pax
Redaktor serwisu FCBarca.com
Dołączył/a: sierpień 2012
159 obserwujących
6 obserwowanych
Redaktor serwisu FCBarca.com
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
1
@xBarteZx , @wpwelement
Ja naprawdę tego nie rozumiem, czy Ty naprawdę chcesz dostać perma za ciągłe zarzucanie redakcji rasizmu? Rozumiem, że jesteś fanem Semedo i wszędzie to piszesz, jednak jak masz jakieś zarzuty w stosunku do ocen to je napisz, bo ciągłe sugerowanie im rasizmu jest obrzydliwe. Pewnie Umtiti, Fati czy Dembele też mają obniżane bo nie są rasy aryjskiej? Dyskutuje z Toba od miesięcy, nigdy nie piszesz merytorycznie, ale naprawdę fajnie by było abyś zrobił fajną, porządną analizę spotkania i ją przedstawił a ciągłe sugerowanie, że oceniający to rasiści jest poniżej pewnego poziomu, którego nie powinno się przekraczać.
Dostałeś tygodniowego bana, wracasz i zaczynasz od tekstu: "niestety Semedo jest tutaj nielubiany. Wystawia mu się oceny przez jakieś uprzedzenie. Zastanawia mnie, czy nie chodzi o rasizm" [...] Może dlatego, że ma inny kolor skóry?".
Zrozum, że moderacja robi tu świetną robotę i wielu userów z dłuższym stażem i lubianych dostało perma, bo na to zasługiwali. Ciągłe sugerowanie rasizmu redakcji szybko skończy twoją dzialność na portalu. To moja dobra rada. KOńczy Ci się ban i w dwóch pierwszych komentarz sugerujesz redakcji rasizm. Wiele lat temu, może nie zarzucałem redakcji rasizmu przy ocenach, ale też potrafiłem im uprzykrzyć życie bo nie zgadzałem się z ich ocenami (mimo, że nigdy nie dostałem bana) i moje wpisy nie zawsze były kulturalne. Jednak od wielu lat (pisze to jako doświadczony user) wiem, że lepiej pisać merytorycznie podając argumenty, bo wyzwiska, czy sugrowanie różnych nie fajnych spraw jest dziecinne i to prosta droga do kolejnego bana a więcej się zyskuje na rzeczowej dyskusji. Może niech wpw, napisze Ci co o tym sądzi, bo ja już nie mam siły wzywać Ciebie do merytorycznej, kulturalnej dyskusji, może wskaże Ci jakąs drogę w którą powinieneś iść, lub granicę której nie powinnieneś przekraczać.
2
@Barca_Big_Moment
Mówiąc szczerze chciałbym Wague zobaczyć w 2-3 meczach.
O Roberto jak nie gra na tej pozycji obecnie, to się nie wypowiadam. W zeszłym roku mecz z Realem wskazał jednak pewną charakterystykę zawodników.
0
@lukaszbarca15
Jeszcze z jednym numerem biegał po boisku reprezentując Barcelonę, dodam w przegranym spotkaniu 2:0, Leo wszedł w 75 minucie spotkania z numerem z których chyba więcej już nie zagrał :)
0
@Barca_Big_Moment
Aż tak surowo bym go nie oceniał, tym razem nie sprokurował karnego, czy miał kluczowy błąd w utracie bramki :)
4
@stone80
Rewelacyjne gra jako obrońca?? W wiekszości spotkań robi dziury w obronie, często nie wraca do obrony albo truchta mimo, że rywal robi kontre jego stroną po jego stracie. On dostaje w każdym meczu po kilka dobrych piłek na skrzydło z których nic nie potrafi zrobić, koledzy mu wychodza na pozycje, ale on pzretrzymuje piłke, wchodzi w dryblingi (nieudane) i jest akcja spalona.
Nelson głównie gra do tyłu, jak ma dobra piłkę to się po prostu spala. Akurat Pique i lenglet graja bardzo ofensywnie i posyłają świetne przerzuty wertykalne z których chociażby w meczu z Slavia Semedo korzystał.
Slavia
https://ifotos.pl/z/qapxpnp
Real
https://ifotos.pl/z/qaperra
Dwa przykłady z ostatnich spotkań. W tych akcjach mógł miec asystę, ale spóźnił moment podania, wszedł w drybling i akcja spalona.
0
@tadzik447
NIe tylko z takimi :))))
ale z tymi też
0
@Barca_Big_Moment
Nie zapomniałem, ale to nie wlicza sie do ocen, więc po co miałem o tym pisać. Nie wiem czy za takie zachowanie Nelsona nalezy się bańka, zagrał słabo, może w następnym meczu pójdzie mu lepiej.
0
@th@les
Z tego co wiem (wynika to z regulaminu) to bany są za linki do portali konkurencyjnych, więc raczej wątpię, nawet jesli mają umowę z firmą transmitujacą mecz (czy będącą pośrednikiem) to wątpię aby wchodziły w to powtórki :). Wszystko jest w regulaminie.
1
@barteq
Bym sie zgodził, gdybym widział że Nelson dostrzega kolegów z drużyny, w ostatnich spotkaniach mógł miec conajmniej jedną asystę w każdym, gdyby potrafił wtedy podać.
Slavia
https://ifotos.pl/z/qapxpnp
Real
https://ifotos.pl/z/qaperra
Gdyby zagrał w tempo byłby z tego pożytek dla druzyny, ale on zwiesz głowe i biegnie do linii końcowej gdzie ejst blokowany, zamiast podac w tempo do kolegów z drużyny na idealnych pozycjach
8
Znowu część userów oburzona oceną Semedo i różnicą oceny tego zawodnika użytkowników i redakcji. Wezmę znów w obronę ocenę redakcję i kilku userów, którzy starają się wskazywać słusznie błędy Nelsona w tym meczu, czy błędy w poprzednich spotkaniach które doprowadziły do utraty bramek przez Barcelonę. Niestety po raz kolejny był to bardzo słaby występ Portugalczyka. Dobrze, że jednak nie odpuszczał powrotów do obrony (co w tym sezonie było nagminne a z Slavią wręcz kuło w oczy), jednak to, że obrońca wraca na pozycje obronne nie jest tu czymś za co można chwalić. Nawet też, w stosunku do poprzednich meczów lepiej się przesuwał w obronie i mniej razy robił błędy w ustawieniu. (W meczu z Slavią który był jego słabym występem zanotował 7 razy więcej udanych interwencji w obronie a w ataku miał lepsze akcje (podanie do Leo, kluczowa piłka do Suareza)). Jednak te minimalne plusiki niwelowały jego przegrane pojedynki, jak również straty na własnej połowie, znów przewracał się na boisku (podobnie jak ze Slavią). Odbierano mu piłkę na naszej połowie, a jego podania na tzw. „minę” stwarzały problemy naszym zawodnikom. Jego strona mimo, iż była bardziej zabezpieczana przez pomocników (co już jest normą) niż lewa obrona, to i tak przeciwnik dużo częściej uzyskiwał możliwość konstruowania akcji i wrzutek z prawej strony. Podobnie w ataku, więcej dośrodkowań było gdy Alba wchodził na skrzydło i ta strona była aktywniejsza, niż gdy wchodził na skrzydło Nelson (chociaż z wejść Alby w tym meczu tez nie było wiele pożytku). https://ifotos.pl/z/qapernn
Ogólnie u Nelsona znów ofensywa kulała i to strasznie. Strzał, który wykonał należy pozostawić bez komentarza, jedno groźne wejście w pole karne z piłką do nikogo wzdłuż pola karnego, reszta to pokaz piłek do tyłu i brak dostrzeżenia dobrze ustawionych zawodników. Chociażby brak podania do Griezmana pokazuje, że Nelson biega cały czas ze spuszczona głową (w meczu z Slavią miał Suareza na czystej pozycji ale zamiast podać wolał opóźnić akcję biegnąc do linii końcowej). Zarzut, iż koledzy nie chcą grać z Nelsonem jest całkowicie bezpodstawny – w ostatnich dwóch spotkaniach dostawał świetne piłki na skrzydło od Pique, Busquetsa, Messiego, a szczególnie od Suareza. Kolejna kwestia podnoszona jest, iż Messi nie wraca, więc Nelson jest osamotniony w obronie – niestety teza dość mało trafna (choc Messi rzadko wraca), gdyż cały zespół – cała linia pomocy i ataku wspiera prawą flankę obrony, zdając sobie sprawę, że obecnie jest to najsłabiej obsadzona pozycja. W kolejnym meczu widać przesunięcie całej formacji pomocy i ataku do asekuracji prawej strony, co całkowicie przeczy pewnej tezie, że przez Messiego, prawa obrona tak słabo sobie radzi, bo o jednego zawodnika jest mniej w tej strefie. https://ifotos.pl/z/qapernp
Nie mówiąc już o Pique który jak pokazuje heatmapa, gra praktycznie cały czas w asekuracji Semedo. https://ifotos.pl/z/qaperrs .
W obronie jednak Semedo gra lepiej od początku tego sezonu na przesuniętej defensywie przy grze z bocznych sektorów, ale jeszcze nie do końca potrafi dostrzegać zawodników wchodzących w jego nominalna strefę, nawet gdy środek jest zabezpieczony. https://ifotos.pl/z/qapernr
Mam wrażenie, że jest albo tak spięty albo tak sztywno trzyma się pewnych schematów, że nie jest w stanie przewidywać rozwoju sytuacji na boisku i wyjść poza schemat nawet gdy sytuacja tego wymaga.
W 6 minucie już strata na własnej połowie a akcja zakończona strzałem Valladolid.
14’ strata Nelsona na wysokości własnego pola karnego, faul na wysokości pola karnego.
20’ strata Semedo, kontra Valladolid, asekuracja Pique, odbiór Busquetsa
22’ przechwyt na połowie rywala
8’ Messi piłka na skrzydło do Semedo, ten do Suareza ale Luis za słabo do Semedo, obrońca na rzut rożny
24’ niezła piłka do Suareza, ten przyjmuje ręką
25’ strata Semedo po wyrzucie z autu i przegrany pojedynek główkowy Nelsona, asekuracja Pique, który obstawia całą prawą stronę https://ifotos.pl/z/qaperxe
31’ bardzo zły strzał
33’ faul na Semedo na połowie rywala
39’ przechwyt i od razu strata, złe podanie
39’ świetne podanie Messiego do Semedo ten dośrodkowanie po ziemi wzdłuż pola karnego do nikogo
41’ odbiór na własnej połowie
49. Akcja Valladolid na skrzydle, Nelson słabo kryje, nie blokuje podania a następnie się przewraca
50’ Nelson nawinięty na raz, pojedynek 1:1, do asekuracji poszło dwóch zawodników Barcelony, na szczęście Pique blokuje wrzutkę https://ifotos.pl/z/qaperxh
62’ dobry przechwyt na własnej połowie
64’ dobry przerzut Pique do Semedo, obrońca trąca piłkę, Semedo dostaje piłkę, ale łatwo wypychany podaje do tyłu.
71’Dostaje świetną piłkę na skrzydło od Suareza, zamiast podać do dobrze wychodzącego Griezmana, postanawia iść do linii końcowej, gdzie obrońca wybija piłkę na rzut rożny. https://ifotos.pl/z/qaperra
90’ niechlujne podanie na własnej połowie, przeciwnik przecina podanie, ale nie jest w stanie opanować piłki.
Ogólnie w ofensywie słabiutko, w defensywie równie słabo. Przy tak otwartym przeciwniku, gdzie można byłoby się pokazać na skrzydle, Nelson albo nie decydował się na wejścia, a jak wchodził to dostawał piłkę, jednak z jego wejść nic nie wynikało. W obronie niepewny, często ze złym ustawieniem, robiącym chaos i zmuszających drużynę do przesuwania krycia i do tego zbyt dużo strat na własnej połowie i ogólny brak pewności w interwencjach.
3
@Marjando
To nie jest kwestia lubienia ale oceny jego gry.
10
Bardzo dobre oceny redakcji. Cieszy mnie nie poddawanie się naciskom wobec niektórych zawodników na plus czy na minus. Cieszy szczególnie zauważenie bardzo dobrego meczu Busquetsa, szkoda, że w opisie nie znalazła się jego gra do przodu, fajne piłki, rozrzucanie piłek na strefy boczne i przechwyty ukierunkowane na grę do przodu tak jak akcja z 83' - najpierw przechwyt, zgranie do Pique, piłka zwrotna, wejście w pole karne, kluczowa piłka do Suareza która powinna być asystą. Podobnie jak axegringer odczuwam odbiór Fatiego, nie tylko powinien miec bramkę ale i asystę, ale wolał wplątac się w drybling, dużo gasił dobrze zapowiadających się akcji. Widac wiek - słabośc fizyczną i brak doświadczenia.
1
@JacekM
To zalezy z kim ? :)
7
Messi po raz trzeci go wyprzedził. Po raz pierwszy w ubiegłym sezonie, potem kontuzja i Ronaldo dobił, potem Messi znowu o jedną bramkę był lepszy i ostatnio Ronaldo się zrównał i teraz Messi znowu na prowadzenie wyszedł. Zastanawiam się czy to będzie wiadomość co kolejkę, jeśli Ronaldo dorówna, albo Leo bedzie miał kontuzję.
0
@asdfdsg
"Semedo dzisiaj może mieć troszkę ułatwione zadanie, ponieważ jestem pewny, że Vidal będzie grał z prawej strony pomocy, a de Jong z lewej. Dzięki temu, Semedo nie będzie aż tak musiał się ograniczać w ofensywie ze względu na Messiego, który nie bierze udziału w defensywie oraz zostawia całą prawą flankę wolną grając w środku pola".
Chyba się nie dogadamy, pozdrawiam
0
@Trojanek23
W sumie w sposób kulturalnym wyraza swoje zdanie, które można zaakceptować lub nie, ale nie musi być oderwane w tym przypadku od rzeczywistości.
0
@asdfdsg
"Mógłby grać tam każdy zawodnik na świecie i każdy z nich musiałby być asekurowany przez pomoc".
To o co chodziło z wielkim wow z Vidalem i brakiem Messiego w obronie. Przecież tak grają w każdym meczu. To, że de Jong grał z drugiej strony nie oznacza ze nie bywał na PO.
0
@asdfdsg
No właśnie zobrazowujac nie wiele jestem w stanie zaobserwować. Już w pierwszej połowie były sytuacje w których de Jong, Busi, Arturo i Pique łatali dziury na PO. A dzisiaj Messi nawet z dwa razy wrócił :)
Od kiedy gra Semedo to prawa strona jest zawsze asekurowana pomocą, w której są osoby które potrafią bronić.
Alenia jak mówię, inna rola, inne zadania.
0
@kacper201
Nie wygląda lepiej bo Nelson nie podaje do Dembele. Francuz wypuszcza Semedo a ten i tak wycofuje do tyłu lub zabierają mu piłkę.
0
@th@les
Oprócz wcześniejszego uprawiania sportu to obecnie nie mam (sport jeszcze uprawiam ale nie profesjonalnie). Ta wypowiedź którą dałem to część tego artykułu co pisałem o wydolności Messiego. Do tamtego felietonu przygotowywałem się merytorycznie i zgłębiałem wiedzę, konsultowałem też z fizjoterapeutami i osobą związaną z AWFem.
0
@asdfdsg
Tylko Messi gra tak od praktycznie zawsze, a piszesz jakby teraz nagle tak dziura powstała i fajnie że Vidal ją łata. Alves sam łatał ta dziurę bo Xavi operował w środku. Co do de Jonga i Busquetsa to stwierdzenie, bo sam napisałes tak tekst, że fajnie ż egra Vidal bo teraz ta dziura z prawej strony będzie łatana przez pomocnika. ta dziura przeważnie jest łatana przez pomocnika bo Semedo nie wraca do obrony tylko truchta w poblizu połowy patrząc czy Pique zaasekuruje albo Busi mu pomoże.
Alenia to zupełnie inna bajka, on gra na pozycji Leo (typowa 10), lub jako ofensywny pomocnik jak kiedyś Iniesta, więc on nie jest wystawiany jako półpivot.
0
@asdfdsg
"Semedo dzisiaj może mieć troszkę ułatwione zadanie, ponieważ jestem pewny, że Vidal będzie grał z prawej strony pomocy, a de Jong z lewej. Dzięki temu, Semedo nie będzie aż tak musiał się ograniczać w ofensywie ze względu na Messiego, który nie bierze udziału w defensywie oraz zostawia całą prawą flankę wolną grając w środku pola".
To Messi nie gra?? Piszesz jakby Vidal grał za Messiego. W Meczu z Slavią Busi i de Jong cały mecz wspierali prawa obronę? Co ma wystawienie Vidala do braku gry defensywnej Leo?
0
@th@les
Sądzę, że pewne kwestie są już u nas genetyczne.
Jasne można pracować nad szybkością albo nad wytrzymałością, ale wątpię aby się dało zrobić z maratończyka sprintera i odwrotnie.
Pewnie dominują bo każdy sportowiec dopasowuje dyscyplinę do swoich naturalnych predyspozycji.
1
@th@les
Raczej nie (tak sądzę).
Miocyty typu IIB, które są charakterystyczne właśnie dla sprinterów, w odróżnieniu od miocytów typu I, które posiadają długodystansowcy. Mówimy wtedy o włóknach szybko- i wolnokurczliwych. Każdy człowiek posiada zarówno jeden jak i drugi ich rodzaj, różnica polega jedynie na proporcjach. Typ I przeważa w tzw. mięśniach czerwonych ze względu na dużą zawartość mioglobiny. Zachodzi w nich metabolizm tlenowy (jeden z systemów energetycznych), z szybkim dostarczaniem tlenu do komórek, w wyniku czego mięśnie zdolne są do długotrwałych skurczów bez oznak zmęczenia. Proces tlenowy z jednej strony spowalnia proces wytwarzania energii, z drugiej zwiększa 19-krotnie efektywność jej wytwarzania. Mięśnie Messiego wyposażone są głównie w miocyty typu IIB przystosowane do silnych, ale krótkotrwałych skurczów. Typ IIB głównie wykorzystuje pozostałe dwa z trzech systemów energetycznych - ATP-PC i glikolizę beztlenową. Przy tak ekstremalnym wysiłku jak „zryw sprinterski” energia jest natychmiast uwalniana za pomocą cząstek energetycznych ATP-PC (adenozynotrifosforan i fosfokreatyna), choć ich zasoby w mięśniach są bardzo małe. Następnie spalany jest glikogen mięśniowy.
Beztlenowa glikoliza wykorzystuje glukozę z glikogenu mięśniowego, która szybko przekształca się w ATP i kwas mlekowy. Każda cząsteczka glukozy tworzy w warunkach beztlenowych tylko dwie cząsteczki energetyczne ATP (w warunkach tlenowych aż 38). Z tego powodu częsty i długotrwały ekstremalny wysiłek fizyczny przy dłuższym stosowaniu bardziej szkodzi niż daje wymierne efekty.
4
@Peciak
Nie ma czegos takiego jak przeciwnicy Semedo. Są osoby które widzą grę i nie zaklinają rzeczywistości. Jak Nelson gra dobrze to sie go chwali, jak gra źle to się to wskazuje a nie pisze że zagrał świetnie.
Narazie Semedo w trzecim sezonie powiela te same błędy ze złym ustawieniem czy odpuszczaniem powrotów i truchtaniem, gdy przeciwnik idzie z kontrą.
NIe mówię, że masz czy nie masz racji z ewentualnym następcą, jednak ocena zawodnika to ocena zawodnika a nie czy jest następca. To tak jakby ogólnie pisać, że ktos jest słaby ale inni są słabsi, więc trzeba się cieszyć.
1
@xoran
No nie bardzo, on miał duzo więcej obowiązków bo nie mial wsparcia na stronie od Xaviego czy Busquetsa, potem z wsparciem Ivana było różnie. Teraz kazdy PO w barcelonie ma pełne wsparcie pomocników co pokazał chociażby ostatni mecz. Przepominam że Alves był najlepiej odbierającym zawoednikiem w całej lidze hispzańskiej w 2014/2015. Tylko on biegał do obrony a nie truchtał mając nadzieję że Pique zaasekuruje PO.
0
@jeyx77x
Tak, im większy tym jesteśmy wydolniejsi. Dużo zalezy od włókien mięśniowych. Nie za bardzo przekłada się to na szybkość, ale na wydolnośc tak. Głównie chodzi o metabolizm tlenowy, głównie w włóknach wolnokurczyliwych - energia wytwarzana jest wolniej niż przy glikolizie beztlenowej ale aż 19-krotnie zwieksza się efektywność wytwarzania energii. Mięśnie bez oznak zmęczenia mogą pracować dużo dłużej.
1
@th@les
NIe napisałem dla zgrzytu, ale dla przypomnienia tekstu o podobnej treści :)
Z Suarezem pełna zgoda, z Busim jest troche inna kwestia, ze Slavią poszedł do pressingu i ... nikt go nie potrafił zastąpić (ani Arthur który wracał wolniej od Busiego, ani Griezman który był na środku i nie asekurował) i padła bramka. Sergo potrafi się najlepiej ustawiać co jeszcze de Jong nie potrafi. Suarez całkowicie odpuszcza powroty i to jest dla Barcelony zgubne.
2
@th@les
To też dołącze tekst który komentowałeś, w tym temacie :)
https://www.fcbarca.com/66090-okiem-kibica-messi-znowu-czlapal.html
0
@elmayakos
Rozważania kwestii teoretycznej, nie rozumiem rozpoczynania najazdu na polskich polityków, przy byle okazji, nie ważne z której strony.