3

@Derean Gramy coś dopiero na wzór fazy grupowej, więc ta średnia jeszcze może pójść w dół, gdy przyjdzie drabinka i "brak słabych drużyn". Chociaż i tak ładnie wygląda i mu nie ujmuję.

4

@Kapitan hawk Dla mnie to był szczytowy okres tego kanału, a potem to już tak średnio. Ale to chyba nie było od niego zależne, tylko zmiana w prawach na jakich udostępniano treści nie pozwoliły nawet na umieszczanie skrótów.

0

@zuang1995 A jak ludzie przestaną kupować chleb w lokalnej piekarni, to ona się zamknie i upadnie. Idąc Twoim tokiem rozumowania piekarnie to piramidy finansowe. Piramida to rodzaj przedsiębiorstwa, która reinwestuje otrzymane pieniądze (w założeniach) i oferuje gwarantowany zysk uczestnikom. Tego nie można powiedzieć o loteriach, bo tam jest dokładnie odwrotnie. Oni Tobie jako uczestnikowi gwarantują stratę - poczytaj o wartości oczekiwanej gier losowych. A o sytuacji piramidy mówimy, gdy zamiast inwestować środki, w istocie tego nie robią, tylko przekazują je na wypłatę starych zobowiązań. W loterii nie masz starych zobowiązań, wszystko jest na bieżąco.

8

Dziś wszyscy ciągle o tym donosicielstwie, więc przypominam, że jest oficjalny taryfikator, a punkty można wymieniać na nagrody rzeczowe.
https://bebzol.com/data/201105/1777-f047784c6222fc65eb8bc83485cfdf46.gif

0

@Ojciec5tkidzieci Jeżeli definiujesz "prawicowość" przez pozerstwo gospodarcze, to się pewnego pięknego dnia bardzo zdziwisz ruchem Narodowym.

0

@zuang1995 lotto zupełnie nie działa na zasadach piramidy finansowej.

5

@Kapitan hawk @Safrani Nie sądzę, żeby to był wał. W 94' przy bardziej "rozrzuconych" liczbach było 80 "szóstek". Z tego co widzę na necie te kupony wyglądają tak, że prawie wszystkie te liczby są z pierwszej kolumny. Nie zdziwiłbym się, że jakby dotrzeć do tych osób i zapytać, to będą tzw. grający systemem, bo często tak to wygląda. Skreślają 3-4 w kolumnie i resztę douzupełniają kombinacjami, skreślając nawet do kilkuset zakładów, bo wierzą, że to coś daje, ponad to, że wysłali nieprzeciętnie dużo zakładów.

@RoberDzik sądzę, że bardziej niż w 123456, chodziło o 11 wygranych, ale to można wyjaśnić jak powyżej.

Graj całe życie systemem, bo wierzysz, że to coś da. Wygrywasz "szóstkę" o kurdelebele, tyle hajsu zainwestowane. Wygrało 11 osób - brak profitu.

3

@Tasde ciężko się nie zgodzić z tym co napisałeś. Ludzie przez symetryzm próbują łagodzić dysonans, więc takie zrównanie jednego i drugiego działania zupełnie mnie nie dziwi.

8

Dziś przypada 368 rocznica urodzin Edmunda Halleya, odkrywcy cyklicznie powracającej komety nazwanej na jego cześć kometą Halleya. Astronom poprawnie określił na podstawie obliczeń okres obiegu na około 76 lat, ale szansy na empiryczne potwierdzenie swoich wyliczeń już nie dostał.


0

@TheNekro94 Rozkład ludności w USA względem obu wybrzeży, a reszty kraju to typowa zasada Pareto.

15

@messi33 Przecież większość już rzygała tym, że kolejny raz zamiast zatrudnić fachowca, zatrudnia się wynalazki z mitycznym DNA.

2

@Ojciec5tkidzieci Ale przecież w przypadku populizmów to trzeba odwrócić Twoją logikę. Co przeciętnego wyborcę obchodzi wojna w kraju, którego nie jest w stanie wskazać palcem na mapie? Jego obchodzi problem migrantów i mając w tej sprawie realny głos, będą na to patrzeć.

0

@Ojciec5tkidzieci ale on tam mówi nie tylko o wojnie (wynika z tweeta), ale i masowych deportacjach. Przecież wiadomo, że to się nie wydarzy.

9

@MesQueUnClub_87 Taki z Ali Express.

0

@MesQueUnClub96 Biorąc pod uwagę, że poza Live są 4 drużyny z punktem więcej, to może być ciężko w praktyce.
Edit. w sumie 3, bo z Brestem gramy, to go można nie liczyć.

1

@Ojciec5tkidzieci wydaje mi się, że w zeszłym roku miałeś odrobinę inne zdanie w temacie "walenia populizmami".
https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-13929590#comment-13929590

1

@jackdaniels chodzi Ci o ten słupek? Nie.

11

Ludzie narzekają, że Peña puszcza wszystko. Broni tylko, co w niego leci. Pragnę zauważyć, że przed kontuzją leciało w Stegena, to wziął i się uchylił.

0

@ObiektywnyGosc naznaczyli go. Taka róża od Kingpina. Wszystko się zgadza. Szachy 8d.

1

@Michael24 wybrał najlepszy mecz.

0

Ofsajd 12 zawodnikiem.

9

@verdant Albo mam deja vu, albo w jakimś meczu tego sezonu coś takiego już było.

3

@Triv44 To już nie tylko związek na odległość, ale z długim terminem przydatności do spożycia.

1

@DragonxNF Poza tłitami działa jak zawsze.

5

@DragonxNF Jak zwykle pewnie zależy dla kogo. Optyka na to zawsze będzie różna, bo nie ma tu obiektywnej rzeczywistości, co do której może nastąpić jednomyślna zgoda.

0

@FabianekMrozek niby masz rację, patrząc na sztywne dane, ale nadal sądzę, że to trolling.

8

Liczba Newtona to wartość określająca rozwiązanie problemu geometrycznego, w którym chcielibyśmy ustalić, ile stycznych n-wymiarowych sfer można maksymalnie umieścić dookoła innej n-wymiarowej sfery, tak, że sfery te w żadnym punkcie się nie przetną (mogą być styczne między sobą). Z problemem tym zapewne z nudów "eksperymentował" każdy, kto miał pod ręką 7 jednakowych monet. Możemy wtedy umieścić wokół jednej z nich dokładnie 6, aby stykały się z centralną monetą i nie jest możliwe, aby umieścić kolejną, gdyż każde dwie sąsiednie monety są ze sobą styczne. Dlatego też dla n=2 liczba całusków wynosi 6: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d2/Kissing-2d.svg/190px-Kissing-2d.svg.png

Dokładnie ten sam problem można zdefiniować dla przestrzeni 3 i więcej wymiarowych. Jednak jak okazuje się, jego udowodnienie już nawet dla przestrzeni trójwymiarowej nie jest tak trywialne, gdyż sfery nie będą "ściśle upakowane", w taki sposób, że każda para będzie do siebie przylegać. Problem ten po raz pierwszy (dla trójwymiaru) sformułowali niezależnie Isaac Newton (stąd alternatywna nazwa, liczba Newtona) oraz David Gregory. Newton pomimo braku kompletnego dowodu przypuszczał, że da się ułożyć 12 kul dookoła innej kuli, natomiast Gregory obstawiał, że możliwym jest "upchnięcie" 13 kul, co doprowadziło do słynnego XVII wiecznego sporu tych dwóch brytyjskich matematyków. Koniec końców dopiero 200 lat później dowiedziono, że to Newton miał rację. Problem ten nie ma znanego ogólnego rozwiązania, który byłby w stanie określić tę liczbę dla dowolnego n (wymiaru). Znane są jednak odpowiedzi dla szczególnych przypadków jak 1, 2, 3, 4, 8, czy 24.

Zagadnienie jest ciekawe z kilku powodów. Po pierwsze znalezienie czegokolwiek w języku polskim w internecie graniczy z cudem. Na hasło "liczba Newtona" oczywiście wyszukiwarka zwróci od góry do dołu wyniki z symbolem/dwumianem Newtona. Natomiast hasło "liczba całusków" jest zbyt ogólne i w sumie domyślnie się go (z ang. kissing number), też nie jest zbyt oczywiste. Jednak w takim przypadku można przeszukać pod tym kontem MiMUW, gdzie trafimy na całkiem dobry materiał w tym zakresie: https://www.mimuw.edu.pl/~miekisz/kafelkarz.pdf

Po drugie, mimo że problem wydaje się dość abstrakcyjny, to istnieją pewne praktyczne jego zastosowania w przestrzeniach trójwymiarowych, m.in. w krystalografii. Liczba 12 zgadza się z górnym ograniczeniem możliwych związań atomów pierwiastków z atomem centralnym, dla pierwiastków tworzących sieci krystaliczne - jest to tak zwana liczba koordynacyjna. Problem ten też jest też ściśle powiązany z postulatem Keplera zaproponowanym w 1611 roku ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Postulat_Keplera ), zwanym też potocznie problemem sprzedawców pomarańczy. Problem ten możemy zdefiniować w sposób następujący: jak umieścić w przestrzeni jednakowe kule tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Intuicyjnie każdy wie, że można zrobić to piętrami "na zakładkę": https://www.semanticscholar.org/paper/A-computer-verification-of-the-Kepler-conjecture-Hales/40622023262623baf2e12a1368179752b03522ed/figure/0 jednak udowodniono to dopiero w roku 1989, wskazując, że takie upakowanie będzie miało też współczynnik gęstości około 74%, a gęstsze upakowanie nie jest już możliwe.

14

Ciekawostka na dziś. Parę słów o liczbie Newtona (nie mylić z dwumianem) zwaną też liczbą całusków. Ciąg dalszy w komentarzu.


@escarabajo @macio_944 @Kidd @baster82 @VamosB @Safrani

2

@Hosh It's already there? Ale dla mnie jego wcielenia - Ali G - nic nie przebije.

1

Ludzi nie obchodzi prawda, chcą tylko usłyszeć to, co zgadza się z ich światopoglądem. Niby wiadomo to conajmniej od szachów 5d Stanowskiego na Stonodze, ale umówmy się, że było to wiadome już wcześniej. Ludzie bardziej szukają konfirmacji swojej subiektywnej opinii, niż prawdy. Śmiesznie to wygląda, że profile z flagą Polski i gaśnicą mówią nagle jednym głosem z "demagogiem", a te z Europejską, mówią że to nic nie zmienia i ją wyzywają. Psychiatryk.


Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?