tomcias10
Dołączył/a: przed 2011 rokiem
7 obserwujących
0 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@CPuyol wszystko to co napisales to są domysły, że tak mógł powstać świat. Nie ma tam żadnego dowodu, to sa tylko hipotezy z wieloma niewiadomymi zresztą.
Co do ewolucji powtarzam owszem mamy dowody na mikroewolucje. Nie ma żadnego 100% dowodu na to, ze z jednej komórki powstały wszystkie gatunki na ziemi. To są również hipotezy i domysły.
1
@Eric_Abidal_22 co to za bzdury, że żaden z autorów nowego testamentu nie spotkał Jezusa? Przecież chociażby Jan i Mateusz ewangeliści go znali, Paweł go spotkał (tutaj akurat nie mamy pewności, ale są przesłanki, że spotkał go jeszcze jako niewierzący), Jakub tak samo, Piotr przecież, który się go zaparł a później pisał listy, które mamy w NT.
Powtarzam, że to, że mamy już pierwsze manuskrypty z II wieku właśnie zaprzecza temu, że nowy testament był przepisywany.
Jesteś w błędzie.mowiac, że autorzy NT nie znali Jezusa. Co.wiecej właśnie raczej wszyscy go znali i widzieli co robił. Ewangelię były pisane jeszcze w I wieku przecież praktycznie zaraz po śmierci Jezusa.
To, że tobie się wydaje, że to dziwny i pokraczny sposób to nie znaczy, że tak rzeczywiście jest. To jest Twoja opinia.
0
@jacobFCB kupić komuś jedzenie to spoko, ale pieniędzy nie daje.
Byłem świadkiem jak cyganka prosiła kogoś o pieniądze a ktoś zaproponował, że jej kupi jedzenie a ta cyganka zwyzywała tę osobę i se poszła xD. Na alko to już w ogóle nie daje, bo nie będę się przykładał do czyjejś choroby.
0
@Eric_Abidal_22 skąd ta bezpodstawna teoria, że Biblia była wielokrotnie modyfikowana? właśnie to, że mamy tyle rękopisów już z II wieku świadczy o tym, że modyfikowana nie była. Rękopisy z II wieku mają tę samą treść co aktualna Biblia, którą znamy.
Jak to co to ma za znaczenie, że Biblia jest autentyczna? Przy takim podejściu to my możemy wyrzucić całą znana nam historię, bo przecież każdy znaleziony rękopis/manuskrypt świadczący o jakimś wydarzeniu to może być fantastyczna opowieść albo rozdział z jakiejś książki fabularnej tamtych czasów.
0
@PietrasCoelho no teraz to jestem w szoku, że historyk gada takie rzeczy. Przecież to jest standardowy sposób określenia autentyczności dzieła i tego czy możemy twierdzić, że to dzielo zostało w jakiś sposób zmieniane na przestrzeni wieków czy nie. Jak w takim razie się to robi według Ciebie?
0
@AxelF Bóg oddał za Ciebie życie na krzyżu, ale "jak na twoje" to jest samolubem dbającym tylko o siebie?
Dlaa Ciebie Bóg niszczacy złych ludzi(np wspomnianych pedofili) jest wtedy zły, ale Ty jakbyś tak zrobił to nie jesteś?
Z nadstawianiem policzka kompletnie nie trafiony komentarz. W tym fragmencie masz podane też inne sytuacje i jak się w nich zachowywać. Każda z nich odnosi się do konkretnej osoby. Przykład ktoś CIEBIE uderzył, nadstaw drugi policzek, ktoś CIEBIE zmusza do pójścia z Tobą 1000 kroków, idź 2000 kroków.
Jak ja widzę, że kogoś ktoś bije, to nie ja mam też nadstawić swój policzek dodatkowo żeby jeszcze i mnie pobili tylko mam stanąć w obronie drugiej osoby. Aż ciężko uwierzyć, że takie podstawy czytania ze zrozumieniem trzeba tłumaczyc. To tylko pokazuje, że nawet jakbym Ci wprost pokazal dowody na istnienie Boga to i tak byś w niego nie uwierzył bo jesteś przepełniony z jakiegoś powodu do niego nienawiścią i szukasz tylko sposobu żeby mu dowalić.
0
@Eric_Abidal_22 ale to Bóg kazał Jefte złożyć kogoś w ofierze czy on sam tak zdecydował?
Ta sama sytuacja z Elizeuszem. Czy to był nakaz Boga?
Gdzie Bóg kazał komukolwiek składać dziecko w ofierze? Pomijam Abrahama, ponieważ to była prorocze działanie. Sam Abraham mówi do syna "Bóg sam znajdzie sobie baranka na ofiarę". To jest kolejne proroctwo o Jezusie. Cała ta scena ma miejsce na górze na której Jezus później odda życie.
0
@PietrasCoelho może źle się wyraziłem. Chodziło o dzieła tamtych czasów. A traktaty, które wymieniłeś nie są lepiej potwierdzone. Jako historyk powinieneś wiedzieć, że autentyczność dzieła potwierdza się przez to ile mamy łącznie kopii danego dzieła i jaka jest najstarsza. W przypadku Herodota szacuje się, że został on napisany 480-470 lat p.n.e. Najstarsza kopia jest z 900 r.n.e. (czyli okres od napisania do najstarszej kopiito1350 lat), ilości kopii jakie mamy? Około 8. Tukidydes napisany 460-400 r.p.n.e. Najstarsza kopia ok 900r.n.e. ilości kopii jakie mamy również około 8. Jak sprawa wygląda z nowym testamentem? Okres napisania 50-100r.n.e najstarszy odnaleziony fragment to już 114r.n.e., całe księgi to już 200r.n.e. Czyli okres między najstarsza zachowana kopia a data napisania to maks 100 lat. Żadna inna.ksiega nie ma takiej autentyczności.
0
@AxelF no warto sobie zadać pytanie dlaczego tutaj reakcja Boga jest jaka jest. Idźmy dalej w prawa przestawione w prawie Mojżeszowym: czcij ojca i matkę, nie morduj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie pożądaj rzeczy innych ludzi. Pozostałe przykazania też wskazują na złego Boga bez miłosierdzia czy jednak nie? Wszystkie przykazania są dane z jakiegoś powodu. Dlaczego to przykazanie "nie będziesz miał cudzych bogów przede mną" jest pierwsze i najważniejsze? Oczywiście można by założyć, że Bóg jest takim narcyzem, ale wszystko w Biblii nam mówi, że tak nie jest a śmierć Jezusa na krzyżu jest jasnym znakiem miłości Boga do ludzi. Więc to przykazanie nagle nie może przeczyć reszcie Biblii. No i warto się też zastanowić którzy to są ci co tak nienawidza Boga z tego przykazania, które wymieniłeś. Ciekawe czy jakby np jakaś szajka pedofilów/handlarzy dziećmi porwała Twoje dziecko i nagle by przyszedł ktoś pomścić to dziecko na wszystkich tych ludziach to czy byś tej osobie powiedział "no czekaj nie wolno być takim co to za miłosierny gest skoro zabijasz tych porywaczy" itd? Dlaczego taki przykład podałem? Bo były w historii ludy, które właśnie składały dzieci w ofierze innym Bogom. I chociazby dlatego Bóg tutaj tak reaguje.
1
@Eric_Abidal_22 w porządku. Jak najbardziej rozumiem. W każdym razie dzięki za dyskusję ;D
0
@Eric_Abidal_22 warto też dodać, że po wykopaliskach w Qumran nie można mieć już raczej wątpliwości, że faktycznie są to proroctwa. W jaskiniach w Qumran znaleziono prawie cały stary testament w bardzo dobrej jakości. Datowany jest właśnie na II, I wiek przed naszą erą.
0
@Eric_Abidal_22 owszem stary testament mówi, że mesjasz będzie królował, ale najpierw będzie cierpiał. Po pierwsze Psalm 22 - cały ten psalm jest napisany z perspektywy cierpiącego mesjasza na krzyżu. Ten właśnie psalm cytował zresztą sam Jezus umierając na krzyżu żeby zwrócić uwagę ludzi, że proroctwo się wypełnia. Słynne słowa "boże czemuś mnie opuścił" nie są wcale jak wielu twierdzi stwierdzeniem Jezusa, że Bóg go opuścił (bo to jest niemożliwe, bo sam Jezus jest Bogiem), ale właśnie zwraca uwagę na ten pslam. 16 werset tego psalmu nam mówi "otoczyly mnie psy, przebili moje ręce i nogi". Cały ten psalm jest jednym wielkim proroctwem, włącznie z taki szczegółami jak dzielenie szat Jezusa między siebie przez żołnierzy.
Drugi taki potężny fragment to księga Izajasza 53 rozdział a nawet od 52 rozdziału od 13 wersetu. Jest to tak wyraźny opis Jezusa, że naprawdę nie da się tego nie zauważyć. Przeczytaj cały ten rozdział.
Kolejny fragment. Księga Zachariasza 12 rozdział 10 werset. Sam Bóg mówi: "wyleje na dom Dawida ducha łaski i modlitwy. Będą patrzeć NA MNIE KTOREGO PRZEBILI i będą go opłakiwać.." tutaj to już nawet mamy potwierdzenie, że Jezus jest Bogiem w słowach "mnie, którego przebili" gdzie wcześniej mamy zaznaczone, że mówi Jahwe.
Proroct o mesjaszu w starym testamencie jest mnóstwo. Nawet bym powiedział, że cały stary testament ma nam objawić plan na ratunek dla świata.
0
@PietrasCoelho jakie dzieło jest lepiej udokumentowane niż Biblia? Którego dzieła mamy więcej manuskryptów?
W jaki sposób proroctwo, że sługa Boży umrze na krzyżu, urodzi się w konkretnym miejscu, będzie robił takie i takie rzeczy to samospełniające się proroctwo? To nie jest tylko rzucenie frazy "kiedyś tam przyjdzie prorok". To są konkretne szczegółowe wręcz informacje.
0
@PietrasCoelho ale w jakim celu wysłałeś mi te linki? Przecież one potwierdzają to co napisałem. Że te ludy składały w taki sposób ofiary.
0
@Eric_Abidal_22 no źródłem jest wiedza historyczna jaką posiadamy aktualnie.
Jak wyglądało czczenie Baala? Wklejam poniżej link z angielskiego artykułu na ten temat:
"Ritualistic Baal worship, in sum, looked a little like this: Adults would gather around the altar of Baal. Infants would then be burned alive as a sacrificial offering to the deity. Amid horrific screams and the stench of charred human flesh, congregants — men and women alike — would engage in bisexual orgies. The ritual of convenience was intended to produce economic prosperity by prompting Baal to bring rain for the fertility of “mother earth.”
Czyli ludy te spalały żywe dzieci w ofierze Baalowi, w czasie gdy dzieci się paliły dorośli urządzali.sobie orgie. Te dzieci, które się.urodzily z tych orgii były również składane w ofierze i tak w kółko.
Jak na mnie to bardzo dobrze, że Bóg zakończył coś takiego.
Faktycznie kultura przewyższająca lud Izraela.
0
@7black4 Jezus umarł za nas na krzyżu. I to jest znak miłości Bożej. Bóg nie zsyła żadnych chorób na ludzi. Nawet w tej słynnej opowieści o Hiobie to nie Bóg zesłał choroby na Hioba tylko przestał blokować diabła i to właśnie ten diabeł dotknął chorobami Hioba. Bóg ma też przeciwnika na tym świecie i to od niego pochodzi całe zło, włącznie z chorobami. Człowiek wybiera sam po której stronie stanie. Bóg też nie zsyła nikogo do piekła, człowiek sam wybiera czy idzie do piekła czy do nieba. Więc dlaczego zło na świecie? Dlatego, że ludzie odrzucają sami Boga i wybierają zlo a nie dobro. Bóg się nie pcha tam gdzie go nie chcą. Jeśli ktoś nie chce w swoim życiu Boga to on do niego nie przyjdzie.
Pięknie ktoś kiedyś powiedział "zło jest brakiem Boga, tak jak ciemność jest brakiem światła". Ludzie chcący być w ciemności nie doświadcza Boga.
0
@Eric_Abidal_22 zobacz sobie co te plemiona robiły. To były plemiona czczace Baala, te plemiona składajace dzieci w ofierze temu właśnie Baalowi. To były okropne ludy, które mimo swojego okropieństwa dostawały ostrzeżenia od Boga i to wielokrotnie. Nie posłuchały ostrzeżeń i skończyło się to właśnie tak. Czy to źle, że taki lud został podbity? Nie wydaje mi się.
Idąc Twoim tokiem myslenia to nie powinniśmy reagować na atak Rosjii na Ukrainę, ponieważ każdy więzień w więzieniu wie, że nie wolno nikogo zabijać w tym przecież Rosjan.
Gdzie Ty takie bzdury wyczytałes, że Bóg zachęca do zabijania i to akceptuje? Skoro nawet w 10 przykazań masz jedno brzmiące nie zabijaj.
Masz jakiś kompletnie wymyślony i nieprawdziwy obraz Boga i na ten obraz jesteś wkurzony.
Powtarzam Bóg na krzyżu umierał za każdego z nas, włącznie z Tobą a Ty piszesz, że to Bóg pełen nienawiści.
1
@Eric_Abidal_22 nie no prawo mojżeszowe było skierowane tylko do Izraela a nie do całej ludzkości. A wszystkie przykłady, które podałeś miały na celu albo ocalenie Izraela albo zniszczenie zła. Prawo mojżeszowe było surowym prawem, a było takie ze względu na to jaki był Izrael w tamtym czasie i jak się zachowywał.
A twierdzenie że chrześcijaństwo się nauczyło od Greków kultury i dobroci to jest po prostu kłamstwo. Chrześcijanie jako pierwsi zaczęli traktować dzieci/kobiety z dobrocią i równością. Chrześcijanie pierwsi w ogóle wprowadzili coś takiego jak charytatywność.
A cały Twój wywód o niby mściwym Bogu bez miłości niszczy fakt, że sam Bóg umierał w cierpieniach za ludzi na krzyżu. I taki był jego plan już w starym testamencie (są proroctwa z I, II w p.n.e które mówią o Jezusie, nawet z takimi szczegółami w jaki sposób umrze, co mu będą robić itd).
0
@Ostatnikrwawygang to podaj mi dowód na ewolucję wszystkich gatunków na ziemi z jednej komórki, która według ewolucji była pierwszym i jedynym życiem na ziemi.
0
@Eric_Abidal_22 widzisz sprzeczności tam gdzie ich nie ma. Ty mi nie pokazujesz sprzeczności tylko coś czego nie chciało Ci się nawet sprawdzic. Łatwo jest wpisać w gogle "sprzeczności w biblii" i nie sprawdzić samemu jak to wygląda chociażby w oryginalnych językach. Proszę mi podac gdzie jest sprzeczność w stwierdzeniu z pierwszego rozdziału księgi rodzaju, że Bóg stworzył człowieka a później wyjaśnienie w kolejnych rozdziałach jak to zrobił? Tu nie ma żadnej sprzeczności.
Biblia jest najdokładniej potwierdzona księga ze wszystkich jakie znamy.
Autentyczność manuskryptów ocenia się na podstawie tego jaki mamy odkryty najstarszy manuskrypt i ile ich w ogóle mamy. Najstarsze manuskrypty nowego testamentu są już z II i III wieku. Manuskrypty starego testamentu mamy już nawet z roku 150 p.n.e (swoją drogą manuskrypty te zawierają księgi startego testamentu zapowiadające Chrystusa, który przyszedł 150 lat później dokładnie tak jak zapowiadały). Ilość tych manuskryptów również jest ogromna i przewyższa ilość znalezisk jakiegokolwiek innego dzieła w historii.
Dobrze, że poruszyłeś kwestie dobra i zła. Skąd wiesz co jest dobre a co zle skoro nie ma żadnej wyższej siły do której mógłbyś się odnieść? Skad się w ogóle wzięła moralność droga ewolucji?
Bóg w starym testamencie nie jest okrutny i jest to kłamstwo. Swoją drogą skąd wiesz, że jest okrutny? Skąd droga ewolucji pojawiło się u Ciebie takie rozroznienie na okrucieństwo i dobro? Co więcej sama Biblia nam mówi, że w nowym i starym testamencie jest przedstawiony ten sam Bóg. Kolejny dowód na to, że nie sprawdziłeś nawet podstawowych zagadnień egzegezy biblijnej.
Wiarę możesz sprawdzić przychodząc do Boga czyli tak jak wszystko inne. Proste jak ta przyslowiowa budowa cepa.
0
@Ostatnikrwawygang no ale to samo ja Tobie mogę zarzucic. Że opowiadasz bajki o powstaniu świata z niczego. I znowu odpowiem Tobie tak jak Ty mi napisałeś. Sprawdź wiarę i wtedy wydawaj wyroki. Tak samo ja mogę zarzucic, że ewolucja i logika nie idą w parze, bo żadnej logiki nie ma w tym, że wszystkie organizmy powstały z jednej komórki istniejącej ileś miliardów lat temu. Jeśli już chcesz być uczciwy ze sobą to byś przyznał, że owszem moja wiara brzmi jak bajka, ale Twoja w powstanie tak skomplikowanego świata z niczego jest również bajką.
0
@Ostatnikrwawygang może jest bajką a może nie. Warto by to było skrupulatnie sprawdzić zanim wyda się taki osąd.
0
@Ostatnikrwawygang ale dlaczego twierdzisz, że powstanie świata z białej kartki jest mniejsza bajka niż stworzenie go przez jakiś byt?
0
@Eric_Abidal_22 czy Ty czytasz te moje posty ze zrozumieniem czy nie? Przecież cała ta dyskusja jest o lukach w ewolucji i powstania świata z niczego. Nie będę tego wszystkiego powtarzał. Przeczytaj poprzednie posty.
1. Kluczem jest tutaj sprawdzenie, wiara w którego Boga się broni a w której faktycznie są sprzeczności.
2. W księdze rodzaju to jest jedna i ta sama historia. Najpierw jest streszczenie wydarzeń a później rozwinięcie jak to dokładnie wyglądało.
Rodowody Jezusa w ewangeliach nie są sprzeczne ponieważ to są dwa różne rodowody. Jeden od Józefa, drugi od Marii.
Na resztę sprzeczności musisz mi wskazać wersety bo nie wiem o czym piszesz.
3. Mogłoby tak być. Aczkolwiek wracamy do punktu 1 czyli sprawdzenie czy któraś z wiar tutaj na ziemi się broni.
4. Znowu tutaj wracamy to przestudiowania wiary chrześcijańskiej. Czy jest się w stanie obronić czy nie. Czy ona mówi prawdę o Bogu czy nie. I Bóg w starym i nowym testamencie jest ten sam. To samo punkty 5 i 6.
7. Widzisz to jest źle zadane pytanie. Tak samo głupie byłoby zapytanie czy Bóg może stworzyć kwadratowe koło. No nie może bo koło nie ma rogów. Proste. To jest błąd logiczny wlasnie.
8. Ja nigdzie nie napisałem, że to jest ta prawdziwa wiara. Ponownie trzeba sprawdzić czy ona się broni czy nie.
1
@Eric_Abidal_22 nie nie. Pytanie jest bardzo dobrze zadane tylko nie potrafisz na nie odpowiedzieć dlatego je atakujesz.
Chociaż dobrze stwierdziłeś, że to jest pozbawione sensu. Zgadzam się z tym.
1
@korn234 no i tym postem pocisnales między innymi Einsteinowi, Newtonowi i pewnie dziesiątkom innych naukowców którzy byli/sa wierzący w Boga
1
@Eric_Abidal_22 i jakie są te sprzeczności w np islamie, buddyzmie?
Ale nadal te skamieniałości nie dają Ci dowodu na początek życia na ziemii. Jaka skamieniałośc Ci potwierdzi, że na początku była jedna komórka gdzieś głęboko pod wodą, która się zamieniła w rybę, potem w jaszczurkę itd itp? Znowu pomijam pytanie skąd ta komórką się tam wzięła? Skąd się wzięła woda? Skąd się wzięła planeta? Skąd komórka wiedziała w co ma ewoluować? Taka ewolucja nie ma prawa bytu gdyż jest niemożliwa w żaden sposób to osiągnięcia.
3
@Eric_Abidal_22 no to tak to ja mogę odbić piłeczkę i Ty mi pokaż dowód.na to że wrzechswiat wziął się z nikąd. Widzisz Ty się ze mnie śmiejesz, że wierzę w jakiegoś stwórcę a Twoją religią jest nauka, która jak widać u podstaw nie różni się niczym od innych religii tego świata i nadal ma podłoże w domysłach i wierze w to co mogło być.
Ja również kiedyś uważałem tak jak Ty, ale po prostu ewolucja, nauka o powstaniu świata, ma takie luki i braki w logice, że trzeba się mocno postarać żeby ich nie dostrzec.
2
@MesQueUnClub_87 no widzisz ja właśnie otworzyłem inne książki i widzę, że są dowody na mikroewolucje czyli powiedzmy jest jakaś komorka, która po jakimś czasie zaczęła być odporna na różne bakterie i w taki sposób ewoluowała. Ale ona nadal została tą komórką a nie stała się nagle magicznie rybą. Pokaż mi proszę jakikolwiek dowód na to, że kiedyś na początku na ziemii (już pomijam że ewolucja nie wyjaśnia skąd się ta ziemia w ogóle wzięła w kosmosie, a wszystkie informacje jakie nam daje nauka to hipotezy bez żadnych podstaw i dowodów) był jeden jedyny żywy organizm czyli właśnie taka komórka, z której powstały wszystkie gatunki na ziemii? To jest dopiero ignorancja żeby wierzyć w coś takiego. Podważa to w ogóle jakiekolwiek prawa świata w którym żyjemy.
2
@Eric_Abidal_22 ale co ma klonowanie do tego i manipulacja genetyczna? Klonowanie jak sama nazwa wskazuje to nie jest tworzenie czegoś z niczego.
Nie dałeś żadnych przykładów, które miały by sens, że dzieło nie podlega stwórcy. Jeżeli dla Ciebie to, że samochód jest szybszy od człowieka jest takim przykładem to nie mamy o czym rozmawiać. To człowiek ustala ile ten samochód będzie jechał i na jakich warunkach. Taki przykład w ogóle nie trzyma się kupy. Samochód sam od siebie nie ma nic do gadania. Może zostać rozmontowany, zniszczony i nic nie będzie mógł z tym zrobić.
Dowody ja Tobie podaje cały czas, ale jesteś zaślepiony i masz zamknięty umysł i nie potrafisz tego przyjac do siebie. Cały wrzechswiat się składa z matematycznych i fizycznych wzorów, które ktoś musiał napisać żeby to wszystko działało.
Nic co znamy na tym świecie nie powstało samo z siebie. Nie będę pisał po raz kolejny tego samego co w poprzednich postach.
Po prostu jesteś tak zamknięty na cokolwiek innego niż to w co wierzysz, że jakichkolwiek przykładów bym Ci tutaj nie podał to i tak nic by to nie dalo.