pax
Redaktor serwisu FCBarca.com
Dołączył/a: sierpień 2012
159 obserwujących
6 obserwowanych
Redaktor serwisu FCBarca.com
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
14
@FutbolToMagia
"aktualnie top3 świata na swojej pozycji" - "Można sobie pisać co się chce" - poprosiłbym jakies argumenty do tego twierdzenia. Jak narazie był numerem jeden tylko w liczbie strat spowodowanych odbiorem przeciwnika w LL.
"Świetnei gra 1 na 1", wszyscy wiemy jak gra - Davies czy Carrasco nam to pokazali, ale nie tylko oni.
"nie traci piłek" - ??, obrońca liderujący pod względem strat.
"wie kiedy strzelić" - tzn. chyba wie kiedy nie strzelić. Chcesz napisać, że to urodzony snajper?
"jest piekielnie szybko" - zgadza się, tylko szkoda, że w obronie przegrywa większość pojedynków biegowych.
2
@martin3131
Proszę przeczytaj FAQ
0
@Janek_7
Współpraca Semedo-Dembele patrz FAQ 1
1
@Peciak
Może jak znajdę czas to zrobię, ale na dole masz pokazany opis gry Dembele-Semedo. Sprawdzałem zaróno podania, przerzuty jak i heatmapy i Nelson nie był pokrzywdzony w ofensywie - dostawał porównywalną liczbę piłek na skrzydło jak Alba. Tylko Alba wie co z piłką zrobić, a Nelson nie.
1
@Ramek
Poprostu napisz z czym się nie zgadzasz :)
2
@4Fabregas4
Pep chce Semedo?? Ostatnio był news że Guardiola woli Roberto od Semedo. Najbardziej wartościowe w moim tekście nie sa moje słowa, ale wklejone linki które pokazują wszystko.
2
@Turio
MOja mała prośba, przeczytaj mój post na dole, gdzie wyszczególniłem i opisałem te kwestie o których piszesz i tam masz kontrargumenty. Nie wiem czemu piszesz o Roberto że przeważnie nie zdązy wrócić za zawodnikiem, gdy tym który się sóżnia w defensywie i nie wraca za zawodnikiem lub przegrywa pojedynki biegowe jest Nelson - polecam zobaczyć wszystkie linki które zostały wklejone do felietonu.
Problem i słabość w ocenie Nelsona w stosunku do roberto jest taka, jak najdroższy kwotowo obrońca Barcelony przegrywa walke na swojej nominalnej pozycji z nominalnym pomocnikiem. To nie chodzi, że Roberto jest dobry na tej pozycji bo niejest, po prostu Nelson jest tak słaby.
3
@kibic1899
No nie bardzo, gdyby tak było jak piszesz że to niewykorzystanch sytuacje Griezmana, Suareza, Dembele, Messiego. Tylko Semedo jest jednym z najgorzej kreujących bocznym obrońcą w lidze hiszpańskiej, ktoś te piłki tym ofensywnym graczom powinien dogrywać, a jest to rola w Barcelonie m.in. bocznych obrońców, z których najsłabszy jest Nelson.
Nie rozumiem stwierdzenia że na prawej stronie jest przeważnie sam, każdy boczny obrońca ma taką sytuacje w Barcelonie.
3
@panczo
Jak zawala atak to nie wygrywamy, jak zawala obrona to przegrywamy.
4
@pax
11. Gra słabo, ale na rynku nie ma nikogo lepszego.
Gra przez te 3 lata Nelsona w Barcelonie moim zdaniem jest to gra zawodnika z 4 dziesiątki na świecie, nie wierzę że nie dałoby się w tym czasie wyciągnąć kogoś z top30. Nigdy nie bawię się w sprzedawanie czy kupowanie zawodników bo to trochę infantylne (ale rozumiem taką menadżerską zabawę niektórych) i Nelsona też nie sprzedaję, pokazuję jedynie, że spokojnie byli na rynku gracze którzy grali dużo lepiej przez ostatnie 3 lata. Nie trzeba od razu celować w Arnolda i pisać że jest nie do wyjęcia, ale był „prawie nasz” Emerson, czy Wague, który tak naprawdę nie otrzymał szansy pokazania się w Barcelonie (3 spotkania w LaLiga) a w Nicei w 198 minut gry zanotował 2 asysty i 5 kluczowych podań, czyli więcej niż Nelson w całym drugim sezonie w Barcelonie w LaLiga.
12. Nie może się rozwinąć bo trenerzy na niego nie stawiają i nie grał regularnie.
Najdroższy kwotowo transfer obrońcy Barcelony w historii, nie potrafił sobie w ciągu 3 lat wywalczyć pierwszego składu w Barcelonie z przeciętnym pomocnikiem, to raczej świadczy na niekorzyść Nelsona. Dodatkowo Roberto miał w tym czasie 5 kontuzji z czego 3 z nich trwały po kilka tygodni. Nelson jednak nie potrafił tego wykorzystać tak jak: Lenglet kontuzję Umtitiego , Vidal kontuzję Arthura, czy Ansu kontuzję Dembele itd. 3 lata treningów z pierwszym zespołem, 8500 minut na boisku, udział w ponad 120 spotkaniach. Nie można mówić, że trener nie dał mu szansy, że go pomijał, że nie mógł się wykazać, pokazać swoich umiejętności. Aleix, Montoya, tylu szans nie otrzymali a prezentowali się lepiej a Wague nie można powiedzieć, że dostał szanse. Prawie 27 lat, 3 lata w jednym z najlepszych klubów świata, dziesiątki tysięcy godzin na treningach i Nelson nie zrobił progresu, wciąż wydaje się jakby był ten sam zawodnik jaki przyszedł do Barcelony, któremu trzeba tłumaczyć taktykę, schematy, któremu Pique, Roberto, Vidal, Rakitic musieli pokazywać palcem na boisku kogo ma kryć.
3
@pax
10. Każdy kto krytykuje Nelsona (szczególnie pax) ma osobisty stosunek do Semedo, po prostu go nie lubi (kiedyś były zarzuty, że redakcja i ja to rasiści bo widzą słabą grę Nelsona, tak jak większość komentatorów, analityków piłkarskich, portali itd.).
Nikogo nigdy nie krytykowałem bo mam do niego jakiś osobisty negatywny stosunek, zawsze jeśli uważałem, że gra zawodnika jest słaba to pisałem o grze a nie o zawodniku, wskazując elementy gry w których zawodzi. Co do Semedo to nigdy go nie obrażałem, nie wyzywałem, nie sprzedawałem, wiele osób mnie atakowało, bo pokazywałem konkretne sytuacje, wskazywałem konkretne braki taktyczne, konkretne błędy indywidualne, słabe statystyki a mniej wyrażałem opinię, wiadomo że z opinią można dyskutować z faktami już nie za bardzo, dlatego tyle jadu się wylewało zawsze. Jednak ja do Nelsona nigdy nic osobistego nie miałem. Pokażę kilka swoich komentarzy które zebrałem na szybko, aby wskazać, że nie chodzi o osobę Semedo (bo mam do niego neutralny stosunek jak do każdego innego zawodnika a nawet pozytywny) ale o jego grę. Jestem kibicem klubu a nie zawodnika. Jeżeli moim zdaniem Nelson grał dobrze, zawsze pisałem pozytywnie wobec niego. Jednak moim zdaniem tych dobrych spotkań było bardzo mało, więc i tych komentarzy było stosunkowo mniej.
- „Najlepszy Pique, bardzo dobrze też Semedo i Lenglet, dobry Leo i Ivan w drugiej połowie”.
- „Semedo dzisiaj najlepszy mecz w sezonie (choć też gra nie była idealna) ale bardzo dobre spotkanie”,
- „To nie był występ w obronie na 1 Semedo moim zdaniem. Zaliczył kilka dobrych odbiorów, tym razem prawie zawsze był dobrze ustawiony, zablokował dwa strzały, w tym jeden groźny”.
- „Kontuzja Nelsona to zła wiadomość dla Barcelony. Nie upatrujmy tu pozytywów w szansach dla Wague, czy powrotu Roberto na PO. Kontuzja zarówno w kontekście indywidualnym jak i drużynowym to zawsze zła wiadomość. Oby szybko wrócił do treningów”.
- „Może uda mi się dzisiaj ocenić każdego gracza. Oceniłem pierwszą połowę u Semedo na 8 i byłem pod wrażeniem gry i pewnej lekkości”.
- „Pisałem, że ja bym podniósł ocenę Semedo” (w stosunku do oceny redakcji).
- „W ostatnim meczu z napoli gdzie zrobiła sie nawalanka personalna wnioskowałem o podniesienie oceny Semedo, [...] Co do Nelsona wcześniej dałem mu 6,5 a w opisach podkreślam jego dobrą grę z Griezmanem o czym wcześniej nikt nie pisał”.
- „Akurat tu Semedo bym nie krytykował za spalenie, on dobrze wyszedł, raczej Leo minimalnie spóźnił podanie”.
Itd.
Sam już byłem nazywany hejterem Iniesty, Alby, Mascherano, Arthura, Rakiticia, Villi a nawet de Jonga (o ostatniej trójce napisałem także dość krytyczne felietony https://www.fcbarca.com/50574-hiszpanska-gwiazda-barcelonski-przecietniak.html, https://www.fcbarca.com/65757-okiem-kibica-rakieta-jeszcze-nie-odpalila-houston-czy-mamy-problem.html, https://www.fcbarca.com/94367-frenkie-de-jong-przyszlosc-barcelony.html
). Co do Nelsona np. 2-3 krotnie wnioskowałem do redakcji o podniesienie mu oceny. Dostrzegam słabszy okres w karierze zawodnika i o tym przeważnie jako pierwszy piszę (tak samo gdy zawodnik robi postępy i widać progres formy), jednak przeważnie pisząc oceny odnoszę się do konkretnego spotkania. Mając obiektywne kryteria mogą widzieć w jakimś przedziale czasowym progres czy regres gry. Nie mam/miałem problemu napisać, że Iniesta (chociaż jest i zawsze będzie symbolem, legendą i crackiem) miał słabszy okres gry, czy wskazywać słabą postawę w jakimś spotkaniu Ivana, Alby, Busquetsa czy Mascherano by potem w kilku kolejnych ich chwalić, bo zagrali świetne spotkania. Tak jest z Nelsonem, nie mam problemu go chwalić, jeśli zagra dobrze w spotkaniu, problem jest, że nie za wiele było takich spotkań po których można byłoby go chwalić.
Co do częstego odnoszenia się do prawego obrońcy, bo taki zarzut tez się pojawił. Oceniam czy odnoszę się do ocen od co najmniej przegranego finału CdR z Realem (chociaż było to już znacznie wcześniej). Wiele osób upatruje sobie pewnych graczy i hejtuje lub hypuje swoich nielubianych/ulubionych zawodników. Wtedy ciągnie się strumień negatywnych lub pozytywnych kłamstw na ich temat (powstają stereotypy t.j.: „wrzutki Alvesa na dach”). Jednym z pierwszych tak traktowanych był Alves i od brania go w obronę przez lata baczniej przyglądam się bocznym obrońcom https://www.fcbarca.com/66493-okiem-kibica-dani-alves-futbol-w-rytmie-samby.html. Przez lata poznałem zasady i schematy panujące u każdego trenera w Barcelonie na tej pozycji, każdy mecz analizując 2-3 razy, porównując i analizując ruch bocznych obrońców, zadania boiskowe. Dlatego, jak pisano cynicznie o wrzutkach Alvesa w każdym meczu na dach Camp Nou pytałem kiedy to było, bo robiąc np. zestawienie wrzutek Alvesa przez kilka miesięcy takowych nie było, ale mimo to takie komentarze były non stop. Podobnie zdarzało się jak wymyślano na temat Gomesa (krytykując go za spotkania w których nawet nie grał) czy Ivana w jedną stronę lub Arthura czy de Jonga w drugą. Dlatego opisując grę zawodnika skupiam się na jego grze minuta po minucie, opisując wszystkie najważniejsze zagrania, ogólnym opisie gry (z piłką, bez piłki, ustawienie itd.) i statystykach. To, że częściej robię oceny w kontekście bocznych obrońców, szczególnie prawej strony to nie jest kwestia „uwzięcia się” na Nelsona ale wcześniejszej i głębszej analizy tej pozycji od czasów gry Alvesa. Po prostu baczniej przyglądam się prawej stronie od co najmniej 7-8 lat, czyli zanim Semedo nie było w drużynie. Dlatego jako pierwszy zauważyłem jego przesunięcie na fałszywego skrzydłowego w ataku pozycyjnym.
3
@pax
8. Nelson gra dobrze, ale jak zespół gra źle to jemu samemu jest ciężko i dostosowuje się do poziomu drużyny.
Oznaczałoby to, że jak drużyna gra dobrze to i Nelson powinien tak grać, czy wtedy już ma się nie dostosowywać? Jak drużyna wygrywa pięcioma bramkami, miażdży przeciwnika to Nelson powinien być tym walcem na skrzydle, a wszyscy wiemy, że tak nie jest. Wkład Nelsona w zwycięstwa drużyny w ciągu tych trzech lat był bardzo znikomy. Liczba bramek i asyst jest najgorsza wśród bocznych obrońców Azulgrany w ciągu ostatnich 20 lat. Oczywiście można być świetnym obrońcą i głównie skupiać się na obronie i tym pomagać drużynie, ale tu chyba nikt nie ma wątpliwości, że destrukcja Nelson też delikatnie mówiąc nie powala. Łatwo zrzucić winę na cały zespół, gdy drużyna gra słabo, jednak gra zespołu składa się z drobnych elementów którymi są zagrania poszczególnych zawodników. W meczu z Bayernem cały zespół zagrał słabo, ale to błędy Nelsona przyczyniły się do utraty co najmniej 4 bramek i jak pokazałem nie tylko w tym spotkaniu.
9. Nelson gra świetnie w reprezentacji, z Portugalią zdobył brąz Pucharu Konfederacji i złoto Ligi Narodów, więc to Barcelona jest dla niego za słaba. Inny trener, inna taktyka i Nelson błyszczy.
Przygotowując się do tego tekstu, jeden z userów zwrócił mi uwagę, aby sprawdzić grę Nelsona w reprezentacji. Obejrzałem więc spotkania z Pucharu Konfederacji i Ligi Narodów z Nelsonem. Niestety grał jeszcze gorzej niż w Barcelonie. W akcjach ofensywnych praktycznie w ogóle nie uczestniczył. W stosunku do bardzo słabych statystyk ofensywnych w klubie to w reprezentacji jest jeszcze słabiej – brak asyst, brak bramek, dwa kluczowe podania z czego jedno to wycofanie na 30 metr. Lepiej jedynie było w bezpośrednich odbiorach, ale jeszcze gorzej w przechwytach, zablokowaniach, pojedynkach główkowych itd. Bardzo słaba współpraca ze skrzydłowymi, szczególnie z Ronaldo który szczególnie w finale LN grał dużą część spotkania jako prawo-skrzydłowy. W półfinale Pucharu Konfederacji Chicharito, mimo krycia Nelsona wszedł na skrzydło, po czym wszedł w pole karne i dograł (i tak padł jedyny gol dla Meksyku – komuś może przypomnieć akcję Daviesa).
3
@pax
6. Nelson gra jak Abidal przy ofensywnie ustawionym Albie, on zajmuje się głównie defensywą.
Nelson tak samo jak Alba idzie do przodu (a nawet częściej). Wystarczy popatrzeć na heatmapy (z trzech lat). Tak samo dostaje piłki, ale nie jest tak widoczny jak Alba i dlatego wiele osób uważa go za bardziej wycofanego obrońcę. Nie jest widoczny bo nie wchodzi w pole karne, bo nie dogrywa piłek w pole karne, bo nie zalicza asyst czy kluczowych podań. Jeśli Semedo byłby tak wycofanym obrońcą to chociażby po przerwie spowodowanej koronawirusem byłby na obronie, gdy Barcelona traciła bramki a jego na obronie nie było. Nelson wtedy był wysoko z przodu. Podobnie przed pandemią Nelson często wchodził na skrzydło, jednak jakości w tych wejściach gdy dostawał piłkę nie było. Więc jego gra ofensywna całkowicie leżała mimo, że Semedo był w ofensywie. Wrzutki Alby i jego dogrania są bardziej widoczne, efektywne bo nie tyle ilość czasu przebywania na skrzydle jest ważna co jakość zagrań (sama jakość zagrań Alby nie jest idealna ale w odniesieniu do Nelsona jest jednak dużo lepsza).
7. Alves ma lepsze statystyki bo miał komu dogrywać piłki a Nelson nie ma takich zawodników z przodu.
Semedo ma wychodzącego do każdej piłki Suareza, przemieszczającego i pokazującego się Griezmana, ma szybkiego Ansu i Dembele, którzy nie wiele grali ale jak grali i tak nie mogli liczyć na wsparcie Portugalczyka. Kogo miał Alves, kto mógłby wygrać pojedynki główkowe do jego wrzutek – Messi, Pedro, Villa. Tu nie chodzi o jakich zawodników się ma, bo Semedo można powiedzieć że nawet ma porównywalnych (mobilnych i dobrze znajdujących się w polu karnym), ale o jakość jego dograń. To czy Griezman i Suarez skierują piłkę do bramki to jest zupełnie inna kwestia od tej, że tą piłkę na ich głowy czy nogi ktoś musi dostarczyć, a Nelson ze swoimi kluczowymi podaniami jest jednym z najgorszych zawodników w całej lidze hiszpańskiej. Kilka przykładów sytuacji w których Nelson mając dobre sytuacje do podania a rezygnował z podań lub ewentualnie dogrywał niecelnie. https://ifotos.pl/z/qqxhhrn, https://ifotos.pl/z/qqxhhrw, https://ifotos.pl/z/qapxpnp, https://ifotos.pl/z/qaperra, https://ifotos.pl/z/qaerqrr,
Czasem problem braku zawodników do zagrania wynika z timingu Nelsona czy nie zrozumienia schematów gry a przede wszystkich spóźnienia momentu podania (vide rajd z Napoli).
3
@pax
5. Nelson ma słabe statystyki ofensywne bo koledzy go nie lubią i nie podają mu piłek a Messi widzi tylko Albę i Suareza.
Statystyka przerzutów czy posyłanych piłek za linię przeciwnika lub tzw. „na dobieg” jest porównywalna dla prawego i lewego skrzydła. Nelson w każdym meczu dostaje 6-10 piłek na skrzydło (to wyliczam tylko te które dochodzą do niego i jest w stanie z nich skonstruować akcję). Jednak jakość gry Nelsona i statystyki przez te trzy lata wskazuje, że są to głównie stracone piłki. Nelson dochodzi do piłki i w większości ją traci, obija pierwszego obrońcę lub wycofuje do tyłu. Większość piłek otwierających przestrzeń dla Nelsona posyłał mu Leo, często dostawał też od Roberto czy Pique, a także Dembele. Bardzo asekuracyjna, wręcz bojaźliwa gra Nelsona skutkuje głównie oddawaniem piłek do tyłu. Alba wchodząc na skrzydło i zagrywając z rożną skutecznością i jakością szuka zawodników wchodzących – w pierwszym tempie Suareza czy Griezmana i w drugim Messiego, Nelson szukał Roberto czy Rakiticia lub Pique aby w większości akcji wycofać piłkę.
4
@pax
4. Nelson musi być dobry bo chcą go inne kluby i znani trenerzy a Valverde i Setien na niego stawiali (tak jak były komentarze, że nie może się rozwinąć bo nie gra regularnie).
Do Barcelony nie spłynęła żadna oferta za Nelsona w ciągu trzech lat. Były doniesienia prasowe o zainteresowaniu klubów, ale nikt nie przedstawił oferty. Klub według doniesień prasowych chciał się w tym roku zawodnika pozbyć robiąc wymianę z MC, Juventusem czy Interem. Po meczu z Bayernem klub zrezygnował ze sprzedaży lub wymiany zawodnika a obecnie nie ma ofert za niego, a w przyszłym zostanie mu rok do końca kontraktu to niewiele za niego Azulgrana by wzięła. Jednak ostatnio pojawiły się prasowe doniesienia, że Barcelona jest zdecydowana na sprzedaż Semedo i naciska na agenta na znalezieniu mu nowego klubu.
Trudno, aby przyznać się że w ciągu trzech lat kolejne (40) miliony euro utopiono się w błocie, bo gra była daleka od wartości sumy jaka za niego zapłacono. Po złych z różnych przyczyn transferach Coutinho czy Dembele Barcelony nie jest stać na kolejne przyznanie się do transferowego niewypału. Nelson więc był powoływany, jednak nie miał nigdy pewnego miejsca w składzie, stosowano rotację z Roberto – który jest nominalnym pomocnikiem-zapchajdziurą (grającym już w Barcelonie na wszystkich pozycjach oprócz bramkarza), którego według doniesień prasowych chociażby Guardiola wyżej ceni od Nelsona. Barcelona nie miała innych opcji na prawą obronę – sprzedano wcześniej Vidala, pozbyto się Wague, więc Semedo był jedynym nominalnym prawym obrońcą - bardzo słabo grającym ale jedynym. Trudno, aby 40 milionów siedziało zawsze na ławce, nawet przy kontuzjach Roberto, gdyż chcąc sprzedać zawodnika trzeba jednak go wstawiać do składu.
3
@pax
3.Po przerwie spowodowanej koronawirusem Nelson grał lepiej (ogólnie u Setiena grał lepiej).
Zarówno w ofensywie jak i defensywie przedstawiał podobny poziom. Może jak wskazuję poniżej w defensywie czasami trudno to było stwierdzić bo jego w obronie często nie było, gdyż Setien w ataku pozycyjnym przesunął go na „fałszywego skrzydłowego”. Nie można go winić za taki stan bo piłka jest szybsza od zawodnika i przy stracie i szybkim ataku przeciwnika, gracz nie zdąży wrócić (chyba że truchta z góry zakładając olewanie powrotu). Taka sytuacja była nagminna, gdy Nelson podłączał się do ataku i tam zostawał a sytuacja wymagałaby innego ustawienia czy szybszego powrotu. Pokazuje, to że Setien dokonał złego wyboru dając słabego motorycznie zawodnika do gry box to box (Nelson przecież z powrotami na pozycje obronne miał problem od początku gry w Barcelonie). Nie obarczam Nelsona winą za te bramki, ale wskazuję że w grze defensywnej (pomijając już mecz z Bayernem) poprawy nie było. Po stracie piłki przez Barcelonę Nelson w założeniach wracał na swoją pozycję i tak bywało (następowało przekazanie w środkowej strefie z Roberto), ale czasami po prostu nie zdążył lub wracał zbyt wolno lub popełniał błędy w ustawieniu. Jednak w defensywie jego gra była dużo słabsza niż przed przerwą 13 odbiorów i 6 przechwytów w 13 spotkaniach wskazuje jak Nelson mało aktywnie angażował się w obronę W ofensywie jak było? Przy takim ustawieniu Nelson był częściej przy piłce na połowie przeciwnika, częściej dostawał piłki i przy swojej szybkości mógł ostro namieszać w szeregach obronnych przeciwników. Niestety niewiele jego ustawienie w linii ataku dało: – 1 bramka, 4 strzały, 0 asyst, 7 kluczowych podań, 1 dośrodkowanie i 27 dryblingów w 13 spotkaniach zbytnio nie wyróżniają Nelsona od jego gry przed przerwą koronawirusową w La Liga. Wciąż kreacja, współpraca z kolegami, jak kulała tak kulała a do tego doszła słabsza gra w destrukcji. Dodatkowo jak wskazywałem jego ustawienie dało możliwość przeprowadzenie szybkich ataków przeciwnikom co doprowadziło do utraty dużej części bramek po wznowieniu rozgrywek.
Po wznowieniu rozgrywek Barcelona w lidze straciła 7 bramek w LaLiga i 9 w lidze Mistrzów.
1 bramka Celty – szybsza akcja Celty, na prawej nie ma obrońcy, zdążyło wrócić 5 zawodników Barcelony do obrony, ale brak Semedo.
2 bramka Celty – wolniejsza akcja Celty, akcja prawa stroną, ale Nelson jest tam gdzie być powinien, faul Pique i bramka Aspasa z rzutu wolnego
1 bramka Atletico – szybsza akcja, w polu karnym 4 zawodników Barcelony, przed polem karnym dwóch, Nelsona nie ma. Prawa strona asekurowana przez Pique (został ograny) i Vidala (faulował w polu karnym).
2. bramka – Nelson dobrze ustawiony, jego zawodnik jest dwa metry za nim, jednak robi przebieżkę, daje się wyprzedzić na kilku metrach i juz ma tego zawodnika metr przed sobą i fauluje w polu karnym.
1. Villareal – 4 zawodników Barcy w obronie, Nelsona nie ma nawet w pobliżu własnego pola karnego.
1. Osasuna- Nelson przegrywa pojedynek biegowy, daje wejść zawodnikowi w swoja strefę a następnie przegrywa z nim pojedynek i zamiast utrudnić mu odegranie w pole karne, odsuwa się od niego na kilka metrów.
2 - nie było go na boisku, zmieniony wcześniej.
W LaLiga na 7 sytuacji w których straciliśmy bramki, Nelsona nie było w 3 na obronie, dodatkowo jednej współwinny bramki, w kolejnej sprokurował karny. W Lidze Mistrzów w meczu z Bayernem w 4 sytuacjach można mu przypisać współwinę (strata piłki na linii końcowej i wygarnięcie mu jej przez Lewandowskiego, objechanie go przez Daviesa, bierność przy wrzutce Coutinho na Lewego i nie trzymanie linii spalonego) w trzech innych - strata Busiego - Nelson w ataku, nie zdążył wrócić, strata Leo – Nelson nie wiem czemu gdy drużyna próbowała wyjść spod pressingu na własnej połowie zamiast być opcją ułatwiającą rozegranie pobiegł do przodu, nie ma go w obronie, strata Roberto – podobnie, mimo pressingu Bayernu, Nelson wybiega do przodu).
Średnia sezonu-średnia spotkań po powrocie spotkań w La Liga.
Odbiór 1,6 – 1,0
Przechwyt 0,7 – 0,5
Drybling 1,5 - 2
Bramki 0 - 1
Asysty 2 - 0
Kluczowe podania 0,4 – 0,5
Po wznowieniu rozgrywek moim zdaniem wcale nie grał lepiej, jedynie częściej operował na połowie przeciwnika (Setien zrobił z niego fałszywego skrzydłowego), jednak więcej z tego było negatywnych skutków niż pozytywnych dla drużyny. Ogólnie po odblokowaniu ligi ma minimalnie lepsze statystyki ofensywne i dużo gorsze defensywne.
4
@pax
2. Nelson ma problemy w defensywie bo Messi go nie wspiera, jest osamotniony w obronie i nie mając wsparcia( asekuracji) musi ogarniać cały prawy bok boiska.
Leo grał w bardzo oszczędny sposób i nie cofał się głęboko, nie operował na tyłach prawej strony – to wszystko prawda. Nie robił tego teraz i nie robił gdy grał Alves, Montoya, Vidal czy Roberto. Każdy z tych zawodników miał podobne warunki gry jak Semedo, ale tylko Nelsona niektórzy próbują w ten sposób tłumaczyć. Nelson taktycznie nie ogarnia gry, przez złe ustawienie, nie czytanie gry, złe przekazywanie krycia drużyna ma wielkie problemy w większości spotkań. Leo operował w każdym spotkaniu od czasów Guardioli podobnie (a nawet bardziej na środku jako fałszywa „9”). Nie ma tutaj nic nowego co mogłoby wskazywać że Nelson ma gorsze warunki od innych prawych obrońców Barcelony.
W każdym spotkaniu pozycja prawego obrońcy jest asekurowana przez prawego stopera (głównie Pique) wtedy obrona się rozjeżdża i stoperzy ustawiają się szeroko a DM schodzi bliżej środka obrony. Pique czyści tą strefę przy przerzutach przeciwników ( https://ifotos.pl/z/qaperrs ), dodatkowo strona wspierana jest przez pomocników ( https://ifotos.pl/z/qaperxh ) – w zależności Roberto lub Vidal, czasem ze wsparciem Nelsona biega obecnie nawet Griezman. Nelson cały czas ma wsparcie zespołu, jednak pojedynczy błąd, złe ustawienie, podejście zbyt wysoko, błędy w przekazaniu powodują przewagę przeciwnika w tym sektorze (szczególnie pisałem to po ubiegłorocznych meczach z Realem) lub podejście pod bramkę, tu w nieskończoność można pokazywać mecz z Bayernem. Dodatkowo to co pisałem w tekście głównym i pokazywałem przykłady i to główny zarzut to brak powrotów i fatalne ustawienie przy pressingu na zawodniku https://ifotos.pl/z/qapernr
, https://ifotos.pl/z/qaexpph
, https://ifotos.pl/z/qaexppn
Dziury w obronie nie polegają na braku powrotu Leo, jest on w trzeciej linii drużyny. Dziury powstają z fatalnego ustawienia Nelsona, jego braku powrotów i złego przesuwania się. Z jednej strony on swoją nonszalancką grą z drugiej nie ogarnięciem taktycznym zostawia połacie nie obstawionego boiska w których przeciwnik może swobodnie manewrować i stwarzać zagrożenie. Takich przykładów jest co najmniej kilka w każdym spotkaniu (większość z nich czyści Pique, ale nie da rady wszystkich). https://ifotos.pl/z/qqxhhsp , https://ifotos.pl/z/qqxhhsh , https://ifotos.pl/z/qqxhhsr , https://ifotos.pl/z/qqxhhsx
11
@pax
1. Nelson nie gra dobrze, bo Barcelona nie ma typowego skrzydłowego (takiego jak Dembele) z którym mógłby współpracować. To nie jego wina, ale Barcelony i gry bez skrzydłowych.
Po pierwsze, każdy prawy boczny obrońca w Barcelonie od kilku lat nie ma takiego (zdrowego) skrzydłowego. Alves (w ostatnich latach) Montoya, Vidal czy Roberto nie mieli takiego ofensywnego wsparcia, a grali dużo lepiej. Potrafili się odnaleźć w takich realiach, lepiej współpracować z Leo, grać ofensywnie i mieć dużo lepsze osiągnięcia indywidualne w ofensywie.
Po drugie sytuacja z Dembele jest też bardzo ciekawa. Wiele osób podkreślało, że Nelson przy Dembele grał dużo lepiej. Ousmane dobrze współpracował z Nelsonem, ale to była jednostronna współpraca. Dembele dawał świetne podania Nelsonowi na skrzydło po czym piłek zwrotnych się nie doczekał. Nelson tracił te piłki, w najlepszym przypadku „palił” akcje wycofując piłkę do tyłu. Jak ta współpraca w przypadku Nelsona z Dembele się przedstawiała? Mit współpracy Semedo-Dembele wziął się od dwóch spotkaniach z grudnia 2018r., gdy Dembele świetnie dogrywał do Nelsona na skrzydło, po czym Nelson wszystkie piłki tracił, lub „palił” akcje. Dla wielu jednak, poprzeczka dla Nelsona jest zawieszona tak nisko, że wystarczy aby pokazał się z przodu i stracił i już są oklaski „bo się pokazał”. Potem z niewiadomych dla mnie przyczyn pisano o świetnej współpracy (mimo że 80% czasu później Dembele leczył kontuzje) lub wspominano tą mityczną współpracę. Te dwa grudniowe mecze się przedstawiały:
W meczu z Villareal Dembele uruchamiał Semedo, w drugą stronę mimo wielu sytuacji Semedo nie zagrywał piłki na wolne przestrzenie do Dembele, wolał wielokrotnie spowolnić akcje i wycofać do tyłu.
5'- Dembele wybiega i pokazuje się Semedo ten odgrywa do tyłu do Ivana
15'-Ivan do Semedo na skrzydło, ten mając jednego przeciwnika odgrywa do tyłu.
19'- Messi do Semedo na skrzydło a ten odgrywa do tyłu.
22’-Semedo nawet nie atakowany, zamiast do Dembele wybiera zagranie do tyłu do Pique
40’- Dembele wypuszcza na skrzydle Semedo ten piłka do tyłu.
45’- dobra piłka do Semedo, wychodzi mu Dembele a ten do tyłu do Ivana.
56’ Dembele na skrzydło na wolną przestrzeń do Semedo a ten do tyłu do Busquetsa
W kolejnym meczu z Espanyolem 10 grudnia 2018 podobnie. Na plus w pierwszej połowie był widoczny i często obsługiwany przez Dembele, jednak żadnych z tego efektów nie było Np. 7'-dobre podanie Dembele do Semedo, ten próbuje dośrodkować, jednak wprost w przeciwnika. 10'- dobra klepka Semedo-Dembele-Semedo, ale dośrodkowanie Semedo znowu w obrońcę. 35’- dobra akcja – Rakitić-Messi-Vidal-Semedo, dośrodkowanie Semedo zablokowane, itd, itd.
Jednak powstał wtedy mit super współpracy Dembele-Semedo, Semedo-Dembele, jednak to tylko mit, wystarczy sprawdzić ilość asyst, kluczowych podań, dośrodkowań Nelsona w stronę Dembele. Cała współpraca polegała na dobrym wypuszczeniu Nelsona przez Dembele i stracie lub wycofaniu Portugalczyka. Ousame zagrał w 74 oficjalnych spotkaniach W Barcelonie, niech ktoś poda ile Nelson miał kluczowych podań, czy asyst do Dembele?
27
FAQ
Chciałbym podyskutować w sposób kulturalny i merytoryczny o grze Portugalczyka, bez osobistych wycieczek, personalnych ataków, wyzwisk, które zawsze się pojawiają, gdy tylko ktoś napisze coś mniej pochlebnego o jego grze. W swoim tekście oceniłem jego grę przez trzy lata w Barcelonie, nie pisze że to słaby zawodnik, lub że nigdzie nie „odpali”, bo tego nie wiem. Może już w kolejnym sezonie wzniesie się o kilka poziomów wyżej niż dotychczas, zobaczymy, może w innym zespole będzie grał lepiej. Teraz, aby nie powielać tych samych odpowiedzi do każdego wpisu postanowiłem dla ułatwienia od razu dać odpowiedzi na niektóre kwestie. Zdarza mi się je czytać przy dyskusjach o Semedo i aby ułatwić dyskusję oraz wskazać dodatkowe elementy które nie zmieściły się w tekście głównym to je wypiszę. Jak jest tłumaczona lub opisywana gra Nelsona:
1. Nelson nie gra dobrze, bo Barcelona nie ma typowego skrzydłowego (takiego jak Dembele) z którym mógłby współpracować. To nie jego wina, ale Barcelony i gry bez skrzydłowych.
2. Nelson ma problemy w defensywie bo Messi go nie wspiera, ogólnie Semedo jest osamotniony w obronie i nie mając wsparcia (asekuracji) innych zawodników musi ogarniać prawy bok boiska.
3. Po przerwie spowodowanej koronawirusem Nelson grał lepiej.
4. Nelson musi być dobry bo chcą go inne kluby i znani trenerzy a Valverde i Setien na niego stawiali.
5. Nelson ma słabe statystyki ofensywne bo koledzy go nie lubią i nie podawali mu piłek a Messi widział tylko Albę i Suareza.
6. Nelson ma słabe statystyki ofensywne bo grał jak Abidal przy Alvesu czyli defensywnie przy ofensywnie ustawionym Albie i zajmuje się głównie defensywą.
7. Alves miał lepsze statystyki bo miał komu dogrywać piłki a Nelson nie ma takich zawodników z przodu (bo jest tak szybki, że nie ma komu zagrywać bo inni za nim nie nadążają), a do tego stworzony jest do gry z kontry i szybkiego ataku a nie gry pozycyjnej.
8. Nelson gra dobrze, ale jak zespół gra źle to jemu samemu jest ciężko i dostosowuje się do poziomu drużyny, chociaż jest o dwie klasy wyżej od drużyny.
9. Nelson gra świetnie w reprezentacji z Portugalią zdobył brąz Pucharu Konfederacji i złoto Ligi Narodów, więc to Barcelona jest dla niego za słaba. Inny trener, inna taktyka i Nelson błyszczy.
10. Każdy kto krytykuje Nelsona (szczególnie pax) ma osobisty stosunek do Semedo, po prostu go nie lubi (kiedyś były zarzuty, że redakcja i ja to rasiści bo widzą słabą grę Nelsona (pewnie whoscored, espn, sofascored też)) i nigdy nie napisał nic pozytywnego o Nelsonie. Swoje oceny głównie odnosi do Semedo, a rzadziej analizuje grę innych graczy co potwierdza, że jest do niego uprzedzony.
11. Gra słabo, ale na rynku nie ma nikogo lepszego.
12. Nie może się rozwinąć bo trenerzy na niego nie stawiają i nie grał regularnie.
Najbardziej ekwilibrystyczne tłumaczenia słabej gry Semedo wzajemnie sobie zaprzeczające to: Gra słabo w ofensywie bo ma wielkie zadania defensywne i gra słabo w defensywie bo ma wielkie zadania ofensywne oraz że musi być świetny skoro trenerzy na niego stawiali w zestawie ze twierdzeniem, że trenerzy na niego nie stawiali i nie grał regularnie dlatego nie mógł pokazać swoich świetnych umiejętności (bo trener wolał „pupilka” Roberto). Podsumowując wiele osób pisze, że Nelson gra świetnie, a jeśli gra źle to winni są wszyscy inni: trener bo go albo nie wystawia, albo źle prowadzi, Pique, Roberto i Vidal (bo go nie wspierają w obronie) Messi i de Jong bo mu nie podają, Suarez, Dembele, Griezman (bo mu się nie pokazują i nie nadążają za nim), taktyka bo nie uwidacznia jego mocnych stron, przeciwnicy bo są światowej klasy z dużymi umiejętnościami i go ogrywają, itd. Ogólnie chyba wszyscy widzą, że gra bardzo słabo, ale jest jedynym zawodnikiem którego hype jest tak ogromny, że jego błędy tłumaczone były na wszystkie ekwilibrystyczne sposoby. Czy ktoś tłumaczył Pique czy Busquetsa jak popełniają indywidualne błędy, że im Suarez nie wracał do obrony, braku powrotu i przez to była dziura na środku, że de Jong czy Ivan ich słabo wspierali? Nie, a Nelson może liczyć na wytłumaczenie każdego własnego błędu, braku kreacji, złamania linii spalonego, truchtania w obronie itd. Aby być w porządku do kilku osób które zachwycają się grą Nelsona postanowiłem je odznaczyć, aby artykuł i dyskusja ich nie ominęła. Spierajmy się na argumenty, wskazujmy błędne interpretacje lecz róbmy to w kulturze bez wzajemnych złośliwości i personalnych ataków. Wszyscy jesteśmy cules.
@Janiama , @Midast @stone80 @FutbolToMagia , @VenoM
0
@VenoM
Tak pomyliłem Suareza z Griezmanem - na trzy mozliwe podania na sam na sam Nelsonowi udało się jedno. Raz zagrał niedokładnie - przerzucił piłkę dwa metry nad nim.
Cięzko się z Toba dyskutuje bo... piszesz swoje rzeczy do których ja staram sie odnosić, jesli ja pisze swoje Ty je pomijasz. Tak został w ataku pozycyjnym ustawiony jako fałszywy skrzydłowy i przez to miał minimalnie lepsze statystyki ofensywne, jednak defensywnie bardzo sie pogorszył, dodatkowo przez jego braki powrotów czy truchtania oraz fatalne ustawienie i złe przekazywanie drużyna traciła. (dzisiaj podam wszelkie statystyki).
Kiedyś komentatorzy Eleven twierdzili, że Gomes zagrał fatalne spotkanie mimo, że on nie grał w spotkaniu który komentowali.
0
@VenoM
Nie stał się kozłem ofiarnym ale zawodnikiem który najbardziej przysłużył się do tam wysokiej porażki.
Zauważyłeś że chcąc wymienić w czym się poprawił nie wymieniłeś ani jednej kwestii defensywnej. A miał np. 40% spadek odbiorów.
On ma komu zagrywać, z Bayernem miał dwie czyste sytuacje gdzie Suarez wychodził mu sam na sam, ale ani jedno podanie do niego nie trafiło.
0
@VenoM
Współpraca z trenerem mu nie służyła, gra z Roberto mu nie służyła , gra z Messim mu nie służyła, taktyka mu nie służyła. Trochę naciągana ta argumentacja. Podałeś kwotę co do Nelsona i Roberto ale już do kontrargumentu się nie odniosłeś
0
@VenoM
Możesz napisać w czym się tak bardzo poprawił?
0
@VenoM
"Ty podpierasz się statystykami ze stron gdzie można cały mecz nic nie grać, zaliczyć asystę lub jak pisałem przypadkiem trafić do bramki, a ocena do góry bardzo zwyżkuje".
Ktoś ma kilkukrotnie lepsze statystyki asyst przez...przypadek ? Dobry argument :)
" Semedo to PO w dużej mierze zawodnik opierający się na szybkości, więc lepiej mu się gra w grze szybszej z typowym skrzydłowym po swojej stronie".
Dembele grał w 74 spotkaniach oficjalnych w barcelonie (nie zawsze na prawej stronie) i jakos poprawy gry Nelsona nie było. Możesz podac liczbę asyst, kluczowych podań, wykreowanych sytuacji Nelsona do Dembele?
"Czy u Roberto takie rzeczy kiedyś zaobserwujemy czy tylko od czasu do czasu wejścia bardziej do przodu? Hiszpan się tak często, tak daleko nie zapuszcza to zawsze łatwiej mu się wraca do obrony i powinien mieć więcej sił".
Roberto jest lepszy motorycznie, więcej biega, lepiej się ustawia, lepiej podłącza sie do ataku i wraca do obrony.
"Kolejny raz przypominam o PENSJI, którą pobiera jeden i drugi. 10 vs 3,5. Jakość Roberto nie jest warta tego, aby go trzymać. Wolę się go pozbyć i wziąć tego Desta/Emersona do rywalizacji z Nelsonem. ".
Nie wiem ile kto zarabia, ale jesli jest tak jak mówisz to koszt jak narazie gry Semedo to około 57 mln (transfer+pensja) a Roberto 30. Dla mnie Roberto zarabia dużo za dużo wobec swojej gry, co nie zmienia faktu, iz koszt gry Portugalczyka - słabszego od Roberto jest tym bardziej nieadekwatny. Kwestia ewentualnego transferu tego nie zmienia bo sam podnosisz ten argument aby pokazać, iz Nelson powinien zostać, czyli gdyby został Barcelona przez 4 lata wydałaby na niego ponad 60 mln euro.
1
@patrykzmc2000
Tak zostały. Łącznie około 45. Tam było chyba 5 mln dodatkowo za każde 50 meczów z tego co pamiętam.
1
@VenoM
Jutro odpowiem na te i wiele innych uwag. Co do kwestii opisu prawej strony. Obserwuję akurat tą pozycję w Barcelonie od 10 lat, od conajmniej 7 piszę analizy i oceny w kontekście prawej strony (myśle , że to pamiętasz). To nie jest uparcie się na Semedo, ale wieloletnia analiza tej pozycji, od poczatku gry Alvesa w Barcelonie.
Co z tego że gra na stronie gdzie jest Leo - jak grał alves, Montoya, vidal czy Roberto to Messi grał inaczej? Każdy z bocznych obrońców miał takie same warunki, ale tylko jednego Portugalczyka słaba gra jest usprawiedliwiana tym, że w Barcelonie gra Messi.
Pique nieźle asekuruje, jesli nawet napiszesz że słabo to odnosi sie do wszystkich prawych obrońców, znowu nie rozumiem dlaczego Semedo ma byc tym usprawiedliwiany.
Roberto nie przegrywa 3/4 pojedynków, skąd takie dane, mozesz je wskazać?
O szybkości Semedo rozmawialismy, Roberto mimo że wolniejszy biega od inego szybciej w obronie, a w ofesnywie mądrzej.
Semedo w ofensywie niewiele daje. Wśród bocznych obrońców jest liderem strat od 3 lat. Co z tego jak wyjdzie na pozycje jak zaraz straci pilkę
Do jutra.
5
@VenoM
W zeszłym sezonie nie był lepszy, a po przyjściu Setiena jego gra sie całkowicie rozłożyła. Nowy trener zrobił z niego fałszywego skrzydłowego w ataku pozycyjnym, gdzie po przejęciu miał wracać na swoją nominalną pozycję. Opcja nie wypaliła, bo Nelson nie jest zawodnikiem biegającym box to box, nie ta wydolność i ambicja. Nelson minimalnie poprawił się w ofensywie i bardzo widocznie pogorszył w defensywie za Setiena.
Jutro specjalnie zaprosze Cie do dyskusji o Nelsonie, na dzisiaj kończę bo o 3.30 jade na grzyby w okolice Zakopca.
2
@Survier
Tylko za moim stwierdzeniem przemawiaja fakty. I nie mówię tu o suchych statystykach czy ocenach. Portal piłkarski whoscored sklasyfikował w meczach ligi hiszpańskiej Semedo na 19 miejscu wśród piłkarzy Barcelony w pierwszym sezonie, na 14 w drugi i na 15 we właśnie zakończonym, sofascore odpowiednio na 22, 16 i 18 miejscu. Nelson zawodzi w tylu aspektach, które są niemierzalne przez statystyki - powroty, asekuracja, ustawienie, gra kombinacyjna że cięzko znaleźć słbszego zawodnika Barcelony w ostatnich sezonach.
1
@VenoM
To, że któryś raz z rzędu powtarzasz własną opinię że jest lepszy nie oznacza, że jest. Nelson przez trzy lata był najsłabszym zawodnikiem szerokiej kadry.
2
@VenoM
Widzisz, fajnie że wreszcie to zauważyłeś.