pax

2

Super sprawa i fajne wypowiedzi :)

pax

0

Z 25 zawodników 17 grało w Barcelonie lub Realu. Trochę zastanawiające :)

pax

1

@BinBin
Podaj atuty Arthura? Przytrzymanie, kółeczko, przytrzymanie, podanie do boku, przytrzymanie, kółeczko, podanie do tyłu Relatywnie mało strat ale i w defensywie nie porywa, dość wolny zawodnik, mało przebojowy, nie podejmuje szybkich decyzji w ofensywie, brakuje bezpośrednich dograń. Potrafi uwolnic się spod presingu (choc czasem sam swoim zwalanienim gry prowokuje to że przeciwnik ma czas do niego doskoczyć), podania na wysokim procencie (choć mało wertykalne o prostopadłych raczej nie ma co pisać bo to wyjątki wyjątków). Nie podejmuje się oceniania Ndombele i Pjanicia bo za mało ich widziałem, ale gry Arthura to nie ominąłem w żadnym oficjalnym spotkaniu w Barcelonie. Chetnie poznam twoje zdanie o jego atutach.

pax

1

@Kompletny
zaraz obok głównej przyczyny "z winy Tuska" :)

pax

5

@kamill//
Jak chcesz możemy przejść do ocen zawodników. Chociaz tu jest inny temat. Co do ocen to ze mną był taki problem że rzadko oceniałem całościowo zawodnika, oceniałem jego grę w danym, konkretnym spotkaniu. Było dosłownie kilku userów którzy nie mając argumentów, statystyk, nie pokazywali zagrań zawodnika, gry z piłka i bez piłki, uważali że Nelson jest top 3 na świecie i choćby Alvesa w prime zjada na śniadanie, więc delikatnie wyjaśniałem im sytuację.
To jest już naprawde ostatnio komentarz, bo za duzo czasu mnie to kosztuje. Przyjmuje Twoje podwójne przeprosiny. Powiem szczerze, miałbyś więcej argumentów i dawał człowiekowi więcej kwestii do zastanowienia, gdyś nie tkwił w narzuconej wlasnej retoryce. Pokazywalem Ci na przykladzie Vatu. Ja nie twierdziłem, że ściągalność nie wzrosła w 2017r., natomiast twierdziłem że w 2016 z vatu nie mozna bylo sfinansowac programów socjalnych, Ty natomiast tkwileś w przeświadczeniu że w 2016 programy socjalne zostały sfinansowane późniejszym uszczelnieniem Vatu. Ja pytałem tylko o 2016r. Podobnie co do autostard, znowu wykazałeś dużą niespójność - najpierw dałeś link do gdzie jasno wykazanao iz:
"W latach 2008 – 2012 średni koszt budowy drogi klasy technicznej „A” wynosił 65,6 mln zł

W latach 2013 – 2016 kilometr autostrady kosztował 53,1 mln zł.

W latach 2017 i 2018, nie oddano do użytku żadnej drogi klasy A. Koszt kilometra realizowanych dróg Ministerstwo ocenia na 47,5 mln zł".
Więc kilka postów niżej zadałem pytanie na które w linku już udzielileś odpowiedzi, chociaż skupiłeś się że za Tuska koszty budowy autostrad były wysokie nie zauważając, iz za PiSu zrezygnowane z budowy takich dróg. Pytałem o drogi, Ty porównałeś budowę autostrad do budowy dróg szybkiego ruchu - co jest manipulacją. Drogi szybkiego ruchu (skoro juz wiemy że nie chodzi w tym przypadku o autostardy bo PiS ich prawie nie buduje jak wykazało Twoje źródło) moga to byc tylko ekspresówki, nawet te jednojezdniowe czy inne rozwiązania o dużo gorszych parametrach niz autostrady, więc twoje porównanie jest manipulacją (i nie chodzi tylko o koszty lepszej i szerszej drogi w zestawieniu z duzo gorszą drogą, ale sama kwestia ilośc budowanych kilometrów).
Fajnie, się dyskutowało, masz pełne prawo uważać że Tusk był słabym premierem , dla mnie nie byl słaby, nie był wybitny, ale w kontekście ostatnich conajmniej 15 lat był z pewnością najlepszy.
Pozdrawiam!

pax

4

@Kusco15
Dlatego jak oceniałem robiłem szeroki opis gry, często minuta po minucie, dodatkowo wchodząc w dyskusję z userami aby poznać ich zdanie.

pax

5

@kamill// dziwne że nikt przy Semedo nie zarzucał mi braku w oparcia i w faktach czy rzeczywistości. Zawsze argumentowałem swoją ocenę,robiłem opis, przedstawiałem sytuację, pokazywałem statystyki. Coś co jest Ci obce, skoro tak postrzegasz rzeczywistość.

pax

4

@Ksavix
Nigdy nie manipulowałem statystykami, raczej byłem uważany, choć błędnie że głównie opieram się o statystyki. Po co kłamać?

pax

6

@kamill//
Pomału dochodzę do ściany. Wmawiasz ludziom czegoś co nie napisali, mijasz się z prawda, manipulujesz, generalizujesz, ale wszystkim zarzucasz że to oni się mijają.
Pokażę Ci pewien schemat twojej manipulacji.
Ja.- Tusk nie zostawił Polski w ruinie
Ty. Zostawił
Ja- Skoro byłaby ruina jak od poczatku 2016 r. można byłoby wypłacać 500+
Ty - Z załatania dziury z Vatu
Ja - O zwiększonych wplywach można mówić dopiero w 2017., czyli finansować projekty w 2018.
Ty - Ale sfinansowano z wpływów z Vat w 2017r. i 2018r., 500+ w 2016.
Bravo Ty.
Kilka razy pytałem o 2016 a Ty kilka razy jako niby-argument pokazywałeś dane z późniejszych lat.
Za PO była dziura czemu nie zaprzeczałem, (jak brakuej Ci argumentów to wmawiasz ludziom różne rzeczy) jednak PO zrobiła podstawy walki z wyłudzeniami Vatu czego PiS nie chciał, ale jednak po czasie zaczał wykorzystywać pomysłu Platformy. Była dziura za Tuska, tak jak wcześniej za Kaczyńskiego.
O infrastrukturze transportowej piszesz dziwne rzeczy. Piszesz ze każda partia która rządziłaby w tamtym czasie budowałaby podobnie. Co to za argument/ To tak jakbym ja napisał, co to za argument że za PiS zmniejszono dziurę Vatowską, przecież każda partia by to zrobiła gdyby rzadziła w tym czasie. Dlaczego mając więcej pieniędzy, lepsza koninkturę rząd PiS nie inwestuje w Polsce? Mamy najmniejsze inwestycje własne we wlasne państwo od lat. Co do budowy dróg za Tuska, dane pochodzą: https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/k/konsultacje-spoleczne-prognozy-o_18875/TOM%20D%20-%20Projekt%20PBDK_Konsultacje.pdf
Drogi były droższe a jednak budowano ich najwiecej, teraz drogi są tańsze więc się ich prawie nie buduje. Bravo za kolejny argument. Po co rozwijać transport, gospodarkę, nie każdy premier to rozumie.
Zbijam kazdy argument, tzn. każdą manipulację.
No popatrz, sam piszesz że był kryzys, że był deficyt, że zadłużenie a Polska sie rozwijała, inwestycje na niespotykaną skalę a teraz nie ma kryzysu, Polska nie musialaby się zadłużać a tu dług publiczny największy w historii, minimalizm inwestycyjny. Jeden robi dług aby inwestować i budować cos dla przyszłych pokoleń drugi robi dług na spłatę wyborczych obietnic.

Jak mówiłem, Ty już w pierwszym swoim komentarzu odniosłeś się do porównania Tuska i PiS, więc jak teraz ktos inny to robi i masz o to pretensje to trąci hipokryzją.

pax

6

@kamill//
Jak sam widzisz omijasz pewne kwestie, generalizujesz itd. W sposób manipulatorski wskazujesz kwestię Vatu w kwestii 500+. Wskazałem Ci od kiedy było wypłacane 500+ a od kiedy mozna mówić o wzroscie ściągalności Vatu dzieki reformom PO i późniejszym Pis zaczął przynosić efekt. To jak, w 2016r. 500+ było finansowane wpływami z Vatu czy nie? Omijasz kwestię 2016roku - czyli wypłacania wielkiego socjalu, przy dość porównywalnej ściągalności tego podatku. Co ma rok 2017 czy 2018 do tego? Po prostu pasowało Ci pod ogólną tezę.
Ściągalność Vatu od lat była słaba, popatrz na rządy PiSu w latach 2005-2007, potem pteż nie było lepiej, rzad PO jednak rozpoczął pracę na uszczelnieniem systemu (PiS głosował przeciw) i wprowadził JPK (jako jeden z kilku pomysłów), PiS dostal narzędzie które wprowadzał w zycie i modyfikował. Jednak to był pomysł PO a nie PiSu który głosował przeciwko.
Kwestii rozwoju Polski, budowy dróg, autostard, modernizacji trakcji kolejowych całkowicie omijasz bo nie pasuje lub zupełnie odmiennie interpretujesz. To prosiłbym raz jeszcze jesli jak napisałeś było podane, ile kilometrow autostrad zostało wybudowane w latach 2000-2020. przeciez każdy rząd by tyle budował jak piszesz. Po rządziło 8 lat, PiS rządzi 7 rok (licząc wcześniejszy 2 letni okres), to wskaż w liczbach bezwględnych (bo tak je lubisz) jak kształtowało się to za jednych i drugich rządów inwestycje transportowe od których w dużej mierze zalezy rozwój gospodarki i państwa. Od listopada 2007 r. do końca 2013 r.

wybudowano (czyli jedynie za 6 lat premierostwa Tuska):

 835,3 km autostrad,

 955 km dróg ekspresowych,

 212,9 km obwodnic,

 687,8 km ważniejszych przebudów i wzmocnień dróg krajowych.
Teraz napisz ile wybudowano w czasie innych rządów. Ty zacząłeś w pierwszym swoim komentarzu przy Tusku porwónywać jego rządy do rządów PiS.

pax

10

@kamill//
Lubię jak ktoś manipuluje, ale po prostu próbuje pisać o kwestiach ine związanych z tematem aby nimi podeprzeć swoje argumenty. W kwestii socjalnych czego sztandarowym przykładem jest 500+ podajesz, że to uszczelnienie z vatu dało mozliwości jego wypłacania. Pokazałem Ci, że to nieprawda, to podałes dane z innego okresu. Nie rozumiem po co podajesz dane roczne za 2017 (rozumiałbym wtedy że 500+ zaczełoby się od 2018r.) siągalności z Vatu, gdy 500+ było wypłacane od poczatku 2016. To jak, wypłacane je z tego co po dwóch latach bedzie w kasie?
Dziękuję za linki - bardzo przydatne:
"W latach 2008 – 2012 średni koszt budowy drogi klasy technicznej „A” wynosił 65,6 mln zł

W latach 2013 – 2016 kilometr autostrady kosztował 53,1 mln zł.

W latach 2017 i 2018, nie oddano do użytku żadnej drogi klasy A. Koszt kilometra realizowanych dróg Ministerstwo ocenia na 47,5 mln zł.



Całkowity koszt budowy 1 km dróg ekspresowych oddanych do ruchu w latach 2008 – 2012 wyniosły 40,7 mln zł. Dla tych, które oddano w latach 2013 – 2015 było 48,6 mln zł, a w latach 2017 – 2018 wynosił 38,7 mln zł.



Oczywiście tak duże różnice wynikają z wielu czynników. Podane ceny zawierają wszystkie koszty inwestycji, nie tylko koszt robót budowlanych. Dlatego zupełnie inna będzie cena drogi budowanej w nowym śladzie a inna prowadzona w już istniejącym korytarzu".
To pokazuje z jednej strony próbę manipulacji z drugiej calkowity braki inwestycji obecnej ekipy rzadzącej. Autostrady to głównie budowy nowych dróg więc koszt jest dużo wyższy, poza tym była inna cena kruszywa, bo był tak duży popyt (bo tyle sie inwestowało) że kruszywo poszło strasznie w górę. PiS praktycznie nie buduje, nie rozwija Polski, wszystko jest przejadane. Firmy budowlane miały problemy finansowe z dwóch powodów w czasie inwestycji przed Euro,. Po pierwsze dawały bardzo niskie ceny aby wygrać konkursy a po wzroście kruszywa nieopłacalne stała sie budowa (tak byly konkursy, cos co w okresie PiSu jest nie do pomyslenia bo większośc spraw odbywa sie w trybie kolesiowskim) bo koszty wzrosły. To nie była wina rządu, bo ceny reguluje rynek. Po drugie niewypłacalność jednych (wiekszych) mogła powodować niewyplacalnośc innych (mniejszych). Tylko budowy miały gwarancje finansowania przez państwo, problemem był że wielu podwykonawców nie wpisywało w umowach z głównym przedsiębiorstwem tego faktu, że jest podwykonawcom. I to też nie była wina rządu.
Foel lidera w PKB za rządów PO nie wynikał z rządów Platformy (mimo inwestycji) a fotel lidera za PiS wynikał z rządów PiS (mimo praktycznego braku inwestycji). staram Ci się wytłumaczyć, jak szkodliwe jest zycie na kredyt które zrobił PiS. PO też zaciagała kredyty, ale była inna sytuacja makroekonomiczna. Za PiSu sytuacja makroekonomiczna była świetna ale ten rząd ani inwestycji, ani spłacania zadłużenia, jedynie kreatywna księgowość przerzucając pieniądzy z funduszy celowych tak aby UE się nie przyczepiła. Dlaczego teraz PiS prze do wyborów bo jesli przyjdzie kryzys to jest to partia która nie ma pomysłu na przetrwanie kryzysu, kasa zrobiła sie pusta, a dług rośnie. Wszyscy wiedzieli że po lepszych latach będą gorsze i potrzeba inwestycji i stabilizacji finansowej, jednak tego nie zrobiono.
Tak, za rządów PiS także niewiele się budowało i niewiele inwestowano, doskonale pamiętam jak rozwiązywano umowy i unieważniano konkursy na budowy drog i autostrad.
Orliki nie miały decydowac o PKB czy innych kwestiach ekonomicznych, ale to jest wąłśnie typowa różnica między PO a PiS, jedni inwestowali w rozwój dajac infrastrukture a inni woleli nic nie budowac i dać 500 do ręki.
Za PiS budżet bez deficytu był w wyniku kreatywnej księgowości - nie wspomnę już o przerzucaniu pieniędzy, np. z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) - które teraz bylyby potrzebne przediębiorcom (to z ich wypracownych świadczeń jest ten fundusz) rząd wydał na dodatkowe emerytury. Ten rząd ma politykę od wyborów do wyborów, nie patrzy na całość pzryszłosci Polaków, podobnie z wiekiem emerytalnym.
Poza tym jeśli sam ciągle piszesz, że zasługi PO to nie zasługi, ale praca poprzedników to jak wytłumaczysz kwestie lepszej ściągalności z vatu, gdzie głównym narzędziem do walki jest Jednoloity Plik Kontrolny wprowadzony w ustawie we wrześniu 2015, czyli miesiąc przed wyborami, więc uszczelnienie vatu to zasługa poprzedników PIS czyli Platformy czy tego nie przyznasz? Notabene, PiS głosował przeciwko.

pax

9

@kamill//
"o do tego mitycznego hasła "Polska w ruinie" i tego jak to PIS tylko dzięki PO wprowadził 500+ - napisz może o ile wzrosły dochody z VAT w pierwszym roku rządów PIS. Tutaj masz odpowiedź na swoją manipulację, jak to PIS zaczął wypłacać kasę nic nie robiąc (bo moim zdaniem takie stwierdzenie jest niczym innym niż manipulacją i to jeszcze łatwą do obnażenia)".
2015 - 123 120 798 000
2016- 126 584 120 000
Więc gdy ruszyła gospodarka europejska to w Polsce dochody z Vatu od razu nie zwiększyły się diametralnie, a jedynie o kwotę zwiększenie ogólnego obrotu towarów. Więc to co piszesz jest moim zdaniem manipulacją i demagogią, bo łatwo wszystko sprawdzić.
sam program 500+ kosztował ponad 17 mld w 2016r, a różnica wpływów jak to napisałeś z Vat tego nie pokrywała. Program 500+ ruszył zanim rząd Szydło zaczął cokolwiek zmieniać w systemie podatkowym.

pax

6

@kamill//
Ktoś przedstawia Ci argumenty, ale tego nie zauważasz, pisze o PKB najwiekszym w UE ale to ignorujesz, że to nie zasluga rządu, którego gospodarka mogła być narażona na ciężkie przejście przez kryzys. Orliki dla Ciebie się nie liczą, bo obecny rząd nie inwestuje więc jak inny inwestował to nie musi byc to korzystne (ja akurat korzystam z 4 orlików i każdy chwalę). Prawie 2 tysiące autostrad, dróg ekspresowych, modernizacja prawie 100 dworców i 5,4 tysiąca torów kolejowych i 10 lotnisk. NIe doceniasz dofinansowania bo musiałbyś przyznać że Polska miała duzo silniejsza pozycję negocjacyjną niz obecnie. Porownujesz działanie rządu w okresie ogólnoświatowego kryzysu i działaniem rządu w cxasie ogólnoświatoej prosperity, który zamiast inwestować to prowadzi bardzo złą dla gospodarki polityke rozdawnictwa.
Wytłumacz jedno, jak to mozliwe że obecnie jest mniejsze bezrobocie, wieksze PKB, mamy (do czasu pandemii) światową hossę, inwestycje na bardzo małym poziomie a dług publiczny przekroczył bilion złotych, chyba jednak rząd Tuska lepiej sobie radził z finansami w czasach kryzysu niz obecny w dużo lepszym okresie.

pax

5

@kamill//
Kryzys przeszlismy tak dobrze bo mielismy dość szczelny system bankowy, bardzo mała ilośc tzw. złych kredytów, gdyż Polska wprowadzila rygorystyczne w porównaniu do innych państw rozwiązania udzielania kredytów. Do tego dobrze zaplanowane inwestycje w infrastrukturę pozwolily utrzymac stabliny rynek pracy i koniunkturę. I można tak jeszcze wiele. Tusk mając kryzys gospodarczy szalejący przez lata w strefe euro nie zadlużył tak Polski jak obecnie rządzący mimo wzrostu gospodarczego przez ostatnie lata. Gdy rząd PiS przejął władzę, zaczął twierdzić o "Polsce w ruinie" po czym nie wprowadzając jakichkolwiek reform zaczął wypłacać programy socjalne, a pieniądze skąd, bo Polska nie była w ruinie.

pax

1

@kaktus
Jeśli ktoś na portalu piłkarskim pisze tylko komentarze polityczne, na kilka tygodni przed wyborami zakłada konto, aby szczuć na jedną stronę polityczną to jak to nazwać.

pax

8

@Mazi , @ksobi , @IAmBackCules , @Avada Kedavra , @Kapitan hawk
Nie karmcie trolla, gość zarejestrował się 1,5 miesiąca przed wyborami aby prowadzić agitacje polityczną szczując na jedną stronę polityczną, nie napisał komentarza o piłce, tylko pełne nienawiści komentarze polityczne. Nie wchodzi w dyskusje, tylko olewa to że ktos go punktuje, rozgłaszajac dalej swoją propagandę. Każdy może mieć swoje poglądy polityczne, ale wchodzenie na portal piłkarski tylko po to aby ziać jadem i nienawiścią wobec innych Polaków w imię własnych wyobrażeń jest dla mnie nie zrozumiałe. Dlatego proponuję olewać taką agitację.

pax

0

@Majkel34
NIe, Ty nie operujesz faktami, skoro pytam konkretnie to piszesz "nie wiem, nie było mnie tam". Tak, wszystkei źródła i nawet te prawicowe piszą na jakim poligonie niemcy zakwaterowali Brygadę, którzy oficerowie niemieccy przyjeżdżali do Brygady itd. Ty nie dostrzegasz faktów, to nawet jest z logicznego punktu widzenia proste do zrozumienia. Ty jednak piszesz o ukrywaniu się w lesie (mimo że źródła temu zaprzeczają) i zdobywaniu pozywienia w inne sposoby - z roztopionego śniegu i polowali na sarny, wiewiórki i jedli korę ze świerków?
Dałeś wątek o Brygadzie Świętokrzyskiej więc pisz o Brygadzie, nie wiem po co piszesz o Powstaniu Warszawskim skoro Brygada praktycznie nie brała w nim udziału.

pax

0

@Majkel34
Nie rozumiem po co wklejaz rzeczy, które nie mają nic wplego z tematek który zacząłeś? Kto tu pize o powstaniu warzawskim? Dodatkowo powołujesz się na Kazimierza Gluzińskiego to poczytaj o jego roli w zabójstwie komendanta głównego NSZ Stanisława Nakoniecznikoffa-Klukowskiego. Rozmawiamy o Brygadzie czy o wszystkim tylko nie o Brygadzie jak to robisz?

pax

0

@Majkel34
Zauważ, że atakujesz innych, ale nie potrafisz częto odpowiedzieć na proste pytania. Ciągle pytam co Brygada robiła od lutego do kwietnia w Czechach. Kto ją żywił, dawał schronienie, uzbrojenie, szkolil. To przemilczasz. Twoje argumenty głównie opierają się na zbitce informacji dotyczących NSZ, bardzo wybiórczych, ale piszesz o Brygadzie a potem chodzisz na inne ogólne tematy.

pax

1

@Majkel34

Powiedz mi szczerze, Ty naprawdę nie widzisz tego, że omijasz wzytko co ja pizę i z tektu wybierasz tylko to co dla Ciebie wygodne.

Masz ten tekst z Wyborczej na którym ie opieraleś. Tytul tektu brzmi:Czeski historyk: Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ byli dla czeskiego ruchu oporu kolaborantami. A Ty tytułu nie odstrzegasz.

https://wyborcza.pl/alehistoria/7,162654,23116267,czeski-historyk-zolnierze-brygady-swietokrzyskiej-nsz-byli.html

Nie napiał, że nie wie nic o kontaktach z Niemcami ale że nie wypowiada sie dokładnie o charakterze kontaktów z Niemcami bo nie zrobił kwerendy archwum niemieckich. Jednak o kontaktach w książce pisze sporo i pisze, że Niemcy pod koniec wojny masowo niszczyli akta.

pax

0

@Slazmi
Potwierdziłes tylko to co ja napisałem. Magnateria to szlachta :)

pax

0

@Majkel34

czeski historyk w ksiązce o Brygadzie Świętokrzyskiej w Czechach

„Dnia 5 czerwca 1945 o godzinie 24:00 patrol garnizonu słowackiego schwytał dwóch Polaków (…). Wymienieni wyrwali zamki, włamali się do magazynu stołówki fabryki w Holiszowie. Znaleziono przy nich łup: jeden połeć pieczonego mięsa, cukier i jeden worek konserw mięsnych” (patrz, s. 145).

O serii incydentów meldowała także komenda żandarmerii w Czeczowicach, powiat Hortovsky Tyn. Właścicielka miejscowego młyna złożyła doniesienie, że dnia 2 czerwca 1945 roku, grupa polskich żołnierzy domagała się od niej wpuszczenia do domu w celu dojrzenia zbliżającego się SS-mana. Żołnierze zamiast tego przeszukali jej dom i ukradli przedmioty ze złota i srebra, pościel, aparat fotograficzny, chleb, jajka, alkohol, papierosy oraz ubrania (patrz, s. 147-148). Tego samego dnia w tej samej miejscowości została napadnięta jedna z chałup, z której skradziono żywność, zegarki i ubrania (patrz, s. 148). W dniach 11-13 czerwca według meldunków Aloisa Petaka, żołnierze Brygady dokonali napadu na robotników w Holiszowie, którym ukradli rowery, pieniądze i ubrania oraz dokonali kradzieży roweru damskiego w miejscowości Vsekary (s. 149).

Poza działaniami rabunkowymi i chuligańskimi, NSZ-towcy dopuścili się również czynów o charakterze kryminalnym, których ofiarą padły kobiety. W dniach 29 czerwca – 1 lipca doszło do fali gwałtów. W Malkovie w godzinach nocnych została zgwałcona Niemka. Sprawcami było trzech uzbrojonych Polaków, a zdarzenie zostało zgłoszone żandarmerii w Triskolupach. Z kolei we dworze Orlov między północą, a 2:30 w nocy następnego dnia uzbrojeni w automat, karabin i dwa pistolety Polacy zgwałcili trzy Rosjanki zatrudnione tam jako robotnice na gospodarstwie (s. 158).

Dochodziło także do spięć między Brygadą a czechosłowackimi żandrmami podczas rabowania mienia należącego do samorządów. W Statym Sedlu 2 lipca o godzinie 17:00 żandarmeria czechosłowacka usiłowała zapobiedz grabieży apartów radiowych z urzędu gminy. Żandarmi tłumaczyli, że mienie należało do Republiki Czechosłowackiej. Oficerowie Brygady odpowiadali, że jest mienie armii amerykańskiej ponieważ obszar zajmowała armia amerykańska, a Brygada była jej częścią. Stawali się utrapieniem dla lokalnej ludności z powodu poczucia legitymizacji Amerykanów i słabego uzbrojenia czeskich sił porządkowych".

pax

0

@Majkel34
Czyli jak powołujesz się na ten wywiad z wyborczą to chyba nie zaprzeczysz temu, że Czeski ruch oporu traktował Brygadę jako niemieckich kolaborantów. Czy kwestii gwałtów, czytając że wycofanie się Brygady z Czech dalo ulgę ludności cywilnej i a Polakom odebrano broń a somo wycofanie do Bawarii odbyło się pod lufami Amerykanów.

pax

0

@Slazmi
"Tylko ta targowica od 1792r. na pewnym terytorium istnieje, i nie chce odejść..."
Kto żyje ponad 200lat?
Amerykanie nie zawsze bronia Amerykanów - vide zbrodnie w Wietnamie, np. My Lai, Podobno Rosjanie przyznali się do zbrodni w Katyniu, więc chyba też nie zawsze bronią Rosjan itd...
A u nas "targowica" rozumiana jako zaściankowa, gnuśna szlachta wierząca swoją boską moc i zapatrzona tylko w siebie doprowadziła do upadku I Rzeczpospolitej, a teraz raczej to kwestia ludzi którzy wybielają czarne karty historii Polski dla własnych przekonań, nie majaca odwagi przyznać że Polacy jak każdy naród ma tez takei czarne karty historii.

pax

0

@Majkel34
Jiří Friedl, Żołnierze banici. Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych w Czechach w 1945 roku.
Życiorys historyka ??

pax

0

@Slazmi
Nie zauważyłem tu takich, a Ty ?? Może jakieś konkrety?

pax

0

@Slazmi
Mnie zawsze zastanawia, że jak ktoś zaczyna przedstawiać historię na modłę prawicową to zawsze znajdzie się ktoś kto nie będąc historykiem widzi wszędzie "targowicę" bo ktos inny potrafi wypunktować nieścisłości w przekazie wydarzeń.

pax

0

@Majkel34
dziwne, że ja piszę o gwałtach gdy już było po wojnie, gdy Brygada była już pod "parasolem" Amerykanów. Wiesz, wojna skończyła się w 1945 a nie w 1943, więc nie wiem o czym piszesz. Podawałem źródło - czeskiego historyka która dokonał kwerendy archiwaliów czeskich.

pax

0

@Majkel34
Typowe pomieszanie z poplataniem. Nie wiem po co wklejasz po raz kolejny coś co nie odnosi się do kwestii która opisujesz. Piszesz o funkcjonowaniu Brygady w Czechach i wyzwoleniu obozu. Jako argument do potwierdzenia tego wklejasz tekst o jakiś niepotwierdzonych informacjach z wcześniejszych miesięcy. o co chodzi?

Raz zadałem już Ci pytanie. Co robiła Brygada w 1945r w Czechach od lutego do kwietnia? Kto ją "utrzymywał", gdzie mieszkali żołnierze, kto ich szkolił itd...
A Ty wklejasz jakis tekst który nijak nie odnosi sie do tego o czym piszesz.

pax

0

@JimMorrisonFCB
Do czego? Do tego że Brygada wycofała się z Polski wraz z niemieckimi zołnierzami i razem z nimi szkoliła sie w Czechach? O tym, że częśc Brygady została zrzucona przez Niemców na tyły frontu jako dywersanci? Do tego, że Niemcy dostarczali uzbrojenia Brygadzie i dowódca Brygada jeździł na konferencje z NIemcami, czy do tych grabieży i gwałtów już po wojnie?

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?