0

@Gall Ma bardzo dużo. Przecież Hamas jest oficjalnie wspierany przez Iran. Izrael nie jest bez winy, ale też cięzko obarczyć go całą winą, tak jakby Hamas i jego działania nie istaniały. No i jeszcze na koniec administracji Trumpa doszło do podpisania aktu o współpracy na wielu płaszczyznach pomiędzi Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami, Bahrainem, Marokiem i Sudanem. Administracja Bidena z gracją słonia w składzie porcelany swoimi postanowieniami demoluje te pozytywne wrażenia po podpisaniu aktu, jak również nadzieje na normalizacje stosunków na linii Izrael - państwa arabskie. Przecież jest jasne jak słońce, że takie działania tylko wzmoga niepokój i napięcie, pogłębiając uczucie "oblężonej, samotnej twierdzy" pośród smiertelnych wrogów. To niczemu nie pomaga. To nie jest takie oczywiste jak rozgraniczenie czarne - białe, Żydzi = zło. Koniec analizy.

0

@michal26 Arabom? Przecież to Izrael w tej chwili jest ostro dymany geopolitycznie przez USA. Muszą aż ich kukle swędzieć. To administracja Bidena wypieła się na Izrael wznawiając umowę z 2015 roku w sprawie nuklearnej z Iranem. Co jest oczywistym policzkiem w stronę Izraela. Dodatkowo jest oczywistym faktem, że Hamas jest wpierany przez Iran i Hezbollah pomimo tego, że te dwie organizacje miały podobno swoje wzloty i drobne upadki we wzajemnych relacjach. Administracja Józia Bidena to wszystko wie, a i tak ma to w ... i chce sie szybko wycofać z regionu, zostawiając Izrael z ręką w nocniku, a sytuacja w regionie jest ciągle bardzo niestabilna po wiośnie ludów, po wojnie w Syrii.
Zamieszczę link do artykułu z NYPost.
Być może USA zmieni strategie, ale póki co nic na to nie wskazuje.

https://nypost.com/2021/05/14/bidens-overtures-to-iran-undercut-us-bid-to-end-hamas-israel-conflict/

8

Zapowiedzi podniesienia wolnej kwoty i zwiększenie drugiego progu to krok w dobrą stronę, o ile oczywiście zostanie zrealizowany. Natomiast pitolenie o prenatalnych pomysłach jest śmieszne. 500+ zupełnie nic nie dało, tak i teraz nic to nie da. Ludzie z wyżu lat 70tych i 80tych zwyczajnie zaczęli zakładać rodziny, a gawiedź uwierzyła, że to skutek pincet plusa. No i co jest teraz? Otóż sytuacja wróciła do stanu poprzedniego, a nawet się pogorszyła. Inflacja jeszcze bardziej przyśpieszy, a ceny nieruchomości jeszcze bardziej pójdą w górę.
Brak pomysłu ujednolicenia i uproszczenia VATu, brak konkretów skąd pozyskać pieniądze na kolejne programy socjalne. Żreć na krechę, a tak naprawdę na koszt przyszłych pokoleń to żadna sztuka.
Pitolenie o stawianiu na unowocześnienie gospodarki i innwestycji w nowe technologie można zupełnie pominąć. To już było. Gdzie te samochody elektryczne, gdzie te masy startupów, gdzie ta zmiana kształcenia na wyższych uczelniach...?
Ostatnio rząd zrobił swojego rodzaju "audyt" zmian i reform i ich skutków. No i ocena jest negatywna, a tu znowu to samo. Oczywiście nie odbiło się to żadnym echem. A teraz znowu dużo obietnic rozdawnictwa... Ja pier...

3

Inflacja galopuje, a będzie jeszcze gorzej... Poniżej fragmenty artykułu z Rzeczpospolitej.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,3 proc., przy wzroście cen usług o 6,8 proc. i towarów o 3,6 proc. – podał GUS"
"Duży wzrost inflacji względem marca to efekt wyższej dynamiki cen paliw – w kwietniu przekroczyła ona 28 proc."
"W porównaniu z kwietniem 2020 r., najbardziej zdrożało użytkownie mieszkań - o 5,7 proc., transport – o 16,2 proc., łączność – 7,6 proc., rekreacja i kultura – o 5,4 proc., a usługi edukacyjne – o 5,2 proc.
Wzrost cen napędzają też duże podwyżki cen wywozu śmieci oraz opłat za usługi finansowe, np. za prowadzenie konta w banku, ale też usługi świadczone stacjonarnie np. stomatologiczne czy fryzjerskie."
"Dodatkowo, wedle szacunków ekonomistów, stopniowe otwieranie gospodarki wraz z postępem szczepień wkrótce dodatkowo uruchomi presję cenową ze strony odłożonego popytu, więc należy spodziewać się wzrostu inflacji."
Dodatkowo Polski Instytut Ekonomiczny uważa, że pieniądze z Funduszu Odbudowy dodatkowo napędzi inflację w 2022 roku.
"Uważamy, że dodatkową presję inflacyjną wygeneruje też w 2022 impuls fiskalny z Funduszu Odbudowy."

4

@pax Nie mam zamiaru podejmować polemiki z Tobą w tej kwestii. Brakuje mi wiedzy, informacji, jak również szerszego kontekstu historycznego. Wyraziłem tylko swoje luźnie spostrzeżenia powiązane z tematem. Aczkolwiek nie będę ukrywał że bliższy mi jest pogląd kolegi @Khardan . Nie mniej jednak Ty również potrafisz przedstawić swoje racje w ciekawy sposób i widać, że stoi za tym wiedza. Dlatego kłaniam się nisko i się wycofuję, bo zwyczajnie nie posiadam wystarczającego zasobu wiedzy w temacie, aby być wartościową osobą w tej dyskusji.
Pozdrawiam.

1

@baczmus To Śnieżka i Kopciuszek spychane przez patriarchat w odmęty nurtu, który je porwie prosto do kuchni, gdzie oczywiście będą się spełniać najlepiej.
Ps. Z dystansem...

6

@Khardan Co ciekawe w Polsce i prawica i lewica mają dokładnie taki sam pogląd na sytuację w tej sprawie. Jeżeli wsłuchać się w głos zwykłych wyborców tych partii, to wśród jednych i drugich da się wyczuć antysemityzm. Wystarczy zajrzeć na jakiekolwiek forum, czy poczytać komentarze pod artykułami. Zdecydowana większość Polaków zawsze bez wachania wskaże winnego i nie będą to Palestyńczycy. A sam problem jest niewątpliwie niezwykle złożony i ciężko jednoznacznie obarczyć winą tylko jedną ze stron.

1

@Kettger Ja jako wolnościowiec nie mam akurat nic przeciwko. Niewątpliwie murzyni zasługują na swoje pomniki i nawiązywanie do ich dziedzictwa i kultury. Osobiście jestem przeciwny nadmiernej, bezmyślnej chęci niszczenia i burzenia pomników, które według obecnych trendów rzekomo mają przedstawiać "białą supremację", jak choćby pomniki Kościuszki, czy Lincolna, który aktem prawnym zniósł niewolnictwo...

2

Co polityka i sport mają wspólnego? Wyborcy i kibice w zdecydowanej większości skupiają się tylko na bieżących sprawach, bazując na świeżych emocjach, bardzo rzadko biorąc pod uwagę szerszy kontekst, wydarzenia z niedalekiej przeszłości. “Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. Czy Barca zawodzi w tym sezonie z topowymi drużynami? Tak. Czy była szansa na mistrza, przez potknięcia Realu i Atletico? Tak.
To wszystko prawda, tyle że trzeba sobie przypomnieć w jakiej głębokiej d... byliśmy kiedy Koeman obejmował funkcję trenera. Kryzys, a wręcz katastrofa na każdej płaszczyźnie. Czy to zupełnie usprawiedliwia Holendra? Według mnie i tak i nie. Mimo wszystko Ronald powinien zostać na jeszcze jeden sezon, powinien dostać transfery jakie chce. Jeżeli zmieniać Holendra to tylko na sprawdzonego trenera. Moim zdaniem zmiana na Pimiente, czy też Xaviego obecnie nie ma sensu. Tutaj trzeba kontynuować wymianę kadry, podejmować często trudne decyzje. Nie wiem czy Pimienta byłby wystarczająco twardy i miał wystarczający autorytet żeby tego dokonać. To samo tyczy się Xaviego, który jeszcze nie tak dawno był kumplem z szatni najbardziej doświadczonych i wpływowych zawodników.
Oczywiście jesteśmy na polskim forum, a co się robi w Polsce kiedy drużyna się potyka, lub niespełnia często zmiennych oczekiwań, otóż w trybie natychmiastowym wywala się trenera na zbity pysk. W myśl zasady - "najpierw strzelaj, potem zadawaj pytania".

4

@Mathew86 Wybacz, ale wybitnie głupia odpowiedź. Ha "ktokolwiek"... Mentalność dziecka, nie wiem jak, nie wiem kim, nie wiem w jaki sposób, ale ma być i już. Koemana można krytykować za konkretne rzeczy, ale na horyzoncie nie widać wielu dostępnych nazwisk, które by mogły odmienić mentalność i grę Barcy jak za dotknięciem magicznej różdżki.

5

Zabawny jest fakt, że często osoby chcące wywalenia Koemana na zbity pysk, zarzucające brak pomysłu taktycznego, to te same, które chwalą innych trenerów, w tym Nagelsmanna. A Nagelmann chce Schreudera u siebie w Bayernie. Hmm to może ten Nagelsmann to się nie zna skoro chce pomagiera Koemana, co to marny jest taktycznie?

2

Biorąc pod uwagę sytuację w tabeli, jak również pamiętając o jutrzejszym meczu Realu z Sevillą, to emocje są ogromne czekając na pierwszy gwizdek sędziego. Kolejny wielki, ważny mecz, oby tym razem Barca podołała wyzwaniu. Jeżeli się uda, to będzie dodatkowa presja na Królewskich przed jutrzejszym spotkaniem. Oby, oby się udało. Liczę na zaangażowanie i walkę o każdy metr boiska. Barca dzisiaj musi wygrać!!!

0

Real, Barca i Juve zostali w projekcie Superligi. Dziwna drużyna muszkieterów. Rozumiem, że pan Laporta umiejętnie i dyplomatycznie oddał sprawę w ręce socios, zabezpieczając się tym samym przed możliwymi konsekwencjami ze strony UEFA, która podobno skierowała już sprawę do odpowiednich działów. Jest o tym artykuł na stronie białych.

13

@AnnaMarianna Szkoda? Szkoda to ludzi chorych na raka, bądź ofiar tragicznego wypadku. Tutaj mamy do czynienia z typową młodą laską, która stwierdziła, że będzie zarabiać pokazując dupę. Zarobkując w ten sposób trzeba się liczyć z możliwymi konsekwencjami. Teraz wiele młodych kobiet chce być "influenserką", "szafiarką" itd. No i najlepiej jakby jeszcze życie wyglądało tylko łatwo i przyjemnie, czyli wyjąć z niego element odpowiedzialności za swoje czyny, a w razie czego przerzucić go na drugą stronę i grać ofiarę... Nie, nikomu dojrzałemu nie jest szkoda "Natsu".

0

@Uukasz_93 Chyba obejrzeliśmy ten sam filmik na youtube. Stąd te wnioski. Mi to akurat nie przeszkadza. Skoro sieć się tak szybko i agreswnie rozrasta, a więc spełnia pokładane w niej nadzieje i zapotrzebowanie klienta. Proste. Problem może wystąpić wtedy, kiedy dana sieć zyska absolutny monopol na danym rynku, wtedy może dyktować ceny nie do końca zgodne z cenami rynkowymi. Wtedy rodzi się problem dla przeciętnego "Kowalskiego", czyli dla konsumenta.

0

@Emhyr Akurat Neymar jest daleko w moim osobistym zestawieniu potencjalnych wzmocnień. Zdecydowanie bardziej pozwalam sobie marzyć o Harrym, biorąc pod uwagę jego sytuację z kontraktem i pozycję "Kogutów". Jednak wiem, że jest to klub niezwykle trudny w ewentualnych negocjacjach. Tak czy inaczej uważam, że Harry dałby wszystko czego potrzebuje obecnie Barca.

4

Ciągle liczę na "efekt Laporty". Nigdy wcześniej nie byłem jego zwolennikiem. Jednak teraz liczę na to, że pan Laporta policzy wszystko i zdecyduje się na transfer topowej 9-tki! Aguero był wybitnym kotem na tej pozycji, jednak to było już jakiś czas temu i gość jest po kilku kontuzjach. Czy się sprawdzi? Nie wiadomo. Zobaczymy.
Oprócz jokera w postaci Argeńtynczyka, potrzebujemy kogoś jeszcze do ataku, kto zapewni bramki. Oczywiście opinie będą różne... Jednak Barca potrzebuje w tej formacji największej "renowacji".

0

@Czarodziej1980 Problem jest oczywiście złożony, jak złożona jest nasza historia i relacje z potomkami Rusinów z tamtych terenów. Teoretycznie, gorliwych wyznawców kultu UPA jest niewielu, jednak pomniki, nazwy ulic, to nie jest przypadek. To już ciężko bagatelizować. Polska od lat kładzie w tej kwestii uszy po sobie, a powinna kategorycznie naciskać na Kijów. Bo to Ukraina bardziej potrzebuje Polski i Polaków, niż odwrotnie. Polska swoją biernością poniekąd przyczyniła się do tego, że Ukraińcy budują swoją tożsamość narodową na wybitnie wrogich wobec Polaków, Żydów postaciach historycznych. To jest fakt, że powstają pomniki Bandery, że najdłuższa ulica w Kijowie nosi jego imię. To jest skandal. Ciężko mi budować dobre, sąsiedzkie relacje, kiedy sąsiad przed swoim domem stawia pomnik mordercy moich dziadków.
Polska oczywiście też nie jest święta, bo ostatnio jest moda i przyzwolenie na kult niektórych kontrowersyjnych postaci spośród Żołnierzy Wyklętych, co słusznie nie podoba się na wschodzie, np. na Białorusi.
Tyle, że przynajmniej Mińsk głośno wyraża swoje oburzenie i słusznie. A Warszawa potrafi co najwyżej pogrozić palcem w bucie dla Kijowa, kiedy ten raz po raz sławi mordercę, człowieka który szczerze Polaków i Żydów nienawidził.

3

@Czarodziej1980 Oczywiście, że trzeba budować dobre relacje. Tylko czy jest możliwe budowanie dobrych relacji z ludźmi, którzy sławią oprawców twoich przodków? Czy Żydzi chcieliby rozmawiać z Niemcami i budować z nimi jakiekolwiek relacje kiedy ci by stwiali pomniki Hitlera w Berlinie, a imieniem Himmlera nazywali swoje ulice, place, czy szkoły?
Tutaj leży problem. Wybaczyć i budować relacje można tylko wtedy kiedy druga strona przyzna się do winy, wyzna grzechy i poprosi o wybaczenie. Bez tej refleksji nie da się budować normalnych relacji. Polacy nie mogą sobie pozwolić na wyciąganie ręki w stronę tych Ukraińców, którzy sławią UPA, Banderę i Suchewycza. Nie i koniec! To tak jakby wymagać od Żydów aby dogadywali się z wyznawcami Hitlera!

1

@Czarodziej1980 Banalną konstatacją jest to, że wszystko ma swoje przyczyny. Tyle, że czasami nie warto podnosić takich argumentów, bo to wygląda na usprawiedliwianie niewyobrażalnnego okrucieństwa. Czy Chińczycy zasłużyli sobie na okrucieństwa ze strony Japończyków? Czy Polacy, Żydzi i Ormianie zasłużyli sobie na taki los? Kur... można zawsze tłumaczyć, szukać pokrętnych teorii. Jednak to ciągle zwykłe kur... Apologetom UPA i tych skur... zawsze napluje prosto w ryj! Czy Niemcy szukają wytłumaczenia dlaczego tylu ich rodaków było zwolennikami ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej? No nie! Bo to zakrawa o bycie podłym chu... To samo tyczy się tych sku... z UPA!!!

16

Zawsze nie lubiłem Chelsea, dosłownie nigdy im nie kibicowałem, aż do dzisiaj...
Oby tylko nie zagrali na bezbramkowy remis, bo to się może na nich zemścić. Liczę na dobrą grę w obronie i dobrze zaplanowane taktycznie ciosy Tuchela. Oby "cyrograf" jaki podpisał kilka lat wstecz łysy z Madrytu stracił już swoją ważność. No i oczywiście liczę na angielski finał w Lidze Mistrzów! Dzisiaj wyjątkowo całym sercem za Chelsea!

3

@MaziFCB "Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi” -Martin Luther King.
Obecnie niektórzy uważają nieco inaczej, że są równi i równiejsi, że z racji historii, należy się konkretnym grupom specjalne traktowanie... Martin Luther King to niewątpliwie wielki człowiek. Porównanie go do tego ... całego Floyda jest kompletnym nieporozumieniem.

0

@nitey W Brazylii jest prowadzony narodowo-socjalistyczny ustrój? Czy też bez większego zastanowienia użyłeś słowa "nazista" jako obelgi w stronę polityka, którego nie lubisz? Jeżeli go nie trawisz, to wystarczyło napisać "baran", "gamoń" itp.

2

@JimMorrisonFCB
Dziękuję bardzo za nominację, ale sam się bezczelnie wepchałem bez nominacji...
No cóż, skoro Jim mnie nominował, to muszę coś podać, bo to dobry gość.
Biohazard - Fuck the Rules


3

Przy drugiej bramce Roberto, którego bardzo lubię, wręcz udaje że przyjmuje postawę blokującą cokolwiek, weteran Pique udaje, że kogokolwiek kryje, a gdzieś tam jeszcze z tyłu jest Umtiti, który tylko potrafi wyrazić swoje niezadowolenie. Cała trójka bez rytmu meczowego, cała trójka bez czucia piłki.
Oczywiście w drugiej połowie zawiódł atak, ale obrona pozostawiła wiele do życzenia...
Szkoda meczu, szkoda wyniku. Ogólnie bardzo ku... szkoda.

1

@Colon
Fear of Napalm! - Terrorizer


3

@pax Inteligencji oraz doskonałej umiejętności formułowania swoich wniosków nie można Tobie odmówić. Za ten wyśmienity fikołek daję najwyższą notę - 10!

2

Super liga upadła. Kwestią czasu jest oficjalne ogłoszenie fiaska projektu. Czy to dobrze, czy też źle, niech każdy sobie sam odpowie.
Zwolennicy SL podają często argument, że UEFA niesprawiedliwie dzieli się zyskami z LM. Jestem w stanie się z tym zgodzić.
Kolejny argument zwolenników SL to ten, że przecież kapitalizm oznacza bogacenie się, a więc co w tym złego, że największe kluby chcą zarabiać jeszcze więcej?
Nic w tym złego nie ma. Ja sam jestem liberałem gospodarczym, jednak nawet niektórzy wielcy ekonomiści liberalni jak pan Friedman głosili, że monopole są nie do końca dobre jeżeli monopoliści dzięki swojej pozycji ustanowią progi wejścia na absurdalnym, bezpiecznym dla siebie poziomie. Wtedy nie można już mówić o stricte wolnym rynku, wolnej konkurencji, ponieważ podmioty aspirujące nie mają nawet możliwości przebić się przez zaporowy mur monopolów. Na końcu oczywiście traci klient. Tym klientem są kibice, a oni wyrazili (w części) swoje niezadowolenie. Ekonomia to nauka społeczna, ktoś tutaj tylko zrobił tabelki zysków finansowych w exelu, a zapomniał o aspekcie społecznym.
Wydaje mi się, że sam projekt SL miał być również pewnego rodzaju dźwignią w negocjacjach z UEFA odnośnie zmiany podziału zysków.
No i na koniec trzeba wspomnieć o systemie podatkowym w Hiszpanii! Hiszpanie podatkami zarzynają kury znoszące złote jaja. Osoby o lewicowych poglądach może się nie zgodzą, ale jest powód dlaczego obecnie najlepsi piłkarze dwa razy się zastanowią zanim przyjdą do hiszpańskiego klubu, a same kluby muszą płacić potwornie wysokie uposażenia biorąc pod uwagę, że lwią część zabiera państwo. To też tłumaczy dlaczego kluby hiszpańskie zostały jako ostatnie w projekcie SL, licząc chyba na cud.

2

@Coutinho007 Wszystko zgoda, tyle że ten genialny kawałek, mówi sam za siebie...
Metallica - Blackened


2

@Colon Ja akurat już odpowiedzialem. Jednak chętnie dorzucę taki kawałek. On też po trochu traktuje o obecnej sytuacji w piłce nożnej...
Sepultura - Beneath the Remains


Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?