0

@arasz1819 Wojczal faktycznie odlatuje bo tez mimo wszystko go słucham, lubię mieć obraz z różnych stron , nawet z tych skrajnych, wtedy jestem pewien że mój osąd jest względnie najbardziej obiektywny z możliwych. Dlatego też słucham i Ciebie bo ludzie o poglądach pokroju Twoich są po drugiej stronie barykady.
Zasadniczo ja jestem po środku. trump może i jest irytujący, jest prosty, jest obcesowy, ale przy tym wszystkim jest też zaskakujący. Uważam że cała brygada rzadząca USA próbuje na kanwie tych jego cech i bycia nieprzywidywalnymi ugrać jak najwięcej dla USA. Jest to pewne nowum w polityce, a podobać nam sie to nie musi. Ważne że jest skuteczne.
Co do Chin ja osobiście mam PRZECZUCIE - nie jest to żadna pewność, że Europa nawet nie tyle co potajemnie, ale wciąż nie w pełni oficjalnie zmierza w kierunku Chin, układa się z Chinami i temu USA próbuje zaradzić. Europa w kierunku Chin mam na myśli gospodarkę/ekonomię.

Co do końcówki Twojego wpisu nie wykluczone , że USA będzie "podpalone". Akurat o tym mówił ostatnio właśnie Wojczal w rozmowie z Bojke na sam koniec, możesz zerknąć. Mówił że paradoksalne największym zagrożeniem dla USA (i Chin również bo demografia, zwróć też uwagę na sytuację ze wczoraj z dymisją wysoko postawionego generała) są ich problemy wewnętrzne. W Europie również największym zagrożeniem są problemy wewnętrznę związane z demografią, drożejącą energią i imigracją której do dziś nie potrafi zachód EU okiełznać, przykłady we Francji , Niemczech są na porządku dziennym.

Podsumowując, ja nie z każdym się zgodzę to oczywiste, nie da się tak, ale od każdego, również Wojczala czy Bartosiaka coś mądrego można wyciągnąć, inne spojrzenie na sprawę , nawet jeśli jest "lekko skrajne"

0

@arasz1819 nie ma człowieka, który przepowiada przyszłość i ja nigdy Bartosiaka za takiego nie uważałem. Myślę że on również się za takiego nie uważa i ja słuchając go od czasu do czasu widzę że w kilku kwestiach się mylił. Mimo wszystko warto się czymś interesować. Powtórzę jednak , że to nie o nim dyskusja.
Co do Trumpa to nie uznałbym go za "inteligentniejszego" ale też na pewno nie miałbym jego DZIAŁAŃ (nie mówię o słowach strikte bo może to być taka właśnie strategia) za głupie. Czas to zweryfikuje, gdzie wylądują USA, bo mieli już odpadać w grze o czym notabene mówił min Bartosiak a teraz widzę że delikatnie wszyscy się z tego wycofują.. Nie docenili USA.

0

@Bykunn spoko szanuje że masz inne zdanie. Ja jednak nie wyciągałbym takich wniosków, bo nie mówimy tu o słowach Bartosiaka ale przecież o słowach Niala Fergusona, który swoim dorobkiem naukowym przewyższa jednak całą LR , a pewnie i 90% polskich ekspertów. Jeśli zaś chodzi o samego Bartosiaka to nie kręciłbym beki z tego powoływania się na zagraniczne kontakty, bo przeciez na YT śmigają min jego rozmowy (na stopie koleżenskiej) min. z Elbridge'em A. Colby'm czyli Podsekretarzem obrony do spraw politycznych Stanów Zjednoczonych, który jest uważany za głównego autora lub współautora kluczowych koncepcji w amerykańskiej strategii bezpieczeństwa, w szczególności Narodowej Strategii Obrony z 2018 roku (NDS) ale z tego co pamiętam również obecnej. Nie jest to więc jakaś płotka a raczej grubsza ryba amerykańskiej polityki obronnej.

3

Bartosiak przytoczył ciekawą opinię Niala Fergusona nt Donalda Trumpa, którą można usłyszeć od około 16minuty i myślę że wielu z forumowiczów musiałoby się z nią zapoznać. Kim jest Nial Ferguson? to szkocki profesor historii Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Harvarda. Autor np: "Dom Rothschildów" (polecam) , "Rynek i ratusz. O ukrytej sieci powiązań, która rządzi światem" czy "Imperium. Jak Wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat".

Poniżej film, około 15-16 minuty @Safrani wiem że lubisz długie filmy więc daję Ci już na srebrnym talerzu ;)


1

@Criss18Barca jedynie pod warunkiem właśnie przyjścia Hallanda. Inny napastnik to nie. Bramkarza nieco łatwiej zastąpić jak piszą poniżej - mimo że Joan jest kozakiem.

0

@Safrani po części system (rozmowa Rockefellera z Jaruzelskim) , bieda i zacofanie po PRL a mozna i się tu nawet cofnąć do drenażu w trakcie zaborów.. Wszystko to miało wpływ na naszą mentalność z której dopiero te nowe pokolenia ur. po 89r wychodzą - ja tak uważam. Czujemy gorsi choć wcale nie jesteśmy, no i jednak nie mamy w kraju czegos takiego jak fundusze inwestycyjne pokroju Black Rock. Mają takie skandynawowie, mają w europie zachodniej, u nas niestety nikt nic nie skupuje, działamy w skali kraju raczej "na drobno"

2

@michal26 aż sobie załączyłem highlights z jego wczesnych lat kariery a chyba nawet z pierwszego roku(!). No Messi koszykówki zdecydowanie. Czy na równo z Jordanem, a czemu by nie ;) też potrafił być spektakularny co widać na filmie:


0

@Karol145 badania są różne, niejednokrotnie sprzeczne ze sobą, niektóre są nieaktualne

0

@Karol145 no zgadza się, dlatego nie za często ;) żadne smażenie nie jest zdrowe, ale sprawdź kwestię temp. dymienia co się dzieje i co się wytwarza np podczas smażenia na słonecznikowym. A olej rzepakowy to zaś syf sam w sobie raczej, nawet nie smażony. Rafinacja to b.skomplikowany proces. Wole proste składniki jak właśnie masło klarowane czy smalec. Zobacz tez do czego był kiedyś stosowany olej rzepak.

0

@Karol145 no zdrowsze niż na słonecznikowym np. Na rzepakowym uważam że też. Poczytaj o produkcji oleju rzepakowego, o glifosacie w nim, o technologii wytwarzania oleju rzepakowego. O temperaturze dymienia (np słonecznikowy się w ogóle nie nadaje do smażenia). Smalec ma najwyższą. Smażenie ogólnie nie jest za zdrowe, ale jak już smażę - to smalec/masło klarowane.

3

@Safrani co ja na to?
Polska owszem rośnie szybciej, ale startuje z niższego poziomu niż Francja i Niemcy. To trzeba pamiętać. Trzeba też pamiętać że większość userów tej strony nie pisało takich newsów jak rządził PIS :)
Owszem, mamy znacznie niższe bezrobocie i silniejszy rynek pracy (Polska około 2,8% gdzie Francja okolice 7%). Pamiętajmy jednak o kluczowej sprawie. O ile na tle unii wyglądamy całkiem dobrze, o tyle w skali światowej to niestety nie znaczymy dalej za wiele. NIemcy i Francja od kilku lat szorują gospodarczo w dół to też istotne. Nie mamy też za dużo swoich firm, co niestety na tle szczególnie Niemiec wygląda dramatycznie słabo. Także poziom życia zasadniczo in plus i to mega, ale globalnie niestety nie przekłada się to na wzrost znaczenia, przynajmniej nie jakoś szczególnie znaczący. Mimo wszystko dobrze mi się żyje, przzy wszystkich wadach, jest ok.
Poniżej fajne porównanie.

https://zapodaj.net/plik-Nibfkjl42V

edit; porównujmy się w niektórych aspektach do np KOREI w kontekście swoich produktów (samsung) czy np do Izraela w kontekście dzietności :)

4

@Kgorecki2500 kwestia jakim. Zasadniczo jednak nie polecam, placuszki raz że smaczniejsze na smalcu, dwa że zdrowsze ;p ewentualnie masło klarowane też ;) no ale oczywiście Twoje sprawa.

1

@marcin62 połowa tych bramek to jest Arjen Robben style, zejście do lewej i nawet zbliżona trajektoria lotu.
no jest crack ;)

0

@Kgorecki2500 na czym smażycie placuszki?

11

@Safrani "Czasami się zastanawiałem skąd się wzięli niemieccy sadyści w obozach koncentracyjnych. Albo ubecy po wojnie." też miałem i mam taką rozkminęale za młodu mając do czynienia z kilkoma menadżerami uświadomiłem sobie że to po prostu siedzi w człowieku, jest częścią natury ludzkiej.. kwestia ukształtowania ale też okoliczności. Przykre ale prawdziwe.

5

w pracy sprzedałem rok temu moją e46 w 3.0 benzynie (231km) tylny napęd. Jeździłem nią z 6 lat, niestety kupujący został szybko zweryfikowany w ten weekend i pokonała go gołoledź ;p autko skasowane, trochę łezka się kręci.

1

@maroon ja w pracy pije z filtra odwróconej osmozy a w domu tylko butelki 5l ustronianki (5zl) i pije ze szkła. Mniej plastiku, mniej problemu, tanio.

0

@Szmulek Chelsea zapłaci rachunek

0

@Sysia11 u Japończyków dalej skacze Kasai ?

0

Ciekawe ile strat nastuka Yamal

0

Matko co to było

1

@Colon czyli kogiel.mogiel z kawą i orzechówka. Może byc Dobre

1

@Safrani super daj znać, może coś ogarniemy.:)

1

@Safrani mam nadzieję że było smacznie :P ja akurat byłem w Gliwicach na obiedzie , polecam knajpkę PKP, napoje przywożę pociągi takie z makiet, fajny klimacik :) cały lokal w makietach pociągów które jeżdżą w koło i rozwożą towary :D

3

@novy1899 i tak byśmy zarobili 6mln. Czyli klauzle. Wtedy PSG zapłaci podatek niemal 50procent. Czyli około 9mln wyjdzie ta operacja psg. A jeśli my zgodzimy się na negocjacje i nie dojdzie do opłacenia klauzuli to sprzedamy go np za 8MLN I WTEDY PSG oszczędzi bańkę a my zarobimy dodatkowo dwie. Takie obejście przepisów . Wilk syty i owca cala

0

@maroon no nie jesteś zjeść tyle naraz to wiadomo ale przecież ten arsen się odkładana w organizmie , to jest metal ciężki. Jeśli ktoś je dużo ryżu to niestety skręcasz sobie drogę do dębowej lodzi

2

@Safrani no też nie lubię tego zapachu to prawda, ale zaciekawił mnie ten temat bo kiedyś jak jeszcze wariowalem na punkcie siłowni to wcinalem ryż brązowy niemalże na codzien (najwięcej arsenu). Kilka lat później rak nerki :) dlatego tak jestem przeciwny merkosur, boje się skażonej pestycydami żywności. To samo z żywnością z Ukrainy.
Oczywiście to nie oznacza że u nas takiej na pewno nie ma, ale jednak prawdopodobieństwo jest mniejsze..

0

@Gall aha to ciekawe nie wiedziałem , nieźle Wikingowie sobie poczynali i liczne filmy o nich niejednokrotnie nie są przesadzone.

1

Rozmawiam ostatnio z AI troszkę i zadałem takie pytanie , czy w ryżu znajduje się ARSEN?

https://zapodaj.net/plik-ZNjdzVJo4B

Nastepnie żądałem pytanie czy arsen jest szkodliwy dla organizmu człowieka?

https://zapodaj.net/plik-ZMC8eFk8Df

Smacznego sobotniego obiadku wszystkim :O

0

@Gall a wikingowie odkryli Amerykę :P? Chyba że masz na myśli Grenlandię bo faktycznie to zasadniczo część Ameryki :P aczkolwiek jako odkrywce Ameryki z reguły wymienia się Kolumba :D

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?