0

@Kgorecki2500 Wybieram pozostanie przy złotym i szanuję Ryszarda za to,że daje nam prawo wyboru.

0

@DLFCB Jakiś opis? Kto to? Co to? Gdzie to?

1

@Arden W całej historii to może nie, ale niedoceniany jest na pewno Giroud.

0

@Bulbulator Ta Anglia jeszcze tak nie razi jak Włochy. Jak dla mnie to Włochy powinny spaść ponizej Austrii na tej liście.

1

@MesQueUnClub_87 Pewnie że z krótkim. Zreszta obecnie nie ma już jakiegoś dress code na weselach i coraz swobodniej się ludzie ubierają

1

@Faro Nie mogę się doczekać duetu z Lewym. Ależ to będzie chodzić.

0

@Kgorecki2500 Ciekawe czy zapytał o opinię ekspertów ze swego Kanału Zero.

19

@Borneo Stadki. Xd.

2

@maroon Liberia.
Kraj założony dzięki pewnego stowarzyszeniu z Ameryki które postawiło sobie za cel oswobodzić niewolników z plantacji bawełny. Wysłali więc agenta który przyłożył pistolet do głowy wodzowi plemienia i w ten sposób za cenę 6 muszkietów i skrzynkę paciorków nabyto ziemię na której zamierzano osiedlić oswobodzonych niewolników. Było to w 1821 roku.


Przez lata napływały statki i przywoziły osadników. Gdy w 1847 roku ogłosili powstanie Republiki Liberii było ich 6 tysięcy. Na pewno ich liczba nie przekraczała procenta ludności kraju.


Czego można się było spodziewać po "ojcach założycielach" z tak tragiczną przeszłością? Że stworzą kraj w pełni demokratyczny, szanujący wolnosć wszystkich obywateli itd? Nic bardziej mylnego. Osadnicy owi postanowili odtworzyć społeczeństwo niewolnicze, z tym że sami postawili siebie w roli panów a służyć im miały "czarnuchy" (ludnośc tubylcza charakteryzowała się mnieco ciemniejszym odcieniem skóry od sprowadzonych osadników).


Dodatkowo aby się odróżnić od "dzikusów" osadnicy - określający się mianem Amerykano-Liberyjczyków, nawet w straszliwie upalne dni w tym parnym klimacie noszą fraki, meloniki i białe rękawiczki. Kobiety chodzą gęstych perukach i zdobnych kapeluszach. Wprowadzono zakaz bliskich kontaktów z miejscową ludnoscią,zakaz mieszanych małzeństw, do tego każdemu z 16 plemion wyznaczono terytorium na którym mogli przebywać.


Wszyscy którzy protestują są surowo karani. Z czasem wysyłano ekspedycje aby chwytać niewolników do użytku wewnątrz kraju ale takze po to aby sprzedawać ich do innych kolonii. System ten zrodzony w umysłach zniewolonych a następnie oswobodzonych ludzi trwa około półtora wieku i skutkuje krwawymi rebeliami w końcu XX wieku. Ciekawe czy ktokolwiek ze stowarzyszenia które miało bądź co bądź szczytną ideę przewidział jak skończy się ten "eksperyment społeczny".
PS -dla ironii przytoczę jeszcze nazwę hymnu Liberii - "Umiłowanie wolności przywiodło nas tutaj"

3

Oto historia pewnego kraju. Gdy ktoś rzuci hasło apartheid, rasizm co wam się kojarzy? RPA? Getta dla wybranych nacji, plemion. Kraj założony "od zera", część jego mieszkańców ściągnięta z zewnątrz? Izrael? Otóż nie. W historii jeszcze jeden kraj przeszedł podobną drogę. A była to ....

0

@Arden Jeśli już Xavi musi odejść to niech bedzie de Zerbi. Najwazniejsze aby to nie był żaden z Niemców typu Flick czy Tuchel.

0

@Reviven Najważniejsze że saga z Messim i Neymarem juz definitywnie zakończona.

0

@Encore Fajny koleś ten Garcia. A ten co tam macha łapami i śpiewa to kto?

0

@DLFCB A był Sos Nowiec?

9

@Kgorecki2500 No i króciutko jeśli chodzi o te tematy.

0

@vangoor Racja. Mój błąd. Tych dwóch co chce Deco ti i ja bym chciał gdyby Xavi jednak odszedł

0

@DzizuSS Serio stawiałbyś na Tuchela po tym co zaprezentował Bayern w tym sezonie?

0

@prokofiew Do osoby prezydenta żadnej ksywki raczej nie wypada stosować. A co do kondolencji - to zależy od sytuacji i relacji z dana osobą, ale też wcale nie musi to zabrzmieć niezręcznie.

1

Od tych dwóch to naprawdę lepiej by Xavi został. Kto na litość boską w ogóle przez chwilę rozważa Tuchela po obecnym sezonie?

0

@Kgorecki2500 Też się zgadzam,że nie mozna traktować na równi terrorysty z przywódcą państwa. Dlatego terrorystę sądzi się za terroryzm a przywódcę państwa za zbrodnie wojenne.

0

@stone80 Ale spisał ich numery więc nie chcieli ryzykować.

0

@Borneo Jaki by nie był to warto liczyć na to że kolejny będzie lepszy i próbować utrzymać dobre stosunki.

1

@prokofiew Akurat w tej wypowiedzi dość zgrabnie i nienachalnie to wplecione pasuje do całości i nadaje jej głębszy sens.

1

@Radioactive9705 A w ramach równości ustanowili też dzień trutnia czy jak zwykle pominęli? #pieklomezczyzn

1

@Luciano99 Zdecydowanie czerwonokartkowy.

0

@paweldunajecfcb Kojarzy mi się ze słowem na I.

2

@MesQueUnClub_87 Albo koleś pobiegł po pomoc i stąd ta zmiana u rabusia gdy zobaczył gdy wraca z tymi których nie widzimy z tego ujęcia. Xd.

2

@Sulimo W końcu czegoś przydatnego uczą w tych szkołach.

0

@Never Owszem - ale pies nie szczeni się od razu z chipem pod skórą. To od człowieka zależy czy ten chip zostanie tam umieszczony i do kogos przypisany. A wyegzekwować to będzie trudno i komuś trzeba to będzie zlecić. Dlatego czekam na szczegóły. Ale tak jak pisałem - jestem przeciwnikiem totalnej kontroli i tyle

0

@Safrani No hodowlane ale z sekcji domowe,więc zdecydowanie inna kategoria

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?