2

@kamyk_23 kurde i znowu się z Tobą zgadzam. Chyba czas umierać xD

1

@Safrani no na pewno coś tam w tle się musi działać. Oj Amerykanie zapłacą za tę decyzję..

Czytałem, że Francuzi zapłacili w Juanach. Jeśli tak jest, to mamy prawdziwą rewolucję

2

@Safrani no na to wygląda. Ciekawe czy jednak płatność w juanach. To jest bardzo kluczowa informacja.

1

@Safrani no ciekawe info.

1

@Kgorecki2500 widziałem na Sadolu co Azerowie robili Ormianom w wojnie o górny Karabach :) także tak. Jak go Iran dopadnie (ta sama grupa, bo to Szyici), to ma przewalone.

0

@FcPortoFan1999 w zeszłym roku mieli niepoukładany zespół. Zupełnie inaczej niż teraz na wiosnę.

Pokonali 3-0 Wilków w sezonie.

Mają bardziej kompletny skład. Luka wszedł na wyższy poziom. Reaves to samo. W końcu mają defensive playera, czyli Smarta. Do tego uzupełniający się Hayes i Ayton.
Jest jeszcze super strzelec Kennard.

No, ale LeBron starszy o kolejny rok...
Z trzeciej zaś strony - Minnesota nie jest tak mocarna jak rok temu. Houston i Wilki do ogrania. Denver na granicy. OKC i Spurs bez szans najmniejszych.
No, ale warunek - zdrowy Luka

1

@FcPortoFan1999 nie no bez szans. Minnesota musiałaby bez Edwardsa grać to wtedy MOŻE.

LeBron jest w stanie wejść na wyższy poziom. On się oszczędzał i trochę zmienił strategie (oddał piłkę, rzucał głównie z czystych pozycji, lub kontra/wjazd pod kosz). Jak nie będzie Luki, musiałby wziąć grę na siebie.

Problem ewidentny mają Lakers.
Ale tak. Bez Luki to jest 4:1 max w 1 rundzie, niezależnie z kim. Oczywiście w plecy

0

@Encore nie no bezapelacyjnie. Jak pisaliśmy. Ten dwumecz zadecyduje o MVP i nie sądziłem, że w taki sposób. Wiedziałem, że tutaj Lakers szans nie mają i go przegrają, ale nie sądzikem, że taki blowout będzie + co gorsza dla nich - okupione kontuzją.

Parszywy sezon. Naprawdę NBA coś musi zrobić z tak długim sezonem (i w sumie tym chorym limitem 65 meczów. Nie wiem. Wyłączyć z limitu te mecze, gdzie zawodnik kontuzjowany jest 5+ meczów. Zrobić limit 7 opuszczonych meczów, a wliczając kontuzje 5+ dni, to min. 50 musisz rozegrać, czy coś).

Przecież z top20 zawodników w lidze, to 12-13 jest wyłączonych całkowicie przez kontuzje. Gdzie tu logika, gdzie sens.

Nie liczą się m.in. Doncić, Reaves, LeBron, Giannis, Anthony Edwards, Anthony Davis, Cunningham, Curry, Tatum, Huliburton, pewnie kogoś jeszcze pominąłem...a na granicy Wemby i Jokić. Chore to.

1

@FcPortoFan1999 prawdopodobnie do końca sezonu. W zależności od stopnia uszkodzenia, albo 1-2 tygodnie, lub jak jest II stopnia uszkodzenie (jak to mówili - most likely...) 5-6 tygodni. Jak to drugie, to w praktyce po sezonie.

0

@JackPtak no jak rozdają, jak Wemby i SGA faworytami są do tej nagrody? :D

0

@takisobiektos jak Wemby dostanie to się nie obrażę. Wemby, Doncić, SGA, Jokić też do przeżycia czwórka :)

Szkoda Cunninghama, bo chłop rządził na parkiecie...no, ale nie zmieści się w limicie meczów.
Jednak oprócz defensywy i stricte gry pod koszem, to nie ma za sobą innych argumentów. No może rzut za 3pkt przy takich warunkach fizycznych...

To jest jednak głównie defensywny koszykarz.

3

@Marusek ciekawsze jest to, czy Daria mu pozwoli być trenerem Igi @tbas

1

@kamyk_23 no! Tutaj się totalnie zgadzamy. Nie chciałem poruszać tego wątku, ale chyba należy też wspomnieć i o tym aspekcie. SGA jest tak forsowany, jak kiedyś Harden w złotych jego czasach w Houston.
Strasznie to irytuje. I Doncica jest trochę inaczej. On strasznie płacze o te faule i wymusza, ale generalnie jest tak, że jak na nim gwiżdżą, to one są. Co więcej. Wielu fauli na nim, czy na LeBronie się nie gwiżdże.

0

@Encore no tutaj pełna zgoda. Ja myślę, że OKC 1:1 Lakers będzie. Tej nocy wygra Oklahoma, a w Los Angeles wygrają Lakers. No, ale to czas pokaże.

Doncić musi nakryć czapką SGA i Lakers 2 razy wygrać. Choćby po dogrywce.

1

@malypuzon nie no Wemby jest najlepszy w defensywie. DPOY zdecydowanie.

Jokić natomiast pod koszami oprócz zbiórek i rzutów - robi asysty. To jest właśnie ta dominacja. To mam na myśli poprzez dominację.
Chłopa można podwajać, a on i tak znajdzie sposób, by zdobyć punkty dla drużyny. Wemby po prostu zbierze i dobije piłke.
4 zupełnie różnych koszykarzy. Każdy z wadami mniejszymi lub większymi. Trzeba jasno powiedzieć, że pod koniec sezonu jest to wyrównana walka.

0

@Encore oj tak. W obronie SGA jest naprawdę bardzo dobry. Jeden z najlepszych w lidze. Aczkolwiek Luka mocno się wyrobił pod koniec sezonu.
Wg mnie - gdyby na jesieni Luka grał, jak teraz, to nie byłoby dyskusji. Kręciłby wynik ok. 40 PPG, 10 RPG, 10 APG. No i Lakers by walczyli o 2 miejsce myślę. A tak? Są te niedomówienia, argumenty przeciw.

Aczkolwiek i tak uważam, że właśnie w decydującej fazie sezonu - tuż przed PO - to Luka jest najlepszym koszykarzem w NBA

1

@Safrani ok. Czyli jednak.
Uwzględnia to finalnie inflację, etc. I pomimo tego i tak realnie jest wzrost?

0

@Encore czemu on kosztem Luki, albo Wembiego?

2

@FCBMati10 no Jokić mimo wszystko wydaje się najsłabszym kandydatem z całej tej czwórki. Kolega @Deathwing112 ma tutaj rację. Liga faworyzuje w tym momencie SGA i Wembiego. Wemby ciągnie SA. OKC jest lepszym zespołem jako całość. Denver zaś jest dość przeciętnym zespołem, jak na czołówkę ligi oczywiście.
Nie wiem, jak finalnie będzie, ale ja bym bardzo chciał:
1. Luka
2. Wemby
3. SGA
4. Jokić

Pewnie finalnie będzie SGA, Wemby, Jokić, Luka, co uważam za niesprawiedliwe xD

1

@Adran360 tak. Państwo ma prawo działać, by jak trzeba, podjąć nieodwracalną decyzję o życiu przy ryzyku (niewielkim) błędu.

Ja patrzę zero empatycznie. Po prostu państwo ma wykonać wyrok i tyle. Ma nastać sprawiedliwość i zadośćuczynienia i sprawca nie może być górą nad ofiarą. Obecnie Państwo nie domaga. Ewidentnie ofiary są nadal krzywdzone przez Państwo. Przynajmniej w moim pojmowaniu sprawiedliwości.

0

@Safrani ale rozumiesz, że na tych tabliczkach było słowo, które zostało nieodpowiednio przetłumaczone i kolega @pluszek to właśnie tłumaczy.

1

W tym roku wyjątkowo wyrównana walka o MVP



Każdy ma argumenty za.
SGA - najbardziej clutch player i równy cały sezon
Doncić - najlepszy w ofensywnie
Wemba - najlepszy w defensywie
Jokić - najbardziej uniwersalny i dominuje pod oboma koszami.

Osobiście - wybrałbym, albo Wembę, albo Doncica. Luka kręci nieprawdopodobne liczby. Dzięki niemu Lakers weszli na najwyższy jak dotąd poziom.
Myślę, że najbliższe mecze o tym zadecydują (m.in. OKC gra dwa mecze z Lakersami)

Pewnie dostanie SGA, ale osobiście uważam, że skoro wszystkie liczby ma gorsze od Luki, to nie powinien być Słoweniec karany za to, że ma słabszy zespół.

A swoją drogą znamienne jest to, że mówimy o przedstawicielach drużyn wyłącznie z zachodniej konferencji.

@Encore @fart @takisobiektos @kamyk_23 @barcelonaLM

1

@Adran360 przecież nieodwracalność kary jest jej ZALETĄ, a nie WADĄ.
To jest największy atut kary śmierci. Pozbywasz się problemu raz na zawsze. Zapada wyrok, potem jest on wykonywany i koniec. Po sprawie. Sprawa trafia do archiwum, a miejsce w więzieniu się zwalnia.
Jedyne, co się może zmienić, to to, że rodzina w razie wu dostanie kilkanaście baniek złotych. Mówimy o jednostkowych przypadkach w skali kilkunastu do kilkudziesięciu lat.
Przeważnie jednak naprawdę bestie, winne, będą skazywane.

Tym się mam wrażenie różnimy. Ja podchodzę zero empatycznie do tematu i być może nie doceniam tak bardzo życia. Możliwe też, że "odczłowieczam" tych, co mieliby być skazani na śmierć. Zapewne tak jest.

Nie uważam też , że naczelnym zadaniem Państwa w tej kwestii, jest "maksymalna ochrona społeczeństwa przy minimalnym ryzyku moralnym i prawnym"

Zadaniem Państwa jest wymierzenie sprawiedliwości i zadośćuczynienie ofierze/ofiarom, a także zadanie odpowiedniej moralnie kary, przy jednoczesnym, jeśli to konieczne, tymczasowym, lub trwałym odizolowaniu od społeczeństwa.

Najbardziej chyba jednak różnimy się w podejściu takim, że ja uważam, że niektórzy po prostu nie zasługują na to, by żyć. Ty chcesz im dać szansę, chcesz ich resocjalizować. Dopuszczasz taką możliwość. Ja nie. W resocjalizację wierzę tylko do pewnego poziomu, a już na pewno nie w polskim systemie prawnym.

Seryjni mordercy tylko smieją się z nas i plują ofiarom pośmiertnie w twarz.

To jest też trochę problem społeczeństwa naszego, ale i całego europejskiego. My boimy się po prostu podjąć decyzji, że tego i tego należy wyeliminować trwale poprzez odstrzał. Wygodniej jest skazać na dożywocie.

1

@Adran360 jaki abstrakcyjny? To jest realny problem. Możesz zostać skazany na dożywocie za coś, czego nie zrobiłeś? Szansa na to niewielka, ale w skali 40 milionowego narodu - realnie ktoś może być za to skazany, skoro 4-5% jest błędnych wyroków (potwierdzonych).

Idziesz na kilkadziesiąt lat do pierdla i tyle. Taki masz teraz wybór.
Ja mówię Ci o alternatywie, że ktoś jednak zdecydował, że jednak kara śmierci będzie zastosowana (uważam, że system, który skazuje na śmierć po kilkunastu latach jest bez sensu i już lepiej nie skazywać w ogóle, bo nie taka jest istota tej kary) wobec Ciebie. I daję Ci właśnie wybór. Co wolisz? Niewinnie być skazanym na dożywocie za zbrodnię (niezbyt lubianą w więzieniu), czy też kara śmierci i wyrok po niecałych 2 latach?

1

@Adran360 a argumentów za karą śmierci, to ja mam dziesiątki. Chętnie podebatuję :D

Krzysiek dzisiaj słabo wypadl tak btw.
Większość opierał na emocjach i słusznie go tam Matczak gasił za to.

Natomiast mówię. Tutaj nie ma nawet co patrzeć na historię. Chodzi o zasady. Kara śmierci jest czymś, co musi funkcjonować w społeczeństwie z wielu przyczyn.

Swoją drogą. Jesteś skazany niewinnie na dożywocie za potrójny gwałt i morderstwo. W teorii mógłbyś dostać karę śmierci i wyrok by nastąpił za 14 miesięcy (mniej więcej).
Nie stać Cię na obrońcę porządnego i dowody świadczą przeciwko Tobie. Nie masz alibi.
Wolisz siedzieć w więzieniu powiedzmy 45 lat (i umrzeć tam), ciągle próbując przetrwać tam, czy jednak wolisz, by odebrano Ci życie (cywilizowanie, zastrzyk usypiający) i w razie, gdyby wyszło, że niewinnie, to rodzina dostaje 10 milionów złotych odszkodowania?

Które wolisz? Taki eksperyment myślowy :)

1

@Adran360 wszystko zależy od tego, jakie mamy społeczeństwo. W USA z grubsza kara śmierci nie wpływa np. na wykorzystywanie tego przez władzę. W krajach Muzułmańskich już mamy tendencję do nadużyć.

Ja dalej patrzę na to tak (bo Matczak w ogóle mnie nie przekonał. Bardziej dyskusje z widzami tutaj narzuciły pewien zarys argumentacji po stronie przeciwników kary śmierci), że kara śmierci eliminuje tzw. "bestie" ze społeczeństwa. Pamiętaj, że więźniowie i strażnicy, to też elementy społeczeństwa. Bardzo niewielka grupa, ale jednak. Dlaczego oni mają być narażeni na jakiegoś psychopatę, seryjnego mordercę, który kocha mordować innych ludzi?
Jedyna opcja na izolacje calkowitą, to wrzucenie takiego typa do izolatki i wrzucanie mu jedzenia na odległość. No, ale to jest istna tortura. Jestem przeciwny czemuś takiemu. Tak samo jestem przeciwny wszelkiej maści torturom cielesnym, kastracjom, etc, bo co jeśli wyjdzie, że ktoś jest niewinny.
Tutaj Krzysiek mnie przeraził swoimi poglądami. Naprawdę. Ja akurat podchodzę empatycznie.

Inna kwestia, że ja do śmierci mam stosunek więcej niż neutralny. Uważam to za naturalny etap w życiu człowieka. Końcowy. Wszystko co żyje się narodziło i umrze. Nie oszukamy tego. My jedynie możemy zmienić czas, poznawiając kogoś życia nienaturalnie.
Nie opłakuję zmarłych, etc. No tak już mam. Takie jest życie.
Dlatego ja też nie mam problemu z tym, że ktoś zostanie skazany na śmierć i zabity. Na wojnie ginie codziennie kilkaset osób i co? No ginie. Często zostają zastrzeleni z karabinu i to wcale nie z jakiejś Bóg wie jakiejś odległości.
No tak już jest.
Nawet jeśli zabijemy kogoś niewinnego (wątpię, by kara śmierci, jeśli miałaby powrócić, to byłaby na tyle często stosowana i system był tak niewydolny, by dochodziło do takiej sytuacji częściej niż raz na 10 lat), to obiektywnie, dla społeczeństwa, państwa, narodu - ma to naprawdę marginalne znaczenie. Wypłaci się rodzinie odszkodowanie.

Brutalne, ale prawdziwe.

7

@norbi77 możliwe, że ja to pisałem.
W sensie brzmi to jak coś, co mogłem napisać, a na pewno mógłbym się pod tym podpisać.

Pamiętam, że kiedyś pisałem, że co z tego, że odsunie się Trumpa, jak na jego miejsce jest momentami jeszcze gorszy Vance, który jest swego rodzaju fanatykiem religijnym. A w następnych wyborach (lub jeszcze kolejnych) może być Baron Trump, który zachowuje się jak socjopata, jeszcze gorszy "bogaty dzieciak" i on może być znacznie groźniejszy od Donalda Trumpa.

I ogólnie to jest casus dyktatorów. I w rosyjskiej Dumie i w żydowskim Knesecie są naprawdę jeszcze gorsi od Putina i Netanjahu. Ci są łagodni w przekazie w porównaniu do tamtych.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że zbrodniarze wojenni i należy ich osądzić..

13

@norbi77 typ oszalał do reszty. Najbardziej mnie martwi, że tam taki poziom odklejenia nie ma tylko on. Mają naprawdę prawie wszyscy wokół niego. Zbiorowa herezja. Kiedyś powinno się to zbadać.

3

@Robert_Kubica Urban, to powinien przyjść po Nawałce. I byłoby idealnie.

0

@RosjaninBut aczkolwiek faktycznie poruszyłeś temat, który moim zdaniem jest istotny. System prawny. Osobiście też nie mam do niego zaufania...jeśli KS miałaby być w Polsce, to musielibyśmy stworzyć mechanizmy zabezpieczające wszelakie możliwe nadużycia...to jest największy w sumie problem.

Parę takich kwestii było poruszanych dzisiaj.

W ogóle najbardziej podobał mi się argument i uważam go za najlepszy w dyskusji.
Co z przypadkami, kiedy ktoś brutalnie zamordował i torturował ofiarę. Został skazany na śmierć, a po czasie wyszło, że w rzeczywistości był on ofiarą tej...ofiary? Że właśnie dochodziło np. do gwałtów na nim i to był rewanż?
To jeden z tych argumentów, który powiedzmy, że przyjmuję.
Drugi to właśnie system prawny i możliwe nadużycia. To są w sumie 2 chyba jedyne argumenty, które potrafię w tej dyskusji przyjąć i rzeczywiście przypisać do sektora "wady/ryzyka"

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?