pax
Redaktor serwisu FCBarca.com
Dołączył/a: sierpień 2012
159 obserwujących
6 obserwowanych
Redaktor serwisu FCBarca.com
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
2
Pax: To gdy Messi schodzi aby rozgrywać bo nikt z pomocy mu piłki nie podaje to zamienia się z Rakiticiem pozycja i Ivan idzie na skrzydło rozciągając obronę przeciwnika?
D: Ty naprawde nie rozumiesz tego sportu, czasem zamieni się pozycją chociaż to rzadkość, ale on jest od asekurowania, więc jak Messi schodzi do pomocy to Ivan stoi obok i zagęszcza środek pomocy, co z tego że brakuje nam wtedy zawodników ofensywnych szczególnie na autobusy, ważne aby taktycznie zagęścić środek bo w kupie siła, poza tym gdy Messi schodzi, on asekuruje środek pomocy czyli asekuruje sam siebie – nie rozumiesz tego, taktycznie jest to majstersztyk?
PAX: to jakie zadania ma Rakitic.
D: No wiesz, to się trzeba znać na piłce, nie będę Ci tłumaczył.
PAX: Proszę wytłumacz mi, bo ja mało obeznany jestem
D: Widzisz Rakitic robi to czego nie widać, to czego nie obejmują statystyki, heat mapy, to boży dar, on robi wszystko.
Pax: Ale konkretnie na czym polega jego gra:
D: Skoro już tego nie wiesz to jesteś ignorantem
PAX: No proszę napisz jaki jest fenomen jego gry
D: Widzisz on asekuruje obrońców, pomocników i napastników, robi przestrzenie do napastników, zamyka strefy podań napastnikom przeciwników, reguluje tempo akcji, jest jak Tommy Lee Jones w Ściganym.
2
To chyba na dłuższy czas mój ostatni tekst o Rakiticiu.
Tak przebiegało 80% moich dyskusji na temat Rakiticia
Pax: Szanuję Rakiticia, ale jego gra mnie nie przekonuje, sezon miał słabo-przeciętny, ale to jego pierwszy sezon więc mam nadzieję że kolejny będzie lepszy.
D: Coś Ty, to najlepszy pomocnik świata, świetny w ofensywie i defensywie, zjada Xaviego, Pogbę, Verattiego razem wziętych.
Pax: Przecież on prawie w ogóle nie kreuje sytuacji
D: Coś Ty, on świetnie rozprowadza, jest kwintesencją taktyki Lucho z grą wertykalną.
Pax: Jego mapy podań wskazują, że jest zawodnikiem podającym głównie do tyłu i do boku i na krótkie odległości.
D: Hmmm, widzisz Pax, Ty nie rozumiesz piłki nożnej, to że statystyki wskazują że gra mało ofensywnie i piłek do przodu ma jak na lekarstwo nie oznacza że tego nie robi, trzeba patrzeć na grę a nie ślepo w statystyki i heat mapy, one specjalnie przy Rakiticiu często ustawiane są odwrotnie i wtedy Ty Pax widzisz podanie do swojego stopera kiedy z pewnością on zagrywa właśnie bajeczną, wertykalną piłkę w pole karne przeciwnika na Suareza. Po prostu źle odczytujesz mapy, rakitic jest kotem.
Pax: Przecież Xavi w rozegraniu go zjadał, miał 50% więcej kluczowych podań w lidze od Rakiticia
D: No co Ty, to że Twoje statystyki tak mówią nie oznacza że tak było, Xavi jest znany z klepu-klepu w środku pola (nie pamiętasz jak grał 2 lata temu?), a Rakitic to nowa wertykalna twarz Lucho, poza tym to nie Rakitic jest teraz od rozegrania piłki tylko Messi, który schodzi z pozycji skrzydłowego na środkowego pomocnika a następnie goni znów na pozycję skrzydłowego lub środkowego napastnika. Tak to sobie trener wymyślił. No i Rakitic to pracuś a Messi musi być asekurowany bo wiadomo, że nie biega. Nie znasz się i patrzysz tylko pod kątem statystyk.
1
Lucho poprosił o zawodnika takiego jak xavi-Iniesta
2013/2014 - 12 bramek, 10 asyst, 27 udanych dryblingów, 78 kluczowych podań w samej lidze,
a dostał zawodnika -
2014/2015 - 5 bramek, 7 asyst, 7 udanych dryblingów, 35 kluczowych podań w lidze.
Lucho sprowadził inna wersje rakiticia bo tylko taka była znana, początkowo to on grał a xavi siedział na ławce, ale jak było widać, że Ivan stracił formę z Sevilli Xavi pojawiał się co raz częściej.
7
Też nie brałbym na poważnie meczu z Romą w stosunku do ustawienia Alvesa, grał 45 minut, gdy Barcelona kontrolowała spotkanie, więc jego wyższe ustawienie nie było spowodowane czystą taktyką, ale wydarzeniami boiskowymi. Zwalnianie Alvesa z powrotów? To trochę dziwne i raczej niewykonalne.
Co do Mascherano i pozycji Defensywnego pomocnika, to nie było tak że nie było rotacji i prób włączenia Jeffecito w ta pozycję. Grał jako DP w spotkaniach ligowych z Eibarem, Valencią, Rayo, Realem, Valencią, Realem Sociedad, w LM z Ajaxem, Apoelem czy Manchesterem City i w CdR z Elche i Villarealem ale niestety jego gra odbiegała sporo poziomem od gry Busquetsa. Może Masche pogra na DP ale nie z racji wygrania z Busim ale co najwyżej kontuzji tego ostatniego. Ostatnia moja na szybko pisana uwaga, nie było oszczędzania w drugiej połowie, nie chodziło o kontrolowanie spotkania. W drugiej połowie wyszedł drugi garnitur złożony z młodych wilczków i Rakiticia którzy robili wszystko aby zaistnieć, dwoili się i troili, ale niestety brakowało umiejętności. Nie było widać uśpienia, a jedynie chaos i brak precyzji i daleki poziom do pierwszego składu.
Tak czy inaczej, fajny tekst challenger, na pewno polemiczny a w sumie o to chodzi w felietonach o aktualnych założeniach taktycznych czy ocenowych.
8
Nie zgodzę się z wieloma fragmentami, a diagnoza po jednym meczu z bardzo słabo dysponowaną tego dnia Romą jest delikatnie mówiąc na wyrost. Ubiegłoroczny przedsezonowy felieton redaktora Bystrzyckiego też prorokował rychły koniec Alvesa, a skończyło się najlepszym obrońcą ligi z największa liczbą odbiorów. Cienka wersja Alvesa 2012-2014? Nie będę wracał do tego co już pisałem wielokrotnie na temat Alvesa w ubiegłym sezonie i jak był poniewierany i oceniany. Zostawmy to teraz.
Co do Bartry to nie sposób się zgodzić z tym że jest niedoceniany, ubiegły sezon dwa kroki w tył pod względem minut i pewności w grze, presezon też nie rewelacyjny, z Romą zagrał dobrze, ale na tle słabego rywala nie prezentował się rewelacyjnie – źle wyprowadzał piłkę, wchodził Vermaelenowi w strefę, przegrał kolejny pojedynek biegowy (na szczęście Masche go asekurował). Były plusy, ale to jeszcze nie poziom pierwszego rezerwowego stopera. Co do Mathieu to zgoda jeśli chodzi o plusy, jednak założenia taktyczne wykazane zostały inne – obaj boczni schodzą na ofensywne skrzydła (skąd ta asysta Mathieu), nie tylko Alves gdzie ustawienie zmieniłoby się na 3 stoperów. Spłaszczenie obrony zostaje uzyskane przez wyjście do przodu bocznych obrońców (alves – Alba/Mathieu) i cofnięcie Busquetsa, wtedy stoperzy grają szerzej i oni asekurują boczne sektory (Pique – Alvesa a Masche przeważnie Albę) (nie wiem skąd pomysł że Rakitic ubezpiecza strefę Alvesa)a środek zajmuje choć nieco wyżej Busquets.
1
To coś to pod względem sportowym czy finansowym ?
3
sam się dziwię jak Maldini i Ac Milan mogli mieć takie sukcesy, to musiała być zlota rączka (i nie tylko rączka :-)) Sylvio Bunga-Bunga.
Kuźwa że inne kluby się tak nie szanują, albo tak słabych mają ludzi od promocji.
Tydzień temu było na San Siro, tak aby sprawdzić czy coś się przez ostatnie 2-3 lata zmieniło. Milan wielki klub, Inter wielki klub, a zaplecze gorsze niż w Naprzód Rydułtowy. Sklep klubowy ustawiony w kontenerze przed stadionem przy którym żabka jest hipermarketem, muzeum klubowe z pucharami, figurami, z zdjęciami chyba od 15 lat nic się nie zmieniło, całe muzeum w baraku obok kontenera ze sklepem. Masakra, muzeum Milanu/Interu przy muzeum Barcelony to trzeci świat, tam o ekranach ledowych, jakiejkolwiek elektronice czy multimediach musisz zapomnieć.
1
Nie mój problem ale moja opinia na temat Rakiticia jest taka że go lubię. Uważam, że jest przydatny, ale nie jest kluczowy. Zauważ że to nie jest tak że piszę że Rakitic jest złym zawodnikiem, że jest słaby, ale raczej dyskutuję z prośbą o wskazanie mi jego fenomenu. Bo naprawdę, on jest uważany przez wielu za pomocnika wszechczasów. Ja uważam że sezon miał słabo-przeciętny, ale zawsze go usprawiedliwiam pierwszym sezonem w nowym klubie, jednak podaję że w ofensywie, rozgrywaniu, kreacji jego gra kompletnie leżała. Staram się dlatego dyskutować i zbierać opinię na czym polega jego fenomen. Kilka razy w ubiegłym sezonie stracilismy punkty z średniakami moim zdaniem właśnie przez pomoc, bo przeciwnik się zamurował a pomoc klepała do tyłu i ani Ivan ani Andres nie stwarzali przewagi, nie kreowali, a trójka z przodu na 10 roniących się przeciwników było za mało.
Przykłady z bramkami Neya podałem abyś widział, że gramy szybkie akcje, są kontry i wybieganie na pozycję, ale nie ma tego dużo. Nie dlatego że coś się zmieniło w założeniach Lucho a Pep, po prostu przeciwnik na to nie pozwala broniąc się cała drużyna nie da się przeprowadzić szybkiej kontry.
Problem z Iniestą zaczął się przed pojawieniem Lucho na CN, więc jest cos moim zdaniem na rzeczy, niektórzy wskazywali na kwestie osobiste związane z utratą dziecka z czym się nie zgadzałem inni inne, ale spadek jego formy jest widoczny co najmniej od 1,5 roku. Kluczowy jest Messi który robi za dwie formacje ma więcej bramek od pozostałych napastników i więcej asyst od pomocników, gra Messiego zamazuje tak naprawdę tragiczny obraz pomocy w ofensywie.
3
Takie są przepisy, Vermaelen też nie ma zwycięstwa w LM bo nie rozegrał ani minuty.
13
Wystarczy że wygra za rok :-)
11
Bez przesady, zrobił dużo, jest gwiazdą, może będzie legendą, ale do Kubali, Cruijffa, Messiego, Xaviego, mu daleko.
doceniajmy go ale nie róbmy z niego kogoś więcej niż jest.
1
"Powiedz mi jedno. Jak za pomocą statystyk chcesz ukazać przesuwanie się CAŁEGO zespołu podczas gdy przeciwnik ma piłkę w danym sektorze boiska? Nie ma takiej statystyki. A skoro takiej statystyki nie ma, to coś takiego nie występuje? By taki Alves mógł przechwycić piłkę to zazwyczaj na to musi pracować kilku piłkarzy".
Odwróćmy więc. Powiedz mi jedno w jaki sposób chcesz mi udowodnić przesuwanie się całego zespołu i pracę kilku piłkarzy aby jeden mógł piłkę przechwycić. Zostaje obserwacja, tutaj akuratnie Rakitic gra słabo, co pokazałem na przykładzie opisu gry z Realem na wiosnę (odpowiedz do el dominatore). Rozumiem, że jak cos nie da się sprawdzić do będziemy pisać że występuje, Rakitic może nie ma interwencji bramkarskich, ale nie oznacza to że nie wspiera bramkarza w interwencjach. Poza tym Alves nie ma za dużo przechwytów, on ma dużo odbiorów w pojedynkach jeden na jeden.
Jakich zawodników szuka Lucho? Rakitic w Sevilli łączył sposób gry Iniesty i Xaviego - świetny w ofensywie, przegląd pola, kluczowe podania, rozegrania, strzał, drybling, teraz gdy opcja z jego umiejętnościami kreatorskimi padła został cofnięty na pół defensywnego pomocnika co mu nie do końca wychodzi, między innymi dlatego że jest wolny i mało zdecydowany w interwencjach. Siła i strzał z dystansu? Z tym strzałem z dystansu to chyba chciałeś mnie rozśmieszyć. Strzał ma, ale go prawie nie używa - 1 strzał z dystansu na 3 spotkania i jedna bramka z gry z dystansu w sezonie.
2
często oglądam stare mecze i z realem i z Milanem było zupełnie inaczej niż piszesz.
"Linia napadu grała bardziej pozycyjnie, częstsze próby dogrania na wybieg"
Jedno drugiemu zaprzecza. Albo się gra pozycyjnie, czyli atak stoi na linii pola karnego i czeka na piłke tyłem do bramki, albo się gra na wybieg wchodząc z drugiej linii lub urywając się obrońcom. Poza tym Manita z Realem to mecz który dla Lucho jest wyznacznikiem, on właśnie chciał i to wielokrotnie zapowiadał przed sezonem przyspieszyć grę, grać WERTYKALNIE, i bramki z Realem tak padały, były kontry za co chwalony jest obecnie Lucho. Więc tu zmian taktycznych za bardzo nie widać. Rewanż z Milanem jest inny, bo to była taktyka ustawiona pod jeden konkretny mecz, gdzie Villa był na szpicy a Messi jako cofnięty napastnik pod nim, mecz ustwiony ultraofensywnie, więc nie ma tutaj możliwości porównania.
Skutek porażek z Chelsea? Hmm, lucho zmienił taktykę z powodu porażki z Chelsea kilka lat temu. Teraz tak samo Neymar gra na wybieg, tak jak Suarez, czasem Alba itd... Szkoda że Neymar strzelił z szybkich ataków i z gry na wybieg bramki np. Bilbao, Levante, Rayo, Elche, Elche, Atletico, Villareal, Psg, PSG, Bayern, Bayern, Juve. Więc trochę to zaburza Twoje postrzeganie.
Ivan gra mega bojaźliwie a Andres zatracił forme i zatracił ja już za taty, więc nie jest to efekt zmian taktycznych za Lucho.
1
"Wszystko jest tu ustawiane pod Messiego który ma zupełnie wolną rękę, a inni "pracują" by mu pomóc".
W jaki sposób Rakitic i Iniesta pracują aby mu pomoc? Nie wyciągają obrońców, nie robią wolnych przestrzeni bo to by zaburzyło ich „nowe wymyslone zadania taktyczne” pewnie defensywne.
"Tu widać pracę Lucho jaką wykonał by jak najlepiej wykorzystać Messiego dla dobra zespołu, zagadka "innego" Messiego w Argentynie rozwiązana?".
Tylko w Barcelonie to Xavi z Alvesem, Neymarem i Suarezem grają z Messim i na Messiego a nie Rakitic, coś nie te spotkania oglądałeś.
"Xavi to legenda, wiadomo, ale ostatnie lata w Barcelonie to typową schematyka, nudna i oklepana do bólu przez rywali, wszyscy krzyczeli że potrzebna zmiana w Barcy, i ta zmiana przyszła... wraz z Ivanem".
Ivan gra bardziej schematycznie i nudno od Xaviego, mega asekurancko i przewidywalnie. Liczba przerzutów czy kluczowych podań jasno dowodzi kto gra wertykalnie, ciągnie zespół do przodu a kto zatrzymuje akcje w drugiej linii i bawi się w klepu-klepu z stoperami, Az przybiegnie Messi i stworzy coś genialnego. Zmiana przyszła z lepszą wersją Messiego a nie z zmianą xavi - rakitic.
"Najłatwiej jest krytykować Inieste, Messiego, Rakiticia. Ale mało kto zastanowi się jaką jest tego przyczyna, a jeżeli ktos patrzy jedynie przez pryzmat statystyk to dla mnie jest to przejaw ignorancji".
Podawanie wymyślonych zdarzeń czy sytuacji to dopiero ignorancja, ba to kłamstwo i brak szacunku wobec dyskutanta.
2
"Tam jest mnóstwo takich zawiłości taktycznych, ale ja o nich Ci nie opowiem bo żaden zemnie taktyk i sam ich nie dostrzegam, ale podobne zależności można zauważyć nawet okiem amatora, wystarczy wykazać się odrobinę bystrością".
Niestety widać z bystrością mam problem. ja nie widze tych zawiłości taktycznych, nawet Ty przyznajesz że ich nie widzisz, ale nie przeszkadza Ci to pisać że tam są.
"Spytasz po co to wszystko. Ano po to by wprowadzić element zaskoczenia, oraz jak najlepiej wykorzystać geniusz Messiego.
Co wszystko? Geniusz Messiego wykorzystać, że musi dylać w dwóch formacjach, wracac się z skrzydła na środek pomocy i wbiegać z drugiej powrotem na skrzydło ale w drugie tempo do pola karnego? Element zaskoczenia? Przecież messi tak grał od kilku sezonów, tylko schodził z dziewiatki na rozegranie a teraz schodzi z skrzydła. Nie ma tu nic nowatorskiego".
"Ty mowisz że Iniesta jest bez formy. A ją Ci mowie że Iniesta ma do wypełnienia zalozenia taktyczne co jak widać odbija się na jego grze kreatywnej w środku pola, przez co częściej niż w poprzednich latach Messi cofa się do środka by klepnąć. Zaczynasz powoli łapać?"
Napisz mi o założeniach taktycznych Iniesty, ale tak abym się nie zaczął się turlać ze śmiechu. Mam nadzieję że nie napiszesz że teraz się cofa, ma jakieś enigmatyczne zadania defensywne, że asekuruje Neymara albo Albę albo jakies inne śmieszne rzeczy, bo zaraz wyjdzie że gramy trzema defensywnymi pomocnikami i w ogóle najbardziej ofensywny zespół świata broni autobusem 4 obrońcami i 3 pomocnikami gdy Barcelona jest w 70% spotkań przy piłce. Opowiedz mi o założeniach taktycznych Iniesty, chętnie przeczytam.
1
"Wykładowcą nie jestem, pisać 7 stron A4 też nie mam zamiaru więc w skrócie powiem że gra Rakiticia w dużej mierze polega na założeniach taktycznych. Jeśli wiesz co to, to wiesz równie tez to że żadne statystyki a zwłaszcza te enigmatyczne nie pokazą Ci tego czego trener wymaga od zawodnika. Nie jestem żadnym ekspertem więc tymbardziej dziwie się że tego nie za uważasz, może te statystyki Cię oslepiają?"
Bardziej się skupiasz na mnie a nie na argumentach. Gdzie mnie statystyki oślepiają, wolisz przykleić mi łatke niż rzeczowo odpowiadać na argumenty.
"Ten prostyprzykład z zejściem na skrzydło które nie jest wcale takie rzadkie jak ci się wydaje nie ma na celu żeby Ivan coś tam przerzucał, wrzucał, ba o nawet nie musi dotknąć piłki, wystarczy że absorbuje obrońcę, dzięki temu obrona rywala jest bardziej rozciągnięta, tworzenie wolnych przestrzeni, mówi Ci to coś?"
Po pierwsze - Skoro podajesz iż nie jest to rzadkie możesz podac jakieś dane, jakąś statystyke, czy mam wierzyc że sobie tego nie wymysliłeś? Po drugie – jaka to zasluga Rakiticia? Jeżeli byłoby tak jak mowisz, iż zadaniem Rakiticia nie są dogrania, dryblingi, baa on jak piszesz nie musi piłki dotknąć, wystarczy że pobiegnie w kierunku w którym mu powie trener to czy wersja z sprowadzeniem np. Rasiaka nie byłaby lepsza? Gośc tańszy, pobiegnie tam gdzie trener mu powie, piłki nie dotknie ale obrońca będzie przy nim i wyjdzie na to samo.
2
"Na pytanie odnośnie roli Keity też mi nie odpowiedziales, a szkda bo w dużej mierze jest tam odpowiedź o rolę Rakiticia, no ale trzeba znać odpowiedź na pytanie tego pierwszego by móc zrozumiec grę tego drugiego... co ciekawe żadnego felietoniku o Podobieństwie Keity do Ivana nie czytałem, ale skoro taki powstał, to tylko się cieszyć że nie tylko ja dostrzegam te zalezonsci".
Z ciekawości sprawdziłem na jakiej pozycji grywał Keita. Na razie sprawdziłem pierwszy jego sezon gry w Barcelonie. Grywał na defensywnym pomocniku jak nie było Busquetsa, ale przeważnie wchodził na ofensywnego za Iniestę, czasem Bojana czasem nawet Gudhjonsena. Na środku pomocy tam gdzie gra Rakitic nie grywał bo grał Xavi.
"Posługujesz się jakimiś enigatycznymi statystykami, może jakieś dowody,linki?
Piszesz o jakiś enigmatycznych statystykach, chcesz dowodów, hehe. Chciałeś źródło do statystyk z meczu z Romą to Ci podałem, Chcesz reszte źródeł: daj sobie na YT – Rakitc golas In Barcelona i zobaczysz skąd strzelał bramki i ile ich było zza pola karnego, skad znam średnią długość jego podań – statystyki podaje squawka, skąd znam kierunki jego podań? Mapy podań podaje squawka i forfourtwo, ogólne statystyki znajdziesz jeszcze na whoscored. Dalej będziesz podważał statystyki i pisał że są enigmatyczne bo nie pasuję do Twoich złożeń".
35
Xavi o Alvesie.
"Dani Alves - piłkarz kompletny, przykład współczesnego futbolisty. To, co go wyróżnia to profesjonalizm, ciężka praca, poświęcenie i oddanie. Zdolny jest wykonać 50 dośrodkowań w jednym meczu, nigdy się nie męczy, biega wzdłuż całego boiska. Dani to tego typu zawodnik, że gdy mieliśmy go za rywala w pewnym momencie zaczynaliśmy go nienawidzić: nigdy nie odpuszczał, był niezmordowany, niczym kleszcz, który nie przestawał kąsać".
Autobiografia Xaviego :-)
2
Przypominam że nie było tak jak piszesz, od początku w kilku spotkaniach wsadzany do składu był np. Munir aby sprawdzić grę z Messim na prawej flance i Munirem jako przyszłym Suarezem, Alves zawsze grał box to box, a w ubiegłym sezonie przez cały czas był głównie obrońcą (największa liczba odbiorów w całej lidze). Gdyby było tak jak piszesz to początkowo rola Ivana w rozgrywaniu byłaby bardziej zmarginalizowana niż później (a tak nie było), bo Messi grając na cofniętej "9" (pod nieobecność Suareza )w środku pola między formacjami by kreował dużo więcej niż to by robi z pozycji prawoskrzydłowego.
Jednak jak piszesz że początkowe ustawienia wpłynęły na zmianę zadań Rakiticia to powiedz jakich zadań.
Pytanie o Verattiego czy Coutinho jest bezsensowne i wiesz o tym dobrze. Spróbuj wyjąć Verattiego z PSG za 18 mln. Powodzenia.
Skoro jesteśmy przy zakupach to zwróciłeś uwagę, że Ivan przyszedł w miejsce Xaviego, który miał już odejść rok temu? A mimo wprowadzenia do składu Rafinhy to przymierzany był właśnie Veratti, Gundogan już przechodził testy medyczne w Barcelonie, sprowadzono Ardę, przymierzany jest Pogba. Chcesz powiedzieć że dlatego, że pomoc jest silnie obsadzona? Zarząd i Lucho wciąż szuka wzmocnienia pomocy i to środka pomocy, zastanawiałeś się dlaczego?
Uwielbiam taką argumentację: "Widzisz, jego obowiązkiem nie jest odbieranie piłek a ułatwienie tego zadania innym. Tego statystyki Ci nie pokażą ;) ". Pewnie asekuruje tez Bravo i mimo że w statystykach nie ma jego interwencji i parad to pewnie z tego też wywiązuje się wzorowo.
1
dziwne jest to że ktoś zarzuca mi że wymyślam zadania środkowego pomocnika w ultraofensywnej drużynie podpierając się statystykami (o to jest też zarzut). Natomiast moim adwersarze tu piszą wciąż o jakiś niemierzalnych, niesprawdzalnych zadaniach boiskowych, które to Rakitic niby wypełnia idealnie. Jak pisałem, rolę rakiticia w drużynie interpretuje poprzez: pozycję na jakiej gra (środkowy pomocnik), ustawienie zespołu (ultraofensywne, średnio 70% czasu przy piłce, nacisk na grę wertykalną), ustawienie zespołu przeciwnego (głównie autobusy a przynajmniej zmasowana obrona która wymaga stworzenia przewagi liczebnej w sektorach ze wsparciem linii ataku przez inne formacje), ofensywne i kreatorskie doświadczenie Ivana.
Ivan nigdy nie grał wcześniej z zadaniami defensywnymi więc Lucho przed jego sprowadzeniem nie był w stanie zrobić z niego drugiego "DP". Pierwsze mecze sezonu wyglądały właśnie tak, że wszystkie piłki szły na Ivana, ale on z czasem pokazywał że nie jest w stanie udźwignąć odpowiedzialności łączenia obrony i ataku.
Messi jest obecnie mózgiem zespołu, jednak robi to cofając się z swojej nominalnej pozycji, która zostaje nie obsadzona lub w którą wchodzi Alves biegając box to box. Gdy Messi dostaje piłke Rakitic stoi 5 metrów obok z szeroko rozdziawioną buzią i zastanawia się dlaczego on nie dograł przed chwilą takiej nieziemskiej piłki do Alby.
2
Co do MITÓW w TV to z najgorszego zawodnika na boisku robiono najlepszego i przyznawano mu ZM (np. Żewłakow o Mascherano), więc nie wszystko co ktoś powie w TV przyjmuj jako aksjomat.
Ja potrafie pokazac konkretne przykłady, gdy tej asekuracji na prawej stronie nie robił Rakitic, bo przy ataku pozycyjnym przeważnie gdy do ofensywy przechodzi jeden boczny obrońca to jeden z stoperów rozciąga linie obrony i ubezpiecza boczna flankę, albo gdy obaj boczni idą do przodu to obaj stoperzy przechodzą bliżej bocznych sektorów a na pozycję lekko wysuniętego stopera cofa się Busi lub Masche (jeśli gra na DP). Rakitic siedzi często w środku i zamiast asekurować jakiś sektor lata często bez sensu za piłką.
Opis gry pomocy (z Rakiticiem) w meczu z Realem.
Pomoc w defensywie grała wprost infantylnie. W pierwszej połowie przypominało to dowolną grę zespołową dziewcząt na wf-ie. Tam gdzie piłka – tam biegniemy. Gdy piłka była na lewej stronie, tam biegło trzech pomocników, wtedy Real robił przerzut na Marcelo, Isco czy Ronaldo na prawej stronie i dochodziło do groźnych sytuacji, ze względu na wolne przestrzenie zostawiane przez pomocników. Zero taktyki, umiejętności ustawiania się i czytania gry. W drugiej połowie było dużo lepiej, z ustawianiem się, ale wciąż wiele było do zarzucenia. Pomoc nie potrafiła wyjść spod pressingu Realu, zamknięci w środkowej strefie czy na własnej połowie klepali bez celu. Brak zdobywania przestrzeni, brak robienia przewagi w poszczególnych sektorach. O działaniach ofensywnych lepiej nie wspominać, jedna akcja Iniesty na 3 pomocników to fatalny wynik. Każdy z pomocników zasługuje na ocenę nie większą od wyjściowej, pomoc nie funkcjonowała w żadnym aspekcie gry, czy to defensywa, ofensywa, utrzymanie się przy piłce, regulowanie tempa, kreacja.
2
Widzisz, głównie znów atak na mnie a nie próba zmierzenia się z tym co napisałem.
Oglądam i analizuję spotkania Barcelony od lat. To oczywiście nie zmienia oceny czy robię to dobrze czy źle.
Ivan przeszedł do Barcelony jako najlepszy rozgrywający ligi hiszpańskiej, w ostatnim sezonie w Sevilli w LaLiga strzelił 12 bramek i miał 10 asyst. barcelona kończyła sezon 2013/2014 z bez formy grającym Iniestą i jedną noga na emeryturze Xavim. Rakitic miał być mózgiem drużyny i można to sprawdzić w przedsezonowych wypowiedziach. Pierwsze mecze na to wskazywały - Ivan w pierwszym meczu sezonu zaliczył dobry występ w kreacji, mając prawie asystę do bramki Munira i świetna pilke do Alvesa, przez niego przechodziła największa liczba piłek i taka była jego rola, lecz z meczu na mecz jego potencjał przygasał, a Xavi pojawiał się coraz częściej na murawie.
Nie rozumiem też robienia na siłę z Ivana drugiego DP, który ma zadania głównie defensywne których oczywiście jak wszyscy piszą nie widać, bo on stosuje pressing ale piłki nie odbiera, świetnie się ustawia ale piłek nie przechwytuje, po prostu gra idealnie bez piłki czego statystyki nie oddają, bo są be. Bo nie pasują do nowego bożyszcza.
1
Nominalnie na rozpisce Rakitic jest na prawej, ale faktycznie w meczu jest na środku i taka jest jego nominalna pozycja – środkowy pomocnik. Zabezpieczanie prawej obrony przez Rakiticia to mit, było to doskonale widoczne chociażby w meczu z Realem gdzie Alves musiał ciągle osamotniony walczyć z 2-3 przeciwnikami. Tu nie chodzi, że nie doceniam Ivana czy jego wkładu, po prostu nie rozumiem robienia z niego najlepszego pomocnika świata, nie jestem w stanie pojąć tego fenomenu. Każdy kto ma odmienne zdanie od mojego pisze, że się nie znam na piłce i że Ivan ma dodatkowe zadania które ciężko wykazać ale ma i do tego biega, stosuje pressing, wszyscy go lubią, a do tego świetnie się ustawia. Sprawdziłem sobie jego opisy gdy oceniałem przez kilka miesięcy grę zawodników Barcelony i mój główny zarzut (oprócz błędów w obronie co każdemu się zdarza – np. PSG czy Levante) to właśnie jest taki że nie kreuje, nie potrafi zagrać czegoś nieszablonowego, nie potrafi wykazać się boiskową inteligencją przewidzieć pewne zdarzenia boiskowe, słabo rozumie się z MSN, za to świetnie spowalnia większość akcji, podaje często nie w tempo i przy możliwości wyprowadzenia kontry podaje do tyłu.
Nie ja zacząłem porównywać grę defensywną Ivana i Leo.
1
Dziwne jest to że podaję swój sposób myslenia, potem swoje argumenty a na końcu podpieram ja statystykami. Ty natomiast stawiasz mi zarzut, że potrafię wyartykuowac swoje przemyślenia i je wykazać w liczbach. Twoja argumentacja natomiast opiera się na przypuszczeniach i wycieczkach osobistych wobec mnie a nie wobec moich argumentów. Odniosłeś się do tego co napisałem? Nie. Napisałeś tylko że: nie rozumiem piłki, że znam lepiej zadania Rakiticia od Lucho itd...
2
Ja wolę aby każda formacja była najlepsza, jak nie jest, daj mi prawo krytykować taki stan rzeczy :-)
2
Biorąc więc pod uwagę te dwa rodzaje rozgrywek. To statystyki wyglądają tak:
rakitic
bramki 7
asysty 8
kluczowe podania 48
czas na boisku 2923
Xavi
bramki 2
asysty 8
kluczowe podania 57
czas na boisku 2114
"Gdy grał Rakitić, wystarczyło mu prawie DWUKROTNIE mniej czasu niż Xaviemu aby przysłużyć się Barcelonie w zdobyciu bramki, a przecież właśnie to liczy się na końcu. Być może Ivan nie jest tak efektowny jak Xavi (dodam, że to pierwszy sezon naszej "czwórki"), ale czarno na białym widać, że był znacznie bardziej przydatny dla zespołu jeśli chodzi o osiąganie wymiernych korzyści". "Na szybko sprawdzając, Rakitić w La Liga i Lidze Mistrzów co 195 minut notował "punkt" dla drużyny, Xavi co 215 minut. Postulat pozostaje ten sam".
Xavi wykładał piłkę na strzelenie bramki kolegom co 37 minut, rakitic kreował sytuację kolegom z drużyny co 61 minut. pisząc "prawie DWUKROTNIE mniej czasu" to pisałeś o kreowaniu sytuacji, rozgrywaniu i grze wertykalnej Xaviego.
ja nie umniejszam zasług Rakiticia, tylko nie rozumiem tej masturbacji na jego temat która jest obecnie prowadzona,
3
Teraz mi się już zgadza
Wspaniały argument do Rakiticia zaliczać mu do gry w Barcelonie cały sezon ligowy w Sewilli.
LaLiga Barcelona 2014/15 bramki 5 asysty 7 minuty 2037
Liga Mistrzów Barcelona 2014/2015 bramki 2 asysty 1 minuty 886
LaLiga Sewilla 2013/2014 bramki 12 asysty 10 minuty 2705
razem bramki 18 asysty 19 minuty 5628 - wszystko się zgadza ?
Masz rację, raczej nie wywołasz burzliwej dyskusji. Mam nadzieję, że to przypadkowa pomyłka :-)
3
Z Twoich statystyk wynika że rakitic w Barwach Barcelony rozegrał ponad 62 spotkania w pełnym wymiarze godzin. Biorąc pod uwagę wszystkie trzy rodzaje rozgrywek Barcelona nie rozegrała nawet tylu spotkań, więc czy możesz podać źródło do tych rewelacji ?
1
Możesz podać źródło ??
3
Dzisiaj można prześledzić i przeanalizować każde spotkanie. Ivan nigdy nie będzie Xavim ale powinien zgrywać się z kolegami z ataku, on tego prawie nie robi. Messi ciągnie dwie formacje, bo takie są założenia trenera? Jak grał Xavi to gra szła do przodu jak grał Ivan gra stała w srodkowej strefie i podania w poprzek i do tyłu, dopiero jak Messi sie cofnął po piłkę bo by się na nią nie doczekał to robiły się sytuacje.
W meczach w których Leo nie zagrał... to byl chyba tylko CdR, w lidze zagrał we wszystkich a w Lm chyba prawie też. Poza tym czy uważasz, że jak gra Messi to cala odpowiedzialność za cała gre ma na nim spoczywać a inni tylko patrzą czy on cos zrobi czy nie i stoją z założonymi rękoma.