1

@Safrani może wystarczyłaby taka maszyna jaką przecież masz w garażu :);) piękno i mądrość w prostocie w tym przypadku

0

ciekawostka ze sztucznej:

"Toyota i Lexus nie wyłączyły całkowicie ogrzewania w swoich samochodach, ale zdalnie dezaktywowały funkcję zdalnego uruchamiania klimatyzacji postojowej (co obejmuje ogrzewanie lub chłodzenie kabiny przed wejściem) w niektórych modelach spalinowych na wybranych rynkach, w tym w Niemczech.
Decyzja ta wynika z obaw o zgodność z lokalnymi przepisami dotyczącymi emisji spalin podczas postoju.


Zdalna klimatyzacja postojowa dostępna za pośrednictwem aplikacji MyToyota lub Lexus Link Plus, pozwalała użytkownikom na wcześniejsze ogrzanie lub schłodzenie kabiny pojazdu. Została ona zdalnie wyłączona w samochodach z napędem konwencjonalnym (benzynowych i hybrydowych bez funkcji plug-in).


Rzecznik Toyoty, Ralph Müller, wyjaśnił, że ustawodawca uznaje pracę silnika spalinowego na postoju w celu ogrzewania lub chłodzenia za niepotrzebne zanieczyszczanie spalinami, co jest zabronione w niektórych regionach Europy. Aby chronić właścicieli pojazdów przed ewentualnymi mandatami, firma zdecydowała się wyłączyć tę funkcję zdalnie."

Czy ja dobrze rozumiem, kupujesz Lexa z taka funkcją, ale po jakimś czasie już tej funkcji nie masz :)?

1

@fcbarcafan19 Meloni ma idealny ten wzrok, jakby non stop była na koksie (może jest)

24

perez zatrudnił sobie propagandystę a nie trenera. Nowe, nie znałem. Dla nas w sumie to dobrze, po co im dobry trener.

2

@Safrani zajmuje się reklamacjami do dostawców i wyrywkową kontrolą jakości materiałów na wejściu w średniej wielkości firmie polskiego kapitału, produkującą elektronikę. Ogólnie pracować pracuję ale mogę sobie pozwolić na podział uwagi :) Chyba że dzwonię to wiadomo, a sporo też rozmawiam z dostawcami.
Co do drugiej części to oczywiście masz rację, ale pytanie czy możemy w takim układzie jak przedstawiłeś mówić że umowa jest korzystna. Skoro musimy spełnic niemal niewykonalny warunek. No zobaczymy.. jak już powoli godzę się z tym że ta umowa weszła. Najbardziej boję się żywności z pestycydami mówiąc szczerze. CO by nie mówić w Europie mamy na prawdę dobrą jakość ale mamy ją również za sprawą wielu małych i prywatnych inicjatyw (zboża, mleczarnie, serowarnie itp). Obecnie da się kupić zdrowy dobrej jakości produkt (np śmietanę bez karagenu) w sklepie typu Dino (JaNaturalnie) za 3,5zł gdzie np ZOTT niemiecki kosztuje 4,6 zł a jest z karagenem. Jak wejdą tanie artykuły z Am.Poł. czy nie wyprą tego typu produktów z dyskontów? I zepchną ich na sprzedaż np wysyłkową która siłą rzeczy będzie droższa, bo byś musiał kupić wiecej itp.

2

@Safrani no ja w pracy mam bite 8h słuchawki w uszach, oczywiście Kanał Polityka Zagraniczna tu przytoczony również na bieżąco sprawdzam :) Jak mam siedzieć i przeglądać internet to wole się coś o świecie dowiedzieć ;p o historii również lubie ale to prawda że jest to nieco dużo i czasem po kilku godzinach mózg jest zmęczony. W zasadzie teraz sobie uświadamiam czy nie jestem uzależniony od informacji bo w zasadzie cały dzień słucham na yt podcastów związanych z geopolityką i historią....
Odnośnie samego konkretnego wywodu Pana Kuśmierczyka to zasadniczo jest ziarno słuszności w takim podejściu "znajdźmy pozytywy a tej trudnej umowie" ale zsam mówi o tym że jesteśmy zależni od kapitału zagranicznego który u nas produkuje i to oni głownie zyskają (krocie) a my jako podwykonawca zyskamy tyle że Gienek będzie miał robotę na 3zmianówce.. no lepiej tak - niż bezrobocie ale wiadomo o co chodzi.
Co do żywności wychodzę z założenia że strategiczne sektory jak właśnie żywność muszą w kraju działać - tymbardziej w takich czasach jak dzisiejsze.
Rozumiem że Mercosur w pierwszym kontakcie nie zabije naszego rolnictwa, ale w dłuższej perspektywie nie jest to wykluczone.
Sam jestem też ciekaw jak W PRAKTYCE a nie na papierze i medialnie będą wyglądać kontrole pod kątem użycia pestycydów w produkcji żywności - czy realnie to jest wykonywalne, czy tylko będzie się nazywać że to robimy.

0

@PioteK szalony wynik ;) trzeba wygrać z Sociedad a potem teoretycznie 4 słabszych przeciwników (na papierze)

0

@PJ777 czyli z Twojego postu nie dowiedzieliśmy się wiecej niż wiedzielismy, albo by wygrywali, albo by niewygrywali trofeów ;)

2

panowie 11 meczów wygranych z rzędu, a najdłuższa seria zwycięstw we wszystkich rozgrywkach to 18 kolejnych zwycięstw we wszystkich rozgrywkach z sezonu 2005/2006.

2

dotrwałem do 4 odcinka Yellowstone i parę spostrzeżeń, uwaga mogą być spoilery:

faktycznie po 1szym odcinku poziom odrobinę spada (w mojej ocenie) z powodu:
- zbyt cringe'owego nacisku na kwestię cierpienia indian, gdy jeden mówi do Kayce'ego "jak nas mordują to nikt nie reaguje".. troche za dużo polityki tu wpada i wali to po oczach
- ogólnie Beth spookkoo postać ale czasem jej sposób bycia może być nieco irytujący na dłuższą metę
- zaskakujące jest jak Kayce'ego "szukają" kolejne morderstwa i sytuacje podbramkowe, jedzie autem, nagle coś wybucha, innym razem jedzie, jest świadkiem porwania i znów musi 'interweniować' ;p

Ale ogólnie fajny klimat ma serial i pozostanę z nim póki co :)

@Safrani @Bobo25

1

@mrboom no sporo prawdy w tym jest :)

0

@Maker0 tylko że to nie jest tak że atak ok, lub nie ok. Liczy się fizyczność i kondycja całej drużyny. Dobrze widać to w Madrycie, gdzie umówmy się mają swietnych zawodników jak Mbappe czy Vini a jednak nic z tego nie ma, bo zespół nie jest fizycznie zdolny do mocnego pressingu jak zespoły angielskie a tu jest klucz. W dzisiejszym futbolu nie musisz mieć graczy wybitnych na każdej pozycji, a wystarczy Ci 11 dobrze biegających murzynów którzy oczywiście maja pojęcie co to piłka, prostopadłe podanie itp. Taka moja (a chyba nie tylko moja) teoria.

1

@mrboom Yamal ma (narażę się) słabe wykończenie szczególnie sam na sam. Owszem strzał z dystansu ma niezły, mierzony, ale w sam na sam z bramkarzem lubi to spieprzyć

2

@NeroTFP1 liczę na Ronego w tym meczu

2

@Fog_W_1899 nie przejmuj się, Belli zasłużył. Jesteś teraz honorowym członkiem loży "LR", brawo za odwage w wyrażaniu opini :)

21

@blondasek dobrych 5 osób mu napisało że nie ma racji, bo nie ma, ale on teraz będzie szedł w zaparte i udowodni wszystkim że jednak nie jest niemądry i on nam pokaże, on nas przegada bo potrafi to robić. grubo :) mi mój rocznik sugeruje żeby jednak odpuścić taką jałową dyskusję z zakompleksionymi ludźmi którzy muszą mieć rację ;) a jestem 89, a nie 87 :)

0

@bartekvisca w sumie też coś takiego zaobserwowałem. Tanio tankuje się na stacjach spoza listy wielkich koncernów. Np stacje Pieprzyk mają dobre ceny. Nie wydaje mi się by sprzedawali "gorsze" paliwo ale może się mylę. Fajne ceny u mnie są też na stacjach PKS - ale nie wiem czy one są też w innych regionach. Najdroższy zwykle z moich obserwacji Shell

0

@ifoa ale wszystko się zgadza co do zasady. Ja nie twierdzę że kopalnie są dobre i nie szkodzą. Nie twierdzę też że wiatraki są dobre i nie szkodzą, bo swoje wady mają jak wszystko. Nie są idealne i zielone jak wielu to przedstawia.

Co do tych wyliczeń sladu węglowego nie odniosę się bo nie wiem jak to się wylicza a może to być kluczowe, czy np dla takiego wiatraka stal, beton , serwis turbin itp zostały ujęte. I znów - nie twierdzę że zostały źle policzone, ale nie twierdzę też że dobrze bo się na tym nie znam. To są dane które ktoś nam wkłada do głowy :)

0

@Safrani pkt 2 co to znaczy że fundamenty są wykorzystywane od nowa? że w tym samym miejscu stawia się nowy wiatrak na tym samym fundamencie?


Dodam jeszcze tylko że przecież produkcja takiej ilości stali na zbrojenie to równiez niemały ślad węglowy :)

sprawdziłem odnośnie pkt 1 (oczywiście AI): Tak, beton absorbuje dwutlenek węgla (CO2) przez cały cykl życia w procesie naturalnej karbonatyzacji, reagując z CO2 z powietrza i wiążąc go trwale w węglan wapnia, ale jednocześnie jego produkcja jest wielkim źródłem emisji CO2, więc naukowcy pracują nad technologiami, które przyspieszają tę absorpcję i zmniejszają ślad węglowy, np. dodając sodę oczyszczoną

Czy łopaty są utylizowane?
Tak, łopaty wiatraków są utylizowane, ale to wciąż duże wyzwanie; większość ląduje na wysypiskach, choć powstają nowe metody recyklingu kompozytów (np. piroliza, wykorzystanie w budownictwie), a także pomysły na użycie ich do produkcji np. elementów infrastruktury drogowej czy akustycznej, co zmniejsza problem ich składowania.

Z tego co widzę to nie do końca jest tak jak piszesz , a inaczej, jeśli tak jest to są to procesy raczkujące a nie powszechne :)

5

a teoretycznie na papierze mamy teraz trzy mecze któe musimy wygrać, Racing w pucharze i w LM Kopenhaga i zdaje sie SLavia Praga

1

Mądrą ciekawostkę doświadczyłem:

"Produkcja betonu jest jednym z największych wyzwań środowiskowych 2026 roku, odpowiadając za około 7–8% całkowitej globalnej emisji CO2"

Fundament turbiny wiatrowej to „ukryty koszt” ekologiczny, który podważa wizerunek bezemisyjnej energii. Stabilność masztu opiera się na monolitycznej płycie z żelbetu, której budowa pochłania od 300 do 800 m^3 betonu. Produkcja cementu jest jednym z głównych źródeł globalnej emisji CO_2, co oznacza, że każda turbina zaczyna swój cykl życia z ogromnym długiem węglowym. Problem wykracza poza emisje. Budowa fundamentu to drastyczna ingerencja w glebę. Gigantyczna konstrukcja narusza stosunki wodne i trwale wyjaławia grunt, tworząc podziemną barierę dla korzeni i mikroorganizmów. Najbardziej problematyczna jest jednak kwestia „emerytury” wiatraka. Ze względów kosztowych fundamenty rzadko są usuwane w całości; prawo często pozwala na skucie tylko wierzchniej warstwy. W efekcie pod ziemią pozostają setki ton betonu – wieczny odpad, który czyni rekultywację terenu jedynie powierzchowną. Dodatkowo dochodzi kwestia utylizacji ogromnych łopat z tworzywa oraz serwisowania samych turbin.
Poniżej zdjęcie zbrojenia fundamentu wiatraka:

https://zapodaj.net/plik-0cxFvgdgQF

przeraża nieco ilośc stali i betonu a dodatkowo dochodzi kwestia wymiany a następnie utylizacji ogromnych łopat z tworzywa oraz kwestia serwisowania samych turbin. Ot zielona energia :)

0

@Huck ja też liczę że w koncu wygramy tą LM

6

@tbas nie porównywałbym kogoś z misji jednak (a tych co realnie uczestniczyli w działaniach zbrojnych jest stosunkowo niewielu - tymbardziej w porównaniu do Ukraińców których jest około 300 000 na froncie, a całosciowo z milion żołnieży) bo to niestosowne. Nawet z pierdla. Inna skala zupełnie i mimo wszystko nie jest to to samo. Ilu ludzi wychodzi Ci z pierdla za najcięższe morderstwa? Albo wcale nie wychodzą, albo są to jednostkowe przypadki dosłownie. Natomiast na froncie masz doczynienia z codziennym ostrzałem, utratą kolegów, tragediami typu urwane ręce, nogi, krew, ciągły hałas i zagrożenie życia, drony wszechobecne.. no nie. nie masz racji.

9

@mrboom Jest się czego obawiać, dokładnie tego co napisałeś tak jak i również tego, że jakaś część ukrainców może odpłynąc spowrotem do siebie - choć to wydaje mi się po pierwsze mniej realne (z zasady Ci co wyjechali i tu juz są zakładam że nie będę tak chętnie wracać, ale pewne ryzyko dla gospodarki jest) no i też dotyczy to jednak właśnie gospodarki "tylko" a nie bezpośrednio bezpieczeństwa

7

ja nie wiem czy Wy nie przeczytaliscie artykułu? Przecież on ma dużo słuszności. Z naszym stylem gry jesteśmy narażeni bardzo, co widac po ilosci i podobieństwie bramek któe tracimy z druzynami przeciętnymi, dobrymi ale i słabymi! wszystkie są podobne. Kross ma sporo racji, oczywiscie to są jego predykcje ale ja się przychylam. Raczej nie wygramy nic poza krajowym podwórkiem, obym się mylił.

36

@MesQueUnClub_87 nie masz racji kolego ;) idąc Twoim tokiem myślenie jeździjmy konno, czytajmy papierowe gazety a nie interne, nie używajmy WIFI żeby coś ustawić w domu bo przecież mozna to zrobić manualnie... po prostu to co napisał kolega ma sens i popieram. Nie nazywałbym tego wygodnictwem ale ułatwianiem życia. Każda strona internetowa ma to na celu.

0

@Kapitan9 wątpię żeby z Brazylii utalentowany przyszedł za 5. Dla Barcelony czy Realu cena jest RAZY 5 czyli może z 25 by poszedł :)

1

@Jakchcesz właśnie też to widziałem i je*łem :P

1

@Safrani no właśnie własnie, mam wrażenie że w stronę chłopa jednak ma się takie męskie podejście, że to już czas, że musi zostac mężczyzną i się usamodzielnić itp :D a dziewczynki to takie dziewczynki chyba zawsze, mam dwie i własnie tego się boję :)
Najśmieszniejsze jest to że będąc młodym nie lubiłem takich księżniczek wychuchanych przez ojców, tzw "coreczek tatusia" więc z drugiej strony staram się też być wobec nich dosyć konkretny i nierozpieszczający broń Boże, choć kocham z całego serducha ; )
się uzewnętrzniłem.

0

@Safrani no ST już szału na mnie tez nie robi a ostatni sezon bo maxymalnie średni także nie mam ciśnienia na kolejny sezon i zdecydowanie wole takie Yellowstone obejrzeć.
W sumie nie wiem czy Ci pozazdrościć, sam trochę boję się czasu kiedy dzieciaki pójdą z domu, mimo że są jeszcze małe (5 i 8) :)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?