5

KALENDARIUM: 28 marca 1954 r. wbudowano kamień węgielny pod budowe Camp Nou. Był to ten sam kamień, którego użył Joan Gamper przed powstaniem słynnego Les Corts. Na uroczystość przybyło aż 60 tysięcy osób. Stadion został oddany do użytku 3,5 roku później. Podczas rozbudowy Camp Nou pamiątkowy kamień odkopano i obecnie znajduje się w klubowym muzeum.
A tak przy okazji(skoro o wszystkim piszecie) dzisiaj urodziny obchodzi Zdzisiu Rozborski. Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia!
Popularny ,,Zito'' był jednym z lepszych pomocników w Europie w swoim czasie, przynajmniej tak uważał jeden z zawodników PSV, z którym to Widzew toczył wspaniałe boje. Pozdrawiam wszystkich entuzjastów Wielkiego Widzewa :)

0

Kibicować to ja kibicuje Boca Juniors, SSC Napoli, Juventus Turyn i Manchester City. Na poważnie to traktuje reprezentacje Argentyny a zwłaszcza Polski. Natomiast Barca to dla mnie życie, pasja, ludzie, wszystko niemal nad życie kosztem wszystkiego!
A byłbym zapomniał, kibicuje jeszcze mocno Widzewowi ze względu na ,,Wielki Widzew'' z lat 80-tych, którego widziałem w meczach w europejskich pucharach.

1

Też tak myśle. Ryba psuje się od głowy i cała AFA śmierdzi

0

Co to znaczy Rohingja? i o jaki kryzys tu chodzi?

2

Co ten Sampaoli? Jakiś Poco Loco?

1

A do tego super będzie zobaczyć Argentyne bez Leo na tle Hiszpanów, ciekawe jak Albicelestes będą sobie radzić?

4

KALENDARIUM: 27 marca 1932 r. w Gavie urodził się Sigfrid Gracia, najwybitniejszy lewy obrońca w dziejach FC Barcelony. Niezniszczalny piłkarz, który rozgrywał w trakcie sezonu nawet 50 spotkań(La Liga liczyła sobie wówczas 16 drużyn). Sigfrid niespodziewanie przebił się do pierwszego zespołu z drużyny rezerw i z dnia na dzień stał się kluczowym zawodnikiem. Jego styl budził wielki podziw widowni. Gracia zawsze poświęcał się na boisku i słynął z tego iż zawsze dawał z siebie wszystko. Regularne występy i nieustannie wysoka dyspozycja spowodowała że Gracia był królem swojej pozycji i mógł czuć się w zespole niezagrożony. Podczas zmian trenerów każdy kolejny szkoleniowiec zawsze rozpoczynał ustalanie składu właśnie od Sigfrida. Grał na wszystkich frontach stąd zdumiewająca liczba rozegranych spotkań na sezon(50). Całkowicie poświęcił się karierze w Dumie Katalonii. Był kochany i szanowany przez wszystkich zawodników i zarząd zespołu z miasta Gaudiego. Wyznawał zasade że gdy dasz z siebie wszystko na boisku to nie będziesz miał do siebie nigdy pretensji.
Sigfrid Gracia rozegrał w Blaugranie 525 spotkań(z czego 231 w La Liga), w których strzelił 21 goli. Z klubem zdobył 3 mistrzostwa Hiszpanii, 4 Puchary Hiszpanii, 3 Puchary Miast Targowych oraz Puchar Evy Duarte. To jedna z najważniejszych postaci Dumy Katalonii, ikona tego klubu.
Cześć i chwała zasłużonemu futboliście!
Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy!
Przynajmniej ja!

0

Podpisać kontrakt w wysokości tych 9 milionów, podnieść znacząco klauzule i nie ma sie co szczypać. To najlepszy stoper na świecie, Pique mimo że nasza legenda odstaje od Umtitiego wyraźnie poza doświadczeniem. Teraz dopiero zobaczymy na co stać pana Bartomeu?

0

To było pożegnanie pośmiertne, skąd mogłem przypuszczać że na takim pożegnaniu byłeś a nie za jego życia? Te pożegnanie z Realem jakoś nie utkwiło mi w pamięci, nie wiem czwmu? Cały czas myślałem o 1978 roku i że coś ci się pomyliło? Ja w przypadku Barcy nigdy nie żartuje i nigdy nie cwaniacze. Dziękuje za wyjaśnienie i gorąco pozdrawiam cule Zenek.

0

Nie musiałem nad tym myśleć ponieważ zerknąłem na jego ostatni sezon a tam tłustym drukiem mam zaznaczony jego pożegnalny mecz.

0

Przecież to jest oczywiste. Tego samego roku tyle że w listopadzie miał pożegnanie z Ajaxem, który to grał z Bayernem i przegrał czyż nie?

0

On powinien grać w pierwszym zespole w tym sezonie a nie być wypożyczany! Już nie jeden był wypożyczany i nigdy nie wrócił!
Alena to jeden z największych talentów La Masii od czasu Xaviego i taki zawodnik zasługuje bez wątpienia na pierwszy skład.

0

Kontrakt kontraktem a taka perła wśród perełek nie jest włączona do pierwszego zespołu a powinna! Luis Enrique wyrządzał mu krzywde nie dając mu grać a teraz to samo kontynuuje Valverde, z taką różnicą że Valverde ma za dużą kadre i wyśmienicie mu idzie. Jakby nie patrzeć to powolutku talent Alenii zostaje marnowany przez Blaugrane, taka jest moja osobista opinia.

0

Jego pożegnalny mecz miał miejsce 27 maja 1978 r. na Camp Nou, gdzie Barca przegrała z Ajaxem 1:3

1

Popieram w 100%! Natomiast pierwszy mecz z Senegalem należało by wygrać ponieważ remis nie wiele nam da a pokonać Senegal będzie ogromnie ciężko. Z Kolumbią na pewno nie wygramy a remis będzie niemal bezcenny. Jeśli nawet wygramy z Japonią i wyjdziemy z grupy to będzie absolutnie wszystko co osiągniemy w Rosji. Pamiętajcie że praktycznie nie istnieją skrzydła a i defensywa nie stoi na wysokim poziomie.

0

Nic w tym dziwnego, w końcu Rinus Michels z Cruyffem zaszczepili ten cudowny styl szkolenia i futbolu totalnego.

1

Właśnie chciałem o nim przypomnieć ale mnie ubiegłeś.
Oddajmy hołd WIELKIEMU JOHHANNESOWI
Ps. to że redakcja o nim milczy jest niepoważne

4

Ja prdl, kolejny trener niszczy moją kochaną Argentine!
I pomyśleć że miałem go za inteligentnego trenera, który poprowadził by Barce do wielkich sukcesów!

3

KALENDARIUM: 22 marca 1922 r. urodził się Mariano Gonzalvo, znany jako Gonzalvo III. Był najmłodszym z trzech braci Gonzalvo, którzy spotkali się w Fc Barcelonie w sezonie 1945/46, jak i zdecydowanie najlepszym z nich. Jako że w klubie byli też jego bracia, Mariano musiał oswoić się z nazwą Gonzalvo III. Mariano Gonzalvo był znakomitym technicznie pomocnikiem, jednym z najlepszych w historii Barcy. Rozpoczynał swoją kariere w Mollet del Valles, jeszcze przed połączeniem tej drużyny z CE Europa by później przenieść się do Fc Barcelony. Początki w Barcie nie były łatwe gdyż trenerzy nie zauważali jego doskonałego talentu. Szukając ogrania przeniósł się do Zaragozy by później wrócić do ukochanej Dumy Katalonii. W efekcie dostał się do składu obok takich znakomitości jak Ramallets, Escola, Segarra, Basora, Cesar Rodriguez czy wreszcie sam Kubala. To właśnie z nimi święcił największe triumfy a mianowicie 5 mistrzostw Hiszpanii, 3 Puchary Hiszpanii, 3 Puchary Evy Duarte, 2 Puchary Łacińskie oraz Złoty Puchar Prezydenta. Mariano był także kapitanem ,,Barcelony Pięciu Pucharów'', która w sezonie 1951/52 wygrała mistrzostwo Hiszpanii, Puchar Hiszpanii, Copa Latina, Copa Eva Duarte oraz Copa Martini Rossi. Swoją kariere Gonzalvo zakończył w CD Condal w 1957 r. Ten zespół pierwotnie był drugą drużyną Fc Barcelony ale stał się oddzielnym klubem w 1950 r., kiedy to wywalczył awans do Primera Division. Mariano Gonzalvo zmarł w Barcelonie, swoim ukochanym mieście 7 kwietnia 2007 r. w wieku 85 lat. Wielce zasłużona postać, ikona klubu.

Cześć i chwała temu panu!

Do redakcji: Jak możecie pomijać najważniejsze postacie w historii Barcy?

3

KALENDARIUM: 22 MARCA 1910 r. rozpoczął się pierwszy wygrany przez Blaugrane turniej finałowy Copa del Rey. Co ciekawe, z powodu nieporozumień między klubami odbyły się równolegle dwa turnieje i obydwa są obecnie uważane za oficjalne. Barca wzieła udział w rozgrywkach pod egidą nowo powstałego Królewskiego Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej(RFEF). Właśnie owego 22 marca Blaugrana pokonała Deportivo La Coruna 5:0 a 2 dni później wygrała z Club Espanyol de Madrid 3:2(w turnieju brały udział 3 zespoły), zdobywając w ten sposób trofeum.
Takie to były wówczas królewskie czasy......

0

Czy jest możliwość nagrywania tych miejsc?

0

A to nie ładnie postępują.......

0

Z jakiego powodu pan Laskowski opuścił Canal+? W TVP nie ma co komentować to z braku laku komentuje teraz hokej. Aż tak mu było źle w tym Canal+?

0

A wiesz kiedy ukazała się ta wiadomość? dosłownie w trakcie pisanie przeze mnie komentarza.

9

KALENDARIUM: 21 marca 1963 r. urodził się Ronald Koeman. Holender uważany jest za jednego z najlepszych obrońców w historii Barcy a już na pewno najlepszego strzelca wśród nich. Na Camp Nou trafił w 1989 r. będąc już wtedy zdobywcą Pucharu Europy a także Mistrzem Europy. Przez 6 sezonów Ronald rozegrał w Barcie 350 spotkań strzelając 105 goli! Koeman dzierży również rekord klubu w ilości celnie wykonywanych rzutów karnych z rzędu-trafiał w 25 kolejnych próbach. Do historii przeszedł przedewszystkim jego gol strzelony w pierwszym wygranym przez Blaugrane finale Pucharu Europy. Dzięki tej bramce stał się pierwszym piłkarzem, który strzelał gole w dwóch różnych finałach europejskich pucharów w dwóch kolejnych latach(rok wcześniej trafił w finale Pucharu Zdobywców Pucharów). Ronald Koeman ze 193 golami ligowymi w Halandii i Hiszpanii jest najbardziej bramkostrzelnym obrońcą w historii futbolu!
Feliz cumpleanos panie Ronaldzie! Dziękujemy za wszystko z całego serca i nigdy cie nie zapomnimy.
Ps. Należy sie BAN dla redakcji że zapomina o ikonach klubu!

11

KALENDARIUM: 20 marca 2012 r. Leo Messi został najlepszym strzelcem w historii Fc Barcelony w meczach oficjalnych. Wyczynu tego dokonał wbijając hat-tricka Granadzie, dzięki czemu najpierw wyrównał a potem pobił rekord Cesara Rodrigueza, uzyskując łącznie 234 gole!

1

Przyznam się iż nie wiedziałem o tym że Mauro był w La Masii i że urodził się tak samo jak Leo w Rosario. Dla mnie natomiast spełnieniem marzeń była by gra Messiego z Icardim w Barcie. Raczej lepszego następcy za Luisa Suareza nie znajdziemy. Swoją drogą to z jakiego powodu Sampaoli nie powołał go do kadry?

1

Co za pytanie? Mina od nowego sezonu powinien regularnie grać z Umtitim.

0

Ale to niestety nie była typowa extraklasa tylko mistrzowie poszczególnych regionów więc poziom przeciwników nieporównywalny z Bundesligą. Podkreślam że podaje tylko i wyłącznie najwyższy poziom rozgrywek.

0

Zgadza sie, Cristiano strzelił 394 gole, umkneły mi gdzieś te 2 gole. Dzięki za wskazówke dotyczącą Stjepana Bobka o którym akurat nie wiedziałem. Natomiast jeśli chodzi o Seelera to w Bundeslidze grał on tylko 8 lat, strzelając w niej zaledwie 126 goli. Wcześniej grał on w Oberlidze a jest to piąta w hierarchii liga niemiecka. Ja podaje wyłącznie strzelców na najwyższym poziomie ligowym. Nie biorąc pod uwage poziom ligi to chyba najlepszym strzelcem byłby Arthur Friedenreich ale też stuprocentowej pewności nie mam. W każdym razie dziękuje za tą hiszpańską strone, szkoda tylko że hiszpańskiego nie znam....:)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?