pax

13

"Ousmane dodatkowo zbyt lekkim podaniem we własnym polu karnym zapoczątkował akcję bramkową rywali. Takie sytuacje nie mogą się powtarzać".
Akcja zaczęła się od wykopu bramkarza Realu, główka Pique i ekwilibrystyczne wybicie Coutinho, przejęcie Casemiro, zgranie do Modricia który ograł de Jonga. Nie zauważyłem tam Dembele.

pax

1

@betonito
Piszesz o sytuacji z pierwsza bramką w której i Busquets i de Jong zrobili to samo.

pax

3

@NGTRX
O tym pisałem w felietonie przed spotkaniem.

pax

1

@betonito
De JOng zrobił to samo

pax

0

@Coutinho007
Patrząć na heatmapy to przegięcie że zarowno defensywni liczeni łacznie (Busi i de JOng) i ofensywni (Coutinho i Messi) mają totalny przechył w lewo.
Pewnie ktos napisze, że wina Desta, ale jak piłki i zawodnicy nie idą na prawą strone to co ma zrobic PO. W poprzednich latach tak nie było.

pax

6

W meczu z Realem różnica ataków Barcelony lewą stroną w stosunku do prawej strony była największa od początku sezonu.

pax

1

@D1OS
Ustawienie zrobione pod de Jonga które sie nie za bardzo sprawdza.

pax

10

ROZPOCZYNAM NOWY CYKL „JAK TO SIĘ STAŁO”



polegający na omówieniu/naświetleniu sytuacji w których tracimy bramki. Mam nadzieję, że uda mi się go pociągnąć do końca sezonu.

Trzecia bramka Realu

Trzecia bramka wzięła się od wygranej przebitki w środkowej strefie gdzie piłkę po zgraniu Casemiro dostał Modrić. Miał na plecach de Jonga, którego niepotrzebną próbę wejścia przed siebie wykorzystał i bez problemu go minął.

https://ifotos.pl/z/qqnqpah

https://ifotos.pl/z/qqnqpax

De Jong wraz z chwilową pomocą Coutinho nieporadnie chciał zablokować Modricia, ale nic z tego nie wyszło.

https://ifotos.pl/z/qqnqpan

Chorwat zagrywa do wychodzącego Viniciusa, którego niepotrzebnie zostawił Pique idąc do zablokowania Modricia.

https://ifotos.pl/z/qqnqpaw

Nie zablokował podania i zostawił nie obstawionego Viniciusa. Podanie Modricia było za mocne, ale Neto popełnił błąd nie łapiąc piłki lub nie zbijając ją do boku, ale wypuszczając ją w kierunku Rodrygo.

https://ifotos.pl/z/qqnqpas

De Jong przysnął nie obstawiając nikogo, do Rodrygo by nie zdążył a zostawił Modricia, potem już w swoim zachowaniu był zagubiony lub spóźniony.

https://ifotos.pl/z/qqnqpaa

De Jong dał się ograć Modriciowi, potem źle się zachował po interwencji Neto, Pique niepotrzebnie wyszedł do Modricia zostawiając „swojego” zawodnika bez krycia i bardzo wolno podnosił się z ziemi, Coutinho który miał wspierać de Jonga w defensywie po zejściu Busquetsa pozostał bierny a następnie truchtał a mógł zdążyć do Modricia, Neto zła interwencja. Bramka z winy kilku indywidualnych błędów. Znowu niestety duży udział miała bierna postawa defensywnych pomocników.



Opis utraty pierwszej bramki:

https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-9176327#comment-9176327


pax

1

@RudY
Miał swój udział przy pierwszej straconej bramce, bardzo duży udział przy trzeciej straconej bramce, straty na własnej połowie, spowalnianie rozegrania.

pax

0

@darr0o
A jakie spostrzeżenia co do de Jonga i Coutinho ??

pax

0

@Bartek22
"Nie byłoby żadnego 2:1, ono było, ale właśnie dlatego, ze Pique wyszedł. Gdyby tego nie zrobił, to nie byłoby sytuacji sam na sam ".
Byłoby 2:1, bo byłby Benzema i Valverde przeciwko Pique, Pique został przy Benzemie i było sam na sam. od poczatku krył swojego zawodnika.
Napisałem "spokojnego podejścia" nie w znaczeniu powolnego podejścia ale w znaczeniu że nie byłby nękany przez obrońcę bo niemiałby go przed sobą. Źle zinterpretowałeś.

"Zresztą sama konstrukcja akcji i to jak szybko się potoczyła świadczy o jakimś błędzie indywidualnym, ale nie odpuszczenie krycia, tylko właśnie tak jak Pique za wysokie wyjście do przeciwnika".
Zgadza się, błąd indywidualny defensywnych pomocników, najpierw jednego a potem drugiego.
"Widać, że inni zawodnicy się tego kompletnie nie spodziewali i dlatego "truchtali" de Jong i Coutinho".
NIestety naciagasz rzeczywistość, de Jong truchtał od początku, Pique wyszedł do zawodnika gdy Valverde odstawił de Jonga na 12-15 metrów, bo on truchtał cały czas a nie od momentu wyjścia Pique.
"Minął, no trudno, nie mam szansy go dogonić, to przejmuję innego zawodnika".
Czekaj, czekaj, to kogo przejał de Jong?
"Miał biec za nim do samej bramki (bez żadnej szansy powodzenia)"
W chwili ataku Realu mial do niego metr, więc gdy ten nie strzelał z pierwszej piłki ale miał z nią kilka kontaktów to jest szansa na dogonienie i zablokowanie strzału czy na tyle skuteczny nacisk na zawodnika aby przynajmniej utrudnic mu oddanie strzału.
Też sądzę, że nie ma sensu kontynuowac tej dyskusji, zobaczymy jak przy trzeciej bramce. Nie upieram sie, że zupełnie Pique nie popelnił jakiegos błędu, ale nie był głównym winowajcą bramki, bo ta sytuacja to wynik totalnej bierności defensywnych pomocników.

pax

0

@Bartek22
Zaraz napiszę odpowiedź, potem zrobię bramke nr3 gdy de JOng już w bardziej oczywisty sposób zawalił. mam nadzieję, że tam też odpiszesz.

pax

0

@panczo Akurat miałem rano otwartą ramblę, poszedłem pobiegać, pozałatwiałem swoje sprawy i zaktualizowałem ramblę tak, że wyświetliło mi się z 300 ostatnich wiadomości. Dałem hasło "Tusk" w znajdź i wyszło mi że wystąpiło dwa razy :)

pax

2

@Bartek22
Pique zablokował wejście Benzemy, gdyby tego nie zrobił Benzema miałby możliwość spokojnego podejścia pod pole karne i bylaby sytuacja 2 na 1 z valverde lub ewentualnie 3:2 z Lengletem i Asensio.
Poza tym stoper nie cofa sie w taki sposob, bo daje to mozliwośc łamania linii spalonego gdyby Destowi uciekł zawodnik.
jaki czas by kupil skoro de Jong i Busi truchtali do obrony - de Jong 30 metrów za akcją. Miał sprintować? ucieka mu zawodnik i zadajesz pytanie czy de Jong miał go kryć? Krycie nie tyle zostało przekazane co zawodnik mu uciekł a on nie miał zamiary wysilac się i wolal potruchtać. Valverde zostawiając de Jonga wbiegł w strefe stojącego Busquetsa i jego rwonież zostawił w tyle.

"Nie będzie 3 piłkarzy (de Jong, Busquets oraz Pique, któy też był w tej strefie) pilnować jednego Valverde".
Wystarczyłby jeden aby go pokrył, ale nie widzisz winy de Jonga mimo że "to byl jego zawodnik", troche winy Busiego "bo go niby mu de Jong przekazał"ale największą winę dajesz na zawodnika który już pilnowal innego.

pax

2

@Bartek22
Czy jak zawodnik mija defensywnego pomocnika w sytuacji gdy konstruowany jest szybki atak to ma go zostawic, olac obrone i sobie truchtać, bo inni powinni załatac jego odpuszczenie bo tak zrobił de Jong? Dałem większą "winę" Busquetsa bo zrobił to samo co de Jong ale był w bardziej newralgocznej strefie.
Pique dobrze zagrał przy przesunietej obronie, krył bezpośrednio Benzemę czyli dziewiątkę przeciwników. Próbował zablokować Benzemę i zrobił to dobrze, czy to jego wina że de Jong i Busi olali krycie zawodnika?

pax

1

@Janiama
Filmik można sobie obejrzeć na YT.
Ale uwaga ok, może uda się następnym razem filmik dodawać.

pax

11

ROZPOCZYNAM NOWY CYKL


polegający na omówieniu/naświetleniu sytuacji w których tracimy bramki. Mam nadzieję, że uda mi się go pociągnąć do końca sezonu.

Real pierwsza bramka (kolejne będą dzisiaj ale później).


Drużyna z Madrytu spokojnie rozgrywa atak pozycyjny. Sytuacja nie wydaje się groźna – zostaje zawiązane krycie Lenglet kryje Asensio, Pique–Benzemę a przy Valverde jest de Jong. Dest jest dobrze ustawiony a na ruch Asensio prawidłowo reaguje Lenglet. Alba nie zdążył wrócić z pressingu na połowie rywala, ale i tak Barcelona ma przewagę. Każdy zawodnik Realu w tej strefie ma obrońcę plus Busquets zabezpieczający środek.

https://ifotos.pl/z/qqnqpra


Valverde odkleja się od de Jonga, który nie reaguje i w dalszej części akcji tylko truchta do obrony. Valverde wchodzi w strefę Busquetsa, który również ma spóźnioną reakcję i podobnie jak de Jong zostaje w tyle.


https://ifotos.pl/z/qqnqpxr


Moim zdaniem na Pique za dużo się negatywnych komentarzy wylało za tą bramkę, on cały czas pilnował Benzemy, nie miał szans moim zdaniem odpowiednio zareagowac widząc dopiero w ostatniej fazie, że defensywni pomocnicy olali krycie Valverde. On z jednej strony musiałby wcześniej przewidzieć, że Benzema nie będzie wchodził w pole karne, musiałby przewidzieć truchtanie de Jonga i Busquetsa i będąc tyłem do bramki odwrócic się i rozpocząć bieg przeciwko już rozpędzonemu Fede. Pique próbował zamknąć korytarz podania ale było zbyt dużo miejsca do podania.


https://ifotos.pl/z/qqnqpxe


Ustawienie sie posypało, bo zawodnik Realu zamiast truchtać poprostu pobiegł, na takie wydarzenie nie był w stanie zareagować najpierw de Jong, którego Valverede na jednej połowie odstawiał z 1 metra na około 30 metrów, a następnie Busquets, który nawet nie sprobował gonić Fede, który wyglądał jakby zobaczył TGV. Pique obstawiajacy od poczatku akcji Benzemę, nie był w stanie zareagować na zawodnika którego inni „puścili” i już wchodził za jego plecy.


https://ifotos.pl/z/qqnqpxw . Jak de Jong i Busi kryli Valverde.


Moim zdaniem za pierwszą bramke główną winę ponoszą defensywni pomocnicy, z czego bardziej Busquets, gdyż mimo odpuszczenia Valverde przez de Jonga i dalszego tylko truchtania Holendra przez całą akcję Realu - to było na początkowym etapie akcji. Busquets był tym zawodnikiem, którego błąd stanowił wyjście Valverde na czystą pozycję.


pax

3

@Janiama
To raczej pytanie do Koemana a nie do mnie. Zobaczymy kto wybiegnie na Juve.

pax

0

@Bartek22
Zrobię analize tej sytuacji i wrzucę na ramblę. Najpierw pierwsza a potem trzecia bramka.

pax

0

@Bartek22
To nie tak, że puszczamy zawodnika bo pewnie i tak nie da się wyrównać. To sa zawodowcy za miliony. To jak dał się ograc de Jong a potem zostawił bezkrycia Modricia bylo karygodne.

pax

3

Z tak słabą grą defensywnych pomocników daleko się nie zajedzie. Pierwsza bramka chyba większa wina Busquetsa niż Pique przy trzeciej de Jong jak dziecko daje się ograc i zostawia Modricia. Słaby ich pressing, złe ustawianie się, straty przy podaniach, złe decyzje.

pax

0

@Bartek22
Przy pierwszej duzy udział był Busiego a przy trzeciej de Jonga

pax

1

Ogólnie słabe spotkanie, tempo też dość wolne. Dzisiaj znowu (po meczu z Sevilla i Getafe) zawiodła pomoc.

pax

8

Ciekawy skład, dwa zaskoczenia, mam nadzieję że zadziała. Nie ważne kto gra, bylaby grał dobrze a Barcelona wygrała. Po zwycięstwo.

pax

0

@panczo
Moim zdaniem się jednak czepiasz, bo to słowo padło dokładnie w dwóch komentarzach na kilkaset komentarzy i ostatnie kilka godzin na rambli. Może masz ustawiony alarm na to słowo, nie wiem pytam :)
Troche dziwna reakcja dla mnie.

pax

0

@FC1899Barca
Uwielbiam te twoje teorie spiskowe. Wklejasz linka do gościa co wierzy w matrixa :))))

pax

0

@Kurkmen
Ten sezon zaczął bardzo dobrze.

pax

2

@AxelF
Ignoruję twoje wpisy, wiesz z jakich powodów. Ale skoro napisałeś coś pod moim autorskim tekstem to skomentuję.
NIe doczytałeś felietonu, lub nie czytałeś dokładnie.
"Nieaktywna prawa strona za Semedo - wina Semedo.
Nieaktywna prawa strona za Roberto? - wina wszystkich".
W felietonie pisałem, że w ostatnim czasie różnica liczby ataków prawa i lewą stroną była porównywalna (jest to w felietonie) - rożnica 1,5%. Więc wcześniej nie było kwestii "martwej" prawej strony ale braku jakości, gdy Nelson dostawał podanie i albo tracił (najwięcej strat wśród bocznych obrońców), źle dogrywał lub podawał do tyłu o czym pisałem w swoim felietonie o Semedo. Teraz jest to widoczne, bo z kilku powodów jest ona omijana na etapie tworzenia akcji juz na własnej połowie, a nie aż takiego braku jakości. Dodatkowo wcześniej oprócz Leo na tej stronie był Vidal i Rakitic a teraz oprócz Griezmana prawie nie ma nikogo.
Co do Busquetsa, bo czytam narzekania bo statystyki wskazują na największą pracę i przebiegnięte kilometry, więc trzeba napisać że mimo, iż najwięcej biega to może biega najwolniej? To by znaczyło, że inni biegając mniej a szybciej często stoją bezruchu? Dziwny, jest argument z przechwytami, cała druzyna broni czy stosuje pressing ale Busquets zalicza przechwyty, czemu np. de Jong tych przechwytów nie ma tylu? ("bywa tak, że w wyniku presji kilku obrońców, jeden z nich zabiera piłkę i notuje przechwyt") To jest własnie inteligencja boiskowa, może spowodowana większym doświadczeniem. Tu przykład odzyskań piłki przez Barcelonę, popatrz ile Busquets daje na połowie przeciwnika.

/photo/1

pax

0

@Tibu
Prawy ofensywny pomocnik? Jakie to byłoby ustawienie?

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?