1

@sidzej Rozumiem co masz na myśli, rozumiem obawy. Jednak uważam, że za czynną napaść na drugiego człowieka powinna być surowa kara. Mnie szczególnie zawsze mocno wzburza przemoc w stosunku do jednostek słabszych, czy bezbronnych. To najgorsze łajdactwo.

0

@sidzej Wiem. Czytałem o tym wczoraj na jakimś portalu. Tylko tam nie było takiej specyficznej, ideologicznej narracji jak w Twoim linku powyżej. Oczywiście, takie incydenty są godne potępienia. Są niestety takie ..., które mogą dupiścić się takich czynów. Osobiście jestem za ostrym, bezwzględnym karaniem takich osób niezależnie od tego jakiej orientacji były ofiary. Według mnie nieuchronność kary i jej surowość skuteczniej działa, niż resocjalizacja i ewentualna (według mnie czasami zbyt nachalna) społeczna edukacja, często potocznie nazywana propagandą. Wiem, że pewnie z częścią mojej wypowiedzi nie będziesz się zgadzała, mimo wszystko rozumiem i podzielam wzburzenie.

2

Ta strona to ewenement pod względem narzekania i szerzenia defetyzmu. La Rambla jest oczywiście katalizatorem tego zjawiska. Od wielu lat czytuję różne strony piłkarskie i wszędzie się narzeka, na jednych bardziej, na innych mniej. Jedni mają większe powody do narzekania, inni mniejsze. Jednak tutaj nowoczesność strony, ułatwiona możliwość wymiany opinii, ocena komentarzy, a obecnie nawet wstawiania linków do memów, twittera itd. To wszystko sprawia, że ludzie spędzają tu bardzo dużo czasu i szybko tworzą się mody i trendy wśród użytkowników. Niekoniecznie są one poparte rzetelnym rozeznaniem tematu.

2

@MrArthur8 Piszesz, że nie zrobi różnicy, ale jednak zaokrągliłeś tylko w jedną stronę aby udowodnić z góry założoną i modną obecnie tezę, jak to ująłeś, że- "zarząd jest zerem".

6

@MrArthur8 W przypadku Coutinho wliczłeś zmienne i dodatki w przypadku trasferów Realu nie. Ciekawe czemu? Czyżby licząc na poklask i zielone herby, wpisując się w modę?

2

@Cochise Problemem jest narastająca polaryzacja społeczeństw. Z jednej strony według mnie przesadnie promowana w kinie, tv, mediach społecznościowych skrajnie lewicowa narracja zafiksowana na polityce tożsamosciowej, która niestety zamiast łączyć to dzieli. Przykładem niech będą narzekania na zbyt małą liczbę kobiet, czarnych, gejów, latynosów w różnych produkcjach. Obwinianie białych ludzi, szczególnie heteroseksualnych mężczyzn za zło tego świata. Tego jeszcze nie było ani w latach dziewięćdziesiątych, ani na początku obecnego wieku. Powoduje to reakcję zwrotną i narasta "hejt". Na co odpowiedzią środowisk lewicowych, mediów itd. jest podkręcanie ideologicznego przekazu... Uważam że to jeden z powodów schamienia języka w debacie i w internecie z jednej i drugiej strony. Oczywiście uważam, że jedna i druga strona kiedy uwłacza człowiekowi powinna być potępiona. Tylko teraz pojawia się inny problem. Problem wolności słowa, ekspresji poglądów, kontra "mowa nienawiści". W zależności od tego kto wyznacza normy(ideologia), co jest, a co nie jest "mową nienawiści", opinie na ten temat mogą się diametralnie różnić.

9

@Cochise Pełna zgoda. Niektórzy używają tego zwrotu umyślnie, z premedytacją, wiedzą że ma zabarwienie pejoratywne, ale przemawia przez nich oikofobia. Podejrzewam, że duża część używa tego określenia, bo to jest modne, nie zastanawiając się nad tym jaki ma to wydźwięk.

0

@th@les Ok. Jednak sporo w tym co napisałeś przeoczeń. Ajax już od wielu lat powiązał klub z byłymi legendami, to praktycznie norma. Jeszcze 3-4 lata temu wielu kibiców Ajaxu (przyznam się, że w tym i ja) pomstowało, że to towarzystwo wzajemnej adoracji, a co bardziej radykalni postulowali rozgonienie ich na cztery strony świata. Kompromitacje na arenie międzynarodowej i to nie z Liverpoolem, a np. z Rapidem. Do tego często siermiężna gra w lidze. Większość miała dość braku doświadczonych zawodników w klubie i wiecznie zielonych malolatów. Dopiero niedawno złapano balans wiekowy. Dlatego teraz pisze się o możliwym sprowadzeniu Robbena, po to jest Huntelaar w składzie itd. Johan to wielki człowiek i osobowość, ale nieznosząca sprzeciwu. Swoje w Ajaxie też namieszał jeszcze za swojego życia. Tutaj z racji na szacunek dla zmarłego i wymiar osoby nie będę się rozpisywał dalej.

2

@Szogunisko Wybacz, ale fakty i rzeczywistość przeczą temu co mówisz. Aż tak trudno wysilić się na odrobinę obiektywizmu. Po pierwsze Real ostatnie okienka przespał i teraz musi nadrabiać. Rozumiem, że sprowadzenie Jovica (jeden dobry sezon w bundeslidze) i Hazarda od razu stawia Real przed Barcą? Wybacz, ale stwierdzenie, że z innym trenerem i prezesem szkółka by produkowała masowo genialnych piłkarzy to naiwność. Od Barcy wymaga się gry cały czas o najwyższe cele. Tutaj jedna przegrana w sezonie sprawia, że kibice domagają się głowy trenera. Gdzie tu czas i miejsce na cierpliwie ogrywanie młodych? Nie można mieć ciasto i je zarazem zjeść. Dlateg rozsądne wypożyczenia to dobre rozwiązanie. Młody piłkarz musi łapać minuty i doświadczenie, jak jest na tyle dobry to wraca, jak nie, to nie.

1

@marek1262 Świetny pomysł! Dajmy mu kupę kasy, stwórzmy kominy placowe, które i tak są wysokie. Co z tego, że trzeba przedłużyć zaraz umowy z czołowymi zawodnikami, którzy będą wskazywali tak wysokie zarobki nowo pozyskanego piłkarza jako argument w negocjacjach. Co z tego że Barca wydaje i tak najwięcej na pensje piłkarzy. Nic to. Pieniądze przecież rosną na drzewach. Sprawdź też zanim zaczniesz upominać innych. Płace w Realu są bardziej spłaszczone niż w Barcy i wynoszą mniej procent dochodu klubu.

7

@scotti Tak jest nam koniecznie potrzebny piłkarz z ogromnymi wymaganiami finansowymi, który w podły sposób potraktował klub na odchodne, który do tej pory sądzi się z klubem o kasę. Do tego pilkarz, który w ostatnich latach prowadzi bardzo bujne życie towarzyskie, a w gabinetach lekarskich zaczyna przebywać więcej niż na boisku. Jasne jest koniecznie potrzebny.

3

@Michael_20 Histeryzujesz. Póki co to Zidane musi dopiero udowodnić, że jest w stanie podnieść Real. W końcówce sezonu tego nie pokazał. Osobiscie uważam, że będzie to bardziej konkurencyjny projekt, ale bez przesady. Valdek tak czy inaczej odejdzie po sezonie i nie jest do tego potrzebny fatalny sezon. Więcej obiektywizmu, mniej emocji, a wręcz popadania w nieuzasadnioną histerię.

3

@jachuu9 Widzę to bardzo podobnie. Dlatego obawiam się ekranizacji Wiedźmina przez Netfixa. Sapkowski wykreował duży i złożony świat, z silnymi postaciami kobiecymi, z przesłaniem tolerancji wobec innych ras. Tylko, że to może w tych czasach nie wystarczyć. Niestety trzeba się spodziewać "podkręcenia" pewnych elementów, nachalnych, łopatologicznie przedstawionych "wątków równosciowych",tak aby lepiej pasowały do obecnie wyznawanej linii ideologicznej.

0

@filon Tak, to prawda. Tak jak napisałeś jest alternatywna opcja. Nikt nie jest w stanie na sto procent określić, kiedy konkretnie to hasło zostało rozpowszechnione. Prawdopodobnie zostało wymyślone jak napisałeś w 68 roku, natomiast masowo rozpowszechnione w 73, przez akcję marketingową. Co do Asa jako źródła informacji mam dystans. Chodziło mi raczej o pewną narrację, pewien mit, którym obrosło to hasło i kontekst w jakim jest przeważnie używane przez społeczność tej strony.

0

@sewciu50 Hasło o którym piszesz obrosło legendą, obecnie każdy sobie tłumaczy je jak chce i szafuje nim w wygodnym momencie. Tak jak Ty wielu użytkowników ma tendencję do idealizowania przeszłości. Patrzenia na czas przeszły przez romantyczną soczewkę. Przywoływanie tego hasła pasuje do sytuacji kiedy chcemy podkreślić jak to kiedyś było idealnie, a obecnie jest ... A przeszłość jak to życie,nie było idealne. Jeżeli ma rację Alfredo Relano, naczelny Asa i redaktor Cadena Ser, to zostało ono utworzone na potrzeby marketingowe w 1973 roku, konkretnie światowego dnia futbolu organizowanego przez Barcelonę w tamtym roku.

0

Były różne projekty. Był jeden pionowy pas, były pasy poziome. Teraz jest szachownica. Szczerze to mimo iż raczej jestem konserwatystą, to te koszulki prezentują się bardzo dobrze.

0

@WildKidzML Niestety muszę Ciebie rozczarować. Zarząd jest zobowiązany myśleć przyszłościowo, ale również na tu i teraz. Wymagania są najwyższe z możliwych. Nie wygrywasz trypletu? To zawiodłeś! Mało tego, tutaj każdy jeszcze chce pięknego stylu i dominacji w każdym meczu. Oczekiwania są oczywiście absurdalne i kompletnie oderwane od rzeczywistości biorąc pod uwagę obiektywne czynniki jak cykl rozwoju piłkarzy, cykl drużyn na przestrzeni lat, historia wielkich drużyn, historia wielkich piłkarzy, masa zmiennych, których nie da się przewidzieć, jak zmiany gry i taktyki na przestrzeni lat, charakter i kompatybilność z innymi charakterami, czy choćby sytuacje życiowe, które rzutują na zawodnika, trenera, albo i całą szatnię. Zmiennych jest multum. To nie jest gra gdzie konkretna formuła zawsze zadziała tak samo skutecznie.

0

@luki828282 Chyba używasz źle pewnych określeń. Nikt nie powie, że bokser zdominował przeciwnika, ale został potem posłany na deski i przegrał przez ko. To się nie trzyma kupy. Tak jak brednie o dominacji Barcy w rywalizacji z Bayernem, gdzie przegraliśmy 7-0 w dwumeczu. To jest ko. No chyba, że nazywasz dominacją bezcelowe klepanie piłki wszerz na swojej połowie, to wtedy tak, to była typowa "dominacja".

0

@mauerinho Pamiętam jako trenera Ajaxu. Pamiętam, że miał swoje większe i mniejsze zasługi oraz sukcesy w Amsterdamie. Jednak końcówka jego urzędowania na pozycji trenera to był istny dramat. Praktycznie cała społeczność kibiców Ajaxu odetchneła z ulgą kiedy odszedł. Jeżeli pytasz w kontekście wymiany za Valdka, to szczere, według mnie, można by było zastosować tu powiedzenie: "zamienił stryjek siekierkę na kijek".

0

@Undertaker87 Każdy może z równie wielką pewnością jak Ty prezentować swoje wizje alternatywnej rzeczywistości. Jednak Twoje, moje, czy kogokolwiek innego przekonanie o racji i słuszności takich hipotez nie uczyni ich jakkolwiek prawdziwymi.

0

Jak się nie ma tego co się lubi, to się lubi to co się ma. Oczami wyobraźni widziałem wspaniały finał pomiędzy moimi dwoma ulubionymi zespołami. Barca i Ajax jednak w tym finale nie zagrają. A więc kibicuję Kogutom! Jest tam kilku świetnych zawodników z Ajaxu, grają ciekawą piłkę, przy czym jako klub prowadzą rozsądną politykę transferową.
Glory, glory Tottenham Hotspur! And the Spurs go marching on!

1

@Cochise @Cochise Jak zawsze mądrze prawisz, starasz się prezentować zdroworozsądkową wizję rzeczywistości. Jednak ja osobiście jestem sceptykiem co do przyszłości. Oczywiście prognozowanie wizji nawet najbliższej przyszłości jest obwarowane często dużym marginesem błędu, jednak można wychwycić pewne schematy i trendy. A te idą w stronę negatywną, według mojej oceny. Za wielką wodą w polityce zdobywa coraz większą popularność Pani Ocazio Cortez, która jest tylko przykładem. Jej poplecznicy i obóz polityczny kompletnie stawiają na "identity politics", kosztem porzucenia na dobre klasy pracującej przez demokratów. Często ci ciężko pracujący ludzie są wskazywani jako ci winni, no bo są biali i heteroseksualni. Do niedawna taka postawa wśród demokratów była jedynie ekstremą, niestety ta szkodliwa, oderwana od rzeczywistości postawa wśród amerykańskiej lewicy zaczyna dominować. Trump, wobec którego mam wiele zastrzeżeń, bardzo sprytnie zagospodarowuje sobie głosy klasy średniej, pracującej, która została w dużej części porzucona przez partię demokratyczną. Niejeden klasyczny liberał jeszcze w latach 90tych glusujący na demokratów obecnie za swoje przekonania może być nazywany "nazistą". Co ciekawe niektóre z postulatów Trumpa jeszcze w latach 90tych była by bardziej spójna z linią parti demokratycznej. Co tylko pokazuje jak daleko zmieniły się wektory narracji politycznej. W Europie postępuje, mimo zaklinaniu rzeczywistości, polaryzcja stref wpływów, ale również narasta niechęć wobec nieustannej centralizacji władzy w rękach. eurokrotów. Na końcu należy wspomnieć o wojnie gospodarczej pomiędzy Chinami a USA. Oddziaływuje ona bardzo silnie, a będzie to tylko narastać, na wspomniane przeze mnie sytuacje w Europie i USA.
W Polsce PiS zagospodarował sobie potężny elektorat socjalny, doadatkowo szafując hasłami patriotyzmu, pewnymi deklaracjami i gestami zneutralizował zagrożenie z prawej strony. Jest to oczywiście genialna receptura na sukces, jednak zarazem to receptura jedynie na okres prosperity, który musi się kiedyś skończyć. Jednak hasło "po aż choćby potop" zawsze aktualne.

0

@mrrobert1125 Ja osobiście nie jestem wielkim entuzjastą ani jednego, ani drugiego transferu. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to bardzo dobrzy zawodnicy i praktycznie z miejsca mogliby robić przysłowiową różnicę. Zwyczajnie jak któryś z nich zawita na Camp Nou, to schowam w kieszeń swoje wszelkie uprzedzenia i będę trzymał kciuki za dyspozycję danego piłkarza.Ps. Tak naprawdę to odpisałem na twój komentarz bo zaciekawił mnie Twój nick. Czy numer 1125 w twoim nicku to nawiązanie to pewnej kapeli ze Złotowa? Jeżeli tak to elegancko, obecnie mało kto słucha takiej muzyki. Intro z "Nieugiętych" to mistrzostwo świata, zresztą tak jak cała płyta. Pozdrawiam.

1

Komentarz usunięty przez użytkownika

2

Niestety, pewnien cykl dobiegł końca. Załamanie psychiczne jest bardzo głębokie. Większość zawodników gra fatalnie. Wszystko rozgrywane jest bardzo schematycznie i wolno. Jedynie kilka przeblysków. Pierwszą połowa to istny dramat. Wielka szkoda... No ale nadzieja umiera ostatnia... Niestety jest też matką głupich.

1

@sidzej Wybacz jeżeli poczułaś się urażona moim komentarzem. Teraz widzę, że mogłem trochę inaczej to wyrazić. Znam Cię z tej strony jako rozsądną uzytkowniczkę, dlatego zdziwiła mnie Twoja postawa. Dla mnie mimo wszystko życzenie porażki swojemu klubowi to niepoważne zachowanie. Problem postawy Barcelony w Rzymie i Londynie jest bardzo złożony. Zrobienie z Valverde kozła ofiarnego to zbyt daleko idące uproszczenie. Sam nie jestem wielkim fanem naszego trenera, jednak umniejszanie znaczenia PK i życzenie Barcelonie przegranej jest dla mnie niedorzeczne.

7

@sidzej Absolutnie się nie zgadzam. Życzenie porażki dla drużyny, której się rzekomo kibicuje to dziecinada. Pamiętam jak dużo tak zwanych "kibiców" życzyła Barcelonie porażki na różnych frontach, tylko dlatego żeby Bartek przegrał wybory na rzecz Laporty. Pamiętam teksty o zaślepieniu trypletem. Przecież to jest śmieszne, dziecinne, niepoważne. A Ty stosujesz relatywizm. Jestem za, a nawet przeciw, nie chcesz się określić, bo tak jest bezpiecznie, nikogo się w ten sposób nie urazi.  Dla mnie jest sprawa jasna, życzenie przegranej ulubionemu klubowi, tylko dlatego żeby zwolnili trenera, to postępowanie przypominające dziecko, które na złość mamie odmrozi sobie uszy. Dodam, że obwinianie za wszystko trenera jest również płytkie i infantylne. Użytkownik GenerałXavi obszernie i przejrzyście to tutaj opisał wczoraj wieczorem.

0

@Michaelo20000 Żeby umrzeć.

9

Ludziska którzy to ogarniają wielkie brawa i podziękowania dla Was!Szczególnie, że na stronie odwiecznych rywali ciągle zmagają się z wersją demo, a My używać będziemy praktycznie 4.0

55

Niewiarygodne. Artykuł jasno opisuje problem Filipa w Barcelonie, w przejrzysty sposób przedstawia zależności ustawienia taktycznego w Liverpoolu i Barcelonie względem dyspozycji Brazylijczyka. A w komentarzach? Pojazd po Waldku, że to jego wina, że gdyby grał gdzie Iniesta to by było cudownie, mimo że artykuł wyraźnie rozprawił się z tym mitem. Ciekawe ile osób rzeczywiście czyta treść artykułów zanim przystąpi do komentowania?

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?