcy. Np. Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy donosił, że niemal wszystkie typy dokumentów obowiązujących w GG dokumentów osobistych, w tym materiały Reichsführera i jednostek wojskowych są fałszowane przez drukarnie wywiadu NSZ.



Wywiad ten był uważany za szeroko rozgałęzioną siatkę wywiadowczą i to najpoważniejszą, z jaką Niemcy zetknęli się od początku okupacji. Agenci Gestapo donosili, że „istnieje absolutna pewność, że ci młodzi idealiści pracują z całym zaangażowaniem, a zdrada jest wykluczona”. Wywiad NSZ w ocenach niemieckich był „organizacją ekskluzywną, grupującą wyłącznie Polaków bez zarzutu i utalentowanych”. Warto dodać, że wywiad NSZ od początku współpracował ściśle z wywiadem AK, który zresztą przejął później większą część tych struktur w swe szeregi.



Szeroko rozbudowana była także działalność propagandowa i wywiadowcza. Oprócz pism i gazetek centralnych i lokalnych (a łącznie wychodziło ponad 100 tytułów), wydawano także książki i podręczniki o treści politycznej, gospodarczej, prawnej i ustrojowej. Krążyły one z rąk do rąk, nie tylko wśród żołnierzy NSZ, kształtując polską myśl polityczną na okres powojenny. Na szczególną uwagę zasługują także liczne podręczniki szkoleniowe dla pionu wojskowego, które ze względu na wysoki poziom profesjonalny były wykorzystywane także przez inne formacje wojskowe, jak np. słynny „Podręcznik dowódcy plutonu strzeleckiego”.

nsz.com

1

@VamosRakieta

widziałeś tę piękną partię?

0

@tadzik447 Bardziej na słuchacza Zenka mi wygląda :D

0

@Fawrf Ależ on udzielał XD Wygrał odcinek specjalny.

0

@Transu96 Ok. Wyspowiadam się :D

0

@MSN30 Chciałoby się :D

1

@Cave Aktorka z najwybitniejszego polskiego serialu w historii "Korona królów". Ale żarty żartami. Ten typ urody tj. bledsza skóra, ciemne włosy, ciemne oczy jest dla mnie idealny. Ale gusta guściki.

1

Dlaczego Najman dobrze radzi sobie w "Jaka to melodia"?


Bo trzeba szybko klepać w przycisk.

1

@Transu96 Nic ciekawego.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?