0

@Roobo organizacja w wersji blek, czemu boimy się tego powiedzieć. Jakby to było, schwarzer wirtschaft ?

0

@Aragorn33 nigdzie nie napisałem że Bartosiak jest autorem, napisałem że Bartosiak mówi od 2-3 lat - a w sumie musiałbym się poprawić bo robi to dłużej. Ta idea nigdzie się nie przebijała i nie twierdzę że przebiła się do polityki dzięki niemu, ale na pewno jakis swój wpływ wywarła na naród/na media - a skoro wywarła na naród i media, to pośrednio wola narodu/mediów jest realizowana w polityce bo za tym idą głosy. Zachowując oczywiście skalę bo wiadomo że nie jest to jedyna przyczyna , a jedna z wielu.
Także tutaj nie ma o czym dyskutować, ja uważam Bartosiaka za popolaryzatora idei międzymorza i kropka.

https://www.facebook.com/mecenas.jacek.bartosiak/posts/igor-zagrebelny-mi%C4%99dzymorze-szansa-prawie-utracona-recenzja-ksi%C4%85%C5%BCki-w-strategyfu/2246730208966831/

5 lat temu.

Teraz zobacz ilu Polaków ogląda HR Zychowicza przeciętnie (powiedzmy 50-100tys) a ilu Polaków ogląda HR Zychowicza kiedy jest Bartosiak. Rekordowe odcinki 1,8mln na HR i 1,2mln. W pierwszej 15stce są trzy odcinki z Bartosiakiem o takim zasięgu.

Dlatego możemy mówić o Bartosiaku jako popularyzatorze ideii MIędzymorza, choć nie jest jej autorem.

0

@Aragorn33 czekaj bo się gubię, wrzuciłeś post : "Na północy Skandynawowie i Bałtowie, na południu Rumunia i Turcja - tak chyba wyglądają przygotowania do zbudowania wspólnego frontu przeciw ruskim w sytuacji, gdy Amerykanie się wycofują, a reszta Zachodu jest niepewna."
za chwilę w kolejnej wypowiedzi w sumie bagatelizujesz to co sam napisałeś jakoby było mało istotne bo i tak w tym jesteśmy :D

Ja rozumiem że ty jak zwykle zgodnie z kompleksami musisz pokazac jak mądry jesteś i dla Ciebie to mrzonki, urodziłeś się to już czytałeś Nitschego i Junga natomiast dla zwykłego zjadacza chleba, który zainteresował się poważną polityką mniej niż 10 lat temu to jednak Bartosiak wyznaczył pewien kierunek.

Co do samej koncepcji międzymorza: Koncepcja Międzymorza ma korzenie historyczne, sięgające księcia Adama Czartoryskiego w XIX wieku, ale została silnie wypromowana i rozwijana przez Józefa Piłsudskiego w dwudziestoleciu międzywojennym jako sojusz państw środkowo-wschodniej Europy, stanowiący przeciwwagę dla mocarstw, z Polską, Litwą, Ukrainą i Białorusią w centrum. Obecnie idea ta powraca w różnych formach, np. w koncepcji Trójmorza, propagowanej m.in. przez polskie neoendeckie środowiska i prezydenta Andrzeja Dudę, co widać w inicjatywach takich jak Bank Międzymorza.


I akurat do Piłsudzkiego Bartosiak się odwołuję, chyba po coś powstają te koncepcje, no właśnie po to, by się do nich odwoływać. A w Polsce odwoływał się do niej PRZEDE WSZYSTKIM Bartosiak i to od lat. Błysnąłeś znajomością historii, gratulacje.
Wielbimy Cie za to, jestes suuuper.

0

@Aragorn33 oczywiście ale kto o tym mówił przez ostatnie 35lat? , kto nawoływał o takim kierunku geopolitycznym? Nie znam kogoś takiego, a wydaje mi się że był to tylko Bartosiak. On jest propagatorem geopolityki w Polsce i czy się to podoba, czy nie, dla wielu jak i dla mnie on jest ojcem chrzestnym zainteresowania geopolityką.
Podobnie jest z Zychowiczem odnośnie historii. Na pewno są lepsi specjaliści , natomiast jeśli chodzi o popularyzację tej dziedziny nauki to raczej mało jest w Polsce ludzi o podobnym zasięgu. Tak więc to mamy z Bartosiakiem.

edit: no widzę że edytowałeś a ja właśnie o tym Ci odpisałem. To że ktoś inny 'wynalazł' coś wcześniej nie umniejsza jego zasługom - skoro wczesniej ten pogląd i kierunek "leżał głęboko w szafie.

0

@Proxi brytyjczycy mają chyba też nieco inną percepcje Rosji niż kraje graniczące. Oni chcą tylko równoważyć imperialne zapędy Rosji ale myślę że my , Bałtowie czy może nawet Finowie i Szwedzi chcielibyśmy maksymalnie zdusić ruskich (do gleby) co już raczej Brytyjczykom może nie być po drodze.

0

@Aragorn33 czyli coś co Bartosiak mówi od jakiś 2-3 lat zaczyna się dziać. Nie wiem czy to źle że tak późno, czy w sumie dobrze że w ogóle się dzieje.

22

@Roobo to jest ta pani doktor, czy tam magister, czy tam w ogóle bez wykształcenia wyższego? w sumie bez różnicy, coś tam się w każdym razie wpisze.

1

@NeroTFP1 następny "talmudyczny mędrzec" .. to chyba jakis kuzyn od Brauna. W ogóle chciałbym zrozumieć ten mechanizm nazywania Bosaka "Krzysiem". Czy Bąkiewicz jest Robercikiem, Donald "Donkiem" a Giertych "Romusiem"?

Co do tego bałaganu jak to Bosak nazwał chyba nawet nie chce mi sie w to zagłebiać.

Zmianiając temat a wiedząc że może Cię to zainteresować to wczoraj wróciłem z Niemiec, z Gorlitz. Podzielę się krótkimi wrażeniami, miasto jest bardzo klimatyczne. Byłem tam trzeci raz (mam tam szwagierkę) i wczoraj wreszcie wybrałem się na stary cmentarz (również) żydowski ale nie tylko bo na najbliżej rynku na wzgórzu przy kościele Mikołaja znajduje się również szereg grobowców / krypt nawet z 17wieku . Wszystkie w bardzo dobrym stanie jak na ich wiek. Robi wrażenie. Jest to Nikolaifriedhof. Pochowano tam między innymi Jakoba Bochme, filozofa i mistyka protestanckiego. Jego grób wciąż się tam znajduje (żył w latach 1575 - 1624) choć początkowo były problemy natury religijnej z jego pochówkiem i sam nagrobek może być z XiXw - tak czytałem.
https://www.evkulturstiftunggr.de/nklfriedhof-pl.html
Ogólnie całe to miasto ma dla mnie niesamowity klimat i lubie tam jeździć. Jarmark świąteczny również top. Polecam Gorlitz na wycieczkę, pięknie odrestaurowane stare miasto.
@Safrani

0

@ferdas_rawa tak masz 100% rację

2

Służby w akcji :

Brawa dla Ministra Infrastruktury z PSL, który sobie zrobił pamiątkowe zdjęcie w samym sercu Lokalnego Centrum Sterowania na stacji Sędziszów LHS, najdłuższej linii szerokotorowej w Polsce, biegnącej od granicy z Ukrainą w Hrubieszowie.

Linia ta jest kluczowa dla transportu towarowego, zwłaszcza dla przemysłu ciężkiego.

Zdjęcie następnie wstawił pan minister na swoje social media. Obrazy z kamer na monitorach my zamazaliśmy.

Przypomnę, że 19 listopada Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia dotyczące wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego (CHARLIE) na obszarach linii kolejowych zarządzanych właśnie przez PKP LHS.

GRATULUJEMY!

0

@ferdas_rawa "Moim ulubionym argumentem euroentuzjastów jest, że można bez paszportu jechać na wakację do Włoch :-) ale to ten sam kaliber argumentu :-)" tak też to uwielbiam, sory ale to świadczy tylko o pustostanie umieszczonym na szyji ;)

"Przystępując DO UE nie było dyskusji o umowie z MErcosurem, pakcie migracyjnym, zielonym ładzie i innych pomysłach."

100% popieram, są to szkodliwe procedery (w mojej ocenie bardzo) i tu już w tej chwili można się zastanowić głęboko. Tu własnie upatruję miejsca na reformę choć wiem że małe są na to szanse.

"Ale dalej będą tacy co lukrują i mówią że jest super :-) tylko do czego to doprowadzi?" no bo można za granicę jechać bez paszportu :D :)

4

@ferdas_rawa nie mam zamiaru bronić Unii bo zasadniczo podzielam opinię @Safrani z początku dyskusji no ale właśnie trzeba też uwzględnić jednak to że same granty i dofinansowania w wys 250mld to jedno, ale są jeszcze walory niepoliczalne czyli dostęp do rynku zbytu ale i kupna i jakieś miękkie rzeczy. zasadniczo uważam że Unia dotychczas dała nam dużo dobrego , rozwinęliśmy się nie dzięki tym 250mld ale po prostu dlatego że w tym towarzystwie jesteśmy. Uważam też natomiast że w niedalekiej przyszłości bez GRUNTOWANEJ REFORMY UNII ten bilans nie będzie już tak korzystny, a może z biegiem lat być po prostu niekorzystny.

2

Dzień dobry, pozwolę sobie tutaj powielić dobrą nowinę:

REAL NEGREIRA MADRID w ostatnich 8 meczach tylko dwa zwycięstwa (Bilbao i Olympiakos 4:3) 3 przegrane i 3 remisy .

1

@Bolton w ostatnich 8 meczach tylko dwa zwycięstwa (Bilbao i Olympiakos 4:3) 3 przegrane i 3 remisy .
mega kiepska forma..

0

@Maker0 na pewno, jak już Barcelonę i Real leją w LM to niestety jest spadek jakości w LaLiga, a PRemier Ligue notuje stabilny (nie gwałtowny) i stały wzrost dynamiki.

1

@Safrani https://apetyt-na-kuchnie.pl/2020/09-29-kiszona-marchewka-na-dwa-sposoby.html
ja to robiłem chyba tak z głowy, czyli tak jak ogórki kiszone i dodałem autorsko troszkę curry ale nie za dużo bo będzie mdłe :D można się podeprzeć przepisem wyżej ;) i kluczem jest dobra marchewka, nie taka sklepowa bo często są mało smaczne a jem dużo marchewki to coś o tym wiem :p moja sąsiadka miała jakąś pyszną odmianę , dośc małe warzywa to były ale była przepyszna

1

@Safrani chyba nie mam za wiele takich rzeczy :) ostatnio kisilem marchewkę (odmiana mała i słodką) i dodałem do tego carry odrobinkę. Całkiem spoko.
Mleko z czosnkiem i miodem to chyba też nic szokującego, także nie mam takich rzeczy :O śledzia jadłem kiedyś w takim sosie żurawinowym i były świetne ale to tylko w jednej restauracji się spotkalem i nie powtórzyłem tego przepisu

1

@Safrani Mam jednak nadzieję że nie będzie, choć wiele wskazuje na to że może tak być. Natomiast całkowicie to nie zniknie, będą rodziny "normalne" (celowo daje w cudzysłowie bo chodzi mi o moją normalność) gdzie pewne tradycje przetrwaja i to powróci, tak jak i poprawi się stan demografii, jednak to długa perspektywa. Może i ponad 100 lat. Zawsze dziejach była pewna sinusoida i to można odnieść do wszystkiego w zasadzie

1

@ShawnC niestety miałem to samo. A najlepsze jest to że chwilę później równiez miał nieco trudniejsze podanie niż do boku i również podał do przeciwnika..

3

@Barcanajlepszyteam @Safrani pamiętam jak ta Pani Kallasa była zbulwersowana kiedy Wang Yi (msz Chin) powiedział jej w lipcu że Chiny nie mogą pozwolić na porażkę Rosji. Swoją droga była to zaskakująca szczerość chinskiego polityka., gdzie de fakto Chiny nie deklarują sie jako strona konfliktu.


https://tvn24.pl/swiat/chiny-nie-moga-pozwolic-na-porazke-rosji-szefowa-dyplomacji-ue-kaja-kallas-potwierdza-slowa-wang-yi-st8560280

1

@Fake69 pod warunkiem że podejmie dobrą decyzję z czym jest kiepsko . Nie ma ideałów.

0

@Gaucho wystarczyło na pierwszym etapie wyłożyć do rafy i on przyjęciem zostawiłby bramkarza o jest 3:1. To jest wg mnie gorsza sytuacja niż zmarnowanie sam na sam bo tu po prostu wystarczyło podać, bez siły.
Edit no chyba że rada był na spalonym, mógł być faktycznie

0

@Fantastyczny Chłopiec wygramy pozostałe dwa mecze to wejdziemy.al a na dalszym etapie i tak odpadniemy :o sory ale z taką grą i z takimi błędami w obronie nonie ma szans w lm

0

@Barceloniarz987 no.bo.z nimi grają o 3pkt a tu przyjechali po remis,. murarka sto procent i tak zwany WYJAAAAZD jak tylko jest piłka pod stopą

1

@cules100pro przyjechali po 0:0 a mają 0:1 to teraz dopiero będzie problem.

0

@Tarnowitz ale też gramy pazdzierz zero dokładności w każdej jednej akcji jakiś błąd

1

@KamQiX no to zgoda. Ogólnie też bym tego nie skomentował gdyby była jedną, ale on miał już takie z 4-5 w tym meczu, co świadczy już źle o zawodniku. Co do bramki to bardziej jak zwykle zawinił Balde który mógł to przeciąć i powinien

0

@4drian0 jest tu taki jeden czy dwóch, musisz ich oznaczyć

0

@KamQiX nie wiem czy jego wina, ale bądź też obiektywny, wchodzenie w kiwke któryś raz w tym krótkim meczu w 2/3 zawodników to nie jest najlepsza decyzja ;) tym bardziej że powtarzalna

0

W LM nie ma wnuka negreiry i cyk nagle 0:1

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?