1

@Janiama To się jeszcze zobaczy i bym nie ferował wyroków. Np. Texas zdecydowanie najmniej walczy z epidemią, a nie ma fatalnych statystyk. Tak jak choćby Szwecja w Europie. Oczywiście za jakiś czas może się to odwrócić, ale może też tak pozostać, co będzie wskazywało, że można też skutecznie to przejść z mniejszymi stratami gospodarczymi, ekonomicznymi, nie przypłacając tego ogromną liczbą zgonów.
Media głównego nurtu w USA są wybitnie anty-Trump. Ich pisk to rzecz naturalna, niezależnie od tego co kiedy i w jaki sposób działa Trump. No i może Trump straci na epidemii, ale Demokraci wystawili kolejny raz takiego kandydata, który jest ucieleśnieniem "starego układu", przedstawicielem tak zwanego "deep state", czy jak to nazywał Trump podczas pierwszej kampanii "swamp". Według wstępnych sondaży aż ćwierć wyborców Berniego Sandersa nie zamierza głosować na Bidena i jako elektorat "buntu" przeciw starej "oligarchii" administracyjno-politycznej USA może szybciej zagłosować na Trumpa, niż Bidena.

3

@kerouac Proste jak drut. USA nie chce finansować organizacji, która reprezentuje ogromną tendencyjność w ocenie Chin, w obliczu tej epidemii. WHO i jej zalecenia, opinie były niestety póki co tak przydatne dla świata jak rybie ręcznik. Niewątpliwie czeka nas zaostrzenie retoryki z jednej i drugiej strony. Przy takich sytuacjach, kryzysach władza zawsze chce wskazać potencjalnego winnego, wroga.

4

@NGTRX Dokładnie tak. Uważa, że należy prześledzić postępowanie, postanowienia i decyzje WHO na przestrzeni ostatnich miesięcy. WHO rzeczywiście w swoim zachowaniu, komentarzach jest bardzo pozytywnie nastawione wobec Chin. Co się oczywiście nie podoba USA. Można się spodziewać jedynie dalszej eskalacji wzajemnych oskarżeń i rywalizacji.

2

@dawo17 Trzeba przyznać, że propagandowo dobrze zrobiony cały "show" z przylotem tego samolotu do Polski.

12

Co ciekawe i zarazem trochę straszne, to że SARS-CoV-2 to nie jeden patogen jaki znamy z Chin. Udowodniono, że obecnie występują trzy szczepy tego wirusa. Streszczając ciekawy artykuł z Rzeczypospolitej można napisać, że naukowcy z Cambridge przepadali próbki wirusa pobrane od 24 grudnia do 4 marca z całego świata. Badanie wykazało trzy szczepy wirusa. Typ A- orginalny, jednak nie najbardziej powszechny w Wuhan, zmutowany występuje powszechnie w Australii i USA. Typ B- powszechny w Chinach i Wuhan. Typ C- występujący głównie w Europie, nie występuje w kontynentalnej próbie chińskiej, jedyne przypadki w Azji wykryto w Korei Południowej, Singapurze i Hongkongu.
Co jest starszne to szybkość mutacji tego wirusa oraz to, że bycie "ozdrowieńcem" na jeden typ wirusa np. A, może nie gwarantować odporności na typ C. Ponieważ typ C jest już "wnukiem" typu A i bardzo się od niego różni genetycznie.
Co to oznacza? Problemy ze skuteczną szczepionką. Oraz dwa możliwe scenariusze dalszych mutacji. Pierwszy optymistyczny, że wirus wreszcie złagodnieje i będzie z nami "koegzystował" oraz da się ograniczyć do poziomu, który umożliwia normalne funkcjonowanie. Drugi pesymistyczny, że wirus stanie się jeszcze bardziej agresywny.
Drobnym pozytywem niewątpliwie jest fakt, że sekwencjonowanie genetyczne tego wirusa umożliwi mapowanie dróg jego rozprzestrzeniania i skuteczniejszych, szybszych reakcji na możliwe nowe ogniska epidemii.

Link do artykułu- https://www.rp.pl/Covid-19/200419666-Koronawirus-SARS-CoV-2-groznie-mutuje-Sa-trzy-szczepy.html

1

@Theodore_Bagwell Chyba ciągle jest to sprawa uznaniowa policji.

3

@Jaca27 Sam nie korzystam i w ten sposób nie dojeżdżam do pracy, ale zdaję sobie sprawę, że musi to być bardzo uciążliwe. Być może w godzinach,w których ludzie najczęściej dojeżdżają do pracy powinna być zwiększona liczba autobusów jeżdżących na głównych liniach?

0

Czytając to, miałem w głowie refren kawałka T Love - jest super, jest super, więc o co ci chodzi? To tak a propos lekarzy, pielęgniarek i naszej wspaniałej służby zdrowia, która dzielnie stawia czoła zbrodniczemu koronnemu wirusowi.

"Wstrząsające doniesienia Onetu ws. szpitala w Grójcu. Według portalu, pracownicy placówki mieli wypisywać chore i będące w złym stanie, zakażone koronawirusem osoby do domów. Niektórzy z pacjentów zmarli tuż po tym, inni kilka godzin lub dni po wypisaniu. Co więcej, na początku kwietnia w szpitalu odbyła się dezynfekcja placówki, o której nie poinformowano pracownic laboratorium. Kobiety zdołały uciec przez pewną śmiercią w ostatniej chwili, gdy z górnych pięter wypompowano już ogromne ilości ozonu.

Według doniesień Onetu, dyrekcja i pracownicy szpitala wypisywali chore i zakażone osoby do domu w wyniku chaosu i utraty kontroli nad sytuacją. Fatalne decyzje doprowadziły do paraliżu placówki. Do pracy przychodzić mieli świadomie zakażeni lekarze, narażając w ten sposób pacjentów.

Onet przytacza też relację rodziny chorego pacjenta, który tuż po wypisaniu zagubił się, bo został wypuszczony z placówki bez pomocy i wiedzy bliskich. Powód? Władze szpitala stwierdziły, że mężczyzna jest bezdomny - pomimo, że adres zamieszkania i telefony kontaktowe do rodziny znajdowały się w karcie pacjenta. Krewni wypisanego mężczyzny musieli poszukiwać go po mieście bez pomocy ani placówki, ani policji, która twierdzi, że nie miała wiedzy o zaistniałej sytuacji.

Według ustaleń serwisu, lekarze grójeckiego szpitala zaniechali także wielu innych istotnych czynności i obowiązków. Rodzina jednej z pacjentek twierdzi, że o pozytywnym wyniku jej testu na obecność koronawirusa, pracownicy szpitala nawet nie poinformowali. Starsza kobieta zmarła kilka dni po wypisaniu jej z placówki, a w akcie zgonu jako przyczyny nie podano CoVid-19."

0

@zoltan87 Nie wiem dlaczego i w jakim celu zafiksowałeś się na tych strasznych, konserwatywnych mężczyznach, co to nakazują tym biednym, uciemiężonym kobietom rodzić te dzieci w imię tego strasznego, opresyjnego patriarchatu. Tak można streścić Twój wywód Towarzyszu :)

0

@Piotr89Sand Realnie, rzetelnie ocenić działania poszczególnych rządów i krajów będzie można najwcześniej za kilka miesięcy. Trzeba brać pod uwagę kilka czynników: medyczny, ekonomiczny, społeczny. Aby móc ocenić rzeczywiste zagrożenie wirusem dla szerokiej populacji należy zestawić dane dotyczące zgonów rok do roku, miesiąc do miesiąca z odpowiednim opisem medycznym. Jak widać po poczynaniach i zupełnej ignorancji socjalistycznego rządu Hiszpanii, wirusa nie należy zupełnie lekceważyć. Jednak nie jest jeszcze pewne, że metody elastycznie dostosowujące się do sytuacji nie przyniosą podobnych rezultatów w ujęciu długoterminowym, co sztywne i ostre restrykcje.

3

@FC1899Barca Ja osobiście nigdy nie zapomnę Tarczyńskiemu wycierania swojej parszywej mordy wzniosłymi hasłami, nie dotrzymywania danego słowa oraz bycia ordynarnym chamem.

0

@ShinobiQWE Są to niezwykle ciężkie dycyzje. Ciężko opierać się również o jakikolwiek realny, rzetelny model rozprzestrzeniania sie wirusa i jego szkodliwości dla szerokiej populacji. Wiem tylko tyle, że czy chcemy, czy też nie, z tym wirusem wcześniej, czy też później będziemy zmuszeni się "polubić" i zacząć wracać do względnej "normalności". Ja doskonale rozumiem obawy o ludzkie życie, obawy o najsłabszych, obawy o przeciążenie służby zdrowia. Jednak niestety również rozumiem, że ludzie nie mogą od tak, na kilka miesięcy pozostać w swoich domach. Czesi, Austria już przygotowują się do luzowania restrykcji. Mam nadzieję, że Polska bedzie również elastycznie reagowała i szczerze czym prędzej tym lepiej, jeżeli pozwolą przynajmniej ludziom do 60 roku życia normalnie zarobkować. Strach i emocje nie mogą przesłonić rachunku ekonomicznego i tego do czego moga pewne decyzje długoterminowo doprowadzić.

5

@ShinobiQWE Jakieś źródło by się przydało. Każdy zwolennik restrykcji, nakazów i zakazów w trosce o wspólne dobro i zdrowie nigdy nie jest w stanie odpowiedzieć na fundamentalne pytanie. Kiedy?... Do kiedy trzymać ludzi w zamknięciu, do kiedy trzymać gospodarkę w stanie "ścpiączki farmakologicznej", jak wiadomo im dłużej, tym większa bieda, bezrobocie. Rozumiem odpowiedź brzmi do kiedy będzie trzeba. Ok. Tylko czy ta metoda nie pochłonie w dłuiej perspektywie więcej ofiar niż sama zaraza i elastyczne dostosowywanie się do sytuacji. Jeden punkt procentowy bezrobocia w góre to dużo więcej samobójstw ze względów ekonomicznych, to zwiększenie przestępczości, czyli również ofiar. To pogorszenie stanu zdrowia z uwagi na wiele czynników ekonomicznych.

0

@Gargamel01 Nie rozumiem za bardzo o czym do mnie piszesz. Z jakiego powodu miałbym się rozpłakać? Czy pytanie o zasadność dyskusji ma sugestię, że ta nie ma sensu bez inwektyw i agresywnego języka?

0

@NGTRX Pozwolę sobie sie nie zgodzić z ogólna tezą. Donald Trump może nie zrewolucjonizował modelu polityki miedzynarodowej USA, co jest zresztą wręcz niemożliwe od tak. Biorąc pod uwagę, że to obecnie USA spełnia rolę hegemona światowego i to, że USA jest gwarantem obecnego układu handlowego na świecie.
Jednak za jego kadencji Waszyngton bardzo zintesyfikował działania na rzecz wyhamowania zapędów Chin. Osobiście mam wiele zastrzeżeń do jego prezydentury, ale nie można mu odebrać tego, że stanie się historycznie prezydentem, który oficjalnie się obudził i zrozumiał, że "stary układ" może się skończyć, a że nawet już się kończy. Dolar jako waluta dominująca, jako waluta rozliczeniowa ropy, zostaje powoli podważane. A koronawirus może być tylko katalizatorem.

3

@Ramos9248 Prezydent, który miał odwagę oficjalnie "przestawić wajchę" na działanie, jakąkolwiek ofensywę wobec Chin, które ewidentnie od kilku lat chcą odzyskać swoja dawną chwałę i podważają obecny ład. Uważam, że ktokolwiek wygra w najbliższych wyborach będzie kontynuował tę linię. USA nie ma innego wyboru. No chyba, że da za wygraną, w co nie wierzę.

5

Joe Biden pozostał jedynym kontrkandydatem Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta USA!
Mnie to bardzo cieszy, ponieważ Biden to raczej umiarkowany demokrata, co by o nim nie pisać, czy też sądzić. Natomiast Bernie Sanders, który wycofał się z wyścigu, jest reprezentantem skrajnego, lewicowego skrzydła partii demokratycznej.
Tak czy inaczej, już widać, że ktokolwiek nie wygra w wyborach, będzie kontynuował obecny kurs dalszej walki z Chinami o prymat nad światem.

0

@Gargamel01 Widzę, że trudno złożyć zdanie bez wulgaryzmów i inwektyw? Jak wielokrotnie pisałem w tym wątku, szkodliwość, śmiertelność, metody walki z wirusem i ich skuteczność będzie można dopiero oceniać z perspektywy czasu. Obecnie są to tylko domysły, spekulacje, doraźne działania. A za wszystkim stoją emocje, tak jak za Twoim wpisem. Emocje nigdy nie były, nie są i nie będą dobrym doradzcą w jakiejkolwiek materii. Jestem daleki od kategorycznego stwierdzenia, że model szwedzki jest najlepszy i najlepiej się sprawdzi. Tego nie wiem. Nie posiadam wystarczającej wiedzy, nie posiadam wystarczającej liczby danych, ale Ty również ich nie posiadasz aby stwierdzić, że model szwedzki się "obsra". Natomiast wiem, że bardzo łatwo jest wprowadzać zakazy, nakazy i restrykcje, natomiast bardzo ciężko ponosić ich konsekwencje, te ekonomiczne, społeczne.

0

@Colon Dzięki za link. Tak już wczesniej zapoznałem się z tymi tezami i wydają się bardzo logiczne.

0

@Kozinho. Dużo agresji, czyli właśnie emocji w Twoim wpisie. Proszę wskazać gdzie i w którym miejscu bagatelizuję obecna sytuację. Określenie amebami umysłowymi rzeszy naukowców jest niezwykle śmiałe z Twojej strony.

0

@l0Messini Budowanie teorii na jednostkowych przypadkach jest niepoważne. Niestety dzieci, ludzie młodzi zawsze umierali i niestety będą umierać. Ja nie twierdzę, że pozjadałem wszystkie rozumy i mam jedynie słuszne remedium na zaistniałą sytuację. Jednak widzę, że wokół rzeczywiście istnieje zagrożenie, ale jest niewątpliwie potęgowane przez media i zwykłą panikę ludzką, ludzkie emocje, napędzane strachem o swoich bliskich, co jest w sumie zrozumiałe. Powtórzę jeszcze raz, rzetelną ocenę samego wirusa oraz strategii walki z nim będzie można przeprowadzić za rok, dwa lata, po zebraniu i zestawieniu danych z wielu krajów. Kierowanie sie tylko emocjami nigdy nie kończy się dobrze.

0

@Kozinho. To Twoja opinia. Póki co Szwecja pozstała jedynym krajem w Europie, która kieruje sie w tej sprawie zdaniem swoich rodzimych naukowców i ekspertów, a nie ulega stadnym emocjom. Czy ta startegia długofalowo okaże sie lepsza, czy gorsza, pokaże czas.

1

@Misiu1986 Być może masz rację, nie twierdzę, że posiadam jedyną obiektywną prawdę. Mój dobry przyjaciel jest obecnie w Szwecji, własnie w Sztokholmie. Z dosyć częstych relacji jakie otrzymuje od niego, to obecna sytuacja nie jest dramatyczna, no ale opieranie sie na relacji jednej, mimo, że zaufanej osoby, nie jest obiektywne. Za rok, dwa lata będzie można stwierdzić, która strategia była lepsza, która przyniosła najlepsze efekty biorąc pod uwagę kilka czynników jak: medyczny, społeczny, ekonomiczny.

1

@NGTRX Co do oceny samego wirusa, jego śmiertelności oraz tego jak dużym jest/był zagrożeniem będziemy mogli rzetelnie ocenić za rok, dwa lata, kiedy będziemy mieli zestawione dane z różnych krajów, które stosowały rózne obostrzenia i metody walki z tym wirusem. Dopiero wtedy będzie można wyciągać konkretne wnioski. Obecnie różne państwa działają doraźnie, często podpatrując od siebie nawzajem metody walki z wirusem, tak aby z jednej strony spełniać oczekiwania społeczne, a z drugiej prubować hamować rozwój tej choroby.

2

@Bykunn Według mnie powinno się skupić na ochronie osób najbardziej narażonych. Trzeba się zastanowić, czy obecna startegia walki z wirusem, nie przyniesie w efekcie gorszych skutków niż sama zaraza. Jest to niewątpliwie ciężki dylemat.

6

@cosinus90 Uważam, że Szwecja jako jedna z nielicznych nie straciła zdrowego rozsądku w tej całej sytuacji. Skupia się na izolacji i pomocy państwowej dla osób starszych i najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, rodzice w miarę normalnie funkcjonują dzięki temu w pracy, oczywiście z zachowaniem wszelkich zdroworozsądkowych zasad bezpieczeństwa. No i dzięki takiej strategii nie szykują sobie hekatomby gospodarczej.

1

@mateuszdabski No nie. W Szwecji szkoły podstawowe i przeszkola normalnie funkcjonują i nie mają takich dylematów o których piszesz.

8

Coraz częściej słychać takie głosy ze świata nauki, które były wcześniej zagłuszane piskiem powszechnej paniki. Prof. Knut Wittkowski, który przez lata zajmował się epidemiologią HIV, poświęcił całe zycie naukowe na tworzenie nowych metod zwalczania złożonych chorób. Prof. Knut twierdzi, że powinnismi chronić starszych i słabszych, ponieważ występuje duże ryzyko śmierci w razie zakażenia. "Z drugiej strony dzieci radzą sobie z takimi chorobami bardzo dobrze: są ewolucyjnie przystosowane do wystawienia w ciągu życia na wirusy wszelkiej maści, więc powinny chodzić do szkoły i się wzajemnie zarażać. To wspomaga odporność stadną".
"Około 80 proc. ludzi będzie mieć kontakt z wirusem. Większość nawet nie zauważy, że mieli infekcję, albo będzie mieć bardzo łagodne symptomy, zwłaszcza dzieci. Jest bardzo ważne, żeby szkoły były otwarte i dzieci mieszały się, dzięki czemu wirus będzie się rozprzestrzeniał i będziemy najszybciej jak to możliwe zyskiwać odporność stadną".

2

@Misanthrope Rozsądnie napisane. Być może nie wyraziłem się wystarczająco jasno. No i rzeczywiście, argument z mojej strony o kradzieży nie był najbardziej trafiony.
Sam nie jestem zwolennikiem nakazów, zakazów, czy też ściśle określonego dyktatu moralnego. Nie mniej jednak osobiście uważam, że aborcja to zło. Z punktu moralnego, społecznego. Rozumiem również, że od momentu zapłodnienia istnieje okres czasu kiedy dopiero wykształca się układ nerwowy, jak również wszelkie organy łącznie z mózgiem. Jednak istnieje już unikalne dna, które na przestrzeni czasu stanie się człowiekiem.
Co do szkody, to chodzi mi o uniemożliwienie istnienia tej unikalnej mieszance dna( według mnie), temu człowiekowi.
Nie podaję również w wątpliwość faktu, że to kobieta, czyli mama, z uwagi na cały okres ciąży jest poddawana burzy hormonalnej i co za tym idzie wszelkich skutków tej burzy, które niewątpliwie wpływają na jej codzienne funkcjonowanie.
Również uważam, że uświadamianie ludzi jest ważne. Sam stoje na stanowisku, że obecne prawo w Polsce nie jest doskonałe, ale jest kompromisem, który osobiście jestem w stanie zaakceptować.
Ps. Dziękuję za kulturalną wymianę zdań.

4

@Bykunn Ogólnie według prostej logiki, kiedy dochodzi do zapłodnienia powstaje unikalne w skali świata dna, które potem staje się dzieckiem. Ja ogólnie mam takie, nie inne stanowisko. Masz prawo się ze mną nie zgadzać i uważać z tego powodu co tylko chcesz na mój temat. Ja uważam, że Ty się mylisz, Ty z kolei, że ja jestem w błędzie. Inaczej postrzegamy wolność osobistą i zasady moralne. Tak czy inaczej i tak Ciebie lubię i uważam za mądrego gościa. Pozdrawiam i zdrówka życzę.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?