2

Kolejne sondaże super wyglądają (mniej więcej 212 PiS, 212 Opozycja, 36 Konfederacja). Nikt nie ma większości i żegnamy zarówno Kaczyńskiego jak i Tuska. No chyba, że celem PO nie jest odsunięcie PiSu tylko stołki dla siebie, to wtedy będą kolejne wybory.
https://media.wplm.pl/thumbs/f5e/ODQwL21oXzEyMDAvY2NfYWNmNjYvcC8yMDIzLzEwLzExLzE4NTAvMTE4MS9jNGNlYTMwMDk0NDQ0YjFjODJhMjYwYmI5MTUzOTY4Ni5qcGVn.jpeg

4

@misterio PO będzie miała wybór - Bartomeu albo Rosell.

0

@michal26 https://ewybory.eu/sondaz-ipsos-06-10-10-2023/
a u nas robi się zajebiście ;) jakby były takie wyniki jak w tym sondażu, to mniej więcej PiS 210, Opozycja 210, Konfederacja 40. Odsuwamy Tuska i Kaczyńskiego od rządzenia ;)

0

@Mezocyklon87 tylko dla wszystkich dzisiejszych polityków Konstytucja jest jak...no np. Regulamin La Rambli. Coś tam klikasz i akceptujesz przy rejestracji, ale tak naprawdę większość sięga do takich rzeczy dopiero, jak wyjdzie jakiś problem, a i tak potem mało z tego rozumie, bo w prawie konstytucyjnym liczą się przede wszystkim zasady wyprowadzane z bardzo krótkich i mało treściwych przepisów.

0

@hayek no i obecnie masz sytuację, że pewnie nawet Prezydent by nie umiał wymienić swoich prerogatyw, nie mówiąc o szeregowych posłach...więc oczekiwanie od nich, że będą przestrzegać czegoś, czego nie znają jest mrzonką.

0

Warunkiem posiadania biernego prawa wyborczego (tj. możliwości startowania w wyborach) powinno być zdanie przez kandydata prostego testu z prawa konstytucyjnego organizowanego przez PKW.

1

@Kamiloza91 Jedyna szansa na to jest w ugrupowaniach typu Konfederacja. Bo jeżeli nowe twory politycznie będą na starcie wystawiać dupę do PO jak 3Droga czy Lewica, to nie ma szans. Cykl zostanie przerwany, jak ktoś wreszcie skutecznie będzie w stanie zablokować możliwość utworzenia rządu zarówno przez pierwszych, jaki i przez drugich. Do tego wiele nie trzeba, trochę odwagi, rozwagi i ok. 10% w wyborach.

0

@FcPortoFan1999 i jakaś normalna decyzja, a nie jak z Mundialem 2030 i miejscem na turnieju za organizacje 1 meczu xD UEFA > FIFA

1

@koksik2700 to wiem...ale bardziej mi chodzi o innych, którzy uważają, że jak nie zagłosują na PO, to wygra PiS, co nie jest prawdą. Konfederacja nie może wygrać tych wyborów. I nie wygra. Natomiast naprawdę może sprawić, że nie wygra ich nikt. Wystarczy ok 2 mln głosów i 10%. I potem będą mogli obnażyć resztę, że nikomu wcale nie chodzi o odsunięcie Kaczyńskiego, czy niedopuszczenie Tuska, tylko chodzi o stołki. Konfederacja nie jest idealna, jej liderzy mają wiele wad, ale jako jedyni mogą pokazać w tych wyborach, że wcale nie jesteśmy ograniczeni tylko do dwóch opcji. Będą mieli przynajmniej szansę. Jako jedyni jej chcą w tych wyborach, a czy ją wykorzystają zobaczymy w miarę szybko po wyborach. Dlatego im ją dam. Najwyżej ją spieprzą i w lutym czy marcu ponownie pójdziemy do urn.

ps. Ja nawet ideowo nie jestem wyborcą Konfederacji, na wykresie Nolana jestem jako wyborca w IV "ćwiartce", tylko obecnie po prostu nie ma żadnego ugrupowania politycznego reprezentującego taki zestaw poglądów, więc czekam na coś dla siebie.

0

Komentarz usunięty przez użytkownika

11

Komentarz usunięty

5

@kamyk_23 Wybieranie między Kaczyńskim i Tuskiem, to jak wybieranie między Hitlerem a Himmlerem - niby jeden gorszy od drugiego, ale czy to znaczy, że warto w ogóle wybierać? Moim zdaniem obaj zasłużyli na śmierć i ją dostali.
Tak samo Tusk i Kaczyński - mogą obaj dostać na raz "śmierć polityczną" w tych wyborach i to przede wszystkim napędza w tych wyborach Konfederację - matematyka. Dość wmawiania, że jeden nie jest zły, bo drugi jest jeszcze gorszy. Obaj są do permanentnej eliminacji z życia publicznego w RP.

I to jest odpowiedź na twoje pytanie. Konfederacja nie może się wiązać jakimikolwiek relacjami z takimi ludźmi jak Kaczyński i Tusk, dlatego w takie kwestie nie będzie nawet wchodzić. Dlatego w każdych takich głosowaniach trzeba się wstrzymywać od głosu i nie wchodzić w polityczne bagno Pisu i PO. Koniec z tym. Dość rozwaliliście ten kraj.

7

apropo dzisiejszej debaty zwróciłem jeszcze uwagę na jedną rzecz: wiek kandydatów.
Morawiecki - 55 l., Tusk - 66 l., Scheuring-Wielgus - 51 l., Hołownia - 47 l., Bosak - 41 l.
Generalnie Bosak jest wyraźnie najmłodszy, do tego równie dobrze mógł tam pójść Mentzen - 36 l.
To jest powód, dlaczego na pewno zagłosuję na Konfederację. I nie, nie chodzi o jakieś "głosujmy na młodych" czy coś w tym stylu. Bardziej chodzi mi o to, że zazwyczaj zakładam, że ludzie działają racjonalnie. A co to ma do tego ich wiek? Otóż obaj (Bosak i Mentzen) mają przy dobrych wiatrach perspektywę 20 lat w polityce. Co oznacza, że...naprawdę oni nie muszą współtworzyć najbliższego rządu. Mają na to czas, z resztą wiedzą, że nie mają na to na dzień dzisiejszy nawet odpowiednich kadr. Natomiast te wybory są istotne, żeby nabierać rozpędu już na kolejne. Dlatego WIERZĘ im, jak mówią, że nie będzie koalicji ani z PO ani z PiS. Dlaczego? Bo dla paru ministerstw na 4 lata nie warto zaprzepaszczać rosnącej w poparcie formacji politycznej. Po prostu im się to nie opłaca. Tak samo dla wielu innych liderów dzisiejszej Konfederacji. Gdyby tam rządzili JKM i Braun, to bym miał wątpliwości, ale tak bardzo zostali zepchnięci na margines, że nie sądzę, by mieli realny wpływ na decyzje polityczne Konfederacji. Dlatego też za moją "wiarą" zastanówmy się, co będzie, jeżeli faktycznie Konfederacja zablokuje swoim wynikiem wyborczym zarówno rząd Kaczyńskiego, jak i Tuska. W takiej sytuacji muszą do sprawy podejść proaktywnie - nie mogą pozwolić, żeby od tak Duda rozwiązał Sejm, bo wtedy będzie na kolejne wybory ciężka narracja reszty partii politycznych, że to przez Konfederacje one są, a ludzie mogą nie chcieć głosować wtedy ponownie na Konfederację, bo uznają, że za chwilę i 3 wybory będą wtedy. Dlatego też ważnym będzie zaproponowanie "swojego" kandydata na premiera w Sejmie - ale niezależnego, prawdziwie niezależnego od Konfederacji, najlepiej takiego, co poza gospodarką z niczym się z nimi nie zgadza. Takiego kandydata PiS na 100% odrzuci, ale....moim zdaniem PO będzie miała ciężki orzech do zgryzienia, bo brak akceptacji tego kandydata będzie oznaczało następne wybory, które przy wygranej PiSu (ponad 50% w mandatach) będzie być może oznaczało koniec PO. Bo jak się oni wytłumaczą potem z tego, że mogli odsunąć rządy PiS człowiekiem niezależnym i wykształconym, ale tego świadomie nie zrobili, bo chcieli stołki dla siebie, jednocześnie doprowadzając przez to do III kadencji PiSu i niwecząc tym swój jedyny program wyborczy, tj. odsunięcie PiSu? Chyba wszyscy się zgodzimy, że PRowo to byłby zamach na swój najtwardszy elektorat i być może koniec partii. Dlatego też uważam, iż PO mogło by poprzeć takiego niezależnego (podkreślam niezależnego) kandydata na premiera, bo dla obu ugrupowań to byłoby tymczasowe win-win, tj. PO odsunęłaby PiS, Konfederacja nie pozwoliła na zawiązanie rządu Tuska i Kaczyńskiego, a PiS by poszedł w odstawkę. Taki techniczny rząd pewnie by 4 lat nie wytrzymał, stawiam na 2-2,5 roku, ale to zawsze coś, okres bez nowych danin socjalnych, bez "sraczki" legislacyjnej itd. Ponadto PiSowi (tj. Andrzejowi) ciężko byłoby blokować takiego kandydata w Sejmie poprzez veta, bo za chwilę by były wybory i to tym razem to PiS byłby winny rozwiązaniu Parlamentu, co nigdy dobrze nie zwiastuje przed wyborami, a TVP i inne Orleny będą i tak już wymiecione. Swoją drogą niezależny Premier mógłby tam zrobić niezłe wietrzenie, może nawet jakieś prawdziwe konkursy na stanowiska zarządcze?
ps. moim wymarzonym kandydatem na niezależnego premiera byłby oczywiście Robert Gwiazdowski, ale chętnie bym przyjął też kogokolwiek innego z jakimś większym pojęciem o gospodarce, systemie ubezpieczeń społecznych itd.

1

@michal26 ja ostatnio każdy sondaż sobie wstawiam na stronę https://kalkulatorsejmowy.pl/?pis=36.9&konfederacja=9.3&ko=30.5&trzecia_droga=9.4&lewica=9.3&pozostali=4.6 i dużo będzie zależeć od wyniku PiSu. Jeżeli PiS raczej 37%, to Konfederacji może wystarczyć nawet 8% do blokady większości. Jak PiS 34%, to Konfederacja potrzebuje min. 10%.

2

@michal26 nudna strasznie...robienie polityki społecznej zamiast gospodarki to jakiś nieśmieszny żart...jutro polityka zagraniczna, potem bezpieczeństwo i migracja...wszystko robione pod PO i PiS, bo gdyby zrobili gospodarkę, to wtedy cóż...jeszcze Konfederacja by dobiła na spokojnie do tych 2 mln głosów (>10%) i by się okazało, że nie będzie ani rządu Kaczyńskiego, ani Tuska, tylko będzie jakiś rząd niezależny politycznie...a wtedy ani nic z budżetu państwa nie spadnie, nie będzie też ciągłych awantur i oglądalności itd...dla takiego Polsatu trochę wszystko jedno kto wygra, tj. czy PiS czy PO, ale nie może się okazać, że oba ugrupowania przegrają.

2

@Kgorecki2500 porównaj to sobie do Kongresu, zarówno Izby Reprezentantów jak i Senatu. Przepaść

1

@barcelonaLM a Lewica będzie miała najpewniej 5 wynik, więc ona nie będzie mogła tego zablokować.

1

@barcelonaLM sorry, o 2 mi chodziło oczywiście. We Włoszech przez trochę to działało za Mario Montiego.

0

Gdyby wybory ułożyły się tak jak tutaj https://ewybory.eu/sondaz-pollster-06-07-10-2023/ to PiS miałby ok 190 mandatów, PO z pachołkami 229, a Konfederacja 41. Oczywiście 1 mandat odpada komuś na mniejszość niemiecką. Jest już prawie dobrze, jeszcze PO musi trochę spaść, żeby nie było przekupywania na stanowiska i będziemy mieć jakiś "techniczny" rząd. Myślę, że Konfederacja by mogła w 3 procedurze zaproponować np. profesora Gwiazdowskiego albo jakiegoś innego ekonomistę niezwiązanego z żadną partią polityczną i wtedy pokazać wszystkim Polakom, że dla PiS i PO liczą się tylko "stołki", a nie odsunięcie/niedopuszczenie drugich do władzy i dałoby im w najgorszym razie mocne paliwo na następną kampanię wyborczą.

2

@Kapitan_SW Klopp, Guardiola, Heynckes, Ancelotti - Lewy na grającego selekcjonera!

0

@Kidd bo są jednomandatowe okręgi wyborcze, politycy są dużo bardziej niezależni od lidera, który musi się liczyć z ich opinią - a tym samym z opinią wyborców.

1

@_barti i znowu to błędne myślenie...to nie partie są złe, tylko ludzie. W USA pewnie od 150 lat masz podział na dwa ugrupowania i to nie jest tam żaden problem, bo liderzy się co chwila zmieniają. W Wlk. Brytanii jest podobnie. Tylko w Polsce mamy taką patologię, że minęło 18 lat i nadal media wmawiają ludziom, że jedyny wybór jest pomiędzy Kaczyńskim a Tuskiem, a ludzie to łykają....jedyną trwałą opcją zmiany tego są jednomandatowe okręgi wyborcze, ale na to te stare dziadki sobie nigdy nie pozwolą, a tymczasowo trzeba zaufać Konfederacji, że nie pozwoli na zawiązanie się żadnego rządu większościowego.

4

To, że PiS nie będzie miał 231 mandatów, to już pewne. Będzie miał w zakresie 190-210 mandatów, pewnie ok 200. Teraz cała gra idzie, żeby opozycja Tuska też nia miała większości (albo nie była blisko), więc celem powinno być poniżej 225 mandatów.
tj. Konfederacja musi zdobyć ok. 36 mandatów, żebyśmy nie mieli żadnego rządu większościowego, a co za tym idzie zablokowali rozdawnictwo i nowe programy socjalne na następne 4 lata. Moim zdaniem rząd mniejszościowy (nieważne jaki) będzie zbawieniem dla Polski.

0

@Bobo25 gdybyś nie napisał TVP i usunął nazwę partii, to bym pomyślał, że to wizyta kogoś z PiSu u Olejnik. Taki sam ściek.

1

Mats coś bez formy...

0

@Crystal37 w grudniu jak będą Xaviego zwalniać ;)

0

@michal26 najlepiej napisany jest jednak Thor - pomimo słabszego pierwszego i ostatniego filmu - to jego droga, gdzie tracił kolejno matkę, ojca, Asgard, najlepszego przyjaciela, brata, połowę poddanych, a także dwie przegrane z Thanosem...sorry, ale dla mnie nikt nie ma do tego startu.

0

@DonMatteo901 @Jakchcesz tylko to jest Hit, bo dziennikarze też nie wiedzą jaka jest podstawowa stawka VAT, która ustawowo wynosi 22%...

0

@Kidd spodziewane, bo z Vingegaardem w składzie nie miałby szans wrócić jako lider na TdF.

0

@Wierzbin tak, nic się nie zmienia. A jak pamiętam, to powinno być od razu po odebraniu nowego blankietu. Może ktoś nie odznaczył, że odebrałem? Nie mam jak tego sprawdzić, bo pod PESELem mam już info o zamówieniu nowego xD

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?