0

@malicinho Puyol grał bardzo dobrze głową. To, że traciliśmy dużo goli to nie jest wina tego, że jeden ze stoperów miał kilka centymetrów za mało. Najważniejsze przy rzucie rożnym jest ustawienie i współpraca. Być może tego brakowało. Jeżeli już chcesz szukać winy we wzroście zawodników, to szukaj jej u Messiego, Xaviego, Iniesty, Pedro, a nie Puyola.

5

@malicinho Nie wiem czy wiesz, ale Umtiti też ma 182 cm. Jakoś mu to nie przeszkadzało grać na wysokim poziomie.

Wzrost jest jedną z najmniej istotnych rzeczy u stopera. Oczywiście, lepiej żeby miał te 180+ i wystarczy, choć nawet poniżej zdarzali się kapitalni obrońcy.

7

@DaPi Lata około 2004-2007 i odcinki mniej więcej 180-300 są zdecydowanie najlepsze. Generalnie te z dwójką z przodu.

0

@Transu96 Jeden i drugi.

0

Co to się takiego stało, że ostatnio znowu pojawiły się dyskusje o Neymarze? Chodzi o 3 rocznicę transferu do PSG czy o coś innego?

To jest niesamowite, że ten człowiek wzbudza tyle zainteresowania. Każdy możliwy aspekt związany z jego osobą został omówiony na wszelkie możliwe sposoby już dawno temu., ale i tak znajdą się tacy, którzy nie mają dość, nawet nie chodzi mi o Luisa, ale o innych.

Nawet, żeby wyrazić niezrozumienie wobec faktu, że na LR ciągle przewija się temat Neymara musiałem o nim wspomnieć.

Wie gość, jak zrobić szum wokół siebie. Niestety.

0

@Foro Miało być w historii lub obecnie, podałem obecnie.

0

@MESSIah16 Takim cudem, że mówimy o obecnej sytuacji, a nie całej karierze.

3

@Encore Thiago Alcantara

3

@Colon Z barcelońskiego podwórka Luis Suarez.

3

@Jaca27 Jakim cudem ci zawodnicy są przereklamowani, skoro jedyne co dostają to krytykę, zwłaszcza Coutinho i Lautaro.

0

@ForcaMilosz Monchu poza zadziornością i walecznością niczym nie przypomina Vidala. Zupełnie inny profil pomocnika. A nawet te cechy to nie jest kwestia profilu, tylko charakteru.

15

Mam nadzieję, że z Monchu będzie tak samo jak z Carlesem Perezem. Jego też nigdy nie wymieniało się w jednym szeregu z największymi talentami rezerw, potem gość nagle dostaje okazję gry w pierwszej lidze i gra powyżej oczekiwań.

Monchu wygląda mi na piłkarza, którego profil byłby zbawienny dla drugiej linii Barcelony. Ma technikę, drybling, dobrze porusza się z piłką, jest błyskotliwy, świetnie pracuje w defensywie. Długie zagrania naprawdę na poziomie pomocnika z absolutnego topu. Potrafi z miejsca posłać bardzo długie, precyzyjne zagranie, w dodatku piłka przyjmuje dobry tor lotu i szybko dociera do adresata, co jest bardzo ważne. Kapitalnie ułożona stopa. Po prostu pomocnik kompletny, szef drugiej linii. Tą swoją dominacją, pewnością siebie, walecznością i profilem zresztą też przypomina mi Thiago Alcantarę.
Na pewno nie jest to piłkarz o charakterystyce Vidala. To pomocnik, który gra w stylu Barcy.

Trenerzy uwielbiają takich piłkarzy, kompletnych. Monchu właściwie nie ma wad. To pozwoli mu szybko dopasować się do różnych stylów gry, różnych trenerów i różnych zespołów.

Ze wszystkich zawodników, którzy teraz udadzą się na wypożyczenia lub odejdą z klubu (Cuenca, Akieme, Collado czy właśnie Monchu), to właśnie w przypadku Monchu widzę największe szanse na odniesienie sukcesu.

0

@MaTt_BarcaFan Roberto w pomocy to definicja przeciętności. Niech już gra na tej PO.

1

Nawet jak mówi prawdę, to denerwuje.
Najlepiej by było jakby złotousty Rivaldo schował się gdzieś do szafy i już nie wyszedł.

1

@BarcaInfo Świetny kierunek dla Collado. Może zastąpić Odeegarda, profil bardzo podobny.

3

@Chwytliwy
"Pewnie, że już Gomes był lepszy, bo on chociaż grał te 90 minut."

Jeżeli posłużylibyśmy się twoją logiką, to Griezmann jest lepszy od Messiego. Przecież nieważne jak gra, ważne, że na pełnych obrotach przez 90 minut.

16

W kwestii Arthura. Teraz nieprzychylni Brazylijczykowi userzy mogą się czuć jak pączki w maśle. Można napisać jakaś głupotkę typu, że Arthur to w całej rozciągłości rozczarowanie albo że absolutnie nic nie pokazał, albo, że już Gomes był lepszy. Czytający to neutralni użytkownicy, którzy minutę wcześniej zobaczyli, że Arthur chce rozwiązać umowę z klubem chyba już zapomnieli jak on grał i popierają takie tezy.

Zapewne nikt by teraz nie pisał o rozczarowaniu, gdyby Arthur sam nie narzucił wysokich oczekiwań swoją dobrą grą w pierwszym sezonie. Pamiętam świetny start, pamiętam mecz z Tottenhamem, gdzie zaimponował kontrolą piłki. Ostatni pomocnik przed Arthurem kupiony przez Barcę, któremu nie przeszkadzała piłka to chyba Fabregas. Pamiętam jak robił co chciał z pomocnikami Realu, pamiętam kapitalny wrzesień 2019 roku, gdzie był naszym najlepszym piłkarzem. No nie można pisać o jakimś fatalnym piłkarzu, który nic nie pokazał przy tylu dobrych meczach, które rozegrał.

Pamiętam również te złe aspekty. Angina, zapalenie migdałka, dyskomfort mięśniowy. Ciągle coś się Arthurowi przytrafiało. Problemy kondycyjne to jest potężna wada, ponieważ sprawiły, że nie mieliśmy piłkarza, tylko pół piłkarza. Na drugą połowę to on już nie dojeżdżał. Kumplowanie się z Neymarem, urodzinki, snowboardzik, nadwaga. No i sama gra, która również pozostawiała wiele do życzenia, ale co konkretnie, to już wszyscy dobrze wiedzą. Za dużo przy Arthurze było "ale". O wiele za dużo. Piłkarzy przy których jest non stop jakieś "ale" mamy już i tak pod dostatkiem, więc na dzień dzisiejszy nie uważam, że Barca popełniła błąd. Arthura zastąpi potężny profesjonalista, który praktycznie nie opuszcza meczów i potrafi wytrzymać 90 minut. Będziemy mieli całego piłkarza, a nie tylko połówkę.

Arthurowi zabrakło samozaparcia, zabrakło charakteru, zabrakło ogłady. Nie on pierwszy, nie ostatni odbił się od Barcelony. Tutaj kompromisów nie ma. Wychodzisz i grasz swoje, albo od razu twoja przydatność jest kwestionowana.
Arthur nie dał rady, ale za to, że przypomniał mi, że pomocnicy z Barca DNA jeszcze istnieją i za to odczuwam do niego sympatię. Pomimo tych wszystkich "ale" życzę mu wszystkiego dobrego w Juventusie.

0

@Coutinho007 Emersona widziałem tyle razy co nic. W meczach z nami i chyba połówkę meczu z Realem. Szkoda byłoby mi czasu na oglądanie Betisu tylko dlatego, że grają tam Emerson z Aleną. Jak oglądam mecz inny niż Barcelony, to zespołów nieco lepszych, niż Betis. Widziałem też kilka kompilacji.

Ja nigdy nie mówię, że zawodnik się sprawdzi. Co najwyżej mogę stwierdzić, że pasuje do Barcelony i transfer jest uzasadniony, bo mamy dziurę na tej pozycji, np. z de Jongiem tak było. Mówię natomiast czy według mnie zawodnik się nie sprawdzi, a to już zupełnie co innego i naprawdę nie trzeba w tym celu oglądać piłkarza co tydzień w meczu ligowym. Wystarczy dobrze znać jego profil, słabe i mocne strony, zapoznać się ze statystykami. Ja nie mówię absolutnie, żeby nie kupować nikogo, bo i tak drugiego Alvesa nie znajdziemy. Tak mówią malkontenci i pragmatycy, którzy mówią, że drugiego Xaviego i tak nie znajdziemy, więc cieszmy się, że mamy Rakiticia :) Ja nie wyznaję takiej filozofii.
Natomiast jeśli mamy Emersona, który Daniego Alvesa stylem gry nie przypomina absolutnie w niczym, no to nie widzę dla niego wielkich szans w Barcelonie. On nie gra trochę inaczej. To są po prostu dwa odmiennie różne profile, skrajnie odmienne.
Kalkulacja jest prosta. Odpalam sobie kompilację, ale taką porządną, w stylu tych, które robi paleszhurts, a nie jakieś urywki goli i asyst. Przecież z kompilacji widać od razu, czy zawodnik ma technikę, czy nie. Widać też czy ma szybkość. Zwrotność, mobilność, ruchliwość też widać na kompilacji. Emerson nie ma żadnej z tych cech. Zapoznaję się ze statystykami, choć tutaj trzeba uważać, bo można łatwo samego siebie wprowadzić w błąd. Np. taki Alba nie potrafi dryblować, ale to nie jest problem, jeżeli potrafi stworzyć przewagę innym sposobem, a potrafi. Patrzę i widzę, że statystyki dryblingów Emersona są bardzo biedne. Nie mówię, że to wielka wada, to tylko kamyczek do ogródka. Problem w tym, że w ogródku Emersona tych kamyczków z wadami jest bardzo dużo. No i dochodzimy do sedna sprawy. Emerson nie ma żadnej z cech, która pozwoliłaby mu grać efektywnie w ofensywie Barcelony, więc po prostu nie widzę go w tym klubie. No i tyle.

Dlaczego nie wyrokuję, czy zawodnik się sprawdzi? Weźmy takiego Coutinho. Na kompilacjach był genialny i wydawał się skrojony pod Barcelonę, ale wielu rzeczy na kompilacjach nie widać. Trzymania pozycji, ustawienia, zaangażowania w grę obronną, skuteczności podań, umiejętności współpracy. Jeżeli nie oglądam zespołu, to nie mogę wypowiedzieć się jednoznacznie czy zawodnik sprawdzi się w Barcelonie, ale jak nawet na kompilacjach nie wygląda dobrze, to się po prostu nie ma prawa udać.

Może się to wydawać zbyt lakoniczne podejście do tematu, ale to naprawdę działa. Atletico też nie oglądałem, a wystarczyło, żebym odpalił kompilacje z Griezmannem i już widziałem, że jego transfer do Barcelony nie ma sensu.

W kwestii tego zarzutu, "Skoro jakiś zawodnik rzadko drybluje to zauważyłem, że dla Ciebie nie pasuje do Barcy."
Nie jest to prawdą. Mówiłem tak tylko w przypadku Griezmanna, że jeżeli kupujemy na LS gracza, żeby wracał do obrony, a który nie potrafi dryblować, to transfer jest beznadziejnie głupi. W przypadku Emersona to nie jest ogromna wada, nie każdy boczny obrońca musi umieć dryblować, ale skrzydłowy w Barcelonie już musi i bez tej umiejętności nie ma tu czego szukać.

W przypadku Pjanicia również nie krytykowałem go za brak umiejętności dryblingu. Nie musi umieć tego robić, żeby odnieść tutaj sukces, jest pomocnikiem, a nie skrzydłowym. Zresztą, jak być może zauważyłeś w przypadku Pjanicia nie skreśliłem go od początku, tak jak Emersona, ponieważ uważam, że ma szansę tutaj zaistnieć. Chociaż też go nie chwaliłem. Ten transfer jakoś przeszedł obok i niespecjalnie się nim zainteresowałem. Zobaczymy co pokaże w Barcelonie, ja się wstrzymuję od oceny.

Tak na koniec, skoro oglądałeś tyle meczy Betisu, to na pewno znasz bardzo dobrze tego Emersona. Zastanów się, czy on naprawdę jest taki dobry za jakiego go uważasz, czy po prostu w myśl zasady "Każdy lepszy niż Semedo" zlekceważyłeś jego słabe strony.

1

@pax W ataku na pewno szybkość, ale jest ona przydatna, jeśli przeciwnik się otworzy, a jak wiadomo w meczach z Barceloną to rzadkość. Do tego dobra technika. Antycypacja u niego szwankuje i często zdarza się, że rywal minie go podaniem, ale w takich bezpośrednich pojedynkach 1:1 jest bardzo dobry. Ciężko mu odebrać piłkę.
Największym minusem jest czucie gry i brak umiejętności współpracy z kolegami. Często sprawia wrażenie, jakby nie wiedział co ma robić. Nie potrafi stworzyć przewagi pod bramką rywala. Gdy dostaje dobre podanie na skrzydło, to zamiast próbować podania w pole karne on wycofuje piłkę i marnuje dobre otwierające podanie kolegi. Ogólnie bierność w ataku. Gdy np. wyprowadzamy kontrę, to widać że jest przestraszony i zamiast spróbować zrobić coś samodzielnie on tylko szuka gdzie jest Messi i oddaje mu piłkę.

2

@Ansufati123 Zależy kto. Monchu, Collado, Pena nie mogą dalej grać w 3 lidze. Jandro czy Moriba mogą tam jeszcze pograć.

Bardzo chciałbym szansy dla Monchi i myślę, że on jest tego najbliżej.

1

@pax Ja nie mówię, że Semedo gra dobrze. Mówię tylko, że nie zamieniłbym go na Emersona, ponieważ nie zaoferowałby on poprawy jakości względem Semedo.
Uważam, że gdyby taki Emerson przyszedł do Barcelony, to atak pozycyjny w porównaniu z tym co mamy teraz z Semedo jeszcze by się pogorszył. Emerson technicznie jest gorszy niż Semedo, wymiana piłki byłaby wolna. Mieliśmy to już z Malcomem. Zawodnik słaby technicznie ma ogromny problem, zanim sobie poprawi piłkę, to rywal zdąży już wrócić. Emerson jest mało zwrotny i mobilny, więc kompletnie pogubiły się w szybkiej grze Barcelony. No i najważniejsze, tworzenie przewagi. Emerson nie zrobi tego ani dryblingiem, ani szybką wymianą piłki, ani chociaż szybkością.
W ofensywie z jego strony mielibyśmy dno i kilometr mułu.

Zupełnie odmienne zdanie mam co do jego gry w defensywie. Tutaj spodziewałbym się nienagannej postawy Brazylijczyka, pod każdym względem. Ustawienia, asekuracji, zrozumienia z partnerami, antycypacji, przechwytów czy nawet tych nieszczęsnych powrotów :)

No i tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Boczny obrońca, który zupełnie nie potrafi grać w ofensywie powinien być wytransferowany z klubu. Tutaj muszą być najwyższe umiejętności w obu aspektach, a jak ktoś ma aż takie braki jak Emerson, to nie wróżę mu niczego dobrego w Barcelonie.

Ogólnie klub bardzo zawalił sprawę z prawą obroną, choć sytuacja była dobra. Mieliśmy utalentowanego Moreya, to oddali go za bezcen do Borussii. Jest Wague, który nawet nie został poważnie sprawdzony(tutaj duży minus dla Valverde), więc sprzedawanie Semedo i włączenie jego do pierwszego składu byłoby niezwykle ryzykowne. Do tego zawalony transfer Yana Couto, choć już wszystko było zaklepane.

No i jest ten Emerson, ale tutaj śmierdzi mi na kilometr transferem robionym czysto pod hajs, więc możemy sobie dyskutować, a prawdopodobnie on i tak zostanie sprzedany.

1

@Coutinho007 Super, bardzo dziękuję za podanie tych statystyk.
Emerson rozegrał więcej minut (2840 do 2093 Semedo), ale myślę, że można to pominąć.
Emerson ma 3 razy lepsze statystyki bramek i asyst oraz 2 razy lepsze( mniej więcej) statystyki stworzonych okazji, kluczowych podań i interwencji.

Tutaj dochodzi kilka aspektów. Przede wszystkim bardzo ciężko jest przenieść poziom z klubu gorszego do lepszego. Ilu było zawodników, którzy po przejściu do Barcy obniżyło loty? Griezmann, Coutinho, Dembele, Semedo, Neto, Firpo, Arthur, de Jong. Można wymieniać i wymieniać. Z tych transferów przeprowadzonych w ostatnich latach chyba tylko Ter Stegen, Umtiti i Lenglet utrzymali poziom. Do tego dochodzi fakt, że dwóch pierwszych panów to jest czyste Barca DNA. Ciężko znaleźć bramkarza i stopera, którzy graliby bardziej po barcelońsku. Do Lengleta były zarzuty, że jest zbyt siermiężnym stoperem dla Barcelony, ale to były wątpliwości. W przypadku Emersona to po prostu fakty.

Piłkarz po przyjściu do Barcy obniża poziom gry. Bardzo bym się zdziwił gdyby Emerson był wyjątkiem. W takim razie, czy Emerson grający gorzej niż teraz będzie na tyle dobrym piłkarzem, żeby zamieniać go z Semedo. Nie wydaje mi się. Do tego dochodzi proces adaptacji, który nigdy nie wiadomo do końca jak się potoczy. Może się wydawać, że patrzę na niego z góry, możesz mi zarzucić na jakiej podstawie piszę, że będzie grał gorzej niż teraz. Nie wiadomo tego na 100 procent, ale jest to bardzo prawdopodobne, patrząc na transfery przeprowadzone w ostatnich latach, więc trzeba tak założyć.

Z tych statystyk chyba wyłania się rzeczywisty obraz Emersona, gracz bardziej pewny siebie od Semedo, bardziej decyzyjny, większy walczak, ale słaby technicznie. Skrojony do ligi włoskiej. Nieskrojony do Barcelony. Nie widzę dla niego przyszłości w Barcelonie. Niejako na potwierdzenie moich słów podam jeszcze statystyki Juniora Firpo z Betisu 18/19 oraz z Barcelony.

bramki 3:1
asysty 4:1
stworzone okazje 2:0
kluczowe podania 0,8 : 0,6
przechwyty 1:1
wślizgi 1,6 : 1,4
interwencje 1,5 :0,5

Jak widać właściwie każda statystyka jest lepsza w przypadku gry Firpo w Betisie.

0

@Coutinho007 To są statystyki całościowe czy tylko z La Liga?

1

@Coutinho007 No ale to Ty mówisz o statystykach. Skoro o nich mówisz to chyba je sprawdziłeś, na konkretnej stronie. A skoro tak, to nie powinieneś mieć problemu z przytoczeniem tych statystyk. Jak nie masz czasu to spoko, choć patrząc na to ile komentarzy zamieszczasz na stronie, to czasu masz pod dostatkiem. Jak nie podasz, to nie ma problemu. Sam z ciekawości sprawdzę.
W którym momencie zadałem głupie pytanie? Mówisz że poprawił się, to pytam się w czym. Nie ironicznie, chciałbym wiedzieć o czym konkretnie mówisz.
Mówisz o statystykach, to również pytam się o konkrety.
Nie ma w tym nic złego.

1

@Coutinho007 Firpo tak super grał, że Valverde wolał już od niego Semedo na LO :)
Co Emerson poprawił w porównaniu z tym co rok temu? Tak konkretnie.

W jakich statystykach jest lepszy od Semedo i o ile? Proszę o konkretne liczby. W Barcelonie uległyby one pogorszeniu, zawsze prościej pokazać się w gorszym zespole.

Emerson nie zasługuje na szansę, bo nie rokuje. Firpo to świetny przykład, bo również grał w Betisie i ma dość podobny profil.

Firpo nie dał rady z wielu powodów, chyba nie powiesz mi, że się spalił? Rzeczywiście w niektórych meczach wyglądał jakby miał pełno w gaciach, ale przede wszystkim brak mu umiejętności.

Technika do mentalności ma tyle co nic, ale to że surowy technicznie Firpo nie poradził sobie z tego względu w Barcelonie (to jeden z powodów, ale bardzo istotny), to na gruncie logiki i zdrowego rozsądku gorszy technicznie Emerson również miałby trudności.

Możemy sobie dyskutować, ale wszystko wskazuje na to, że był to transfer zrobiony pod hajs, tak jak Mina czy Todibo, więc zostanie sprzedany tak czy inaczej.

0

@Coutinho007 Zmieniać trzeba, jeżeli zmiana ma duże szanse powodzenia, jeżeli niesie ze sobą znaczną perspektywę na poprawę. Czy zamiana Semedo na Emersona niesie ze sobą takie perspektywy? Absolutnie nie.
Tylko nie pisz proszę, że super piłkarz ze świetnymi statystykami, a to, że jest toporny to się tylko tak wydaje. Jest toporny jak cholera, a technicznie po prostu słaby. Już widzę jak odnajduje się w ataku pozycyjnym Barcelony. Firpo, który jest od niego lepszy technicznie ma w tym aspekcie duże braki, a co dopiero będzie z Emersonem. Do tego dochodzi kwestia braku europejskiego paszportu.

To nie jest piłkarz dla nas. Najlepsze co Barcelona może zrobić, to go sprzedać i wydać pieniądze na gracza, który ma tutaj jakieś szanse zrobić karierę. Może ten Dest z Ajaxu, zobaczymy kto jeszcze się pojawi na rynku.

Piłkarze Barcy naprawdę nie są tacy źli jak się tutaj niektórym wydaje.

1

@VanBest No a może właśnie jest gorszy.
Nie dowiemy się dopóki u nas nie zagra, ale czy warto próbować kolejnego gracza, który w dodatku profilem nie przypomina zupełnie bocznego obrońcy Barcelony?

Semedo jest przeciętny, ale sprawdzony. Już wiele razy słyszałem zmieńmy tego i tego, bo gorzej grać się nie da, a okazywało się, że jednak się da.
Trawa po drugiej stronie zawsze jest bardziej zielona.

1

@Joe_Pesci
1. To, że kolega chce sprzedać Griezmanna, nie znaczy od razu, że tych wymienionych nie chce.
2. Pisanie do pojedynczego usera w liczbie mnogiej, "czepiacie się". Nie wiem skąd to się wzięło, ale za każdym razem śmieszy tak samo.
3. Patrząc na pensję Griezmanna oraz fakt, że nie ma dla niego pozycji na boisku, to nie sposób nie zgodzić się z @Ratamahatta. Jest bardzo problematycznym piłkarzem.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?