MateoRenzi
Użytkownik zbanowany
Dołączył/a: czerwiec 2017
Poznań
2 obserwujących
0 obserwowanych
Użytkownik zbanowany
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
Napisałeś o teorii, ale jakie to ma zastosowanie w praktyce? Niby nie są uznawani, ale mają własny rząd, prowadzą politykę wewnętrzną i zagraniczną (nie myśl sobie, że wszyscy będą ich ignorować). Widzisz różnicę prawda?:)
0
Ale wiesz o tym, że to czy będzie niepodległa czy nie będzie zależało od niej? Pisałeś samozwańcza, no skoro będzie mogła o sobie sama decydować to raczej będzie niepodległa czyż nie?:)
0
To jest już inna kwestia. I tutaj muszą wykazać się rządzący;)
0
O Hiszpanii wiem na pewno więcej, czy w pozostałych kwestiach odnośnie geopolityki też? To się okaże przy innych dyskusjach. Jakby co dopisałem trochę do tego postu więc możesz poczytać;)
0
Hiszpania się na to nie zgodzi? Hiszpania może nie mieć nic do powiedzenia. UE postawiona pod ścianą nic nie zrobi? A wiesz, że jedynym wyjściem by zatrzymać Katalonię byłaby interwencja zbrojna? Myślisz, że wtedy nie dojdzie do interwencji? Dojdzie i to do stanowczej. a wiesz dlaczego? Po części sobie sam odpowiedziałeś. Europa jest marginalizowana. Ewentualna wojna domowa skończyłaby się dla niej tragicznie. Nie mówiąc już o rządzie, który padłby w mgnieniu oka. Myślisz, że cały kraj prócz basków jest przeciwko? No to mało wiesz o Hiszpanii. Przeczytaj o Navarze, Galicji czy Balearach;)
Wyjścia są 3:
1. Niepodległość Katalonii i silna presja ekonomiczna Madrytu i UE w celu powrotu regionu do Hiszpanii.
2. W ślad Katalonii pójdą inne regiony co oznacza trwały rozpad tego państwa.
3. Poszerzona autonomia, aczkolwiek to po dzisiejszych działaniach jest najmniej prawdopodobne.
Gdyby Madryt miał chodź trochę oleju w głowie to zrobiłby jak Anglicy, czyli zgodziłby się na referendum przy tym stosując nieprzerwaną formę zastraszania co będzie jak wyjdą i jak mocno ekonomicznie stracą. Przed tymi działaniami proporcje za i przeciw secesji rozkładały się niemal po równo. Przy umiejętnej strategi zniechęcili by Katalończyków do niepodległości. Teraz już to niemożliwe. Niepodległościowcy w tej chwili mają zdecydowaną większość i to dzięki o ironio Madrytowi;)
0
Już to pisałem, ale zdecyduje się to zrobić jeszcze raz tylko bez kontekstu politycznego panującego w Polsce. Otóż odpowiem niektórym "a co cie obchodzą sprawy Katalonii, przecież ciebie nie dotyczą". Może bezpośrednio i owszem, ale pośrednio już tak, a jak? A no tak, że rozpad takich państw jak Hiszpania, Włochy czy UK poprawiły by naszą pozycję międzynarodową, ekonomiczną i polityczną. Inwestorzy lubią inwestować tam gdzie sytuacja jest stabilna czy wymienione przeze mnie kraje takie warunki by spełniały, odpowiedź jest oczywista. Dodatkowe inwestycje jeszcze bardziej pobudziły by wzrost gospodarczy, a co za tym idzie ilość pieniędzy w waszych portfelach moi drodzy. Nie mówiąc już, że Polska musiałaby być włączona w najważniejsze decyzje UE jako duży kraj z 4 gospodarką UE. Niemcy musiałby nas pytać o zdanie nie ważne kto by u nas rządził bo z skonfliktowanymi państwami i państewkami europy zachodniej ciężko byłoby się dogadać. Prawda jest brutalna, ale w polskim interesie jest ciche sprzyjanie separatyzmom zwłaszcza w europie zachodniej.
0
No nie tylko pokazałeś jej fatalną sytuację dyplomatyczną, ale obnażyłeś też jej hipokryzje;) UE sama zaplątała się w grę w którą sama weszła i teraz ponosi tego skutki;) Czy do secesji dojdzie? To bardzo prawdopodobne i nie wiem czemu to wykluczasz. To co dzisiaj zrobił madryt to strzał w kolano i tylko pobudził aspiracje Katalończyków. Nie zapominajmy o Baskach, którzy znowu coraz bardziej zaczynają mówić o niepodległości. Hiszpania jest słaba politycznie i instytucjonalnie. Siłą posługują się tylko ci co nie mają argumentów. Mało kto wie, ale obecny kryzys jest spowodowany przez ichniejszy TK, który w 2010 zablokował część zapisów poszerzający autonomie Katalonii. Od tego czasu nastroje separatystyczne tylko rosły. Tak czy siak ten kraj skazany jest na rozpad, zbyt dużo dzieli poszczególne regiony, a ten podział prawdopodobnie będzie się pogłębiał. Już nie mówiąc o tym Polska na rozpadzie Hiszpanii, Włoch czy UK sporo by zyskała politycznie, prestiżowo i ekonomicznie;)
1
To żeś teraz dowalił;)
0
To ja nie wiem o co tej osobie chodziło;)
0
W madrycie, który wysłał tysiące policjantów mających na celu brutalne spacyfikowanie demokratycznych działań Katalończyków wyciągną hiszpańskie flagi. WTF? A kogo obchodzi ich zdanie. Katalonia to odrębny autonomiczny region, który ma prawo o sobie decydować. Ciekawe czy będą pokazywać jeszcze nazistowskie pozdrowienia jak to dzisiaj już w madrycie robili;)
12
Ktoś tu napisał, że Espanyol nie rozłoży się przed realem ze względu na stanowisko jakie zajęli w sprawie referendum. Ktoś mógłby to ich stanowisko przybliżyć bo nic na ten temat nie mogę znaleźć;)
3
Do wszystkich, którzy nie mają bladego pojęcia o sytuacji politycznej w Hiszpanii bądź jak kto woli drugiej Jugosławii. Otóż gabinet obecnego despoty Rajoy to gabinet mniejszościowy, powtarzam MNIEJSZOŚCIOWY. Swoją wątłą legitymizacje zawdzięcza wyłącznie tylko temu, że największa partia opozycyjna PSOE wstrzymała się od głosu. Jedyną partią, która wyrażała swoje poparcie i była skłonna wejść z PP (partia Rajoy) w koalicje było Ciudadanos o ironio partia wywodząca się z Katalonii. Mając na uwagę dwa bloki czyli PP z CS, oraz Podemos z PSOE mamy sytuację, gdzie szalę przechylą mniejsze ugrupowania, które w parlamencie się znajdują. Są ta głównie partie katalońskie i baskijskie. Co prawda PSOE i Podemos rywalizują ze sobą i ich współpraca nie jest taka pewna, ale sądząc po wypowiedziach ich polityków będą się starać by odwołać wielbiciela Franco ze stanowiska premiera. Czy los Rajoy jest przesądzony? Niekoniecznie. Część PSOE może się wyłamać bo im też nie jest na rękę niepodległość Katalonii, ale są za dialogiem co może przeważyć. Natomiast Podemos jak i pozostałe mniejsze ugrupowania są w pełni za przeprowadzeniem referendum. Reasumując sytuacja będzie zależna od dalszego przebiegu sytuacji i zajęcia stanowiska przez międzynarodowe instytucje i opinie publiczną. Jeżeli będą wzywały do dialogu, a Madryt je zignoruje co jest bardzo prawdopodobne przez ociężałego umysłowo premiera to jego los jest przesądzony;)
2
OMG ty wiesz, że Rajoy ma mniejszościowy gabinet a PSOE się wstrzymało z głosowaniem tylko dlatego żeby nie było 3 wyborów na przestrzeni 5 miesięcy? Wiesz, że PSOE, Podemos i inne mniejsze partie głównie z Katalonii i kraju Basków mają większość w parlamencie? Teraz sobie odpowiedz jaki będzie wynik takiego głosowania i czy "chu... zdziałają"
0
Rozumiem, że akt głosowania również jest nielegalny?;)
9
No i bardzo dobrze powiedział, byle co dorwało się do władzy w dodatku nie ma pełnej legitymizacji parlamentu i robi co chce. Oficjalnie Podemos i PSOE będą głosowały za jego odwołaniem.
0
Mi to już wygląda na okupacje. Katalonia jak najszybciej powinna powołać i organizować siły zbrojne.
0
O tym, że mecz jest przy braku widowni zadecydowała Barcelona?
3
Co innego kibice, a co innego redakcja;)
1
Notatnik relacjonuje zamieszanie z naszym meczem:D Czasami mam wrażenie że u nich jest więcej newsów o Barcie niż o realu:D
0
A nie mam racji? Polska by na tym nie skorzystała?
9
Rozpad Hiszpanii a sprawa Polska
Część z was nie zdaje sobie sprawy jakie korzyści mogłaby odnieść Polska po rozpadzie Hiszpanii po odłączeniu się od niej kraju Basków i Katalonii. Z miejsca stałaby się nie 6 a 4 gospodarką UE (Brexit). Co więcej niedługo we Włoszech wygra ugrupowanie eurosceptyczne, które razem z ligą północną (separatystycznym ugrupowaniem) stworzy rząd. Dania odsuwa się od UE coraz bardziej, a w Austrii również powstanie eurosceptyczny prawicowy rząd. Zakładając, że w Polsce następne wybory wygra PO razem z .N to mamy wymarzoną sytuację i realny wpływ na politykę unijną u boku Niemiec i Francji. Będziemy razem w trójkącie wiemarskim decydowali o kluczowych sprawach dla UE. Będziemy jednym z trzech wielkich krajów z ustabilizowaną sytuacją gospodarczą, polityczną i terytorialną, więc w interesie Polski jest popieranie wszelkiego rodzaju separatyzmów. Czy ktoś chce czy nie my jesteśmy państwem pod względem etnicznym niemal jednolitym. Żal by było z takiej sytuacji nie skorzystać;)
0
Hiszpania się rozpada a junta w madrycie nie potrafi tego zaakceptować...
0
To jest kataloński policjant. Ci w czerni są to posiłki z pozostałych części Hiszpanii.
0
Madryt to jedno wielkie dno
0
Ten psuedo dziennikarzyna to dno dna;)
4
No cóż jak widać ma duże poczucie humoru;)
0
To prawda, ale jeżeli UE nie podejmie odpowiednich kroków w stosunku do władz w madrycie za te dantejskie sceny to sama skaże się na powolną agonię
0
Jestem zszokowany przemocą hiszpańskiej policji ściągniętej z pozostałych części drugiej Jugosławii, Zobaczcie w jaki sposób oni traktują Katalończyków z jaką nienawiścią rzucają kobietami, osobami starszymi jak ciągną te osoby za włosy. Ktoś się jeszcze dziwi że Katalończycy chcą się z tego grajdołku wypisać?
0
Ktoś pytał jakie będzie poparcie dla Rajoy po tych zamieszkach. No po takich dantejskich scenach jak rzucanie kobietami czy ciągnięcie ich za włosy na pewno spadnie;)
0
Kolega już podesłał;)