1

W przerwie od tragicznych informacji z frontu walk z żywiołem (tak nawiasem mówiąc to czapki z głów dla strażaków, którzy z odwagą tam walczą) mała, aczkolwiek warta odnotowania kartka z kalendarza.
15 września 1944 roku zabici zostali Edward "Edek" Galiński i Mala Zimetbaum - uciekinierzy z Auschwitz. On pochodził z moich rodzinnych okolic na podkarpaciu ( o czym dowiedziałem się pisząc ten text), ona belgijska żydówka.
On raptem 20 letni instalator z obozu pierwszego (przeniesiony potem na Birkenau), ona tzw. lauferka - goniec obozowy. Uciekli razem, on w przebraniu ss`mana 24 czerwca 1944 roku. Około 2 tygodni później popełnili straszny błąd. Mala chciała coś kupić w sklepie w górach w zamian za złoto ukradzione w obozie. Wówczas jakieś ścierwo wydało ich patrolowi ss`manów. Edek stał nieco dalej i przyglądał się zatrzymaniu Mali. Mógł uciec i żyć, ale postanowił dołączyć do niej.
W obozie oboje skazani zostali na śmierć. On został powieszony. Do końca stawiał opór. Kiedy odczytywano wyrok wskoczył do pętli i wykopał taboret. Uratowano go. Kiedy zaczął krzyczeć "Jeszcze Polska nie zginęła" wykopano taboret, aby zawisł odrazu.
Jak zmarła Mala do końca nie wiadomo.Jedne relacje mówią o powieszeniu, drugie o spaleniu żywcem w piecu inne zaś o samobójstwie. Z tego co czytałem miała zostać powieszona, ale w trakcie odczytu wyroku strzeliła w pysk ss`mana, za co wyrok został jej zmieniony na spalenie. Chcąc go uniknąć sama się popełniła samobójstwo i zmarła ( są i relacje że nawet nie starano się specjalnie tam dostarczyć) w drodze do krematorium

Tutaj dwa filmiki o nich:
Kroniki z Auschwitz (kapitalny 5 odcinkowy dokument świetnie zagrany przez lektora Adama Ferency):


History Hiking:

3

@Kgorecki2500 strażakom ratującym każde życie od człowieka, po pieseła należą się owacje nie mniejsze, niż te jakie zgarniał Messi na Camp Nou

2

@Arcybiskup mogłeś zachować się przyzwoicie i nie pisać nic. Wybrałeś inaczej...

1

@marcin62 ciekawe ile z tych strazakow musi teraz tyrac, bo sasin z ekipa uznali ze inwestycje w waly przeciwpowodziowe (bo w swoje to inwestowali grubo) to marna inwestycja wyborcza.
Wg gusu w niektorych latach ilosc km spadla o prawie 90%.

4

Wchodze na tvn24 relacja z przerwanej tamy, a dziennikarz w studiu "jesli panstwo widza rownie niebezpieczne sytuacje w swojej okolicy prosze nagrac i wyslac na kontakt 24".
Jakim trzeba byc debilem, zeby powiedziec cos takiego zamiast "prosze zachowac bezpieczenstwo i oddalic sie od takiego miejsca".

2

Juz dzis mecz. Tymczasem kontuzjowany Frenkie de Jong bacznie sie przyglada taktyce Flickinietty, aby byc lepiej przygotowany do rychlego powrotu po kontuzji


4

@jakub1906 a potem "ojoj je żoch nie wiedzioł, władza nic nie robiła, gdzie strasz, gdzie milicja, fszyscy nas zostafili samych ojoj"

27

Real Karnyt


0

@Matheu12 Wieszcz kiedys rzekl:



0

@MesQueUnClub96 https://youtube.com/clip/UgkxcUU3iFtTunthoFNe8HQlhYXDyGaH3UNW?si=3kG-xcZQAlqg79eT
Jak widzisz to nawet publika wysmiewa takich piczkow.

0

@Encore mialem na kuponie villareal. 90+4 1:1. Wycofalem kupon zeby chociaz pare groszy nie stracic. 90+4,5 villareal wygrywa 1:2.
bo w zyciu to trzeba miec szczescie...

0

@MesQueUnClub96 w tym ze doroslosc charakteryzuje sie m.in tym ze przestajesz byc Tymkiem, Sylwusiem, Tomusiem, a jestes Tymonem, Sylwestrem, Tomaszem. Chyba ze rzeczywiscie chcesz byc wieczna popierdolka, dziecinna piczka to ok.

Ps. Janek to zdrobienie od Jana, a nie Janusza (facepalm)

0

@NeroTFP1 jak 20 letni osobnik przedstawia sie zdrobieniem to juz wiem ze
A) Idiota
B) Debil
C) piczka

0

@tomek8756 raz z moim chinskim kolega rozmawialem o absurdach w naszych krajach. Ja mu pokazalem to, to sie zdziwil, bo jak sie okazalo polaka od chinczyka niewiele rozni (tam tez mieli pelno absurdow i to hardcorowych ) :D

2

@misterio micha zarcia abym mogl lezec jak koteł, herbatka i meczyk i gra gitara

1

Plany na weekend? No jakies tam sa, ale to nic konkretnego :)
https://demotywatory.pl/5266787/Tak-wyglada-spelnienie

0

@tadzik447 to wiadome, tak bylo jest i bedzie.
Kwestia jest tylko tego, aby weryfikowac czy to co piernicza ma sens.
Sprawdzilem dane z gusu i kierwa ma duzo racji czy pokazalem w tabelce.

0

@pluszek jakbys mial chociaz podstawowe wyksztalcenie lub chociaz umiejetnosci to bys potrafil wyselekcjonowac dane z gusu. To tabelka wyeksportowana z danych gusu. Popros moze kogos to ci pokaze jak sie to robi.

4

@Hosh @tadzik447 @pluszek https://demagog.org.pl/wypowiedzi/ile-km-walow-przeciwpowodziowych-wybudowano-za-rzadow-po-psl-a-ile-za-rzadow-pis/

Jesli te dane sa prawdziwe to kierwa ma duzo racji.
Czy sa prawdziwe to staram sie sprawdzic, ale link do gusu (a raczej storna gusu, gdzie selekcjonuje dane tak wolno laduje, ze nie idzie tego sprawnie zrobic).

edit: https://zapodaj.net/plik-WONZkvweZT - prawdziwe.

0

@Fabik87 O Morwa kać

1

Komentarz usunięty przez użytkownika

2

Sytuacja powodziowa sie robi nieciekawa (delikatnie mowiac). Polecam obejrzec jak to bylo w 97 (

co by lepiej zrozumiec jaki rozmiar tragedii to moze byc.
A mieszkancom zycze abyscie sie tam 3mali, duzo sily psychofizycznej i oby to jako tako przeszlo bokiem.

PS. Ciekawostka
Budzet panstwa w 1997 - 115 mld zł
Straty powodzi z 1997 oszacowano na 12 mld.

8

@Luciano99 jesli to suczka to nazwal bym ja flaszka (chociaz do starego pasuje bardziej zgrzewka) :D

6

@Kgorecki2500 Janusz jak przypierd... tweetem to nie ma czego zbierac.

1

@Sulimo jak beda robic portret pamieciowy to ciekawe ktorej czesci ciala :D

4

@MesQueUnClub_87 to samo rzec mialem. Niektorym to sie albo na mozg rzucilo, albo sa na utrzymaniu rodzicow i wygaduja bzdury. 200k to dla niektorych oszczednosci zycia, a ci pierdyla o jakis meczach milionerow, na ktorych wplywu za grosz nie maja.

3

@Kapitan hawk a co ma byc jutro ze sie tak staraja?:D

2

@Kessie rzucili sie na @wpwelement


1

25

Mozesz byc swietny, mozesz miec super kontrakt, moga za ciebie dawac 300 baniek, mozesz wygrac turniej i byc rozpoznawalny, ale jak mama mowi nie, to znaczy ze nie :)


Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?