17

Moja gmina (Tarnowo Podgórne)... 80,69% frekwencja. 71,51% RT, 28,49% AD.

0

@SeeleyBooth mam, mi wrzucono do skrzynki :)

6

Jaki czad... Okazało się, że zupełnie niedaleko mnie - 20 km - do "pakietu wyborczego" dołączano głośną już ulotkę szkalującą jednego z kandydatów... xD no, ale przecież "ciszy wyborczej" nie było... MA SA KRA

0

@AV0CAD0 problemem początkujących, mikro-firm nie jest wysokość podatku dochodowego, a nieproporcjonalność składek ZUS. Jeżeli prowadzisz mikrofirmę i w miesiącu osiągasz 2000 zł dochodu albo zarabiasz 4500 zł netto na podstawie umowy o pracę i płacisz tyle samo podatku ZUSowskiego, co przedsiębiorca zarabiający 200 tys. zł - to już widać, że jego konstrukcja nie jest dobra.


Ciąć koszty można wprowadzając łatwe, proste i jednoznaczne prawo. Po co ZUS. Wystarczy jedna stawka podatku dochodowego, jedna stawka VAT. + Zlikwidować programy socjalne, które zniechęcają do aktywności zawodowej.


Wracając do tematu przewodniego - jak mówiłem, w wielu kwestiach (dotyczących jednak wyłącznie skomplikowania prawa podatkowego i chęci maksymalnych uproszczeń) moje poglądy są zbieżne z poglądami Mentzena... ale jego ustawy - są bublem.

0

@Statistics sprawiedliwe, bo sam nie urodziłeś się w takiej rodzinie...
Idąc moim tokiem myślenia - doszedłbyś do innych wniosków. Doszedłbyś do wniosku, że należy pomagać słabszym/będącym w gorszej sytuacji. Doszedłbyś do wniosku, że nie "urodzenie" powinno warunkować jakość życia, a zaangażowanie, chęci i praca. Doszedłbyś do wniosku, że prawo dżungli obowiązuje w dżungli, nie "cywilizowanym" (tworzonym przez homo sapiens) świecie.

0

@AV0CAD0 myślę, że nie bez powodu zostały usunięte. Może dotarło, że jest to w dużym skrócie - kompromitujący (dla doradcy podatkowego) pakiet.
Ucieczka do szarej strefy nie jest spowodowana wysokimi podatkami, a lukami, które w/w umożliwiają.
Podatki to główne źródło dochodów budżetowych - każda zmiana niesie konsekwencje. A podatki (dochodowy) na niskim poziomie budują nierówności społeczne. Załóżmy, że masz 18 lat - wychowujesz się na wsi (do najbliższego dużego miasta 100 km), bez ojca, masz młodsze rodzeństwo, harujesz 16 godzin dziennie, pomagasz mamie "utrzymać dom". Nie masz dużej możliwości zmiany Twojej sytuacji. Drugi biegun - masz 18 lat, rodzice mają kilka firm, a jedną, bardzo dochodową - dostajesz na osiemnastkę. To sprawiedliwe?
Moim zdaniem - wpływy z podatku dochodowego muszą tworzyć szansę tym w gorszej sytuacji (dofinansowanie szkoleń, kursów etc.).

1

@AV0CAD0 inny przykład - sprzedaż usług przez VATowca dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności.
Dzisiaj sprzedajesz usługę za 246 zł (200 zł netto), "na rękę" (maksymalne uproszczenie) zostanie Ci 162 zł. Jeżeli zaproponujesz 200 zł "bez faktury" to jest to korzystniejsze zarówno dla Ciebie, jak i nabywcy (kolejno 38 i 46 zł "zysku").

Crowdfunding charytatywny? Jeszcze lepsze narzędzie do wyłudzeń. Napiszę, że nie mam pracy, jestem osobą biedną i potrzebuje na życie. Jest cel charytatywny? Jest. Popracuje na lewo i poproszę by "pracodawca" przekazał "darowiznę" (może jeszcze... darowiznę odliczy od podstawy opodatkowania).

Dzisiaj podatek dochodowy (z tyt. nieujawnionych źródeł) wynosi 75%. Stwierdzenie, że tym podatkiem są objęte niezgłoszone darowizny (dla nieujawnionych darowizn masz stawkę 20%), czy kasa zarobiona za granicą (od zagranicznego pracodawcy otrzymujesz rozliczenie podatku) można włożyć między bajki.

W podatkach siedzę od 10 lat, od 5 lat prowadzę własne biuro rachunkowe, w tym od ponad roku prowadzę szkolenia dla księgowych. Propozycje Mentzena zalatują amatorszczyzną. W wielu poglądach mamy zbieżne stanowiska, ale buble (a zaproponowane ustawy takimi są) nazywajmy "po imieniu".

1

@AV0CAD0 o wzrost szarej strefy.

Prosty przykład - na umowę o pracę dostaniesz 6k netto, a w szarej strefie 7,5k. Myślisz, że ktoś wybierze 6k?

0

@DonMatteo901 ale Michał Gramatyka nie kandyduje na prezydenta. Nie znam szczegółów i tematu wywiadu, więc nie będę oceniać.

1

@AV0CAD0 nie nagrywam osób z którymi rozmawiam/współpracuję. :) Śmieszne jest to, że nawet w zakresie specjalizacji Mentzena powstały buble. Zniesienie opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł - "xD", zwolenienie z podatku crowdfundingu charytatywnego - "xD". A to tylko pierwsze z brzegu.

2

@Azi zabawne jest to, że w tym kraju wszyscy są specjalistami od wszystkiego. Bosak (który w sektorze prywatnym nie osiągnął kompletnie nic) - specjalista w każdej dziedzinie. Mentzen - kolejny specjalista w każdej dziedzinie... a później mamy kwiatki typu "100 ustaw Mentzena", które specjaliści ds. legislacji, znawcy prawa mówiąc w prost - wyśmiali. Poseł mówi, że nie zna się na liczbach i ekonomii... no ale trzeba wyśmiać.

0

@VenoM w dużym skrócie i pośrednio - tak (nie będę tłumaczyć procesów, bo i tak są małe szanse na to, że je zrozumiesz).

2

@VenoM nie ma czego współczuć. Bezrobocie na terenie gminy od 2013 roku poniżej 2,7%, a w 2018 roku 1,27%. Mnóstwo firm, dobre zarobki, świetna infrastruktura...

12

@dafik85 Wy serio z tym Bosakiem?

3

@DonMatteo901 moja gmina, moja miejscowość, mój wójt

Jako ciekawostka - wyniki wyborów samorządowych w mojej gminie w 2019 roku...
KO - 54,74%
PiS - 23,66%
SLD - 11,01%
PSL - 5,54%
Konfederacja - 5,05%

0

Komentarz usunięty przez użytkownika

7

@Joe_Pesci imponuje mi megalomania Konfederacji (zwłaszcza Bosaka). Coś niebywałego.

4

https://biznes.interia.pl/firma/news-cala-prawda-o-uszczelnianiu-vat,nId,4597648 hehe, także tego... "piencset majom z uszczelniania vatu"

0

@Katalonbar powinni odejść i Vidal i Rakitić. W pomocy widziałbym Puig/Roberto, De Jong/Busquets, Pjanić/Pedri/(+ co ja bym spróbował, a raczej jest nierealne) Griezmann.

Problem mamy w obronie. Prawa strona + środek - szczególnie.

20

Wklejam ostatni raz, być może ktoś nie widział i pomoże... :)

Dlaczego nie PiS??? Być może poniższa informacja da do myślenia (zwłaszcza niezdecydowanym)...

Od 2010 roku jestem księgowym. W latach 2010-2016 mieliśmy stosunkowo mało istotnych zmian w zakresie podatków. Jeżeli były - były odpowiednio wcześniej (zdążyliśmy się przygotować) zapowiadane.

Lata 2016-2020 to masakryczny wzrost produkcji legislacyjnej. Zmiany (pierwsze z brzegu)? Dwukrotnie zmieniono stawki CIT, teraz mowa o "CIT estońskim" (a raczej jego szkaradnej formie), zmieniono stawki VAT, stawki UPDOF, KUP pracowników, wprowadzono split payment (z niektórych uregulowań wycofują się po roku!!!), rachunki VATowskie, a to tylko nieliczne z licznych... Często zmiany miały miejsce w ciągu trwającego (!) roku podatkowego!!! Niespotykana nigdy dotąd sytuacja (w minionym/bieżącym roku - nie pamiętam) - Ministerstwo Finansów na krótko przed terminem wysyłki (1 dzień?) deklaracji podatkowych zmieniło "klucz"... przez co żaden program umożliwiający wysyłkę nie był do tego przystosowany.

I nie - nie jest to walka z mafiami vatowskimi (nie będę tłumaczył najprostszego sposobu "walki", jakim jest JASNE i jednoznaczne prawo - zachęcam do zapoznania się z artykułami Pana Gwiazdowskiego). Inny "incydent" - do tej pory podatkowe "interpretacje indywidualne" chroniły biznes (czyt. https://www.money.pl/gospodarka/fiskus-zada-od-mcdonalds-dziesiatkow-milionow-doplaty-vat-to-dzialanie-prawa-wstecz-6378676283995777a.html ).

Jaki z w/w możemy wyciągnąć wniosek? Otoczenie prawne biznesu jest maksymalnie nieprzewidywalne. W takim otoczeniu NIKT nie chce prowadzić poważnych inwestycji. Jakie niesie to konsekwencje? Wystarczy chwilę pomyśleć.

Wbrew pozorom, w drugiej turze, nie walczymy "o mniejsze zło"... Walczymy o zakończenie samowoli i pokazania, że nie godzimy się na model niestabilnego prawnie państwa.

1

Abstrahując od wyborów, podziałów i sympatii/antypatii... Polecam
https://www.instagram.com/p/CCTWvj0nqQF/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Ja się uśmiałem. Jakie to prawdziwe...
P.S. I tak, gdyby na ich miejscu siedzieli Dudowie i treść była ta sama - również bym się uśmiał.

0

@tomono mgr - specjalizacja finanse i rachunkowość. Myślałem o dr, ale pomysł wybił mi z głowy promotor. Ostatnio myślę o MBA... ale ostateczna decyzja to kwestia kilku najbliższych lat.

2

@Slazmi bardzo konkretny? Konkrety jak u Korwina (dodając od siebie mnóstwo populizmu).

7

@zadafcb to ten sam Menzen, który w swoich projektach ustaw zapisał "prawo rodziców do stosowania umiarkowanych kar cielesnych"? "XD"

3

@ksobi dokładnie tak. Prawdziwie potrzebujący są bez wsparcia. Przedstawiłem kiedyś sytuację mojej kuzynki - w pełni sprawna, zdrowa i młoda kobieta. Nie idzie do pracy bo nie musi. 1000 zł dostaje z naszych, często ciężko zarobionych pieniędzy. Wstyd.

5

@Don-Corleone jeżeli potrzebujesz pieniędzy to myślę, że znajdzie się wiele osób które choćby groszem będą w stanie Ci pomóc. W tym ja, pomogę ile mogę. Czy przyjąłbyś zrzute od nas, klubowych kumpli? Wiem, że na pomoc od państwa nie ma co liczyć, a znam temat osób niepełnosprawnych.

0

@Colon "witamy w Internetach" - kolega, widzę, nowy.

0

@Colon jasne, że tak. ;)

47

Na prośbę użytkownika @Colon - wrzucam ponownie (co prawda chciałeś wieczorem i przed północą, ale... żeby nikt nie przegapił).

Dlaczego nie PiS??? Być może poniższa informacja da do myślenia (zwłaszcza niezdecydowanym)...

Od 2010 roku jestem księgowym. W latach 2010-2016 mieliśmy stosunkowo mało istotnych zmian w zakresie podatków. Jeżeli były - były odpowiednio wcześniej (zdążyliśmy się przygotować) zapowiadane.

Lata 2016-2020 to masakryczny wzrost produkcji legislacyjnej. Zmiany (pierwsze z brzegu)? Dwukrotnie zmieniono stawki CIT, teraz mowa o "CIT estońskim" (a raczej jego szkaradnej formy), zmieniono stawki VAT, stawki UPDOF, KUP pracowników, wprowadzono split payment (z niektórych uregulowań wycofują się po roku!!!), rachunki VATowskie, a to tylko nieliczne z licznych... Często zmiany miały miejsce w ciągu trwającego (!) roku podatkowego!!! Niespotykana nigdy dotąd sytuacja (w minionym/bieżącym roku - nie pamiętam) - Ministerstwo Finansów na krótko przed terminem wysyłki (1 dzień?) deklaracji podatkowych zmieniło "klucz"... przez co żaden program umożliwiający wysyłkę nie był do tego przystosowany.

I nie - nie jest to walka z mafiami vatowskimi (nie będę tłumaczył najprostszego sposobu "walki", jakim jest JASNE i jednoznaczne prawo - zachęcam do zapoznania się z artykułami Pana Gwiazdowskiego). Inny "incydent" - do tej pory podatkowe "interpretacje indywidualne" chroniły biznes (czyt. https://www.money.pl/gospodarka/fiskus-zada-od-mcdonalds-dziesiatkow-milionow-doplaty-vat-to-dzialanie-prawa-wstecz-6378676283995777a.html ).

Jaki z w/w możemy wyciągnąć wniosek? Otoczenie prawne biznesu jest maksymalnie nieprzewidywalne. W takim otoczeniu NIKT nie chce prowadzić poważnych inwestycji. Jakie niesie to konsekwencje? Wystarczy chwilę pomyśleć.

Wbrew pozorom, w drugiej turze, nie walczymy "o mniejsze zło"... Walczymy o zakończenie samowoli i pokazania, że nie godzimy się na model niestabilnego prawnie państwa.

2

@snake99 do Griezmanna można mieć głównie pretensje o bezproduktywność na boisku. Wszedł i zniknął. Od zawodnika, który kosztuje setki mln powinniśmy oczekiwać kluczowego wpływu na grę zespołu.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?