RosjaninBut
Dołączył/a: maj 2014
świętokrzyskie/wielkopolskie
16 obserwujących
3 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
3
Straszonko od Bartosiaka i wiadro pomyj na obecną opozycję, która zdaje się nie kuma zagrożenia w dużo większym stopniu niż nam się zdaje.
Ostatnio coraz więcej jest informacji o możliwości przyspieszenia konfliktu o Tajwan, więc temat nie koniecznie jest naciągany.
Panie błogosław Amerykę, żeby świński łeb się opamiętał.
W całym tym zalewie informacji o wojnie i geopolityce trochę się zapomniało, że tak naprawdę od początku było jasne, że punkt zero "sprawy polskiej" to kinetyczny konflikt USA-Chiny o status Tajwanu. Od tego momentu zacznie się prawdziwe odliczanie, więc módlmy się do swoich ulubionych bogów, żeby to się nie stało.
3
Pomarańczowy łeb przykręca śrubę, zobaczymy co zrobią unijne oszołomy.
Bloomberg:
"President Xi Jinping’s decision to quickly retaliate against Donald Trump’s sweeping tariffs sent the world a clear message: If the US wants a trade war, China is ready to fight"
Decyzja prezydenta Xi Jinpinga o szybkiej odpowiedzi na radykalne cła wprowadzone przez Donalda Trumpa wysłała światu jasny komunikat: jeśli Stany Zjednoczone chcą wojny handlowej, Chiny są gotowe do walki.
Jacek Bartosiak:
"Jesli Unia Europejska się ugnie pod Trumpem, to nadchodzi starcie na Zachodnim Pacyfiku"
"W zeszłym tygodniu chińskie okręty wojenne okrążyły Tajwan i przeprowadziły Strait Thunder-2025A — pierwsze duże ćwiczenia wojskowe PLA w tym roku. Podczas prób przeprowadzono blokadę kluczowych obszarów, ćwiczenia z użyciem pocisków rakietowych dalekiego zasięgu i operacje lotniskowców na wschodzie."
8
Ewa Zajączkowska-Hernik:
"Niebywały skandal, pomóżcie to nagłośnić❗Komisja Europejska Ursuli von der Leyen przyznała, że wykorzystała fundusze UE, które miały być przeznaczone na „walkę ze zmianą klimatu”, do finansowania lewicowych organizacji pozarządowych! Celem tych działań była obrona Zielonego Ładu i uciszanie europejskich sił prawicowych w ramach tajnej operacji wpływu.
Jak się dowiadujemy były komisarz UE ds. klimatu, antypolski Frans Timmermans, zorganizował tajne umowy z takimi organizacjami, które miały zawierać szczegółowe plany lobbingowe, co oznacza, że Komisja Europejska nie tylko zapewniła finansowanie, ale także dawała strategiczne wskazówki kogo i jak atakować, by bronić swoich klimatycznych wariactw!
Środki pochodziły z programu LIFE, który ma na celu finansowanie inicjatyw proekologicznych, a jego całkowity budżet od 2014 r. wyniósł aż 9 miliardów euro. Komisja przyznała, że dochodziło do "nieodpowiednich działań lobbingowych" oraz, że "zostaną wprowadzone zmiany, które zapobiegną przyszłym nadużyciom." ???? Czyli Komisja pod presją dowodów przyznała się do winy, ale oczywiście nie ma mowy, by ktokolwiek został pociągnięty za to do odpowiedzialności! Właśnie tak zepsute do cna i skorumpowane jest to środowisko.
O działaniach lobbingowych lewackich organizacji klimatycznych mówię od lat, teraz wszystko wychodzi na światło dzienne i finansowane było za cichym przyzwoleniem unijnych pseudoelit. Zielony Ład to jedna wielka paramafijna operacja ogłupiania ludzi, prania ogromnych pieniędzy i dewastowania gospodarek unijnych państw. Każdy element tego dziadostwa trzeba NATYCHMIAST wycofać, wyrzucić do śmieci i wrócić do normalności!
PS. Ciekawe, jakie polskie organizacje lub jacy lobbyści konkretnie zarabiali na tym procederze w ramach programu „LIFE”…? ????"
Źródło: Visegrad24
0
https://x.com/MBudzisz2/status/1909167471636128168
Marek Budzisz;
"Komentator FAZ krytykuje Polskę, Finlandię i Bałtów za deklaracje wycofania się z Konwencji Ottawskiej w sprawie zakazu min przeciwpiechotnych. Przypomina przy okazji, że żołnierze Bundeswehry mają nie tylko zakaz ich używania, ale też musza przekonywać sojuszników do rezygnacji z ich stosowania. W związku z tym wysyłani na Litwę niemieccy żołnierze "będą mieli dylemat moralny". Warto odnotować ten głos, bo niezależnie od deklaracji ilustruje on podstawowy problem - na ile Niemcy są wiarygodnym sojusznikiem a znajdujący się na Litwie żołnierze Bundeswehry będą w ogóle chętni walczyć z Rosjanami. Nie jest to wyłącznie kwestia bezpieczeństwa Litwinów, ale również zdolności NATO do neutralizowania zagrożenia z Obwodu Królewieckiego. Apel do polskich polityków - może już czas aby zacząć się zastanawiać czy Niemcy powinni być państwem ramowym na Litwie?"
Ottawa-Konvention: NATO sollte auf Antipersonenminen verzichten https://faz.net/aktuell/politik/ukraine/ottawa-konvention-nato-sollte-auf-antipersonenminen-verzichten-110400509.html?share=Twitter&premium=0xe25a3ee4bf9d1b9e2c09597cb8fced4526f1ba8bcc0cff4c5d17f4378478dc4e
0
@MOLESTA Żeby konkretnie ruszyć z zaniedbaną produkcją amunicji w obliczu zbliżających się zagrożeń, trzeba po pierwsze na szybkości dokonać analizy problemu i rozpocząć konkretny projekt, najlepiej bardzo szybkko i konkretnie.
Mam na myśli decyzyjność i ocenę sytuacji.
Wątpię, że coś takiego w naszym systemie miało miejsce, skoro sami politycy mówią, że tam są zaniedbania. To że z komponentami do produkcji jest licho chyba wszyscy wiedzą. Tym bardziej trzeba było szybko ruszyć głową.
0
@Tasde Dlatego zapytałem o bilans w różnych przedziałach czasowych.
Jakkolwiek by na to nie patrzeć USA w tej wojnie brały udział i tam również był bilans zysków i strat. To tak na wypadek, gdyby ktoś chciał obliczyć bilans ingerencji Amerykanów w sprawy tego świata. Tylko tak to można się cofać nawet do I wojny. Bartosiak mówi o ostatnich 35 latach, zapewne ma ku temu jakieś powody.
4
Odpowiedź Grok AI na pytanie o bilans zysków i strat USA z bycia hegemonem i ochraniania Europy, szlaków handlowych, razem z zaangażowaniem w II wojnę światową, czyli około 84 lata.
Po szczegółowej analizie Deep Search:
Koszty: 6,5 biliona dolarów.
Korzyści: 7,78 biliona dolarów.
Netto zysk USA: 7,78 biliona - 6,5 biliona = 1,28 biliona dolarów.
"Dodanie II wojny światowej znacznie zwiększa koszty (o około 3 biliony dolarów związane z Europą), ale korzyści rosną wolniej (o 1,35 biliona), co obniża zysk netto. Wynika to z ogromnych wydatków wojennych, które przewyższają natychmiastowe zyski finansowe z lat 1941–1945. Jednak długoterminowe korzyści (np. hegemonia dolara) zaczynają się dopiero po wojnie, co sprawia, że bilans w krótszych okresach (np. 50 lat) wygląda korzystniej."
- 50 lat (1975–2025): Netto zysk 4,45 biliona dolarów (koszty 1,25 biliona, korzyści 5,7 biliona).
- 70 lat (1955–2025): Netto zysk 3,62 biliona dolarów (koszty 2,8 biliona, korzyści 6,42 biliona).
- 79 lat (1946–2025): Netto zysk 2,93 biliona dolarów (koszty 3,5 biliona, korzyści 6,43 biliona).
- 84 lata (1941–2025): Netto zysk 1,28 biliona dolarów (koszty 6,5 biliona, korzyści 7,78 biliona)
Jacek Bartosiak:
"Teraz jeszcze chcą zabrać nam, w sytuacji gdy i tak zabierali od dekad…
USA miało najbardziej korzystny układ na globalizacji ostatnich 35 lat, pobierając „premię” imperialną za prymat światowy poprzez recykling marży zarobionej przez innych poprzez właściwie przymusowy amerykański system dolarowy i atrakcyjność aktywów amerykańskich - dzieki czemu elity imperium oceanu światowego miały w bród kapitału na co tylko chciały. To był idealny deal dla USA. Tylko trzeba było umieć gospodarować. Tymczasem popsuli chciwością elit i wynikająca z niej erozją przemysłu, co doprowadziło do degradacji społecznej klasy średniej i kultury technicznej. Przy tak skonstruowanym na ich korzyść systemie przegrali z Chinami - to bardzo zle świadczy o elitach USA."
@visegrad24
BREAKING:
Trump says he won’t enter into talks with Europe on lifting tariffs ”unless they pay us a lot of money on a yearly basis, number one for present but also for past”
Looks as Trump wants a similar deal as the minerals deal with Ukraine, hoping to get money back retroactively
0
@Starrk Tak to wygląda, kiedy nie ma transparentności w sprawach wojskowych. Częściowo ukrywane braki i niekompetencje wychodzą po czasie, o ile w ogóle uda się wyciągnąć je na światło dzienne.
1
@Starrk Zapewne umów i projektów jest w tym temacie wiele. Tylko czemu po 3 latach wojny i rządach dwóch opcji politycznych ludzie z obecnego rządu mówią, że są sektory w których kompletnie nie ma amunicji lub starczy jej na tydzień walki.
2
"Przez lata nie powstała w Polsce żadna nowa fabryka amunicji, mimo tego, że to oczywiste, że w Polsce obecnie jest olbrzymie zapotrzebowanie na amunicję. Rocznie produkujemy tyle amunicji artyleryjskiej ile Ukraina zużywa w 3 dni obrony. Nie mamy zdolności do produkcji amunicji, prawie nie mamy fabryk jej produkujących. Politycy nic z tym nie robią tylko cały czas mówią, że oni zadbają o bezpieczeństwo. Cały czas mówię w sejmie, że trzeba coś z tym zrobić, ale oni nie reagują"
@SlawomirMentzen @KONFEDERACJA_ @Nowa_Nadzieja_
10
"- Ch. Lagarde uznana za winną zdefraudowania ponad 400 mln € - sąd odstąpił od wymierzenia kary, uzasadniając, że L. jest "światowym autorytetem"
-Jacques Chirac – udowodniona korupcja jako mer Paryża, odstąpiono od wymierzenia kary
-Olaf Scholz – udowodniona korupcja jako burmistrz Hamburga, śledztwo umorzone decyzją polityczną
-Ursula von der Leyen – niewątpliwa niegospodarność przy zakupie miliardów niepotrzebnych szczepionek od firmy zatrudniającej jej męża, śledztwa nie wszczęto z powodu braku podstawy prawnej (przewodniczący KE nie podlega żadnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje) etc.
M. le Pen skazana za rzekome zdefraudowanie 5 mln € - kara finansowa, dwuletni dozór elektroniczny i zakaz kandydowania przez 5 lat.
Jakieś pytania?"
0
@Borneo Tu chodzi o to, żeby nasi politycy rozumieli, że to co na dziś dzień wygląda w miarę dobrze, może skruszeć pod wpływem potencjalnych gwałtownych zmian, które mogą niespodziewanie nastąpić. Żeby w ogóle brali to pod uwagę, a nie żyli w przeświadczeniu, że to się na pewno nie zdarzy.
0
"Dzicz w ataku..."
Leszek Miller już nie jest lewicowy.
0
"Gwarancje bezpieczeństwa najłatwiej daje się wtedy, kiedy nie są one potrzebne. W momentach, kiedy powstaje ryzyko, że trzeba będzie je zrealizować każdy zastanawia się dwa razy - niezależnie od tego, co mówił wcześniej.
Dlatego Kissinger tłumaczył, że "układy o bezpieczeństwie zbiorowym działają tylko wtedy, kiedy wszystkie państwa mają taki sam pogląd na naturę zagrożeń, i są gotowe używać siły niezależnie od ich własnych interesów narodowych".
To jest elementarz - ale w Polsce przez lata za takie "podważanie wiarygodności Sojuszu" groził stos. Warto pamiętać o tym mordowaniu debaty publicznej przez mainstreamowe autorytety polityczno-komentatorsko-eksperckie.
W wyniku tego Polska jest całkowicie nieprzygotowana na radzenie sobie z rzeczywistością, której nadejście było zgoła możliwe do przewidzenia."
0
Juan Joya Borja wiecznie żywy, Rafał wszedł jak w masło.
1
@Kaku11 Real umie grać w wielkich finałach, dla mnie 50/50.
15
@Kosmici Połowie Polaków wydaje się, że to co zachodnie jest zawsze lepsze.
Rafał jest bardziej zachodni od Karola, więc wybór jest prosty.
Kompleksy siedzą w mentalności rodaków wyjątkowo głęboko.
1
Zaczynamy zabawę.
Financial Times:
"Najnowsze wiadomości: Chiny ogłosiły, że nałożą dodatkowe cła w wysokości 34% na import ze Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi na cła o tej samej wysokości, ogłoszone w tym tygodniu przez prezydenta Donalda Trumpa w ramach jego agresywnej strategii handlowej."
https:// on.ft.com/3YfRLUo
1
@MesQueUnClub_87 Nie.
1
Czy Dani Olmo wróci na finał PK?
0
@Roobo Potrzeba było więcej sił w końcówce, to pozamieniał. Tylko ten Eric mnie przeraża w końcówkach takich spotkań.
0
Od 10 minut gramy katastrofalnie.
0
@GTBTP Wycwanili się, to trzeba przyznać.
1
@alone49 Jankesi wysłali do tej strefy największe siły od czasów wojny w Iraku, nie wiem czy ktoś będzie skakał, wiedząc że Wujek Sam jest w gotowości.
1
"Wkrótce rozpocznie się zakrojony na szeroką skalę atak na Iran, największy od czasów II wojny światowej" — Izraelski Kanał 14.
Ironia losu, że Izraelczycy zdają się stawiać na miejscu III Rzeszy. Rolę pancernika Schleswig-Holstein może odegrać któryś z amerykańskich lotniskowców. Zwłaszcza, że Pentagon demonstracyjnie publikuje nagrania z wystrzelenia rakiet przeciwko Jemenowi (w odwecie za kolejnego zestrzelonego drona).
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela ostrzega przed zagrożeniem dla wszystkich swoich obywateli, którzy wyjechali za granicę. "Miłość" muzułmanów może dopaść ich wszędzie"
1
Sławomir Mentzen:
"Platforma wzięła udział w wojnie hybrydowej z Polską. Po stronie Rosji.
A teraz pomagają Niemcom przerzucać na nielegalnych imigrantów.
Wycofajcie się tego, zanim będzie za późno, zanim będzie tu jak na Bliskim wschodzie!
Szczelne granice to bezpieczne ulice!"
3
https://x.com/MBudzisz2/status/1907305249594851652
Marek Budzisz:
"Alexander Stubb, prezydent Finlandii w długiej rozmowie z The Telegraph po spotkaniu z Donaldem Trumpem. Plan gry z Rosją - zawieszenie broni do 20 kwietnia. Jeśli Rosja się nie zgodzi lub będzie grała na czas wprowadzone zostaną sankcję senatora Billa Grahama o sile "łamania kości" w postaci cła na rosyjską ropę i artykuły ropopochodne. Dodatkowo Europa powinna podjąć decyzję o przejęciu (dziś są zamrożone) rosyjskich aktywów. Jeśli chodzi o obawy, iż Trump "porzuci" Europę Stubb radzi "wziąć głęboki oddech" i realistycznie patrzeć na politykę Waszyngtonu. Presja na sojuszników aby ci wydawali więcej na bezpieczeństwo jest jego zdaniem dowodem na to, że Ameryka nie ma zamiaru zostawić Europy, choć zmieni się system sojuszniczy."
Finland’s president: ‘I just met Donald Trump. Russia is running out of time’ https://telegraph.co.uk/news/2025/04/01/finlands-president-met-trump-russia-is-running-out-of-time/
0
"The New York Times zamieścił obszerny artykuł pióra Adama Entousa pod wymownym tytułem: „The Partnership: The Secret History of the War in Ukraine".
Autor przeprowadził ponad 300 wywiadów z urzędnikami rządowymi, wojskowymi i wywiadowczymi na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Belgii, Łotwie, Litwie, Estonii i Turcji. Z tekstu wynika, że praktycznie cała wojna na Ukrainie była prowadzona z Pentagonu i przez amerykańską bazę w Wiesbaden w Niemczech.
Decyzje i plany akcji, były opracowywane i zatwierdzane przez Amerykanów przy większym lub mniejszym udziale strony ukraińskiej. Zdarzały się przypadki zbytniej samodzielności Ukraińców co doprowadzało do pasji amerykańskich generałów.
Autor tekstu wymienia dwa takie zdarzenia. Zatopienie „Moskwy” okrętu flagowego rosyjskiej Floty Czarnomorskiej oraz uderzenie na obwód kurski. Dla Amerykanów obydwa te incydenty był poważnym naruszeniem zaufania. Zwłaszcza atak na Kursk wywołał ogromne zdenerwowanie. Nie chodziło tylko o to, że Ukraińcy potajemnie przekroczyli wspólnie uzgodnioną linię, przewożąc dostarczony sprzęt na terytorium Rosji, ale że naruszyli pole operacyjne, które zostało utworzone, aby zapobiec katastrofie humanitarnej w Charkowie. Entous podaje, że Zełenski tłumaczył, że celem tej operacji były potrzeby polityczne — przejęcie i utrzymanie rosyjskich ziem, które mogłyby zostać wymienione na terytorium ukraińskie w przyszłych negocjacjach.
Różnice w podejściu do wojny na Ukrainie najlepiej wyjaśnił generał Walerij Kondratiuk, „Jesteśmy sojusznikami, ale mamy inne cele. My chronimy nasz kraj, a wy chronicie swoje fantomowe obawy przed zimną wojną”. Autor publikacji w NYT pisze też o konsternacji Amerykanów w obliczu niechęci młodych Ukraińców do obrony kraju. Przytacza relacje sekretarza obrony Austina, który jadąc ulicami Kijowa był zaskoczony widokiem wielu mężczyzn po dwudziestce, z których prawie żaden nie był w mundurze. „W kraju w stanie wojny – powiedział - mężczyźni w tym wieku zwykle są daleko, w walce”.
Entous zwraca uwagę na swoisty impas: „Zdaniem Ukraińców Amerykanie nie byli skłonni zrobić tego, co było konieczne, aby pomóc im zwyciężyć. Zdaniem Amerykanów Ukraińcy nie byli skłonni zrobić tego, co było konieczne, aby pomóc sobie zwyciężyć”. Autor artykułu wspomina też o groźbie użycia przez Rosjan taktycznej broni atomowej. Amerykańskie agencje wywiadowcze szacowały prawdopodobieństwo użycia przez Kreml tej broni na Ukrainie na 5 do 10 procent. Kiedy Ukraińcy szykowali się do przekroczenia Dniepru i udania się prosto na Krym prawdopodobieństwo to wzrosło do 50 procent.
W publikacji NYT znajdziecie Państwo szereg informacji, które rzucają nowe światło na przebieg wojny na Ukrainie. To interesująca lektura przede wszystkim dla polityków albo tych, którzy za takich się uważają."
1
@Pawlak1992 Moje pierwsze wspomnienia z bardzo wczesnego dzieciństwa za komuny to był Hugo Sanchez i Emilio Butragueno w białych koszulkach. Dużo później jakoś Real można było częściej oglądać w LM, to przez jakiś czas lekko kibicowałem tej drużynie, głównie ze względu na Ronaldo Nazario, ale Barcelonie również, tylko wtedy nie miała sukcesów w LM.
Na Barcelone na amen zachorowałem po jej odpadnięciu z Chelsea i tym słynnym golu Ronaldinho, czyli 20 lat temu.
1
@MichalZZZ Gomorra i Black Mirror.