1

@Adran360 wszystko zależy od tego, jakie mamy społeczeństwo. W USA z grubsza kara śmierci nie wpływa np. na wykorzystywanie tego przez władzę. W krajach Muzułmańskich już mamy tendencję do nadużyć.

Ja dalej patrzę na to tak (bo Matczak w ogóle mnie nie przekonał. Bardziej dyskusje z widzami tutaj narzuciły pewien zarys argumentacji po stronie przeciwników kary śmierci), że kara śmierci eliminuje tzw. "bestie" ze społeczeństwa. Pamiętaj, że więźniowie i strażnicy, to też elementy społeczeństwa. Bardzo niewielka grupa, ale jednak. Dlaczego oni mają być narażeni na jakiegoś psychopatę, seryjnego mordercę, który kocha mordować innych ludzi?
Jedyna opcja na izolacje calkowitą, to wrzucenie takiego typa do izolatki i wrzucanie mu jedzenia na odległość. No, ale to jest istna tortura. Jestem przeciwny czemuś takiemu. Tak samo jestem przeciwny wszelkiej maści torturom cielesnym, kastracjom, etc, bo co jeśli wyjdzie, że ktoś jest niewinny.
Tutaj Krzysiek mnie przeraził swoimi poglądami. Naprawdę. Ja akurat podchodzę empatycznie.

Inna kwestia, że ja do śmierci mam stosunek więcej niż neutralny. Uważam to za naturalny etap w życiu człowieka. Końcowy. Wszystko co żyje się narodziło i umrze. Nie oszukamy tego. My jedynie możemy zmienić czas, poznawiając kogoś życia nienaturalnie.
Nie opłakuję zmarłych, etc. No tak już mam. Takie jest życie.
Dlatego ja też nie mam problemu z tym, że ktoś zostanie skazany na śmierć i zabity. Na wojnie ginie codziennie kilkaset osób i co? No ginie. Często zostają zastrzeleni z karabinu i to wcale nie z jakiejś Bóg wie jakiejś odległości.
No tak już jest.
Nawet jeśli zabijemy kogoś niewinnego (wątpię, by kara śmierci, jeśli miałaby powrócić, to byłaby na tyle często stosowana i system był tak niewydolny, by dochodziło do takiej sytuacji częściej niż raz na 10 lat), to obiektywnie, dla społeczeństwa, państwa, narodu - ma to naprawdę marginalne znaczenie. Wypłaci się rodzinie odszkodowanie.

Brutalne, ale prawdziwe.

7

@norbi77 możliwe, że ja to pisałem.
W sensie brzmi to jak coś, co mogłem napisać, a na pewno mógłbym się pod tym podpisać.

Pamiętam, że kiedyś pisałem, że co z tego, że odsunie się Trumpa, jak na jego miejsce jest momentami jeszcze gorszy Vance, który jest swego rodzaju fanatykiem religijnym. A w następnych wyborach (lub jeszcze kolejnych) może być Baron Trump, który zachowuje się jak socjopata, jeszcze gorszy "bogaty dzieciak" i on może być znacznie groźniejszy od Donalda Trumpa.

I ogólnie to jest casus dyktatorów. I w rosyjskiej Dumie i w żydowskim Knesecie są naprawdę jeszcze gorsi od Putina i Netanjahu. Ci są łagodni w przekazie w porównaniu do tamtych.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że zbrodniarze wojenni i należy ich osądzić..

13

@norbi77 typ oszalał do reszty. Najbardziej mnie martwi, że tam taki poziom odklejenia nie ma tylko on. Mają naprawdę prawie wszyscy wokół niego. Zbiorowa herezja. Kiedyś powinno się to zbadać.

3

@Robert_Kubica Urban, to powinien przyjść po Nawałce. I byłoby idealnie.

0

@RosjaninBut aczkolwiek faktycznie poruszyłeś temat, który moim zdaniem jest istotny. System prawny. Osobiście też nie mam do niego zaufania...jeśli KS miałaby być w Polsce, to musielibyśmy stworzyć mechanizmy zabezpieczające wszelakie możliwe nadużycia...to jest największy w sumie problem.

Parę takich kwestii było poruszanych dzisiaj.

W ogóle najbardziej podobał mi się argument i uważam go za najlepszy w dyskusji.
Co z przypadkami, kiedy ktoś brutalnie zamordował i torturował ofiarę. Został skazany na śmierć, a po czasie wyszło, że w rzeczywistości był on ofiarą tej...ofiary? Że właśnie dochodziło np. do gwałtów na nim i to był rewanż?
To jeden z tych argumentów, który powiedzmy, że przyjmuję.
Drugi to właśnie system prawny i możliwe nadużycia. To są w sumie 2 chyba jedyne argumenty, które potrafię w tej dyskusji przyjąć i rzeczywiście przypisać do sektora "wady/ryzyka"

1

@Dankho94isback mówimy o bestiach, mówimy o kimś, kto dokonał najstraszniejszych zbrodni. To są przeważnie psychopaci, socjopaci, osoby które są do bólu agresywne, nieprzewidywalne, bez skrupułów. Jak seryjniacy, to często też potrafią manipulować ludźmi do granic.
Ktoś taki się nie zresocjalizuje. Ktoś taki będzie wiecznym zagrożeniem dla strażników i więźniów, a sorry, ale trzymanie kogoś takiego w izolatce przez wieczność jest nieludzkie i niehumanitarne. W sensie dla mnie to już byłoby za dużo. Tak samo tortury na kimś takim.
Sugeruję po prostu karę śmierci i narządy do transplantacji, a pozostałości do badań medycznych i tyle. Chociaż tyle pożytku z takich odpadów ludzkich.

0

@RosjaninBut jeszcze raz napisz proszę, bardziej precyzyjnie. Może jakiś przykład? Za bardzo nie wiem o czym piszesz.

1

@Karol145 jak kara śmierci nie jest skuteczna, jak właśnie jest? XD nie ma bardziej skutecznej metody. Zabijasz i gościa nie ma. Nie popełni już nic strasznego, nie skrzywdzi już nikogo.

I jeszcze kontrargument, który pewnie się pojawi. Sorry, ale jakbym miał być niewinnie skazany na dożywocie, to jednak wolałbym KS. Co innego słusznie skazanym. Ale, jeśli za niewinność, to wolałbym, by mnie stracono. Myślę, że większość ludzi by tak miała, ale to by trzeba było zbadać.
I jak pisze. Jest różnica między podejściem, kiedy jest się winnym (masz świadomość na co się piszesz, nie możesz mieć pretensji do świata, świadomie przyjmujesz karę), a niewinnym (masz poczucie niesprawiedliwości, bezsilności, nie masz się na to jak przygotować).

1

@draxidox dokładnie. Śmieszy mnie to, jak się powołują ludzie na 12 gniewnych ludzi (świetny film btw).
Tam jest właśnie ukazane, jak NIE NALEŻY do tego podchodzić i co należy zmienić w tym systemie.
Tam całość była oparta na zeznaniach starszej kobiety (tak naprawdę).
I o to właśnie chodzi. W sprawie typa z Kłodzka było 600GB nagrań (z tego co czytałem), były zeznania jego córki, żony, byli inni świadkowie, były dowody materialne i na końcu - przyznanie się tego typa.
Chłopa nie powinno być na świecie. Wyrok, egzekucja. Tyle. Ewentualnie jak mówię. 2 lata w więzieniu i potem egzekucja, ale nie wiesz kiedy.

1

@Kozinho. Za późno (wypowiedziane z dzidą laserową w ryju)

1

@tbas nie no to jest żenujące co oni robią. Poważni w teorii ludzie, a ja się czuję, jakby jakieś średniowieczne rytuały były odwalane. Co to w ogóle jest do cholery?
Tam jakiś nurt nowy powstał. Czytałem o tym. Ludzie, którzy właśnie dążą do Armagedonu, etc.
Powaleni na łeb.

1

@Chimera znam i mega jest :D

2

@July_6_BcN czy to jest technicznie możliwe? ^^

2

@tbas no nie wiem czy syjonistów możemy nazywać religijną grupą. Tam chasydzi i inni ortodoksi żydowscy walczą z nim jak mogą.
Oni wykorzystują jak najbardziej mechanizmy religijne, by polityczne cele osiągnąć.
To są naziści. W sensie ja nie widzę za bardzo różnic. Dokonują praktycznie takich samych czynów...

No i ok. Mniej więcej teraz rozumiem, co chciałeś napisać. Chyba tylko buddyzm jest tutaj wyjątkiem i wszelkiej maści rastafarianizm xD

3

@Kozinho. Jedno piwo to wstęp do trzech. Trzy do dziewięciu. Po 23 będziesz nawalony i obżarty krówkami

1

@Hawajczyk bo to jest tłumaczenie z tzw. Tysiąclatki.
Akurat w temacie Pisma Świętego mocno siedziałem jako ex Oazowicz xD
Żałuję, że nie znam hebrajskiego lub greki, bym mógł w oryginale przeczytać (lub w bardzo dawnej formie).
Polskie tłumaczenie jest bardzo krzywdzące w wielu przypadkach. Ot kwestia "miłować". Masz też różne wersje. U nas jest jedno słowo, a w oryginale było Agape oraz Eros. Pierwsze to przyjaźń, drugie to miłość seksualna, romantyczna.

1

@tbas kurde zmuszasz mnie, bym bronił tę instytucję...
Co by nie mówić, to jednak ateiści w postaci nazistów, komunistów - zdecydowanie więcej ludzi wybili.

0

@Dankho94isback ależ oczywiście, że powinien łożyć na własne utrzymanie!

Natomiast mylisz pojęcia. Oni uważali, że byli nieomylni, lub mieli to gdzieś. Natomiast dzisiaj masz szereg badań, wzrosła profesjonalizacja procesów..to jest zupełnie inny casus, a przecież to dalej będzie postępować.
Poza tym nikt sędziego nie będzie zmuszał do KS. Może przecież skazać na dożywocie.

1

@Safrani w takich sprawach kwestie wiary i Kościoła to trzeba wywalić, bo oni nie powinni mieć nic do gadania. Zwłaszcza jak naczelny kardynał Ryś potrafi peany nt. Izraela wygłaszać.
To o czym mówimy. Skompromitowana instytucja, która zmienia się w tempie iście żółwim.

Co do kary śmierci. Ja mam co raz mniej wątpliwości. Jak byłem wierzący, to jeszcze patrzyłem przez pryzmat przemian człowieka, że trzeba dać szansę. No, ale jednak no kurła no nie. Są czyny niewybaczalne. Po prostu.

1

@maroon nie obchodzi mnie to, jak się zapisze w kodeksie. Od tego są karniści. Ma być zrobione tak, by sędzia mając przed sobą mordercę 5 dzieci, które gwałcił regularnie, przyznał się do tego, są dowody materialne na niego, mógł go skazać na śmierć i gnoja się pozbyć ze społeczeństwa raz na zawsze i niech go Bóg sądzi.

@Safrani nie ja się powoływałem na kwestie wiary. Ja całkowicie oddzielam jedno od drugiego.

0

@Rastafarnianin akurat KK przez 2000 lat był za karą śmierci. Jest poparcie tej formy w Piśmie Św.

To raz. Dwa. Ja nie jestem wierzący.
Ja domagam się sprawiedliwości. Jara śmierci jest super, bo eliminujemy trwale śmieci ze społeczeństwa (seryjni gwałciciele, pedofile, mordercy). Ten typ z Kłodzka świetny przykład - chłopa na 2-3 lata do więzienia i potem szubienica i tyle.
Jak się zdąży nawrócić, to go Bóg, jak istnieje, rozliczy. I tyle. Co nas to w ogóle obchodzi?

Skończmy z tym bambinizmie, że wszyscy biedni, bo to żyjący człowiek. Jak ktoś dokonuje pewnych rzeczy, to z automatu nie powinien być traktowany jako człowiek. Oczywiście PO WYROKU PRAWOMOCNYM. Mowa o sytuacjach bezsprzecznych, gdzie nie ma sytuacji, że tylko i wyłącznie świadkowie zeznają, ale jest szereg innych dowodów i nikt nie ma wątpliwości

0

@Safrani Po prostu nie ufam Fifie i ich raportom. Dla mnie, podobnie jak UEFA, to skorumpowany twór nastawiony na jak największe zarobki działaczy. Łysy z Fify jest naczelnym przykładem tego.

I tak. Uważam, że oni robią wszystko, by usprawiedliwić swoje działania. By mieć podkładkę pod wałki, które i tak robią.

Traktuj to, jak chcesz. Dalej będę twierdził, że to decyzja głównie polityczna i chodzi o trzepanie hajsu pod stołem.

2

Świetna ta debata na temat kary śmierci w Kanale Zero.

Profesor Matczak usilnie próbuje mnie przekonać, że mam rację, że kara śmierci powinna być umieszczona w kodeksie karnym xD
Co prawda cel ma inny, ale na razie robi wszystko, by mnie (i osoby o podobnym poglądzie do mojego) utwierdzić w przekonaniu xD

@Kgorecki2500

0

@Safrani oni raport sobie moga stworzyć jaki chcą. Tam chodzi wyłącznie o to, by ci co mieli zarobić, zarobili.
Sportowo się to nie broni, a finansowo też się nie obroni. Wyliczenia z tyłka i tyle w temacie.

0

@Bykunn a mi się wydaje, że mało kto będzie oglądał jakieś mecze fazy grupowej, poza wąskimi grupami. Dopiero od 1/16 zaczną się jakiekolwiek emocje. A pewnie dopiero od ćwierćfinału...

1

@Karol145 on jest człowiekiem niepoważnym. Codziennie gada co innego. Albo demencja/choroba psychiczna, albo celowo gra kogoś takiego.

1

Jak ktoś zna dobrze angielski, to polecam ten wywód geopolityczny sprzed 2 lat :)

Odnośnie wojny USA z Iranem. Chłop przewidział co się dzieje. Można wyciągnąć wnioski :)



@JimMorrisonFCB @gumaz @Kgorecki2500 @Aragorn33 @Safrani @GeneralXavi

1

@MichalZZZ kibicuję Chinom, by spuściły bombę atomową na USA.

1

@Safrani kolega @kamyk_23 poruszył istotę problemu.

Decyzja o takiej formie baraży, formuły samego turnieju, to decyzja czysto polityczna. Umówmy się. Liczy się to, kto jest szefem Fify, a jego się WYBIERA. By mógł kręcić wałki dalej, to musi rządzić.
A to, że tam są Katary i inni, to wcale nie wykluczone, że ktoś pod stołem odpowiednią kwotę zapłacił.

Pamiętaj. Tu nie chodzi o to, by gospodarze turnieju, czy FIFA sama w sobie zarobiła jak najwięcej. Liczy się to, by włodarze FIFY zarobili jak najwięcej. A to często są dwie różne rzeczy

1

@mkord co Ty gadasz? XD
Literalnie grasz tylko 2 mecze. Nie mówimy o każdy z każdym. Mówimy o normalnej drabince szwajcarskiej, tylko wszyscy są wpakowani w jedną drabinkę. Zwiekszasz np. z 6 miejsc (co jest aktualnie) na 12 miejsc czy tam chociaż 8 i walczą i tyle.
Najlepiej na neutralnym terenie, by nie było przewagi boiska.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?