pax

3

Prezydent ułaskawiając Kamińskiego złamał Konstytucję.
Prezydent nie przyjmując ślubowania 3 wybranych zgodnie z prawem sędziów TK złamał Konstytucję.
Prezydent przyjmując ślubowanie trzech sędziów wybranych na zajete miejsca złamal Konstytucję.
i tak mozna wymieniać i wymieniać.
Prezydenta osądzi w przyszłości TS, jeśli do końca życia nie będzie zaslaniał się immunitetem lub jesli w Polsce będzie cos takiego jak Trybunał Stanu bo teraz idzie to w stronę systemu monopartyjnego.

pax

3

PO wybrało 6 sędziów. PiS złozyło wniosek o zbadanie ich wyboru z Konstystucją a prezydent ich nie zaprzysiężył. PiS wycofało wniosek z Trybunału, ale PO złożyło swój wniosek aby zbadać czy poprzedni rząd wybrał ich zgodnie z prawem. TK orzekł że trzech sędziów było wybranych zgodnie z prawem a trzech na zapas. I trzech sędziów jest pełnoprawnymi sędziami. PO zaakceptowała wyrok, PiS nie zaakceptowal wyroku, premier nie opublikowała wyroku a prezydent nie zaprzysiężył 3 prawidłowo wybranych sędziów. To było złamanie Konstytucji.
Bruksela nie musiała reagować bo był TK konstytucyjny który czuwał nad przestrzeganiem prawa. Więc Twój wywód nie ma argumentów, ale nie pamiętasz jak było.

pax

6

Bo dla tego przejeli na początku wszystkie media państwowe. Teraz biorą kasę z polskich przedsiębiorstw na swoje polityczne kampanie medialne, nie mówiąc już o kasie z SKOKów na finansowanie wSieci, wPolityce, Uważam rze , Gazety polskiej itd...
Kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą.

pax

0

Ja wiem co czeka, ale powiedz co czeka na męczennice w raju ?

pax

9

To co chodzi im w Polsce ??
W Polsce prezydent i rząd łamia Konstytucję, więc się tym martwią, bo nie chcą autorytarnych czy dyktatorskich rządów w Polsce.
W Hiszpanii według Konstytucji król zarządza referendum, poza tym obecne referendum w Katalonii nie ma tylko nie ma usankcjonowania prawnego, ale zostało przeprowadzone w sposób urągający jakimkolwiek zasadom praworządności. Nie ma list obywateli, można głosowach w różnych lokalach, można wydrukowac sobie w domu kartę do głosowania. Czy wydrukujesz jedną czy 10 kto to sprawdzi? Czy zagłosujesz raz w jednym lokalu czy 10 razy w 10 lokalach?
W Polsce jest sytuacja prosta - rząd łamie wszelkie standarty panstwa prawa i demokracji.

pax

0

Narazie przeanalizowałem pierwsza połowę.

Najsłabszy oczywiście Vidal (nie wiem czy bardzo słaby czy fatalny), potem nie za dobrze Alba, Busi. Najlepszy Roberto.

pax

1

ok.
tylko czy na pewno ekscytujący? Pierwszy skład Realu gra z trzecim składem :)
Zobaczymy czy Espanyol weźmie do siebie kwestie Katalonii i może nie ugra chocby punktu ale przynajmniej sie postawi. Zobaczymy

pax

1

Poprzedni ligowy był podobny - podobnie bardzo słaby.

pax

0

Czy powrót do kosmicznej formy Messiego to Messidependencia??
Messi jest liderem bramek, kluczowych podan i wspóliderem asyst w klubie? Czy jego statystyki są jedynie braniem odpowiedzialności, gdy inni zaliczają spadek formy (Suarez) czy raczej nigdy pewnego poziomu nie osiagną (Delu, Vidal)? czy wynikiem jego boiskowego egozimu ??

pax

6

Przeprowadzałem takie badania socjologiczne i niestety to sie potwierdza. Im bardziej ktoś atakuje islam tym bardziej przyznaje się do chrześcijaństwa czy katolicyzmu, ale nie zna podstawowych dogmatów własnej wiary. To nie jest wiara, tylko próba szukania usprawiedliwienia własnych poglądów. To pewna płytka na pokaz wiara. Tak jak chodzenie z koszulkami o powstaniu warszawskim czy innych patriotycznych z których więkosżć tych co ich nosi nie zna historii, ale idzie za modą na "narodowość".

pax

3

Nie wiem czy nie jest to dobry temat na ogólne forum niz na dyskusje na pw.
Osoby atakujące Islam nigdy nie czytały Biblii. Więc oprócz ogólnych kwestii, stereotypów to raczej wątpię abyś miał merytoryczna dyskusję.

pax

0

Suarez nigdy nie był technikiem. Zawsze miał 3-5 sytuacji bramkowych z których udawało mu sie wykorzystać 1-2.
Sadzę, a to widać , że pewne elementy bierze od Guardioli. boczni obrońcy graja jako wahadłowi, a na Messi grywa na fałszywej dziewiątce. Dyspozycja 3/4 zespołu może martwić. Dalej pod poziomem jest Iniesta i Ivan co jest mega niepokojące, bo jest to stan od 3-4 lat. Na Ivana nie dało sie patrzeć i to dogranie do Paulinho tego nie zmieni (tak prostego podania nie dało się zepsuć). Tyle niecelnych podań i to jeszcze na własnej połowie to było cos co na tym poziomie nie powinno sie zdarzyć. Andres podobnie, chociaz on złe podania miał na połowie przeciwnika, jednak on holuje piłke przy kontrach zabijając szybki atak.

pax

2

Sorry, pewnie jeszcze bedzie mial dobra akcje, czy strzeli gola. Ale dzisiaj jak narazie nie moge patrzec na gre Ivana. Co pilka to strata.

pax

4

Vidal grał tak jak został oceniony. Niektórzy domagają się sie wyższej oceny, bardzo celnie argumentując.
1. ????????
2. no, ale bez jaj
3.Nie był to jego dobry mecz,ale nie zagrał aż tak źle
4. ocena Aleixa to śmiech,
5. redakcja chyba nie ten mecz oglądała
6. Vidal mi się podobał

Redakcja nie zmieni ocen, nawet gdyby się pomyliła z ocenianiem. Jednak chcąc w jakis sposób polemizowac z ocenami redakcji piszmy swoje uwagi co do ocen merytorycznie, wskazując za co komuś podnieść lub obniżyć. Bo argumenty typu, "dobrze sie ruszał", "ładnie wyglądał", "wydawało mi się że grał dobrze" to nie argumenty. Poziom nawet tak subiektywnego cyklu jak oceny możemy podnieść prowadząc dyskusję na temat gry zawodników a nie rzucając hasła - "kpina" czy "chyba ślepi jesteście".

pax

2

Wiem w jakim sensie Ci się podobał, nie gorączkuj sie i przyjmij to jako żart :)

Mógł Ci sie podobac w sensie jego gry, ale oprócz wystawiani się na pozycję to nic nie wnosił. Był widoczny w tym że fajnie się pokazał, dostał piłkę i strata. Tylko czy o to chodzi ?

pax

3

Podaj argumenty ? Bo chyba inny mecz ktos ogladał to nie jest argument.

pax

20

Mi sie podoba Jessica Alba, ale każdy ma swoje gusta ;)

Podaj argumenty skoro sądzisz,że ktoś zasługuje na wyższą ocenę

pax

9

Oprócz bramki numer dwa w których pozostałych miał udział? Bo napisałes w liczbie mnogiej. Czym sie wyróżniał? Stratami, niedokladnością, złymi decyzjami boiskowymi? Co z tego, że kilka razy pokazał się na skrzydle, jak jego akcje na skrzydle kończyły sie stratami a w najlepszym razie obiciem obrońców. Akcja bramkowa to jedyna udana akcja które moze byc jedynie potraktowane jako dobre podanie do Suareza, który swoim zachowaniem zaskoczył Gorke.

pax

7

Messi (6.5)
Nie miał łatwego zadania. Kryty indywidualnie i strefowo, oprócz „opiekuna” miał przy sobie przeważnie dwójkę obrońców Girony. W 6’ minucie urwał się obrońcom, jednak nie przejął dobrej piłki od Iniesty, w 12’ zanotował przechwyt na połowie przeciwnika. W 13’ świetna piłka Leo do Paulinho a ten zamiast strzelać źle podaje, w 17’ z rzutu rożnego wypatrzył Albę, gdzie po błędzie obrońcy piłka trafiła do bramki, w 19’ tym razem świetną piłką uruchomił Vidala. W 34’ długą piłką z rzutu wolnego podaje na tacy piłkę do Alby, który nie wykorzystuje sytuacji sam na sam. W 46’ miał szansę na strzelenie bramki po dograniu Masche ale przy dość trudnej piłce dał możliwość spokojnej interwencji Iraizosowi. W 90’ świetnie między nogami obrońcy podawał do Denisa Suareza, który gdyby uwierzył że ta piłka trafi do niego, pozostałoby wepchnąć piłkę do siatki. Jeśli ktoś twierdzi, że Messi przeszedł obok meczu albo, że jak nie strzeli bramki lub nie będzie miał asysty to mecz w jego wykonaniu był slaby – to się myli. Nie był to rewelacyjny mecz w jego wykonaniu, ale absorbując uwagę obrońców, dogrywając świetne piłki i kilkukrotnie walcząc w pressingu dał podstawy do oceny bardzo dobrej minus.

Suarez (7)
W tym meczu pokazał wszystko do czego nas przyzwyczaił od początku swojej gry w Barcelonie - zarówno na plus jak i na minus. Przez wiele minut potrafił być niewidoczny, by w jednej chwili urwać się obrońcy. Słaby drybling nadrabiał umiejętnym zastawieniem się. Już w 9’ po dobrym podaniu od Iniesty źle uderzył na bramkę, chociaż piłka była zagrana minimalnie zbyt do tyłu a światło bramki zasłaniał obronca. W 15' zmarnował dobre podanie Alby w sytuacji sam na sam. W 18’ zanotował stratę na środku po której Mascherano ratował Barcelonę przed utratą bramki. W 21’ dostał dobrą piłkę na skrzydle ale przegrał pojedynek z jednym zawodnikiem Girony, w 75’ zanotował dobry odbiór. Gdy dobrze urywał się obrońcom, liniowy gwizdał spalonego. Był głównym sprawcą bramki numer dwa. Przeskakując nad piłką podawaną od Vidala doprowadził do błędu Iraizosa i z zimna krwią wykorzystał doskonałe podanie Roberto na 3:0. To co miał zrobić wykonał. Jedną bramkę strzelił, do drugiej się mocno przyczynił – nigdy nie był dryblerem czy kreatorem sytuacji a egzekutorem. Nie było w 30' sytuacji w której Suarez cos by zepsuł lub coś zmarnował w polu karnym. Jeszcze nie jest to najlepsza wersja Luisa ale progres jest widoczny – bardzo dobre spotkanie.

Busquets (5.5)
Chociaż ta ocena analizując mecz ponownie chyba na wyrost. Z grą wychowanka jest jak jazda kolejką górską. Świetne odbiory i przewidywanie gry przeciwników z jednej strony i głupie błędy nie przystające do klasy takiego zawodnika z drugiej. W 72’ przy rzucie rożnym przewrócony jak dziecko, groźna akcja z strzałem w boczną siatkę, w tej samej minucie złe podanie i kontra w której interwencja Mascherano uratowała Barcelonę, w 82’ kolejna głupia strata i kontra Girony, gdzie sam winny naprawia swój błąd, dobre odbiory w 74’, 76’ i ta z 90’ gdzie rozpoczął kontrę zakończoną faulem na Messim.

pax

9

Vidal (4.0)
To czego nie można mu odmówić w tym meczu to walki, zaangażowania i ciągu na bramkę. Jednak odmówić mu można wszystkiego innego czyli: skuteczność, dokładność, dobre decyzje boiskowe. Naprawdę bardzo słabe spotkanie i gdyby nie dogranie piętą do Suareza, ocena byłaby jeszcze niższa. Miał najwięcej strat - aż 19 i 0 odbiorów. Chociaż ja zauważyłem jeden odbiór w 65’, tylko po 2 sekundach podał zamiast do wychodzącego Suareza to prosto pod nogi obrońcy Girony. Poza tym dużo biegał, ale nic to nie dawało i praktycznie wszystko marnował. Pokazywał się, wychodził na pozycje i to tyle. W 4 minucie dobrze sie pokazał, wyszedł na sam na sam ale nie wiadomo czy chciał strzelać czy podawać, ale zrobił to zbyt lekko, w 10 minucie jego strata na własnej połowie musiał w groźnej sytuacji wyjaśnić Masche, w 14 minucie dostaje świetna piłkę od Paulinho na sam na sam i zamiast strzelać wycofuje sobie piłkę do tyłu i potem z Paulinho sobie przeszkadzają, w 19 minucie dostaje świetna piłkę od Messiego na skrzydło ciągnie do przodu by jedynie obić obrońcę, w 24 niecelna wrzutka, w 31 dostaje dobry przerzut od Paulinho ale źle zagrywa w polu karnym, w 43 dostaje świetna długą piłkę od Roberto i dogrywa prosto do obrońcy Girony. Druga połowę w 46’ zaczyna od straty, w 51’ dostaje dobra piłkę na skrzydle od Umtitiego i strata, w 68’ źle podaje głową do Ter Stegena prokurując rzut rożny. Tragiczny procent celności podań 20 celnych przy 12 niecelnych. Jedyny plusik to akcja bramkowa, która była jedynie dobrym podaniem do Suareza i to on swoim sprytnym zachowaniem wymusił błąd na bramkarzu. Słaby mecz. Jedyny pozytywna rzecz to, że zagrał lepiej niż Delu z Eibarem na tej samej pozycji, ale co to za pocieszenie.

pax

5

Iniesta (6.0)
Od kilku lat trzeba się przyzwyczaić do innego Andresa. Co raz słabszy przegląd pola, ale wciąż wspaniała kontrola nad piłką. To co szczególnie irytuje w grze Iniesty to zbyt długie holowanie piłki, jakby był zaprogramowany, aby przed dobrym podaniem musiał zrobić dwa kółeczka z piłka i przeciwnikami, niwelując możliwość szybkiego ataku. Był to jednak dobry mecz kapitana. Mimo, że nie było bramki czy asysty i nie do końca stanowił motor napędowy drużyny to był to jeden z lepszych spotkań w tym roku w jego wykonaniu. W 6’ świetna piłka do Messiego w pole karne, minutę później lekko spóźniona ale zasługująca na wyróżnienie piłka do Alby, w 29’ zalicza dobry odbiór, w 58’ zalicza niezły rajd z piłką, traci piłką by po chwili ją odzyskać, w 61’ jego strata na własnej połowie prokuruje dobra sytuację dla Girony. Próbował kilka razy zagrywać za linie obrońców ale trafiał w głowy obrońców. Aktywny w pressingu, jednak 11 strat i bez większego wpływu na przebieg spotkania. Ocena dobra.

Paulinho (5.0)
Trochę mecz bez historii dla Paulinho. Bez fajerwerków, trochę mało zaangażowania i dokładności. W 14’ nie wykorzystał dobrej piłki od Leo, by w następnej akcji przeszkadzać sobie wzajemnie z Vidalem, w 31’ dobrze dogrywa do Vidala, w 37’ dobrze wychodzi do strzału głową ale sam strzał niecelny, w 38 dostaje dobrą piłkę od Umtitiego ale strata. 5 odbiorów ale i 8 strat.

pax

6

Roberto (7.0)
Bardzo dobry mecz Roberto. Dobry w defensywie szczególnie w pierwszej połowie, w ofensywie mniej widoczny, ale dołożył wisienkę na torcie w postaci asysty. W drugiej połowie już nie tak uważny w obronie i dlatego asysta podwyższa nieco ocenę. W 21’ spacyfikował kontrę Girony, W 30’ dobrze podłączył się do akcji z Vidalem ale źle zachował się w polu karnym, w 43’ świetnie rozciągnął do Vidala na skrzydle, dobrze asekuruje w 59’ swoją pozycję przy wrzutce Girony z lewej strony, w 69’ wisienka czyli świetna asysta do Suareza, w 73’ dobry rajd i niezły pomysł z dograniem do Suareza ale piłka zbyt wyrzucająca, w 78’ duży błąd i strata z kontrą Girony, 87’ zagapił się, pozostawiając zawodnika w swojej strefie który dobrze dogrywa na 3 metr. Ogólnie pewny w obronie a jak się podłączał do ofensywy to było groźnie. Jednak więcej strat niż odbiorów – mecz bardzo dobry ale nie rewelacyjny.

Rakitic (4.5)
Mecz w którym Ivan się napracował ale w którym liczba strat i sytuacje które prokurowały nie pozwalają na wystawienie oceny ponad przeciętnej. Już w 12’ po jego stracie Girona miała kontrę, kolejna w 19’, fajnie rozciąga grę przerzutem do Suareza w 21’, w 36’ dobra decyzja i strzał na bramkę Iraizosa, w 50’ odpuścil krycie i nie poszedł za „swoim” zawodnikiem w pole karne, który groźnie strzelał głową. w 55’ źle kryje w polu karnym i „jego’ zawodnik groźnie strzela na bramkę Ter Stegena, , w 59’ kolejna groźna strata Ivana na własnej połowie i kolejna kontra Girony, kolejna strata na własnej połowie w 64’, w 75’ odbiór po stracie Vidala. Zbyt słabo wspierał ofensywne zapędy Barcelony, mało aktywny w ofensywie, w defensywie popełniał błędy. 15 strat Ivana, grając praktycznie jako DM musi niepokoić. Rakieta wciąż czeka na odpalenie.

pax

6

Umtiti (6.5)
Dobry mecz, lecz był tym słabszym z pary stoperów. Małą liczbę odbiorów nadrabiał ustawieniem i częstym przesuwaniem się asekurując Albę. W 3’ zagotowuje odbiór, w 15’ napędza akcje dobrym podaniem do Alby, w 22’ duży błąd który ratował Mascherano, w 8’ i 38’ dobre dogranie do Paulinho, w 40’ przegrywa pojedynek główkowy dając przeciwnikowi uderzyć na bramkę, w 87’ blokuje strzał z z 3 metra od bramki Ter Stegena. Dobry, solidny mecz z małymi minusikami.

Mascherano (8.0) ZM
Po częściowym odłączeniu Messiego przez potrajanie i słabej kreacji pomocników to do szefuńcia należało w dużej części zaopatrzenie linii ataku w piłki. Spisywał się w tym aspekcie naprawdę dobrze. Jego gra obronna to była maestria. Stanowił ostatnią zaporę przed Ter Stegenem i dzięki niemu Barcelona prawdopodobnie nie straciła kilku bramek. Popełnił w sumie dwa większe błędy. 73’ złe dogranie piłki, przechwyt Girony i kontratak, 89’ nie pokrył zawodnika w polu karnym za którego był odpowiedzialny a który strzelał głową. W 50’ Girona oddała groźny strzał głową jednak nie Jefecito odpowiadał za zawodnika strzelającego ale po serii błędów – Alba, Umtiti, ten zawodnik wchodził z drugiej linii i za nim nie zdążył Rakitić. Poza tym mistrzostwo świata – wybijał, czyścił, przechwytywał w sytuacjach gdy wydawało się że zawodnikowi Girony pozostaje jedynie strzał w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Już w 4’ świetnie zagrywa na skrzydło do Vidala, 46’ idealna do Messiego na sam na sam, 64’ świetny przerzut do Alby, doliczając do tego świetne piłki za linię obrońców gdy jedynie sędzia boczny widział spalonego którego nie było jak np. w 26’ gdy Messi dostał super piłkę czy 54’ do Suareza. W obronie w 18’ spacyfikował kontrę po stracie Suareza, w 61’ wślizgiem ratował Barcelonę po stracie Iniesty, w 72’ zaasekurował pośrodkowanie po błędzie Roberto, 78’ kluczowa interwencja po stracie Roberto, 85’ dobre wybicie głową we własnym polu karnym pomiędzy zawodnikami Girony. Dobrze asekurował Roberto. Klasa sam dla siebie.

pax

7

Alba (7.0)
Jordi przy Valverde gra jak z nut. Mądrze podłączał się do ofensywy, w defensywie walka i największa liczba odbiorów ale i niestety kilka prostych, groźnych błędów. Nie można mu podwyższyć oceny za bramkę samobójczą po jego strzale w 17’, ale po co gdy i tak grał bardzo dobrze. Źle trafił w piłkę, strzelił niecelnie a piłka zmierzała dobre kilka metrów obok bramki i jedynie niewymuszonym kiksem obrońcy można tłumaczyć, iż piłka wpadła do bramki. W 6’ dobrze pokazał się Inieście na skrzydle, w 15’ świetnie zagrywa do Suareza który nie wykorzystuje. W 34’ dostaje świetna piłkę od Messiego na sam na sam ale też nie wykorzystuje. 10 odbiorów w tym na uwagę zasługuje te np. z 2’ 20’, 32’. Kilka poważnych błędów tez mu się zdarzyło: 44’ zostaje ograny w polu karnym i na szczęście zawodnik Girony trafia w głowę Umtitiego, w 49’ dostaje piłkę miedzy nogami i zostaje minięty co powoduje zmuszenie Umtitiego do asekuracji jego strony i groźny strzał głową Girony po wrzutce z lewej strony, w 59’ znowu Umtiti asekuruje po złym kryciu Alby, w 86’ daje dośrodkować i Roberto w musi wybijać po wrzutce. Jednak trzeba przyznać dużo biegał i dobrze zastawiał, gdyby nie te błędy w pojedynkach jeden na jeden to byłoby jeszcze lepiej.

pax

6

Tym razem po wielu miesiacach przerwy i ja postanowiłem pobawic się w ocenianie zawodników, oczywiście z argumentacją ;)

pax

1

http://la-liga.squawka.com/spanish-la-liga/23-09-2017/girona-vs-barcelona/matches

zaznacz tylko Suareza i daj Events

ps. Alba ma do pomocy Iniestę i Ivana który po heatmapie widać był na środku i bardziej na lewej niz na prawej i jeszcze Umtiti do ciągłej asekuracji.

pax

4

Patrz: 26 minuta - podanie el Jefecito do la Pulga :)

pax

2

Bo dawno mnie nie było :)))
Może nie będę często pisał, ale coś czasem naskrobię :)

pax

2

Jak dobrze przerobisz historię to Wos oprócz kwestii ekonomicznych (tego jest mało) i obecnych zasad ustrojowych (proste) będzie łatwy. Wystarczy kwestie ustrojowe dobrze przerobić :)

pax

19

Jeśli ktoś pisze że Messi przeszedł obok meczyu, mało biegał lub ogólnie człapal i został wyłączony z gry to proponuje jeszcze raz obejrzeć mecz.



Messi (6.5)

Nie miał łatwego zadania. Kryty indywidualnie i strefowo, oprócz „opiekuna” miał przy sobie przeważnie dwójkę obrońców Girony. W 6’ minucie urwał się obrońcom, jednak nie przejął dobrej piłki od Iniesty, w 12’ zanotował przechwyt na połowie przeciwnika. W 13’ świetna piłka Leo do Paulinho a ten zamiast strzelać źle podaje, w 19’ tym razem świetną piłką uruchomił Vidala. W 34’ długą piłką z rzutu wolnego podaje na tacy piłkę do Alby, który nie wykorzystuje sytuacji sam na sam. W 46’ miał szansę na strzelenie bramki po dograniu Masche ale przy dość trudnej piłce dał możliwość spokojnej interwencji Iraizosowi. W 90’ świetnie między nogami obrońcy podawał do Denisa Suareza, który gdyby uwierzył że ta piłka trafi do niego, pozostałoby wepchnąć piłkę do siatki. Jeśli ktoś twierdzi, że Messi przeszedł obok meczu albo, że jak nie strzeli bramki lub nie będzie miał asysty to mecz w jego wykonaniu był slaby – to się myli. Nie był to rewelacyjny mecz w jego wykonaniu, ale absorbując uwagę obrońców, dogrywając świetne piłki i kilkukrotnie walcząc w pressingu dał podstawy do oceny bardzo dobrej minus.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?