pax

1

Alves
W obronie solidnie, ale bez szału. Niestety dla Daniego powtarza się sytuacja z pierwszego meczu z jesieni lub z większości spotkań z sezonu. Kompletny brak wsparcia na prawej stronie przez pomocników. Z błędów można mu wymienić 24 minutę gdy dopuścił do wrzutki Ronaldo, 45 minutę stratę która rozpoczęła kontrę. Jak zwykle w Klasyku uważny w obronie i wracający do niej po zapędach ofensywnych. Dobrze blokował Ronaldo i Isco. Wciąż problemem dla niego są pomocnicy. Większość akcji z prawej strony rozpoczynała się przy linii bocznej a następnie zawodnik Realu ścinał do środka bo środek był kompletnie pusty, gdyż nie było tam Mascherano ani Rakiticia. Tak rozpoczęła się akcja z poprzeczką Ronaldo w 12 minucie, podobnie w 43 minucie przy groźnym strzale Ronaldo, czy 79 z Benzemą i strzale z rykoszetem Pique. Alves jak przez większość sezonu i w tym meczu w zadaniach defensywnych musiał obejmować strefę obronna i pomocy na prawym skrzydle. W tych zadaniach spisywał się przyzwoicie. W ofensywie przez większość czasu mało aktywny, kilka klepek z Messim, jednak głównie w środku pola. Jego 40 metrowa asysta wprost na stopę Suareza palce lizać.
Ocena świetnie minus

pax

1

Formacja defensywna zrobiła wszystko co w jej możliwościach aby Barcelona tego meczu nie przegrała, ba – zrobiła wszystko aby ten mecz wygrała. Bramka i asysta obrońców to wynik wyśmienity. Szczególnie stoperzy trzymali poziom światowy, 28 odbiorów dwójki środkowych obrońców to wynik wyśmienity. Bardzo dobre przesunięcia formacji, świetna asekuracja zawodników ogranych przez przeciwników, jak i bocznych obrońców gdy nie zdążyli wrócić przy kontrach Realu. Dobrze trzymali linię spalonego, wszystkie interwencje w tempo. Wielki szacun za grę formacji jako całości, oczywiście zdarzały się błędy, ale to była najważniejsza i najpewniejsza formacja w starciu z Realem.

pax

1

Żle interpretujesz sytuację boiskową. Błąd Alby jest że nie zdążył przesunąć się na pozycji z Pique i że źle zainterweniował z Modriciem, ale nie wychodząc z pozycji stopera.
On gdy wychodził zostawił za sobą czwórkę obrońców (Alba, Pique, Mascherano, Mathieu), problem się zrobił że za Albą pozycję odpuścił Mascherano robiąc dziurę, do tego odpuścił Ronaldo którego przejął gdy on schodził w kierunku środka przedpola karnego.

pax

1

Suarez
Naprawdę dobry mecz, mimo że brakuje jeszcze dokładności w podaniach. Na minus próby wymuszania fauli, czy teatralne pady po delikatnych kontaktach z przeciwnikami. Na plus duża aktywność na linii z obrońcami i umiejętność znajdowania się w dogodnych sytuacjach. W 3 minucie dobra gra z Iniestą w trójkącie. W 9 minucie dobrze wyszedł, ale źle obliczył lot piłki przy podaniu od Messiego. W 31 minucie zanim Ney podał do Casillasa zamiast strzelać to Suarez nieatakowany fatalnie uderzył z 10 metrów(statystycznie zostało to zaliczone jako kluczowe podanie mimo że to był kiks Luisa), w 42 minucie ogrywa Ramosa wychodzi na 16 metr i traci piłkę, w 56 minucie wreszcie magiczne przyjęcie i wykończenie akcji z zimna krwią. W 84 minucie świetnie nawinął dwóch obrońców i niezły choć niecelny strzał na długi słupek. W ofensywie często niechlujny, zbyt łatwo tracił piłkę przy próbach dryblingów czy z powodu niecelnych podań. Jednak wciąż wiązał przy sobie obrońców, grał na linii spalonego i stanowił duże zagrożenie dla Realu. Jest dobrze a miejmy nadzieję że będzie lepiej. Autor decydującego gola a to podnosi mu sporo ocenę.
Ocena: świetnie minus

pax

1

Neymar
Bywały gorsze mecze Neymara. Mimo, że często na niego narzekam często to tu nie będę taki krytyczny. Niejednokrotnie Suarez był broniony za aktywność, nie chodzi aby teraz chwalić Neya bo nie o to chodzi, ale hejt na niego jest przesadzony po tym spotkaniu. Na pewno aktywny, próbował momentami brać na siebie ciężar gry. Może ranga meczu go trochę przerosła. W pierwszej połowie praktycznie niewidoczny, oprócz zmarnowania sytuacji z 31 minuty oddaniem piłki bramkarzowi Realu. W drugiej połowie był zmorą obrońców i samego siebie. W 48 minucie świetny rajd powstrzymany faulem przez Carvajala faulem i żółtą kartką. 67 minuta – świetny rajd Neymara przeszedł trzech zawodników i prawdopodobnie podjął złą decyzję z strzałem zamiast odegrać do Suareza, chociaż gdy piłka wpadła to byłaby bramka kolejki. W 71 minucie kolejne przejście Neya zakończony zbyt lekkim strzałem. W 74 minucie dostał dobre podanie od Messiego które niestety zmarnował. W 76 minucie świetna akcja Messi-Neymar, odegranie Neya do Messiego i strzał Leo w bramkarza. Aktywny w drugiej połowie, w pierwszej niewidoczny i ogólnie nieskuteczny, na plus dryblingi i kluczowe dogrania a także dwie żółte kartki które zebrali na nim gracze z Madrytu. Ocena wyjściowa to jedyna możliwa, jednak regres formy w ostatnich spotkaniach bardzo widoczny.
Ocena: przeciętna

pax

2

Ramos na Messim

pax

1

Carvajal i Isco na Neyu

modric na Messim

Pepe na Suarezie



reszte jeszcze sprawdze

pax

2

Messi
Nie był to udany występ naszego cracka. Co jednak to znaczy w skali Messiego? Podwajany przez większą część spotkania miał zbyt mało miejsca aby się rozpędzić, Alves zbyt kurczowo trzymał się swojej strefy mając mniejsza ochotę na grę kombinacyjną, na wsparcie pomocy (Rakiticia) nie mógł liczyć. Był długimi momentami niewidoczny, ale gdy dostał piłkę dobrze rozgrywał w drugiej linii i napędzał ataki. Kilka ciekawych prostopadłych piłek niestety niedokładnych. Mimo, iż zamysł ich był dobry. Przebudzenie nastąpiło od około 60 minuty, gdy Real goniąc wynik musiał się bardziej odsłonić, dodatkowo miał już pierwszą połowę w nogach i prawie wszystkich obrońców z żółtymi kartkami. Messi od tego momentu grał prawie koncertowo. Co robił między 25 a 60 minutą nie wiadomo. Duża liczba strat (20) wzięła się głównie z brania na siebie ciężary gry, prób dryblingów z których nie wszystkie były udane i właśnie z prób prostopadłych piłek który stawały się łupem obrońców. Co w tym meczu miał zrobić to jednak zrobił. 5' drybling i ośmieszenie Kroosa zakładając mu siatkę; 9' bardzo dobra piłka Messiego do wychodzącego Suareza który źle obliczył ruch piłki; 18' - rajd Messiego, odegranie do Neya który wrzuca w pole karne i strzał głową Messiego; 19- asysta Messiego po rzucie wolnym; 73' świetny rajd Messiego i strzał minimalnie niecelny; 74 - idealna dogranie Messiego do Neya i ten pudłuje z 8 metrów; 76 - dobra akcja Messi-Ney-Messi i zablokowany strzał Messiego; 86 - idealne wystawienie Messiego do Alby który przegrywa pojedynek sam na sam; 87 - kolejna akcja Messi-Alba-Messi i strzał Messiego broni bramkarz.
Ocena: bardzo dobry

pax

2

Formacja ataku niestety dobrze nie współpracowała, chociaż źle nie było. Najgorsza rzecz jednak, że praktycznie grała większość spotkania sama w trójkę, tzn. jako jedyni ofensywni zawodnicy, bezrcia innych formacji. Iniesta jedna akcja, Masche i Rakitic z tyłu, Alves za bardzo nie wspomagał a Alba tylko w ostatnich 10 minutach. Bez wsparcia pomocy musieli polegać na sobie i wychodziło im średnio. Akcji kombinacyjnych jak na lekarstwo, MSN potrzebują miejsca, aby się rozpędzić, a Real przez 60 minut spotkania im go nie dawał. Real zawężał grę i zmniejszał możliwości dokładnego dogrania i doskonale krył od piłki, przez co Barca zmuszona była głównie do akcji indywidualnych wikłając się w dryblingi, które mimo że sytuacji bramkowych nie dawały to mocno uwrażliwiły zawodników Realu ze względu na żółte kartki na kolejne przewinienia. Ogólnie formacja nie zachwyciła, mało ruchu bez piłki w ataku pozycyjnym, Messi wycofany musiał rozgrywać jak zawiodła pomoc, Suarez jeszcze wychodził na pozycje i urywał się obrońcom, ale tylko przy szybkich atakach. W defensywie mało pomagali (tylko Neymar wracał) czekając na przejęcie i kontrę. Gra formacji niezła, ale trawy nie gryźli.

pax

0

Tzn. za wysoka ??

pax

1

Rakitic
Błąd za błędem. W defensywie połączenie błędów taktycznych z indywidualnymi. W 26 minucie ograny przez Marcelo którego strzał blokuje Mathieu. W 40 minucie na szczęście odgwizdany spalony Ronaldo przy bramce Bale, bo Rakitic zostaje pod bramka łamiąc linię spalonego. Tym razem z zadań defensywnych się nie wywiązywał należycie, zostawiał całe połacie boiska osamotnionemu Alvesowi, który musiał łatać każdą dziurę, choć z różnym skutkiem. Spóźniony z interwencjami w 12 czy 43 minucie, zostawiał wolną przestrzeń do wbiegania graczy Realu z prawej strony na środek. W ofensywie niewidoczny do bólu. Kreacja była mu obca w tym spotkaniu, jeszcze dość dobrze (mimo że niecelnie) zgrywał piłki z rzutów różnych to było to jedyne zajęcie Ivana po przekroczeniu linii środkowej. Ostatnio forma skokowa - świetne występy, przeplatane słabymi. Z Realem był to zdecydowanie słaby występ.
Ocena: słabo

pax

2

Iniesta

Kolejny słaby mecz Andresa w tym sezonie. Mija rok jak Iniesta po raz ostatni zaasystował w lidze czy strzelił bramkę. W ofensywie oprócz akcji z trzeciej minuty za którą należą się brawa to gra wołała o pomstę do nieba. Kwintesencją gry Iniesty była akcja z 47 minuty – kontra Barcelony, Iniesta ma Carvajala przed sobą i Neymara na skrzydle który wbiegałby w pole karne, Iniesta podaje jednak zawodnikowi Realu. W defensywie najlepszy z pomocników – zablokował strzał w 13 minucie, zablokował 1 dośrodkowanie i miał łącznie 6 odbiorów, tylko z bezpośrednich pojedynków z graczami Realu podobnie jak Mascherano przegrał wszystkie (4 na 4). Taktycznie także nie ogarniał, przeskakiwał ze strony na stronę w defensywie wprowadzając zamieszanie we własnych szeregach. Spowalniał prawie wszystkie akcje które przez niego przechodziły. W ofensywie słaba współpraca z Neyem na swojej stronie, rzadko sie podłączał do ataku, nie kreował i nie wspierał ofensywy tworząc przewagę na lewej stronie. czy Andres się odnajdzie? Europol w lidze szuka go od ponad roku.

Ocena: przeciętnie

pax

3

Mascherano

Bezlitośnie ogrywany, na pięć pojedynków z zawodnikami Realu przegrał wszystkie, tak jak pojedynki powietrzne – obydwa przegrane. Tylko jeden odbiór, 3 zablokowane podania i niezliczona liczba błędów w obronie. Głównie zawodziło ustawienie taktyczne, przez co zostawiał wielkie dziury w każdej strefie w której przebywał lub powinien przebywać. O dziwo, zaliczył dwa kluczowe podania, które z kluczowością miały niewiele wspólnego. Pierwsze podanie na własnej połowie do Neymara gdy on robi ponad 40 metrowy rajd mija trzech zawodników i strzela niecelnie, podobnie w akcji z Suarezem w 84 minucie, były to indywidualne popisy napastników, niż kluczowe podanie z pomocy. Zaskakiwało niepotrzebne bieganie od zawodnika do zawodnika, pozwalając Realowi na rozgrywanie akcji. Większość groźnych akcji szła przez strefę Mascherano, a w 50 minucie gdy dwa razy piłka została podana obok bezradnego Jeffecito pokazało jak bardzo pod forma on się znajduje. Nie potrafił czytać gry, robił szkolne błędy, zostawiał hektary wolnej przestrzeni i całkowicie odsłonięty obszar przed polem karnym. W 26 minucie ograny przez Marcelo którego strzał blokuje Pique, w 44 minucie strata 25 metrów od własnej bramki, 2 połowę zaczął od straty na własnej połowie, w 79 Mascherano po raz kolejny źle się ustawia, zbyt głęboko schodzi odsłaniając przed pole i dochodzi do groźnego strzału Benzemy i rykoszetu Pique. Błąd przy bramce był ewidentny ale to tylko wisienka na torcie jego fatalnej gry w tym meczu. Grał jakby nie wiedział jak ma się ustawić i co grać. Jeden odbiór Jeffecito, to tak jakby Xavi w całym meczu zaliczył dwa podania – jednym słowem katastrofa.
Ocena Bardzo słabo minus

pax

2

Zanim przejdę do opisu poszczególnych zawodników (wieczorem) kilka zdań na temat gry formacji pomocy.
Pomoc w defensywie grała wprost infantylnie. W pierwszej połowie przypominało to dowolną grę zespołową dziewcząt na wf-ie. Tam gdzie piłka – tam biegniemy. Gdy piłka była na lewej stronie, tam biegło trzech pomocników, wtedy Real robił przerzut na Marcelo, Isco czy Ronaldo na prawej stronie i dochodziło do groźnych sytuacji, ze względu na wolne przestrzenie zostawiane przez pomocników. Zero taktyki, umiejętności ustawiania się i czytania gry. W drugiej połowie było dużo lepiej, z ustawianiem się, ale wciąż wiele było do zarzucenia. Pomoc nie potrafiła wyjść spod pressingu Realu, zamknięci w środkowej strefie czy na własnej połowie klepali bez celu. Brak zdobywania przestrzeni, brak robienia przewagi w poszczególnych sektorach. O działaniach ofensywnych lepiej nie wspominać, jedna akcja Iniesty na 3 pomocników to fatalny wynik. Każdy z pomocników zasługuje na ocenę nie większą od wyjściowej, pomoc nie funkcjonowała w żadnym aspekcie gry, czy to defensywa, ofensywa, utrzymanie się przy piłce, regulowanie tempa, kreacja. Szczególnie defensywny pomocnik raził brakiem umiejętności czytania gry i odpowiednim reagowaniem na wydarzenia boiskowe.

pax

2

Iniesta pełna zgoda.

Messi - nawet niewidoczny absorbował 2-3 obrońców. Był momentami niewidoczny, ale jednak dobrze rozgrywał w drugiej linii i napędzał ataki.

5' drybling i ośmieszeni Kroosa zakładając mu siatkę
9' bardzo dobra piłka Messiego do wychodzącego Suareza który źle obliczył ruch piłki
18' - rajd Messiego, odegranie do Neya który wrzuca w pole karne i strzał głową Messiego
19- asysta Messiego po rzucie wolnym
73' świetny rajd Messiego i strzał minimalnie niecelny
74 - idealna dogranie Messiego do Neya i ten pudłuje z 8 metrów
76 - dobra akcja Messi-Ney-Messi i zablokowany strzał Messiego
86 - idealne wystawienie Messiego do Alby który przegrywa pojedynek sam na sam
87 - kolejna akcja Messi-Alba-Messi i strzał Messiego broni bramkarz

pax

7

Źle pamiętasz.

pax

4

Zaasekurował Albę i krył od wejścia Bale bo w obronie zabrakło Alby.
Wszedł w pozycję stopera a następnie ja opuścił zostawiając wolne miejsca na wejście Ronaldo.

pax

0

Dlaczego ?

pax

4

Nie będę odnosił sie do ocen redakcji. Dla mnie Masche zasłużył na 2,5-3.0. I to byłaby bardzo naciągnięta ocena. JEDEN odbiór - najgorzej z całej drużyny. piszesz, że miał zadania defensywne, napisz jakie? Bo nie ogarnił niczego w tym meczu.
fatalnie sie ustawiał, nie potrafił czytać gry, robił szkolne błędy, zostawiał hektary wolnej przestrzeni i całkowicie odsłonięty obszar przed polem karnym. W 26 minucie ograny przez Marcelo którego strzał blokuje Pique, w 44 minucie strata 25 metrów od własnej bramki, 2 połowę zaczął od straty na własnej połowie, W 50 minucie byl szczyt fatalnej gry Mascherano, mozna sie przekonać o jego obecnej formie dwukrotnie piłka skierowana do Ronaldo raz na środku na 18 metr drugi raz w pole karne, bez reakcji Mascherano, który nie ogarniał niczego. takie piłki nie powinny przechodzić, w 79 Mascherano po raz kolejny źle się ustawia, zbyt głęboko schodzi odsłaniając przed pole i dochodzi do groźnego strzału Benzemy i rykoszetu Pique.
Błąd przy bramce był ewidentny ale to tylko wisienka na torcie jego fatalnej gry w tym meczu. Grał jakby nie wiedział jak ma się ustawić i co grać.

Alba zrobił tyle indywidualnych błędów że głowa mała, że ocena przeciętna bedzie naciągnięciem.
W 39 Alba przegrywa pojedynek z Bale i gdyby nie Pique byłaby bramka został tylko Pique na Bale i Ronaldo i genialnym wślizgiem naprawił błąd Alby.
43 minuta - dośrodkowania z rzutu rożnego, Alba przestraszył sie piłki, dając dojść do piłki Bale który strzela z 6 metrów, piłka minimalnie mija słupek.
48 - Alba próbuje odbioru na raz, niestety sie przeliczył i nie trafił, zostawił znowu sytuację Benzema i Ronaldo na Pique, bardzo groźny strzał Benzemy broni Bravo.

I można tak wymieniać.

pax

4

Pewnie półfinał :-)

pax

12

Dariusz Wołowski w felietonie dla GW

"Javier Mascherano jeden z bohaterów. Argentyńczyk był sercem Barcelony. Przywódcą grupy świadomej, że trudne chwile trzeba przetrwać".

śmiechłem :-)

pax

0

Alves nie ma wsparcia w pomocy w zadaniach defensywnych. Z jednej strony Marcelo mu schodził do środka gdzie powinni go przejąć inni zawodnicy, ale nikogo nie było. Dani idąc kurczowo z Marcelo zmuszony był zostawiać lewą stronę bez zawodnika Barcelony gdy Marcelo schodził z boku do środka. Były zbyt duże przerwy między formacjami.

pax

1

Tak zrobię, ale zdziwiony jestem że tak szybko są oceny. Przyznam, ze mnie zaskoczyły.

pax

7

Pomyliłeś rubryki z Iniestą

pax

2

Ja niestety mimo że miałem już wypisane swoje to nie zdążyłem ich napisać na portalu bo oceny pojawiły się niestety zbyt szybko.

pax

0

Nie chodzi mi o oceny bo ich od wielu tygodni nie komentuę.. Pytam w innych kwestiach, głównie regulaminowych czy funkcjonowania serwisu. Dlaczego dzisiaj/wczoraj nie mogłem już wpisać sobie ocen? Chciałem wieczorem przed 22.00 a tutaj nie mogłem. To jakiś błąd w systemie? Nie mogły być zablokowane przez redakcję (za wcześniej - punkt 3 regulaminu) , więc czy to błąd i czy oceny będą odblokowane ?

pax

3

Zatrzymaj sobie moment przyjmowania piłki przez marcelo. I popatrz gdzie była pomoc. W ataku pozycyjnym jest 4 atakujących i 4 broniących i wielka dziura w pomocy. Alves mimo, że był bliżej środka obrony to był w swojej strefie. Odpowiednio podbiegł do Marcelo i zablokował mu wejście bokiem. Marcelo wtedy ściął w kierunku środka gdzie nie było nikogo, uciekając od Alvesa.

pax

3

Wskaż gdzie były te hektary wolnego miejsca? Na prawej obronie?

pax

0

Chciałem dzisiaj wpisać po pracy o 22.00, po przeanalizowaniu spotkania. Może ktoś mi wytłumaczyć dlaczego nie mogłem?

pax

1

Nie dzień a jedynie 22 godziny, nawet nie zdążyłem wpisać oceny, mimo że wstępną analizę zrobiłem. Sugerowałem się regulaminem co do terminu ocen. Trudno.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?