7

Już dawno nie pamiętam tak dobrego meczu.

1

@Roobo 1:1 jest dla leszczy co nie umieją w kreatywną księgowość.

0

@Blanco16 Nie wiem, ale według zapewnień Tebasa jest blisko. Ja mu wierzę.

7

Ciekawostka na dziś. Kilka słów o swobodnym spadku, ale w nieco innym ujęciu niż pamiętamy ze szkoły.


Za sprawą lekcji fizyki z zakresu kinematyki o swobodnym spadku słyszał zapewne każdy. Czas jaki potrzebuje ciało, aby upaść na ziemię to:
t = sqrt(2h/g), gdzie g ≈ 9,81m/s^2, a h jest relatywnie niewielkie.
Oczywiście takie podejście nie ma racji bytu w skali astronomicznej i swobodny spadek wyrażony jest bardziej ogólnym wzorem jaki widać na załączonym obrazku. W astronomii używa się go między innymi, aby określić czas jaki byłby (lub będzie) potrzebny, aby gwiazda zapadła się pod swoim własnym ciężarem, kiedy przestanie działać (na skutek wyczerpania się paliwa do przeprowadzania reakcji termojądrowych) siła, która równoważy siłę grawitacji.
Jak widzimy na ten czas nie mają wpływu, ani masa, ani wielkość obiektu, a wyłącznie jego średnia gęstość. Jest więc to zgodne z Grawitacyjną zasadą Galileusza, który podważył rozumowanie Arystotelesa (ciała o większej masie spadają z większym przyśpieszeniem).
Dla obiektu o średniej gęstości 1g/cm^3 (takiego jak woda) czas kolapsu grawitacyjnego wyniósłby około 35 minut.
@escarabajo

5

10 gwizdek w wykonaniu sympatyków PiS, a tyle było do wytknięcia kampusowi Czaskoskiego w kwestii kawałka Cypisa.


2

@FCBparasiempre mniej więcej właśnie w okresie debiutu Rivaldo zaczęło się moje kibicowanie Barcelonie. Fajne to były czasy.

5

Najpierw w internecie była era przeróbek z własnym głosem oraz pociętych materiałów z oryginalnym audio, potem z użyciem syntezatorów mowy typu Iwona, a teraz mamy AI. Ciekawą drogę w sumie to przeszło.


3

@nabial zawsze miałem łeb do interesów.

4

@Mistrzgry1 Ja wiem, że dziś było 30+ stopni, ale bez przesady...

4

I tak oto z mieszaniny białka, chmielu i kebaba powstał kapitan-polak.

1

Wiem, że to dopiero 3 mecze, ale nie byłbym jakoś szczególnie smutny, gdyby Mbappe poszedł drogą Edena Hazarda w RM. =)

4

@Kidd a gdyby umieścić (na obrazku) ćmę, to była by mothandfoka

0

@Ghostface ale z tego co mi się wydaje Słońce nie świeci w wyniku podgrzania, tylko w wyniku reakcji termojądrowej na skutek grawitacyjnego ściśnięcia wodoru, co prowadzi do jego syntezy w hel.

0

@cracker wrzucam to na stronę o sporcie, więc chyba oczywiste, że nie będzie tutaj niewiadomo czego. Bardziej na zasadzie liźnięcia tematu, że coś takiego istnieje.

0

@Ghostface Nie sądzę, żeby Słońce się żarzyło, choć czasem "żar leje się z nieba" =)

5

Ciekawostka na dziś. Sonoluminescencja – emisja krótkich impulsów świetlnych w chwili zapadania się pod wpływem ciśnienia akustycznego bąbelków gazu zawieszonych w cieczy (tzw. kawitacja akustyczna).


Dokładny mechanizm działania nie został wyjaśniony, ale istnieje kilka teorii. Ustalono jednak, że emitowane błyski są bardzo krótkie, rzędu kilkuset pikosekund (10^-12) i osiągają moc szczytową rzędu kilku miliwatów. Emitowane są w momencie, gdy bąbelek ma średnicę około 1 mikrometra, a większość światła emitowana jest w paśmie ultrafioletu.

Pośród teorii wyjaśniających to zjawisko możemy spotkać takiej jak:
*Teoria gorącego punktu: w wyniku ścisku gaz w bańce nagrzewa się do ekstremalnych temperatur, podobnych do tych panujących na Słońcu, co prowadzi tak jak w jego przypadku do emisji światła. Teoria ta pokrywałaby się z częścią obserwacji, które sugerują nagrzewanie się gazu w bąbelku nawet do 12 000 K. Jednak istnieją też doświadczenia, które zaprzeczają temu zjawisku.
*Kwantowa teoria próżni: zapadnięcie się pęcherzyka stwarza warunki, w których fluktuacje kwantowe mogą prowadzić do emisji światła, mechanizm nieco podobny do wyjaśnienia utraty masy przez czarne dziury, które emitują energię w postaci promieniowania Hawkinga.
@escarabajo

0

@Sylvinho007 jest więcej drużyn, a przez to meczy, więc jest to możliwe, ale nieporównywalne.

0

@priest9999 przy wyjazdowych to fakt, ale na domowe to raczej nie problem, przy założeniu, że poza dolosowaniem drużyny z podobny punktacją musi być zachowana liczba home/away i na przemian.

0

Spoko te nowe losowanie, aczkolwiek fajnie jak raz taką tabelę dla testów rozegranoby systemem szwajcarskim.

0

@Derean finalnie będzie dobrze jak przepchniemy ten mecz :P

0

Uwolnić algorytm losowania na licencji GPL! ~Richard Matthew Stallman

4

Ciekawostka. Dziś mijają 193 lata od kiedy Faraday odkrył indukcję elektromagnetyczną.


Indukcja elektromagnetyczna to zjawisko powstawania siły elektromotorycznej (SEM) na skutek zmian strumienia pola magnetycznego. Zmiany te mogą mieć dwojakie źródło, gdzie mogą wynikać ze zmiany natężenia samego pola magnetycznego lub być spowodowane względnym ruchem przewodnika (cewki) oraz źródła pola magnetycznego.

Kto jeszcze pamięta regułę prawej dłoni z lekcji fizyki?
@escarabajo

0

@Joe_Barbaro niewystawiam oceny, ale co roku był płacz, że szrot w klubie. W tym roku części się pozbyli, więc pozytywnie, a zakupy ciężko robić na ładne oczy.

0

@Aragorn33 ew. zajęcie się tematem będzie wyglądało jak to z Michniewiczem.

0

@Blue9 wątpię, że od tak nie będzie trzeba wypłacić rozłożonych zaległości.

3

Człowiek się cieszył, że w porównaniu do np. Dooma było pełne 3D.


0

@MesQueUnClub_87 Robiąc tę analizę śmiesznie wyszło, bo:
1. Zgodzę się,
2. Mogą też nie zostać napadniete. Więc zwrot "dajmy gwałcić" jest hiperbolą - zakładasz, że to jest pewne i pospolite,
3. O tym nie myślałem, jak o hiperboli, bo ten zwrot występuje jawnie w obu postach,
4. Nikt nie każe Ci być przybijanym do krzyża, tylko otworzyć się na pomoc bliźniemu, więc to kolejna hiperbola.

2

@Hajny te zasady są ciekawe. Piłkarz na L4 w zasadzie w takim samym stopniu obciąża budżet klubu, ale można kogoś na jego miejsce dorejestrować i budżet się nie załamuje i nikt z wprowadzających FFP nie boi się, że doprowadzi to klub do ruiny. Ciężko to zrozumieć.

0

@MesQueUnClub_87 pytasz dlaczego hiperbolizacji? Wystarczy przeczytać najpierw wpis, który stworzyłeś, a który nazwałem hiperbolizowanym i potem zestawić z tym co napisałeś teraz. Mówią o tym samym, ale jeśli ktoś nie widzi hiperbolizacji w tym pierwszym, to powinien wrócić na lekcje języka polskiego.
Zgadzam się też z tym, że jest to poświęcenie się, ale z definicji bezinteresowna pomoc to poświęcanie się, więc coś trzeba na tym stracić.

1

@MesQueUnClub_87 użycie dużej hiperbolizacji w dyskusji nie zmienia faktu, że fundamenty religii Katolickiej wymagają otwarcia się na pomoc innym.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?