pax

0

@Rewolucja123
Dlatego napisałem o Pique że się dał wyciągnąc, a samego zawodnika krył Dembele, jednak akcja poszła na konto.... Busquetsa i Roberto. ehhhh

pax

5

Busquets

Dobre zawody Hiszpana, nie rewelacyjne i nie bardzo dobre. Jednak zdecydowanie dobre – niezła gra w środku pola „wyłapując” bezpańskie piłki, w większości sytuacjach nieźle się ustawiał, w defensywie niestety były sytuacje w których przysnął. W ofensywie starał sie grać nieszablonowo i kreatywnie, rozdzielał piłki na boki, jak i między linie, ciekawe próby przerzutów za które trzeba pochwalić, choć nie wszystkie były celne.

Już w pierwszej minucie przejmuje bezpańską piłkę

2:41 dobre przejście środkiem

4:51 wygrany pojedynek główkowy i zgranie do de Jonga

7:16 Busi blokuje groźne dośrodkowanie z prawej strony, na tyle szczęśliwie że nie strzela bramki samobójczej.

10:06 napędzające akcję podani do Ansu w środkowej strefie

10:15 przegrany pojedynek główkowy w środkowej strefie

10:22 przejęcie w środkowej strefie

11;15 za łatwo gubi krycie, gdy Betis w przewadze 2 na1

14:28 dobre, wertykalne zagranie do Griezmana

16:14 dobry napędzający przerzut do Dembele

17; 38 łatwo ograny w środkowej strefie

25:23 dobry pomysł i posłanie prostopadłej piłki do Dembele ale zbyt lekko

29:35 niezbyt dokładne wybicie, ale sam po sobie poprawił

35:58 przechwyt

46:07 dobre podanie między liniami do Leo (ale akcja bez historii)

49:27 przejęcie w środkowej strefie

53:45 odzyskuje piłke przed polem karnym i jest faulowany

64:50 dobre wypuszczenie Dembele na skrzydle

67:50 dobry pomysł, i przerzut za linię do Leo, ale trochę za mocno

68:44 przejęcie w środkowej strefie

69:15 napędzający przerzut do Alby

69:30 świetny przerzut do Trincao na sam na sam, ale Portugalczyk nie opanował

71:40 i 76:30 rozciagnięcie do Alby

78:42 odbiór wślizgiem na własnej połowie



Co do sytuacji w której redakcja napisala tekst o strusiu pędziwietrze. Sam napisałem, że Busi nawet się nie ruszył co było prawdą, ale to nie Busquets krył zawodnika Betisu, ale Dembele. Który najpierw go kryje a potem go zostawia podchodzac do następnego i nie zauważył, że tamten mu uciekł. W tej akcji Pique dał sie wyciagnąc z swojej strefy a Dembele zostawił gracza Betisu ktorego krył, Busi kryjąc innego zawodnika mial ulamki sekundy reakcji na to, że Dembele zostawia gracza, ale wina Busiego.

https://ifotos.pl/z/qqenpep

https://ifotos.pl/z/qqenpeh

Przy pierwszej bramce był jednym z nielicznych którzy wrócili, wydaje się że asekurował zamykając korytarz podania, jednak niefortynny rykoszet się przebił. Czy mógł lepiej pokryć Moreno, który i tak nie dotyka piłki polu karnym, watpię. Przy drugiej bramce, ciężko byłoby mu dogonić Morona, gdyż zawodnik Betisu był w lepszej pozycji wyjściowej, ale chcociaż mógł sprobowac pobiec, czego nie zrobił.

Ogólnie dobre zawody choc nic poza tym. Jednak gra w kreacji mogła się podobać. Szkoda, że nie wszyscy to doceniają.

pax

3

@VenoM
Jest nowy trener i nowa taktyka. Teraz jest tak że na prawej stronie jest tylko Dembele i Roberto a Dembele sam kończy akcje pzreważnie schodząc do końcowej linii więc nie ma możliwości wejścia na obieg.
Nie rozumiem co piszesz bo z twoich słów wynika że Roberto nie szła gra z ... pseudoskrzydłowym Roberto. Napisz raz jeszcze, bardziej zrozumiale. Chętnie odpowiem.

pax

3

@Iberatista
Ale odpowiadam, dla mnie nie ma znaczenia który zawodnik gra, staram się oceniać wszystkich równo - czy to Alves, Montoya, Vidal, Semedo, Roberto czy Dest. Od lat analizowałem tą pozycję i tak zostało.

pax

4

@michal26
Przy akcjach oskrzydlających nominalnie lewy boczny obrońca i lewy defensywny pomocnik schodza na środek. Tak gramy od wielu lat. To była pozycja de Jonga. Przy pierwszej bramce olał powrót i sędzia który miał do niego straty z 8 metrów wyprzedzila go o kilka metrów.

pax

8

@Iberatista
Nie tyle ulubiona co robie analizy od pnad 7 lat tej pozycji, więc wiem jaka jest taktyka wprowadzan przez trenerów, jak zmieniają się zadania boiskowe. Wzieło się to z niezasłużonego hejtu wobec Alvesa i tak to trwa :)

pax

0

@VenoM
Piszesz o Roberto czy o Dembele ?

pax

18

Czasem nie zrozumiałe są dla mnie oceny de Jonga i Busquetsa i omijanie pewnych zagrań Holendra, przez co moim zdaniem pompowana jest jego ocena. Busi 6 strat a de Jong 12, Busi 5 interwencji a de Jong 4. Busi grał dużo bardziej wertykalnie, starał się grać kreatywnie posyłając piłki do wychodzących zawodników co u de Jonga kuleje, gdyż Frenkie jest zawodnikiem lubiącym grać piłką, więc zamiast podać do wychodzących zawodników często ją holuje spowalniając akcje (sytuacja w 9’ minucie znamienna gdy wychodzi Dembele na sam na sam a de Jong spowolnienie i brak podania). To nie tylko przytyki w stronę Busquetsa jak ten o strusiu pędziwietrze (chociaz i słuszny przy tej akcji). Jednak czy na taki sam redakcja się zdecydowała przy pierwszej bramce, gdy kilkanaście lat starszy sędzia wyprzedza o kilkanaście metrów de Jonga który truchta do obrony, a bramka pada z miejsca którego on powinien zabezpieczać. Oczywiście ani żartobliwy przytyk się nie znalazł, ani wzmianka o jego braku powrotu.

Przy drugiej bramce również Frenkie nie jest bez winy – nie kryje nikogo, nie skraca kąta ewentualnego uderzenia, nie zamyka korytarza, nie kryje wchodzącego Morona, a redakcja pisze w tym miejscu o ewentualnym heroizmie. Wystarczyłoby dobre ustawienie a nie bieg do zawodnika z piłką w sytuacji w której i tak nie było szans go pokryć. Takich przykładów na nie równomierne rozkładanie strat, kreacji w ofensywie, nieszablonowych zagrań jest więcej. To tylko taka drobna uwaga z mojej strony.

pozdrawiam


pax

19

Roberto

W pierwszej połowie często grający jako trzeci stoper, co ograniczało jego poczynania ofensywne.

https://ifotos.pl/z/qqenppn

Dodatkowo gra z Dembele, który gra prawie na linii bocznej (a nawet poza boiskiem:)) nie dawała szansy na wejście na obieg (o czym już pisałem przy newsie o Descie), gra kombinacyjna z Francuzem też zbytnio nie istniała.

https://ifotos.pl/z/qqenppw

https://ifotos.pl/z/qqenpps

https://ifotos.pl/z/qqenppa

W większości podań więc Sergi oddawał piłkę do Dembele do przodu po czym zostawał zabezpieczając tyły. Te wejścia do przodu w pierwszej połowie można policzyć na palcach jednej ręki, a zapewne jeszcze by palców zostało.

Mimo dissu jaki sie na niego wylał w trakcie i po spotkaniu z działań defensywnych spisywał się nieźle. Faktycznie, większość akcji Betisu szła prawą stroną Barcelony co było spowodowane przewagą liczebną w tej strefie bo Dembele notorycznie nie wracał do obrony, źle się ustawiał lub odpuszczał krycie. Roberto chyba nie przegrał rywalizacji jeden na jeden bo rywal nie wchodził z nim w pojedynek a przeważnie oddawał do kolejnego zawodnika. Oprócz tego, że krył całą stronę boiska to dodatkowo zdarzało się że zabezpieczał środek obrony przy przesuniętej obronie i braku stoperów. Już w 1 minucie był na pozycji stopera, przy braku kogokolwiek na prawej stronie.

https://ifotos.pl/z/qqenppq

06:09 dobrze ustawiony zmusza do wycofania

07:02 Początkowo ucieka mu zawodnik, zdążył jednak wrócić i blokuje go od wejścia w pole karne, podaje do kolejnego w strefie – Dembele nie zdążył wrócić. Będąc samemu i mając dwóch zawodników strefie, nie był w stanie zablokować dośrodkowania, na szczęście zrobił do „szczęśliwie” Busquets.

https://ifotos.pl/z/qqenphp

08:32 Przechwyt na wysokości pola karnego



12:35 Pressing i wybicie piłki spod nóg rywala

12:43 zablokowanie podania

16:00 Roberto kryje od linii, Pique wychodzi niepotrzebnie za wysoko, Moreno wystartował z drugiej linii, Dembele nie podąża za Moreno mimo że wcześnij on go krył, Busi nie wystartował.

https://ifotos.pl/z/qqenphh

18:28 „czyści” głową w polu karnym

20:31

Początkowo Dembele gubi krycie, zawodnik mu ucieka, Roberto 2:1 , ale Dembele zdążył wrócić jednak nie zablokował dośrodkowania zawodnika którego przejął – Tello.

https://ifotos.pl/z/qqenphx

35:54 Dobre wybicie, ale bez przejęcia

37:31 pokazuje sie Albie w polu karnym, następnie pokazuje się de Jongowi w polu karnym – nie dostaje podania

38:10 Dembele kryje Moreno, Roberto stoi na pozycji, Moreno ucieka Dembele który się zagapił, poszło dośrodkowanie i strzał Tello.

https://ifotos.pl/z/qqenphn

41:33 dobre podłączenie się i podanie do Dembele

43:40 przechwyt i faulowany rozpoczynając kontrę

48 minuta – akcja bramkowa Betisu, Roberto dobrze ustawiony, cały czas zmuszony kryć dwóch zawodników.

https://ifotos.pl/z/qqenphe

46:32 wejście w pole karne po podaniu od Dembele, jednak jego dośrodkowanie zablokowane

49:34 złe podanie na środek boiska, strata, ale sam odzyskuje po trzech sekundach piłkę przechwytem

53:44 pojedynek 1 na 1 z Tello, blokuje strzał byłego zawodnika Azulgrany

64:35 mimo, że Pique kryje Moreno, moim zdaniem złe ustawienie pozwalajace na podanie do zawodnika Betisu

67:44 wejście w pole karne, ale Leo niecelnie zagrywa

72:37 blokuje podanie na skrzydle

72:50 przy drugiej bramce dla Betisu powinien ruszyć za uciekającym Moronem, ma część współudziału przy straconej bramce

81:22 ładnej urody asysta do Leo

88:25 wrzutka w pole karne, Pique przyjmuje ale jest tyłem do bramki

89:00 asysta do Pedriego

90: 50 niedokładne podanie na połowie Betisu, strata

91:25 podaniem uruchamia w polu karnym Trincao.

Podsumowując kolejne dobre zawody, w obronie w większości sytuacjach zmagał się z przewagą liczebną przeciwników co prokurowało sytuacje dla Betisu, przy pierwszej bramce zrobił co mógł mając dwóch zawodników do pokrycia, przy drugiej jednak jak już udało się przebic piłkę z kleszczy Pique-Roberto to powinien wystartować za Moronem, a tego nie zrobił. W ofensywie w pierwszej połowie mało widoczny ze względu na ustawienie i grę Dembele w drugiej połowie dwie asysty i prawie trzecia ze spalonym, plus zupełnie inna gra z Trincao niz z Dembele.


pax

1

@insp1re
Akurat przy objechaniu Daviesa wskazywałem na przegrany pojedynek Nelsona i .... nie upilnowanie strzelca bramki Kimmicha przez de Jonga, bo Frenkie krył tą strefę i dał siebie wyprzedzić :)
Więc jeśli brać sytuacje analogicznie to sam widzisz....


Większa wina Semedo i mniejsza Jonga a tutaj ... podobnie, kogo krył de Jong?
Jaki kąt skrócił, skoro zawodnik mijał Lengleta od strony linii końcowej i sam sie tak ustawił a de Jong był 2-3 metry dalej - więc ani nie skrócił kąta strzału, ani nie zamknął korytarza podania, ani nie pokrył zawodnika wchodzacego.

pax

0

@Hanok
Popatrz chociaż na pierwszą bramkę, od de Jonga to o kilkanaście lat starszy sędzia był szybszy o kilkanaście metrów

pax

0

@NaFazieHitman
Fajne, dobre pomysły szkoda, że prawie wszystkie minimalnie nie dochodziły do celu, chociaż ta do Trincao to powinna być asysta.

pax

1

@Janiama
Może je nidokładnie sprecyzowałem - kto z tej dwójki szybciej wraca do obrony?

pax

0

@Alfonsinio
W której sytuacji pokazał z Realem? Frenkie by chociaż powalczył? To czemu nie powalczył ?
https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9176327#comment-9176327

pax

0

@ksobi
No popatrz, a w meczu nie potrafi. To mu Valverde ucieknie, to mu Modric ucieknie, to z Alaves odpuści, to wczoraj wróci ostatni.

pax

0

@dariooo
Czyli dobiegł do pola karnego, czyli juz wrócil, co nie każdemu w tej akcji sie zdarzyło. Przeciez możesz miec odmienne zdanie, po co te nerwy i wulgaryzmy? Krył od piłki, ale poszedł rykoszet i piłka przeszła pomiędzy nim a Pique. To nie ten zawodnik strzelił bramkę, a pójście za zawodnikiem i tak byłoby sytuacją spóźnioną, dodatkowo straciłby piłke z oczu, dodatkowo pilka była w zasięgu Pique i Lengleta, którzy poprzez rykoszet spóźnili się z interwencją. W tej akcji canales jest przed Busquetsem, więc jak miał go kryć?
Popatrz jak głęboko idzie rykoszet, Busquets nie miał szans aby go zgarnąc.
https://ifotos.pl/z/qqexarh
https://ifotos.pl/z/qqexarr
Przecież możesz dyskutować i miec odmienne zdanie, po co komus coś zarzucać, nie mając potwierdzenia? Jeśli uważasz, że cos źle przeanalizowalem możesz to napisać, jesli uważasz, że de Jong jednak wrócił do obrony i zajął odpowiednią pozycję mozesz to napisać.

pax

1

@Rewolucja123
Co do Pedriego napisałem, że zwolnił w biegu do obrony, bo w stosunku do Busiego i Pique biegł wolniej. On jednak był tym skrajnym lewym pomocnikiem i dopiero zbiegał na środek widząc, że de Jong nie kwapi sie do obrony. Co do Lengleta to widać, że go pilka zaskoczyła, najpierw rykoszet, potem Pique sie z pilka mija, potem Canales się z nią mija i ułamki sekundy na reakcję, chociaż był najbliżej piłki.

pax

17

@victor
USA i widmo socjalizmu, idee Marksa i Engelsa. Co ta TV i internet robia z ludzi. Wskaż w programie Bidena rewolucję proletariacką i chociażby pozbycie się własności prywatnej i kolektywizację.

pax

6

„JAK TO SIĘ STAŁO”


Pierwsza bramka z Betisem

Akcja Betisu zaczyna się od złego podania i straty Dembele, następuje przejęcie przez Betis.

https://ifotos.pl/z/qqexahp

Prawie wszyscy zawodnicy Barcelony w momencie rozpoczęcia akcji przez Betis znajdują się na lewej połowie boiska, z prawej jest tylko sam Roberto.

https://ifotos.pl/z/qqexahh

Pique wychodzi do próby przejęcia na połowie rywali próbując pressingu, jednak jest ona nieudana i piłka przechodzi do zawodnika Betisu na prawej stronie.

https://ifotos.pl/z/qqexahr

Nawet przy nieudanej interwencji Pique sytuacja nie wydaje się bardzo groźna. W samej linii obrony jest sytuacja 3 na 1 na korzyść Barcelony, ale rywale mają przewagę z prawej strony. Do powrotu do defensywy zmierza Pique, Busquets, Pedri, de Jong a nawet Griezmann, co powinno wystarczyć na spacyfikowanie akcji Betisu.

https://ifotos.pl/z/qqexahx

Jednak do obrony szybko biegnie jedynie Pique i Busquets oraz „w miarę” Griezmann który miał jednak najgorszą pozycje wyjściową, Pedri zwolnił a de Jong, który byłby kluczowy w tej sytuacji jedynie robi przebieżkę. W konsekwencji olewa powrót a różnica w biegu między nim a nawet sędzią wynosi kilkanaście metrów. Roberto cały czas jest w sytuacji 2 na 1 i blokuje od bezpośredniego wejścia w pole karne Canalesa.

https://ifotos.pl/z/qqexahn

https://ifotos.pl/z/qqexahe

Ten jednak wypuszcza na skrzydle Tello. Roberto zostawia Canalesa i próbuje przejąć Tello, jednak ma małe szanse na dobrą interwencję. Będąc spóźnionym i tak próbuje blokować dośrodkowanie, piłka trafia go w nogę i po rykoszecie „idzie” przez pole karne.

W polu karnym od piłki próbuje kryć Pique i Busi, jednak piłka po rykoszecie zmieniając trajektorię przechodzi między nimi, Pique próbuje ekwilibrystycznie ją wybić ale się z nią mija, zaskakuje ona również Canalesa, który też w nią nie trafia, ta sytuacja zaskakuje Lengleta który też nie jest w stanie skutecznie interweniować. Dopiero nadbiegający z drugiej linii Sanabria strzela gola ze środka pola karnego. Patrząc, że mało zwrotny Pique i Busquets zwany „wozem z węglem” zdążyli wrócić a de Jong nie i środek przed polem karnym został bez zabezpieczenia.

https://ifotos.pl/z/qqexahw

https://ifotos.pl/z/qqexahs

Jeżeli miałbym tu wskazać głównych winnych tej sytuacji, to brak asekuracji prawej strony, co jest nagminne w tym sezonie (ze względu na ustawienie, taktykę – przy 4-4-2 czy 4-3-3 zawsze był pomocnik na boku (Ivan lub Vidal ), oraz spóźniony powrót zawodników drugiej linii. Pique niepotrzebnie wyszedł do próby odbioru, ale nie była to jakoś mega groźna sytuacja, jeżeli drużyna wykonałaby powrót i ustawiła się rzetelnie nie byłoby sprawy. Chociaż po tej interwencji musiał w polu karnym szukać właściwego ustawienia co mogło skutkować złą interwencją (jednak rykoszet ma to do siebie że nawet przy dobrym ustawieniu się go nie spodziewasz), Roberto krył cały czas całą prawą stronę i dwóch zawodników, czy mógł inaczej się ustawić? Przede wszystkim musiał kryć zawodnika z piłką i szczególnie jeśli on był bliżej bramki, czy mógł lepiej się ustawić do zablokowania piłki? Wątpię, po pierwsze musiał zmienić krycie, więc już na wstępie był spóźniony, po drugie sam kierunek dośrodkowania był dość zaskakujący, gdyż Tello miał odsłonięty korytarz podania do przodu a podawał do tyłu a Roberto nie widział jak są ustawieni pozostali zawodnicy Betisu. Niewiele brakło, aby zablokował podanie, jednak wyszedł rykoszet. Jeżeli ktoś chce winić Roberto ma do tego prawo. Lenglet miał chyba najlepsza pozycje do wybicia piłki, jednak zaskoczył go fakt, iż piłka przeszła przez Pique i Canalesa i spóźnił się z interwencją. Jeżeli Pique i Busquets wrócili a nie należą do najszybszych zawodników to wystarczyłoby aby drugi pivot biegł z taką samą szybkością jak wolny stoper i „wóz z węglem” Busi, jednak tak się nie stało i zrobiła się wielka dziura przed i w polu karnym co wykorzystał Betis.

Przed spotkaniem z Realem w felietonie pisałem o tym, co się wydarzyło przy pierwszej bramce: „Przeniesienie ofensywnego ciężaru gry na lewą stronę i mnogość zawodników w tej strefie skutkują częstym zmaganiem się Roberto z przewagą liczebną przeciwnika. Zwłaszcza po stracie piłki w środkowej strefie boiska. Poprzez rotację pozycji w ataku wydaje się, że do wsparcia w obronie prawej strony biegną aktualnie najbliżsi zawodnicy (nie ma znaczenia, czy jest to Griezmann, Coutinho, Busquets, czy De Jong). Druga linia dobrze się przesuwa, co na słabsze zespoły wystarcza, ale z pewnością nie na zespoły z europejskiego topu, gdyż piłka jest szybsza od każdego zawodnika, a brak asekuracji może słono kosztować”.



Wcześniejsze stracone bramki w tym sezonie.

Liga hiszpańska

1. https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9186040#comment-9186040

2. https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9186197#comment-9186197

3. https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9176327#comment-9176327

4. https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9183509#comment-9183509

5. https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9186399#comment-9186399

6. https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9222237#comment-9222960



Liga Mistrzów

https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9206048#comment-9206048




pax

4

@Dejvo
Wczoraj przegrał bieg ze starszym o kilkanaście lat sędzią przy pierwszej bramce. Busi wrocił a de Jong potruchtał.

pax

3

@Coutinho007
No tak, ale ma "swojego" trenera", ma specjalnie dla niego ustawiona taktykę i nie jest to jego pierwszy sezon. Jednak oprócz słabego rozegrania, to widzę te truchtanie do obrony i odpuszczanie krycia. Wczoraj przy pierwszej barmce SĘDZIA go wyprzedził o kilkanaście metrów!!!

pax

3

@AlexDark00
OK, masz takie zdanie, ale dlaczego? Busi lepiej rozgrywa, jest barzdiej kreatywny w rozegraniu, gra szybsza piłke bo jej nie holuje, w obronie lepiej sie ustawia choc jest mniej zwrotny, lepiej wraca. Takie jest moje zdanie.

pax

4

@Coutinho007
Jednak analizuję stracone bramki w tym sezonie i brak powrotów de Jonga i truchtanie jest nagminne.

pax

2

@AlexDark00
Niestety, ale tu sie mylisz, przeważnie jest to de Jong :(

pax

3

@Coutinho007
No właśnie... jak się chce. Tylko przeważnie mu sie nie chce :(

pax

1

@Keson , @nwchades , @koziar
Zadam je może inaczej, kto z dwóch pivotów szybciej biega do obrony, gdy trzeba wracać ?

pax

6

@VenoM
No widzisz, jak mozna byc monotematycznym i zapatrzonym w jednego byłego zawodnika :)

pax

0

@koziar
Prosiłem o merytoryczne komentarze :)

pax

0

Kto według was szybciej biega Busquets czy de Jong?
Prosiłbym o merytoryczne komentarze :)

pax

0

@michal26
Dlatego nie byłem pewny, więc pisałem z góry z zastrzeżeniem :)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?