pax

2

@Fanas7
Roberto nie grał 1,5 miesiaca przez kontuzję i Semedo nic wtedy nie pokazal, nie wykorzytsał tej szansy jak Lenglet czy Vidal. To nie był zgrany duet bo Nelson ine zagrywał do Dembele. Wyglądało to w taki sposob, że Dembele wypuszczał Nelsona na skrzydło od wchodzil, dostawał piłkę po czym była strata, ale wielu biło bravo bo się pokazał z przodu ale nic to nie dawało

pax

2

@adambądkowski93
Tylko konkretnie co w taktyce nalezy zmienić aby wykorzystać potencjał SEmedo? W ofensywie dostaje podanie i w zależności od sytuacji to są 4 opcje:
1. odegranie do tyłu
2. próba wrzutki - kończy się nabiciem zawodnika obok
3. wypuszczenie piłki przed siebie - przewaznie wybiega z nią poza linie końcową
4. strata w dryblingu.
Takich sytuacji w sezonie było grubo ponad setka, Nelsonowi udało się stworzyć z nich 4 kluczowe podania.
On dostawał piłkę z przodu i nie wiedział co nią ma zrobić, przerwastało go to.
W defensywie, jak zmienic taktyke, aby Nelson biegał, nie odpuszcał, krył zawodnika, co zrobić aby Nelson wracał do obrony?

pax

19

Jak na razie transfer Semedo to wtopa i tyle na ten temat (ponad 30 milionów za gościa który przegrywa pozycję z nominalnym "średniogrającym" pomocnikiem). Dwa sezony Nelsona i 0 asyst w lidze przy 14 Roberto to jest masakra. W tym sezonie 4 kluczowe podania przy 30 Roberto. W defensywie błędy Semedo są jeszcze bardziej widoczne, bo truchtanie w obronie, odpuszczanie zawodników czy fatalne ustawianie się sa nagimnne i skutkują utratą bramek.
Cieszęsię, że Valverde dostrzega różnicę klas tych obu zawodników i nie jest przywiązany do jednego zawodnika tylko jednak daje szanse na rywalizację. Lenglet można powiedzieć wygryzł Umtitiego, najpierw Arthur przebił się do pierwszego składu, potem po zniżce formy zastąpił go Vidal. W sumie szkoda, że Nelson nie wykorzystał szansy jaka byla kontuzja Roberto. Valverde daje szanse, tylko trzeba mieć umiejętności aby ją wykorzystać, tego tu niestety brakuje.
Była jeszcze taka statystyka na whoscored czy squawce - kluczowe błędy skutkujące utrata bramki, chętnie bym jeszcze tutaj ich zestawił. Poratuje ktoś :)

pax

1

@Cochise masz rację. Pisałem szybko na kolanie między zajęciami :)

pax

0

@Tom3yn
Statystyki meczu nie wygrywają, mimoz że statystycznie trzeba strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika aby wygrać mecz :)

Współpraca Dembele z Semedo była ale z niej kompletnie nic nie wynikalo, bo Nelson jak dembele go obsłużył podaniem to tracił. W drugą stronę takich podań nie było, Nelson nie potrafił obsłużyć Dembele.

pax

3

@bernardFCB
Jeżdzi wszystko jak leci? - prosze rozwiń?
nie traci piłek? - bo dośc mało uczestniczy w grze, zdarza mu się tracic na własnej połowie, baa, w wlasnym polu karnym.
szybki? - może jest szybki ale w grze defensywnej jest naszym najwolniejszym obrońcą.
Bardzo młody - 26 lat, 2 lata gry w Barcelonie i zero postepu

Dodaj fatalna grę w obronie, objeżdżany i przez złe ustawienie ciagle jest autostrada dla przeciwnika, brak powrotów lub truchtanie w obronie.
Zastąpił go po prostu lepszy, choć wciąz nawet nie dobry..

pax

1

Czytam od dwóch dni o Nelsonie, widzę grono fanów i krytykantów gry tego zawodnika i widze argumenty tylko po jednej stronie. Zwolennicy nawet nie pisza że gra dobrze, ale usprawiedliwiają jego fatalna grę, bo Valverde zly bo go źle ustawia - zamiast na PO to na PO, bo Messi zły bo mu nie podaje, bo Roberto zły go wygryzł z składu, bo Vinicius zły bo go wkręcał, bo nikt nie daje mu wykorzystac potencjału bo każą mu nie kryć w obronie, źle sie ustawiać i truchtać., zły Dembele bo Nelson z nim w składzie grał cudownie (max dwie niezłe pilki od Nelsona we wszystkich spotkaniach) a on jest kontuzjogenny. Jak narazie pomocnik, nie będący nawet średnim obrońcą zjada nelsona na prawej obronie i to jest tragedia. Nie ma klasowego PO i mozna to powtarzać przez cały sezon.

pax

2

@Phatro Obrona obroną, jednak z Roma a szczególnie w Liverpoolem ciała dała pomoc. Jeśli przeciwnik idzie do frontalnego ataku, a my nie potrafimy 20 sekund przetrzymac piłki w środkowej strefie czy wyjść spod pressingu to jesteśmy ciśnięci przez caly mecz. Jasne ostatnia bramka to głównie wina gapiostwa obrony, ale Live mogło strzelić 6-7 bramek, bo.... miało okazje, a to wynik strat, zbytniego cofnięcia się i totalnej apatii. Za Pepa było zawsze mega posiadanie bo filozofia była jak my mamy piłkę to przecienik jej nie ma, więc nie tworzy sytuacji. Do samego liderowania dodałbym jeszcze Jeffecito bo też potrafił ustawić obronę i nawet pomoc do pionu :)

pax

2

@Nigaki
Wydaje mi się, że oś sporu jesli nie jest skrajnością (ideologia, religia) to jest kwestia smaku, zachowania i przekazu. Społeczeństwo jest raczej przychylne grupom pokrzywdzonym więc sama inicjatywa zyskuje poparcie. Różnica jest między Marszem Równości a Paradą Równości - niby tylko w nazewniectwie (w obecnej formie w Polsce nie ma skrajnego obnażania sie czy zachowań wulgarynych delikatnie mówiąc), ale w jednak jest to różnica. Marsz jest to sprzeciw - zamanifestowanie sprzeciwu wobec homofobii, dyskryminacji , nierównemu traktowaniu itd... Parada natomiast jest manifestacją własnych upodobań.

pax

1

@Pustelnik Mowa o LM to dokladnie 87 dni. Przy ponad 1099 to naprawdę niewiele.

pax

1

@VeB92Nov Wszystko się zgadza. TYlko czemu (po raz kolejny) Nelson kryje kogos i w pewnym momencie odpuszcza? Jest to dla mnie nie zrozumiałe, zawodnik o takiej dynamice, w defensywie znowu odpuszcza. Alba przegrywa pojedynek (chociaż walczy) ale Nelson po prostu odpuszcza, jakby znowu prąd mu odcięło. Do podań Dembele potrafi się urwać jak gepart a w obronie.... szkoda słów.Gdyby potrafił dogrywac piłkę, byłby dobrym skrzydłowym (niezły drybling, szybkość, wyjście na pozycję) ale ...to za mało.

pax

0

@Yoshi94 poprosiłem o sytuację, o konkretny moment. Dałeś linka do 35 sekund. Widzę że to wyzwanie jednak, wskaż konkretny moment. Print screen. Widziałem że skończysz rozmowę, gdy wypunktuje Twoje głupstwa :)

pax

0

@Yoshi94 Podajesz jakis link "This video does not exist." i na tym bazuje to co piszesz. Jeszcze raz wskaż miejsce w którym Pique się odwraca. Najlepiej zdjęcie :)

"ktory wychodzi na to mial na pelnym biegu wrocic za napastnikiem (choc zawodnik za ktorego jest odpowiedzialny wchodzi w 16) i wybic pilke z drugiego metra".

Jak wrócić? W chwili rozrzucenia piłki na skrzydło, Rodrigo jest obok Semedo, nawet lekko za nim, więc nie nie ma czegos takiego, że Semedo wraca za napastnikiem, jak przegrał pojedynek biegowy truchtaniem to wracał :)). Pisanie bzdur, że Semedo był odpowiedzialny za zawodnika biegnącego 8-9 metrów za nim, którego nawet nie widzial jest kuriozalne i smieszne. Gdyby Semedo nie podjął się krycia, odpuścił od poczatku byłaby inna sytuacja, ale Nelson kryje przez 10-15 metrów by z jakis powodów odpuścić. Mozna na wiele sposób utrudnić wejście na pozycje, walczyć bark w bark, przeszkodzić w oddaniu strzału, a co zrobił do odpuścil krycie zawodnika którego krył. NIkt inny nie biegł z Rodrigo. 

pax

0

@ryba84 Kogo krył Pique i Lenglet pisałem. Nie rozumiem powtarzania tego co kilka razy napisałem, no chyba  że sie ine ma argumentów. Ty masz dziwne tłumaczenia krycia Gameiro przez Semedo co jest totalna bzdurą (nie wykazałes w jaki sposób inby maił go kryć? blokwać, przeciąć tor podania, biec w jego stronę ), stworzoną na potrzeby wytłumaczenia sobie karygodnego błędu Semedo. Nelson KRYJE Rodrigo i bez powodu go odpuszcza, a on strzela bramkę. Tyle w temacie. Takie sa fakty którym nie da się zaprzeczyć. Mozna szukać że Alba nie pokrył, że Lenglet źle asekurował Albę, że Pique krył strefę, ale to w niczym nie usprawiedliwia odpuszczenia zawodnika przez Semedo który jest metr od niego.Pozdrawiam

pax

0

@ryba84 Jak się nie ma racji to wymyśla się bzdury. Semedo krył Gameiro?? Wytłumacz w jaki sposób?? Blokuje go? biegnie w strone pilki odcinając od podania? NIe, wymyślasz. Między nimi jest 8-9 metrów odległości.  Nelson nawet nie widzi, że Gameiro biegnie a Ty piszesz, że on go krył. hahaha. Poza tym Gameiro biegnie na środku pola karnego a Nelson jest po jego lewej stronie - jak Nelson miałby go kryć? Jesli biegniesz i kryjesz zawodnika i jestes z nim bark w bark to masz wiele możliwości utrudnienia mu wyjścia na pozycję, od wyprzedzenia go, walki bark w bark, ostatecznie walki w powietrzu a tak Nelson mógł blokować Rodrigo. Nelson nikogo nie krył w chwili utraty bramki, bo krył Rodrigo i odpuścił. Nelson był jedynym ktory mógł coś zrobic w tej sytuacji ze strzelcem bramki a postanowił potruchtac bo on w wiekszości sytuacji defensywnych truchta.

"Idąc tym tokiem rozumowanie to obrońca powinien wpuszczać przed siebie atakującego żeby go lepiej widzieć... przecież to jest największy błąd".

Ale zapierasz się że on krył Gameiro?  W jaki sposób krył Gameiro? 9 metrów od niego - cieniem? Przecież od światła bramki Gameiro gdyby go krył Nelson i tak miałby lepszą pozycję.  nawet jeśli Rodrigo wywalczył sobie pozycję lepszą od Semedo to Nelson miał obowiązek go blokować a nie odpuszczać, przypominam że na początku akcji Nelson ma minimalną przewagę nad nim, po czym przegrywa pojedynek biegowy. 

Wytłumacz jak krył Gamiero? 

"W tej sytuacji byliśmy praktycznie 4:2"

Jak? Przecież Nalson krył Gameiro podobno. hahahaha

pax

0

@Midast Zobaczyłeś że Roberto został nisko oceniony to chcesz przyczepic sie do opisu, który jest krytyczny. W obronie  i w pomocy lepiej sobie radzio niż na skrzydle, więc gra na skrzydle nie jest jego żywiołem. W obronie nie powala, ale i tak na PO obecnie jest najlepszym zawodnikiem, co pokazał również ten mecz.

pax

1

@VeB92Nov Mają się zmienić, cały system. Jak? Nie wiem, być może mniej opisowy a bardziej statystyczny , ala whoscored. Zobaczymy, tak czy inaczej czasem będe robil sowje :)

pax

0

@VeB92Nov W późniejszym czasie miał jeszcze 2-3 pojedynki biegowe, które wygrał. Tutaj  była dopiero 30 minuta spotkania (chociaz właśnie wrocił z akcji ofensywnej) albo źle wystartował (bo miał początkowo przewagę), albo lekko poczatkowo zbagatelizował i gdy juz był na równi, przegrał pojedynek bark w bark,  może mógł sprobowac wślizgu. Tego sie juz niedowiemy. A co powiesz na pojedynek biegowy Semedo w tej akcji ??

pax

0

@Peciak Od nowego sezonu oceny mają zmienić formę, jeszcze nie wiem na jaką, ale prawdopodobnie mniej opisową i nie wiem wiem czy będzie artykuł ocenowy, to juz decyzja redakcji. Zawsze staram się odpowiedać :)pozdrawiam

pax

0

@ryba84To odpowiesz na pytania ??

pax

0

@Yoshi94 I jak pokażesz moment w którym Pique sie odwraca i SKONTROLOWAŁ pozycję napastnika (bo w tej pozycji nawet widząc kątem oka będąc juz w polu karnym go ze swojej prawej nie miał mozliwości skontrolować, iz wyjdzie z jego lewej).Mam też prośbę, mógłbys wskazac moment w którym "Semedo zwalnia, bo za plecami nabiega 2
zawodnikow odpuszczonych przez naszych pomocnikow". Czyli moment w  ktorym Semedo dostrzega dwóch nabiegajacych zawodników za sobą i dlatego zwalnia.

"Inna sprawa, że wymagasz od PO by grał bardziej ofensywnie, a później przy kontrze rywala masz pretensję że go nie ma na środku obrony, 3 metry od linii bramkowej". sam sobie ciągle zaprzeczasz, raz piszesz, że nie była to szybka akcja i zawodnicy zdązyli zająć pozycje, ale akurat w tej samej akcji masz pretensje że ktos wymaga aby obrońca był na pozycji obronnej.  Nie miałbym pretensji gdyby Semedo 5 sekund wcześniej brał udział w akcji ofensywnej i nie zdązyłby wrócić, ale on był na pozycji, nawet był minimalnie bliżej naszej bramki od strzelca bramki, on po prostu przegrał pojedynek biegowy bo ma w zwyczaju truchtac w obronie. On krył juz tego zawodnika i olał obronę. 

pax

0

@Yoshi94 Wskaż dokładny moment w którym Pique się odwrócił. Widziałem moment w którym lekko akręca głowę w prawo, ale lepiej wskaż ten moment.Rozumiem, że po raz pierwszy spotkasz się z opinią, że ktos jest krytykowany za odpuszczenie w kryciu zawodnika którego sie kryło. Hmmm, ciekawe.

pax

2

@Peciak Uwielbiam jak ktoś w sposób wybiórczy traktuje statystykę, albo ją interpretuje pod z góry założona tezę.
Messi 8 dryblingów, Malcom 1 (ten fakt ominałeś). Kluczowe podania na korzyśc Malcoma, w tym podanie do Leo po którym Leo zrobił rajd w polu karnym i strzelił w słupek (ale to jako zasługa Malcoma), Messi więcej podań w przeliczeniu na czas gry, to Messi trzymał wynik, Leo strzelił bramkę, ale to przecież strzal do pustej bramki. Mimo podwajania i potrajania on potrafił się uwolnić, przenieść cięzar gry. Róznica była minimalna, drugi oceniający dal Malcomowi 7.0, ja dałem 6.5. Malcom został doceniony, jednak moim zdaniem, to Leo był tym który dawał nadzieję na korzystny wynik, a jego gra w ostatecznych rachunku była bardziej decydująca (może minimalnie) ale bardziej.

pax

0

@Ksavix Piłka poszła idealnie między Pique a Jaspera. Silna piłka do której Pique musiałby doskoczyć, narażając się na bramkę samobójczą bo wyhamował nie chcąc zderzyć się z Holendrem. W jaki sposób stoper może kryć zawodnika nabiegającego z kierunku przeciwnego lub boku. Pique chcąc sie dowrócić i kryć Rodrigo musiałby stracic z oczu piłkę i nie obserwując jej ruszyć w stronę strzelca. Każdy kontakt to karny, bo Pique nie byłby zainteresowany piłką, a zawodnikiem. Jedyna szansa przy wejściu z kierunku przeciwnego to wejście na raz, w polu karnym nie widząc piłki. Semedo krył przecież tego zawodnika, skad Pique mógł sie domysleć, że Semedo przestanie go kryć bo będzie wolał truchtać. 

pax

0

@Peciak W pierwszej sytuacji krył za wysoko i zostawił swoja strefę, niepotrzebnie dając sie wyciagnąć. Zostawił autostradę, dla Gaya, do którego nie zdążył Roberto (co opisałem i uwzględniłem w ocenach, mimo że Roberto nominalnie był skrzydłowym). W drugiej sytuacji on już kryje zawodnika, a przy przesunietej obronie to jest jego strefa. Poza tym jeśli kryje się zawodnika ktory biegnie na bramkę w świetło bramki i nie ma nikogo kto miałby go przejąć to karygodnym jest odpuszczenie go i olanie. 
Różnica jest znaczna w tych dwóch przypadkach, w pierwszej sytuacji SEmedo wychodzi do przodu chcąc kryc zawodnika stosojącego tyłem do bramki w środkowej strefie, czyli niepotrzebnie wychodzi do przodu w niegroźnej sytuacji. Grożna zrobiła się przez zostawienie tej strefy.W drugiej sytuacji, Semedo kryje zawodnika który biegnie w stronę bramki, zostawiając go, naraża zespół na utratę bramki co sie stało. W pierwszej sytuacji jest zawodnik na jego stronie i akcja idzie jego stroną a on ją opuszcza, w drugiej nie ma nikogo w jego strefie więc normalne jest iż wspomaga innych zawodników.
Barcelona ciągle gra przesunięta obroną, z tego względu że bocznych wspomaga jeden stoper. Wtedy następuje przesunięcie o jednego zawodnika, przy pierwszej bramce Alba zostaje nawiniety na środku pola karnego, czy to jego nominalna strefa? NIe, ale przy akcjach skrzydłami tak Barcelona gra od lat.    

pax

0

@ryba84 To odpowiesz na pytania ??

pax

0

@ryba84 Trudna jest z Toba dyskusja. Bo pytasz się i dostajesz odpowiedź, ja się pytam a TY uciekasz od odpowiedzi. To spytam raz jeszcze. Kogo krył Semedo? Który zawodnik Barcelony jako jedyny miał możliwość oberwowania piłki i strzelca bramki bez obracania sie i tracenia piłki lub zawodnika z obserwacji? Kto odpuścił strzelca bramki?Co do Pique - jego interwencja w strone mocno wstrzelonej piłki na takiej wysokości 3 metry od bramki, mogłaby sie prawdopodobnie skończyć bramka samobójczą. Poza tym łatwiej sie kryje zawodnika biegnąc w tą samą strone co on , niż w przeciwną, nie widząc piłki. To podstawa gry w piłkę. 



pax

1

@ryba84 mamy inne zdanie, ale przyznałeś że to SEmedo odpowiadał za Rodrigo, krył go, biegł z nim bark w bark by w decydującym momencie go odpuścić? Ja nie musze się wić, wystarczy zdroworozsądkowe podejście do prostej sytuacji, nie trzeba szukać wyimaginowanych zachowań innych zawodników aby dostrzec błąd Semedo. Po co piszesz takie rzeczy że "Semedo z boku", on nie doskakiwał z jakiegoś boku, Rodrigo był metr od niego. Barcelona zawsze gra przesuniętą obronę i to miejsce często asekuruje boczny obrońca przy akcji oskrzydlającej. Strasznie szukasz, wijesz sie w tłumaczeniach nie widząc jednej kwestii, jest zawodnik który kryje drugiego, po czym zostawia go samego przed bramką a on strzela bramkę i wtedy szukasz gdzieś indziej winnych. "nie musiał wybierać kogo ma kryć bo jakby chociaż raz odwrócił głowę to by widział że jest TYLKO Rodrigo, tylko on" - przecież nie musiał tego robić wiedząc że inny zawodnik Barcelony go kryje, chyba że miał z góry zakładać że Nelson odpuści krycie zawodnika którego krył.

pax

0

@Yoshi94 W żaden sposób Semedo nie zwolnił bo nabiegało dwóch zawodnikó z tyłu? Zwolnił i pokrył kogos z nich? Nie! Zwolnił bo często odpuszcza powroty albo wraca truchtem. Gerard nie skontrolował pozycji, bo musiałby sie odwrócić a wtedy nie miałby kontroli nad piłką. Barcelona od lat gra przesunięta obroną w takich sytuacjach i zawsze jest przesunięcie w lewo lub w prawo i często brakuje zawodnika na zamknieciu z drugiej strony. Tutaj nie było takiej sytuacji, tutaj była totalna olewka jednego zawodnika. Jeśli zawodnik strzela z dwóch metrów to raczxej byłby błąd bramkarza a nie stoperów bo ich interwencja w takiej piłce przeważnie kończy się bramka samobójczą. 

pax

0

@Bzyczekk Roberto grał jako skrzydłowy, a w tym przypadku asekurował pomoc którą Valverde ustawił bardzo wysoko. Jak chcesz mozesz winić Roberto że nie pokrył Gameiro, ale to nie miało żadnego wpływu na sytuację, bo on nie absorbował uwagi nikogo z linii obrony, on nie strzelił i nie do niego było adresowane podanie i nikt z obrony nie widział że ktoś wbiega z drugiej linii 15-20 metrów od piłki. Gdyby Semedo odpuściłby Rodrigo a chciał przejąć Gameiro to wtedy można się zastanawiac nad błędnym czy spóźnionym ustawieniem całej linii obrony. Semedo nie miał dwojakiej sytuacji  ani trudnej, on nawet się nie odwrócił aby sprawdzić czy ktos jeszcze nadbiega, on po prostu olał powrót za zawodnikiem którego krył przez 10 metrów a potem olał. To nie Pique krył Rodrigo ale tylko i wyłącznie Semedo, on był metr od niego, ale go olał, nie przekazał krycia, tylko włączył trucht i dał strzelić. 

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?