0

@Giwera może jakby Polacy też dostali takiego Niemca....

1

@Safrani niby tak :D chociaż coś tam jeszcze grać umiem a i lubię. Dodatkowo cholesterol ciut wyższy więc ruch wskazany :)

0

@NeroTFP1 tzw SKS :D wzajemnie!

0

wspaniały czwartek po pierwszej od 3 tygodni gierce na hali po świąteczno-noworocznym rozleniwieniu:
zapalenie rozcięgna podeszwowego, wybity palec u ręki, ogólnie DOMS

0

@vivalaice21 @NeroTFP1 dobra zwracam honor, oglądam to chyba 500setny raz bo mam taką bekę z tego, wybaczcie ale to jest czyste złoto ????

1

@ranger3120 spokojnie europejscy liderzy już w stajniach szukaja bialego konia na którym wjadą i wypowiedzą zaklęcia o wartościach tego świata. Nastepnie dalej będą tworzyć europejski skansen dobrobytu, aż przyjdzie rządzić ktoś silniejszy ich kosztem, a już z pewnością kosztem europy środkowej i wschodniej.

0

@NeroTFP1 nie to chyba jest AI, tzn tak ja to widze :P zbiór jego fakt faktem "dziwnych" zachowań zlepiony w jedno (moja opinia) :)

0

@Cygan BRC do żadnej wojny raczej nie dojdzie , a taktyka z wejsciem wojsk na Grendlandie to raczej straszak i forma (w stylu Trumpa) rozpoczecia negocjacji do kupna wyspy. Nie ulega wątpliwości że ta jest dla nich bardzo ważna, wystarczy spojrzeć na mapę (przez google earth a nie googlemaps + poczytać o tzw metalach ziem rzadkich na tej wyspie). W najblizszej przyszlości powiedzmy dwóch lat wątpię żeby USA wykonały jakiś nerwowy krok w celu siłowego zajęcia wyspy, a w erze "PO TRUMP" wydaje się to być jeszcze mniej prawdopodobne - choć jak napisałem nie można wykluczyć sprzedaży wyspy przez duńczyków.

2

@FcPortoFan1999 być może ale powiedzmy że te sprawy wokół światowej rozgrywki politycznej najbardziej mnie interesują, niestety skoki dla mnie straciły swój urok. Począwszy od braku dobrych wyników Polaków, po loteryjnosc tego sportu ze względu na warunki i dziwne przepisy. Nie zniechęcam, ale tak już mam. Że sportu lubię Barcelonę (to nie tak że z piłki nożnej wszystko obejrzę, Polska liga czy loga konferencji mi lata całkowicie, nie znam wyników) a tak to siatkówka (państwowe), może lekkoatletyka i jakieś olimpiady takie rzeczy.. mało sportu oglądam zasadniczo i trochę że mnie kibic sukcesu co by nie mówić :)

1

@FcPortoFan1999 Rymanowskiego z Bosakiem i Bartosiakiem, polecam xD @Safrani

1

@July_6_BcN szczerze to nawet Wam zazdroszczę że dalej umiecie to oglądać :) mi jakoś przeszło i nie umiem się zainteresować ponownie

2

Klasycznie jako że lubię długie rozmowy na YT coś polecę, rozmowę u Rymanowskiego Jacka Bartosiaka z Krzysztofem Bosakiem. Uczta dla ucha. Całkiem poważnie.

https://www.youtube.com/live/94tizwpjmSo?si=sUGd1r_88M_On3FK

4

Z ciekawostek a propos Polski i Wenezueli. Wiecie, że przez praktycznie cały wiek XX byliśmy biedniejsi od Wenezuelczyków, średnie PKB na głowę mieszkańca w Wenezueli było wyższe niż w Polsce? Dlaczego sytuacja zaczęła się drastycznie zmieniać pod koniec XX wieku? Otóż w Polsce socjaliści przestali zarządzać gospodarką w roku 1989 a w Wenezueli zaczęli nią rządzić w roku 1999.

0

@Uven nie jest do końca tak że nie mamy pieniędzy choć nie przelewa się . podstawowy problem jest z finansowym fair Play a tu pojawiło się miejsce z powodu kontuzji Christensena

3

@Safrani sprawa totalnie nie jest zero jedynkowa co widać w tym wątku, jest wiele mądrych wpisów, począwszy od Twojego, poprzez @Starrk czy @maatiixx który rzuca nieco inne światło na te sprawę (bogatsi zachomikuja kasę, a biedniejsi którzy stracą wydadzą- nie bagatelizował bym tego nic a nic)
Warto zapoznać się z całym wątkiem co na pewno uczynię bardziej wnikliwie. Pozdrawiam

0

@Rhaan nie wiem czy bym te dwie sytuacje jednak porównywal. Mówi się że Amerykanie po prostu dogadali się (lub ktoś z otoczenia Maduro/ generalicji zdradził). Tak czy inaczej Amerykanie ogarnęło temat sprawnie, choć zapewne trafili na dużo bardziej podatny grunt.

0

@Messiah10 na szpicy. No Betis się żes*al przed Bernabeu, słabo zagrali a Real przyzwoicie zagrał, z werwą

0

@BorzyKrzys dlatego się płaci 20baniek za bramkarza na promocji :D

2

Dziewczyny która lubi blondynów bo mamy tu dwóch z klubu do oddania na zawsze, Niemiec i Holender tak się składa

1

@July_6_BcN pisałem wcześniej w innym wątku. Jeśli nie zwiążemy tego z migracja a ściślej z czarnoskórymi oraz islamistami to niestety nigdy nie dojdziemy do potencjalnych rozwiązań. Tak wiec tak, to wszystko dzięki czarnoskórym oraz muzułmanom napływowym. Jeśli już więc to ustaliliśmy co jest powodem, trzeba zdać sobie sprawę że za 30lat w Szwecji będzie przewaga osób takiego pochodzenia. W Wielkiej Brytanii będzie to szybciej niż 30lat a w ich rządzie już widać osoby o śniadej karnacji. Dołożymy do tego ujemny przyrost naturalny i wynik mamy oczywisty. Potężny kryzys i potężny regres świata spowodowany upadkiem białego człowieka kosztem człowieka ciemnoskórego. Za mniej niż sto lat czystki białych ludzi, prawo szariatu i po prostu getta dla białych. Nowy Rzym drodzy państwo i upadek cywilizacji białego człowieka na własne życzenie. Historia zatacza koło.

2

@Kapitan hawk tak jedno dwa czy trzy auta to dokładnie to samo co 1164samochody..jak można to w ogóle porównać ?

4

Francja-ponad 800 pojazdów spalonych w całym kraju, w samym Paryżu zatrzymano 125 osób (w tym 124 mężczyzn), starcia z policjantami.
Niemcy-430 osób zatrzymanych w samym Berlinie. W Hanowerze zatrzymano ok. 30 osób. Ranni policjanci: 35 rannych policjantów w Berlinie. W Hamburgu rannych zostało 10 policjantów, a w Bremie 5.
Holandia-Ok. 250 osób zatrzymanych w całym kraju, w tym 52 w samym Amsterdamie. Pożary budynków: Spłonął zabytkowy kościół Vondelkerk w Amsterdamie. Spłonęła także hala sportowa w Bedum oraz sklep w Hillegom. Policjanci byli atakowani fajerwerkami, kostką brukową, a nawet koktajlami Mołotowa. Numer alarmowy 112 był przeciążony z powodu dużej liczby zgłoszeń pożarów.
Belgia-63 osoby zatrzymane w Brukseli, 104 osoby zatrzymane w Antwerpii. Uszkodzone tramwaje i autobusy w Brukseli, a przy zatrzymanych znaleziono koktajle Mołotowa.

1

@Safrani ludzie biali też są za głupi niestety na to żeby zrozumieć co sobie robią masowa imigracją. W Szwecji do 30 lat osób pochodzenia muzułmanskiego będzie więcej niż "rdzennych" Szwedów (rdzennych pojęcie względne ale myślę że wiemy co mam na myśli). W Wielkiej Brytanii ten wskaźnik jest jeszcze gorszy czyli nastąpi to szybciej niż za 30lat, widać to z resztą po rządzie i kolorze skóry. Jakie to będzie miało konsekwencje można też się prosto domyślać , muzułmanie kiedy zdobędą większość w rządzie zaczną wprowadzać rządy oparte na prawie szariatu - na przykład. Będą sprzyjać swoim. To musi upaść, po prostu nasza cywilizacja upada, to samo dotyczy AI, krzywdzenia dzieci, do tego jakieś Mercosur i wtapianie swojego rolnictwa, po prostu ktoś ta Europa sterują z zewnątrz i kieruje ku upadkowi.

5

Sabotażyści polskiej energetyki nie będą zachwyceni. Kolejny mit w jakim pokładali nadzieję pada na naszych oczach, a pisze o tym nawet Financial Times (dzięki Władysław Gawroński za podrzucenie linku).

SMRy napotykają kolejne problemy. Niesprawdzona, importowana technologia miała być zdaniem polityków poprzedniego i obecnego rządu jednym z fundamentów systemu energetycznego w Polsce. To się jednak nie uda.

Od początku byłem sceptyczny wobec SMR-ów, na których marketing nabrały się też największe polskie spółki. Problem nie polega na tym, że SMRy są technologicznie niemożliwe, lecz na tym, że nie spełniają kluczowych oczekiwań, na których oparto ich promocję. Następuje brutalne zderzenie narracji z danymi technicznymi i ekonomicznymi.

Podstawowa słabość SMR ma charakter strukturalny. Energetyka jądrowa od dekad opiera się na ekonomii skali – im większy reaktor, tym niższy koszt jednostkowy energii. SMRy tę logikę odwracają. Mniejsza moc oznacza wyższy koszt na MW i jak dotąd obietnica powielania i seryjnej produkcji, która miała obniżać te koszty, nie występuje. Przeciwnie, ceny materiałów, problemy z łańcuchami dostaw i przepisy jeszcze bardziej je podbijają.

Jednym z filarów narracji pro-SMR była teza, że mniejsze reaktory generują mniej problematyczne odpady. Tymczasem okazuje się, że SMRy będą produkować 2 do 30 razy więcej odpadów na jednostkę wyprodukowanej energii (link do badania w komentarzu). Nie będzie systemu zamkniętego cyklu paliwowego. To uderza w argument, że SMRy są bardziej ekologiczną wersją dużego atomu. W rzeczywistości problem odpadów będzie bardziej złożony i kosztowny.

Dziś SMRy funkcjonują głównie jako projekty koncepcyjne i narracja inwestorska. Brakuje seryjnej produkcji, standaryzacji, doświadczeń z eksploatacji. Przy braku wiedzy, doświadczenia, czyli własnej technologii w tym zakresie, to oznacza, że całe ryzyko finansowe i technologiczne przenoszone będzie na państwa i podatników.

Wnioski strategiczne dla Polski są takie, że SMRy nie rozwiązują problemu stabilnej mocy podstawowej, nie gwarantują konkurencyjnej ceny energii za to zwiększają ryzyko i koszty dla gospodarki i oznaczają poważne problemy z odpadami wymagającymi zagospodarowania i utylizacji.

Dlatego zdecydowanie lepiej rozwijać własną technologię budowy reaktorów wysokotemperaturowych, które nie tylko mogą być tańsze i bezpieczniejsze (paliwo triso), to jeszcze zostały z powodzeniem wdrożone (np w Chinach). Mamy do tego 50% własnej technologii i możliwość zrobienia stosunkowo niedużym kosztem (100-140 mln zł) projektu technicznego. Jedyne czego brakuje to woli politycznej.

Poniżej cena uranu, która od 2020 roku wzrosła o ponad 150 proc. Uranu nie kupuje się w kontraktach terminowych jak gaz, więc ceny rynkowe reagują na rzeczywiste zakupy i zapasy. Ceny zbliżają się do poziomów, które wpływają na opłacalność projektów jądrowych, a ich wzrost to między innymi skutek rosnącego popytu i problemów z podażą.

18

@marcin62 nie dawać dzieciom telefonów. Jak słyszę że dzieci w 1 klasie podstawówki biegają ze smartfonami to niedowierzam. Ograniczyć media społecznościowe do 16r ż. Min. Prawnie.

0

@PatrychoO o czyli jednak kraje unijne mają swoje "prywatne" interesy, w końcu oba te kraje mają elektrownie atomowe :)

1

@Recha_0684 poważny temat jest tylko jak Ewka wrzuci że lepi pierogi, a jak lewica bierze kasę za pocieranie tyłkiem o pień drzewa to już nie ma problemu, obywatel zapłaci, niech sobie robią, dobrze robią.

0

@Safrani kojarzysz co z portem/terminalem kontenerowym w Świnoujściu, tudzież przylądkiem pomeraniam? Dzieje się tam coś czy raczej w ten sposób uwalili inwestycje PiS w białych rękawiczkach?

0

@Safrani no tu akurat jestem zdecydowanie za jakimis regulacjami. Jak najbardziej. No i trzeba pamiętać że dalej jednak kluczowe tu będzie prowadzenie przez rodziców, środowisko, szkoła.
Inaczej patrząc; za naszych czasów tez było wiele zagrożeń ale znamy życie bez tych "dobrodziejstw" , tu jest klucz. Ja jestem w tej materii za regulacjami ale też kurde niech rodzice się wezmą za wychowanie dzieci na LUDZI SAMODZIELNYCH a nie z jednej strony wychuchane misie pluszowe, a z drugiej jakaś patologia i alien społeczny niebezpieczny dla pozostałych.

Zwróccie też uwagę że w krajach jak NIGER czy inne MALI kompletnie się nad tym "produktem końcowym" nie zastanawiają , po prostu dzieci powstają, bo nie ma antykoncepcji, swiadomości,a w tej masie jest siła a i zagrożenie dla Europy.

0

@michal26 zawsze i ostatecznie możesz być singlem ale mieć potomstwo :P

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?