pax

1

tzn. ? jak.
Nie pisze że zagrał dobrze, ale co mu konkretnie zarzucasz?

pax

3

W Felietonie sprzed 3 dni ten sam autor pisał:
„Jeśli widzicie przebijający tu optymizm wobec ustawienia z Mathieu na lewej obronie, wynika on nie tylko z opinii, że Francuz świetnie sprawdził się z Romą, ale i spostrzeżenia, jak był ustawiony w tym meczu Dani Alves. Wydaje mi się, że znacząco wyżej niż ogólnie rzecz biorąc w zeszłym sezonie. Nie znalazłem infografiki pokazującej obszar gry Brazylijczyka z Romą, ale mógł być do 10 metrów wyższy w porównaniu z jego uśrednioną pozycją za zeszły sezon. (Jeśli ktoś znajdzie, dzielcie się linkiem.)
Manewr z Alvesem pod linią środkową przypomina zaskoczenie PSG z Pedro (3:1) w grudniu, ale jest lepszy. „Przybliża” Alvesa do Messiego, a nikogo nie trzeba przekonywać jak współpraca między nimi służy zespołowi. Wykorzystanie Alvesa w ten sposób przyczynia się też do oszczędzania przez niego sił w trakcie meczu (skoro jest przynajmniej częściowo zwolniony z głębokich powrotów pod swoje pole karne co akcję), które można zaangażować w ofensywę. Mogąc grać wyżej, Alves może przypominać poprzedniego właściciela tej koszulki bardziej niż się nam dziś wydaje.
Oczywiście, taki zabieg wymaga zrównoważenia wysokiego ustawienia Daniego delikatnym, acz istotnym taktycznie, przesunięciem w prawo całej formacji obronnej. Poza modyfikacją roli Mathieu, wykorzystuje to mocniej niż dotychczas jedną z ról Rakiticia w systemie Lucho polegającą na ubezpieczaniu strefy Alvesa”.

Pytanie kiedy autor felietonu miał rację - czy autor miał wtedy rację widząc zmianę taktyki, przesunięcie Alvesa bardziej do przodu i wyznaczenie zawodników mających za zadanie ubezpieczenie nominalnej pozycji Brazylijczyka, czy w tym felietonie pisząc iż asekuracja nie istnieje a bramki 2 i 3 są wynikiem błędów Alvesa a nie osób aktualnie go ubezpieczających?

pax

1

Pamietaj, że rozmawiamy o sytuacji z trzecim golem czyli karnym. Tu nie było, że Alvesa nie było. Tu nie chodziło nawet o asekurację. Alves był w swojej strefie i krył zawodnika ale w ta strefę wchodził Tremoulinas na obieg i jego przejał Rakitic schodząc z pozycji bliżej środka na prawą obronę. I dobrze zrozbił co było normalne, gdy Konpolianka schodził bliżej środka wyglądało to tak jakby Alves z rakiticiem zaminili się pozycjami, co jest normalne bo kryli indywidualnie. Problem zrobił się gdy do Konoplianka podał do Banegi a ten do tremulinasa któremu zbyt dużo miejsca zrobił Rakitic. Tu nie było sytuacvji w której Alves odpuścił by bronienie czy jak piszesz zwolnił się z obowiązków obronnych.

pax

2

Popatrz na mój tekst tutaj, ja nie piszę Bookeerowi że Alves zagrał dobrze, że można czy nie można winic go za bramki, ale żeby nie wysuwał wniosków po przeczytaniu czyjegoś tekstu ale aby sam spróbował pomyśleć i przeanalizować sytuację.

pax

4

Wskaż gdzie się kompromituję? To cała Twoja argumentacja?
Czy ja napisałem że zagrał dobrze?

pax

1

Tzn.? gdzie przy trzeciej bramce Dani nie wrócił? On poszedł za zawodnikiem z piłką i wymienił pozycje i krycie z Rakiticiem. Krył zawodnika z piłką aż ten podał do Banegi a ten do Tremulinasa którego powinien kryć Rakitic.

pax

4

Jak będziesz czytał te felietony i jeszcze przejrzysz ubiegłoroczne forum to za upały, dziurę budżetową i wojne w Syrii tez obarczysz Alvesa.

To, że ktoś tak napisał nie oznacza, że tak było, włącz sobie powtórkę, przemyśl sytuację a potem daj swój własny osąd.

pax

6

Napisz w którym z tych dwóch sytuacji Alves miał szanse wrócić, w pierwszym raz przejał piłkę po niedokładnym podaniu rakiticia, potem miał kolejny przechwyt i pobiegl co się na obieg Messiego, który źle podał i Savilla zrobiła kontre dwoma podaniami. Nie było sytuacji że Alves zostawia strefę wolną, tylko jego strefa była asekurowana. Busquets jest an równi z chyba Reyesem ale nie potrafi zatrzymać dośrodkowania.
Przy trzeciej bramce jest indywidualny błąd Rakiticia a nie Alvesa.

pax

6

Tu nawet nie było mowy o asekuracji co o kryciu indywidualnym, przejęcie zawodnika jak przy koszykarskim pick &rollu. Jeśli ktos pisze o asekuracji to chyba mysli, że zawodnik przejmuje obowiązki zawodnika którego asekuruje. Albo mówimy o asekuracji, albo nie a nie stosujmy tego wyrażenia wybiórczo. Z tego felietonu i wcześniejszych dyskusji z autorem mogę wysnuc jeden wniosek - jeśli zawodnik asekurujący dobrze się zachowa to jest jego zasługa, a jak się źle zachowa to jest jego wina ale tego asekurowanego, czyli Alvesa. Podobnie było z CdR – gdy, za błąd Bartry Alves dostał ocenę 1, ale po cóż do tego wracać, choć zarzut znowu się powtarza.
Ten felieton w pewnym stopniu ma potwierdzac założenia autora odnoście pierwszego felietonu, Mathieu dobry, Rakitic nowe zadania itd… Mathieu zawalił, krył indywidualnie i uciekł mu zawodnik koniec kropka. Czy byłoby tu po wrzutce z gry czy po rzucie rożnym, gdy zawodnik przegrywa walke o pozycję, dodatkowo ucieka mu zawodnik a w tej akcji miał go przed soba a potem zgubił to jest jego wina, oczywiście to że poszło dośrodkowanie można szukac winnych, ale usprawiedliwianie ewidentnego błędu zachowaniem innych jest naciągane. Tak w tym meczu co nie zdarzało się wcześniej zbyt często Rakitic asekurował czy częściej grał na prawej stronie a mniej w środku, tylko o poziomie i efektach tej asekuracji mogliśmy się przekonać. Po co więc pisac o asekuracji skoro przebywanie zawodnika w tej strefie za dużo nie dawało, więc o jakiej asekuracji jest mowa?

pax

18

Co się stało że nagle ukazały się w przeciągu tygodnia dwa felietony w których już bez owijania w bawełnę obarcza się całą winą Alvesa. Mam duży problem z tymi dwoma tekstami, gdyż mimo że wiadomo że będą atakować jednego zawodnika ich treść w wielu momentach się wyklucza. W pierwszym autor pisze o zwolnieniu Daniego z powrotów robiąc z niego praktycznie pomocnika, dodatkowo pisze o asekuracji jego strefy obronnej przez innych zawodników (Rakitic) w czym upatruje zmysł taktyczne Lucho. W drugim tekście natomiast gdy jego strefa jest w pełni asekurowana, on sam nie popełnia błędów to zarzuca mu się że jednak inni nie powinni go asekurować bo… no właśnie bo (przecież taką taktykę Barcelona stosuje od 7 sezonów)? On mimo, że właśnie uczestniczył w akcji ofensywnej i wchodził w pole karne przeciwnika i czekał od piłkę od Leo, ale Messi miał strate i poszła kontra a Busquets bieg na równi z zawodnikiem Sevilli bark w bark i nie zatrzymał dośrodkowania to wina Alvesa? Nie było sytuacji ani przy drugim ani przy trzecim golu aby prawa strefa obronna nie była obstawiona, przy trzecim golu nawet nie tyle taktyczny co indywidualny błąd popełnił Rakitic, gdyż przejął zawodnika wchodzącego na obieg a następnie odpuścił i to ten zawodnika dośrodkował, gdy Alves trzymał zawodnika schodzącego do środka. Co z tego że się poślizgnął gdy to nie miało żadnego wpływu na akcję gdyż Konoplianka oddał do Banegi, więc nawet nie był przy piłce, a on do Tremoulinasa którego powinien kryć Rakitic, ale tego nie zrobił.

pax

1

Błędne analizowanie to nie prowokowanie to wciąż błędne analizowanie.

pax

5

Nie mam problemu z chwaleniem jakiegokolwiek zawodnika po dobrym spotkaniu. Jak ktoś gra źle to piszę że grał źle, jak ktoś gra dobrze to piszę że gra dobrze.
Rakitic wczoraj grał bardzo dobrze, momentami może znikał (szczególnie w końcówce), ale miał dobre przerzuty, wreszcie grał bardziej wertykalnie, kreował sytuacje, naprawdę dobry występ. W defensywie różnie, ale bez wielkich błędów, na pewno dużo lepszy występ niż z Romą.

pax

3

W finale LM było dwóch zawodników którzy odstawali od pozostałych Masche i Alba i oceny analityków o portali oceniających to odzwierciedliły (oprócz naszego :-)).
Jak sam zauważyłeś napisałem, że każdemu obrońcy można przypisać utratę kilku bramek, więc nie jest tak że widzę błędy tylko u Bartry, za sezon 2013/2014 zrobiłem przy każdej bramce taką sobie rozpiskę.
Mascherano robi dużo błędów i go cała jesień krytykowałem, bo miał bardzo dobry PR za mistrzostwa świata i był oceniany pod katem gry na MŚ a nie za to jak gra w Barcelonie, jednak wiosnę z wyjątkami miał już lepszą. Z błędów Mascherano to ja zapamiętam bramkę straconą z Realem, 5 samobójów i w sezonie 2013/2014 ostatni mecz o mistrzostwo z Atletico gdy został przyblokowany i źle pokrył Godina z rzutu rożnego czym nie zdobyliśmy mistrzostwa.

pax

12

Ja lubię Bartrę i dwa lata temu miałem nadzieję że ze składu wygryzie Mascherano. Jednak to nie jest tak, że koło się zamyka. Marc jest w pierwszej drużynie, codziennie trenuje z pierwszą drużyną, swój debiut miał 5 lat temu. Nie róbmy z niego dziecka, młodzieńca który ma zbyt małe doświadczenie, nie mówmy o nim jak o młodym talencie. Skoro kupiono ostatnio dwóch stoperów a podobno rozglądają się za jeszcze jednym więc jednak zarząd, trener widzą że nie jest cudownie jak się wydaje.
To jest Barcelona, a jej zawodnicy to profesjonaliści, jak ktoś wychodzi w meczu to powinien ddawać odpowiedni poziom, o tym że koło się zamyka można by pisać o Samperze, Haliloviciu czy nawet Sandro czy Munirze, ale nie o Bartrze.

pax

5

Tylko jak Pique wrócił z trzy meczowej banicji to od pierwszego spotkania pokazywał poziom odpowiadający grze w pierwszym zespole.
Z Bartrą był różnie - dobre mecze przeplatał słabymi.
Jego błędy w sezonie 2013/2014 skutkujące utrata bramki (każdemu obrońcy można przypisać stratę bramek, tylko u Bartry zależność między błędami a minutami na boisku jest niestety wyższa niż u innych).
Bramki po przegranych pojedynkach główkowych, rzutach rożnych, zgubienie krycia w tych sytuacjach:
Bartra-Villareal
Straty na własnej połowie skutkujące bramkami
Bartra-Bilbao, RSSS
Nie zatrzymanie dośrodkowania
Bartra-Getafe
Błędy taktyczne –
Bartra-Cartagena, Betis
Przegrane pojedynki jeden na jeden skutkujące utrata bramki
Bartra-Real

W ubiegłym sezonie spokojnie taką sama listę można zrobić, ogranie przez Milika z ajaxem, przegranie pojedynku biegowego z Thievym itd...

pax

9

Pique też siada na ławce, a w ubiegłym sezonie dostał był 3 spotkania pod rząd na ławce. Bartra w ubiegłym sezonie zrobił dwa kroki do tyłu. To Barcelona i jak się wchodzi na boisko trzeba prezentować poziom a nie zasłaniać się mała ilością minut. W ostatnich dwóch sezonach wystąpił w 35 spotkaniach w LaLiga i LM - grubo ponad 3 tysiące minut na boisku. Niestety jego gra nie powalała, jest mało zwrotny, potrafi odpuścić krycie, prędkością nie grzeszy, jednak często po prostu robi głupie błędy które zawodnikowi najlepszego klubu na świecie nawet w drużynie B nie powinny się zdarzać.

pax

28

Jeden? To on zagapił się w dogrywce dwa razy - raz po rzucie wolnym gdy Coke strzelał głową a piłka o 15 centymetrów minęła słupek a ter Stegen nawet nie zareagował i gdy rami kolanem strzelał Rami to Bartra zamykał strefę i on go krył a 5 metrów od bramki go odpuścił.

pax

1

problem jeset mała przerwa między meczami. Większość zawodników nie przepracowała presezonu odpowiednio, nie maja trybu meczowego, a teraz mają w sumie 3 mecze w 6 dni (godzinowych).

pax

1

Gdzie go tu bronię ??

pax

5

czekamy na komentarze po komentarzach komentatora. Hejty na Alvesa raz, dwa, trzy...
Rakitic zawalił dośrodkowanie, mathieu zawalil krycie, ale komentator to guru więc, raz, dwa, trzy, zaczynamy...

pax

1

Do dwóch dni odpiszę, obecnie mam troszkę mało czasu.

pax

1

To był Messi co zagrywał do Alby :-)

Co do krytykowania kogokolwiek, nigdy nie hejtuję czy wyzywam zawodnika, jak kogoś krytykuję to zawsze konkretnie piszę za co, podaję albo statystyki albo minuty meczowe. W tym meczu Alba był najsłabszym zawodnikiem Barcelony, sprokurował kilka groźnych sytuacji dla Juve. moje spostrzeżenia potwierdziło wielu analityków i portali oceniających. jak jest za co to krytykuję, nie będę pisał że zagrał świetne spotkanie czy kapitalne jak został oceniony przez użytkowników tylko dlatego że Jordi jest lubiany i w modzie jest nie pisać o jego grze nic złego.

pax

1

Gol Ivana to zasługa Alby? Super, a nie ter Stegena który 2 minuty wcześniej wybił piłkę z własnego pola karnego?
W 6 minucie nie zauważyłem rzutu roznego dla Juve o którym piszesz. W 51 Barca nie była w trudnej sytuacji, a przez całą minutę Juve nie dotknało piłki, więc o czym tu pisać? Mam się cieszyć, że zawodnik nie stracił, nie poslizgnąl się i dobrze podał, i dlatego zaliczył świetny występ?
Pisałem że miał 3 odbiory w meczu, jeden właśnie w 53 minucie gdy pomógł Masche.
W 75 minucie nie był pierwszy, bo pomimo że wystartował pierwszy Pique go wyprzedził i jeszcze ściągnął obrońcę, Jordi dostał piłke w pole karne, ale się potknął o własny cień i ją zgubil i z świetnej kontry wyszła dupa. Mam go chwalić że umie biegać? pewnie żaden zawodowy piłkarz tego nie umie.

pax

5

Tytuł niestety prowokatorski. Rozpoczynać historię futbolu od roku 2005.

pax

3

54 – akcja bramkowa, Alba objechany i nie zdążył wrócić gdy w jego strefe wchodził zawodnik Juve biorąc Albe na obieg, jego błąd łatał Mascherano i formacja uległa przesunięciu.
58 – Alba przy próbie odbioru mija się z piłką na połowie Juve, kolejne przesunięcie całej formacji obronnej na lewo, Alves asekuruje środek, Piłka na Pogbę przy którym jest Alves. Sytuacje w sumie niegroźna, ale pokazuje po raz kolejny, iż po błędach Alby formacja ciągle musi naprawiać jego błędy rozciągając linie obrony.
62- ponownie Alba spóźniony w obronie i następnie objechany jednym zwodem na raz, akcja zakończona strzałem Teveza z linii pola karnego. Podobna sytuacja jak przy utracie bramki. Błąd Alby, formacja się przesuwa aby naprawić błąd Alby, Alves znowu asekuruje pozycję stopera.

Praktycznie wszystkie strzały Juve padły po błędach Alby, który albo się spóźniał, albo był objeżdżany. Od stycznia Alba jest bez formy. Trzy odbiory gdy znowu większość akcji szła lewa stroną pokazuje w jakiej formie jest ten zawodnik. W ofensywie kilka razy się podłączył, ale oprócz akcji z 4 minuty gdy oddał piłkę Neymarowi, a ten wycofał się, poczekał na Inieste potem do niego dograł a ten do Rakiticia to w ofensywie bardzo słabo. W 14 minucie strzał-kiks, z około 11 metrów Alba strzela kilka metrów nad bramką, wrzutka na Buffona w 21 minucie czy zepsucie ekstra kontry gdy Barcelona wyszła 5 zawodnikami na 3 zawodników Juve, w 73 minucie Alba dostał podanie w polu karnym i się poślizgnął.

pax

2

Przeglądam sobie oceny na innych piłkarskich portalach i najsłabszymi zawodnikami Barcelony są Alba i Mascherano. U nas ocenieni na bardzo dobrze albo świetnie minus. Przez dyskusję z jednym z użytkowników który domagał się wyżej noty dla Alby jeszcze raz obejrzałem mecz, aby sprawdzić czy to światowe portale się mylą oceniając tak słabo Albę. No niestety – światowe portale i analitycy nie pozostawili złudzeń w ocenie Alby – był najsłabszy na boisku z graczy Barcelony. Większość wszystkich groźnych sytuacji Juventusu było po błędach Alby.

6 minuta - Mimo, że Alba nie uczestniczy w akcji ofensywnej nie wraca do obrony, jego strona asekurowana przez Mascherano który został jak dziecko objechany (o tym też nie ma w opisie redakcji) - strzał Vidala.
21 - Alba źle kryje Morate w polu karnym, następnie ma spóźniony wślizg i nie trafia w piłkę, na szczęście z dobrej pozycji Morata strzela niecelnie.
22- strata Alby we własnym polu karnym, sytuacja 2:1 dla graczy Juve, na szczęście strzał (bomba) Marchisio z 18 metrów minimalnie niecelna (błąd Alvesa przy wyprowadzeniu piłki przy akcji bramkowej w porównaniu z tym co zrobił tu Alba to malutki pikuś).
Wejście Alby w Pogbę w 31 minucie na 17 metrze gdy ten wychodził sam na sam, która mogła skończyć się kartką dla Alby niewiadomego koloru – sędzia nie zagwizdał.

pax

2

Sprawdź jeszcze mój opis jego gry w finale pod artykułem ocenowym. Grał fatalnie w, praktycznie wszystkie strzały juve były po jego błędach. Oceny to często emanacja sympatii do poszczególnych graczy.

pax

2

Alba jest bez formy od stycznia. Z roma był objeżdżany przez maicona 4 razy. Finał z juve w wykonaniu jordiego to była katastrofa.

pax

3

Pax: Tzn. gra słabo w obronie w Barcelonie?

D: Wprost odwrotnie, gra świetnie, on biega jak nikt inny, walczy jak nikt inny i do taki taaaki z nikogo pracuś jak z nikogo innego. On ma słabe statystyki bo pracuje dla innych. Zrozum on wspomaga wszystkie formacje, stosuje taaaki pressing, dzięki któremu inni zaliczają przechwyty, on tak walczy że inni mają odbiory, on ma taki przegląd pola dzięki czemu inni mają kluczowe podania, on ma taaakie interwencje że Bravo ma świetne parady. Naprawdę Pax, myślałem że potrafisz to dostrzec. Zrozum jego wpływu na grę nie da się wykazać i opisać słowami, nie oddaja tego statystyki czy jakikolwiek inny mierzalny determinant. On robi to co nieuchwytne dla ludzkiego oka i niesłyszalne dla ludzkiego ucha. I jeszcze jedno zrozum, że gdyby Ivan się nie sprawdzał to nie grałby w pierwszym składzie, przecież miał mega konkurencję 35 letniego Xaviego i ogranego młodego cracka Sergi Roberto. Pax jesteś ignorantem i patrzysz tylko przez statystyki, nie rozumiesz tego sportu, a próbujesz wszystkim wmówić że znasz założenia Barcelony lepiej niż Lucho. My je znamy i wiemy że Cracitic to najlepszy pomocnik jakiego Barcelona miała ever, a kto tak nie sądzi to ignorant i nie rozumie tego sportu. To Ivan był kluczowy w zdobyciu trypletu, Messi jest dobry, ale jak skończył ubiegły sezon. To Ivan dał nowa jakość, bez niego wciąż nie byłoby tytułów.

pax

2

Pax: Przecież Rakitic ma w sumie słabe statystyki defensywne, a tu się go lansuje głównie poprzez jego pracę w defensywie, w Sevilli grał bardziej ofensywnie a mimo to notował duże lepsze statystyki odbiorów i przechwytów. Nie chcę porównywać jego gry tu i tu bo dwa różne zespoły, ale widać że w porównaniu z wcześniejszym klubem w defensywie i ofensywie strasznie obniżył loty

D: Nie możesz porównywać jego gry w Sevilli i w Barcelonie – zrozum zawodnikowi który ma same zadania ofensywne jak Rakitic w Sevilli łatwiej mu było bronić, odbierać i przechwytywać bo przeciwnik się tego nie spodziewał, w Barcelonie ma inne zadania i wszyscy wiedzą że jest nastawiony defensywnie więc przeciwnicy nie dają mu się zaskoczyć. W ofensywie nie błyszczy jak w Sevilli bo przeciwnicy wiedzą jak tam grał to teraz nie dają mu tak grać. Poza tym ma dużo mniejszą ilość kluczowych podań bo nie gra z takimi wirtuozami jak Gameiro, Bacca czy Vitolo tylko z Neymarem, Suarezem czy Messim a oni przecież nie wychodzą na pozycję, nie biegają. Chyba proste.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?