0

@JanuszKorwinMikke Dziadek odstaw ten cukier, bo ci szkodzi.

2

Niestety duże zachmurzenie dla północnej części Warszawy, ale coś tam widać. PS zdjęcie robione ziemniakiem.
https://zapodaj.net/images/9177877cd77f5.jpg

0

@ViscaelBarca2007 Jestem ciekawy tego meczu reprezentacji w Kownie. To może nie być spacerek.

2

@Herato Jest szansa dokonać czegoś historycznego.

2

@PatrykBarca A jak dla mnie to dobry sygnał, wypisujesz się z poważnego futbolu, to nie grasz w kadrze. Proste.

1

@arasz1819 Pobaw się z kuzynami, są normalni. Tymczasem kuzyni...

0

@maroon no chodzi o nadzienie, że miętowe. Są ludzie, którzy nazywają to "pastą do zębów".

0

@maroon No znam ludzi co mówią, że nie lubią jeść pasty do zębów.

4

Albo uwielbiasz, albo nienawidzisz. Nie ma nic pomiędzy.


0

@Kgorecki2500 Takie coś widziałem.


13

Ciekawostka. Jutro (7 sierpnia) całkowite zaćmienie (Super) Księżyca, więc krótkie przypomnienie co to jest, dlaczego warto obserwować jutrzejsze, nawet jeśli się nie jesteście pasjonatami oraz pełny harmonogram dla Polski.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które występuje wtedy, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, tak że jej cień pada na powierzchnię Księżyca. Można więc powiedzieć, że z punktu hipotetycznego obserwatora, który stoi na jasnej stronie Księżyca, dochodzi do sytuacji zaćmienia Słońca. Prowadzi to więc do logicznych wniosków, które jasno wskazują (i wskazywały już co najmniej starożytnym Grekom), że model płaskiej Ziemi nie może być poprawny:
https://previews.123rf.com/images/zhanna30/zhanna302103/zhanna30210300035/166080392-theory-of-flat-earth-flat-earth-in-space-with-sun-and-moon-vector-illustration.jpg
O ile można wyobrazić sobie dla niego sytuację zaćmienia Słońca (Słońce musi być wyżej niż Księżyc nad powierzchnią), to sytuacja, w której Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem i Księżycem, tak że oba ciała niebieskie będą możliwe do zaobserwowania w dwóch różnych punktach, jest geometrycznie niemożliwa.

Z zaćmieniem Księżyca związane są też dwa terminy: umbra (łac. cień) oraz penumbra (łac. półcień). Z pojęciami tymi musieliście spotkać się na fizyce, gdy omawiane było zachowanie światła przy dwóch punktowych źródłach. Umbra to obszar, gdzie nie dociera światło z żadnego źródła, a penumbra charakteryzuje się tym, że jest to obszar oświetlony tylko przez jedno ze źródeł:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ3_9j5YPTOnvA6rZiSUeyvHeVGu79KwS_uAw&s

Chociaż Słońce jest jedno, to z punktu widzenia Ziemi ciężko byłoby je traktować jako punktowe, bo jest ponad milion razy większe, jeżeli chodzi o jego objętość. Dlatego będzie ono tworzyć obszar cienia tam, gdzie Ziemia nie dopuszcza w ogóle światła (obszar oznaczony jako E), oraz półcienia, w miejscach, gdzie dociera go ~50% (obszar oznaczony jako D):
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6b/Strefy_za%C4%87mienia_Ziemi.svg/1920px-Strefy_za%C4%87mienia_Ziemi.svg.png

Warto pamiętać, że to, co tutaj widzimy, jest swoistego rodzaju płaskim rzutem, a w istocie ze względu na 3 wymiary cień będzie tworzył bryłę stożkową. Kiedy Księżyc znajduje się w obszarze D, to mówimy o tak zwanym zaćmieniu półcieniowym. Sytuacja ta charakteryzuje się spadkiem jasności Księżyca o około 10%, więc dla większości osób będzie w zasadzie niezauważalna, jeśli się im o tym nie powie. Kiedy Księżyc wchodzi w obszar oznaczony jako E, mówimy wtedy o właściwym zaćmieniu Księżyca. Zaćmienie to może być częściowe, jak i całkowite w zależności od tego, czy cała tarcza naszego satelity schowa się w obszarze umbry. Dodatkowym zjawiskiem towarzyszącym właściwemu zaćmieniu Księżyca jest charakterystyczne czerwienienie tarczy. Dzieje się tak na skutek wydłużenia fal światła widzialnego (a co za tym idzie przesunięciu ku czerwieni), które musi przejść przez ziemską atmosferę, zanim dotrze do powierzchni Księżyca. Można by też zastanawiać się, dlaczego do zaćmienia w takim razie nie dochodzi średnio raz w miesiącu, bo tyle zajmuje Księżycowi obiegnięcie Ziemi? Ekliptyki orbit Ziemi oraz Księżyca są nachylone względem siebie pod kątem kilku stopni. Powoduje to, że sytuacja, w której Księżyc znajdzie się w obszarze stożka umbry, zdarza się od 2 do 4 razy rocznie.

Jutrzejsze zaćmienie warto także obserwować, ponieważ dojdzie do połączenia dwóch zjawisk, które razem nie zdarzają się zbyt często. Poza zaćmieniem wystąpi sytuacja, którą nazywa się potocznie superksieżycem. Księżyc bowiem w momencie zaćmienia znajdzie się na około 60h (~2,5 doby) przed perygeum, czyli punktem swojej orbity najbliższym względem Ziemi, a więc będzie również nieco większy i jaśniejszy, niż przeciętnie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Superksi%C4%99%C5%BCyc
Następna taka (a nawet lepsza) okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca w perygeum (na 12h przed) nadarzy się dopiero w roku 2037: https://en.wikipedia.org/wiki/January_2037_lunar_eclipse


Jako że około 2 tygodnie temu podałem informację powtórzoną za jakimś guano-portalem typu Onet, o zaćmieniu "chwilę po 18" to uzupełniam informacje, bo niestety nie będzie można zobaczyć początku. Księżyc znajdzie się bowiem nad horyzontem dla Warszawy dopiero o 19:06 (w innych częściach Polski będzie to różnica minut). Jednak nawet wtedy przez pierwszy moment będzie ciężko je zauważyć i najlepiej znaleźć punkt obserwacyjny w postaci wzniesienia, dla którego kierunek południowo-wschodni nie będzie przyblokowany zabudowaniami lub drzewami.

Zaćmienie półcieniowe — początek 17:28 (Niewidoczne z Polski)
Zaćmienie częściowe — początek 18:27 (Niewidoczne z Polski)
Zaćmienie całkowite — początek 19:30 (Widoczne, wysokość kątowa 3° nad horyzontem, potrzebny bardzo dobry punkt do obserwacji)
Zaćmienie całkowite — środek 20:11 (Widoczne, wysokość kątowa 8° nad horyzontem)
Zaćmienie całkowite — koniec 20:52 (Widoczne, wysokość kątowa 14,5° nad horyzontem)
Zaćmienie częściowe — koniec 21:56 (Widoczne, wysokość kątowa 22° nad horyzontem)
Zaćmienie półcieniowe — koniec 22:55 (Widoczne)

Zatem jeśli ktoś chce zobaczyć rdzawy Księżyc, lepsze warunki będą prawdopodobnie w godzinach 20:30-20:50, kiedy będzie on wychodził z zaćmienia, bo będzie po prostu wyżej. Wystarczyć powinien kawałek terenu bez zabudowań i drzew.
Polecam poniższą stronę, gdzie można sprawdzić harmonogram dokładnie dla swojej miejscowości:
https://www.timeanddate.com/eclipse/in/poland/warsaw?iso=20250907

Oznaczam osoby zainteresowane z poprzedniego postu, żeby dostały sprostowanie: @Faro, @macio_944, @Ojciec5tkidzieci, @Safrani, @PatrychoO, @fart, @mekston

2

Bu-re-i-ki-n-gu Ba-ddo. Oglądał ktoś w tej wersji? Jak wrażenia?


1

@FCBparasiempre Man of the match – najlepszy zawodnik w spotkaniu. Bronił instynktownie wszystko, tylko ten pusty przelot, po którym straciliśmy bramkę miał. Ciężko go jednak winić, bo tam nikt nie krył zamykającego Dumfriesa, ale jakby nie wychodził to kto wie, może by jakoś obronił.

2

@Laminedependencia meh, pierwsza litera imienia i nazwisko to nie dane osobowe w rozumieniu RODO. W rozumieniu RODO, dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Jak zidentyfikujesz, o kogo chodzi, bo jest Janem Kowalskim? Trochę mało, żeby jednoznacznie określić konkretną osobę.
A odnośnie D(ariusza) Janusa to jeszcze kojarzę to:
https://diginomica.com/sites/default/files/styles/scaled_370/public/images/2016-11/oops-email-address.jpg.webp

0

@ZwyklyKibicBarcy04 Tak szczerze to nie wiem, czy jesteśmy lepiej zorganizowani defensywnie, jak dla mnie Skorupski MOTM. Poza tym co wpuścił, to wyjął ze 2-3 setki.

4

@LOPEZ16 Ja się cieszę, ale wiem, że z Finaldią może być ciężko. Tutaj to było więcej farta niż rozumu, tak patrząc z boku.

1

@fart Urban ma kredyt zaufania, niech nie prze... na głupoty.

11

Ostatecznie @AlexDark00 miał racje, Lewy schodzi i gramy...

0

Polska ma niesamowity mental, chodzi o kosz jak by co.

2

@Stinger_ Jeżeli teoria wieloświatów jest prawdziwa, gdzieś istnieje świat, gdzie tak właśnie się dzieje.

0

@Kubsoleon I w baskecie, i w kopanej cienko.

3

@TR3YWAY A co może być w porządku z osobą, która cię pyta, którą księżniczką Disneya chciałbyś zostać, kiedy aplikujesz na senior developera?

1

@Kgorecki2500 Widzę, że w odpowiedzi już ktoś złomuje grokiem ten wpis i to jeszcze z duke'iem na avku. Java devs together strong.

2

@barcasempre późno, przeczytam wrażenia z rambli rano, zapewne ktoś wrzuci bramki.

0

A co gorsze nie wiadomo, którą z tych sytuacji łatwiej naprostować.


3

@MateS W sumie niegłupi pomysł, Loyd z Ponitką mieliby wtedy więcej miejsca. Trzeba tylko poprawić drużynowo statystykę przechwytów.

2

@Comentateiro mln? To chyba faktycznie na świecie jest 8 milionów ludzi.
PS Tak wiem, literówka, czepiam się.

1

@shinthps A czyli animacja dotyczy tych "nowych" TR. No to zapewne odpuszczę :) Podziękował.

12

Dziś mija 25 lat od kiedy wyemitowano w Polsce pierwszy odcinek Pokemonów. W sumie seria, którą zakończyłem na pierwszej generacji w tamtym okresie. Potem nie pamiętam, żebym się tym jarał. Dużo straciłem?


1

@shinthps Jest animowany serial Tomb Raider? Da się to oglądać, czy gniot?

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?