pax

1

@Odesseiron, @fcbarcafan19
AK nie była organizacją terrorystyczną, ale miała na koncie akcje które spokojnie mozna nazwac terrorystycznymi np. wysadzenie dworca w Berlinie w 1943r.

pax

2

@HassanMubarak
Troszkę jestem :)
Zajmuje się zawodowo(naukowo) badaniami nad terroryzmem i fundamentalizmem na Bliskim Wschodzie, głównie Palestyna-Izrael-Liban, ale tez ogólnie nowożytna historia państw arabskich.
Doczytałem z dyskusji że jesteś szyitą :)
Fundamentalizmem islamskim i żydowskim

pax

1

@aras17_VeB
Istnieje coś takiego jak wojna asymetryczna. Iran kontroluje Hezbollah, Palestyński Islamski Dzihad i ma duże wplywy w Hamasie. Sytuacja w Libanie, Strefie Gazy, Iraku, Syrii czy Afganistanie zalezy w dużej mierze od Iranu. Do tego dochodzi Arabia saudyjska bardzo antyirańskie pańtwo w Zatoce.
W jednym zamachu Hezbollahu w 1983r. zginęło 241 amerykańskich żołnierzy, gdy ciężarówka wypełniona ANFO wjechałą w koszary prowadzona przez samobójcę. Obecnie pieniądze nie są aż tak istotne w wojnie, porównaj potencjał USA i vietcongu.

pax

1

@HassanMubarak
NIe czytałem tej ciekawostki (możesz przytoczyć?). Czyż Dzihad wiekszy to samodoskonalenie się, walka z własnymi słabościami, a jedynie dzihad mniejszy to obrona ziemii i religii przed agresorem? (pomijam tu rozumienie dżihadu chociażby np. przez Sajjida Kutba).
Zacząlbym od 190 :) (bardziej jednoznaczny)

pax

0

@FDJ
Nie do końca zrozumiałes moją wypowiedzi, jak nie było Leo (bo miał kontuzję) Villa grał dość podobnie do Suareza (na środku) (dość podobnie nie oznacza że tak samo), a jak był Leo również grał jako najbardziej wysuniety (boczny)napastnik, jednak z inną charakterystyką. Tak jak nie można porównywac pod względem stylu, sposoby gry Suareza i Etoo tak również Suareza i Villę - co nie oznacza, że nie zajmowali dość podobnych pozycji.
Villa grał większość spotkań jako napastnik a nie skrzydłowy, tak jak Leo dzisiaj mimo że jest ustawiany na skrzydle nie gra jako typowy skrzydłowy.
"Villa gral na skrzydle i schodzil do srodka gdy Messi sie cofal dlatego rola Messiego byla tak swietna" - no własnie, to jest to co Tobie pisałem. Wchodził między stoperów, co nie oznacza że stał na ścianę. Leo grał jako cofnięta '9" robiąc miejsce Villi z przodu, poza tym to Villa przy szybkim ataku był najbliżej bramki przeciwnika ustawionym zawodnikiem (tak jak teraz Suarez).
System gry, taktyka i ustawienie się niekorzystnie zmieniło z czasem w Barcelonie (moim zdaniem przez Lucho). Za Pepa gralismy kombinacyjnie i szybko, zdobywaliśmy przestrzeń przewaga w sektorach i szybkimi podaniami.
Villa nie grał dobrze w Barcelonie, przyszedł za poźno i oprócz kilku spotkań grał bardzo przecietnie.
Nie czytałem wcześniejszej dyskusji z "rycerzem" ale miał jednak trochę racji.
Co do obecnej Barcelony - nie ma takiej jakości jak za Pepa. FDJ i Arthur nie dają Barcelonie jakości w rozegraniu (świetnie się zastawiają, mało start, ale to za mało jeszcze), boczni obrońcy nie maja jakości na gre wahadłowych, dając dodatkowa opcję na skrzydłach, Suarez gra zbyt wolno, chociaż jego obecny styl można wykorzystać absorbujac stoperów, Griezman nie ma schematów gry kombinacyjnej, Dembele mieszka w szpitalu, Ansu zbiera dopiero zbiera szlify.

pax

0

@FC1899Barca
Nie mogą co chcą. Szczególnie w kwestii Iranu. Iran ma wielki wpływ na Syrie, Irak, Liban, Afganistan ma kontrolę nad Cieśliną Ormuz. Iran kontroluje Hezbollah, Palestyński Islamski Dżihad i częściwo Hamas.

pax

1

@Danny Gaucho
Dobra robota, fajny cykl :)

pax

2

@FDJ
Leo nie grał jako typowa "9" z wielu względów, po pierwsze za słaby a po drugie słabo gra tyłem do bramki, grał jako cofnięta "9" gdzie miał wychodzącego Villę czy Pedro.
Villa czasami grał jako typowa '9", czasem jako jeden z dwóch napastników a czasem jako skrzydłowy. Wystarczy zobaczyć jego grę w historycznym meczu z Realem aby sprawdzic iż grał jako najbardziej wysuniety napastnik.
Z Messi graliśmy taki futbol bo mielismy wchodzących w pole karne napastników, wchodzacych pomocników czy wchodzacych bocznych obrońców i kazdy mógł zagrać kombinacyjna piłkę. Teraz Suareza gra schematycznie tyłem na ściance, boczni nie wchodzą, skrzydłowi nie wchodzą, pomocnicy nie wchodzą.
Villa nie grał tak jak Suarez (inna charakterystyka zawodnika), ale grał w ponad połowie spotkań jako napastnik.

Pozycja Villi w Barcelonie

Urodzony po to aby grać na szpicy, w Barcelonie grywał na trzech pozycjach: prawe skrzydło, lewe skrzydło i środek ataku. Największe kontrowersje zapewne wywoła stwierdzenie, że większość spotkań Villa zagrał na swojej nominalnej pozycji czyli na „dziewiątce". W przedmeczowych zestawieniach i rozpiskach dziennikarzy ustawiany częściej na skrzydle, jednak weryfikacja meczowej strefy gry Villi jest zgoła odmienna. W sezonie 2010/2011 Messi grał w większości spotkań na „fałszywej dziewiątce", cofając się i rozgrywając piłkę w środkowej strefie; w tym czasie Villa wchodził na środek ataku. Wystarczy przyjrzeć się golom i pozycji Villi jaką zajmował w trakcie akcji bramkowych. W sezonie 2010/2011 w lidze i Champions League z 23 bramek 16 strzelił jako środkowy napastnik poruszając się między stoperami, jeden z rzutu karnego (Rubin), jeden po rzucie rożnym (Panathinaikos), jeden z dystansu (MU) i tylko cztery, gdy operował na skrzydle (Sevilla, Villareal, Real, Espanyol). W kolejnych sezonach Villa tylko teoretycznie zajmował nominalnie pozycję lewoskrzydłowego, często Davida obiegał Alba, Adriano lub dublował pozycję „Guaje" Iniesta. Wtedy "siódemka" Barçy przesuwała się do pola karnego.

Sezon 2012/2013 Villa rozpoczął na skrzydle, jednak gdy na boisku nie było Messiego - praktycznie zawsze grał na środku ataku. Nawet wtedy, gdy wedle przedmeczowych zapowiedzi tę pozycje miał zajmować Fàbregas lub Thiago. Szczególnie w ostatnich meczach sezonu było to widoczne. Cesc, mimo teoretycznie zajmowanej pozycji na szpicy operował tylko w środkowej strefie. Pomiędzy stoperami rywala ustawiał się Villa. Messi nie wystąpił w ogóle lub od pierwszej minuty w 12 spotkaniach, były również mecze, gdy Messi grał cofniętą dziewiątkę, a na szpicy operował Villa (np. Milan czy Rayo). Jedynie w tamtym sezonie Villa grał równą liczbę spotkań na skrzydle, jak i w roli środkowego napastnika.

Biorąc pod uwagę całość występów Villi w Barcelonie można śmiało stwierdzić, że el Guaje w większości spotkań operował między stoperami, istotną część swoich minut w Blaugranie rozegrał na lewym skrzydle, a kilka dodatkowo na prawym.

pax

19

@xJLx
Jest to przestepstwo. Zginęło jeszcze 7 osób. Poza tym USA wraz z Arabią Saudyjską dążą do eskalacji konfliktu z Iranem co nie jest dobre dla nikogo, mając jeszcze niepewną sytuację w Libanie , Syrii i Iraku. Nie rozumiem cynizmu.

pax

5

@XaviHeart
To nie jest wina trenera, że zawodnik zamiast trafić w piłkę głową się z nią mija, że nie wraca do obrony lub jest objeżdżany w obronie. Nelson często popełnia szkolne błędy, które na tym poziomie ine powinny się zdarzyć.
Wytłumacz jak klasyfikujesz jego charyzmę?
Jak narazie nic wielkiego przez prawie trzy lata Nelson niestety nie pokazał, słabo gra w ofesnywie i słabo w defensywie.

pax

4

Jeszcze niedawno na prawej obronie grał pewien zawodnik...



... który stał się wyznacznikiem na kolejne lata.

pax

0

@pbrzeczek
To dokładnie odbiór piłki. Głównie liczony jako bezposrednie odebranie piłki przeciwnikowi np. Wślizgiem, a czasem jako ogólnie interwencja w obronie kończąca się przejęciem piłki czyli dołączane są przechwyty.

pax

1

@Midast
Drogi Kolego.
Jak widzę Drogi Kolega idzie caly czas na bardzo nieprzyjemny atak personalny. Z jednej strony zapewnia, że "nie za bardzo mam ochotę na toczenie przysłowiowych wojenek na szabelki", bo tymi szabelkami byłyby po prostu argumenty dotyczace kwestii piłkarskich. Drogi Kolega woli po prostu strzelać z armaty personalnie, bo argumentów piłkarskich zabrakło.
Oskarżenie o brak obiektywizmu należałoby jakos zaprezentować, uargumentować, niestety tego nigdy w Pana wypowiedziach nie ma. Skupia sie Pan tylko na ataku na druga osobę. Bardzo to niemiłe, szczególnie z racji wieku wymagałbym u osoby posiadajacej życiowe doświadczenie większa rozwagę lub przynajmniej merytoryczności w wypowiedzi. Wystarczy zapytac jaki jest odbiór Drogiego Kolegi na jakieś pojedyńcze zagranie, czy ocenia je źle lub dobrze w kontekscie jakiegos piłkarza, aby wywołać atak u Drogiego Kolegi.
Różnica w postrzeganiu ocen między nami jest inna tylko z jednego powodu, jak sam Pan przyznaje: "Ale jak wiadomo nie wszystkich się lubi i to w równym stopniu". Drogi Kolega tak ocenia, nie jak kto gra ale jak bardzo kogos lubi - wtedy nie dostrzega złych zagrań, złych interwencji, wywyższa lub obniża ocene zawodnikowi bo go lubi. Ja tak nie robię, traktuje zawodników równo, oceniam ich gre, jak ktos gra dobrze to go chwale, jak źle to krytykuję.
Prosiłbym Drogiego Kolegę o zachowanie dla siebie wysublimowanych lecz chamskich uwag "Kolego więcej samokrytycyzmu i pamiętaj o starym przysłowiu "cnota krytyk się nie boi""zobowiązany jest do obiektywizmu, którego niejednokrotnie u Kolegi, (...) jakby nie było", gdyż nie maja one nic wspólnego z naszymi dyskusjami. Drogi Kolega atak personalny uważa za krytyke moich wypowiedzi, to naprawde kuriozalne nie zrozumienie czym jest krytyka wpisów. Gdyby Pan krytykował to o czym ja piszę, to skupiał się na błędach w analizowaniu gry, złej interpretracji konkretnych sytuacji to byłaby krytyka, która gdyby była merytoryczna wziąłbym na klate, Pan jednak skupia sie ciągle tylko na ataku personalnym. To bardzo słabe.
Jak drogi Kolega widzi, cała ta dyskusja ktora przerodziła się w atak personalny zaczęła się od jednego pytania o skomentowanie gry Semedo? O nic więcej nie pytałem. Kolega zamiast odpowiedzi w której musiałby napisac coś krytycznego wobec jednego z swoich ulubionych zawodników woli tego uniknąć i atakowac personalnie. Zamiast odpowiedzi, rozpętał Pan gównoburzę, zaatakował personalnie, a czy nie wystarczyłoby odpowiedziec na pytanie? W Nowym Roku życzę wreszcie mertytorycznych komentarzy i po prostu zamiast złośliwości wobec innych użytkowników po prostu pisać na temat i pamiętać, że nie w każdym meczu, kazdy zawodnik ma mecz zycia. Zdarzaja się słabsze spotkania a nawet słabsze okresy gry graczy, dlatego ocenianie konkretnego spotkania za zasługi lub za to jak kogos lubie lub nie, nie ma nic wspólnego z nawet próbą obiektywnego oceniania.
Nie czuje się urażony, bo nie tak byłem obrażany na portalu, raczej zwracam Drogiemu Koledze uwagę, że dyskutujmy z klasą i na temat. Niepotrzebnie atakujemy personalnie, gdyz wtedy wychodzi że nie ma się nic do powiedzenia w temacie.
ps. nie jestem człowiekiem który szuka poklasku, mnie nie interesują "punkty plusowe", nie piszę czegokolwiek aby kogokolwiek zadowlic i uzyskac polecenia.
Akurat na ten mecz sie nie wybieram, ale miłoby było poznac Pana.

Drogi Kolega czy uzyskam odpowiedź na pytanie zadane w pierwszym komentarzu?

pax

0

@Midast
Drogi Kolego, nawet na proste zadane pytanie Drogi Kolega nie jest w stanie odpowiedzieć.
Ja nigdy nie oceniam zawodnika lubię/nie lubię - oceniam spotkania ewentualnie zagrania. Nie przysłaniają mi więc oceny jakies osobiste faworyzowania czy uprzedzenia.
Czy Drogi Kolega sam potrafi odpowiedziec na proste pytania? Wskażać w konkretnej sytuacji, iz dany zawodnika zachował się źle lub dobrze? Zadałem konkretne pytanie do konkretnej sytuacji - proszę szanownego Kolegę o odpowiedź. Natomiast Drogi Kolega woli pisac personalnie o nieomylności oceny swojego adwersarza, przeciez wystarczyłoby kiedykolwiek zaprzeczyć merytorycznie mojej ocenie czy opisowi. Drogi Kolega tego nigdy nie zrobił, natomiast woli dyskredytować moją osobę, bo mimo że zgadza się z wszystkim o czym pisze (bo nigdy nie zaprzeczył) to nie potrafi zaakceptowac tej rzeczywistości.
PS. My w dyskusji nie dyskutujemy bo obracamy sie w zupełnie na innych temtach. Ja pisze o grze konkretnego zawodnika i podaję argumenty a Drogi Kolega omija temat opisu gry zawodnika i przewaznie pisze o mnie.
PS. Pozdrawiam i udanego Sylwestra

pax

1

@Midast
Drogi Kolego. Zapytałem bez złych intencji o grę Nelsona w ostatnim meczu. Dostałem kolejny komentarz nie na temat. To, że "Drogi Kolega" ma 62-lata nie zwalnia chyba, z pisania na temat i odpowiadania gdy ktoś grzecznie zapyta.
Gdzie tu jest nagonka?
Zadałem proste pytanie o konkretna sytuację, czy "per Kolega' jest w stanie odpowiedzieć?
Podobno dzialacze mówili ostatnio coś innego, ale nie o tym jest dyskusja. pytam o konkretną sytuacje i jak Kolega ją ocenia.
Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku ad 2020

pax

0

@Borneo
Z Xavim to było trochę inaczej, bo Maestro grał jako defensywny pomocnik i był z czasem przesuwany na środek pomocy.

pax

1

@stone80
Znowu personalnie o mnie? hahahaha
Gdzie kontrowersje?? Że de Jong nie gra na defensywnym pomocniku??
Co tu kontrowersyjnego? Czysta prawda.
Gdzei się w czymś pomyliłem?? Szukasz poklasku szukając jakiś nieścisłości i jak zwykle nic z tego nie wychodzi. Napisz w czym się mylę?

pax

1

De Jong gra w Barcelonie jako defensywyny pomocnik? W ostatnich spotkaniach nie gra nawet jako środkowy ale jego ofensywny, tak grał np. z Realem.
Z artykułu można wyczytać głównie, iż jego zasługi w Barcelonie to głównie krytyka tego, że grają słabo. hmmm,

pax

0

@HassanMubarak
Po raz pierwszy czytam, że czekają młodzieńcy (oprócz posługujacych). Spotkałem się z opisem, iż na kobiety-męczennice w Edenie czeka wszystko to co sobie zapragną, ale nigdy się nie spotkałem się ze stwierdzeniem, iż czekają młodzieńcy... prawiczki dla uciech doczesnych :). Możesz podać surę?
Hurysy z tego co wiem to nie sa kobiety, ale istoty jedynie podobne do kobiet o pieknej skórze i czarnych oczach ale nie sa kobietami i w Edenie mają status gorszy od kobiet, gdyz zostały stworzone w Edenie tylko jako nagrody dla wierzących.

pax

0

@HassanMubarak
Czyli boskie istoty wcielajace się w rolę żon/kochanek z mozliwością odnowienia dziewictwa co noc? Wiadomo, że 72 czekają na męczenników. Powiedz co w Edenie czeka na męczennice?

pax

2

@HassanMubarak Rajskie dziewice tzn. hursy ??

pax

0

@AmigoBlancos
Dla Barcy czasem nie liczą się punkty a styl. Skoro w Takim stylu Barca jest pierwsza, to o pozostałych druzynach nie świadczy to dobrze.
Słodko-gorzki?

pax

1

@Midast
A jak skomentujesz grę Semedo ? i jego główkę-niewidkę?

pax

4

@ryba84
Alenia i Ivan to dwie rózne pozycje. Z Realem na pozycji zbliżonej do pozycji Aleni grał Frankie i grał bardzo słabo. Ja rozumiem, że fajnie jest pociskać po Ivanie i nie patrzeć że gra jako dwefensywny pomocnik a nawet jest ustawiony jako trzeci stoper w tym meczu. Mozesz mi wytłumaczyć czemu z realem atakjujesz Ivana a nie de Jonga?

pax

0

@FDJ
Może jak gra to zabiera raczej Arthur bo to bardziej porownywalna pozycja

pax

0

@FDJ ivan gra jako defensywny lub polpivot a Alenia jako ofensywny ewentualnie środkowy. Co tu porównywać ?

pax

1

@4drian0
W piłce nie takie cuda się zdarzały.
Mozna było wygrać 6-1 z PSG i przegrać z Romą i Liverpoolem.
Real Galacticos miał pewne mistrzostwo, ale przegrał 5 ostatnich spotkań i spadł poza podium.
Gdyby nie było cudów bukmacherzy poszliby z torbami.

pax

0

@Midast
Szanowny kolego, jak sądzę byłoby miło, jednak z przyczyn fizycznych zapewne jest to niemożliwe, nie mniej zawsze można zaraz po spotkaniu podystkutować lub właśnie przy ocenach. Do czego zawsze zachęcam.

pax

0

@Coutinho007
Twoim zdaniem roberto 2
kilka z jego akcji w tym spotkaniu
16’ przechwyt Roberto

19’ wyczyszczenie Roberto po wrzutce, chociaż Real wciąż ma piłkę

27’ przebiega 30 metrów po czym zostaje sfaulowany na połowie Realu

29’ blokuje wrzutkę Mendyego na PO

30’ próba przyśpieszenia i pociągnięcia akcji do przodu, ale Alba spowalnia.

31’ świetne napędzenie akcji przez Roberto, akcja Roberto-Griz-Alba, który wrzuca na wychodzącego Sergio, bramkarz wybija, Messi dobija ale Ramos wybija z pustej bramki.

35’ po przechwycie Ivana, Roberto dogrywa do Griezmana który ma dobrą pozycję do strzału

39’ świetna piłka Suareza do Roberto ten w pole karne do Suareza a ten strata

41’ świetny przechwyt w środku pola

51’ próba wejścia na przebój Roberto, ale strata w środku

58’ przechwyt Roberto i od razu piłka do Suareza

59’ dobre wejście na skrzydło Roberto ale po rykoszecie dośrodkowanie łapie bramkarz

69’ wrzutka Realu , czyści Roberto


No tak Roberto był bierny pod każdym względem a de Jong który nie miał według whoscored ani jednego przechwytu i odbioru był aktywny, mimo że ustawiał się fatalnie w defensywie.


pax

0

@Yoshi94
No nie bardzo, de Jong zwalniał akcje, głównie wybierał bezpieczne zagrania, był ustawiony dużo wyżej od Ivana a niewiele jego ofensywna gra różni ła sie od Ivana. De Jong noie potrafił sie uwolnić spod krycia.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?