Comentateiro
Dołączył/a: lipiec 2023
Poznań
53 obserwujących
71 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
4
@Qlewer To oczywiste, ze Twój wpis wzbudzi zachwyt obrońców zabobonu.
Oczywiście, jeszcze nie jesteśmy ludźmi kompletnymi, jak to nazwałeś, ale wiemy na tyle dużo, by nie dać się wodzić za nos instytucji, która dorabiała doktrynę w taki sposób by uzasadniać istnienie boga. Niezgodności ze zdrowym rozumem są usuwane nadal, bo oczywistym było, że to co stworzono stulecia temu było galopującym kłamstwem.
W każdym innym przypadku mielibyśmy do czynienia z upadkiem instytucji, ale Kościół bazuje na braku ludzkiej racjonalności, którzy nawet pedofilię potrafią poczytać księdzu na plus (to słabość, a słabość czyni księdza wiarygodnym).
Pewnie duży wpływ ma na wiarę strach przez śmiercią. Nie chcemy umrzeć ostatecznie, więc czegoś się trzymamy jako ludzie. Co nie zmienia faktu, że zabobon to zabobon
1
@AxelF Nieplanowany. Wczoraj nie było gorących, a dzisiaj już mnie ostrzeliwują :)
Może lepiej chodzić bocznymi uliczkami?
0
@william_wallace Zgadzam się. Widać w człowieku potrzeby natury religijnej i często realizujemy je w innych obszarach niż religia.
2
@Ghostface Twój wpis jest o tyle słaby, że stawiasz co mnie diagnozę dlaczego zostałem ateistą, nie mając kompletnie zielonego pojęcia, dlaczego zrezygnowałem z indoktrynacji religijnej. A skoro tak robisz, to jak spodziewać się, że dyskusja będzie miała jakikolwiek sens.
Poza tym nie pozwolę by stawiać naukę i boga obok siebie, tworząc niedorzeczne symetrie. Nauka operuje konkretem ale nie można kazać jej udowadniać dowolnej bzdury będącej czyimś wymysłem.
Hipoteza musi mieć znamiona wiarygodności. Nikt nie wykluczył też, że nad Mt.Everestem lata niewidzialny 7-głowy smok, decydujący o losach świata. Bóg jest właśnie konstruktem podobnym do tego smoka. Zastanawianie się nad nim jest niepoważne i bezcelowe. Każdą bzdurę można wypuścić w przestrzeń, a nauka nie musi się z każdą bzdurą rozprawiać
3
@zadafcb @HighestInTheRoom Ale ja tam rzadko bywam. Nie wiem dlaczego mnie się kojarzy z gorącymi. Nawet wczoraj gdy pisałem to co pisałem, nie było gorących, więc w sumie trafiłem do nich niespodziewanie.
3
@Kubsoleon Nie musi. Nauka nie zajmuje się obalaniem każdego absurdalnego stwierdzenia. Najpierw musi powstać weryfikowalna teza - czyli taka, która ma jakiejkolwiek przesłanki sensowności i da się ją podważyć.
Nauka nie udowodniła też, że we mnie w środku siedzi św. Józef i mną steruje. I nie jest w stanie tego zrobić.
1
@maroon Nie wiem czy pamiętasz, że kiedyś technologią była luneta. I ona też pomogła na rzeczy spojrzeć inaczej.
1
@maroon Nie do końca, bo rozwój technologiczny, zaprzęgnięty w dyskurs naukowy może dawać lepsze możliwości empirycznej weryfikacji. Nawet jeśli nie to, przecież symulacje komputerowe dały naukowcom zupełnie inne możliwości realizowania nauki. A przecież można jeszcze się pokusić o technologie niewyobrażalnie większej jakości, które pomogą nam w rozważaniach teoretycznych. Fizyka teoretyczna w połączeniu z technologią mogą stanowić niewyobrażalnie efektywny duet.
0
@maroon Jako ogółu - niestety zgoda. Mam wrażenie, że ludzkość przeskakuje do technologicznej Ligi Mistrzów, ale nie masowo. Poza tym skomplikowany świat być może skłania do prostych wyjaśnień i szukania oparcia.
0
@Colon "Człowiek niewierzący - cywilizowany, nowoczesny, nie podlegający manipulacji" - pod tym w życiu bym się nie podpisał. Tu nie ma żadnych automatyzmów. Człowiek technologiczny i jego zdrowy rozsądek zostały podbite smartphonem - narzędziem tresury
Z kolei w zdaniu o wierzących, jest jakaś niewielka część osób, która jest podatna na wierzenia, skłonna do wierzeń, mimo wybitnej wręcz wiedzy i inteligencji. Widocznie "wiara" czasami odbywa się w innych rejestrach niż inteligencja.
Jednak co do zasady, gusła powstały zdecydowanie w czasach "ciemnych",kiedy to łatwo było omamić lud mitami. i raz ugruntowawszy się, religie nie oddają pola.
3
@czesctuam Ja po prostu dziwię się takim osobom jak Ty, ale nie zabraniam Ci praktykować żadnej wiary (czyli dla mnie zabobonu)
To, że braku czegoś nie udowodniono, to nie znaczy, że istnieje. A to, że coś potencjalnie nie jest wykluczone, w żaden sposób nie upoważnia do oddawania czci temu czemuś. Toż to nawet nie domniemanie.
3
@GeneralXavi To nie jest tak do końca. Częściowo masz rację, ponieważ wiedza może rosnąć wykładniczo i właśnie czytałem o cywilizacjach typu 1, 2 i 3. Zatem rozwój będący przed nami jest potencjalnie przeogromny. Ale równie dobrze może nastąpić załamanie i jeśli człowiek prześpi połączenie rozwoju technologicznego, materialnego i świetnych warunków klimatycznych, może nastąpić zaprzepaszczenie dorobku ludzkości. Mamy swój moment, ale czy go wykorzystamy?
Jednak jesteśmy w takim miejscu, że nawet powstanie wszech świata nie budzi wątpliwości. Nawet przeciwnicy wielkiego wybuchu chcąc nie chcąc musieli ustąpić. Nawałnica dowodów jest nie do odparcia.
Ciekawą kwestią jest chęć poznania co było przed wielkim wybuchem. I tu wchodzi teoria wszystkiego. Einstein szukał jej przez 30 lat i poległ. Podobnie jak inni naukowcy na razie. Daj eona odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wszech świata.
4
@GeneralXavi Uczeni mówią o bogu jako koncepcie. I ich rozważania dotyczą tego zjawiska jak każdego zjawiska fizycznego.
W żaden sposób to nie usprawiedliwia tworzenia kłamliwych bredni w różnych częściach świata i narzucania ich społeczeństwom. To jest wstecznictwo godne dzikusów i nie ma nic wspólnego z rozważaniami naukowców.
Rozwój naukowy wpłynął w ten sposób na rzeczywistość, że wiemy, że obecne na ziemi religie propagują lokalne kłamstwa.
O kosmosie wiemy bardzo dużo. O powstaniu wszech świata również.
3
@HarveySpecter A kim Ty jesteś, żeby oceniać sensowność moich wypowiedzi? Jeśli widzisz moją sensowną wypowiedź po raz pierwszy, to w kiepskim jesteś miejscu pod wieloma względami.
Zgodne z tym co myślisz, nie oznacza sensowne. Jesteś strasznym megalomanem - można by pomyśleć.
4
@Agonus Szatan czyli kto? Rogaty stworek z baśni ucieleśniający zło? Zahaczył o mnie kopytkiem?
42
Zadziwia mnie, że religia jako pozostałość po człowieku na wpół zdziczałym jeszcze tak doskonale się miewa w dobie gwałtownego rozwoju technologicznego. Na pewnym etapie wierzenia w wymyślone bóstwo są pożyteczne i oczywiście wyjaśniają świat w prymitywny i niedorzeczny sposób, wobec braków w wiedzy. Ale teraz? w 21 wieku? Nie ma żadnych powodów by trzymać się zabobonów.
Ludzkość jest w swojej masie bardzo rozczarowująca, ale widać niezmiennie tę uległość wobec różnych narzucanych z góry rozwiązań. W pewnym sensie, ludziom można wmówić cokolwiek, jeśli dobrze to zapakować.
21
Jakby ktoś mi wytłumaczył jakim wzmocnieniem dla United jest Ronaldo strzelający 1 gola w 8 poprzednich meczach tego roku i "prowadzący" United do top 5, może jakimś cudem top 4. Zawsze widzę zupełne załamanie rozumu na La Rambli po dowolnym jednostkowym wydarzeniu. Ostatnio podobny wylew głupoty był po meczu Barcy.
3
Z moich obserwacji 3 ostatnich sezonów wynika, że CR7 młodnieje ale jego zespoły starzeją się w zastraszającym tempie i gwałtownie tracą na jakości.
1
@patry295 Tutaj kolega wrzucał kawałek i Rammstein jak to Rammstein - ciekawe zjawisko, więc nigdy nie powiem nie. W końcu tu nie chodzi o wirtuozerię, a pewien klimat. Jak ktoś lubi, to będzie pan zadowolony.
3
Na miejscu Mbappe nie zastanawiałbym się ani sekundy dłużej nad zmianą klubu. To wygląda jak ostatnie sezony Messiego w Barcy - gwiazda wypruwa z siebie flaki a wyniki klubu coraz gorsze. 1/8 przy tak dobrze dysponowanym Francuzie? Mbappe zwiewaj z tego dysfunkcyjnego klubu i buduj markę La Ligi.
21
@arasz1819 Parzyła się z Hakielem, a mroczki miała wtedy przed oczami
0
@Sau_Ron @Woland10 o La Ramblii?
18
Hakiel i Cichopek nie są już razem. Dlaczego tutaj jest tak cicho o tym dramacie? To nie jakaś Rozenek. To nie podwórkowa Wieniawa. To dramat Cichopek. Cichopek. Cichopek nie ma chłopa. I cóż ma teraz począć?
0
@arasz1819 Czekej, czekej, zaraz hicior pójdzie.
15
Giordano Bruno w roku 1600 został spalony na stosie w Rzymie za głoszenie herezji. Stwierdził, że gwiazdy na niebie są tak liczne, że Słońce musi być po prostu jedną z nich. W takiej sytuacji, również wokół tych gwiazd musi krążyć wiele planet, a niektóre mogą być zamieszkane przez jakieś istoty.
Władze kościelne więziły go przez 7 lat bez procesu, a potem rozebrano skazańca do naga, przeprowadzono przez ulice Rzymu, spętano mu język skórzanym rzemieniem i przywiązano do drewnianego słupa. Dano mu ostatnią szanse by wyrzekł się swoich poglądów ale Bruno odmówił.
Kościół umieścił wszystkie jego dzieła na indeksie ksiąg zakazanych.
10
Przegląd typów silnika pod kątem eksploracji kosmosu:
Silniki rakietowe i wartości ich impulsu właściwego (wartość impulsu właściwego charakteryzuje efektywność pracy silnika rakietowego - im większa wartość, tym dłuższa praca silnika)
silnik na paliwo stałe - 250
silnik na paliwo ciekłe - 450
silnik jądrowy - 800-1000
silnik jonowy - 5000
silnik plazmowy - 1000-30000
silnik termojądrowy - 2500-200000
impulsowy silnik jądrowy - 10000-1mln
silnik na antymaterię - 1mln-10mln
silnik laserowy, żagiel słoneczny, strumieniowy silnik rakietowy - impuls nieskończony, co oznacza, że silniki mogą działać przez dowolnie długi czas
Realistycznie do wykorzystania przy okazji lotu na Marsa są silniki jonowe, które są badane i konstruowane przez NASA od lat. Kolejne cacka na liście są konstruktami czysto teoretycznymi, niemożliwymi do zastosowania z różnych względów
11
@P33ck Jestem w tym samym klubie. Te bazgroły są odpychające
1
@Encore Aż się zdziwiłem prawdę mówiąc. To przeoczenie zostało właśnie naprawione. Bruno na aucie? Nie może być
9
Opowiem Wam co mi się w nocy przytrafiło.
Budzę się w środku nocy około 3.30, zlany potem, z walącym sercem, tak, że mi o mało z klaty nie wyskoczy i przerażeniem na twarzy. Panicznie rzucam się na laptopa, odpalam go, wchodzę na stronę fcbarca.com, zakładka mój profil i klikam drżącą ręką na obserwowani. Niepewny wzrok szuka tego nicka, schodzi niżej i niżej i nagle dostrzega go: @Woland10 jest dodany do obserwowanych.
Rytm serca uspokaja się, wraca miarowy oddech, ogarnia mnie senność i poczucie ulgi utula mnie do snu.
39
Ale przerzedziło wpisy o Ukrainie. Już powolutku następuje oswojenie z sytuacją. Podobnie było z Syrią, na początku oburzenie, dramy na necie a po wielu latach nikogo to nie interesuje. W sumie to pokazuje jak powierzchownie ludzie podchodzą do danych tematów.