pax

2

Nie zrozumiałeś mnie, nie podważam umiejętności Mascherano i nie jest tak ze nie doceniam jego gry, ale ... jego cechy które wypisałeś kompletnie się nie przydają w takich spotkaniach jak wczoraj. Barcelona miała 75% posiadania piłki, a słabo grała "konstruktywna" pomoc i mascherano powinien grać bardziej w pomocy, wspierać kolegów w rozegraniu, podłączać się do akcji. Niestety on tego nie potrafi. On jest typem nieustepliwego przecinaka, tylko nie zawsze takie cechy sa potrzebne, próbował przerzutów ale znowu z bardzo słaba skutecznością, on nie za bardzo gna na asekuracje bo on nie idzie do przodu, on asekuruje strefy obronne w których i tak się znajduje bo się nie podłącza do akcji ofensywnych.

pax

2

Zagrał fajna piłkę do Messiego chyba w 29 minucie, Xavi pobije Figo tak jak i Messi. Z rzutem wolnym fajnie rozwiązane, tylko Alba za szybko wbiegał w pole karne, ta piłka była trochę "przeciw nogom" (slang tenisowy :-)), piłka lekko za bardzo do tyłu i musiał wyhamowywać i przez to niedokładnie uderzył, ale strzał niezły, rozwiązanie fajne.

pax

6

Rafinha przeciętnie, próbował ale nic mu nie wychodziło, zero stworzonych sytuacji, kluczowych podań, nic. Był aktywny w środku pola, ale tylko tyle .
MOntoya słabo w ofensywie słabo w defensywie średnio z błędami i stratami.

pax

2

Tu wypowiadałem się na temat pierwszej połowy, napisz co pozytywnego zrobił w pierwszej połowie, miał niezły strzał po rzycie wolnym, nad bramka ale niezły, poza tym jeden fatalny wrzutko-przerzut do nikogo w 29 minucie i jako pierwszy zaliczył; stratę już w 2 minucie, po stronie Alby Elche kilka razy nieźle klepało piłke przy jego bierności jak w 3 minucie. Po prostu napisz co pozytywnego, niezłego zrobił Alba w pierwszej połowie, nie wiem, miał kluczowe dogrania, świetne wrzutki, wchodził na obieg, rozrywał obronę, miał świetne odbiory. Napisz.

pax

3

Mogę, choć już jest felieton przygotowany u redakcji.


Tu masz czołową ósemkę

Figo 107

Xavi 106 (inne źródła podaje że ma 108 lub 112)

Messi 104

Alves 94

Juaquin 72

Ibagaza 67

Munitis 65

Iniesta 65


pax

1

Messi - 3 asysty od wyrównania rekordu asyst wszechczasów La Liga.

pax

1

I połowa- co najmniej żółty.
Fakt Elche broniło autobusem, ale w pierwszej połowie ofensywnie grało tylko trzech zawodników - Messi, Neymar i Rafinha – co nie oznacza że grali dobrze. Alba zupełnie niewidoczny, ani jedno udane wejście czy dogranie, nic, Montoya nie tylko słabo w ofensywie to jeszcze dwa fatalne błędy (raz strata na środku i groźna kontra z strzałem i obroną Bravo, dwa – faul 25 metrów od własnej bramki). Xavi – zero przyśpieszenia, zero klepki czy zrobienia róznicy, oprócz asysty, niezłe dogranie do Messiego w 29 minucie. Mascherano na DP niestety się nie sprawdza i nie sprawdzi, defensywnie nieźle czyści lub zmusza do wycofania przeciwnika, jednak po co taki zawodnik w pomocy gdy Barcelona ma 3/4 w spotkaniu piłkę przy nodze – nie uruchamiał z przodu, przerzuty niecelne lub spóźnione, słabo. Bartra słabo, niestety, bardzo niedokładny, w pressingu się gubi, próbował niepotrzebnie kiwać, błędy w obronie, słabiutko. Pique – dobra pierwsza połowa , chociaż większość przerzutów nieskuteczna to sam pomysł mógł się podobać, skuteczny w obronie, często ze względu na marazm w II linii podłączał się do rozegrania. Rafinha tyleż aktywny co bezproduktywny, widać że chciał, dryblował, kilka dobrych pomysłów ale wykonanie zawodziło, w pomocy najlepszy mimo że co najwyżej dobry. Pedro aktywny i bezproduktywny, nic więcej powiedzieć się nie da, akcja ze spalonym powinna być wykorzystana. Neymar i Messi co tu dużo mówić praktycznie tylko oni grali w pierwszej połowie, przerażało mnie to, że Messi wracał po piłkę na własną połowę a Neymar głęboko zaczynał drybling, to pokazywało jak słaba jest druga linia. W pierwszej połowie Messi nie miał nikogo z kim mógłby pograc piłka na jeden kontakt, szybkie wymiany, klepki to nie z Montoyą. W pierwszej połowie bardzo aktywni na linii pomocy , ale co z tego gdy oni się cofali to nikogo nie było z przodu?

pax

1

Sądzę, że w poniedziałek, mogę się mylic.

pax

4

Przejrzałem statystyki Iniesty z II połowy ubiegłego sezonu i kwestia np. odbiorów jest podobna. On tak samo gra jak grał tylko.... jest to bardziej widoczne. czemu? Teraz ma więcej przestrzeni na lewej stronie, w poprzednich sezonach że Busquets na środku , xavi schodzi z prawej strony na środek, a Iniesta z lewej, jeszcze bardziej było to widoczne przy Fabregasie który często grał "pod Iniestą". Była to sytuacja w której tylko nominalnie był prawy pomocnika a tak naprawde wszyscy pomocnicy byli na środku lub z lewej strony i wtedy Iniesta biegając i starając się w odbiorze był jednym z wielu i tak tego nie zauważaliśmy, nie ma więcej odbiorów niż miał. teraz na prawej jest Rakitic i wygląda to wizualnie inaczej.
Z 3 miesiące temu rozmawiałem o ocenach ze ściachem i pisał że głównym kryterium ocen jest pozycja na boisku - super osiągnięcia ofensywne dla obrońcy to tylko dodatek, bo rozliczany jest z obrony, tak u Iniesty być powinno.
Iniesta jest wybitnym zawodnikiem, ale gdy zespołowi nie idzie nie potrafi wziąć odpowiedzialności, nie potrafi już zrobić przewagi, rozprowadzić piłki, brak kluczowych podań to jest dla niego katastrofa. Jeśli potrzebujemy DP to zagramy masche i busquetsem bo rozgrywają tak samo a lepiej bronią. nie wierze że Iniesta robi role przyłatanego DP. Barcelonie często brakuje bramek, brakuje rozegrania, to są i powinny być zadania Iniesty - nie mówią o strzelaniu ale o stwarzaniu sytuacji, Iniesta nie bierze udziału w akcjach bramkowych.
jedno to poprawa ocen Alvesa - mi nie zależało na tym aby poprawić jego oceny ale aby oceniać zawodników tymi samymi kryteriami.

pax

4

Bramka z Realem w pucharze przez Alvesa? Która ? Gdy miał stratę 30 metrów od bramki przeciwnika a jego strona była zabezpieczona? Alba zostawił swoja strefę i poszedł do przodu i nie zdążył wrócić i z jego strony wyskoczył di Maria, a cała akcja została przegrana przez Mascherano który zrobił błąd taktyczny na środku boiska. Takie straty 30 metrów od bramki przeciwnika to normalność w każdym meczu i zespole, po to są zawodnicy zabezpieczający aby nie dopuścić do rozwinięcia się z tego groźnej kontry. I tu zawalił głównie Mascherano. Co byłaby Barcelona za zespołem gdyby się bała stracić piłkę prawie 70 metrów od własnej bramki?
druga bramka - Alves idzie do przodu zgodnie z taktyką bocznych obrońców w Barcelonie którzy włączają sie do ofensywy, idzie w momencie gdy jego strona zostaje zabezpieczona przez DWÓCH zawodników - Busquetsa i Bartre, to Bartra poełnia błąd a Ty piszesz o Alvesie?
Alves z sezonu na sezon traci - zgadza się, jednak MOntoya przy Alvesie to wciąż kilka poziomów niżej, ostatnie mecze to pokazały.
Szanuje Twoje zdanie, co nie oznacza że się z nim zgadzam.

pax

3

podaj sytuacje, kiedy przez rajdy były tracone bramki w tym sezonie i kiedy rakitic przy tych rajdach grał na PO. montoya pokazał jak swietnie broni w ostatnim swoim meczu gdzie jeden zwód wystarczył aby był na kolanach

pax

1

dziwne, bo ma lepsza skuteczność wyrzutek od chociażby Alby.

pax

2

W ostatnich dwóch meczach Alves grał lepiej od Alby w ataku.

pax

3

Tu posłucham głosu Korbela, aby nie zaogniać sytuacji, naprawdę szanuję Was i wasza pracę. Widzę pewien trend ocenowy, może dlatego że przyglądam się na to z boku. Zauważ że moje uwagi dotyczą głównie Alvesa, Alby i Iniesty, w większości pozostałych przypadków nie miałem uwag, może jedynie się zdarzały co do Mascherano (za wysoko) i Messi (za nisko) ale nie nazbyt często. jakby zliczyć wszystkie moje uwagi to nie wyjdzie ich więcej niż 5-7% ogółu ocen, więc chyba nie sączę jadu i nie atakuje redakcji. proponuję ta rozmowę zakończyć, albo przenieść na priva.
Nie prowadzę krucjaty, proszę nie wmawiajcie mi czegoś czego nie robię.

pax

1

Czy jak napiszę merytorycznie, mogę liczyć, że nie będziesz pisać iż sączę jad, tylko odniesiesz się do tego jak to napisałeś "przytyków" ?

pax

2

Nigdzie nie napisałem, że Dani gra tak jak grał za Pepa, gra gorzej, ale trzyma na tyle wysoki poziom że nie słuszne są zarzuty które piszesz. Mógłbym pisać zarzut w Twoją stronę, że jedynie przekalkowujesz zarzuty hejterów, którzy piszą bzdury byleby pisać, bo jest moda na hejtowanie Alvesa. Nic konkretnego nie napisałeś - nie trzyma poziomu z czasów Pepa - spoko masz rację, ale kto trzyma ? Iniesta? Xavi ? Pedro?

pax

2

Nie rozumiem zarzutu że sączę jad, chyba krytyka nie jest tu zabroniona. Czasem się zgadzam z ocenami czasem nie, jednak gdy nie zgadzam się z ocenami to jakoś dziwnie dotyczą one tych samych graczy. To jest moja ocena. Oczywiście nie byłaby tak bezpośrednia i jednoznaczna gdyby właśnie nie dotyczyła tych samych zawodników. Miałem z trzy miesiące temu prośbę abym nie pisał o faworyzowaniu, nie używam takiego słowa, jednak tak to postrzegam i nie tylko ja. Zauważ jeszcze jedno, bardzo rzadko jest cokolwiek merytorycznego odpisywanego na moje "zarzuty". Ja pisze minuta po minucie, a w tym meczu CdR mógłbym to przedstawić bo zrobiłem swoje statystyki i mecz oglądałem trzy razy.
Nie chce Was zniechęcić do wystawiania ocen bo wykonujecie kawał ciężkiej roboty, każdy ma prawo się mylić i Wy i Ja, problem jest wtedy gdy oceny nie są adekwatne do gry zawodnika bo czasem może się tak zdarzyć, a Wy chowacie w pewien sposób głowę w piasek. Popatrz, że tu jest przytyk w moja stronę, trochę rozżalenie w moja stronę, ale nie ma merytorycznej odpowiedzi, powinieneś napisać" Słuchaj Pax, Alba oceniony jest wyżej bo ...., a Alves niżej bo...., Twoje argumenty nas nie przekonały bo....". tak powinniście chociaż raz zrobić , a nie zarzucać mi że wysuwam jakieś niesłuszne przytyki, po prostu skoro czujecie się atakowani (a tak nie jest) to zacznijcie pokazywać że to ja się mylę.
To naprawdę nie jest krucjata, jedynie prośba o równe traktowanie wszystkich zawodników i ocenianie według tych samych kryteriów.

pax

2

dynamikę Alba ma lepszą ale dokładność Alves i lepsze wrzutki, poza tym po wrzutkach Alvesa nie ma kontr, przynajmniej nie częściej niż 1 na 20 wrzutek.

pax

2

W większości sytuacji jest na prawej stronie, nie jest wiecznie spóźniony i nie ejst nieporadny, świetnie odbiera piłkę co udowodnił w meczu z Realem gdzie był najlepszym obrońcą. W większości przypadków ma bardzo szybkie powroty a gdy nie zdąży wrócić to są bardzo rzadkie incydenty. Wraca dużo lepiej od chociażby Alby.

pax

1

To i tak wysokie noty jakie, piszesz Alves wyjściową ma 4.0, i oceny jego to 3-6,5.
Po nagonkach nawet jak zagra dobre spotkanie to tak jak z realem, Eibarem, Deportivo będzie miał obniżone oceny.

pax

2

dziwne, że Alba wrzuca dużo gorzej, poza tym w tym sezonie Alves nie miał ani jednej wrzutki ponad bramką.

pax

1

Czy dobrze pamiętam, że mieliśmy obiecaną analizę ocen Iniesty od początku sezonu ?

pax

2

Dziwne, że ubiegłej wiosny grał dużo lepiej. A gra dobrze w tym sezonie w wielu spotkaniach, to że nie jest pupilkiem oceniających i forum nie oznacza że gra słabo.

pax

5

Zgodzę się że Luis za bardzo sie podpala. Jednak on ma braki techniczne, w sumie nigdy nie był technicznym zawodnikiem takim jak Ney czy Messi. Jednak nie wszystko można zwalać na brak okresu przygotowawczego czy brak gry przez 2,5 miesiąca w drużynie, gra od 3 miesięcy, trenuje dłużej. Można zarzucać mu brak umiejętności ustawienia się, brak zrozumienia z kolegami, spowalnianie gry, ale nie brak umiejętności przyjęcia piłki czy trafienia w bramkę z 6 metrów - to w ostatnim czasie nie są incydenty ale jego powtarzająca się gra. On nie trafił czysto w piłkę tylko uderzył piszczelem i zrobił to na siłę. Z Atletico w lidze miał asystę w lidze bo zamiast strzelić z 6 metrów fatalnie przyjął na klatę , piłka mu odskoczyła , w odpowiednim miejscu znalazł się Neymar i dobił, z Deportivo kolejna asysta, bezwiednie piłka odbiła mu się od pięty i dobił Messi.
Sytuacja Neymara też była inna - był bardzo bardzo młody, niedoświadczony i nigdy nie grał poza ojczyzną. Suarez jest o kilka lat starszy, grał w lidze holenderkiej, lidze angielskiej gdzie dostał Złotego Buta, więc pewności siebie mu nie powinno brakować.
Pozostaje mieć nadzieję że odpali, czego mu życzę, ale tez obecnie nie widzę sensu usprawiedliwienie dla jego słabszej postawy. Usprawiedliwienie ogólnej postawy widziałbym jedynie w braku gry wertykalnej w której się lepiej odnajduje i braku przestrzeni na boisku co ewidentnie mu nie służy, ale to nie są kwestie przyjęcia piłki czy wykorzystania sytuacji.

pax

3

Serio? Dopiero teraz zaczynasz odnosić takie wrażenie.?
Busi akurat jest surowo oceniany, przedwczoraj grał dobrze, mecz oglądałem trzy razy, czyścił w środku pola prawie wszystko, walczył na całej długości. Z Iniestą jest większy problem bo przynajmniej od września dostaje za wysokie noty, a to jest tylko ten sezon. Neymar zagrał przeciętnie - starał się , ale nic, kompletnie nic nie wychodziło, tyle strat ile on miał to głowa mała, nie chodzi o same straty ale nie przekładały się jego akcje w jakiekolwiek zagrożenie.

pax

2

Z Busquetsa mi się podobał jego odbiór we własnym polu karnym i wślizg aby piłka nie wyszła na rzut rozny, wyciagnał ją z linii. I czyścił ladnie górne piłki w strefie środkowej.

pax

5

Najlepszy mecz Alvesa w defensywie to był Real, w ofensywie chyba Eibar, ale wczoraj grał dobrze tu i tu, może nie wybitnie, jednak między nim a Albą w tym meczu jak i w meczu z Deportivo była widoczna. Tutaj Alves jest tak oceniany zawsze, każdy błąd wypomniany, u innych tego nie doświadczysz? Alba zawalał powroty wczoraj, straty na własnej połowie po których Atletico miało sytuacje. Z deportivo Alba oceniony wyżej od Alvesa tutaj nie gorzej. Różnica między nimi powinna być 1 punkt różnicy.

Pique i Busiego wiesz jak ocenilem - pique najwyżej, Busi bardzo dobrze.

ps. po raz pierwszy chyba, whoscored zrobił statystyki do pucharu króla.

pax

17

Alba zagrał bardzo dobrze w listopadzie i grudniu, w meczu z Atletico jak i z Deportivo duzo słabszy od Alvesa - jednak oceny tego nie pokazują, jak i opisów błędów Alby w obronie nie uświadczysz. Za taki mecz Alves dostałby 4
Podobnie Iniesta - od miesięcy jego oceny są zawyżane, nie kreuje, nie rozgrywa, nie robi przewagi a jednak wciąż wysokie noty.
Neymar - 20 strat, praktycznie brak efektów gry i słabo starał się w pressingu - też ocena w dół.

pax

33

Iniesta strzelił Chelsea

pax

1

Rakitici pokazał dwa dogrania, jedno dobre, drugie świetne, w drugiej połowie zgasł całkowicie. Zaczyna się podobać jego współpraca z Alvesem i Messim z prawej strony, ale jeszcze nie ma aż takich efektów. Rakitic słabo w odbiorze grał.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?