@maroon Liberia. Kraj założony dzięki pewnego stowarzyszeniu z Ameryki które postawiło sobie za cel oswobodzić niewolników z plantacji bawełny. Wysłali więc agenta który przyłożył pistolet do głowy wodzowi plemienia i w ten sposób za cenę 6 muszkietów i skrzynkę paciorków nabyto ziemię na której zamierzano osiedlić oswobodzonych niewolników. Było to w 1821 roku.
Przez lata napływały statki i przywoziły osadników. Gdy w 1847 roku ogłosili powstanie Republiki Liberii było ich 6 tysięcy. Na pewno ich liczba nie przekraczała procenta ludności kraju.
Czego można się było spodziewać po "ojcach założycielach" z tak tragiczną przeszłością? Że stworzą kraj w pełni demokratyczny, szanujący wolnosć wszystkich obywateli itd? Nic bardziej mylnego. Osadnicy owi postanowili odtworzyć społeczeństwo niewolnicze, z tym że sami postawili siebie w roli panów a służyć im miały "czarnuchy" (ludnośc tubylcza charakteryzowała się mnieco ciemniejszym odcieniem skóry od sprowadzonych osadników).
Dodatkowo aby się odróżnić od "dzikusów" osadnicy - określający się mianem Amerykano-Liberyjczyków, nawet w straszliwie upalne dni w tym parnym klimacie noszą fraki, meloniki i białe rękawiczki. Kobiety chodzą gęstych perukach i zdobnych kapeluszach. Wprowadzono zakaz bliskich kontaktów z miejscową ludnoscią,zakaz mieszanych małzeństw, do tego każdemu z 16 plemion wyznaczono terytorium na którym mogli przebywać.
Wszyscy którzy protestują są surowo karani. Z czasem wysyłano ekspedycje aby chwytać niewolników do użytku wewnątrz kraju ale takze po to aby sprzedawać ich do innych kolonii. System ten zrodzony w umysłach zniewolonych a następnie oswobodzonych ludzi trwa około półtora wieku i skutkuje krwawymi rebeliami w końcu XX wieku. Ciekawe czy ktokolwiek ze stowarzyszenia które miało bądź co bądź szczytną ideę przewidział jak skończy się ten "eksperyment społeczny". PS -dla ironii przytoczę jeszcze nazwę hymnu Liberii - "Umiłowanie wolności przywiodło nas tutaj"
Oto historia pewnego kraju. Gdy ktoś rzuci hasło apartheid, rasizm co wam się kojarzy? RPA? Getta dla wybranych nacji, plemion. Kraj założony "od zera", część jego mieszkańców ściągnięta z zewnątrz? Izrael? Otóż nie. W historii jeszcze jeden kraj przeszedł podobną drogę. A była to ....
@prokofiew Do osoby prezydenta żadnej ksywki raczej nie wypada stosować. A co do kondolencji - to zależy od sytuacji i relacji z dana osobą, ale też wcale nie musi to zabrzmieć niezręcznie.
@Kgorecki2500 Też się zgadzam,że nie mozna traktować na równi terrorysty z przywódcą państwa. Dlatego terrorystę sądzi się za terroryzm a przywódcę państwa za zbrodnie wojenne.
@Never Owszem - ale pies nie szczeni się od razu z chipem pod skórą. To od człowieka zależy czy ten chip zostanie tam umieszczony i do kogos przypisany. A wyegzekwować to będzie trudno i komuś trzeba to będzie zlecić. Dlatego czekam na szczegóły. Ale tak jak pisałem - jestem przeciwnikiem totalnej kontroli i tyle
0
@Kgorecki2500 Wybieram pozostanie przy złotym i szanuję Ryszarda za to,że daje nam prawo wyboru.
0
@DLFCB Jakiś opis? Kto to? Co to? Gdzie to?
1
@Arden W całej historii to może nie, ale niedoceniany jest na pewno Giroud.
0
@Bulbulator Ta Anglia jeszcze tak nie razi jak Włochy. Jak dla mnie to Włochy powinny spaść ponizej Austrii na tej liście.
1
@MesQueUnClub_87 Pewnie że z krótkim. Zreszta obecnie nie ma już jakiegoś dress code na weselach i coraz swobodniej się ludzie ubierają
1
@Faro Nie mogę się doczekać duetu z Lewym. Ależ to będzie chodzić.
0
@Kgorecki2500 Ciekawe czy zapytał o opinię ekspertów ze swego Kanału Zero.
19
@Borneo Stadki. Xd.
2
@maroon Liberia.
Kraj założony dzięki pewnego stowarzyszeniu z Ameryki które postawiło sobie za cel oswobodzić niewolników z plantacji bawełny. Wysłali więc agenta który przyłożył pistolet do głowy wodzowi plemienia i w ten sposób za cenę 6 muszkietów i skrzynkę paciorków nabyto ziemię na której zamierzano osiedlić oswobodzonych niewolników. Było to w 1821 roku.
Przez lata napływały statki i przywoziły osadników. Gdy w 1847 roku ogłosili powstanie Republiki Liberii było ich 6 tysięcy. Na pewno ich liczba nie przekraczała procenta ludności kraju.
Czego można się było spodziewać po "ojcach założycielach" z tak tragiczną przeszłością? Że stworzą kraj w pełni demokratyczny, szanujący wolnosć wszystkich obywateli itd? Nic bardziej mylnego. Osadnicy owi postanowili odtworzyć społeczeństwo niewolnicze, z tym że sami postawili siebie w roli panów a służyć im miały "czarnuchy" (ludnośc tubylcza charakteryzowała się mnieco ciemniejszym odcieniem skóry od sprowadzonych osadników).
Dodatkowo aby się odróżnić od "dzikusów" osadnicy - określający się mianem Amerykano-Liberyjczyków, nawet w straszliwie upalne dni w tym parnym klimacie noszą fraki, meloniki i białe rękawiczki. Kobiety chodzą gęstych perukach i zdobnych kapeluszach. Wprowadzono zakaz bliskich kontaktów z miejscową ludnoscią,zakaz mieszanych małzeństw, do tego każdemu z 16 plemion wyznaczono terytorium na którym mogli przebywać.
Wszyscy którzy protestują są surowo karani. Z czasem wysyłano ekspedycje aby chwytać niewolników do użytku wewnątrz kraju ale takze po to aby sprzedawać ich do innych kolonii. System ten zrodzony w umysłach zniewolonych a następnie oswobodzonych ludzi trwa około półtora wieku i skutkuje krwawymi rebeliami w końcu XX wieku. Ciekawe czy ktokolwiek ze stowarzyszenia które miało bądź co bądź szczytną ideę przewidział jak skończy się ten "eksperyment społeczny".
PS -dla ironii przytoczę jeszcze nazwę hymnu Liberii - "Umiłowanie wolności przywiodło nas tutaj"
3
Oto historia pewnego kraju. Gdy ktoś rzuci hasło apartheid, rasizm co wam się kojarzy? RPA? Getta dla wybranych nacji, plemion. Kraj założony "od zera", część jego mieszkańców ściągnięta z zewnątrz? Izrael? Otóż nie. W historii jeszcze jeden kraj przeszedł podobną drogę. A była to ....
0
@Arden Jeśli już Xavi musi odejść to niech bedzie de Zerbi. Najwazniejsze aby to nie był żaden z Niemców typu Flick czy Tuchel.
0
@Reviven Najważniejsze że saga z Messim i Neymarem juz definitywnie zakończona.
0
@Encore Fajny koleś ten Garcia. A ten co tam macha łapami i śpiewa to kto?
0
@DLFCB A był Sos Nowiec?
9
@Kgorecki2500 No i króciutko jeśli chodzi o te tematy.
0
@vangoor Racja. Mój błąd. Tych dwóch co chce Deco ti i ja bym chciał gdyby Xavi jednak odszedł
0
@DzizuSS Serio stawiałbyś na Tuchela po tym co zaprezentował Bayern w tym sezonie?
0
@prokofiew Do osoby prezydenta żadnej ksywki raczej nie wypada stosować. A co do kondolencji - to zależy od sytuacji i relacji z dana osobą, ale też wcale nie musi to zabrzmieć niezręcznie.
1
Od tych dwóch to naprawdę lepiej by Xavi został. Kto na litość boską w ogóle przez chwilę rozważa Tuchela po obecnym sezonie?
0
@Kgorecki2500 Też się zgadzam,że nie mozna traktować na równi terrorysty z przywódcą państwa. Dlatego terrorystę sądzi się za terroryzm a przywódcę państwa za zbrodnie wojenne.
0
@stone80 Ale spisał ich numery więc nie chcieli ryzykować.
0
@Borneo Jaki by nie był to warto liczyć na to że kolejny będzie lepszy i próbować utrzymać dobre stosunki.
1
@prokofiew Akurat w tej wypowiedzi dość zgrabnie i nienachalnie to wplecione pasuje do całości i nadaje jej głębszy sens.
1
@Radioactive9705 A w ramach równości ustanowili też dzień trutnia czy jak zwykle pominęli? #pieklomezczyzn
1
@Luciano99 Zdecydowanie czerwonokartkowy.
0
@paweldunajecfcb Kojarzy mi się ze słowem na I.
2
@MesQueUnClub_87 Albo koleś pobiegł po pomoc i stąd ta zmiana u rabusia gdy zobaczył gdy wraca z tymi których nie widzimy z tego ujęcia. Xd.
2
@Sulimo W końcu czegoś przydatnego uczą w tych szkołach.
0
@Never Owszem - ale pies nie szczeni się od razu z chipem pod skórą. To od człowieka zależy czy ten chip zostanie tam umieszczony i do kogos przypisany. A wyegzekwować to będzie trudno i komuś trzeba to będzie zlecić. Dlatego czekam na szczegóły. Ale tak jak pisałem - jestem przeciwnikiem totalnej kontroli i tyle
0
@Safrani No hodowlane ale z sekcji domowe,więc zdecydowanie inna kategoria