0

@Ojciec5tkidzieci To intelektualista i komunikatywny facet. Ale nie radzę pisać mu, że AK,NSZ = Upa.
Jak wpiszesz go sobie na Yt to jest tam wiele wykładów. Można zacząć od tego. Dwie godziny zlatują jak dwadzieścia minut.

0

@Damiano27psk Lubisz kobiety? XD Jak tak to niedobrze. Jesteś lesbijką XD

0

@Ojciec5tkidzieci Znam te dokumenty. Bardzo dużo tu ustaleń z zeznań przed UB. Resztę można sobie dopowiedzieć.
Napisałeś jednak,że jestem jedną z osób które bagatelizują lub twierdzą,że nikt nigdy nie popełnił żadnej zbrodni, nie zastrzelił niewinnego człowieka.
Otóż takie rzeczy się zdarzały. Problem polega na tym,że u nas to były pojedyncze przypadki niezgodne z ideologią podziemia a w UPA to był obowiązek. I tak to się różni zasadniczo. Jak zabijesz kogoś kto włamał Ci się do domu to równasz się z seryjnym mordercą?
Przed UB wielu mówiło w obawie przed represjami i torturami rzeczy,które pasowały do narracji komunistycznej władzy. Jak masz facebooka polecam sobie porozmawiać z panem Żebrowskim. Dysponuje większą ilością dokumentów i przesłuchiwał wielu ludzi,którzy byli w Ub. Potwierdzi Ci wszystko o czym mówię. "Bury" nie jest ideałem, natomiast skala tego co jest opisane w IPN nie jest prawdziwa. Podkreślam skala.

0

Zdzisława Sośnicka > Janis Joplin.
Fakt.

2

@Janas11224 Lech Roch Pawlak>50 cent.

0

@justfootball Smuda>Guardiola.

0

@Ojciec5tkidzieci
"Na bana bym zasługiwał, gdybym tutaj popierał działania UPA - tak nie jest, a wyraźnie chciałem podkreślić, że tak UPA jak i Niezłomni robili często to samo - mordy w mieniu dobra kraju, narodu. Ci pierwsi mogą się jeszcze zasłonić trwającą wojną, u naszych "bohaterów" jest ciężej, ponieważ nasz kraj nie znajdował się wtedy w stanie wojny."
Niezłomni i Upa robili to samo w imię dobra narodu?
Porównaj sobie ideologiczne przesłania i rozkazy polskich organizacji narodowych i Upa. Wielki jest nacisk u nas na etykę, u nich "Nie zawahasz się dokonać najgorszego przestępstwa jeśli wymaga tego dobro sprawy."
Więc stawianie naszych organizacji w jednym szeregu z kolaborantami Niemieckimi,którzy działali jako eksterminacyjne jednostki,policja wchodząca do Lwowa razem z Wermachtem jest rzeczą godną bana.

Udokumentuj i udowodnij mi zbrodnie "Łupaszki". Nikt nie potrafił do tej pory mi tego udowodnić, może będziesz pierwszy.

1

@Hubso Beata Kozidrak > Rihanna.

1

@GIGAKOKS Owszem :D

0

Kolejnemu bohaterowi z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zabrakło trzech miesięcy do 21 lat, gdy zginął podczas próby przebicia się 6 września 1947 roku w obławie KBW we wsi Czochanie-Góra.





Ppor. Tadeusz Narkiewicz ps. 'Ciemny" w chwili śmierci był komendantem Powiatu o kryptonimie „Podhale” (powiat łomżyński) i Powiatu „Mazur” (powiat Wysokie Mazowieckie) Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.





W drugiej połowie 1944 roku na wyraźny rozkaz przełożonych zgłosił się do ludowego Wojska Polskiego. Zadaniem Narkiewicza było ukończenie szkolenia wojskowego i infiltracja środowiska nowo powstałej polskiej armii. W stopniu sierżanta zdezerterował w czerwcu 1945 roku. Trafił do oddziału ppor. Łuniewskiego ps. „Żbik” w Białostockiem. Wkrótce został przeniesiony do oddziału osłonowego Sztabu Komendy Okręgu NZW „Chrobry”. Jednostka ta pełniła również funkcję żandarmerii polowej. Hart ducha Narkiewicza i jego odwaga sprawiły, że właśnie jemu, 19-latkowi, dowódca białostockiego Okręgu NZW ppłk Władysław Żwański ps. „Błękit” powierzył dowództwo oddziału osłonowego, a już rok później, w 1946 roku, Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS) w łomżyńskiej Komendzie Powiatu NZW „Łaba Południowa”.





W 1946 roku Narkiewicz został awansowany na podporucznika. Dowodzone przez niego oddziały wykazywały się niesamowitą aktywnością i skutecznością. Osobiście uczestniczył w likwidacji komendanta powiatowego Milicji Obywatelskiej w Łapach i dwóch oficerów Urzędu Bezpieczeństwa z Wysokiego Mazowieckiego – ludzi niezwykle groźnych i zaangażowanych w zwalczanie podziemia antykomunistycznego. Starał się jednak unikać konfrontacji z żołnierzami WP. Jeżeli już do niej dochodziło, wziętych do niewoli zawsze po rozbrojeniu wypuszczał. Wzorowa postawa i niezachwiana wiara w ostateczne zwycięstwo sprawiły, że w tym samym roku, na osobisty rozkaz ppłk. „Błękita”, stanął na czele Komendy Powiatu Łomża NZW „Podhale”, a w maju 1947 roku również Wysokiego Mazowieckiego „Mazur”.


https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/118963676_10157785087343237_1596690300806075940_n.png?_nc_cat=107&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=SiQMRQ8S_OwAX9zQMFh&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=bd858edb834c00d375d133504a24a076&oe=5F79704F


http://nowa.polska-zbrojna.pl/home/articleinmagazineshow/22190?t=Wyklety-zyciorys

0

@Ojciec5tkidzieci Połowa wyklętych? Skąd masz takie dane?
Istnieje takie pojęcie jak bandy pozorowane. Polecam w archiwach poczytać.
Porównanie Ak,Nsz do Upa jest człowieku czymś za co powinieneś być zbanowany. Znajdź mi jakiekolwiek zbrodnie udokumentowane i udowodnione,które nawet jeśli wśród wyklętych miały miejsce - są porównywalne w jakikolwiek sposób z Upa.
Poproszę wiarygodne źródła,dokumenty.

Właściwie to trzeba napisać o bandach pozorowanych bo nie zadasz sobie trudu, by o tym poczytać.
https://www.nacjonalista.pl/2020/03/16/leszek-zebrowski-bandy-pozorowane-jak-komunisci-walczyli-z-zolnierzami-niezlomnymi/
Facet pracował w związku żołnierzy i innych represjonowanych i polega także na zeznaniach tak zwanych "band pozorowanych". Wyszukaj mi coś co to "zdebunkuje".

Na zdjęciu: zalążek pierwszej "bandy pozorowanej" MO, tworzonej przez Gutmana Ałefa vel Gustawa Bolkowiaka (siedzi w środku w drugim rzędzie).
https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/88143300_2982645808453317_854425649811554304_o.jpg?_nc_cat=102&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=9vtnSqkVuRwAX-kOsqs&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&tp=7&oh=ed8ee32a377f02f846e077d2752a676a&oe=5F7B7CCC

8

6 września 1946 r. pierwszy transport żołnierzy ze zgrupowania "Bartka" zostaje zlikwidowany na Opolszczyźnie w ramach operacji UB "Lawina". Zamordowano ok. 30 żołnierzy NSZ. Tego samego dnia od strzału w tył głowy ginie por/kpt. Jan Przewoźnik "Ryś", który w chwili śmierci miał 21 lat.



Cześć i Chwała Bohaterom !

0

@Odcinkowy Ludzie by to zrobili. Jestem przerażony światowym społeczeństwem. Jedliby nie powiem co na rozkaz.

0

@maroon Niedługo zaczną wmawiać, że tańczenie makareny chroni przed koronawirusem. Tańczenie najlepiej na przejściach dla pieszych i ludzie to zaczną robić.

1

Warszawski Dziennik Narodowy, 4 września 1939 r., strona 3



Odezwa Stronnictwa Narodowego



Odwieczny wróg naszego narodu, którego klęska w wojnie światowej ułatwiła nam odbudowanie państwa, i który chciał związać nas podstępnie traktatami, pragnąć wydrzeć nam wolność i nasze ziemie, rozpoczął z nami wojnę. Rozgorzała walka na śmierć i życie z najazdem niemieckim, walka o całość i wolność Ojczyzny, o naszą przyszłość, walka, która stała się najważniejszą dziś sprawą dla Narodu i państwa, najistotniejszym zagadnieniem naszego bytu zbiorowego – Naród polski, świadom znaczenia rozgrywających się wypadków, zdecydowany jest bronić wolności i całości Ojczyzny do ostatniej kropli krwi.



Rozpętana przez Niemcy wojna, niesie nam ciężkie próby i doświadczenia. Wymaga ona olbrzymich ofiar i poświęceń. Walczymy o naszą wolność, nasz honor, walczymy o wiarę Chrystusową, przeciwko Jej wrogom, walczymy o cywilizację europejską zagrożoną barbarzyństwem germanizmu. Walczymy nie sami. Z nami są nasi sprzymierzeńcy, Francja i Wielka Brytania, którzy podobnie jak my, stanęli do walki o ład moralny, pokój i wolność Europy. Zwycięstwo, które nam ta walka niesie, oznacza nie tylko trwały pokój po zdławieniu potęgi niemieckiej, nie tylko dokończenie wielkiego dzieła zjednoczenia odwiecznych ziem polskich z Macierzą, nie tylko włączenie Gdańska do Polski i rozwiązanie sprawy Prus Wschodnich, ale wyzwolenie środkowej Europy od przewagi niemieckiej, oraz mocarstwowy wzrost naszego państwa.



Cały Naród polski wierzy w zwycięstwo i walczy o nie, mocą ducha i ofiarą krwi. Ojczyzny zwycięstwo to zdobędziemy. Nasze sztandary bojowe okryją się nową chwałą, a wróg pokonany, unieszkodliwiony będzie na wieki. Naród wykona wszystkie swoje obowiązki, zarówno na froncie, jak w głębi kraju. Wróg przekona się, że cała ludność polska walczyć będzie do upadłego. Żołnierz polski na froncie, partyzant na tyłach nieprzyjaciela i całe społeczeństwo w kraju – spełnią swój obowiązek do końca i przyczynią się do odniesienia zwycięstwa nad wrogiem.

Pamiętajmy, że z tej wojny Polska musi wyjść zwycięska, wielka, okryta chwałą, oraz dumna ze swoich synów. Niech Bóg błogosławi naszemu orężowi!



Komitet Główny Stronnictwa Narodowego

https://polona.pl/item/warszawski-dziennik-narodowy-r-5-nr-244-4-wrzesnia-1939,ODkzMTg5/2/#info:metadata

1

@Wilczeq Gdyby przebadać cały naród to 1/3 go ma lub miała.

13

W setną rocznicę męczeńskiej śmierci.

Teresa Jadwiga Grodzińska – bohaterka wojny z Bolszewikami.



Urodziła się 20 grudnia 1899 roku w majątku Jaszowice, położonym 14 km od Radomia. Została brutalnie zamordowana przez kozaków w służbie bolszewickiej 1 września 1920 r. we wsi Czortowice, niedaleko Chełma.

Była córką Feliksa i Bronisławy z Arkuszewskich.

Pochodziła ze szlacheckiej rodziny ziemiańskiej herbu Kuszaba (Paprzyca).



Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. wykazała się olbrzymim hartem ducha i niezwykłą wytrwałością, pełniąc posługę przy opatrywaniu rannych oraz niosąc pomoc przy ich ewakuacji.

Szczególnym bohaterstwem wykazała się podczas przeprawy przez płonący most na rzece Huczwie, gdzie pod ostrzałem wroga przenosiła na własnych plecach rannych żołnierzy.

***

"Stoję człowiek ubogi, nad ziarnem plennym, które w oczach moich na Polskę padło. I kiedy myślę, co by na dobre wspomnienie na grób Tereni rzucić, nic nie mam nad ten wiersz jej ulubionego Jana Kasprowicza:



Przyjdzie czas taki, że słońce majowe

Nad cmentarzyskiem Twych najlepszych dzieci

Snopem gorących promieni zaświeci –

I krzew, dziś smutnie chylący swą głowę,

Soków z męczeńskich zaczerpnąwszy kości,

Zapłonie kwiatem przedziwnej piękności

I wyda owoce zdrowe.”



(Melchior Wańkowicz, Terenia Grodzińska

"Kurier Warszawski", nr 237, 28 08 1932 r.)

1

Był to jedyny przypadek w historii Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich NSZ „Bartka” w którym to walcząc do końca, polegli wszyscy żołnierze oddziału.



W wyniku działalności agenta UBP o pseudonimie "Biały", wieczorem 30.08.1946 roku funkcjonariusze grupy opracyjnej UBP i KBW (łącznie około 70 ludzi) otoczyli w Łazach gospodarstwo Anny Sztwiorok, w którym kwaterowała grupa bojowa partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem plut. Józefa Rauera ps. „Bajan”.

Rozpoczęła się dramatyczna obrona. Zginął funkcjonariusz UB. Skuteczną ochronę partyzantom gwarantował murowany budynek. Dopiero po podpaleniu części zabudowań gospodarstwa i wrzuceniu granatów opór zaczął słabnąć. Co najmniej dwóch z nich zginęło, kilku było rannych. Po kilku godzinach intensywnej wymiany ognia, wobec braku możliwości wydostania się z otoczenia pozostali przy życiu partyzanci odebrali sobie życie. Zginęło osmiu partyzantów, w tym dowódca plut. Józef Rauer "Bajan" i jego siostra Eugenia Rauer "Szarotka".

Ranna została właścicielka gospodarstwa oraz jej córka. Obie zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy UBP.



Rano, zwłoki partyzantów załadowano na wóz zaprzężony w krowy, którym kazano powozić synowi właścicielki gospodarstwa Władysławowi Sztwiorokowi. Odjechał wśród funkcjonariuszy UBP i KBW. Nigdy nie powrócił do domu. Ciała poległych przeładowano na cieżarówkę, a następnie wystawiono na widok publiczny w Bielsku. Poległym odmówiono pochówku. Oprawcy pochowali ich prawdopodobnie 2 lub 3 września 1946 r. w Bielsku, poza cmentarzami, w nieustalonym dotychczas miejscu.



opr. Bogdan Ścibut

4

30 sierpnia 1978 roku zmarł Henryk Zygalski, kryptolog, współtwórca złamania kodu „Enigmy”.





Polski matematyk i kryptolog, współautor z Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim wielkiego sukcesu polskiego wywiadu - złamania szyfrów niemieckiej maszyny szyfrującej o kryptonimie Enigma.



Urodził się 15 lipca 1908 r. w Poznaniu. Tam też ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny i Uniwersytet. Ze względu na to, iż był jednym z najzdolniejszych studentów Instytutu Matematyki, został przyjęty na specjalny kurs kryptologiczny organizowany przez polską armię. Następnie, wraz z Różyckim i Rejewskim, został zatrudniony w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego WP.

Jego wkładem do złamania szyfru Enigmy było opracowanie koncepcji tzw. płacht Zygalskiego. Były to perforowane arkusze, które pozwalały na ustalenie kolejności działania poszczególnych wirników kodujących Enigmy.



Ostateczne złamanie kodu nastąpiło w styczniu 1933 r. Zygalski po wybuchu wojny znalazł się ostatecznie w Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał. Pracował jako nauczyciel matematyki w szkole na prowincji. W 1977 r. uhonorowano go doktoratem honoris causa Uniwersytetu Polskiego na Obczyźnie, a pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Red is Bad.

8

"Mogłem w życiu popełnić wiele błędów, ale zamiary moje były uczciwe i byłem człowiekiem czystych rąk".



29 sierpnia 1949 roku w więzieniu na Mokotowie zamordowano Adama Doboszyńskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, działacza Obozu Wielkiej Polski i Stronnictwa Narodowego, ideologa ruchu narodowego.



Adam Doboszyński został skazany w jednym z najgłośniejszych pokazowych procesów w powojennej Polsce, w którym został oskarżony o współpracę z wywiadem hitlerowskich Niemiec od 1933 r., a od 1945 r. z wywiadem amerykańskim.



26 kwietnia 1989 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Adama Doboszyńskiego od popełnienia zarzucanych mu w 1949 r. czynów.



U góry cytat z mowy końcowej "oskarżonego" na procesie.



Cześć Jego Pamięci!

https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/118537087_10157766993373237_4956144497522175987_n.png?_nc_cat=104&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=Wj5pNKL3b48AX-BSFJl&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=5775fc2b4afa4201b87dc1b37dbafe95&oe=5F71C8BE

5

29 sierpnia 1946 r. na terenie więzienia przy ul. 11 Listopada w Warszawie zamordowano ppor. Stefana Nowaczka, ps. „Wilk”, żołnierza AK, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.



Urodził się 4 grudnia 1919 r. w Kielcach, był synem Stefana, żołnierza WP i Korpusu Ochrony Pogranicza, jeńca Starobielska, zamordowanego w Charkowie. W latach 1939–1943 w Chotomowie pod Warszawą, gdzie mieszkał, działa w konspiracji i organizuje pomoc dla ukrywających się Żydów. W 1943 r. przeprowadził się do Warszawy, gdzie wstąpił do AK i ukończył podziemną szkołę podchorążych. W końcu 1943 r. przeszedł do NSZ. W powstaniu warszawskim walczył w batalionie AK „Ruczaj”. Po upadku powstania znalazł się w obozie przejściowym w Pruszkowie. W lipcu 1945 r. powrócił do stolicy. Wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, gdzie zostaje komendantem Okręgu Warszawa – Miasto, podległego bezpośrednio Komendzie Głównej NZW. Aresztowany 14 grudnia 1945 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie 29 lipca 1946 r. skazał go na karę śmierci.



Szczątki Stefana Nowaczka zostały odnalezione w 2015 r. na terenie Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie.



Cześć Jego Pamięci!



fot: ze zbiorów IPN
https://scontent.fpoz1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/118505709_10157766559583237_3472048544364616176_n.png?_nc_cat=103&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=L_n8ZRGipi0AX_XuDuu&_nc_ht=scontent.fpoz1-1.fna&oh=30390605f4eda7be149dc42aa62ba78c&oe=5F71372A

15

SZANIEC NR. 22 (128) WARSZAWA 26 SIERPNIA 1944 R.


Z WARSZAWY


Niemcy ewakuują się. Od dwóch dni trwa wzmożony ruch pociągów towarowych przez wiadukt kolejowy, przy czym w kierunku na wschód idą pociągi puste, a w kierunku na zachód pociągi wypełnione.


Przedwczorajszej nocy przez Most Kierbedzia przegnali Niemcy od strony Pragi kilka tysięcy ludności cywilnej w kierunku Cytadeli. Przemarsz trwał około dwóch godzin.


Zaobserwowano również na Moście Kierbedzia duży ruch ewakuacyjny wielkich niemieckich samochodów transportowych.


Z pola walki


Nacisk nieprzyjaciela na Stare Miasto, przy użyciu artylerii, miotaczy min i lotnictwa trwa nieprzerwanie. Główne uderzenie w dniu wczorajszym skierowali niemcy na ul. Bonifraterską i wzdłuż ul. Boleść. Atak odparto. Równocześnie npl atakował nasze placówki na rogu ul. Bielańskiej i Długiej oraz szkołę obok budynku przy ul. Nalewki 4. Ataki odparto ze stratami dla npl.


Niemiecki pociąg pancerny ostrzeliwał miasto z obwodowej linii kolejowej i mostu. Niemcy w dalszym ciągu palą miasto.


Szpital Elżbietanek na dalekim Mokotowie znajduje się w naszych rękach. Jest on doskonale zaopatrzony. Wzięto sporo jeńców.


Ulice Kredytowa, Królewska i Traugutta znajdowały się przez cały wczorajszy dzień pod obstrzałem niemieckich granatników, dział szturmowych i czołgów.


W Alei Szucha przebywa około 500 niemców dobrze uzbrojonych.

https://scontent.fpoz1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/118549897_10157760622233237_444066735708628109_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=4twIVVWIpGYAX-Oyng0&_nc_ht=scontent.fpoz1-1.fna&oh=f29fddaa1b07553ed674c8b57fe49702&oe=5F6CC68C

0

@IronSanHybrid Król internetu :D

6

Od Messiego wszyscy krytykujący trzy w bok... Za dużo zrobił. Smutno mi ale rozumiem to,że chce odejść z tego cyrku. Nie ma co porównywać go z Del piero. Kryzys sportowy to jedno. Ale w naszym klubie dzieje się więcej.

5

26 sierpnia 1943 roku, pod Ożarowem żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) ️pod dowództwem wachmistrza Tomasza Wójcika ps."Tarzan” zlikwidowali gen. por. Kurta Rennera , dowódcę 174 Dywizji Rezerwowej Wehrmachtu stacjonującej w Lublinie.

Był to najwyższy rangą oficer Niemiecki zabity przez polskie podziemie w czasie II wojny światowej na terytorium Polski.

2

Mój smutek będzie niewyobrażalny. Nikt nie jest ponad klubem wiadomo. Lecz Messi przyciągał swoją magią,golami,asystami. Dał nam więcej niż można sobie wyobrazić. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy kończy on karierę poza Barcą.Nie umiem. Nie chcę ale na to się zanosi.
Pewna epoka się kończy, może będzie to lepsze dla klubu i wyjdziemy na tym z czasem dobrze ale nie potrafię tego przełknąć. Po prostu nie potrafię. Oddaje hołd legendzie i mam nadzieję, że klub zrobi to jak należy.
...

0

@FC1899Barca Okuratnie.

0

Jak wywalą tak Luisito to powinni ten zarząd na taczkach wywieźć.Rakitić,Busquets,Vidal,Pique,Dembele,Umtiti do sprzedania. On powinien zostać.

1

@Encore Cios doskonały.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?