misterio
Dołączył/a: lipiec 2023
Warszawa
13 obserwujących
3 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@kubix05 Rozjechało wpis, więc nie wiem co konkretnie pisze, ale pierwszy były prezydent USA, który dożył setki. Imponujące.
2
@aldewir wkońcu powiedzenie, po trzecim wchodzi jak w masło nabrałoby sensu.
0
@arasz1819 Trochę tak to wygląda z jednej Le Pen, Vox, Orban z drugiej AfD. Oby się to Polsce kiedyś czkawką nie odbiło.
1
@Kgorecki2500 A dobra mogłem doczytać wpis, dzięki.
2
@Kgorecki2500 to jest ugrupowanie "Orbana"?
0
@Majkel34 Widzę, że jak brak argumentów, to trzeba coś nazywać głupotą. Masz doedukuj się, na dobre Ci to wyjdzie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82e%C4%87
https://zapodaj.net/plik-cdTKLCgEor
Swoją drogą, kto coś mówi o braku zaburzeń? Masz już pomroczność jasną, że zapomniałeś iż odnosimy sie do stwierdzenia z oryginalnego posta, czyli tego, że ktoś może czuć się innej płci i ma to uzasadnienie, a filmik jest nie na temat, wiec robisz z siebie tylko idiotę?
1
@Safrani jest gdzieś info kto jak głosował?
0
@Kgorecki2500 obejrzałem to w końcu i nie rozumiem podniety nad tym serialem. 70% czasu to jest bezbek.
0
@Majkel34 Ale przecież jedno nie wyklucza drugiego. Z faktu, że możesz podzielić osobniki gatunku tylko na męskie i żeńskie, nie przeczy w żaden sposób temu, że nauka wskazuje 10 kryteriów (płeć chromosomalna, gonadalna, wewnętrzna, zewnętrzna, fenotypowa, hormonalna, metaboliczna, socjalna, mózgowa i psychiczna)i np. możesz spełniać 4 z nich dla dopasowania męskiego, a 6 dla żeńskiego. Genetyka nie jest taka prosta i zero-jedynkowa.
2
Prawdziwe, chociaż trochę ze skrajności w skrajność.
0
@Sulimo strzał w kolano, ale strzał jest strzał.
2
@siuuu po wynikach sondaży z 2023 na jesieni, to chyba z pół Rambli trzeba byłoby oznaczyć.
1
@FcPortoFan1999 Puchar gminy w lepieniu garnków z gliny.
2
@siuuu jest drużyna krytyki "pisfederacji", a nie ma przeciwnej. Ciekawe z czego to może wynikać? Hmm...
no chyba, że oni się z nikim nie kłócą to ok... ale wtedy gdzie problem?
0
@Tomason Jest, ale dlaczego akurat o taki procent? Wynika z tego, że materia chce się w czasoprzestrzeni rozłożyć "równomiernie" dlatego większa prędkość i mniejsza grawitacja na równiku oraz mniejsza prędkość i większa grawitacja na biegunie wzajemnie się wyrównują, tak, że czas płynie na poziomie 0m na całej Ziemii tak samo. To jest to co chciałem przekazać. Robiono bardzo dokładne pomiary w tym temacie.
1
Z takich dodatkowych ciekawostek dodam, że można by się zastanawiać, czy czas na Ziemii płynie wszędzie jednakowo, np. weźmy takie 0m n.p.m na równiku i na biegunie. Prędkość liniowa obiektu na równiku jest większa, niż na biegunie dlatego też to z tych okolic wystrzeliwane są rakiety kosmiczne (czyli czas powinien płynąć wolniej na równiku według STW), jednak grawitacja jest większa na biegunie (czyli czas powinien płynąć wolniej na biegunie według OTW). Okazuje się, że kształt spłaszczenia Ziemii nie jest przypadkowy i wynika wprost z nałożenia się tych efektów, tak, że zegary umieszczone na równiku i na biegunie mające tę samą częstotliwość pokazywałyby ten sam czas. Nie ma przypadków, jest tylko fizyka.
4
Na czas formułowania teorii względności przez Alberta Einsteina, technologia nie pozwalała zweryfikować wielu rzeczy, które obserwacyjnie zostały potwierdzone dużo później (np. fale grawitacyjne). Jedną z takich rzeczy, która mogłaby się w tej teorii wydawać absurdalna, jest też postulat o niejednakowym upływie czasu. Według STW czas dla obiektów będących w ruchu płynie wolniej, niż dla tych, które pozostają w spoczynku i jest to tak zwana dylatacja czasu. Drugim czynnikiem, który ma też wpływ na to, jak postrzegany przez obserwatora będzie upływ czasu ma grawitacja. Tutaj z kolei według OTW, im mniejsze jest zakrzywienie czasoprzestrzeni, tym czas płynie szybciej, natomiast na skutek rosnącej grawitacji wykrzywiającej czasoprzestrzeń zaczyna zwalniać.
A jak to ma się do technologii, np. takiej jak GPS? Satelity GPS poruszają się po tak zwanej średniej orbicie okołoziemskiej (ang. Medium Earth Orbit, MEO lub Intermediate Circular Orbit, ICO). Jest to orbita, na którą wynoszone są głównie obiekty, które umożliwiają działanie systemom nawigacji. Pas tej orbity rozciąga się od około 3.000 - 30.000 km nad powierzchnią Ziemii, a satelity odpowiedzialne z GPS umieszczone są na wysokości około 20.000 km, gdzie działa o 75% słabsza grawitacja niż na jej powierzchni oraz poruszają się z prędkością około 4 km/s, aby móc się na tej orbicie utrzymać i nie spaść na Ziemię.
I choć wielkości te mogą nie wydawać znaczące z punktu widzenia relatywistki, to mają istotny wpływ na działanie całego systemu. GPS bowiem, aby dostarczyć dokładną informację o położeniu (z dokładnością do metra) potrzebuje synchronizacji czasu pomiędzy satelitami oraz zegarem na Ziemii rzędu nanosekund. Nieuwzględnienie efektów relatywistycznych powodowałoby z kolei desynchronizację zegara rzędu mikrosekund (wielkości trzy rzędy większe) i nie jest to coś, na co można pozwolić. Już przy jednym dniu błąd skumulowany byłby na tyle duży, że wskazania GPS mogłyby odchylać się o blisko 10 km. Jak to wygląda w liczbach? Satelita, aby nie spaść, porusza się z prędkością, jak mówiliśmy około 4 km/s względem powierzchni Ziemii. Taka prędkość powoduje stratę (ponieważ czas płynie wolniej, na sondzie dla obserwatora ziemskiego zegar będzie się opóźniał) 7 mikrosekund na każde 24 godziny. Z drugiej strony na skutek zmniejszonej grawitacji czas musi płynąć szybciej, co w tym przypadku powoduje zysk 45 mikrosekund na każdy dzień. Z tej perspektywy zegar będzie się spieszył, a wypadkowa tych czasów powoduje spieszenie się zegara o 38 mikrosekund.
Rozwiązań tego problemu może być kilka. Jedno z najprostszych to co jakiś czas synchronizować zegar z odbiornikiem. Rzecz w tym, że odbiornik taki jak nasz telefon, nie ma wbudowanego zegara tak precyzyjnego, jak te na satelicie i jego błąd byłby znacznie większy, niż błąd wynikający z kumulacji nawet przez jeden dzień. Dodatkowo synchronizacja co np. 12h nie uchroniłaby nas przed tym, że do jej czasu kumulowałby się większy lub mniejszy błąd. Wymyślono więc o wiele prostsze i lepsze rozwiązanie. Zegary przeznaczone dla sond mają wbudowane atomowe odmierzacze czasu ustawione na nieco niższą częstotliwość (10.22999999543 MHz) względem takiego, który znalazłby się na 0m n.p.m (10.23 MHz). Takie podejście przypomina sytuację, którą często można zaobserwować, stojąc samochodem na światłach. Gdy dwa samochody mają włączone kierunkowskazy, z dużym prawdopodobieństwem jeden będzie "migał" częściej od drugiego. Z zachowaniem skali, celowo właśnie ustawia się tak oba zegary, żeby jeden w tym samym miejscu "tykał" wolniej od drugiego, aby po wyniesieniu na orbitę jednego z nich, ich działania było obserwowane jako zsynchronizowane.
Źródło:
https://www.gpsworld.com/inside-the-box-gps-and-relativity/
4
Ciekawostka na dziś. Trochę o wpływie szczególnej teorii względności (STW) i ogólnej teorii względności (OTW) na nasze życie. Czyli dziś o tym, że niby Einstein był tylko teoretykiem i niczego nie wynalazł, ale możliwe, że bez niego do dziś wodziłbyś palcem po mapie, zamiast wprowadzić sobie dojazd do danego miejsca wygodnie w nawigację. Ciąg dalszy w komentarzu.
@escarabajo @macio_944 @Kidd
20
@NeroTFP1 Ale przecież to normalne, że w Polsce nauczyciele notorycznie zlewają takie tematy. Zero zdziwienia.
1
@Kgorecki2500 to, że za każdym znakiem kryje się jakaś historia, to bajka ;)
0
@Szklaner ilość substancji szkodliwych się zgadza.
1
@Kgorecki2500 Daje like, ale kangur to konkurs o historii międzynarodowej, wywodzący się z Australii. Są krajowe, ale też i międzynarodowe, które były wcześniej.
https://www.kangur-mat.pl/swiat.php
0
@Nazio_87 bezpieczeństwo informacji, klauzula poufności, RODO. Do świąt zleci.
1
@Lucerfi ale to jest dodawanie i mnożenie na poziomie gimnazjum sprzed 20 lat.
1
@Kgorecki2500 Nie żartuj, przed reformą oceniłbym to na poziom gimnazjum. Nie wiem jak teraz to wygląda.
To też pokazuje jak poziom wiedzy się zmienił w przekroju tego co ma teraz dostępne ludzkość.
2
@tbas Dzieci i MIT? Chyba coś pomyliłeś. A po co wiedzieć to inżynierom? Temat rzeka, ale z takim podejściem to mógłbyś zapomnieć o komputerach, smartfonach i swoim komentarzu.
10
Ciekawostka. Tak wyglądał egzamin wstępny z Algebry na MIT, przeszło 150 lat temu.
1
Dobry wynik. Maks, co mogło z tego być.
0
Przekręcą Atleti?
0
Ktoś spekulował o przerwaniu meczu. Podziwiam.