2

@aldewir Nie wydaje mi się, żeby każdy Niemiec był nazistą, a każdy nazista był Niemcem, to już na pewno, bo miałeś Austryjaka. Jeżeli chcesz tak na to patrzeć, to mi to naprawdę wisi.

0

@aldewir Można tak na to patrzeć biorąc pod uwagę, że nazista to też Niemiec.

0

@aldewir wklejam zawartość linku, bo wnioskuję, że masz problem z jego otwarciem:
naziści
nazista - członek Narodowosocjalistycznej **Niemieckiej** Partii Robotników (NSDAP); nazi, faszysta, hitlerowiec

0

1

@Arden Ja widzę stary footage z montowania wygłuszenia na Bernabeu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

9

Ciekawostka na dziś. Prawdziwa historia o tym, jak Niels Bohr ukrył powierzone mu dwa złote medale Nobla przed rabunkiem Nazistów.


W obawie przed tym, że np. zakopane złoto może zostać odnalezione, a próby ukrycia złota mogły spotkać się z poważnymi reperkusjami, Bohr postanowił je rozpuścić. Złoto, platyna, pallad to pierwiastki bardzo nisko reaktywne, jednak istnieje związek chemiczny zwany wodą królewską, który jest w stanie rozpuścić metale szlachetne. Uzyskiwany przez wymieszanie kwasu solnego z kwasem azotowym w proporcji 3:1, jest bardzo często używany, aby sprawdzić, czy coś faktycznie jest zrobione ze złota. Medale w rozpuszczonej formie przetrwały całą II WŚ w menzurce na uniwersytecie, a po wojnie złoto odzyskano i wysłano do Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie, gdzie ponownie wybito z niego medale.

Źródło: https://www.npr.org/sections/krulwich/2011/10/03/140815154/dissolve-my-nobel-prize-fast-a-true-story
@escarabajo @macio_944 @Kidd @VamosB @baster82

1

@Trojanek23 z tego co pamiętam, kiedy zjechał autobusem z mostu Grota-Roweckiego, to media podawały, że był pod wpływem narkotyków. Nie brzmi to jak pech.

6

Pierwsza w nocy, więc nie ma szans żebyście zobaczyli coś lepszego. Genialny "drum cover".


2

Belgia nie istnieje.

1

@Safrani To prawda, ale dlatego też moim zdaniem ucieka ten efekt, że ten rzut w ogóle się odbywa. Ogólnie patrząc na np. taki Icewind Dale czy Baldur 1 i 2 działają jakby były zwykłym hack&slash, a nie d&d. Mnie to trochę irytowało, że niby są kolejki akcji w tych grach z lat 2000, możesz zatrzymywać czas, ale całość jest zbyt "płynna" i nie idzie ustalić kto po kim się rusza w inicjatywie. Więc bardziej to rozpatruję w kwestii zbliżoności do sesji papierowej.

3

@Safrani muszę kiedyś w to zagrać, ale zarzut do d&d o rzut kościami, to tak jakbyś zarzucał jakiemuś Call of Duty, że trzeba strzelać z broni ;P

1

@Azi niestety, nie :(

8

Robiłem wczoraj porządki i znalazłem stare pudełko z takim złotem. Kto jeszcze pamięta te karty w laysach? Szkoda, że już nie dodają takich fajnych gratisów.
https://zapodaj.net/images/2bf1a4b62b5e6.jpg

8

@Arkon Mogę tylko powiedzieć, że wiem na kogo na pewno nie zagłosuję, to kandytat PiS. Kolejnego psa na smyczy prezesa nie potrzeba. Reszta jest sprawą otwartą i zależy od nazwisk.

0

@Arkon Zależy od listy nazwisk, bo chyba nie ma jeszcze oficjalnej.

5

@Arkon To już 25 lat i przez 25 lat ośmieszano ten urząd rok w rok.

2

@Arden Obawiam się tego meczu. Z Bayernem prawie zawsze są ciężary...

2

@kubix05 Jest się z lat 90, jeśli pamiętasz, że radia się zabierało ze sobą, bo kradli.

10

@Safrani Ludzie pewnie negatywnie oceniają głównie, bo to musical. Jakby mnie ktoś na tym forum nie uświadomił, to pewnie też bym zmarnował czas i pieniądze, bo musicale, to nie moja bajka.

2

@Kgorecki2500 też było zimno i padało?

7

Dziś 151 rocznica urodzin Karla Schwartzschielda, niemieckiego astronoma i fizyka, uważanego przez wielu za pioniera współczesnej astrofizyki.


Schwartzschield zajmował się wyprowadzeniem równań pola grawitacyjnego dla powierzchni statycznej sfery, co zostało zwieńczone sformułowaniem tak zwanej metryki Schwartzschielda, czyli opisu zachowania pola grawitacyjnego dla teoretycznego ciała nierotującego podobnego do planety, gwiazdy, czy czarnej dziury, natomiast dla ciał wolno rotujących (jak Słońce czy Ziemia) jest bardzo dobrym przybliżeniem. W efekcie rozwiązał on równania Einsteina dla Ogólnej Teorii Względności, a jedną z powstałych przy tym koncepcji był tak zwany promienia Schwartzschielda. Jest to cecha charakterystyczna dla każdego obiektu posiadającego masę, mówiąca o tym, jak bardzo trzeba byłoby ten obiekt "ścisnąć", aby zaczął być czarną dziurą. Dla takich obiektów jak Słońce wynosi on niecałe 3 km, a dla Ziemi 9 mm, co jest informacją bardzo teoretyczną, bo nie są znane procesy, które mogłyby doprowadzić do takiego ściśnięcia tak relatywnie małej ilości materii. Jednak dla bardzo masywnych czarnych dziur pozwala nam ustalić ich "rozmiar". Mimo że nie jesteśmy w stanie zaobserwować wprost czarnej dziury na skutek braku odbicia przez nią fal elektromagnetycznych (w tym światła), możemy na podstawie jej oddziaływania na otoczenie określić jej masę, a dzięki równaniom Schwartzschielda obliczyć promień, na którego skraju znajduje się tak zwany "horyzont zdarzeń". Wśród tych największych czarnych dziur znajdziemy TON618. Jest ona co najmniej 40 miliardów razy cięższa niż Słońce, a jej promień Schwartzschielda wynosi 390 mld kilometrów, czyli kilkadziesiąt razy więcej, niż promień Układu Słonecznego.
@escarabajo @macio_944 @Kidd @VamosB @baster82

5

Tak wygląda najnowszy huragan zbierający się nad zatoką meksykańską, widziany z pokładu ISS. Modele wskazują, że uderzy w wybrzeże Florydy.


1

@Kgorecki2500 Franciszek Józef I.

0

@RekinLudojad99 Jakbyś przeczytał co napisałem w pierwszym poście, to byś wiedział i nie musiał mnie oznaczać.
PS nie Leffera, a Laffera.

9

Sławomir Mentzen żyje na jakiejś innej planecie. Najpierw mówi o rekordowym deficycie budżetowym, a potem jako jego rozwiązanie proponuje obniżyć podatki.


Biorąc pod uwagę, że obciążenia podatkowe w Polsce są "na lewo" od maksymalnego punktu na krzywej Laffera oczywiście nie ma to za grosz ekonomicznego uzasadnienia. Ciekawe kiedy ktoś zamiast mydlić oczy obniżeniem podatków wkońcu zacznie mówić niewygodną prawdę o redukcji wydatków i niedogodnościach, które się z tym wiążą.

1

@FCBparasiempre 6 kolejek, 7 punktów. Nawet nie chce sobie wyobrażać wyzwisk na tej stronie w kierunku trenera, bo Xavi np. był obrażany za lepsze wyniki.

10

@Kozinho. On chociaż zapewni punkty? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

7

Ciekawostka. Dziś mijają 32 lata od kiedy wydano pierwszą część najbardziej rozpoznawalnej bijatyki na świecie.


Grywało się za dzieciaka.

8

Well yes, but actually no.


0

@okiemtypera_lucaxx95 nie widziałem nigdzie takiej informacji.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?